MIDDELBlRCiSCHE CÖCRAIT. y N\ 28S. I5S* J-argang. IS42 Maandag 2 December. Middelburg 30 November. Kameroverzicht. Oit Stad en Provincie. Dazt ooarant veriehyat i a g o 1 ij k i, met nitzoaderimg tu Zom- ea FeeitAagea. Pry» par kwartaal, ioowel root Middelburg alt voor alle plaatiea ia Nederlaad fraaco pp. f 3. Afzonderlijke ltmmeri kottea 6 ceat. Advertentie» bij abonnement op voordeelige voorwaarde*. Proipectuiiea daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdvertentiBn voor het aeritvolgende aammer moeten do» middag, vóór e «ar aan het bureau bezorgd zyn Advorteataö» 2C cent per regol. Bij abonnement reel lager. Geboorte-, dood- ea allo nadere familieberichte* aa Dankbetuigingen va* 17 regelt f 1.50 alk» regel meer 20 cent Beelame» 40 eeat per regel. Groot» lettert naar de plaat», die tij innemen. Tot de pliattiag van advertentie» ea reclame», Biet afkomitig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid ea t-otdwezen, it gerechtigd het Alceaeea Advertearie-Bnfc M 4. DE LA Iff A K 4s.. W.Z. Voerbmrt. irml 26», Aucterda». Dit nummer bestaat uit drie bladen en en Kinderblad. EERSTE BLAD. (Ongelijksoortige Bestanddeelen. e» ■r werd dezer dagen, naar aanleiding ▼aa de beschoawingen over de Ommensche verkiezing, aan de vrijiianigen verweten dat 29 altijd alltea in het negatieve, in de verdeeldheid van hun tegenstanders, hun bemoediging en kracht zoeken. 'i Verwijt is, wat die kraoht betreft, nog al ongerijmd, zoo kort aa het concentratie- manifest met zijn positief program. En wat die bemoediging aangaat, wel, 't kan dunkt obe, moeilijk ons verweten worden da; wij moed scheppen, wanneer yre zien hoe de coalitie, die ons eenige malen overwon, nu dreigt uiteen te splijten. Het is met groote belangstelling dat we gadeslaan wat er in de Christelijk-Hieto- risohe partij gebeart. Want als die stuk moebt breken, dan valt de coalitie-driepoot om. (We zullen hier nu maar niet weer het naar vrijmetselaars „riekend" driehoeksbeeld gebruiken, dat erg ontheiligend zou zyn voor een christelijke coalitie.) Die belangstelling heeft niets van welwil lendheid. Ze is zoo baatzuchtig mogelijk. We hebben zelfs een luguber beeld in ons hoofd van een kraai die op iets wacht- Maar dat zullen we maar voor on6 houden. In ieder gevalwe kijken toe, en volgen met aandacht. De Christelijk Historische Unie is die belangstelling ook waard. Het woelt gevaar lijk in die partij. Aan den eenen kant mui terij van kiezers die, niet luisterend naar het hoofdbestuur, gaan vrijbuiten op eigen gelegenheid aan den anderen kant personen ale dr. Kromsigt die aandringen op «vtst aoeoord» inzake kerk en onderwijs met de Aati-revolutionnairen. En dan komt er nog bij een referaat als dat van nr. Yerkouteren over het kiesrecht, zóó wars van iederen breeden volksinvloed, dat menig lid der partij ziob verschrikt zal hebben afgevraagd, of dat conservatisme au ook z ij a politieke belijdenis ie. Want dftt is bet merkwaardige in deze partij, en dit is hetgeen we hier in het lieht willen stellen dat ze bestaat uit een aantal ongelijksoortige bestanddeelen, die, als 'fc op stuk van zaken komt, verbaasd zijn zich in eikaars gezelschap te zien, laat staan nu ook nog in coalitie-gezelschap van de Anti-Revolutionnairen en van de Room- sehen. De heele partij is een aaneensluiting een ineensmelting is het niet geworden van eenige groepen die ieder hun eigen corsprong hadden. Er is vroeger luid ge jubeld over die herhaalde «fusie». Maar nu blijkt bet dat die slechts schijn waB. Nemen we allereerst den kern, de °avor- nin-Lohman groep. Dat waron onvervalschte Anti-revolutionnairen, die zich in 1895 van die partij afscheidden omdat ze zich niet wilden laten ringelooren door dr. Kuyper, maar bovendien omdat ze zich onvervalsch- ter en echter Anti-Revolutionnairen voelden, dan dr. Kuyper en zijn volgelingen. Dit ig geen bewering van ons. Ze zeiden het zelf. Ze vormden eerst ook geen nieuwe partij, maar wachtten af, of de anderen weer in bet goede spoor zouden komen. Eerst toen de hereeniging onmogelijk bleek, vormden ze in 1897 een eigen partij met eigen statuten, anti-revolutionnaire sta tuten wel te verstaan. Zelfs de naam duidde nog op haar afkomst, nl.Chris. Hist, of Vrije-Antirevolutionnaire Partij. Naast die groep stond de Chr. Historische Jtiezersbond, opgericht in December 1896, óéa maand voor de Vrije-Antir. Commissie van Advies ontstond. „Zijn geboorteplaats" zoo schreef iadartijd C. E. van Koetsveld, wiens onver. dacht getuigenis wij bij deze beschouwing gen gebruiken „was de overgangszone tusschen de Antirevolutionnairen en de Liberalen, waar reeds drie politieke kinder graven gevonden werden, dragende de op schriften „Groote Protestantsche Partij, geboren 1854," „Ethisch-Irenische Groep, geboren 1857," en „Nationale Purtij, geboren 1886". Alle drie waren gestorven aan de zelfde kwaaleen complicatiö van anti papisme, Nederlandsch-Hervormdheid ei vaagheid van beginsel." dat vierde kindje leed aan precies hetzelfde. Eigenlijk moest er nog een vierde kwaal bijgenoemd worden, nl. anti-gerefor meerdheid. Om door den Bond gecandideerd te worden, moest men bovenal voldoen aan den eiscb geen lidmaat zyn van een Gerefor meerde Kerk. Dat waren dus lieden van heel ander slag dan de Yrije-Antirevolutionnairen, van zeer velen, de leiders voorop, juist wel Ge reformeerd waren. Toch werd toenadering beproefd. En in April 1901 kwam men tot; eenige roorloopige conclusies. Wel viel reeds na de verkiezingen van datzelfde jaar de groep-Bronsveld uit de amalgamate, maar de groep-De Visser bleef hechten, en in 1903 werd uit die groep en uit de Vrije Antirevolutionnairen een nieuwe partij gesmolten, de Christelijk His torische Bond, ook al weer met een nieuw program. Vijf jaar later zou dat echter opnieuw gewijzigd worden, want toen kwam er een derde party, bij die van de Friesche Chr. Historischen. Oorspronkelijk was die, uit 1908 dateerende partij, van gelijken aard als de C. S. Kiezer sbond. Ze was even afkeerig als deze van samenwerking met de Anti revolutionnairen en met de Roomschen. En ieder weet nog hoe vooral de weigering dier Friesehe partij om in 1905 bij de verkie zingen met de an leren mee te werken, de oorzaak was van de nederlaag der rach.er- ayd». Dia nederlaag heeft de Friezen zelf zoo verschrikt, dat het volgend jaar van hen uit een aandrang kwam tot „fusie" met den Christ. Hist. Bond. Maar toen er dan wer kelijk een ontwerp-program tot stand was gekomen en dit aan de algemeens vergade ring werd voorgelegd, was de stemming op die vergadering van dien aard dat men vrij algemeen verwachtte dat het zou worden verworpen. Tal van sprekers verklaarden er zich tegen. Toen heeft de heer De Savornin Lohman zich in zijn volle kracht getoond. Hij gaf een toelichting, zóó meesterlijk, dat de aan wezigen overtuigd waren en met groote meerderheid het program aannamen. En zoo ontstond in 1908 de Chr. Hist. Unie. Die wordings- en vervormingsgeBchiede- nis van de Christelijk-Historische partijen leek ons interessant genoeg, om nog eens te worden opgehaald in verband met het geen nu gebeurt. Ze verklaart veel. Het pleit voor de overredingskracht van den heer De Savornin Lohman dat hij de halsstarrige Friezen heeft weten mee te krijgen met een program, waarop ze veel hadden aan te merkeu. En het pleit voor den tact van hem eu anderen, dat hij zulke gehoorzame volgelingen heeft gehad in de oud-kiezersbonders, hoewel die toch zulke geheel andere idealen hadden dan de zich van dr. Kuyper terugtrekkende, aristocrati sche Vrije-Antirevolutionairen. Maar chassez ie naturel, il revient au galop Verdrijf den natuurlijken aard, hij komt op een drafje terug. Het oude anti papisme kwam weer boven bij de bekende pauselijke afkondigingen de ergernis over de Gereformeerden laaide weer op door de vermeende bedreigingen voor de Ned. Herv. Kerken het resultaat was de koppige onwil der kiezers in Overijsel, om nogmaals in een driespan met Antirevolutionnairen en Roomschen een antirevolutionnair naar de Kamer te rijden. Nu zal er moeten worden aangestuurd op „vast accoord" inzake kerk en school. Ten opzichte van de kerstening der open bare scholen heeft dr Kuyper al instemmend geknikt. Het zou ons echter niet verwonderen als e nieuwe, nauwere aansluiting bij de Anti-Revolutionnairen voor veel Christelijk Historischen te kras zal worden. Wellicht zijn de meesten nog wel te vinden voor de kerstening der openbare scholen. Maar opzichte van de kerk is het wantrouwen jegens dr. Kuyper en zijn volgelingen zeer groot. En als 't dan eindelijk komt tot practische maatschappelijke vraagstukken dan komen de verschillen eerst goed aan 't licht. Of wou men soms beweren dat de Groote kerk-menschen die de Chr. Historische Unie vormen, allen eensgezind denken met den heer De Savornin Lobman, inzake de sociale verzekering Of dat de ve.e Hervormden die dit jaar en vorige jaren aandrongen op toekenning van kiesrecht aan vrouwelijke lidmaten, het eens zijn met de minachtende veroordeeling van het vrouwenkiesrecht voor den staat, door mr. Verkouteren deze week in Amsterdam uitgesproken In verband met al deze dingen dient ook gewezen op de jongste verschijning in het gebied der Hervormden, nl. den >Bond van Hervormden in Nederland", die door meerdere leiding samenwerking van de leden dier kerk wil verkrijgen, om zich als geheel te stellen tegenover verschillende kerkelijke en niet kerkelijke machten, welke, hetzij dan door vrijzinnigheid" of door een politieke coalitie >van Rome met de mannen uit de Geref. of Doleerende kerk" de gezonde chris telijke denkbeelden verleugenen en de levens kracht der Herv. kerk ondermijnen, door steeds meerdere leden der^Kerv. kerk, onder de vulache leuze van »de kerk er buiten", te lokken op het politieke erf van Rome on Kuyper", tóVwijl de Hsrv.^Êerk steeds in hoogmoed wordt gesmaad, tn »voor de valsche kerk" wordt verklaaid. Dit is dus 't vijfde kindje# van deze familie. De nieuwe Bond zal wel niet doen aan wat men noemt practische politiek" maar hij zal naar alle waarschijnlijkheid ook op politiek terrein door werken. Het zal ons wel toegevoegd worden dat we er op uit zijn zieltjes te winnen. Het is ook onze overtuiging dat er tot de Christelijk Historische Unie tal van per sonen behooren, dia veeleer mot de vrijzin nigen instemmen ten opzichte van kiesrecht en sociale vraagstukken. En die twee kwesties beheerschen den huidigeu strijd nog meer daD het schoolvraagstuk, zelfs in den nieuwen vorm van kerstening der openbare school. Er is uit de ervaringen van de Chr. His torischen ook nog iets te leeren voor de vrijzinnigen, nl. een waarschuwing tegen het gevaar, verscholen in de zoo aanlokkend lijkende illusie van een samensmelting, van een algeheel in elkaar opgaan. De bered deraars van de vrijzinnige concentratie heb ben wijselijk iedere partij zich zelf laten blijven. We zijn er nu eenmaal Nederlan ders voor, om niet te houden van een groote partij, waarin men ja en amen moet zeggen op hetgeen van hoogerhand gedecreteerd wordt. Althans wat het Protestantsche deel van ons volk betreft. De Katholieken toonen daarin een tucht, die als tucht mooi mag zijn, maar dien we hen niet benijden. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. De zitting van heden is wel daarom van be lang geweest, wijl thans eindelijk de opvolger van dr. Kuyper, de vertegenwoordiger van het veelbesproken Ommen, zyn intrede in de Kamer heeft gedaan. De heer Bichon van IJsselmonde is Dins dag gekozen en heeft reeds heden zitting ge nomen, in dezelfde vergadering, waarin me- dedeeling werd gedaan van het inkomen zijner geloofsbrieven en deze geloofsbrieven werden goedgekeurd. De intrede was daardoor ietwat onverwachts, en het scheen alsof de voorzitter er gaarne toe medewerkte om haar zonder demonstratie te doen verloopen. Toch was er belangstelling te over toen het groene- deurtje openging om den nieuwen afgevaar digde, j.die zich in het gebouw der Kamer binnen te laten Midden in den breeden kring, erg gedrongen tegen het hekje stond daar nu de veelbesproken rechtsche rebelwas daar in levenden lijve de „barst in de coalitie" in de Kamer te zien I Zal het alleen symbolisch zijn of za! hel ook werke lijkheid worden? Gespannen zag men toe wat rechts zou doen na de beëedigrag en den gebruikelijken gelukwensch door den voorzitter. Voorloopig traden slechts de heeren De Geer en Van Wassenaar vooruit om den heer Bichon de hand te drukken we zullen meerdere dagen moeten afwachten om te zien of rechts het kinderachtige dreigement, dat ze tegenover den. heer Maekay uitte, tegenover zijn plaatsver vanger in vervulling zal durven brengen." Het beroemde bankje van dr Kuyper, waar de groote man eiken dag even vertoefde,- is niet aan Omimen gebleven voor die „schande" is het bewaard. De heer Bichon zit linksliij neemt er plaats naast den heer De Klerk en kan dien al vast eens over den vrijhandel raadplegen En overigens ging het debat heden, formeel over het onderwijs in de koloniën, in werke lijkheid echter over het concubinaat en nog hooger over de noodzakelijke zedelijkheids begrippen, welke de ambtenaren, onder dit christelijk ministerie moeten gaan betoonen. De heer Viersen is een beroemd man gewor den en zyn concubiene moge dan mot ge trouwd zijn geworden, zij heeft zich een bekendheid verworven ver buiten hetschoone Insulinde, die zij zich nimmer zal hebben gedroomd. De beer Bos heeft gesproken over hem en haar, de heer De Visser evenzoo,maar met streng christelijke afkeuring en veront waardiging, met een stem en een houding, die aan de dagen der zedelijkheids wetten herin nerden. De woorden van concubinaat en po lygamie rolden in heilige verontwaardiging van zijn christelijke lippen en. vol christe lijke kalmte heeft hij over den afwezige, die zich fiier niet verdedigen kon, een openbaar oordeel uitgesproken, berustende op feiten, djp-minstens aanvechtbaar mochten worden genoemd. En wat de heer De Visser zeide, heeft do heer Bogaardl met yveng ja-knik ken ondersteund, en de heer Pollema, die ons heden hot zeldzaam voorrecht van zijn welsprekendheid schonk, heeft de gelegenheid gaarne aangegrepen om ook van zyn huise lijke deugden getuigenis af te leggen En toen heeft de Minister het gewensch- te licht geschonken. De heer Viersen is niet ter wille van de conversie in de Minahassa verplaatst, maai- slechts omdat in het alge meen in gekerstende streken een ambtenaar niet meer an concubinaat mag leven. Reeds 1904 heeft gouverneur-generaal Van Heutsz een circulaire uitgevaardigd, waarbij militai ren, nadat zij kapitein zyn geworden en amb tenaren, die een daarmede gelijk ges telden rang hebben bereikt, gedreigd worden met pen- indien zjj in concubinaat blijven leven Dat is dus het standpunt in het algemeen waarbij dan het systeem voor de gekerstende streken pis complement komt. Dat gaat dus langs lijnen, van geleidelijkheid om gewoonten te verbeterenhet is de evolutie van boven af I Als men er zich juist in de hoog ste hemelen maar aan houdt, want het goede voorbeeld is immers alles 1 Het concubinaats-debat gaf nog een na galm in een persoonlijk incident tusschen de heeren Ter Laan en De Visser. De eerste wilde blijkbaar niet aangezien worden voor een principieel verdediger van het con- cubiniaathij schijnt in deze omgeving ook al gechristianiseerd te worden I De heer De Visser gaf het gaarne toe, maar greep de gelegenheid toch nog eens aan om van de spotternij met het huwelijk, dezer dagen in de Kamer zijn heilig ongenoegen te betuigen I Over tal van onderdeden voor het onder wijs is heden nog gesprokende Minister heeft in zyn antwoord bijna allo de geop perde aangelegenheden afgedaan met herha ling zijner toezeggingen in de Memorie van Antwoord. De post voor de bestroden reor ganisatie in de Minahassa is by stem ming van rechts tegen links aangenomen evenzoo do bij momoricpost voorgenomen bij zondere subsidie regelingen voor Soemba, Flo- res en Timor We schieten aardig op met Koloniën er is alle reden te verwachten dat we Maandag met de Koloniale begrooting gereed zullen kojmen V. d. M. De avondzitting. .na geheel de avondzilling, waarin men met de behandeling der juslitie-bcgrooting| ver der ging, was gewijd aan de weigering door den minister van justitie van subsidie aan de vereeniging „Zedelijke Opvoeding", hoe wel de rechtbank de voogdij over eenige kin deren aan die vereeniging had opgedragen. De heer Duys was breedvoerig maar wei nig zakelijk, de heer Van Hamel daaren tegen zeer zakelijk. Van de rechterzijde werd do houding der regeering verdedigd door dm lieer Van Wijnbergen (R.-K.) en denheer Snocck IIenkemans (C.-H.) en natuur lyk door den minister zelf. Een direct resultaat had het debal nieteen stemming ie er niet op gevolgd Het was trouwens geen avond om te stem men, want er waren te weinig leden In liet begin werd er nog een motie van den lieer Ter Laan aangenomen, om de eala- risrogeling der departementsambtenaren te be spreken by de Algemeene beschouwingen, met het oog op een dezer dagen verschenen bro chure Die motie ging er z h s. door; by hoofdelijke stemming zou de Kamer wellicht onvoltallig zijn gebleken Toen te kwart over twaalf de heer Duys stemming vroeg over een dei begrootuiga- posten bleken er slechts 21 leden aanwezig te zijn Uit Middelburg. Vrijdag had de alg. jaarvorg van <lc a/dce ling Middelburg van den „Kméerbond" alhier plaats in het lokaal van den Bond Uil het daar uitgebracht jaaiyerslag kan worden medegedeeld dat met Maart een boven huis werd betrokken met twee kamers, zoo dat voortaan twee clubjes tegelijk gehouden kunnen worden Daar de boeken, indertijd van de toen ontbonden Amliemsche aid ont vangen. voor een groot deel onbruikbaar zyn geworden, moest een grooter aantal nieuwe van andere jaren worden aangeschaft. Er kwamen dit jaar meer con Ir leden by dan dot er afvielen. Drie commissieleden, tevens club- leidsters verheten den Bond, terwijl twee nieuwe toetraden en aanstonds een clubje overnamen Mej. Broeker bezocht de jaar vergadering te Gouda als afgevaardigde. De diploma's der clubleden zullen voortaan op eene afzonderlijke bijeenkomst door de pres worden uitgereikt. De rekening van de pemmtgm. werd door twee leden nagezien en goedgekeurd. Het saldo bedraagt, voor het oogenblik f 21 42i/>. De aftredende leden de preS* freule des Tombe en het bestuurslid mej. Ermerins wer den herkozen. Daarna ging de algpm verga dering over in eene bijzondere In de Vrydagavond alhier bezochte vergadering ter bespreking van de straatbelasting werd een comité gevormd van 32 personen. Besloten werd tot het laten circuleeren van lijsten bij belanghebbenden en lijsten tcroo- dertcekening te leggen bij de boekhandelaren R. M. Smits en G C. Rejjers om alzoo te komen tot verwerping van deze belasting Uit Tlissii|»s. Hedennacht is tegenover Vli ssingen op den punt der Spykerhank gestrand het Eogel- sehe stoomschip „Belle of Spain", kapitein White, van Antwerpen naar de PLata-rivier, geladen met stukgoederen Het stoomschip is blijven zitten, sleepboo- ten zijn ter assistentie vertrokken en zul len trachten met hoogwater het 6chip vlot te brengen De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft on een eervolle vermelding wegens betoonde eer lijkheid toegekend aan den hoofdconducteux A de Bree, gestationneerd te Vlissingen. Met den Noordduitschen mailtrein van, 10.20 wordt Zondagmorgen uit Kiel te VI is sin- gen verwacht Z. K. H. prins Heinrich van Pruisscn in een extra salonrijtuig Mot de dagboot zal Z. K. II de reis n.mr Engeland voortzetten Aan den gemeenteraad van Vlissingen is door de plaatselijke afdeeling van den Ned. Barbiers- en Kappersbond een adres gericht, waarin zij met breedvoerige moli- eering instemming lie tuigt met het adres van de middensland-vereonigimg „Gemeen schappelijk Belang", vragend om een gemeen telijke verordening op do winkelsluiting Uit Walcherao. In „Het Vaderland" heeft de heer Plae- schaert uli V e e r e de aandacht gevestigd op een gevaar dat voor een deel der schoonheid van Vee re dreigt, n.l. de mooie wallen. ,Een deel dezer omwalling is in gevaar, en bijna weg. De raad van Vee re, die hier weer voor 't voordeel van een oogenblik het grooter voordeel van een steeds wcerkecrend bezoek van vreemdelingen over 't hoofd zag, verkocht een deel der dijken. Dat was de eerste fout De raad had kunnen bedin

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1