r RONA Van Houten'» Cacao Ingezonden Mededeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoope merken. Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER AFLOOP VERKOOPINGEN. Notaris L. G James te Sluis heeft Zater dagavond in het café „De Zon" te Retran- chement in het openbaar verkocht: Eeai woonhuis met tuin te Retranchement, groot 4 A. 66 c.A Kooper de heer C. v. Dale te Retranchement voor f1115 Een woonhuis met tuin groot 3 are 95 c.A. Kooper P. J. van Kuyck voor f300. Middelburg. Van 1618 Nov. Ondertrouwd: J. Loh- man, jm. 25 j. met jkvr. J. van den Bran- deler, jd. 21 j. BevallenF. L. Leijdekkers, geb. De Nood, z.; L. C. W. Goeman, geb. Maas, d.; P. M. Bliek, geb. Labruijere, z. (levenl.)> L. Goedhart, geb. Bosschaart, d.; G. de Graaf, geb. Bloemendal, z. Overleden W. Bolier, man van J. Uijl, 45 j. G o es. IN VRIJHEID GESTELD. Heden is op last van den officier van justitie alhier, ingevolge een bevelschrift van arrooidissements-rechtbank te Middelburg, in vrijheid gesteld D H. de W van Honte- nis s e. Van 1416 Nov. Bevallen steker, geb. Den Toonder, d. M. Kaaij- THERMOMETEB EN VERWACHTING. 18 Nov. Thermometer alhier 8 u. vm. 48 gr., 12 u. 50 gr., 3) u. nm. 48 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch ïastituutte De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometer stand 7 74.5 te Horta. Laagste 744.3 Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Nov.: zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Noordelijke richtingen, ne velig tot half bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. Dinsdag Woensdag. Donderdag Vrjidag Zaterdag Zondag HOOG WATER, te Vlusingen. 19 Nov. 20 21 ven 9-19 10.17 11.— 1139 12.14 12.49 ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN frE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER DE OORLOG. In Turkge. LONDEN, 16 Nov. Aan de morgembladra uit Konstantinopol wordt bericht: De lijken van aan de cholera bez we kenen worden in doeken gewikkeld en in aller ijl in groote kuilen De eenvoudigste gezondheidsman!- ontbreken. De cholera is ook op de Boel garen overgeslagen. Een trein kwam gis teren aan waarin men 20 lijken vond bij de 60 aan cholera lijdende soldaten. De mogendheden. LONDEN, 16 Nov. De correspondent van de „Daily Telegraph" in Boedapest meent te weten, dat de meerderheid der grootmachten op gemakkelijk te begrijpen gronden het Turk- scho Rijk in Azië wil onafhankelijk doen blijven en daarbij zoo machtig als mogelijk is. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 20 November. Garnizorasbureel NeuBen 12 m.: De levering van het brood ten behoeve van de troepen, die gedurende 1913 in ge noemde garnizoensplaats aanwezig zullen lnï. ten bureele. Maandag 25 November. Burgerweeshuis. Bestuur der Godshuizen, nm 3 u. Levensmiddelen. Inschrijvingsbiljetten aan hel gesticht op 19, 20, 21 en 22 Nov. van nm. l'/2 tot 31/2 en op den dag der aanbesteding van iy2 tot 2V2- UIT VLISSINGEN. De Duitsche Oost-Afrika-linie Deden tot heden de stoomschepen van bo vengenoemde lijn. alleen, van de Suez-Kanaal- route Vlissingen aan, te lieginnen met het volgend jaar zal ook eens per maand stoomschip van de Kaap-route op Vlissingen aanloopen, zoodat van af dien tjjd 3 stoom- MOORDAANSLAG. Hedenmorgen heeft in do Jozef Israölsstraat in Groningen ten huize van de Wed. Loin- webctr een moordaanslag plaats geliad. De dienstbode. Jantje v. d LI.afkomstig uit Ulrum, die een liefdesbetrekking had aange knoopt met den 23-jarigen schoenmaker G F Suit Amsterdam, wonschte daaraan een einde te maken, tegen den zin vau dien jongen. Hedenmorgen belde bij aan en stak het meisje, toen zij de trap afkwam met een mes pardoes in do horst. Het meisje zakte bewusteloos in een. De dader bracht zich zelve daarop nog eenige wonden toe. Beiden werden naar hot Academisch zieken huis vervoerd waar de toestand van het meisje redelijk, doch die van den dader ern stig werd genoemd. NOG EEN MOORDAANSLAG. I11 den nacht van Zaterdag op Zondag liecfl le Assen S M. A. Boomsma een moordaan slag gepleegd op een zekeren Popken, oud 19 jaar. Deze werd aan don linker schouder achter het schouderblad gewond. Hij zakte bewusteloos ineen en werd met een brancard haar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn toe stand ernstig werd bevonden De dader is ge arresteerd. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN. Stoomvaart-my. Nederland, „Koning Willem I" van Batavia naar Amster dam, vertrok 16 November van Singapore „Biliton", van Amsterdam naai- Batavia' seerde 17 Nov. Point de Galle„Karimoen", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde IS November te Marseille; „Rembrandt", va tavia naar Amsterdam, vertrok 17 Nov Port Said; „Koningin der Nederlanden", Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Nov. te Batavia, „Koning Willem III", van Amster dam naar Batavia, vertrok 16 Nov. van Tandzjer; „Ophir", van Amsterdam naar BaJtavui, passeerde 16 Nov. Perim; „Kraka- van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 November van Suez, „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, psaseerde 16 Nov Perim Rotterdamsche Llovd. „Bengalen" vertr. 15 Nov. va .Djocja" vertr. 17 Nov. v. Port-Said; ,,Malang' pass. 16 Nov Malta; „Suidoro" is Zaterdag namiddag 4 uur Kaap del Armi gepass „Goen toer" vertr 17 Nov. v Colombo, „Gor" 16 Nov te Padang; „Palombang" vertr Nov van Padang, „Tambora" is gisteren te Southampton aangekomen Kon. West-Ind Maildie „Prins Maurils" is 18 Nov. v.m te Havre ingekomen, „Prins Willem V" vertr 15 Nov. u (nm van New-York. Kon ink 1. Hollaiidsche Lloyd. „Frisïa en Eemland" vertrok 17 Nov van Montevideo schepen loopra maand pp Vlissingen zullen aan- UIT DEN HAAG. Geslaagd. Geslaagd is voor candidaat-notaris de heer A. Th Verbist te Goes. Gedecoreerd. Mr. Snijder van Wissekerke, president van den Octroöiraad, deur van het legioen van. eer Consulaat te Peking Met Januari vertrekt naar Peking de Graaf van 'Limburg Stirum, chef van het kabinet van. dim. minister van buitmlandsche ter tijdelijke vervanging van den gezant aldaar, die met Europeesch verlof gaat. DoRoodeKruis-ambulance De beperkte Roode Kruis-ambulance, morgen naar Turkije vertrekt, zal voorloopig verblijven aan boord van H. M. „Gelderland." UIT AMSTERDAM. De sigarenmakersstaking De arbeiders te Amsterdam hebben aan liet besluit van de hoofdbesturen gevolg gege ven en zijn lieden aan den arbeid gegaan Wat het Zuiden betreft, meldt men ons dat morgen in den Bosch oen conferentie zal plaats hebben tusschen gedelegeerden van de 4 hoofdbesturen der werkliedenorganisaties en van de 2 Zuidelijke fabrik antenvereeni gm gen Omtrent geruchten, als zou het plan bestaan, sigaren-fabrikanten inhet Zuiden des lands luit te sluiten, kunnen we melden, dat daar van bij het hoofidbestuur niets bekend is Evenwel acht men deze mogelijkheid niet uit gesloten, Op het oogenblik is er eeliter nog niets definitief te berichten, Namens hot hoofdbestuur van de werklie den-organisaties is aan het hoofdbestuur van de sigaren-fabrikanten te Amsterdam een schrijven gericht, waarin met nadruk wordt herinnerd aan de verklaring van de vcrceni ging der sigarenfabrikanten, dat ze al haar moeite zal aanwenden, om te zorgen, dat vóór of op 9 December a s. een ontwerp-loonrege- ling voor het vaste personeel zal zijn ont worpen en dat tevens zal worden vastge houden aan dra eisch der invoering van het het gemeenschappelijk program der wcrklie den op alle punten. De werklieden stellen zich vpor, dat hieromtrent nader van gedach ten wordt gewisseld. Koloniaal Museum. Het hoofdbestuur van de Maatschappij In Macedonië. BOEKAREST, IS Nov. Een telegram uit Manastir bericht, dat de Grieken die den pas Kirlider op 20 K.M. afstand van Monastir bezet hielden, door dc Turken verslagen wer- De Grieken verloren 16 kanonnen en (Vijf machinegeweren en een groote hoeveelheid ammunitie Hot Grieksche leger werd door de Turken vervolgd en leed bij dezen terugtocht nog groote verliezen welke evenwel nog niet be kend zijn. (Onder voorbehoud, Red. M.d. Ct.) BELGRADO, 17 Nov. Reuter seint aan de bladen Telegrammen uit het hoofdkwartier van kroonprins Aleaxnder melden, dat de operaties tegen Monastir Zondagochtend aan alle kanten begonnen zijn. De tegenstand der Tuxksche troepen verzwakt. Het leger wordt belemmerd door den toestand van het terrein, dat door den aanhoudenden regen door weekt is. Do Balkanbond BELGRADO, 16 Nov (Reuter). De berichten, ook door ons vermeld, als zou te Belgrado een ontmoeting plaats hebben, van de hoof den der verbonden regeeringen, ra als zou koning Ferdinand binnenkort de Servische hoofdstad (bezoeken, worden officieel tegen- DE OORLOG. In Thxacië. KONSTANTINOPEL, 18 Nov Aan de „Küln. Zeitung" wordt berichtGeneraal Nazimi pasja zand era telegram aan het grootvi- ziexaat, waarin hij meedeelt, dat de strijd gis- terenochtrad begonnen is tra gevolge van de voorwaartsche beweging der Boelgaarsche in fanterie op de Turksch© artillerie en infan terie Dje strijd iduurde to;t ééai uur na zonson dergang De Boelgarra poogden den midden- en rechtervleugel der Turken aan te vallen, doch werden door de Turksche artillerie te ruggeslagen. LONDEN, 18 Nov. De correspondent van de Daily Telegraph seint aan zijn blad uit Moestafa, Pasja De Turken verloren Zondag hij Adrianopel 6 kanonnen en vele dooiden. Zij schijnen niet in staat te zijn den svanho- pigra toestand te erkennen waarin zij zich bevinden- Het schijnt dat het ©(gemeen he kend is, dat een Duitsche pfficier onder de Turksche troepen bij Kirkkilisse streed. Een 1 vrouw uit Duitschland heeft aan den Boelgaarsclien graeralra staf een telegram, ge zonden, waarm zij verklaart, dat zij de vrouw van den hofrokken officier, ven Weiss ge naamd, is en waarin zij vraagt, of har echt genoot nog leeft en als gevangene zich in de handen van de Boplgaren bevindt. Het antwoord luidde, dat de officier zich niet in 1 ïandra der Boelgaren bevindt ra dat men fa iet wiect o fhij gevlucht dan wel gevallen is. KONSTANTINOPEL, 18 Nov Aan de „Berl- Zeitung iam Mi tlag" Wordt gemeld. Volgens be richten van het ministerie van oorlog bedragen de Boelgaarsche verliezen vele duizenden doo- den en gewonden. Het Turksche leger mar cheert in Noordelijke richting naar Kalsahi op. Volgens particuliere berichten zijn 8600 Boelgaren gevangen genomen en 40 Boelgaar sche kanonnen buit gemaakt, KONSTANTINOPEL. Aan de .Kölnische Ztg." seint menDen geheelen dag weid gisteren kanongebulder in N -W. richting vernomin. Dit had echter geen invloed op het gewone Zondagsverkeer in de hoofdstad. Men meldt een aanval der vi.anden over de gel eele linie, welke echter eindigde, doordat deze worden teruggeslagen. WEENEN, 18 Nov. Particuliere, le Am sterdam ontvangen berichten maken melding van een. overwinning der Turken bij Tsjatald zja en de vernietiging van bataljons In T u r k ij e. KONSTANTINOPEL, 18 Nov. Aan de «Kölnische Zeitang" seint men Er is een streven merkbaar onder de Turkbn om de commandanten der vreemde oorlogsschepen verantwoordelijk te stellen voor het behoud van de orde en de veiligheid. Ook het be richt dat de Por'e zich niet bereid verklaart tot besprekingen met den Franschen admiraal als vertegenwoordiger der marine, heelt aan stoot verwekt, evenals het leit, dat de Porte 500 strijders van Tslerkeskenilist komen, die onder luid gezanh Stamboel binnentrokken- KONSTANTINOPEL, 18 Nov. Aan de «Berl. Ztg. am M." meldt men De in de Turksche wateren liggende Duitsche oorlog schepen, welke dienen ter bescherming van de aldaar verblijvende Dnitschers, staan niet alleen met het groote draadloos-tele fonische station te Noreweigh in voortdu rende verbinding, doch ook met dat vlag- scbip van de Duitsche vloot, waarop zich de oppervbevelhebber dier zeemacht bevindt. KONSTANTINOPEL 18 Nov. De gezan ten beraadslagen over maatregelen te nemen ter bescherming der Europeanen. Behalve de Italiaansohe troepen, welke geland zijn, is ook een afdeeling Britsche matrozen aan land gegaan. De laatste honden een wacht huis aan den ingang van de voorstad Tsjisjli bezet en legden beslag op hetMar- coni-toe6tel. Den leden der Europeesche kolonie is van de landing dier troepen ken nis gegeven, doch hun is medegedeeld, dat ze zich daarover niet ongerust behoeven te maken. KONSTANTINOPEL, 18 Nov. In het Turk sche postelijke leger is nu ook typhus uit- In Albanië. CETT1NJE, 18 Nov. Men meldt Köln. Ztg." De laatste twee dagen had. bg Skoetexi een artillerie-gevecht plaats, dat in Ongecorrigeerd. de waarde der aangehechte frankeerzegel*. (b) Per Rott. Lloyd via Marseille wordt, tenzij op verlangen der afzenders, geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en onder- hoorighedra, de Residentie Sumatra's Oost kust, Palombang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo Naverzeoding 7.21 u. '3 nam. Narerzendiag 7.21 r. o. BUITEHLAMO. DE OORLOG. In Thracië. Reuter seint, dat de aanval op de Tsja- taldzja-linte Zaterdagochtend is begonnen. Over het geheele front moet het gevecht gewoed hebben. Nauwkeurige berichten kunnen we daar nog niet over brengen. De telegrammen omtrent den uitslag zijn tegen strijdig. Volgens sommige zou de linker vleugel der Boelgaren, die bij Derkos vocht, met behulp der Turksche vloot de nederlaag VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Walcheren, an. Plaats. Voorwerpen. 19 Nor. Koudekerk®, Boometi, 19 Nov. Middelburg, Inboedel, 21 Nov. Middelburg, Huizen, 22 Nov. Middelburg, Hout, Loeff. Notarish. Hi ooien Hioo len en Van Dissel. Struve. De Groot en Hondius Paap. Struve. Verhulst. De Neeiing. De Neeiing. Blaupot tenCate. Blaupot ten Ca te. Doch een schijnbaar nog verwoeder vijand dan de Boelgaren hebben de Ottomanen in de cholera. De beschrijvingen daarvan zijn kortweg afschuwelijk. Generaal Ali Reza moet zelf door de besmetting zijn aangetast. Op de terreinen bij het station van Hademkeui, waar de opperbevelhebber Nazim pasja zich gisteren nog in een salonwagen bevond, liggen duizenden zieken en honderden dooden; de wagens moeten bij die plaats die wegen verlaten, om te vermijden, dat ze over lijken rijden. Doch ook voor de Boel garen dreigt dat een plaag te worden, daar deze de Turksche stellingen niet kunnen bezetten, zonder zich aan cholera-gevaar bloot te stellen. In Albanië. Niettegenstaande de bezwaren van Oosten- rijk-Hongarije rukken de Montenegrijnen Albanië naar het Zuiden steeds dieper in. De hoofdmacht schijnt onder leiding van generaal Woekotizt te staan, die Montene grijnen en Serviërs onder zich heeft. Bij San Giovanni di Medua heeft een hevig gevecht plaats gehad. Naar men weet, is dit de stad, waar de Serviërs waarschijnlijk met toestem ming van de Donau-monarchie toegang tot de Adriatische zee krijger. Drie duizend Turken zouden ze daar hebben teruggeslagen. Beuter seint, dat de troepen van generaal Martinowitsj, Zaterdagavond San Giovanni di Medua bezet hebben. Wellicht, dat hier door, aangenomen, dat het bericht thans te gelooven is, de moeilijkheid tusschen Oostenrijk en Servië beperkt wordt daar er reeds sprake van was, dat deze stad aan Montenegro zou worden toegekend en Servië daar rechten zou krijgen. In TurkSji». Reuter seint uit Konstantinopel. De al- gemeene opvatting is hier, dat de oorlog feitelijk uit ia. Men verwacht een spoedi- gen wapenstilstand, gevolgd door vredes onderhandelingen. Men begrijpt, dat feite lijk geheel Europeesch Turkije verloren is, wat ook hieruit blijkt, dat de Banken en het bestuur van de Ottomaansche Openbare Schuld reeds de balans opmaken van hun belangen in de verloren provinciën, ten einde die bij de bespreking der definitieve rege ling te kunnen beschermen. De correspondent van de »Vossische Zei tung" te Konstantinopel seinde Zaterdag »Turkije heeft een volslagen zedelijke ne derlaag geleden. Er bestaat geen gezag meer alle banden van tucht en orde zijn verbroken, de officieren hebben de troepen niet meer in de hand, en geven zich geen moeite meer hun laatste beetje invloed te 22 Nor. Bngdamme, Hofsteedje, 22 Nor. Middelburg, Kachels, 27 Nov. Koudekerke, Boomen enz. 27 Nor. St. Laurens, Inspan, 28 Nor. Middelburg, Huizen, 28 Nor. Middelburg, Huizen, 4 Dec Middelburg, Inspan, 12 Dec. Middelburg, Huizen, 13 Dec Middelburg, Boomen 10 Dec. N, ra St. Joosland, Bouwland, Schoreipolder, Blaupot ten Cate. Zuid-B er el and. 20 Nor Heinkraszand, Huis enz. Van Cleef. 27 Nor. Wemeldinge, Boomen, Dominicu3. Schouwen en Duireland. 19 Nor. Zierikzee, Huis, Franse. 22 Nor. Zierikzee, Huis, Franse. 22 Nor. Rraesse, Hout, Del Camp©. Zeeuwsch Vlaanderen W. D. 21 Nor. Sluis, Bouwland, Roersch 25 Nor. Sluis, Boomen, James. 27 Nor. Uzendijke, Boomen, Hendriks©. 28 Nor. Bierrliet, Boomen, Ztjlstra. 5 Dec. Schoondijke, Boomen, De Smidt. 6 Dec. Sluis, Huis enz., Jame*. 10 Dec. Sluis, Boomen, Hendriks©. 19 Dec St. Kruis, Bouwland, James Zeeuwsch Vlaanderen O. D. 19 Nor. Axel Boomra, Drogmans. Verzending en laatste bnslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaataeljjke tigd). OOST-IND IE. Graua (Nederrl.) 19 Nor. 7.21 *s nam. Brindisi (E.d. Singap.) (d) 22 Nor. 1.—'s nam. Amsterdam (Neder 1.) (a) 22 Nor. 7.21's nam. Marseille (Lloyd) (b)26 Nor. 7.21 "s nam. Napels (Duitsche dst.) 27 Nor. 1 '9 nam. oaoemxi ©tan ajuuerie-gcvtivui uiaaui, ncn. ui f v on wn „1 de» oaeht vooAtamde De Tulsehe balie-29 "o*'1'21 ■mm- rijen werden volkomen vernietigd De Turken Brindisi (E d.,Penang) (e) 29 Nor. 1.—'s nam. Het voorstel van 't hoofdbestuur yan de Mij waren gedwongen, de stelling Golem te ver- I van Nijrerh,, om 't kol. museum van de maat- laten. Generaal YV'orkotits marcheert met een (aj Met de» gelegenheid wordt altoen vft aan het Koloniaal Instituut ©ver te dragen, is deel van het Servische leger in de richting tónden op verlangen van de afzenders, blij tmet algemeen© stemmen aangenomen j van Skoetaxi. 1 krad» pit een aanwijzing op het adres of uil In den hoogsten nood dacht uien weer aan Mamoet Sjefket, en besloot dezen het opperbevel op te dragen. Het keizerlijke iradé was reeds klaar, maar toen begon de regeering zich bezorgd te maken, dat de benoeming van Mamoet Sjefket een revo lutie tengevolge zou kunnen hebben. Het iradé werd ingetrokken, en het algemeen belang en de militaire eer werden opgeofferd aan partijhaat. Het verzet tegen Sjefket's benoeming is niet alleen tegen zijn persoon gericht, doch ook tegen de partij, onder welker heerschappij hij het leger zou traoh- ten te reorganiseer en. Men vreesde, dat een nieuwe comité-regeering zon komen. Om dit te vermijden, knoopte men liever onderhan delingen met den vijand aan. Een sprekend staaltje van de demorali satie van het leger gaven soldaten, die met den trein naar Tsjataldzja vervoerd zouden worden. Toen de trein in San Stefano stil stond, stapten vele soldaten uit en verklaar den zij onder geen voorwaarde meer tegen over den vijand te willen 8taan. Ook zijn, volgens Reuier, officieren aan het front in hechtenis genomen, waaronder eenige, die belast waren met het maken van propaganda voor het herstel van Abdoel Hamid op den troon. Terwijl de Boelgaren en wat van de af- deelingen der bondgenooten zich bij hen hebben gevoegd, bij Tsjataldzja verbitterd vechten, moet men met de mogelijkheid rekening honden, dat een andere afdeeling, die Rodosto bezet heeft, naar het Z.-W. rukt en het schiereiland Gallipoli neemt, dat aan Europeesche zijde den Hellespont insluit. Bij deze beweging kunnen de Griexsche oorlogsschepen, die tevoren reeds op de ei landen, die dezen waterweg beheerschen, troepen hebben ontscheept, het leger bijstaan. Naar men weet, ligt ook de Turksohe vloot in den Hellespont. 't Is maar de vraag, of deze een dergelijke samenwerking kan ver hinderen. In het kruithuis te Saloniki heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 312 Turksche gevangenen werden gedood en 430 gewond. Men gelooft aan een misdadigan toeleg.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2