Ke* knienws. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STANB. BUITENLAND. Ingezonden Vlededeelingen. brug en het request met bijlagen van voorzitter en secretaris van het bestuur dor Yereeniging tot bevordering van een betere verbinding ra» ons eiland met de provincie Noord-Bra bant, Deze naam zegt genoeg, de lezers ken nen do requesten en zooals reeds is vermeld, de ycxgadering had besloten de stukken aan te houden i W o r d t vervolgd). Maandag heelt te Groede de stem ming plaats gehad voor vier uitredende leden van het kiescollege van de Ned. Herv. kerk, nl. de heeren I. Becu Sr., P. Luteijn Dz., J. Verbage Leenhouts en Cbr. Brak man. Herkozen werden de drio eerstge- noemden gekozen de heer J. ^chippers, alle vier liberaal. Het kiescollege bestaat nu uit achttien liberalen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door het Bestuur der Godshuizen te Mid delburg is gistermiddag: in een der lokalen ran het Burgerweeshuis aanbesteed de leve ring van levensmiddelen enz. Do laagste inschrijvers waren: voor aard appelen C 2.17 per H.L., Mr. v. Sorge, voor boek weitmcel f8.50 per H L blauwe erwten f 15.25 per ILL., bruine boonen f 15.25 per HL rijst f 15.90 per 100 K.G., koffie f 1.15 per K.Gbruine basterd suiker 40 cent per KG., zeep 15,3* cent per K.G. en soda 3i/z cent per K.G, C Bakker; voor gort 10.50 per H.L., blanke basterd ■uiker 44 cent per K.G., If. L. Zegers; voor koffie fl.15 per K G., stroop 11 cent per K.G., J. Verbage, voor witte Amsterd melis 44 cent per K G., zout 5,4 cent per K.Gpatent-olie f 32.50 per HL, stijfsel 14 cent per K.G., A. G. T d. Hooft; voor rundvleesch 86 cent pea- K.G., J. N. Cohen; voor varkensvleesch 87 cent per K.G epek 77 cent per KG., G. J. van Riel; voor rundorscliemkel 43 cent per K.G., kalfs- «chenkel 50 cent per KG., S van Os; ▼oor Rulxrsteenkolen (gesorteerde stukken), f 1.32,9 per 100 KG, Gebrs. v. Vlaanderen; voor dito (grove), 1.09 per 100 K.G., wed. 3 J W v. d. Poel, voor Belgische anthraciet 170 per 100 K.G turf 67 cent per 100 stuks, A Bliek, voor olmen vaamhout f6.75 per stère, J A. Pieters THERMOMETER EN VERWACHTING. '26 Nov. Thermometer albie-8 u. vm. 46 12 u. 50 gr., 3' u. nm. 49 gx. Telegrafische mededeeling van het. Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend barometerstand 772.6 te Horta. Laagste 728.7 Malinhead. Verwachting tot den avond van 27 Nov.: stormachtige, later tijdelijk afne mende Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien en dezelfde tem peratuur. Het verslag van het Natuurkundig Gezel schap en ecoige andere artikelen moeten tot een volgend nummer worden aangehouden UIT MIDDELBURG. Verkiezing Kamer vun Koophandel. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, werden uitgebracht 55 stemmen (er zijn 247 kiezers). Herkozen werden de heeren W. J. Sprenger met 55 stemmen, H. Boasson met 54, C. Boudowijnse met 54, C. M. Ghijssen met 53, M. P. v. d. Harst met 53 en C. A. Schulte met 52 stemmen. Verder werd een stem uitgebracht op de heeren R. A. Papegaai, F. Maljers en F. B. den Boer. UIT VLISSINGEN. Scheepsberichte ii. Hedenmorgen (en dus niet Maandagmiddag!, zooals een ander blad meldde) vertrok het Zweedsche Stoomschip „Starkodder", kapitein Garlsen, naai' Krisünahaimn met een lading eokos. De wind is Z.-VV. en stormachtig. UIT DEN HAAG. De Roode Kruis-ambulance. De Roode Kruis-ambulance voor Turkije is, bljjkens een in Den Haag ontvangen telegram, op do „Gelderland" aangekomen. Alles is wel. Deelneming betuigd. De Nederlandsche regeering heeft aan de Belgische regeerin,g deelneming betuigd met het overlqden van de gravin Van Vlaanderen, moedor van den koning van België. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische be grooting werd heden voortgezet De heer Roes- singh ontkend© pertinent, dat de oppositie der vrijzinnigen tegen 's minister's zendingspolitiek voortspruit uit afkeer van de zending. Zij be strijden die politiek omdat het verkeerd 19 de zending in te schakelen in het bestuur van onze bezittingen. Aangezien 's heeren Colijns onderzoek in de Minahassa onjuist en tenden tious is gebleken, dient op de conversie te worden teruggekomen. Do heer Van Vlijmen steunde het denkbeeld van. den heer Van Karnebeek, om den minis ter hier te lande door een raad van advies ter zijde te deen staan. Voorts repliceerden nog de heeren Hugen- holz, Scheurer en Bos. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Op Zondag 8 December e.k. zal het Hoofd bestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een groote salarismeeting beleggen. STAAmOTKRlJ. Ie klusee, 2e lijst. Trekking vuu leien Dinsdag. Prijs van t 200C0 Nc. 17893 5000 6365 2000 13179 1000 14875 400 6398 7563 '200 9388 100 7347 BARTJE BERENDSEN EN DE VADER MOORDENAAR De rechtbank te Arnhem heeft heden de beruchte Vclpsche inbreker Bartje Beerend- sen tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eiscb was 12 jaar Overeenkomstig den ejsch, werd J R- T., 19 jaar, koperslager te Renkum tot 15 jaar gevangenis veroordeeld, ter zake, dat hjj op 19 Jimi te Renkum opzettelijk en met voor bedachten rade zijn vader II. W. T. van het leven heeft beroofd door een hoeveelheid ar senicum in do ,ko££i,e te doen t-Ji dit, ,zijn vader te doen opdrinken, tengevolge waarvan deze is overleden BESTUURBAAR LUCHTSCHIP BOVEN ONS LAND. Zondagavond vertoonde zich boven Roer mond een bestuurbare ballon waarih zich een vijftal Duitsche officieren bevonden. De naam van liet schip kon niet worden waar genomen. DE DRANK. Te Wekl, nabij Zutfen, heeft een 54jarige gehuwde vrouw m een vlaag van dronken schap den 18-jarigen N. K. doodgeschoten. De vrouw is gearresteerd. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN. Kon. Hol 1. Lloyd „Zeelandia" vertrok 25 Nov. van Santos. Stoomvaar t-m ij. Nederland. „Karimoen" (van Batavia naar Rotterdam) praaide 6 uur v. m Dungfeness en. wojdt vanavond te Rotterdam verwacht„Niasf' (thuisreis) praaide 26 Nov. Cochin. Rotterdamech» Lloyd. „Maling" ikwqm- 25 Npv te Massowah „Jac&tra.'' kwam 26 Nov. te Sabang- DE OORLOG. In Turkqe. KON8TANTINOPEL, 26 Nov. (Hand.) Een Armeen6ch blad verneemt, dat de re geering voornemens is de Turksche Kamer af te schaften en te vervangen door een Staatsraad. KEULEN 26 Nov De Köln. Ztg. bevat het volgende bericht uit Konstantiuopel Meer dau 300 leden van het Jong-Turksche comité zijn naar Konia verbannen. In Albanië. WEENEN, 26 Nov. De commandant van Skootari Riza Bei, verklaarde, dat van een overgave van de stad geen kwestie is. Riza Bei en Issad Bei beschikken over 26.000 man en zeer flinke strijdvaardige soldaten. Do stad heeft voor drie maanden mondvoor raad. De -versterkingen zijn uitstekend in orde. Do Montenegrijnen zijn met de beschieting van Tarabosj en de stad weder begonnen. Oostenrijk en Servië. WEENEN, 26 Nov. lp de kringen jier Daplor matie wordt verzekerd dat gisteren overeeav stemming tusschen de mogendheden verkre gen is. Servië zal in zijn antwoord aan Oostenrijk do putonomie van Aibanië erkennen maar bjj zijn eiscb. van een Servische haven met een toegangsweg volharden. Het staat vast, dat het antwoord van Oostenrijk niet bevredigend zal zjjn. De motiveering van het Oostenrijksche antwoord is, dat zulk een toegangsweg dwars door Albanië op den duur niet wel toelaatbaar (is. Het zal aanleiding zijn voor een eeuwigdu rend Sorvisch-Albaanscb conflict en bet zal tevens aan Servië de gelegenheid bieden tot jhet bezetten van meerdere deelen van Albanië. lm het belang van de algemcene rust, zal daarom Oostenrijk den toegangsweg niet willen toestaan. Oostenrijk, de billijkheid van Sorvië's eischen eenigszins begrijpende zal er voor te vinden zijn Servië een Albaansche handelshaven ter algeheelc beschikking te stellen. Een haven, welke door Scrviê's spoor met do Servische grenzen verbonden zal zijn. G.Berl. TagebL") AMSTERDAM, 26 Nov. Reuter seint uit St. Petersburg aan de blad-en Men meent dat de militaire toebereidselen van Oostenrijk slechts ijdele bedreigingen zijn. Rusland moet niet vreezen dat Serviërs en Slaven daardoor van hun eischen zouden af- (zietn. De mogendheden. PARIJS, 26 Nov. De correspondent van do „Echo do Paris" te Londen gelooft te weten, dat Kidexlon Wachter heeft weten te bewer ken, dat wanneer een internationale bijeen komst nopens de Balkankwestie zal plaats hebben, deze te Berlijn zal gehouden worden. Vredesonderhandelingen. KONSTANTINOPEL, 26 Nov. (Hand.) Een officieuss nota zegt, dat de samenkomst der gemachtigden zich bepaalde tot een een voudige ontmoeting. Uit particuliere berichten blijkt, dat de Boelgaarsche afgevaardigden bun voorwaar den ter tafel brachten en een tijdruimte van 48 uur gaven om ze aan te nemen. De alge- meeue indruk is dat de onderhandelingen zullen mislukken. VliBsingen. Van 2326 Nov. Bevallen: M. M. van Hellemond, geb. Snelleman, z.; C. Kokelaar, geb Fritz, z.; N. van Hoorn, geb. Polfliet, C. Mooimaas, geb. Van den Broeke, z.; M. Schunselaar, geb. Lute, z. OverledenJ. Corveleijn, man van A. C. Florscbutz, 59 j.. 401e NTAATS-LOTEBiJ. Ie klasse, 1ste lyst. Trekking van Maandag 25 November. Prijs van f 15Ü0 No. 19520 20538 1000 6267 15287 17001 17057 400 7058 16969 100 8178 9165 9210 12137 18166 Prijzen van f 20, 3094 - 3944 3979 5720 5865 10117 3919 3946 5714 5824 5917 16525 3924 3954 5716 5861 10016 DE OORLOG. In Thracië. Plichtgetrouw beginnen we met het oog op Thracië te slaan, hoewel daar de ge beurtenissen op het oogenblik door andere belangrijker feiten worden overschaduwd. In de eerste plaats door de onderhandelingen, waarover men hieronder meer vindt, maar ook doordat thans aller belangstelling op Durazzo en over de Albaansche bergen heen op Weenen en St. Petersburg, dat wil zeggenop geheel Europa, is gericht. Uit Sofia komt het bericht dat de Boel- w ren den belegeringsgordel nog nauwer om Adrianopel hebben toegehaald. Ze staan nu op 1 K.M. afstands van die stad. De onderhandelingen over een wapenstil stand en den voorloopigen vrede zijn in Thracië dus tusschen Boelgaarsche en Turk sche gevolmachtigden begonnen. Volgens een telegram in de «Kijlnische Zeitung* zou gisteren de eerste ontmoeting te Bachtsjeisj- kieui plaats hebben, die ook door Grieksche vertegenwoordigers zou worden bijgewoond. De plaats met den onuitsprekelijken naam is een gehuoht bij het dorp Tsjataldzja ge legen op de plek, waar de spoorweg naar Konstantinopel de beek Kara snijdt. Daarmee gaat geen wapenstilstand ge paard, maar de correspondent van het Keulscbe blad seint, dat allereerst bepaald zal worden, onder welke voorwaarden een wapenrust tot inleiding der onderhandelin gen kan optreden, die beide tot een formee- len wapenstilstand knnnèn voeren, waarna de vredes-onderhsndelingen kannen begin nen. De plaats, waar deze zullen gehouden worden, is nog niet bepaald. Nu de bondgenooten zoo dicht voor Konstantinopel staan en ongeveer al het overige gebied van Turkije in hun handen is, gaan de gedachten onwillekeurig terug naar den tijd, dat het Byzantijnsche rijk op dezelfde wijze door de uit Aziö (oorspron kelijk uit Turkestan) binnengedrongen Tur ken werd bedreigd. Negen en twintig maal is die stad belegerd, 8 maal veroverd. De in 447 opgerichte dubbele muur, naar den Oost-Romeinschen keizerThelodosius gebeeten bestaat nog. Deze muur is van verscheiden torens voorzien, doch in den nieuweren tijd zijn daar, meest wegens de eischen van het moderne verkeer, verschillende bressen in gehouwen. In 1444 veroverde Moerad II aan het hoofd van zijp Turken bet geheele rijk en beperkte keizer Johannes VI tot de hoofd stad, een toestand, zooals die dus ongeveer beden bestaat. In 1453, viel naar men weet ook deze stad. In Macedonie. De Grieksche overheid te Saloniki heeft ontdet dat Turksche officieren, die zich hadden overgegeven, de daarbij gestelde voorwaarden hebben overschreden, door paspoorten, beboorende aan Turksche vluch telingen, aan krijgsgevangenen uit te reiken, met hef doel, door deze de orde te doen verstoren. Een Turksch officier, die behoorde tot de Roode Halve Maan (naar men weet in Turkije, wat wij het Roode Kruis noe men), is daarbij betrokken. De Turksche officieren znllen nu naar Griekenland worden overgebracht. Een correspondent van de „Temps" seint aan zijn blad, hoe bij den slag voor Monas- tir de Serviörs een zeer snel stroomende rivier moesten doorwaden, welke overtocht vele slachtoffers maakte en waarbij het water tot het middel reikte. Meestal werd met de bajonet gestreden. Vijf ovens voor het verbranden van lijken zijn Zondag volgens Reuter naar het front der Serviërs gezonden. In Albanië. Ismaöl Kemal, de Albaansche hoofdman is van Durazzo naar Walona vertrokken. Deze kuststad is naar men op ons kaartje kun zien de sleutel van de Adriatiscbe zee voor Oostenrijk en duB nog wel zoo belang rijk als Duraizo. Ismail Kemal ie door een groot aantal notabelen vergezeld, aldus seint Reuter. Vertegenwoordigers der bevolking hebben de vorige week met notalen uit Kossowo te Durazzo vergaderd. De correspondent van de N. R. C. te Cettinje seint dienaangaande, dat de eersten als mohammedanen zich niet van '.Turkije willen afscheiden, maar liever de komende dingen afwachten, dan de be scherming van Oostenrijk vragen. Dit laatste was door de notabelen voorgesteld, die ook voor de uitroeping van het zellbestuur in Albanië pleitten. De christelijke vertegen woordigers trokken met de mohammedanen één lijn. Te Durazzo houdt men de bedoelde notabelen voor agenten van Oostenrijk. Deze tegenstand tegen de plannen van Ismaïl Kemal zal de reden zijn, dat hij met notabelen naar Walona is vertrokken. Waar schijnlijk zal hij trachten, daar het zelfbe stuur te proclameeren. lm de Egoïsohe zee. Hebben in het begin van dit jaar de Italianen de zuidelijke eilanden in boven genoemde zee tijdelijk op de Turken ver overd, een verovering trouwens, die bijna overal zonder geweld in haar werk ging, thans zijn de noordelijke aan de beurt, om door Grieksche troepen te worden bezet. Al zuidelijker varen de HelLensche oorlogs schepen deze zee in. Thans seint Reuter uit Smyrna, dat Chios door de Grieken genomen is. In Turkfje. De krijgsraad maakt volgens een Reuter- bericht bekend, dat het voorloopig onder zoek in de zaak van de aangehouden Jong- Turksche ministers en andere leden van het Jong-Turksche Comité heeft opgeleverd, dat het Comité zoowel vóór als gedurende den oorlog getracht heelt de stemming in het leger te drukken. Men spreekt van een complot om bom aanslagen te^en den sultan, den minister van oorlog en andere hoogwaardigheidsbe kleders te plegen. Een correspondent van de „Kölnische Ztg." verhaalt van de verwoestingen, die dt cholera aanricht. In San Stefano, de be- bekende voorstad der hoofdstad, zag hij aan cholera lijdende soldaten en vluchtelingen in de straten liggen. Tusschen hen bevon den zich lijken. Daarnaast rustten anderen, die half verhongerd waren. Niemand be kommerde zich wat om hen of gaf hun te eten of te drinken. De Oostenrijksche trozen van den aan de reede geraeerden kruiser trachtten de straten van lijken te zuiveren. De berichtgever zag hoe van een regiment dat, zoo eten ontscheept, met muziek het hoofd naar het station marcheerde, een twaalftal manschappen met pak en zak, onder het slaken van een zachten gil in het gelid ineen zakten en bleven liggen om te sterven. In een ander artikel beweert het blad dan nog, dat de militaire tegenstand van de Turken bij Tsjataldzja door de daadwerke lijke medewerking van de Duitsche officieren wordt aangewakkerd, evenals door den gel- delijken steun van Duitsche banken. Wat het eerste deel van dit bericht betreft, dat hebben we meer gelezen. René Pinaux, de man van de «Temps", die op het oogenblik bij Tsjataldzja vertoeft, trekt een vergelijking tusschen den Turk- schen en den Boelgaarschen soldaat. Daarbij verhaalt hij o. a. dat de Turken voor twee dingen bang zijnvoor het Boelgaarsche kanoD, waarvan hij de trefzekerheid prijst en voor de aanvallen met de bjonet of liever: met het mes, want de Boelgaarsche bajonet is kort en breed als een mes, dat bij de jacht op wilde zwijnen gebruikt wordt. Ook heeft den Franschman de verkwisting getroffen, waarmee de Turksche soldaat met zijn patronen omspringt. Op de slagvelden zag hij stapels leege hulzen naast de pak ken, die de nieuwe patronen bevatten. Toch ayn de Turksehe voetsoldaten niet laf. In de loopgraven blijven ze schieten, «aar ze mikken niet. Naar men ziet is dit het tegenovergestelde van wat we gehoord heb ben van ooggetuigen, die aan Ottomaaniehen kant den strijd bijwonen. De Boelgaren noemt de Fransche bericht gever daarentegen zuinig met hun schiet voorraad. Deze kiezen bij het schieten hun doel uit, maar verkiezen boven alles den stormaanval met de bajonet. Tooh is die volstrekt niet dol, maar berekend. In spron gen rnkken de soldaten daarbij voorwaarts, duiken neer én marcheeren verder enz. De Turken begrijpen daar niets van. >Dat is vreemd", zeggen ze, »de Boelgaren vallen* als we sohieten, maai' niettemin staan ze weer op en naderen". De Turksche kanon niers moeten eveneens niet voor hun txak berekend zijn. Ook Puaux maakt van Duit sche hulp gewag. Eenige vrijwillige offi cieren van het Duitsche leger zijn door de Boelgaren gevangen genomen, terwijl er ook een dood is gevonden. De correspondent verhaalt voorts, hoe twee Turksche afdeelingen, die elkander voor vijanden hielden, in den nacht in de moerassen tusschen Wiza en Serai slaags zijn geraakt, waarbij 2000 mannen den dood moeten hebben gevonden. Sommigen moeten, tot aan het middel in d^modder, den doods snik hebben gegeven. Ook werd een auto mobiel met 4 officieren gevonden, die een voudig doodgevroren waren. De ongeluk- kigen waren gewond en koDden niet ont snappen. Ook verhaalt hij veel van de Turksche wreedheden en andere schanddaden. Voor het eerst sinds het uitbreken van dezen oorlog heeft de Duitsche maarsohalk Von der Goltz, die naar men weet de hoofd drilmeester van het Turksche leger is ge weest, zijn meening over deze krijgsver richtingen gegeven. Men weet, hoe aan Duitsehland vijandige bladen de nederlagen der Turken als een persoonlijk échec van den Duitschen militair hebben voorgesteld. Von der Goltz nu wijst vooral op het onverwachte van den- oorlog voor Turkije. Toen deze reeds bedenkelijk dreigde, werden nog 120.000 man uit den dienst ontslagen, die men niet meende noodig te hebben. Onder «Laatste Berichten" heeft men gisteren gelezen, hoe de „Kölnische Ztg" verontwaardigd verzet aanteekent tegen de campagne, door de „Temps" tegen de houding van Duitsehland tegenover Turkije gevoerd. De geïncrimineerde woorden luiden letterlijk in een hoofdartikel /an het Parijscbe orgaan: «Duitsehland schijDt in zjjn diplomatiek* betrekkingen met de Triple Entente vol goeden wil en verlangend, om den vrede te bewaren. Toch moedigen zijn agenten te Konstantinopel Turkije aan, om den oorlog voort te zetten. De Duitsche politiek schijnt aldus te weifelen tusschen tegenovergestelde richtingen. Wellicht aarzelt ze wezenlijk omtrent haar eigen belangen. Geheel haar Oostersch program is omver geworpen. Het is niet gemakkelijk, daar een ander uit op te bouwen. Daarom is dat rijk ongetwijfeld bezig, zich met geheimzinnigheid te omhul len. Wat zal uit die geheimzinnigheid te voorschijn komen Niemand, die het weet. De Balkanbond. Reuter meldt ongunstige berichten aan gaande den militairen toestand van Boel- garije. Alle recruten moeten onder de wapenen komen, tot jongens van 17 jaar toe. Voor Adrianopel zouden nog slechte

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2