BÜITENLAHD. Beknopte Metledeelingen. LAATSTE BERICHTEN. Toen de paarden later bij de auto kwamen, waren zo niot zoo bang, maar de motor maakte niet zoo'n lawaai. Gehoord werd dan. de getuigo Boone, zoon van den eigenaar, die gemend had. Deze verleide, dat getuigo Geldof van den wagen ging, omdat het van-de-handschc paard oen jong beest van -1 jaar was, dat nog muar tpas door hen was aangeschaft en waarvan men niet wist, <»f liet al of niot bang was voor auto's. Men zoido vtui niet, maar voorzichtig heidshalve ging Geldof er maar a Ook déze getuige zoide dat de paarden voor het ion- ken* van de auto schrokken. Hij verklaarde] door <te kracht van den draai van den wagen lo zijn geslingerd- Dan werd gehoord do getuige Nieuwen- buijze, landbouwer te Aniomuiden. Deze zag1 van bij zijn woning hot ongeval geschieden. Hij zag wagen en auto aankomen. Hij zeide dat de paarden schichtig worden, toen do auto nog van vrij ver naderde. Getuigo zeide dat de knecht van den wagen sprong omdat de paarden schichtig werden. (Geldof zelve verklaarde anders). Getuige verklaarde, dat de auto op den berm van den weg stond, de wagen stond aan' den anderen kant. De paarden .draaiden naar de zijde van de auto. Getuige was een meter of 12 van de auto verwijderd De getuige Hansow was ongeveer '200 me- ter van het ongeluk verwijderd Hij zag mets voor hij een weinig kabaal hoorde. Toen keerde hij zich om en zag de wagen omdraaien. De paarden renden weg. De auto stond stil aan den kant van don weg. De getuige ii déchar ge H van Brucken Fock, de eigenaar van. de auto, zat naast <len chauffeur Alen reed met een snelheid van ongeveer 25 K M. per uur. Getuige bemerkte1, dat de chauffeur steeds meer stopte. Toen zag getuige de wagon aajikomen. De' wagen week niet uit. De chauffeur week uit naar den berm van dej^ weg. Op ongeveer 20 toeter van den wagen stopte dc auto. Men stond toen even tegenover elkander Daarna1 keerden do paarden om. Dat ging vrij lang zaam. De bestuurders waren schijnbaar daar- door erg zenuwachtig Do knecht liot de paarden los en de jonge Booaie sprong van den wageii Spr. geloofde niet, dat de zenuw achtigheid van de paarden kwam door liet loopen van den motor. Eerst later heeft getuige do auto stilgezet. Maru- hij had dat niet eerder gedaan, omdat, hij niet geloofde, dat dat voor de veiligheid van het verkeer noodig was. Op de vraag van den verdediger' zeide ge tuige dat de motor zoo weinig lawaai maakte, dat paaiden daarvan niet kunnen schrikken. Later heeft de auto not zoo gcloopen. De paarden stonden er toen vlak bijen schrokken niet. Vervolgens werd gehoord de heer Hoegen. van Iloogelande, eveneens als getuige a de charge en deskundige Deze verklaarde dat de auto van dcai heer Fock een goede vier cylinders motor bezit, the goed onderhouden wordt en zeer geruisch- loos loopt. Omtrent den chauffeur verklaarde deze getuige, dat hij zeer bedaard en kalm was, vakkennis bezit cn ook voorzichtig is. Ook verklaarde de getuig©, dat een motor als hij aan den gang wordt gebracht, veel meer leven maakt, dan wanneer ze eenmaal loopt. Getuige geloofde met dat de motor, den afstand ge geven, de paarden heeft doen schrikken. Getuige verklaarde, dat hij slechts in uiterste gevallen de auto stop zet. Hij acht dat niet noodig. Laatste getuigo was de heer Schout, stal houder te Vlissingen. Doze is menigmaal den chauffeur gepasseerd en merkte altijd, dat deze zeer voorzichtig reed De bewuste auto kende getuige wel, die loopt zeer goed en zacht Getuige zeide, dat hij bij 'tpasseeren van een auto niet van den wagon zou zijn gegaan Op den hok is hi? de paarden meer baas. Get achtte 'tniet onmogelijk, dat do koet sier de paarden zenuwachtig heeft gemaakt, Getuige achtte het vrijwel onmogelijk, dat de paarden van den motor zijn. geschrokken, waar ze later, bij den loopenden motor ge bracht, daarvan niet schrokken. Hij achtte schrikken voor de auto zelve moor mogelijk. Het O. M daarop hot woord verkrijgend, eisch te vrijspraak De verdediger, rnr. Adriaanse, geloofde dat bekt. niet de minste schuld treft. PI ging (de voorschriften eens na en ween er op, dat deze niet nauwkeurig omschrijven. De auto's boven dien zijn bij de boeren al heel slecht ge zien Ze hebben er erg 'tland aan. Den dag na het ongeluk kwam do eigenaar van den wagen bij den heer von Brucken Fock en zeide dat hij f 560 schade had, die hij wilde terug hebben. Er werd nota bene met over gedacht waar nu wel do schuld lag, neen, er was een auto in 'tspeL dus daar tag de schuld. Uit eigen ervaring ook bevestigde pl, do woorden van de des kundigen. De schuld ligt dikwijls niet bij 'de paarden ook, doch bij do bestuurders. Die ma ken de dieren nerveus. Pl. ging de zaak nog eens na en kwam tot do conclusie dat do schuld niet bij den chauffeur ligt. Pl. achtte geen enkel feit bewezen, waar uit de schuld zou blqken Pl. hoopto dat de rechter het met hot 0 M. eens zou zijn. Uitspraak heden over 8 (Lagen Verder zijn door hetzelfde kantongerecht' oa de volgende vonnissen gewezen Jan de V., V I i s s i ng en, overtreding toelk- verordening f 25 boete, sub. 5 dagen hech tenis. C A If, huisvrouw van F. A, K, sigaren winkelier alhier, overtreding loterij wet (N. V. Tijdgeest) tol f 5 boete sub. 5 dagen hechtenis. DE OORLOG. Het feit van den dag is natuurlijk de inne ming van Kirkilisse d-opr de Roel garen. Meld de eerste berichten dit feit nog maar zon- meer, thans zijn uitvoerige verhaten,. Is van ooggetuigen, los gekomen. De ver schillende oorlogscorrespondenten hebben hun bladen daarover ingelicht, voorzoover de cen suur en p, iider toezicht hen in staat stelde daaromtrent inlichtingen in te winnen. De stad werd met zware kanonnen fait de fabriek van Krupp verdedigd. Tevoren had den de Boelgaren de stellingen ten Noorden en Noord-Oosten van dte stad genomen. De berichtgever van het „Berliner Tagohlatt" die te Oud Zagora verblijft, heeft toch uit de verte eenige daarop betrekking hebbende, ver meldenswaardige indrukken opgedaan. Gedu rende de worsteling, die drie dagen duurde, lieerschte in liet hoofdkwartier hevige op winding. De chef van den general en staf zou al dien tijd geen oog hebben dichtgedaan. Met ieder uur nam de spanning toe. Toen Woensdagmiddag generaal Sawof naar Kir kilisse vertrok, begreep ieder, dat hot tiians moest gebeuren. De nacht was regenachtig en donker, prachtig voor een overrompeling. Toen de berichtgevers den volgenden middag koning Ferdinand generaal Sawof de hand zagen, schudden, begrepen ze, dat de Boelgaren de baas Waren gebleven. Doch ook ooggetuigen hebben van deze gewichtige inneming verslag gedaan. Volgens deze brachten de Boelgarcn op de hoog ton/ rond de stad artillerie in stelling, die bij het aanbreken van den dag de stad begon te beschieten, waardoor deze in korten tijd in brand geraakte. Twee colonnes rukten toen k>p Kirkilisse aan, de eeno van het Noord-Wes ten, de andere uit het Oosten Ton Noorden van de stad raakten de Boelgaren en Turken in een verwoed handgemeen in de wijnbergen. De Boelgaren werden herhaaldelijk teruggewor pen, maar vielen telkens opnieuw aan. De hoofdmacht der Ottomaneai liad in den nacht reeds den terugtocht aanvaard Om tien uur in den ochtend drongen de eeiste Boelgaren uit het Noord-Westen de stad binnen. In de straten ontstond een bloedig gevecht. Reeds na een uur was het gevecht 'beslist. Volgens een andere lezing boden de Tur ken slechts zwakken tegenstand en gaven ze zich in grooten getale over. De soldaten ver keerden in een erbarmefijken toestand Zij waren uitgehongerd, slecht gekleed en hadden niet genoeg schietvoorraad. Ze lieten een groot aantal vaandels en kanonnen in den steek, die echter eerst onbruikbaar moeten zijn ge- maait. De Boelgaren zetten de vXwvoJgipgj voort Weer een andere berichtgever weet te mel den, dat de Turken alle straten hardnekkig verdedigden De verliezen waren aan lieide zijden zeer groot, maai- de censuur verbiedt hot. openbaar maken van cijfers daaromtrent, Het doel van de veroveraars, dat ze terstond nastreefden, was, behalve de vijanden te ver volgen, hun den terugtocht af te snijden. Van groot nut hiertoe kan de Boelgaarsche strijd macht worden, die naar w© vroeger meldden, langs de kust van do Zwarte Zee optrekt. Deze -marcheeren nu naar Wiza. Ze zou den Turken den terugtocht naar Konstanti- 1 nopel kunnen afsnijden. De hoofdmacht der Ottomanen, die Kirkilisse verdedigd heeft, is begonnen, zich op een tweed© verdediguigs- linie terug te trekken. Hun verhezen zouden bij de inneming dier stad 16,000 man bedragen hebben, doch ook op andere plaatsen in do buurt hebben he vige gevechten plaats gehad, waarbij de Tur ken volgens een bericht uit Konstantmopel 1300 gewonden hebben gekregen. De man van de „Lokal Anzeiger" heeft Turksche gevangenen het Boelgaarsche hoofd kwartier Oud Zagora zien binnen komen Ko ning Ferdinand sprak hen op het station vrien delijk toe Aan hot hoofd liepen soldaten in de gewone.T urksche uniform, die Boelgaarsche vlaggetjes droegen en voortdurend hoezee rie pen Dat waren Macedonische Boel garen, die, door de Turken tot don militairen dienst ge prest, bij de eerste gelegenheid naar hun land- genooten waren overgoloopcn Na hen kwamen de officieren. De correspondent verhaalt van een, die met zijn begeleiders praatte, niet als een gevangene, maar als een vriend) dio op bezoek kwam- Deze officieren werden op een ontbijt in het militaire casino onthaald. De groote menigte gevangenen ter sterkte van een compagnie werd naar 'de kazerne ge bracht- Het was een bonte, weinig krijgs haftige troep. Velen van hen hielden elkaar bij de hand, anderen droegen in pakjes al hun bezittingen mee. De een had zijn jas aan, ijle ander weer niet. Menigeen droeg die aLs een tulband om het hoofd. De Boelgaarsche offi cieren trachtten het den mannen aangenaam te maken Likeur en kaas werd hun voor gezet. Ze lieten zich alles goed smaken. Ook hadden 2e tevoren Teeds sigaretten gekregen. Vóór Adrianopel is de toestand onveran derd. Wel zijn er tamelijk hevige gevechten geleverd, die volgens berichten uit verschil lende bron door de Boelgaren of de Turken gewonnen Zijn. Ook schijnen de eerste grooten buit te hebben behaald. Toch moeten hun aanvallen op de versterkingen van hot slechts 6 K.M. van Adrianopel verwijderde Marasj voorloopig Zijn afgeslagen. Gisteren verluidde, dat de Boel garen dezen voorpost veroverd hadden. Men begrijpt, hoe gewichtig do inheniing van Kirkilisse is, als men leest, dat de af stand tusschen het oorlogsterrein en Konstan- tinopel niet meer dan ongeveer 160 mijl be draagt. Ook meldt een ooggetuig© nog, dat die stad bijna geheel door nog niet volledig uitgeruste reservisten is genomen, Het plan van deai aanval was zoo geheim gehouden, dat de naam Kirkilisse, tot nu toe zelfs in de verstrekte tmededeelingen niet genoemd was. Over de andere gebeurtenissen van don Bal kan kunnen We korter z'ijn Aan de Servische grens is het belangrijkste feit dat bij Koetoa- nowo Servische zich met Boelgaarsche sol daten hebben kunnen vereenigen, wat dns een harde tegenslag voor de Turken beduidt. In den nacht van Woensdag op Donderdag is bij die stad een gevecht begonnen, dat tot den avond van Donderdag heeft voortge duurd. Het aantal Turken Wordt op 25.000, door anderen op 40.000 geschat. De Servische artillerie vernietigde 3 Turksche eskadrons. De verliezen waren aan beide kanten groot. De Turken verloren 5000 man en 12 kanon nen. De Servische kroonprins leidde den strijd, terwijl ookkoning Poled' op het slag veld verscheen. Tijdens den slag kwam het tot een handgemeen. Do soldaten wierpen daarbij hun geweren weg en vochten met messen De eerste gelederen der Serviërs moe ten gehoord hebben, dat er by de vijanden be velen in het Duitsch gegeven werden, ,Dit lie teekent natuurlijk een krasse beschuldiging, dat de Duitsche officieren, die het Turksche leger gedrild hebben, ook aan den oorlog 'deel zouden nemen, hetgeen onwaarschijnlijk- is. Volgens een melding uit Belgrado werd het leger onder kroonprins Alexander eerst teruggeslagen, maar de aankomst der Boel garen redde de bondgenooten. De Turken trokken in goede orde terug. De troepen der verbondenen hebben zich in en om Koemanowo verschanst. Volgens een ander bericht vluchtten de Turken in wanorde naar Uskub met achterlating van verschei den kanonnen. De Servische artillerie moet zich in dezen slag onderscheiden hebben. De Servische troepen zullen nu na een korte rust op Uskub aantrekken waar de eerste groote beslissende slag met de Turken zal plaats hebben. De „Laatste berichten" hebben gisteren gemeld, dat de Montenegrijnen zijn begon nen Skoetari te bombardeeren. Tegen den nacht werd de beschieting afgebroken. Er moet nog niet veel schade zijn aangericht. De Turksche artillerie bij Turubosj is tot zwijgen gebracht. De Montenegrijnen hebben de Turksche stollingen bostormd. De linkervleugel van generaal Woekotit's leger is naar Sienitza (in Nowibazar) opge rukt en stond bij bet afzenden van het ba- richt op slechts 8 K.M. afstand van de Ser vische troepen. De vereeniging daarmee zal dus reeds plaats gehad hebben, waarmee de drie Noordelijke bondgenooten voeling met elkander hebben gekregen en geheel Noor delijk Turkije als het ware met een vijan delijk cordon omsluiten. Men zal met verbazirg bemerkt hebben, boe gering de verliezen der Grieken in bet gevecht bij Elassona zijn geweest niettegen staande ze in een onbeschutte vlakte van ongeveer 6 K.M. middellijn de sterk ver schanste Turken moesten aanvallen. Ook bij Seriidzje heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Daar wordt het toegeschreven aan hun smalle geveebts-front. Uit Konstantinopel komt het bevreem dende bericht, dat de gewezen sultan Ab- doel Hamid niet, als voorgenomen was, naar Broessa zal worden overgebracht, maar dat hij in de Turksché hoofdstad zal blijven om aldaar aan de beraadslagingen over den oorlog deel te nemen. Ook heeft de Porte verklaard, slechts dan de Dardanellen on middellijk te sluiten; als er gevaar van de Griekscbe vloot dreigt. Wat de bonding der mogendheden tegen over het Balkanvraagstnk aangaat, de in ternatter aïe beraadslagingen dienaangaande onder leiding van Poincaré duren voort. Deze zien natuurlijk in de eerste plaats op de houding, na het einde van den krijg aan te nemen. Ze trachten een basis van overeenstemming te vinden, zoodra er ge noeg bloed is gestort. Terecht merkt de Westminster Gazette" op, dat het storten van bloed gewoonlijk niet een afkeer voor het storten van nog meer bloed tengevolge heeft, eer het tegendeel. Ook de theorie, waarmee de groote mogendheden zich zelf aanmoedigden, dat nl. de Balkanslaten na een korten veldtocht op het doode punt zouden komen, wordt niet bewaarheid. In Londen is men in diplomathieke kringen dan ook van meeniiig dat de «status quo" in den Balkan niet meer te herstellen is. De verbonden staten zullen hun eisch hand haven, dat Turkije in Macedonië niets meer te zeggen heeft. Nu het Nederlandsche Roode Kruis ook een ambulance naar het oorlogsveld zal uit zenden, kan het zijn nut hebben, er op te wijzen, hoe de afdeeling dier internatio nale vereeniging uit Oostenrijk bij de Mon- tenegrijnsche grenzen ziekenwagens gebruikt, die zich uitstokend aunpassen aan de eischen, die het bergland stelt. "t Is eigenaardig, nu we lezen, hoe veel oorlogscorrespondenten uit alle deel mi der wereld moeite doen, de krijgsverrichtingen op den Balkan te volgen, mee te deelen op gezag van een correspondent van de »Köl- nische Ztg." 'dat dit beroep pas het eerst in den oorlog tusschen Frankrijk en Spanje in het begin van de vorige eeuw ia uitgeoefend. Engelsche bladen hebben toen voor de eerste maal regelmatig oorlogscorrespondenten ge bruikt en uitgezonden. In de oorlogen, die daarop gevolgd zijn, zijn meer correspondenten opgetreden. Tij dens den Russisch-Turkschen krijg valt het helden-tijdperk van den oorlogscorrespon dent. Archibald Forbes, de man van de »Daily News" had toen een grooten naam. Deze reed in die dagen in één vaart van de hoogte van den Sjipka-piis naar het hoofdkwartier van den tsaar, dat niet ver van den Donau was opgestegen, waar hij Alexander II als eerste de overwinning zijner troepen meldde, daarvoor nit diens hand het commandeurskruis van de St. Anna-orde ODtving, waarna hij naar Boekarest door reisde en zijn blad een kolomaunlang, schit terend telegram kou seinen over dis zegepraal der Russische wapenen. Allengs werd de oorlogs-reportage een regelmatige inrichting, maar de militaire en burgerlijke overheidspetsonen gooiden roet in het eten. De censuur werd lang zamerhand tot stelsel verheven. In den oorlog tusschen Rustend en Japan vierde dit, vooral aan den kant der Japanners, hoogtij, ofschoon deze toch voortdurend geluk hadden. Hoe het tegenwoordig in den Balkan gaat, hebben we al eenige malen meege deeld. Er wordt een streng toezicht op de journalisten uitgeoeiend. Zelfs is gedreigd, dat zij, die de censuur trachten te ontdui ken, voor den krijgsraad worden gebracht. In Belgrado moet men berichtgevers, die zich naar het op den Honguarschen oever van de Sawe gelegen Semlin begaven, om van daar hun telegrammen goedkooper en onbespied te verzenden, beduid hebben, dat men hen in dat geval niet meer in Servië zal toelaten. ,J3n het gevolg 'i Dat het publiek die ge heimzinnigheid tracht te verklaren en van allerhande bedenkt, dat de oorlogvoerende partijen slechts kan schaden, als de vrede weer geteekend is. En toch moet dezen in dat geval wel iets aan de gunst van Europa gelegen zijn In de ziekte van den kleinen, Russi- schen troonopvolger blijft veel geheimzin nigs. Nu wordt weor gemeld, dat vice-admiraal Chagin, commandant van het Russische keizerlijke jacht >Standart« zelfmoord heeft gepleegd. Van andere zijde wordt dit echter geloochend. Toch beweert men, dat die (al of niet vermeende) zelfmoord met de ziekte van den jongen prins in verband staat. Meldden we al in het vorig nummer, dat de tsarewitsj van een kast was gevallen, waar hij spelende opgeklommen was, ook werd de lezing ver spreid, dat hij zich dat gezwel in de zij had bezorgd door een val van het paard. Nu beweert men echter weer, dat hij deze ongesteldheid heeft opgedaan, doordat hij de matrozen nabootste, die van de >Standartc af in het water doken. De commandant zou daarop, zich ambtelijk verantwoordelijk voe lend, de hand aan zich zelf hebben gestegen. Doch we herhalen, voorloopig is niet uitte maken, of dit werkelijk geschied is. Ter aanvulling van wat op een andere plaats in dit blad omtrent deze zaak wordt gemeld, berichten we nog, dat do inspecteur van politie te New-York Becker ter dood is veroordeeld wegens aanhitsing tot moord op den speelhuishouder Rosenthal. UIT MIDDELBURG. De Bazaar voor Vrederust. Naar ons namens de Middelburgsehe afdeeling van het Jonge Vrouwen Gilde word meegedeeld heeft de bazaar voor Vrederust* netto t 954,26 opgebracht. HET MIDDENSTANDSCONGRES 1913 IN MIDDELBURG. In de gisteren te Utrecht onder voorzit terschap van den heer Meuwsen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond werd besloten om het 10e middenstandscongres te houden in Middelburg in 1913. De volgende punten komen op het programma voor dat adres voor: le. Middenstandscoöperatie. 2e. Informatie- en incasso-bureaux. Door het bondsbestuur zullen bevoegde per sonen worden uitgenoodigd om over deZe mder- werpen praeadvies uit te brengen. Aan de vereonigingen, die bij den bond zijn aangesloten, wordt opgaaf verzocht van die onderwerpen, welke zij gaarne op de algemeen© vergadering behandeld zouden willen zien, opdat het bestuur met het verlangen van de afdeelingen rekening zal kunnen houden met het opmaken van de agenda. UIT VLISSINGEN. De Insulinde. We ontvingen.' een officieel bericht, dat he den op de werf der Koninklijke Maatschappij ,JDe Schelde" te Vlissingen. de kiel werd gelegd van het stoomschip „Tmsulinde" voor den Rotterdamschen Lloyd. VERKIEZINGEN 1913. Uit betrouwbare broD wordt gemeld, dat de heer P. J. de Kanter, het kamerlid voor Dordrecht aan de kiesvereeniging aldaar te kennen heelt gegeven in 1913 niet voor een candidatuur in aanmerking te willen komen. UIT DEN HAAG. Het Roode Kruis naar Griek^nr la,nd. Als leider der ambulance die de Nederland sche Rood© Kruis Vereetuging eerstdaags naar Griekenland Zendt, zal optreden do heer dr. J. C. J. Bierens de Haan te Rotterdam. De ambulance hestaaf uit 2 geneesheeren, 10 verplegers benevens een volledige uitrusting voor het chirurgische hospitaal- De consul- generaal van Griekenland te Amsterdam, de heer R. Lehmann, vergezelt de ambulance als ladministratief gedelegeerde, terwijl diens echtgenoole en mcj. Bcijnen, directrice van de Roode Rruis-kliniek te Den Haag den dienst van het ziekenhuis op zich nemen. Het hoofii-comité van het Roode Kruis is werk zaam om ook den onderen %lkan Staten Steun te verleenen. De ziekte van H. M. de Koningin. De berichten omtrent de Koningin luidden heden, dat alles gelukkig zoo goed mogelijk gaat. De Koningin Moeder bezocht heden ochtend de Koningin en bleef haar in den voormiddag gezelschap houden. Ernstig ongeluk. Aan de rioleeringswerken in Den Haag aan den Klattenweg is een zwaar voorwerp uit een strop geschoten en op twee werk lieden neergekomen waarvan de een gedood en de ander zwaar gewond werd. WATERSTAAT. Benoemd zijn tot buitengewoon opzichter A. C. Bijl te Arnhem bij de werken voor den bouw der schutsluizen in «het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemel- dingeJ. van Melle te Bresuens bij de werken aan het Wilhelminakanaal. UIT AMSTERDAM. Brand bij hetLeger. Van morgen brak in het gebouw van het nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam, waar in een der kamers van de 3e verdieping eenige officieren bezig waren met het beproeven van eenige films, die dienst zouden doen bij de voorstellingen in Odeon, welke de volgende week zullen gehouden worden brand uit. Een der officieren wist niet dat films brandbaar waren en wierp een afgekeurd stuk film in de kachel, waar dadelijk de vlammen uitsloegen en de kamer in vuur zetten. De brand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien bleef tot de 8e verdieping be perkt. Onder de naaimeisjes van het atelier op de 4e verdieping ontstond een paniekje, dat door de krachtige houding van de opzicht ster spoedig onderdrukt was. De officier die de film in de kachel wierp bekwam brandwonden aan de handen. Academische examens. Bevorderd tot arts F. H. J. Wibaut te Vlissingen. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram 26 dezer, betref- jende de pestgevallen op Java in de periode van 8 tot 22 October meldtAfdeeling Malang negenentachtig nieuwe pestgevallen, vijf en tachtig dooden Toeloengagoeng zes en Madioen tien doodelijke gevallen; Kediri vier en veertig nieuwe gevallen, drieenveertig doodenin de vorige periode nog twee doodelijke gevallen Soerabaja twee nieuwe gevallen, een doode. De drie verdachte sterfgevullen te Ngaur in de vorige periode bleken pest te zijn geweest. DE OORLOG. Aan de Boelgaarsche grens. SOFIA, 26 October. De Boelgaren camai Petcheb en Kotsjana Tarravagora. Men meldt dat Nowphoff door de Serviërs genomen is. Aan de Grieksche grens. CONSTANT INOPEL, 26 Oct.. Een groote slag werd geleverd bij Janma. InThracrë. CONSTANTINOPEL, 26 Oct. Hier werd zoo- even een nieuwe Boelgaarsche overwinning gemeld. Do Turken verloren. 500 man bjj een samentreffen Vrijdagmorgen boven Kirkilisse. SOFIA, 26 Oct. Particuliere telegrammen uit do buurt van Adrianopel melden dat de stad wordt gebombardeerd en gedeeltelijk in vlam men is opgegaan. Do Boel garen namen 3 dorpen bjj1 Kavarasj en Snfilar en namen 1800 Turken gevangen. De Turksche gevangenen zijn. naar Moestafa Pasja overgebracht. LONDEN, 26 Oct. De „Times" verneemt uit Sofia, dat de Boelgaren Karargasj aan den Z.oever van de Main tea bereikten op c-a. 5 K.A. af stands van Adrianopel. Het bombardement van deze stad te be gonnen. Een gedeelte dor stad is in brand geraakt. Aan de Servische grens. CONSTANT INOPEL, 25 Oct. De verbonden legers bereikten Uskub en MUxovifcza. BELGRADO, 26 October. De Servische troe pen hebben Fensol genomen. BELGRADO, 26 Oct. Volgens officieel© be richten is Verisowitsj dooi- de Serviërs ge nomen. CONSTANT INOPEL, 26 Oct. De bladen ne men zonder voorbehoud berichten op uit Uskub van een grooten slag bij Dosnoesova De Boelgaren zouden duizenden dooden heb ben verloren, de Turken veel gevangenen hebben gemaakt. De minister van oorlog ontving van het oorlogsterrein fotografieën met afbeeldingen van gedood© soldaten, die mishandeld zijn door Boelgaren en Serviërs. BELGRADO, 25 Oct. Volgens het officieel rapport begon do slag bij Koemanovo in den nacht van 23 op 24 Oct. en duurde den ge- heelen dag voort met een strijdmacht van 25.000 man, Do Servische artillerie maaide 3 eskadrons weg, aan weerszijden werden zware verliezen geleden. A an (die Grieksche grens. ATHENE, 25 October.. Generaal Danglin seinde, dat verscheiden Turksche gevangenen naar Servidzje zijn gezonden van Elassona. De diadog© deed zijn plechtige» intocht in Sjervidzje. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Vrijdag avond werd te Axel door de vereeniging „Zoekt uw voordeel" aanbe steed het leveren van4700 KG. maïs, 1450 KG. grindmeol, 900 KG. tarwegrind, 1050 KG. schepmeel, 2200 KG. gehakte boonen, 550 KG. roggemeel, 550 KG. wit cornelmeel, 500 KG. bloem en 50 KG. tar wemeel, tranco te leveren in het magazijn te Axel. Minste inschrijvers waren voor de eerste twee partijen de heer D. J. Oggel te Axel voor f 7.15 en t 6.65; voor de laatste zeven partijen de heer M. de Bruijne te Axel voor f 7.09, f 9.11, f 9.60, f 9.25, f 8.64, f 3.24 en f 11.50, alle6 per 100 KG. Aan beiden is de leveriDg gegund.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2