phen der Gerei- kerk benoemd voor den evangelisatiearbeid in die classis de heer G. A. de Vries te Leeuwarden. I s'r a 1' 1 i t i s c h e Kerk. Benoemd tot godsdienstleeraar te Har- lingen L. Goldsmid te Goor. »N. R. Ct." Onderwijs. De benoeming van mej A Roose als tijd. onderwijzeres aan de o. 1. school te S t. Laurons, heelt nog niet plaats gehad. Wel is mej. Roose aan die schooll werkzaam, daar mej. Zogers ongesteld is. Te Breda is geslaagd voor bet examen vrije- en ordeoefeningen gymnastiek de heer A. B. Verduijn van Middelburg. Landbonw. Men schrijft ons uit Wissekerke: Het water in do polders staat weer onge veer even hoog als eenige weken geleden. Het rooien der suikerbieten is een marteling voor mensch en dier. Op een wandeling door de velden als men er zoo'n wandeling op durft wagen, ziet men hier stukgetrokken ga- reekn, (laar gebroken wagens, elders omge vallen paarden en een ondoorgronde]ijken mod der overal. De wegen zijn poelen, ondanks al wat er aan gedaan wordt. Voor den andbou w winter cursus te W i s- sekerke zijn ingeschreven 8 leerlingen, voor dien te Cortgene 10. Men meldt ons uit het eiland T h o 1 e n Van de zijde der arbeiders, die thans in En geland in de bieten werken, wordt gemeld, dat het werk niet afgeloopen zal zijn voor half December en <lat, na onderzoekingen Van het gehalte, gebleken is, dat de bieten ui dat ppzicht zeer meevallen, daar monsters van 18 tot 22 pCt. werden geconstateerd. Do fabriek is ook in werking en de eerste sui ker reeds verzonden. Leger en Vloot. Naar de ..Avondp." verneemt, wordt ernstig overwogen om bij de groote leger- manoeuvres in 1913 één divisie, gekleed in de grijsgroene uniformen, aan die oefenin gen te doen deelnemen. Verscblllende BeriGbten- Door den minister van binnenlandse he zaken, alsmede namens den minister van. land bouw, nijverheid en handel, zijn de commis sarissen der Koningin uitgenoodigd de burge meesters te verzoeken, desgevraagd inlichtin gen te willen verstrekken aan het Technisch Scheepvaftrtbureau „Nautica", dat zich ter bevordering van'een doeltreffend toezicht op de binnenscheepvaart, om. ten doel stelt een p=»a,r kaartsysteem ingericht archief bij te houden, hetwelk moet strekken om op den duur een soort „Burgerlijke Stand" van de binnenscheepvaart te verkrijgen De Vereeniging „Onzo Vloot" neemt een nieuw propagandamiddel te baat, het sluitze- gel, voorstellend het oude admiraalschap „Do Zeven Provinciën" van De Ruyter en hot nieuwe pantserscliip van dezen naam. Voor de uitvoe-1 ring zorgde de firma Joh. Enschede en Zonen, het ontwerp is, naar wij vernemen, geteekend door mevrouw A- L. BeelsVan Eegh.cn, lid van het Bestuur der afdeeling Amsterdam, welke afdeeling deze vlootaegels heeft aan geboden aan het Hoofdbestuur. De heer JE- Mackay heeft naar de N. R. C. meldt aan den gemeenteraad van 's Gra- venhage meegedeeld, dat bijzondere omstan digheden hem bewegen, thans zijn ontslag te nemen als lid van den raad. „Al ga ik hiertoe vrijwillig over", zoo schrijft de heer Mackay, ,,zoo mag ik u toch niet verhelen, dat ik met groot leedwezen een betrekking neerleg, die mij allengs lief was geworden." In een le Amsterdam gehouden vergadc- rmg, onder leiding van ds II. C. Hogerzeil, van Vlissingen, is, naai' de Stand, meldt, m beginsel besloten tot de oprichting van een volks spaar- en voorschotbank in Nederland, waarvan het doel zal zijn om te werken in het belang van de christelijke arbeiders en arbeidersbeweging- Uit de aanwezigen werd eeai commissie benoemd om de zaak verder te regelen. Enkelen personen uit verschillende dcelen van ons land zal nog gevraagd worden om deel van de commissie uit te maken. KROEGBAZEN- hi de Tweede Kamer heeft de heer Rutgers op 22 October gezegd: „Misschien zouden uit gezonderd moeten worden (van een algemeen burgerpansioem) catelorieën als misdadigers, prostituée's, kroegbazen, flesschentrekkers, ad vocaten van kwade zaken en dergelrjkcn. Maar misschien ook zouden zij er nog ui kunnen vallen door het lie talen van belasting: de drank- accijns bijv. zou menigeen die zou moeten buitenstaan, tot entreebiljet strekken, en hem misschien wel een gereserveerde plaats kun nen "waarborgen'." Do Bond „Vergunning" heeft den heer Rutgers verzocht)Jeenige ophelderingen te wil len verstrekken omtrent deze uitlating en ge vraagd is of met het woord „kroegbazen" daar bedoeld is de koffiehuishoudster met vergun ning in het algemeen, zooals onder* sommige fanatieke drankbestrijders wel gebruikelijk is, of dat bedoeld is daar aan te duiden do hou ders van parasitische draakgelegenheden, onzerzijds beschouwd worden als het kaf oi het koren. Door den lieer Rutgers is hierop geantwoord, dat naar zijn meening hij, die zijn hoofdwerk zaamheid vindt in drankverkoop, maatschap pelijk niet nuttig, maar schadelijk werkzaam is; dat hij niet bedoeld heeft die allen met het woord kroegbazen aan te duiden, daar hij dit woord daarvoor niet geschikt acht; dat, wat hij zeide over kroegbazen, intusschen ook geldt voor die in drankverkoop hun hoofd- werkzaamlieid vinden. Dit antwoord heeft den Bond niet bevredigd en deze heeft bij do Tweede Kamer een protest ingediend. Op verzoek van het Haariemscfao par ket heeft do Leidsche politie toestemming ge weigerd tot hot begraven van een kind uit de gemeente Vlillegom, dat overleden is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het patien tje bad eenigen tijd geleden in de school een klap van een onderwijzeres gekregen, waarbij de punt van een griffel, die het kind in de hand had, in het oor was gedrongen. Dienten gevolge is ex hersenvliesontsteking ontstaan, waaraan het kind overleden is. De zaak is in onderzoek. De onderwijzeres staat bekend als een kalm en bezadigd meisje. (N. R. C.) Door de gasfabriek te Schoten (bij Am- sterdjam), worden thans muntgas-meters ge plaatst, die niet alleen voor 21/2-centstukkeai vatbaar zijn, doch waarin ook dubbeltjes kun nen worden geworpen. Twee studenten, die op den Keien- berg nabij Renkum, zonder in het bezit te zijn van een jachtakte of vergunning, aan het jagen waren, werden daarbij betrapt door een [bosch wachter Proces-verbaal werd opge maakt en het geweer, dat een hunner bij zich droeg in beslag gienomen. Een merkwaardig geval van ilieren- vriondschap deed zich naar de N. Pr. Gr Crt. meldt in een Groningsch dorp voor, waai' lede ren avond een stekelvarken, door een gat krui pend, mot don hond en enkele katten uit één pot komt eten. Dan verdwijnt het varkentje weer en komt den volgenden dag weer terug. Men heeft het dieral eens 'n enkele maal een eind ver weggebracht, maar 't vindt telkens den weg terug en wordt hoe langer hoe gemeen zamer, komt als men 't roept, maar laat zich niet aam-aken. Grafschrift op een speculant Hier ligt een speculant, Ver van de beurs en soos. Zijn lijf is kla baisse, Zijn ziel is a la hausse. („Hbld.") o MANNEQUINS PAS. Uit een beschrijving, in de rubriek „On der de Streep" in het „Hand." gegeven van do LiefkladigJieidsLhee, w aarmee de vorige week het nieuwe geitouw van Ilirsch en Co. geopend word, ontleeaien we de volgende mee deeling over de uit Parijs overgekomen „mannequins" Dus kwamen ze daar binnen I En men zou hebben kunnen spreken van een plotselinge indrukwekkende stilte, volgen de op bet zoemend stemmengegons van de drukke groepen dames en hoeren, die zich op de verschillende galerijen bewogen. Do mannequins maakten haar entrée-de-sa- lonl Op "heel klein, Ckineezelijk vervormde schoen tjes, uiterst puntig en steil de hakjes, dus hoog van wreef, en de schoentjes van zacht crème zijde, of fluweel of marokijn-leer, tegen lila kousen. Zoo kwamen ze aangeloopen. Het loopen dezer mannequins, van zuiver Paxijsclien import, was de eerste verrassing In Holland, in Amsterdam loopt geen vrouw zóó; noch op straat, noch thuis, nauwelijks enkelen in de balzaal. Het is een nieuwe vrouwelijke stijl van gaan. Het i s een lialf 1 steepend, half zwikkend zich voortbewegen. Het is een mank gaan aan lieide beemen. Met minutieus kleine stapjes is hot een langzaam 1 verplaatsen van de voetende heupen wor- 1 den zooveel mogelijk onbeweeglijk gehouden. 1 En het hoofd omhooguit de donker-omtee- kende oogon, onder de lange zijjige pinkers gaat do blik van sommigen uitdagend, van an deren smachtend, van de oene kwasi-vcrlegen, I van. de andere overtuigend brutaal, deze spot- ziek, gene droomerig over allen en alles heen- i starend. I Er bestaat een moderne naam zegt men mij voor liet loopen een er in deze nieuw modische gewaden gekleede vrouwhet heet de ,pas de l'ours", of ook wel de „turkey trot. Ik weet niet, of dit een nieuwe phase be teeken t van de aesthetiek van het gaan, 'tis heel bijzonder, ook statig; en voor slanke, bevallige vrouwen, die niet zich zeiven, doch haar toiletten willen laten bewonderen, een 1 geheel •eigenaardige en toepasselijke wijze van I zich voortbewegen. j Op het loopen van een „ours" of tur key" lijkt het evenwel volstrekt niet 1 DE NEDERLANDSCHE TAAL VOOR DE ENGELSCHE MARINE. I De Engelschc admiraliteit dringt er in den iaatsten Lyd op aan, sterker dan vroeger^ 1 dat de lioogére zec-officiercn vreemde talen zullen leexen. Met name worden de officieren van het Engelschc N oordzee -eskader aange- mocdigd,' do talen der aan de Noordzee gele gen landen te lecron. Dezea- dagen verwierf nu de eerste Engel- 1 sche zeeofficier, Geo P Thomson, luit.-com- I inandant van de onderzeeboot C 24, gedeta- j cheerd aan het Submarine Depót te Dundee, zijn diploma eerste klas als tolk in de Neder- I landsche taal. Nadat deze marine-oflicier zich eenigen tijd in Duitschland had toegelegd op het leexen van do Duitsche taaJ, vertoefde hij betrekke lijk slechts korten tijd in ons land, doch wist, door ijverige studie, aan de examen- eischen zoowel schriftelijk als mondeling zeer goed (80 percent) te voldoen. In de Engelsche Admiraliteit is een tarief geldig, volgens hetwelk van haar officieren voor elke 'aal, waarin zij als 'tolk dienst kunnen doen, een toelage op het traktement wordt verleend. Voor het verkrijgen van zijn Nederlandsche-tolk-diploma le klas ontvangt dus deze Engelsche zeeofficier een toeslag van f 2 per dag. (Hand.) Bij het verrichten van graafwers werd te Oostende het geraamte van een schip ge vonden, dat naar men vermoedt, wel drie hon derd jaar in den grond hoeft gezeten en waarschijnlijk uit den tijd van het bekende beleg dagteokent, daar de plaats, waar het gevonden word, thans een hpJvon K.M. van do zee verwijderd, vroeger do ingang der haven was. „A bout por taut" is Maandagavond te Luik geschoten op een man en vrouw, die samen wandelden in een drukke straat. De vrouw, in het hoofd geraakt, was oogenblikke- lijk dood. De man, in de ledencn gewond, is er slecht aan toe. De dader is bekend. Een tooneelspeelster begaf zich na ai- loop |der repetitie uit Parijs naar Asnières, wftBjn ze haar verloofde zou treffen. Inder daad wachtte deze haar daar, doch verge zeld van zijn vroegere minnares. Deze laatste verwijderde zich, zwerend, zich op de ac trice te zullen wreken. Toen deze zich 's avonds naar huis terug begaf en de trein een tunnel doorreed betrad plotseling een man het compartiment, waar zij zat en loste drie revolverschoten op haar. Deze troffen haar in het been. Waanzinnig van schrik wierp de vrouw zich uit het por tier. Later werd ze gevonden. Beide beenen waren haar afgereden. Haar toestaud is ho peloos. DE DOOD VAN JHR. DR. H. M. VAN WËEDE. Omtrent het doodelijk jachtongeval, jhr dr. van Weede, secretaris van het Nederlandsche gezantschap tc Weenen (naar men weet, was hij de zoon van onzen gezant aldaar) in de nabijheid dier stad overkomen, waarvan we al in t kort hebben melding gemaakt, lezen we in verschillende, Nederlandsche bladen een uitvoerig verslag, waaraan we de volgen de treurige bijzonderheden ontleenen. Toen het jachtgezelschap zich voorbereidde naar het jachtterrein te vertrekken, werd be sloten, eerst op de eenden te jagen in de vijvers, die vlak bij het kasteel gelegen zijn, Daar de patroon van den jager, die rechts op 25 M. af stands van jhr. dr Van Weede stond, niet vlot in den loop wilde, trachtte hij dit te herstellen, door hot geweer eenigs- zins forsch dicht te slaan. Daardoor ging plotseling het schot af, doch. daardoor werd de Loop die eerst naar den grond twas gekeerd, onverwacht waterpas gericht. liet schot trof den jeugdigen diplomaat in de zijde, terwijl oen drietal verspreide kogels in het hoofd drongen De gewonde liep nog een dertig pas in de richting van het kasteel, met beide handen de wond be dekkend, waarna hij1 nederstortte. Dienzelfden dag nog werd hij geopereerd, nadat zijn ouders en eenige geneesheeren uit Weenen geroepen waren. De laatste achtten aanvankelijk hoop op herstel niet uitgesloten, maar toen den volgenden dag bij een operatie in, het hoofd wegens een ingetreden ver lamming aan een zijde van het lichaam een bloeduitstorting in de hersenen werd ge constateerd, liet men alle hoop varen. Dinsdagochtend omstreeks 9 uur had het ongeluk plaats, den daarop volgenden Don derdagochtend ontsliep jlir dr. van Weede om) 5 uur, zonder veel pijn te hebben geledein 1 en voortdurend bij zijn volle bewustzijn, te zijn gebleven Woensdagmiddag had hij nog ge vraagd, den ongelukkiger! schutter te mogen spreken, om hem te zeggen, zich dit ongeluk, dat iederen schutter overkomen kan, niet te zeer aan te trekken maar gezien den toe stand van wanhoop waarin de onwillekeurige dader verkeerde achtten de doctoren dit niet raadzaam. Naar we al meldden, was de deelneming bij de begrafenis onbeschrijfelijk groot. Ontelbaar was het aantal kransen. BUITENLAND. DE OORLOG. In Tbracië. Terwijl we dit schrijven heeft de telegraaf Oen bladen nog maar spaarzaam ingelicht over dit laatste bedrijf van het tooneelspel, dat eeuwen lang do geheele beschaalde wereld in spanning heelt gehouden, soms heelt doen ijzen en de opkomst, bloei en verval van het Turksche rijk voorstelt. En vergeleken met de Turksche gebieden buiten Euiopa komt deze inzinking van de Otto- maansche macht in ons werelddeel nog laat. Egypte onder contróle van EDgelond, Tri polis ingelijfd bij Itnliö, Tunis en Algiers onder protectoraat van Frankrijk, ook Ma rokko tin rechtstreeksch verband met de regeeringen te Madrid en Parijs gebracht, in Jemen aan de Roode zee voortdurend opstanden van oproerige Arabierende toe stand van het kalifaat is niet rooskleurig. Alle zonden, die de Turken gedurende eeuwen aan andere volkeren misdreven hebben,wreken zich bloedig aun hun nakomelingen van tegenwoordig. Want behalve aan de eensgezindheid e* den moed zijner tegenstanders heeft Tur kije, de aurzelingen en de dissonanten van het Europeesch concert niet meegerekend, dezen dóbóele aun eigen misslagen en onder linge verdeeldheid te wijter. Reuter seinde Zaterdag avond, dat bij Derkos, dus in het Noorden van de Tsja- taldzja-linie gevochten weid. Uit Sofia werd aan Parijsche bladen gemeld dat de Turken zich op minder dan 12 K.M. van Konstan- tinopel hadden teruggetrokken. Belangrijker is, wat een speciale corre spondent van de «Berliner Lokal Anzeiger» meedeelt over het beleg van Adrianonel. Ook deze berichtgever deelde het lot zijner kameraden: ergens ver achter het front werd hij vastgehouden. Kruitdamp mecht hij niet insnuiven. Dat verdroot de* man. Tan Moestafa Pasja vertrok hij dus weer naar Sofia. Vandaar liet hij het telegram, waaruit we hieronder het belangrijkste mee- deelen, naar de grens brengen, waardoor we dus, in tegenstelling met de meeste andere tijdingen van het oorlogsveld, den waarborg hebben, dat de censor daarin niet aan het knoeien is geweest. Wel krijgen we sterk den indruk, dat deze correspondent naar den anderen kant overdrijft, wat trouwens begrijpelijk zou zijn, nu hij weken lang slechts last heeft gehad door ie Boelgaarsche lichtschuwheid, maar ook dit kan geen kwaad als tegenwicht be treffende wat we gewoonlijk uit Sofia te liooren krijgen. De dagbladschrijver verhaalt dan hos de Boelgaren er voor Adriaaopel vrij slecht aan toe zijn. Eerst trachtten ze de stad van het Zuiden te naderen. Aan dien kant waren de verdedigingswerken het zwakst. Doch overstroomingen hebben dat verhin derd. Toen trokken de belegeraars hun hoofdmacht op het Westen samen. Daar is de stad beter beschermd. Aan het Westen bobben ook de "hevigste gevechten, vooral bij Marasj plaats gehad, tusschen de Maritza en de Arda. Daar staan ook Servische hulp- tróepen. Omdat een gedeelte van de bele- gerings-artillerie naar Tijataldzjais gezonden, zijn ze er daar slecht van voorzien. Maar ook overigens heeft deze correspon dent van de Boelgaarsche intendance en wat dies meer zij, een ongunstigen indruk ge kregen. Voor de gewonden is niet genoeg gezorgd. Gewonie officieren heeft hij i* den kouden nacht zonder verpleging in vee wagens op atroo zien liggen. Van de wei nige geneesheeren, die er zijn, hebben de meeste *og geen kennis van de heelkunde. Ook moet de verhouding tusschen Servische en Boelgaarsche militairen, zoowel soldaten als officieren, veel te wenschen overlaten. De berichtgever stelt de Servische hooger. Deze waren beter voorbereid. Hun verzorging en uitrusting spant de kroon, evenals de gezondheidsdienst en de artilleriepaarden. Ook staan de Servische, officieren dichter bij die in West-Europa. Ten slotte zouden de Boelgaarsche kerntroepen gedemoraliseerd zijn en heerseben er epidemieën, 0. a. te Moeetafa Pasja. Men bemerkteen heele zondenlijst. Als men daar echter van schrapt wat door be grijpelijke sensatie-lust werd ingegeven, evenals de uitingen van een bedorven hu meur, blijft er nog iets waardevols over. De Balkanbon d. „Politika" verneemt uit authentieke bron dat koning Ferdinand van Boelgarije de volgende week voor twee dagen ala gast van koning Peter van Servië naar Belgrado komt. De eerste ministers der vier Balkanstaten zullen daar eveneens een bijeenkomst hebben. Reuter heeft vernomen dat het spoedig te verwachten antwoord van de Balkanstaten op het voorstel der Porte de voorwaarden voor een wapenstilstand en de algemeene lijnen voor een voorloopigen vrede zal aan duiden. Al hebben we in onze overzichten den naam van Roemenië weinig genoemd, al is dit ook geen Balkanstaat, toch hangen zijn belangen te nauw met die van Boelgarije samen, om niet op zijn hoede te zijn, nu deze staat na den oorlog een groot stuk van het schiereiland bij zijn gebied zal voegen. Reeds berichtten we, dat Roemenië tot af ronding van zijn Zuidgrens een 9trook van Boelgarije verlangt. Volgens de „Vossische Ztg" moet het laatste rijk verklaard hebben dat het daarin niet kan treden. Ook daar dreigen dus moeilijkheden. De mogend 11 eden. De staten van de drievoudige entente dringen er op aan, dat een Balkan-confe rentie wordt samengeroepen, waar behalve de groote mogendheden, ook de Balkan staten, Turkije en Roemenië vertegenwoor» digd zullen zijn. Een herhaling van het con gres van Berlijn (1880) dus ongeveer. Doch volgens het „Berl. Tageblatt" is dit voorstel noch bij de Balkanstaten, noch bij Oosten rijk in goede aarde gevallen. Deze willen liefst geen bemiddeling in de hangende moeilijkheden. Oostenrijk en Servië. We hebben de berichten overgebracht, volgens welke den Oostenrijksehen consul te Prisren op Servische soldaten zou hebben geschoten. Sedert enkele dugen is over dezen ambtenaar niets vernomen. Men zegt, dat hij den Serviërs vijandig gezind is en dat particuliere berichten van hem over wreed heden, waaraan de Serviërs zich tegenover de Albaniörs zouden hebben schuldig ge maakt, in handen van Servische ambtenaren zijn gevallen. Men is te Belgrado van meening, dat Italië, aldus Reuter, na den stap, door Rus land gedaan, een bemiddelende rol zal ver vullen tusschen Oostenrijk en Servië, ten einde zich te verzekeren van de medewer king van Servië in het zuidwestelijk ge deelte van den Balkan en aan de Adriatische Zee, waar Itrlië groote belangen heeft. De >Saale-Zeitung< te Halle deelt mee, dat de Russische arbeiders in het rnidden- Duitsehe bruinkolen-industriegebied, die nog dienstplichtig zijn, bevel hebben gekregen zoo spoedig mogelijk naar het vaderland terug te keeren. Wat nu de moeilijkheden tusschen beide staten aangaat, waarop boven gedoeld werd, de berichten daaromtrent luiden wat minder gunstig, al behoeft men zich nog niet dadelijk op het ergste voor te bereiden. Een tsjechisch lid van het Ooatenrijksche Hais van afge vaardigden heeft den indruk gekregen, dat Servië tot eiken prija Doerazzo aan de Adria tische zee wil bezetten en behouden. 'Servië wordt daarbij gesteund door de Montaue- grijnsche regeering, die verklaard heeft, dat ze San Giovanni di Medua en Alessio wil veroveren. Op een andere plaats vindt men daarover meer. Ook verwacht Servië, dat Skoetari zich spoedig zal overgeven, waarna men aan dit rijk naar zijn eigen meening niet een smallen toegang tot de Adriatische zee langs die stad kan weigeren. Doch de meeningen ver schillen, of de val van die stad werkelijk aanstaande is. In het Italiaansche blad »Messagero« bepleit een afgevaardigde de heerschappij van een der Balkanstaten over Albanië en verwerpt hij de onafhankelijk heid van dat gebied. ONS HUIS. Te Middelburg. De Zangcursus kan in deze week niet gegeven worden. De eerstvolgende leB is op Dinsdag 26 November. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Stoomvaartmij. Nederland. „Celebes" (thuisreis) passeerde 16 Nov. Pe- rim, „Krakatau" (uitreis) vertrok 16 Nov. van Suez;; „I/>mbok" (thuisreis) arm eerde 16 Nov. te Suez; „Koning Willem I" (thuisreis) vertrok 16 November van Singapore. Rotterdamsche Lloyd. „Ophir" (uitreis) passeerde 16 Nov. Kaap del Armi; „Tambora" vertrok 16 Nov. van Rotterdam naar Batavia. Holland Amerika-lijn. „Askehall", van Philadelphia naar Rotter- dam, passeerde 16 Nov. Prawlepoint; „Pots dam" vertrok 16 Nov. van Rotterdam naar New-York; f, Tiberias", van Rotterdam naar Montreal, pass. 16 Nov. Lizard. Kon. Holl. Lloyd „Hollandia" (thuisreis) arriveerde 18 Nov. te IJmuiden. Kon. West.-Ind. Maildienst. „Prins Maurits" (thuisreis) arriveerde 18 Nov. te Havre; „Prins Willem II" vertrok 15 Nov. van New-York naar West-Indië. Diverse Stoomvaartlijnen. „Bielefeld", van Java naar Amsterdam, ver trok 14 Nov. van Singapore; „Peleus" vertrok 12 Nov. van Hong Kong naar Londen en Am sterdam. Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Eiken dag Electro-bioscope theater. Markt, '0 Avonds 7—113/, u„ Zondags 6lli/j Woensdags en Zaterdags matinóe's. hoorzaal, 8 u. Zondag 24 November Hotel du Commerce Biljartconcours. Concert 7?/ï 31. Maandag en Dinsdag 18 en 19 Nov. Gen. rep. en concert zangv. „T. O. en U." Donderdag 21 Nov. Buitengew. alg. verg^ polder Walcheren, nm. 1 UUR. Donderdag 21 Nov. Bogardzaal, 8 u. Dr. de Soppar. „Mach»"-.". Donderdag 21 Nov. Voordr. J. A c. Non- hebel. Schuttershof. Vrjjdag 22 November -eschied- en letter kundige ver. Lezing prof. D. C. Hesseling. Kleine Concertzaal. Zaterdag 23 November. Op. leesz. en bibl. Molstraat F 89. Of- ficieele opening nm 3 u. Maandag 25 Nov. Nat. Gez. Prof. Reinders. De binding der atmosfe rische stikstof, 8 u. Woensdag 27 Nov. Nat. Z -Afr. Ver. en Alg. Ned. Verb. Dr. ran Everdingen. KI. Con certzaal. V r ij d a g 29 Nov. Lezing Ned. Prot. Bond. Geb. Vrjj'o Hervormden, dr. Haverkamp, 8 u. Maandag en Dinsdag 2 en 3 Dec. Gen. rep. en concert Vereen, lustrum. Muziek. Dinsdag 10 Dec. Ds. Drijver. Doel en wer king van den Volksbond. Schuttershof, 8 u. Vrijdag 13 Dec. Janmarts operette-gezelsch. Schouwburg, 8 u. Zaterdag 14 Dec. Vliss. tooneelver. Kon. Wxlh. Schuttershof, 8 u. Maandag 16 Dec. Nat. Gez. Prof. Straub. Over het lezen, 8 u. Donderdag 19 Dec. Mej. mr. E. C. van Dorp. Ned. B. Vr._ K. 1913. Maandag 13 Jan. Nat. Gez. Prof. NjjlancL De ringv. zonsverd. 17 April 1912, 8 u. Vr jjdag 24 Januari- Geschied- an letter kundige var. Lezing dr. J. H. Gosms. Kleine Concertzaal. Maandag 10 Fehr. Nat. Gez. Prof, de Haas Kwarts, 8 u. Maandag 24 Fehr. T. O. en U. repetitie 7 u. Dinsdag 25 Fehr. T. O. en U. uitvoering, 71/, n. Maandag 10 Maart- Nat. Gez. J. E. II. van Wageningh. Het tegen woordig standpunt der kleurenfotografie, 8 u. Dinsdag en Woensdag 11 en 12 Maart 1913. Gen. rep. en con cert Vereen, voor Instr, Muziek. Vrjjdag 14 Maart. Geschied- en letterkun dige ver. Lezing dr. Fr®- derik van Eeden, Kleine Concertzaal. Stoomdrukkerij. Firma D. G. Kröber It* Middelbar g.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6