Ingezonden Meüedeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. BÜITEMLAND. Èa <1ö Van Osiadestruat te 's-Gravenhage had Woensdagochtend omstreeks half tien een vrouw haar dno jonge kinderen, terwijl zjj even een boodschap ging doen, eecige oogen- blikken alleen thuis gelaten. In haar afwezig heid zijn de kleertjes van. een 1-jarig meisje met de gloeiende kachel m aanraking geko men en hebben vlam gevat, zoodat de kleine jammerlijk is verbrand. N. R C, In de Van der Werffstraat te Scheve- rongen is Woensdagmorgen, naax de N. 11 C meldt, een werkman, die met een deur een in aanbouw zijnd huis wilde binnengaan, geval len, doordat de deur tegen den muur ptootte Hij kwam met het hoofd achterover op do straat terecht, kreeg daardoor een schedel breuk en werd bewusteloos, in zorgwekkeaiden toestand door den .-erste-hulpdienst naar Bro novo vervoerd Een 16-jarig meisje, G B-, dal Zaterdag ton huizo harer ouders tc Haarlem, de kast dbor een smid liet openbreken en daaruit 135 van haat vader ontvreemdde en dit gold verteerde, is naar het H D. meldt, gisteren naar het huis van liewaring overgebracht. Naar de 0. H. Ct. verneemt, hebben Duitadhe dienstplichtigen, die te Haarlem wo nen, aanschrijving ontvangen zich voor op roep onder de wapenen gereed to houden. Zou Duitschland mobihseeren? Zou er toch gevaar voor oorlog op onze grenzen bestaan? 't Krijgsgerucht vervult do lucht. Een leege stroowagen met twee paarden ar voor stond bij den Onstwedderweg onder Nieuwe Pokela terwijl; de voerlieden ergens elders vertoefden Vermoedelijk werden de die ren verschrikt, doordat een vrouw een emmer met water in de vaart uitstortte De dieren eloegen op hol en troffen een fietsenden jon gen man, die niet zoo spoedig uit den weg kon komen. De fiets word grootondeels ver «plinten! en de berjjder kwam met de boe nen in 't water terecht. Gelukkig kon hij vor der onheil voorkomen door zich aan een brug leuning vast te grijpen. De wagen sloeg tegen dien brug, waardoor het lemoen brak en de paarden er alleen van door holden Ze werden weer gegrepen, toen. «en der dieren was ge vallen. De voerlieden stelden voor den fietser een ander karretje beschikbaar De gebroeders Vergouis, verdacht van moord op den Antwerpschea diamantenhande laar Provo, zijn Dinsdag opnieuw verhoord. Zij moesten de kleeren aantrekken, die ze op dm dag der misdaad droegen- Daarin wer den zo herkend door iemand, die ze toen op een plaats zag, die de verdenkingen, versterkt. Tijdens dit verhoor scholden Gaston en Ri etland elkaar voor moordenaar, dief, oplich ter enz. uit. Tegelijk met dit bericht lezen we m do Gazette van Gent," dat sinds Maandag 11 November te Contich een diamantenkoopman vermist wordt, die naar men zegt een grooto partij diamanten en veel geld bjj zich had Naar de Revue Maritime" mededeelt, wordt aan de voltooiing van het. laatse ge deelte van het kanaal van Brussel naar do Schelde hard gewerkt. Wanneer gecne onvoor- aione moeilijkheden zich voordoen, verwacht men, dat de opening in den loop van het vol gend jaar zal kunnen plaats hebben Een gevaarlijk oplichter, de 32-jarige Pierre Olige uit den Elzas is door de politie te Long ui; vi lie gearresteerd In den tijd van jaaj heeft hjj in Frankrijk, Duitschland; België, Engeland, Hongarije en de Vereeoigde Staten een ontelbaar aantal „maatschappijen" opgericht met „aajideelen-kapitaal" van 2'/a milliocn gulden, llij hield zich ook bezig met waardelooze stukken tegen de nominale waar de aan goedgeloovigen te vexkoopen. Te Parijs werd hij in 't begm van dit jaar tot zes maanden veroordeeld en na verloop van zijn straftijd over de grenzen gezet. Hij ves tigde zich toen in zijn geboorteland te Loo- guevilie waar zoovool klachten tegen hem in kwamen, dat de justitie een onderzoek in stelde. Ter aanvulling van wat gisteren onder „Laatste Berichten" werd meegedeeld over net oproer in de gevangenis te Rochcfort kan nog op gezag van verschillende Fransche bladen worden gemeld, dat in het geheel 5 dooden en 3 gekwetsten gevallen zijn. Het gevecht bad voor de uitgangspoort plaats. Men ver moedt dus, dat de gevangenen zinnens waren, te vluchten. In deze gevangenis worden gewoonlijk de veroordeelden opgesloten, die hun vertrek naar Guyuna afwachten. De „Journal" meent dat de ernstige wanordelijkheden zijn bewerkt door een matroos, dio daar tijdelijk was ge detineerd. Do oproerlingen, zijn nu weer in hun cellen opgesloten. Volgens „Handelsberichten" neemt ae uitvoer van knoopen uit schelpen vervaar digd uit Japan gesladig toe. In 1902 had van dit product de eerste uitvoer plaats. Deze was nog tamelijk gering. In 1911 heeft de waarde, door dien export vertegenwoordigd, echter een flinke hoogte bereikt- De prefec tuur Osaka is de kern voor deze nijverheid Reuter seint onder cetnig voorbehoud, dat een vloedgolf de steden Savana la Mar en Lucea (beide op Jamaica) feitelijk geheel heeft vernietigd. Naar luid van de berichten van do ramp, door steorabooten te Kingston aange bracht, zijn er aan do Monti go-baai 42 men- Bchan omgekomen De gouverneur van Jamaica is per extra-trein met een afdeeling artilleris ten, 300 tenten, voorraden enz vertrokken naar de plaats van de ramp. Volgons de jaarlijksche statistieken, open baar gemaakt door de rubberfinna Hecht Frè- res te Parijs, bedroeg de totale wereldpro ductie van wilde en plantagerubbcr gedurende do twaalf maanden, eindigende met 30 Juni 1912, 93.669 ton, tegen 79.302 ton gedurende hot voorafgaande jaar en 76 026 ton gedurende 1909/'10. Anderzjjds is ook het wereldverbruik ge durende het jaar 1911/'12 toegenomen, het bedroeg namelijk in dat jaar 99.564 ton, te gen 74.082 ton in 1910/'ll, hetgeen dus wjjst op een toeneming met 25.482 ton, terwijl de verbruikte hoeveelheid in 1909/'10 slechts 4037 ton meer bedroeg dan in liet daaraan voor afgaande jaar De wereldvoorraad van rubber op 1 Juli 1912 werd geschat op 10.181 ton, togen 12.5G3 Ion op denzelfden datum in 1911 en 6998 ton op 1 Juli 1910, De belangrijke toeneming van het rubber- verbruik in I9ll/'l2 wordt grootondeels toe- gcsclirevon aan hel lagere niveau, waarop de rubberprijzen zich gedurende dat jaar bewogen AFLOOP AANBESTEDINGEN. Het bestuur van het waterschap E 11 e- w o a 18 d ij k heeft onderhands aanbesteed: het leveren en storten van 3638 scheepston afval van Doorniksche of Lessinische steen. Gegund aan dbv. M. van den Hoek te Ter- neuzen, voor f 9686.20. THERMOMETER EN VERWACHTING. 21 Nov. Thermometer alhier 8 u. vui 47 gr., 12 u. 51 gr., 3j u. nm. 49 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 774.8 te Coruna. Laagste 740.7 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 22 Nov.; matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen buien, zachter. G o es. Van 19—21 Nov. Getrouwd 'H. A. J. WiJlemse, jm. 25 j. met E S. den Herder, jd. 25 j.; P. CJarjjs, jm. 48 j. met C. West- dijk, )"d. 36 j.; J. Rijn, jm. 26 j". metJ. M. van Noort, jdl 28 j. Bevallen J. Fait, geb. Houdenaarde, d. Overleden M. Lepoeter, ongeb. z. 29 j.; C. Sexneyn, vrouw van N. Hendrikse, 64 j. UIT MIDDELBURG. Hetongeluk op de Goesche Koren markt. Omtrent het overljjden van J. Louws wordt onder stadsnieuws, naar aanleiding van ons verstrekte inlichtingen gemeld, dat dit het gevolg was van een hartverlamming Nader deelt men ons evenwel mee, dat Louws wel overleden is aan een gevolg der bekomen kwetsuren. UIT GOES. IJ s vermaak. In. de Woensdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging „Ijsvermaak" werd re kening en verantwoording gedaan «ver het afgeloopen boekjaar, welke rekening een ba tig slot van 178.44 aanwijst. Met het oog op dezen gunstige®. stand der kas werd besloten, dit jaar geen con tributie te heffen van de huidige leden. Als bestuursleden werden herkozen de hoe ren C. do Boer, H. Bliek en J. M. Slegt en gekozen de heeren A. W. A- Ross en A van Alteaa BEVORDERD. Tot brigadier-majoor der* Rijksveldwacht is aangesteld do heer I>4J. Drever te Hein- kenszaud. UIT GROEDE. Lezing. Woensdagavond trad te Groede in de Nuts- zaal aJs spreker van wege het Hoofdbestuur pp de heer dr. Van der Meulen van Bergen op Zoom het onderwerp „Reclame" werd door het niet in grooten getale opgekomen publiek Imet aandacht gevolgd, ongeveer 60 porsonec waren tegenwoordig; de bieten-drukte, die alles overheerscht en waar alles voor moet wjjken, was ook hier wel weer do voornaam ste oorzaak voor 't wegblijven van sommigen. Gemeenteraad. In d© Woensdagavond te Groede gehouden gemeenteraadszitting, die door 6 leden werd bijgewoond, werd een verzoek om subsidie voor de Avondteekenschool van de Ambachts school 'te Oostburg geweigerd, nadat een voor stel van het lid Hammachor om f5 te steu nen met 5 togen 1 was verworpen, het- Izclfde lot onderging rajot 4 tegjem 2 stommen een voorstel van hotzelfdo lid voor f 10 sub- i sidie te geven aan de tentoonstelling in, 1913 te Middelburgde begrooting van het burgerlijk armbestuur werd vastgesteld met een subsidie vap de gemeente ad f 75 en tot lid van dit collego herbenoemd de heer J. L Bopne. Het besluit den 15 Aug. jl. genomen, tot verbouwing van de school aan den Kruin- dijk werd ingetrokken met het oog op meer dere ^verbouwingen aaa beide scholen der gemeente, die in 1913 door de Rogeering zul len worden geëischt UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de Indische begrootuig bestreed de heer Boigaardt de kri tiek der linkerzijde op hot beleid van de regeering als onjuist, onbillijk en ongerecht vaardigd en schreef de actie degen zending en regeering toe aan eenig© fanatieke vripnet selaren; waarbij li jj vooral afkeurde dat de in lander in de actie betrokken wordt, ten na- deele van ons gezag. Spreker wekte alle partijen op, te steunen de doeltreffend geblekea ethische politiek Van Karnebeek, maande aan tot een voorzichtig financieel beleid, drong aan op het krach tig handhaven van het gezag tegenover de Chineezen, die niet boven de inlanders be voorrecht mogen worden. Spr wilde alleen de zending in die streken waar de bevolking geen positieven godsdienst belijdt, steunen en bepleitte de instelling van een adviseerend college tot steun van den minister en tot tegenwicht tegen de Indische bureaucratie. De beer Bos gaf verschillende wenken in het belang van oen goed financieel beleid De Koningi n-M oeder ongesteld. H. M. de Koningiu-Moeder is de laatste dagen licht, ongesteld. Naar bet oorlogsterrein. H. M. de Koningm ontving heden de eebtgenoote van dr. Linabeek en de dochter van dr. A. Kuyper, welke dames morgen avond met een kleine Roode Kruiaambu- lance naar Constantinopel vertrekken. BEGRAVEN. Het stofielyk overschot van het jongetje dat in het Leidscbe ziekenhuis overleed tengevolge van het in het oor dringen van een griffel is gistereD te Hillegom begraven. Het personeel van de school legde een krans op bet graf. PROF. DR. P. H. RITTERt Heden is te Utrecht overleden prof dr. P. H. Ritter, sedert 1906 hoogleeraar in de ge schiedenis der wjjsbegeerte, logica en meta- physica aan de universiteit aldaar e»i oud- hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag." Pierre Henri Ritter werd in 1851 geboren, studeerde te Leiden in de Godgeleerdheid en was van 18821891 remonstrantsch predikant te Utrecht. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN. Kon. Ho II. Lloyd »Fri8iac vertrok 20 Nov. van Santos. Stoomvaart-mij. Nederland. »Billiton« (uitr.) arriv. 21 Nov. te Sab. »0elebes« (thuisreis) arriv. 21 Nov. te Suez. Rotterdamscbe Lloyd. »Sindoro« praaide 21 Nov. Gibraltar; Wilis* (uitreis) vertrok 20 Nov. van Perim. OMGESLAGEN. BERLIJN, 21 Nov. Uit Calcutta wordt aan de „Berliner Ztg. am Mittag" -geseind: Een boot, die den 18 Nov. 50 personen, waaronder 7 Europeanen, aan boord van een stoomboot zou brengen, is omgeslagen. Alle opvarenden verdronkenwegens den sterken stroom en den. wind gelukte het nog niet de lijken te vinden FRANKRIJK EN SPANJE. KEULEN, 21 Nov. Uit Madrid wordt aan de „Köln. Ztg." geseind: De half ambtelijke ,,Dia- rio Universal" meldt, dat de ondertoekening van het Spaamsch—Fransche verdrag betref fende Marokko 25 November zal plaats vinden. AARDBEVING. NEW-YORK, 21 Nov. (Hand.). Een telegram uit Mexico aan de „New-York Herald" meldt, dat een koerier uit Elors aldaar heeft meege deeld, dat te Ocambaro een honderdtal per sonen Srijn omgekomen tengevolge van een aardbeving. DE OORLOG. KONSTANTINOPEL, 20 Nov De correspon dent van de „Daily Telegraph" seint, welk te legram blijkbaar door den censor is gewijzigd, dat de Boel garen him tijdelijke stelling te Ha- donkeui nadeelig achtten en omdat zij zware verliezen haddon geleden, 'door- het nauw keurig Tuiksche vuur, naar hun Vroegere stel lingen terugkeerden In Thracië. BERLIJN, 21 Nov Aan den ,,LokaI An- zeiger" wordt uit Konstantinopel geseind Dinsdag werd er aan de Tsjataldzja-linie voortdurend hard gevochten. Door geen der beide partijen werden belangrijke voordcelen bcaald. Belangwekkend was, dat Boelgaarsche ar tillerie, nadat zij verstrooid werd, 't geschut achterwaarts richtte, pm zich te vrijwaren tegen een aanval van Turksche reserve-troe pen, die zich verscholen konden hebben. Dit was opmerkelijk, omdat ze moest weten dat daar zich geen Turksche reserve-troepen kon den bevinden - Verklaard wordt, dat de Boelgaarsche troe=- pen, indien zo waren voortgegaan met schie ten, gebrek aan ammunitie zouden hebben gekregen. Wat den geest der Boelgaarsche troepen aangaat, dient gemeld, dat zy onder het snel vuur der Turken zoo stram stonden ajs op het exccrcitieterrem. De berichten volgens welke de Turken in de Tsjalaldzja-linie over 250.000 man be schikken, zijn onwaar, evenals de bewering dat de Boeigaren zes forten hebben veroverd I De Turksche krijgsmacht telt niet meer dan 100.000 man, maai bestaat uit dapjiere man schappen KEULEN, 21 Nov. Aan de «Köln. Ztg.» wo-dt uit Konstantinopel gemeld, dat de beslissende slag sedert Maandag voortduurt ronder dat gezegd kan worden, wie als overwinnaar uit den strijd zal treden. De Turken bieden hardnekkigen tegen stand. Hun beide vleugels worden door het scheepsgeschut krachtdadig gesteund. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar, 1300 gewonden kwamen reeds te Konstan tinopel aan. Maarschalk Foead Pasja en andere Turk sche generaals worden meer en meer van de noodzakelijkheid overtuigd om zoo lang mogelijk weerstand te bieden. Zij verheugen z:ch erover, dat de eer van het Ottomannsche leger gered is. De overwinningQn, die volgens de Turken behaald zijn bij Monastir en Skoetari werken mede, om den geest in het leger te versterken. Dit alles maakt, dat men in Konstanti nopel de toestand wat meer hoopvol intziet. De belegering van Konstantinopel door de Boelgaren schijnt na wel geheel te zijn af gewend, daar de cholera hen een verder opdringen zou beletten. Aan Turksche zijde maakt de gevreesde ziekte ook vele slachtoffers, vier Turnsche generaals'zijn daaraan reeds overledeu. Itx Turkije. Osman Aizajiu pasja, de Turksche gezant te Berlijn, heeft zijn post verlaten om naar Konstantinopel te reizen. SOFIA, 21 Nov. (Hand.). Koning Ferdinand heeft een der meest bekwame doctoren in de bacteriologie gelast zich naar het hoofdkwar tier aan de Tsjataldzja-linio te begeven, om do maatregelen te bestudeeren, die tegen hét woeden der cholera kunnen worden genomen KONSTANTINOPEL 20 Nov. De Porte heeft aan de ambassades en legaties het verzoek gericht de marine-troepen, die op 18 dezer aan wal zijn gezet, terug te roepen, op grond, dat hunne aanwezigheid te Konstantinopel niet langer noodig is. De ambassadeurs hebben echter besloten, het bevel daartoe nog niet te geven. (Algemeen Handelsblad.) LONDEN, 21 Nov. De correspondent van de „Daily Mirror" schrijft dat de cholera de oor - zaaky is van onbeschrijfelijke scènes. Op den weg van Hademkeui naai- San Ste- fano liggen ontelbare lijken die nog begraven moeten worden, terwijl in San. Stefano een stuk grond in het bijzonder voor choleral ijken is bestemd. Ik heb ze bij massa's gezien, seint hij, toen zij in doodstrijd lagen; hjj vond anderen die reeds dooden geleken 45 waggons met cho- lerapatienten waaronder 7 lijken zijn Zondag in Konstantinopel binnengekomen. Ik heb de Aya Sofia bezichtigd die vol zieken was. Re ypoorton blijven alle gesloten. Onder de zie ken bevindt zich hier en daar een deserteur, die niet is aangetast doch ter bestraffing bij de patiënten is ingedeeld. (Dat laatste be twijfelen we. Red- M. Ct.). In Albanië. SOFLA, 20 Nov Do verbonden Balkanstaten hebben geen bezwaar dal Albanië onder de suzeremiteit van den sultan blijft. Men gelooft te weten dat daartegen de mogendheden ook geen bezwaar zullen maken. De Balkanbond. PARIJS, 21 Nov. De correspondent van het „Journal" schildert in een telegram aan zijn blad verschillende voorvallen welke wijzen op hoogsteigenaardige verhoudingen welke tus- schen zich in de stad Saloniki bevindende Boeigaren en Grieken zouden bestaan. Deze mededeel ingen werpen een eigenaardig licht op de diepgaande pnoenigheid. Sedert ver scheidene dagen was de stad bovendien het offer van den overmoed dor soldaten welke plunderend overal hun weg zochten, zingend en moordend door de straten trokken en iedereen, die hen in den weg liep, eenvoudig afmaakte. De correspondent voegt hier aan toe, dat de militaire autoriteiten eenv©udigl machteloos tegenover deze losgebroken bende stonden. Oostenrijk en Servië. KEULEN, 21 Nov. Uit Weenen wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld Verschillende bladen maken melding vaneen uitlating van keizer Frans Josef tegenover de Hongaarsche gedelegeerden, tijdens een giste ren gehouden legatie-maaltijd, dat hij de Boel- garen bewondert om hun gedrag in dezen oorlog. Tevens zeide de keizer ,dat het geluk de Turken niet toelacht. Voorts besprak hij het zonden van een consulair ambtenaar naar Pnsren cn sprak de hoop uit, dat de couran ten-berichten betreffende het gebeurde te Pris- ren overdreven zouden zijn en dat deze aan gelegenheid op vredelievende wijze zou wor den opgelost. SERA JE WO, 20 November, Naar aanleiding van de jongste verklaringen van de Servische leden uit den Landdag, heeft do Muzelman - sclie groep een contra-verklaring gepubliceerd waarin de houding van de Ooptenrijk-Hcm- gaarsche monarchie ten volle goedgekeurd wordt, en waarin zij zich bereid verklaart, deze opvatting op alle wijzen te verdedigen. (Alg. Hand.) BELGRADO, 20 Nov. Uit officieelo bron wordt medegedeeld, dat do regeering heeft be sloten de Oosteargk-Hongaansche post voor Pnsren door te laten en toestemming te geven voor de verzending van de consulaire corres pondentie. De regeering besloot to zorgen, dal den consuls de verschuldigde eerbied zal worden bewezen in overeenstemming met de privileges en de internationale gebruiken in het geheel© gebied, in den laatsten tijd door do Serviërs bezet. (Alg. Hand DE OORLOG. In Tbracië. Volgens den Turkschen opperbevelhebber Nazim pasja is er gisteren bij de Tsjataldzja Imio met gevochten De berichten luiden ove rigeais voor de aanvallende Boelgaren weinig gunstig. Daarbij moot echter in aanmerking worden genomen, dar. verreweg de meeste berichten op het oogenblik uit Konstantinopel stammen. Do Boelgaren, die tegenover den Turkschen linkervleugel stonden, moeten -zich hebben teruggetrokken. Van een divisie in fanterie, die te Sofia thuis hoor!, rijn bij het station Tsjataldzja meer dan 500 man gesneu veld Ook moeten de Ottomanen (een der eer ste malen in dozen oorlog!) een kleinen buit hebben behaald I Volgens verhalen van gevangenen, zijn de Boel garen drie dagen van voedsel verstoken geweest en waren ze hjj den terugtocht met in staat, al hun gewonden mee te nemen In den nacht moeten de Turksche soldaten, die van Derkos uit opereerden, door het scheepsgeschut gesteund, den vijand over een afstand van 10 IC M in de richting van Or- manli hebben teruggedreven Van een stoomschip, liggend voor do Roe- meensche havenstad IConstamtsa, komt langs draadloos -telegrafisclien weg het bericht, da* de Turksche troepen, die de Tsjataldzja-linie verdedigen, op 80.000 tot 100 000 man wor den geschat Onderwijl woedt do cholera in him leger voort. Bij lJademkeui laadt men de lijken bij karrevTachten op. San Stefano, de bekende voorstad van Konstantinopel, is een groot hospitaal geworden In Macedonië. Opperden we al twijfel aan hel cjjfer 45.000 krijgsgevangenen, dat de Serviërs bij of in Monastir zouden hebben gemaakt, thans loo chenen, aldus een Reuterbericht, de Servische bladen zelf deze eerste opgaaf. Wel zjjn de verliezen in dezen vierdaagschen slag zeer zwaar geweest De Turken moeten daarbij 20.000 man aan dooden en gewonden hebben verloren In Turkye. In verband met de cholera zijn. alle scho len te Konstantinopel gesloten. Dinsdag wees do ambtelijke lijst 453 gevallen van da ge vreesde kiekte aan, waarvan slechts 7 een doodelyken afloop zouden hebben gehad. Men herinnert zich, dat in de beroemde moskee Aya Sofia cholera! (jders zijn onder gebracht. Uit Konstantsa komt thans de tjjding, volgens welke algemeen wordt aange nomen, dat dit gedaan is, om het den Boel garen onmogelijk te maken, do moskee te be treden voor het geval ze de stad werkelijk binnentrekken en om to verhinderen, dat de Christenen de moskee tot kathedraal zouden maken, om er een „Te Denim" in te vieren Naar men weet, is dezo mohammedaanscfae hoofdkerk vroeger inderdaad een christelijke kathedraal geweest. Do Parijscbe Matin" ontleent aan Rus sische bladen het verhaal, dat we niet kun nen controleerem, volgens hetwelk een mo- hammodaanscho prinses Zekki van Tartaar- schen bloede, vrouw van een Turksch hoofd - t officier, den ondergang van haar vaderland niet heeft willen beleven en na langen tjjö in gebed verzonken te zijn geweest, een met bloemen en tapijten versierden brandstape* beklom, dien zij zelf aanstak en waarop ze den dood vond. Vredesonderhandelingen. Gisterenavond omstreeks halfacht kou. vati ons blad een bulletin verspreid worden, waar in gemeld word, dat de Boelgaarsche troepen bevel hebben gekregen tengevolge van de on derhandelingen over een wapenstilstand het go- vecht te staken en zich in de genomen stel lingen te handhaven. Dit verklaart dus de werkeloosheid der vij anden gisteren bij de Tsjataldzja-linie. Klaar blijkelijk draagt deze wapenstilstand een ander karakter dan die, waarvan onder „Laatste Berichten" in ons vorig nummer melding werd gemaakt en die slechts voor 8 uur gesloten, alleen diende, om den beiden partijen gelegen heid te gunnen, hun doodén te begraven Hét zou ons niet verwonderen als dit het begin van het einde be teek ent en de vrede geleidelijk uit deze tijdelijke staking der vijandelijkheden zal volger.. Daartoe is natuurlijk noodig, dat de door de Boel garen en hun bondgenooten testel len voorwaarden voor de Porte aannemelijk zijn, maar ton eerste zullen de tegenslagen der Boelgaren hen hun eischen doen matigen en dan hebben ze toch ambtelijk van een intocht in de hoofdstad afgezien, terwijl ze op Adrianopel na, hebben bereikt wat ze willen. Do Opperbevelhebber Nazam pasja is met twee andere, hooggeplaatste Ottomanen van Turkschen kant aangewezen als onderhande laars over den wapenstilstand. Oostenrijk en Servië. Behalve do nationale ontstemming, (en er ger), die in Servië tegen het groote rijk wordt gekoesterd, en waarvan men hieronder een scherpe uiteenzetting vindt, heeft de ro geering te Belgrado dit conflict naar men weet een acuut karakter doen aannemen, door Oostpnrijk te beletten, inlichtingen te doen inwinnen «aar het lot van consul Pro- chaska in Prisren, die in strijd met het meest elementair© volkerenrecht, door Ser vische soldaten mishandeld zou zijn. De houding van de OostemrjjkEch© regee ring cn van den persoon, die daarbij in de eerste plaats betrokken is, graaf Berchtoldj, is heel wat bezonnener dan die te Belgrado. Op zeer krachtig aandringen van den Oosten- rijkschen gezant Ugron in laatstgenoemde hoofdstad nu zal de regeering aldaar zich cr^iiot meer tegen verzetten, dat afgevaardig den van het Oostonrijksche ministerio van buitenland scha zaken naar Prisren worden

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2