MIRDELBFRGSCHK FÖFRAIT, IN M*. 274. 133' Jaargang. Dinsdag 19 November. Middelburg 18 November. Binnenland. Dit Stad en Provincie. Onderwijs. IS12. Jeze «ourant wichynt i a g e 1k met nitzoadering va* Zon- e* f Mitiign. Priji kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatiea ia Nederlaad fraaoo pp Afzonderlijke nummers kotten 5 ceat. A dTer teatiöa bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipeotunea daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Ai vertentiën voor het eeritvolgende nummer moeten flea middag, vóór óéa aar aan het bureau bezorgd zijn. Advirtiatiöa 20 oent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elko regol meer 20 eent. Reclames 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemem. Tot de plaatiing van advertentidn ea reclame», niet afkomitig uit Zeeland, betreffendt Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Algemeen AÖTertentfe-BtJF*®® RE ïii <9AB &e U.K. Voorbir^wa! 466, A»iterdam. Bj deze courant behoort een bijvoegsel. 8.90 &S7 8x20 9A7 8.54 11.02 De rergaderingen van Zaterdag. In een groot deel van onze vorige op' lage konden we ook nog den einduitslag vermelden van de Zaterdag gehouden vergaderingen der drie vrijzinnige partgen. Die einduitslag is geweest wat we ver wacht haddeneeu algemeeue en zelfs geestdriftige aanneming van het concen tratieprogramma. Ook in de vergadering van den Bond van Vrije Liberalen, hoewel daar een stem van verzet opging, de eenige, die van den heer Van Karnebeek. Deze kon zich niet vereenigen, noch met de regeling van bet kiesrecht, noch met die van het vrouwenkiesrecht, noch met üie van het onderdoms- en staatspen sioen. Hij zei echter geen oppositie te willen voeren of debat te willen uitlokken, Hij kondigde alleen aan niet te kannen meewerken aan de uitvoering van dat program, en zich dus bij de aanstaande verkiezingen niet meer beschikbaar te stellen. Dit was een moedige verklaring, waar voor men slechts eerbied kan hebben. Maar op den einduitslag heeft 5sy geen invloed gehad. Alle andere sprekers ver klaarden zich vóór het program, hoewel toch juist in dezen Bond veel bezwaren moeten hebben bestaan Maar bet zal de meesten hunner wel gegaan zijn, zooals mr. Plemp van Duiveland hij had be zwaren tegen de ontworpen kiesrecht regeling, maar beschouwde als correctieven daarvan de evenredige vertegenwoordiging en het vrouwenkiesrecht. Het tweede bijzondere feit van de be sprekingen vond men aan den anderen vleugel, bij de Vrijzinnig-Democraten. Daar werden nadere inlichtingen gevraagd over de kiesrechttormnle. (Men zie het bijvoegsel) De heer Drucker wees er toen nog eens op dat ten opzichte van het vrouwenkiesrecht de Vrgzin.-Deraocraten zeker verder willen gaan, maar dat de voorstanders van vrouwenkiesrecht tevre den kunnen zijn met hetgeen gevraagd wordt. En voorts zette hij uiteen, dat al zul len vele Vrije Liberalen persoonlijk bun voorliefde voor een amendement-recht der Eerste Kamer behouden, toch niemand zijn stem voor het algemeen kiesrecht daarvan afhankelijk zal mogen maken. Van zeer veel practische beteekenis was hetgeen daar gesproken werd over de verzekeringskwestie. Naar aanleiding van eenige vragen van den heer Kohn- stamm, deelde de voorzitter namens bet hoofdbestuur mee lo. dat het zich geheel schaart aan de zijde van hen die in de Kamer hebben verklaard niet in de wet-Talma te zullen mogen berusten of op haar grondslagen voort te bouwen. 2o. dat hoewel in de commissie van samenwerking geen beslnit is genomen, naar de meening van bet hoofdbestuur het hoogst gewenscht is staatspension- neering van behoeftigen ten spoedigste ter hand te nemen, dus een overgangs maatregel te treffen in afwachting der grondwetsherziening. 3o. Dat de voorziening zal moeten worden getroffen voor alle behoeftigen tegelijk. 4o. Dat de algemeene voorziening in ziekte en invaliditeit zal moeten geschie den door verplichte verzekering. Vooral die ineedeeliug onder 2o is zeer belangrijk. Sommigen zullen zich wel afgevraagd hebben, hoe het nu gaan zal mot den Bond van Staatepensionneering, die, zelfs met een zekere bedreiging, aangekondigd heeft slechts die candidaten te zullen steunen, welke voor spoedige invoering van staatspensioen zijn. Het bleek dat ook leden van dien Bond als de heeren Netscher en Goedhart, de houding van dat lichaam afkeuren en dat de beer Netscher zelfs wegens die deelneming aan de politiek zij a ontslag als bestuurslid heeft genomen. Ia de Liberale Unie werden bij het debat weinig inlichtingen gevraagd 't geheel geen bezwaren geopperd. En dat is ook begrijpelijk. Waut bij een concentratie van drie ligt 't voor de hand dat de beide uitersten zich aansluiten bij den middenman. Zoo is dus nu de grondslag voor samenwerking gelegd. Maar nu komt de eigenlijke strijd. En daar denke men niet gering over. Er zijn na 34 vrijzinnigen in de Tweede Kamer 21 Unie Liberalen, 9 Vrijzinnig Democraten, 4 Vrije Liberalen. Menig district zal dus moeten worden omgewerkt, wil men eenig practisch resultaat van die samenwerking verkrijgen. Maar we herbalen wat we in ons vorig nommer schrevener is nu hoop DE PARLEMENTAIRE VOORUITZICHTEN. Gedachtig aan het indertijd door de „Stan daard" gegeven, en zoo trouw opgevolgd bevel October ligt vast voor de Invaliditeitswet", "iet zaak nauwkeurig te volgen, wat dat blad nu schrijft over den stand der parlemen taire werkzaamheden. We nemen daarom uit een driestar over „De Obstructie" de volgende beschouwingen over: ,De oppositie behoeft dan ook geen oogen- blifc tot sterk in het oog loopende obstructie over ie gaan, om teweeg te brengen, dat op 31 December zelfs de Begrootingen niet af- handeld <zijn. Ook al komt men dan half Januari weer bijeen, ïlan loopt 't allicht tot in April eer men aan de Tarief wet toekomt, en dan spreekt 't wel vanzelf, dat geen ontwerp zoo sterk als juist dat over het Tarief zich als aanbiedt een ujtspinnen van het debat schier pver elk handelsartikel, zoodat men, als in Juni 1de stembus (opengaat, nog op geen voet of vaam geneed is. Wat nu hieraan te doen? Stellig niet, gelijk men nu deed, de Invali diteitswet naar Februari laten verhuizen. Hier school geen kracht m Maar van den anderen kant kan men evenmin aldoor bij dag en bij nacht voortprocedeeren. Immers dan zou zelfs de physieke kracht ten leste te kort gaan schieten, en dat een physiek uitgeput Parle ment licht overprikkeld wordt, en in die over- prikkeling zoo licht in excessen overslaat, leert de historie. Zie maar wat nu weer te Londen plaats greep. Het raakt hier het gevoelige punt van den constitutioneelm xegeeringsvorm. Om constitutioneel te zijn, moet mein aanhef. Parlement wel een volstrekt Onafhankelijke macht geven, en dit onafhankelijk karakter van het Parlement brengt te weeg, dat voor excessen van allerlei aard de deur wijd open staat, Eoodat nog steeds naar het afdoend middel gezocht wordt om ze te keeren." Merkwaardig, maar geheel in Standaard stijl is bet weer dat deze zeker door ieder een beaamde wenschelijkheid door het blad wordt aanbevolen, niet terwille van hot alge meen belang, maar om gereed te zijn met de tariefwet vóór de opening van de stembus. Hot blal zou ook zich zelf niet zijn, als het niet filfcs beoordeelde naar het eigen party belang. TWEE AANHALINGEN. In een redactioneel artikel van „De Tijd" Vaji Zaterdagavond over do opkomst in de Kamer, leest men het volgende „Laat rechts doorzetten I Laten onze ijverige propagandisten met het. Kort "Ver slag1 der Kamerzittingen in de hand dat de bouwstoffen voor dit overzichtje lever de op vergaderingen bewijzen fle stelling': Terwijl rechts in groote meer derheid aanwezig is, blijft links in over- groote meerderheid thuis bij de behande ling van het wetsontwerp van zooveel belang voor oude en invaliode arbeiders. De heeren zijn naar lied of nog niet wakker Laat het Land dan oordeelen I" Uit hetzelfde nummer van „Do Tijd", maar in het derde blad, knippen wc echter uit 't Kameroverzicht, ook enkele zinnon, waar in we «mige woorden spatiëeren „Toen mam de obstructionist hol ge wone middel te haal, dat door het absenteïsme van rechts al na genoeg (onfeilbaar i s hij deed een voorstel van orde en bij de stemming bleek, dat er nog maar 45 loden aanwezig waren. „Toch mijn zin", triomfeerde Duys. Niet alleen op hem rustte hol odium. Do so c i aal -democraten verlieten bij de stemming de zaal en ook enkele liberale heeren Van de rechterzijde wa ren er nog maar 30" DE SOCIALISTEN TEGEN DEN OORLOG. "In verschillende hoofdsteden van de Euro- peesche landen zijn gister, Zondag, internatio nale protestmeetings gehouden, als de in leiding tot het buitengewoon congres legen den oorlog, dat van 24 tot 26 November te Bazel gehouden zal worden door het Intern. Socialistisch Bureau. Te Amsterdam was oen groote vergadering belegd in het Paleis voor Volksvlijt waai' 381 organisaties en 29 vakbonden vertegen woordigd waren door 950 afgevaardigden 72 organisaties zonden sympathie-betuigingen. Voorzitter was W. II- Vliegen sprekers wa ren: het Duitsche Rjjksdaglid K. Molkenbuhr, de Oostenrijker Max Adler, en mr. M Mcn- Mendels Ten slotte werd een motie aangenomen „De groote meeting in liet Paleis voor Volksvlijt, 01' Zondnt 17 November „gehoord de sprekers „spreekt haar afgrijzen uit over dc mem- schenslachting op groote scliaal, die thans in Zuid-Ocjst-Europa plaats heeft en duizenden en duizenden medemenschen een gruwolijken dOod doet sterven, terwijl nogmaals dui zenden in rouw en ellende worden gedompeld „proltie steer t mot kracht tegen elke poging van de groote mogendheden om met kapitalistische oogmerken tusschenbcide te komen en aldus noodwendig den oorlog over Europa uit te breiden „en draagt de internationale sociaal-demo cratie op, om door eendrachtige samenwerking deze pogingen te verijdelen en neemt zich voor, om door energieken arbeid aan de or ganisatie van het proletariaat den wereTdvrede te bevorderen onder de ieuze„Oorlog aan den oorlog." Mr. P. J. Troelstra is Zondag opgetreden op een meeting te Praag. IYowiv 1 Uit Middelbar De laatste avonden leefden we hier in 't regime van de volle maan, d. w, z. dat slechts deel van de straatlantarens brandden. Maar van de maan zelf was niets te bemer ken door de dichte regen- en mist-atmosfeer. En bijgevolg was het op de straten zonder winkels, en op alle kaden zoo donker, dat men ternauwernood kon zien waar men liep. Dit beteekent op een natten avond bij den staat Waarin nu ons plaveisel verkeert, dat men telkens in een min of meer diepe inzin king (met modderwater stapt of glipt. Van verschillende kanten hoorden wc met ergernis klagén. pver dien toestand, welken men eer in eer dorp zou verwachten dan in een stad Toen Zondagavond zes uur de menschen naar de Groote Kerk gingen, was het op de Wal en het Koorkerkhof zoo donker dat ze soms tegen pndere personen aanbotsten. En dit is "voorbeeld uit velen. Het was overal zoo gesteld, dat men er werkelijk over zou (gaan denken weer, als in oude dagen, met een draaglimlaren te gaan loopen. Nu is onze vraag: is de verordening of het voorschrift, waarbij dan bepaald is, dat met volle maan de straatlantarens gedeeltelijk niet zullen branden, zóó streng dat er geen enkele autoriteit bestaat om te beslissen: van avond is hot te bar; steek ze maar aan? Zoo niet, dan zou het toch zeer gewenscht zijn, wat meer speling te laten. Het is nu niet de eerste maal dat die onverbiddelijke toepassing van 't voorschrift Mdde tot een gebrekkige verlich ting, die niemand ooit bedoeld kan hebben. We ontvingen nog verscliilleude pers-beoor- deelingen betreffende de voordracht met licht beelden door den heer J A. C. Nonhebei ge houden over Egypte, Syrië en Palestina, welke voordracht hij Donderdagavond ook alhier zal geven. Die beoordeelingeu luiden alle zeer gunstig en gewagen van oen grooten bijval' dien de spreker van zijn gehoor mocht ont vangen. In de vergadering van cle veroenigiiig tot bevordering der belangen van de Zuiderzee- visscherij werd besloten om er bij de regecring op aan te dringen, om tijdens de ansjovis-" visscherij aan de Zeeuwsche mosselvisscliers te tverbieden, in de Zuiderzee te visschen. Een motie om op een algemeen kuil verbod aan te dringen werd met 40 tegen 2 stemmen aangenomen Uit Vlissingen. Naar (de „VI. Crt." verneemt zal in de eerstvolgende zitting van don gemeenteraad de torenkwestie aan de orde worden gesteld. Hedenmorgen brak te Vlissingen brand uit in de meubelmakers werkplaats van Wolf. in do Bakkersgang; met twee slangen op de waterleiding werd de brand gelihischt Er is veel (.waterschade De oorzaak is onbekend. Uit Waloheren. In de raadsvergadering te S t Laurens van Zaterdag j l. werd met meerderheid van stemmen besloten met de Vlissingsche gasfa briek" een contract te sluiten voor 50 jaar lot levering van gas zoo voor gemeentelijke verlichting als verlichting bij particulieren te- gen den prijs van f 16 per straatlantaarn en per jaar, en van 8 cent per kub. meter voor verlichting en van 6% cent per kub. meter voor verwarming en beweegkracht aan par ticulieren Een verzoek van een dertigtal ingezetenen was ingekomen, om medewerking tot het tot stand komen dier aansluiting. Tot wethouder werd benoemd de lieer Joh. Vader vacature wijlen P A. Abrahamse). Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Tot onzen spijt bleef bij ongeluk in ons vorig nummer onvermeld het bericht van „Zeelan- dia" volgens hetwelk do anti-revolutionnaireti iliet kiesdistrict Goes voornemens zijn, indien de heer De Savornin Lobman bij zijn voornemen blijft volharden om zich bij de Ka- merverkiezingen van 1913 niet meer beschik baar te stellen, de candidatuur aan te bieden aan den heer ds H C. Hogerzeil te Vlis singen, die zich bereid verklaard heeft een eventueéle candidatuur aan te nemen. In de Vrijdag te Iloedekenskerke ge houden raadszitting waren alle leden tegen woordig. Overeenkomstig hun verzoek zal aan Ged. Staten worden bericht dat een verhooging van jaarwedde van den gemeente-ontvanger tot liet minimum der 3e kl. bedoeld bij prov. blad 9 van 1908, denfaad het [meest gewenscht voorkomt, waardoor dan die jaarwedde van f250 op f300 zoude worden gebracht. Het sup pletoir kohier H. O. 1912 werd in lie sloten zitting .vastgesteld. Besloten werd de haven- verpachting voor 1913 te doen geschieden bij openbare inschrijving. Het havengeld voor den beurtschipper op Rotterdam, G. v. d Berge, werd bij abonnement op f 15 vastgesteld. Uit Noord-Beveland. In de laatst gehouden vergadering van den igemeenteraad van Colijnsplaat was in gekomen een schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarin werd medegedeeld, dat het kan toor van den gemeente-ontvanger was Over gegaan van de 3de naar de 4de klasse en mitsdien het gevoelen werd gevraagd l>etref fende verhoogmg der jaarwedde van dien ti tularis. De raad besloot de bestaande jaar wedde te bestendigen. Besloten werd het salaris van den gemeente- bode J. Barbier met f 30 te verhoogem, in gang 1 Januari a. s. Ten slotte werd aan het tijdelijk hoofd der school den heer P Beun cene gratificatie toegekend Van f 100. Vrijdag en Zaterdag is men druk bezig ge weest met het lossen dor beetwortelen uit het in den oesterput (Glasjesnol) gestrande aakschip „Wilhelmina Pieternella". Maandag hoopt men daarmee klaar te komen. Daarna zullen pogingen aangewend worden om het schip in vlot water to brengen. Of het vaar tuig, dat met het middenschip over een geul zit, schade bekomen heeft, kan nog niet wor den vastgesteld Uit Z. laanderen W. D. ij den dienst der dir. bel. inv. en acc. is lie kommies 2e kl. P. J. Stouljosdijk te Sluis (tijdelijk belast met de functie van hoofdcommies to Hardenberg. Met 1 Jan. is de kommies 2e kl. P. de Reijger van Sas van Gent naar Sluis ver plaatst. Zaterdagavond trad te Groede in de zaal van den heer Luteijn, als spreker namens den Bond van Staatspensionneering |Op de heer Janssens (Perio) uit Rotterdam, ten. einde te trachten daar een afdecling van den Bond te stichten een 60tal personen was opgekomen en volgde aandachtig de boei ende rede van den spreker die achtereen volgens de Duitsche, Deensche, Belgische en Engelsche stelsels en liet thans aanhangig wetsontwerp van minister Talma beliandelde en duidelyk het streven van den Bojid uit eenzette. Het gevolg was dat 22 der aanwezi gen zich opgaven als lid, zich constitu eerden tot een afdeehng van den Bond, en dadelijk een bestuur benoemden, bestaande uit de heeren H. G. Hammacher, J. B. Becu Sr., J. Hardon, E. Boom en Jac. FrelieT De secretaris der afdeehng Schoondijke was tegenwoordig, en de vergadering werd geopend en geleid door Hen heer Hammacher, die aan het slot der bijeenkomst ook nog een warm pleidooi hield voor staatspensionneering, voor al in het belang van den kleinen burger stand. Wij wenschen de nieuwe afdecling een spoedige ontwikkeling en krachtigen bloei toe. De heer P. M. Verheul te Vlissingen is geslaagd voor hulploods. SPORT. Voetbal. Het competitieprogramma Zuid 2 A zit vraemd in elkaar, de eene club heeft van 't begin van het seizoen tot nu toe vrijwel eiken Zondag moeten spelen, de andere kwam in 8 weken slechts 3 maal in 't veld. Al is het aantal gespeelde wedstrijden dus zeer verschillend er komt toch al tee- kening in het ranglijstje. Na de 4—2 over winning, de vorige week op Willem II be haald, zit 't Zesde tamelijk vast in den za del, de Tilburgers spelen weer hun rol van eeuwigen tweede en no. 3 is Zeelandia. Het spel der Zeelandianen geeft hun zeker het volste recht op deze plaats en behouden zij den vorm waarmee ze tot nu toe speelden dan zallan ze zich daar wel handhaven. Van de staart valt minder te zeggen; welke plaats Wilhelmina II, N. A. C., E. M. M., en M. V. V. 0. aan 't eind van 't seizoen in zullen nemen is nog een open vraag. Gisteren waren ondanks den regen de velden toch nog bespeelbaar, betrekkelijk weinig wedstrijden moesten worden uitge steld. M. V. V. O. toonde dat het goede spel verleden week tegen E. M. M. geleverd meer was dan een momenteele opflikkering, met 111 werden een tiental van Noads Alderlaetste Crachten in de pan gehakt. De Vlissingers togen naar Wilhelmina II en naar verluidt wisten zij daar met 32 te winnen. De competitiestand is daardoor geworden Joelp. e«5>. sew. gel. icrl. punt gen. 't Zesde 5 5 0 0 10 27—7 2.— Willem H4 3 0 1 6 20—6 1.50 Zeelandia ..3 2 0 1 4 8—4 1.33 Wilhelminall 5 2 0 3 4 15—16 0.80 E. M. M. 5 2 0 3 4 8—15 0.80 M.V.V.O. 7 2 0 5 4 17—31 0.57 N. A. C. 3 0 0 3 3—19 0.— Voor de Zeeuwsche competitie moest in Middelburg gespeeld worden Zeelandia II— M. V. V. O II, doch de scheidsrechter bleet achterwege en zou trouwens vermoedelijk toch het veld hebben afgekeurd. In Vlissingen moest E. M. M. II baar stadgenoot W. I. K. ontvangen, maar was al een heel slechte gastvrouwe door niet op het terrein aanwezig te zijn, zoodat om half drie de scheidsrechter aan W. I. K. n reglementaire 5 0 overwinning toekende. In Goes stond de derde Zeeuwsche Derby Zeeland-Vooruit en Goes op het programma, ook daar werd evenwel het veld afgekenrd. Beweegbare vleugels. In de »Gazette de Hollands* lezen we, dat een Nederlander, de heer B. de Beer, op een vliegveld bij Marseille een vliegma chine naar eigen vinding heeft gebouwd. Deze is voorzien van beweegbare vleugels^ die door den vliegmensch bestuurd kunnen worden. Daardoor is het dezen mogelijk, zoowel snel op te stijgen als binnen een beperkte ruimte te dalen. Reeds hebben de heer de Beer ea zijn leerling, de heer Loomans verschillende zeer geslaagde vluch ten uitgevoerd.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1