Rec&izakea. LAATSTE BERICHTEN. Bona Cacao In 1S28 werd de cacaopoeder uitgevonden door Van Houten, dio daarvoor van Koning Willem I oen octrooi verkreeg. Do Van Ilouten's Cacao vindt sedert zijn weg over de gehcele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog pimmer geëvenaard. Sedert «enigen tijd werd dooi' de Koninklijke Cacaofabriek van C J. van Houten Zoon. ook een tweede soort onder den naam RONA cacao m den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goedkoop© cacao. Van alle cacaosoorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oorspronke lijk product van den uitvinder Het hoeft weer den. echten krachtigen cacapsmaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noofüg is voor een smakclijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel Roaia cacao (ongeveer 6 a 7 gram), en bij bereiding van groptere hoeveelheid tegelijk kan men vol staan met ongeveer 35 gram (la/a a 2 eet lepels) op 1 Liter molk Uit een Liter (kap) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoo doende maakt men dus wel 200 koopen sma kelijke melkchocolade pit 1 kilo Rona cacao van f 1.50. Men ziet, liet js oen uiterst goedkoop'' drank, veel gezonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak Op de goede bereiding moet echter wel worden geletgoed kokend water of goed kokende melk brengen den heerbjken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar toarjtt water of warme melk neemt. (Advertentie). Door het bestuur van de 4 polders Oudelande c. s. was Woensdag eene spoedeischende Ingelanden vergadering be legd ten einde aan de Ingelanden machti ging te vragen tot het optreden in rechten tegenover den ex-watermolenaar K. J. de I-'ouw, door wien bij het kantongerecht te Tholen eene vordering van f 2200 tegen de polders was ingesteld. Vóór echter het voorstel van het bestuur in behandeling werd genomen deed de heer Wagtho, rent meester van bet Domein een bemiddelings voorstel aan de hand. De heer Wagtho zou wenschen dat de vergadering den ex-mole naar oen uit keering aanbood van f 110 's jaars, welke bij overlijden van de Fouw zou overgaan op zijn vrouw. Na korte discussie werd dit voorstel met 23 tegen 9 stemmen aangenomen. Donderdagavond is door De Fouw aan het bestuur der polders medegedeeld, dat hij dit aanbod aanvaardt, en hiermede is dan de quaestie tusschen bet waterschap St. Maartensdijk en den watermolenaar beëindigd. Meer en meer blijkt het treurige van den toestand, dat er geen openbare verbindings weg met het dorp Rilland en de onder- doelen Dames-, Völiker- en Anna Maria- polder is. Kregen de bewoners dier streken die te Rilland hun godsdienstplichten wilden vervullen, het vorig jaar nog gratis et>n kaart om langs den spoorweg te loopen, thans is dit niet meer het geval. Neemt men hierbij in aanmerking dat de spoorweg- dam feitelijk alleen mag begaan worden aan den noorderkant en deze zijde niet is te bereiken dan door oversteking van het spoor, iets wat strafbaar is, dan is het niet te veel gezegd als beweerd wordt dat die bewoners feitelijk van het dorp geheel geïsoleerd zijn. Voor het vervallen van godsdienstplichten, verkiezingen, burgerlijke stand en zoo meer, levert dit voor die bewoners groote moei lijkheden op. Uit Schoswen-D ui veland. Te Zierikzee is benoemd tot agent van politie J. Pollie te Oud-Vossemeer. Omtrent het in ons vorig nommer onder «Laatste Berichten" vermelde scheepsonge- luk vernamen wy nog het volgende Woensdagavond omstreeks vijf uur, woei door een plotseling opkomenden rukwind het tjalkschip van schipper Tabak, met gehaltebieten 's middags van Bruinisse vertrokken voor de suikerfabriek St. An- toine te Oudenbö9ch, vóór Dintel omver. Van de zes opvarenden verdronken er drie, nl. de schipper, zijn vrouw en haar zuster, die tijdelijk aan boord was voor hulp in de huishouding. De oude vader van den schipper, de knecht en een dochtertje werden gered en in Dintelsas aan den wal gebracht. Uit Tholen. Op de begrooting der gemeente Tholen, vastgesteld met een totaal bedrag van f 54.512.97 zijn o. a. onderstaande bedragen uitgetrokken Voor buitengewoon onderhoud aan het gemeentehuis f 300; voor straatverlichting i 1450voor de reinigingsdienst f 1300 onderhoud openbare gebouwen f350 onder houd straten f 250 onderhoud wegen f 450 onderhoud havens f 300onderhoud riolen f 150onderhoud fonteinen f 310verbe tering rioleering f 250baggeren der oesters f 310vernieuwing van bestrating f 750; jaarwedden onderwijzers f 10.089.58; onderhoud lagere school en onderw. woning f 570onderhoud schoolmeubelen f 145 leermiddelen 1. onderwijs f 620verlichting, verwarming en schoonhouden lagere school f 1050 bewaarschool f 1575 jaarwedden geneesheer én 'vroedvrouw f650; subsidie algemeen armbestuur f 1775idem weezen armen f 285verpleging krankzinnigen f 900 subsidie omnibusdienst f 45 beheer en onderbond van bezittingen f 178.50 renten en aflossingen f 3376 pensioenen f 600bouwvoorschot aan de Thoolsche bouwvereeniging f 15.000 onvoorziene uit gaven f 614.68$. Uit Z.-Vlaanderen O. D. Het was Donderdagavond een aangename uitspanning die den leden van het departe ment van het >Nut" te Neuzen geboden werd, door het optreden van mevr. Ada van Duyl-Brinkrnan van Scheveningen. De leden met hunne dames waren in grooten getale opgekomen en spaarden de begaafde deeïa- matrice hun bijval niet. Het was ook voor de afdeeling op ander gebied een goede avond, daar een 15tal personen als lid toe traden. Bij het opschutten door de Oostsluis te Neuzen is Donderdag de houten walepont, «Elise*, kapitein Alph. Kets, van Lierre, komende van Ruhrort met steenkolen, be stemd voor Frankrijk, op het binnensluis- hoofd geloopen en heeft een groot gat bekomen in den boeg aan bakboord zijde. Door pompen en een zeil voor het beachadigde deel van het schip te spannen heelt men het drijvende kunnen houden. Uit Z. - Vlaanderen W. D. De beer J. Tb. Hendrikse, die rnim 20 jaar voorzitter was van het muzhkgezelschap „Geduld overwint" te IJ z e n d ij k e, heeft als zoodanig bedankt. In zijn plaats werd tot president gekozen de heer J. C. Aerts en tot bestuurslid de heer Em. Groosman. Donderdag middag te 3 uur werd te Aardenburg ter aarde besteld het stof felijk overschot van dr. J. L. J. de Glopper, in leven arts aldaar. De lijkbaar, waarop eey menigte kransen lagen, werd gevolgd door lamilie en vrienden en door deputaties van colleges, waarin dr. De Glopper tijdens zijn leven zitting had gehad. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. Herman de Groot uit Oostburg, den heer J. Arlman, hoofa der school te Heille en den heer L. Pleijte, bankwerker te Draaibrug. De zoon van den overledene dankte voor de eer, aan zijn vader bewezen. DE RAPPORTEN OVER HET VEER TE THOLEN. I. Toen de raadscommissie voor liet veer wezen op 13 Md 1912 een rapport (hierna als rapport A aangeduid) had uitgebracht, verscheen in de daaropvolgende maand van de hand van hot raadslid, den heer Van der Stel een rapport, "waarin deze tegen verschillende conclusion en qjfers van eerstbedoeld rapport inging. Ter verdediging verscheen op 12 Augustus '12 van do raadscommissie het rapport, dat wij met de letter B zullen aanduiden Dit laatste stuk kwam eerst nadat do Raad tot. verpach ting had besloten ter kennis van de raads leden. Gemakshalve halen wij om beurt eon ge deelte uit de verschillende stukkon aan. Rapport commissie A. Over de kwestie eigen beheer, of verpach ting kon de commissie niet tot overeenstem ming komen. Do meerderheid bleef, gesterkt door nader ontvangen cijfers, in haar meening standvastig, dat eigen exploitatie gewenscht is, de minderheid der commissie wenscht in de eerste plaast verpachting, en alleen dan eigen exploitatie, indien de pachtsom, die aanmerkelijk meer moet bedragen dan de te genwoordige, niet hoog genoeg zou zijn. Eensgezind was de C. in haar meening, dat zoowel bij eigen exploitatie als bij verpachting van 't veer verschillende dringende verbete ringen moeten worden ingevoerd- De C. heeft gemeend den Raad een uitvoe rige begrooting te moeten overleggen van de geraamde ontvangsten en uitgaven bij eigen beheer. De C. heeft zich tot verschillende personen Vertrouwelijk gewend, die op de hoogte kunnen zijn van ontvangsten en uit gaven en het resultaat dezer mededeolmgen vindt men in de exploitatierekening met me morie van toelichting. Die rekening met toelichting verkregen, na de schriftelijke gedachtenwisselmg met den heer Van dor Stel, het volgende aanzien Ontvangsten van overtocht van passagiers, rijtuigen, enz. f 12000 en van goederenvervoer f 500, totaal 12500. Do uitgaven werden geraamd op f 4400, een verschil dus van f 8100. Onder die uitgaven komt als punt a voor bansveerman-cc^ntroleur f 14 per week met vrije woning f 728. Do raming der over to nemen, eigendom men en nieuw materieel luiddevolgens art. 3 der conditiën de helft van het veerhuis, schuur en erf, ponten en boeten f 270Q, nieuwe pont en boot f 2500, onvoorzien f 300. bi de memorie van toelichting wordt me degedeeld dat volgens gegevens, aan de veer- commissio verstrekt, welke gegevens zeer na bij komen aan die, eertijds door het brugco- mité verzameld, do ontvangsten gemiddeld maandelijks f 1000 zullen bedragen. De com missie heeft dit bedrag niet hooger gesteld, ofschoon veilig aan te nemen is, dat de op brengst jaarlijks stijgende is en bjj verpach ting hierop gerekend wordt. Het bedrag van bet goederenvervoer berust op gegevens, door den directeur der Tramwegmij verstrekt, liet bestelloon in de gemeente is hierbij niet inbegrepen. Bjj verpachting zal de nieuwe pachter voor dezelfde uitgaven komen te staan van. exploi- tatio en overname. Hierop wordt natuurlijk bij verpachting door den pachter gerekend. Alleen de post controleur vervalt dan, doch kan dit bedrag veilig beschouwd worden als de minimunt verdienste, die de nieuwe pach ter zal moeten rekenen voor zich zelf, bij verpachting van het veer. Rapport Van der Stel. Het komt mij voor, dat de commissie haar uitgaven heeft bogroot naar de kosten die de pachters tot nog toe hebben gehad en zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven welke die kosten zullen worden wanneer de ge meente zelf liet vcejr exploiteert. Mjjsn inziens zou o. a. punt a der uitgaven moeten worden verhoogd tot minstens £1500, omdat vooreen, goede controle zeker twee personen noodig rijn, mot liet oog op den langdurigen dienst die van 's morgens 4 uur tot 's nachts ll»/3 uur duurt om van den nachtdienst van lU/g tot 4 uur met te spreken, welke dienst op allo dagen moot plaats hebben Op gelijke wijze betoogt do heer Van der Stel dat verschillende andere posten van uit gaven te laag geraamd werden door de com missie, speciaal wat liet licht en het onvoor zien betreft. Rapport commissie B. Hierin handhaaft de commissie haar mee ning dat bij eigen exploitatie cén controleur voldoe tide zou zijn. In den post voor verlich ting wordt eenigo verandering toqtjagevcn, maar in hoofdzaak blijft de commissie bij haar eerste berekening Rapport commissie A. Waar deze rekening (zie boven), waarvan do ontvangsten eer te laag, daarentegen de uitgaven eer te hoog rijn genomen, toch nog wijst op een zeer gunstige nette-opbrengst, kan do becijfering slechts pleiten voor eigen exploitatie. Rapport Van der Stel. Do ontvangsten onveranderd aannemende te zullen bedragen f12.500, per jaar kom ik op een netto-overschot volgens mijn raming ad f6800, zijnde flOO, minder dan do ge meentekas nu reeds van het voor ontvangt. Bijgevolg kom ik tot een tegenovergestelde conclusie Rapport commissio B. Het ligt voor de hand, dat een nieuwe pach ter bij de zware gestelde eischen ook naar rato minder zal kunnen bieden. De meerder heid der commissie handhaaft daarom haar meening, dat eigen exploitatie ook financieel de voorkeur zou verdienen boven verpachting. (Wordt vervolgd.) Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de Herv. school te Goes is, met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd Mej. J. J. O. de Planque, onder wijzeres te Zei hem. Ter voorziening in de vacature van de commissie tot wering van schoolverzuim te Goes, worden aanbevolen de beeren A. W. A. Ross en A. van Altena. Arrondiasements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 25 Oct. Heden werden behandeld de zaken tegen: Pieter Hercules E., 35 jaar, winkelier Axel, beleediging. Eisch vrijspraak. Henricus Augustus do W-, 44 j„ stations- 1 chef, St. Nicolaas, veroorzaken van go- vaar door schuld. Eisch 14 d gev.straf Chatelijntje D., 27 jhuisvr. v. Gerard J., Axel, beteedigzng. Eisch f 1 b. sub. 1 d. h. Eduard Johannes v. d. V., 32 j., opperman 's Gravenhag©verduistering. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Willem L., 21 jaar, bakkersknecht V1 i s- singen, mishandeling. Eisch f20 b- sub 20 d. h. In ons volgend nummer komen we op deze zaken terug. Uitspraak heden over 8 dagen. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de door ons reeds breed voerig vermelde zaken, waarbij zijn veroor deeld iwegens: oplichting: G. v. d. |W,„ 27 j., koopman, Middelburg, conform den eisch, tot 1 m. gev. straf diefstal: P. A. S., 46 j., mpsselvisscheg, Clinge, tot f 10 b. s. 10 <L h., eisch was f 18 b. s. 12 d. h., en M. B. A. D., 21 jaa», arbeider Essen, R. D., 21 j., stoker, Scblesier- Grute, J- K., 17 jarbeider, Homburg, en P. J. H 20 j., arbeider. Essen, allen ge detineerd te Middelburg, ieder tot 2 m. gov. straf, niet aftrek van het voor-arrest, de eisch was voor ieder 3 m. poging tot diefstal: P. L. L. K.., 55 j., muzikant, Rotterdam, met bekrachtiging van het verstek vonnis d.d. 13 Sept. jl., tot 14 d- gev.straf, eisch Was 3 w. h,et schuld veroorzaken van lichjamelijk letsel: D. de P, 23 j, met selaarsknecht, Kapelle, conform de vorde ring, tot 14 - d. hechtenis mishandeling:J- C. d. d. M., 17 j., ar beidster, [Middelburg, tot f 3:50 b s. 1 w. tuchtschool,, eisch 'was f 7 'b. s. 14 d. tucht- scool bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht: J- J S., 41 j Werkman, Hoofdplaat, conform den eisch, tot 1 m. gev. straf; beleediging ambtenaar: J. v. W., 24 j., ketelmaker. Middelburg, conform de vordering tot f 10 b. s, -10 d. h wederspannigheidA. W. d. M-, 40 j., trjman, Hansweert, met bekrachtiging van het verstek vonnis dd 24 Sept. jl., tot 14 d. gev.straf, eisch "was 3 "w., en wederspannigheid en eenvoudi ge beleediging: P. B., 38 j., en M. v. R., 37 f., kooplieden, zonder vapte Woon- of verblijfplaats, de le tot 14 d. en de 2e tot 3 \v. gev.straf, de eisch was voor ieder 1 m. Vrijgesproken: M- v. H, 19 j., Zon der beroep, Eede, en I' M. v. H 17 j., koopman. Aardenburg, beklaagd van dofstal, waarvoor voor ieder gcëischt Wajs 1 7 b. p. 7d. h. De heer van Everdingen, die bij de laatste verkiezing candidaat is geweest voor den Haariemschen raad in district IH, heeft een aanklacht ingediend tegen de Nieuwe Huarlemscbe Courant, welke hem een op ruier van de marine heeft genoemd. N. R. C. THERMOMETER EN VERWACHTING. 25 Oct. Thermometer a 1 b i e r 8 a. vm 46 jr., 12 u. 54 gr., 3' u. nm. 52 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch ïastituutte De Bilt volgen» de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometeritand 772.4 te Haparanda. Laagste 747.2 Holyhead. Verwachting tot den avond van 26 Oct.: zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien en dezelfde temperatuur. TE VEEL. Wij hebben vandaag vaak gedacht aan de mecnuig van de meeste mensclien, dat het een redacteur Zooveel moeite kost zijn blad vol te krijgen. Onze grootste moeite is bijna iederen dag eruit te houden wat we te veel hebben. Ook vandaag moesten tot opZeM spijt verscheiden berichten en stukken blijven liggen. UIT MIDDELBURG. Raad s vergadering. Woensdagmiddag houdt de gemeenteraad een vergadering. Aan de orde komen o. a. be noeming voorzitter brandweer, de begrooting van 1913, een voorstel tot een proefneming met een 7e leerjaar aan school C, de sub sidie voor de leeszaal en de botercontrole. Veiling Dunné. Op de verknoping van antiquiteiten der col lectie van wjjlen vrouwe A. A. M. Dunné, geb. v. d. Hoop, welke Donderdag alhier is begonnen, ten overstaan van Notaris Hioolen en Notaris Van Dissel en onder directie van De Groot en Hondius, zijn o. a. de volgende prijzen besteed Voor 2 bureaustoelen, Holl. stijl, gebeeld houwd met kruispoot, f200. Voor een schilderij „In de Herberg" (Maar ten van Heemskerk?), f410. Voor 2 gekleurde Engelsche prenten (Ward en Morland), The Storm en The Dram, 1796, £2000. Voor een hoornen snuifdoos met koperen band en miniatuur. Genre Morland, f 115. Voor een 3 rangs paarlsnoer, 740 gryn, 309 stuks met gouden slootje, f3000. Voor 2 blauwe achtkantige oesterschotels, lange lijzen, dragende pa jan g f480. Voor 2 blauwe schotels, vogels en hoornen omringd met fraaicn ring f280. Voor een kinder serviesje, familie Verte, met goud gebordunrden rand, f440. Voor 6 kop en schotels, zwarte grond, fa milie Verte, f 700. Voor een pot met deksel, ballustrad» vorm f390. Voor een blauwe beker, vogels in takken, met puntxand f 160 Voor een kastganutuur van 3 potten en 2 bekers (flesschenmodel) rijk geëmailleerd f 425. Voor een blauwe kom, klapmuts huislijke tafereelen in den trein, f92. Voor een blauwe kom, klapmuts feestvieren de lijzen f 112. Voor een Saksisch koffie- en theeservies, bestaande uit 72 stuks, f990. Voor 2 blauwe étagère halsflesschen met lijzen en bloemperken f226. UIT VLISSINGEN. Kort raad sverslag. Bij den raad was ingekomen een adres van een 158ta1 ambtenaren om aftrek van pensi oensbijdrage bjj de berekening van den grond slag voor den H. O. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Voorts was ingekomen een verzoek van d© wed. Mol om een jaarlijksche ondersteuning) van f 100. De gefvraagde ondersteuning werd verleend tot een bedrag van f 50. Benoemd werden tot onderwijzer bij het o. 1. o. (vac. Uffelie) de heer A. C. Abrahams© onderwijzer aan school D. tot leden van het stembureau voor de verkiezing K. v, K. «n F. de beeren Rottier en. Manse. Mej. M. E. RochoJl werd aangesteld als con cierge van het raadhuis op een jaarwedde van f 500. De vergoeding voor het schoonmaken enz, bedraagt f 250. Het subsidie 1912 aan de Zeevaajrtschppill werd met f 108.50 verhoogd. Aan de v«r. Openb. Leeszaal en bibliotheek een subsidie van f 250 veirleend. werd het gebruik van de vroegere nutsbo- waaxschool afgestaan en een subsidie van f 150 verleend. De zitting duurt voort. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. Rij de voortzetting der beraadslagingen over de invaliditeit?- en onderdomsverzeke- ring verdedigde den heer Troelstra tegenover de regeering, de heer Treub en de rechter zijde de staatspensionneering als een eisch van rechtvaardigheid der arbeiders tegenover de kapitalistische maatschappij. Spr. verklaarde ten slotte bij herstem mingen te zullen meegaan met de vrijzin nige concentratie als deze algemeen ki srecht en staatspenrioneering op haar program heeft staan, ook al is van een links kabinet geen definitieve oplossing van het pensioen vraag stuk te vet wachten hetgeen eerst kan ge schieden na invoering Jvan algemeen kies recht. Den heer De Visser bestreed staatspension neering, eischte eerbiediging van de parti culiere krachten in de maatschappij doch aanvaardde, waar vrijwilligs verzekering te kort schiet, het stelsel van verplichting. Echter drong spr. aan op ruimer plaats voor risico overdracht. Hiernu kwam de heer Days aan het woord. Toestand van II. M. de Koningin. De toegund der Korin^in bljjlt »iecnaar wensch m ig zeer bevredigend Z K H. da prins zal daarom morgen rjjn i.fgebroken Dniteohe reis voorteet'eo. Nederland8che Roods Kruis. Het hoofdcomito van het Nederiandsche Koode Kruis heeft besloten spoedig een ambulance uit te zenden ten dienste van hot Gneksche Roode Kruis. Deze zal bestaan uit twee artsen, twee verplegers en acht verpleegsters met het noodige matertaai. TRAMONGELUK. Gistelenavond verliet de heer E. M., gym- nasliekonderwijzer te Arnhem, de womuig van zijn broeder aldaar aan dö Steenstraat. Ilij bemerkte de electnsche tram niet, die uit do richting van Velp naderde Hij werd daardoor gegrepen en tegen de langp den weg staande boomen geslingerd Met één voet bleef hij' echter op de rails liggen, zoodat de tram hem een eind meesleepte. Deerlijk vér- minkt en onherkenbaar werd hij een apotheek binnengedragen, waar hij spoedig overleed. DE VERKIEZING TE OMMEN. De «Provinciale Overijsselsche en Zwol- sche Courant" ontving een telegram getee- kend Mackay, wcarbij deze verklaart, ge kozen wordende, de benoeming te zullen aanvaarden. ERNSTIG ONGELUK. Te Waspik is bedennhcht tusfohen Bn-da en Oosteri out. bp bet uiiwjjken «Oor een ver huiswagen, een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De b»er W. de Roon Jr. was direct dood de hec Van der Hoven uit Rem den be kwam hersenschudding, zood men vreest vsor sjjn leven. Do heer D. de Roon en de chauffeur werden liebt gewond. DE VALSCHE OBLIGATIES. BRUSSEL, 24 October Men verneemt, dat Nestor Wümart de vlucht heeft kunnen namen door een onbescheidenheid van een ambte naar bjj hef verzet. Het onderzoek, dat daar na is ingesteld heeft uitgewezen, dat die on bescheidenheid is geschied van een gerechte lijk agent tegenover een journalist Men ver zekert, dat de man gisterenavond om 5 uur gearresteerd is. 0 BECKER SCHULDIG. NEW-YORK, 25 October. Het proces tegen den inspecteur van politie Becker, beschul digd den speelhuishouder Rosenthal vermoord te hebben op 16 Juli 11., is gisteren geëin digd .Na vele uren van beraadslaging heeft men Becker schuldig verklaard aan den moord in den eersten graad. DE OORLOG. Aan de Servische grens. KONSTANTINOPEL, 24 October. Bevestigd wordt, dat de Turken de Servisch-Borfgaar- sche troepen uiteen dreven, die zich bij 'Koe manowo vereerdgd hadden. Een telegram uit Uskub meldt, dat het gevecht bij DomonzoWa een zware nederlaag werd voor de Boelgaren. Er werden velen gevangenen gemaakt Dui zenden van hen zijn gesneuveld. Aan de Boelgaarsche grens. KONSTANTINOPEL, 25 October. Een offi- cieele Communiqué meldt met het doel, om den fopmaxsch van het Boelgaarsche leger tegen te gaan, dat de grens ten Oosten, van der jvïer de Soeendza overtrok, dat hel Turk - sche leger, om het vijandelijke te noodzaken, het rijne uit te breiden, in twee colonnes dit aanviel en er aldus in alapgde den marsch pp te houden. Zoodoende gelukte het den Turken den vijand tijd te doem verlieren en een beslissende» slag te vermijden, waarvan de uitslag twijfelachtig zou zjjn geweest. De Turkschc troepen trokken in goede orde terug, pm den vijand die tactiek niet te doen voorzien. Enkele Turksche afdeelingen lever den hevige gevechten. In Traci KONSTANTINOPEL, 24 October. Tijdens het ontruimen van Kirkilisse deden twee bataljons Turksche soldaten een aanval op de Boelgaren Deze deden een tegenaanval, waarbij ze 1200 man. gevangen namen en 3 kanpnnjan buit maakten. PARIJS, 24 October De bladen bevatten ren telegram uit Sofia, meldende, dat de Boel garen de streek tusschen Marasj en Adna nopel bezet hebben. PARIJS, 24 October. De bladen bevatten een telegram uit Sofia, meldende, dat in den loop der gevechten tusschen Turken en Boelgaren na de inneming van Keidikom 8000 Turken geslagen werden te Ja boesj en in de rivier de Maritza werden gedreven, waar liet mee- rendeel der Turken verdronk. Aanjde Gxieksche grens. ATHENE, 25 October.. Generaal' Danglin seinde, dat verscheiden Turksche gevangenen naar Scrvidzje zijn gezonden van Elassona De diadoge deed zijn plechtige», intocht in Stervïdzje. i ATHENE, 25 October Generaal Sajpe- diakissen meldde gisteren uit Artade uit slag van het aam den pas van Kanmoessad.es gevoerde gevecht is onzeker In donnachti slaagden de Turken erin twee bataljons te rug te drijven en den pas te bedotten. De Etnjd werd gedurende den heelen nacht voort gezet, Te Gribdrdo worden de Turken door do Grieken aangevallen en met groote ver liezen teruggeslagen uit de veroverde stel ling. De verliezen der Grieken bedragen 1 officier en 3 mannen gedood, 1 officaer en 40 man gewond. Het gevecht duurde den heelen dag voort, Van de Turken werden. 170 man gedood en 10 gevangen gevangen ge nomen. Het aantal gewonden is onbekend. Montenegr'ynsche grens. RIJCKA, 25 October. De Montenegrijnen om singelden S koe tan Het bombardement is be gonnen.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2