Ingezonden Mededeelingen. LAATSTE BERICHT ES. BUITENLAND. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris mr Jan Loeff van Koudekerko is hedenmiddag to Westkapello verkocht een huis, waarin 2 woningen met tuin aldaar aan de Zuidstraat A no. 167 en 168 aan A. Roeisen to Vlissingon voor 1 14208 pCt. onkosten Door notaris J W. Verhulst is hedon te Serooskerke publiek verkocht een huis met boomgaard en tuin aan den straatweg van Serooskerke naar Oostkapelle A no 119 en 150, in massa voor f 4000 aan J Pauwe De verkoopmg van bouwland, weiland en boomgaard onder Kruiningan, Schone, Kapelle en Ierseke door notaris Schram te Krui- ningen heeft opgebracht f 36 869.86 De per- ceeten 11 en 12 werden THERMOMETER EN VERWACHTING 23 Oct. Thermometer alhier 8 n. vm 49 •gr., 12 u. 49 gr., 3j u. nm. 47 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 774.3 te Bsparanda. Laagste 743 2 Malinhead en Vestmanoer. Verwachting to- deD avond van 24 Oct.: matige tot krachtige Z. 0. totZ.W. wind, betzokken tot zwaar bevolkt, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. DE VERGADERING VAN A. H. V. TE GOES. Hoclen hield de afdeding Zeeland van de vereemgmg Algemeene handelsvoor waardon. (A. H. V.) te Goes onder voorzitterschap van dm heer C Blom van Haamstede een ver gadering. Vertegenwoordigd waren 14 vercenigingjen, ook was aanwezig de directeur van hetRijks- landbonw-procfslation dr. de Ruyter de Wüdt. Door den penningmeester, den heer D van den Dries werd rekening en verantwoording afgelegd over het afgoloopen boekjaar, welke rekening werd goedgekeurd op f 155.20 ontvangst en f 107.30 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f47.90. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek dat het aantal' ledm bedraagt 49, terwijl geen ernstige arbitragegeschillen te beslechten waren. Daarop werden do wijzigingen voorgesteld in do op 8 Aug. gehouden gecombineerde be stuursvergadering te Utrecht in bespreking ge bracht, welke wijzigingen op één na alle goedgekeurd werden. De wenschelijkheid werd uitgesproken om in het vervolg de eventueele wijzigingen in druk aan do vereenigingen kenbaar te ma ken, alvorens deze in bespreking te brengen. Door den voorzitter wend zulks toegezegd. Daarna werden de voorstellen van den voor zitter in bespreking gebracht om te benoemen een commissie van arbiters, bestaande uit 4 of hoogstens 5 personen uit het geheelo land met den rechtskundigen adviseur, in plaats van 11 commissies vam 8 arbiters, voor elke provincie afzonderlijk. Dit voorstel Werd antersteund door den secretaris en den heer W. Kakebeeke, die het aanbeval om de arbitrageuitspraken uni form te maken Het werd aangenomen met 94 stemmen. Herbenoemd werd als bestuurslid de heer D van den Dries met op een na algemeene stemmen en benoemd m de plaals van den heer G. A. Vorstertnan van Oyen, die als be stuurslid bedankt heeft, de heer C A. II. Stouitjesdijk te Tholieu Tot afgevaardigden naai' do in December in Utrecht te houden algemeene vergade ring de hcerein P. S. van Jolen en D den Dries en als plaatsvervangers de heeren de heeren D. Koopman en F. T Polderdijk. Nog werd in bespreking gebracht om in het leven te roepen arbilxage-voiorscliriften) voor den veehandel Door een der aanwezigen werd meegedeeld, dat in Walcheren reeds koopbriefjes voor den handel i n vee bekend zijn, doch dat daarvan Weinig gebruik wordt gemaakt, even wel zal deze zaak op do algemeene vergade ring te Utrecht ter sprake gebracht worden. APPÈL AANGETEEKEND. Uit Neuzen meldt men ons, dat de agenten van »Tijdgeest« en »Lotisico« in beroep zijn gegaan van het door den kan tonrechter te Neuzen tegen hen gewezen vonni9. DE SPOORWEG GENT—NEUZEN. Men seint ons uit Neuzen, betreffende het schandaal in de exploitatie van den spoor weg GentNeuzen. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat by de aandeelhouders der maatschappij het voor nemen bestaat, de exploitatie op denzelfden voet voort te zetten, doch onder betere 9jnstandighedeiVoorloopig zijn tot adminis- strateurs benoemd de heeren Hcllin enlthier. In een binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders zal omtrent dan verderen loop van zaken worden beslist. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer Do behandeling van het ontwerp Invalidi- teits- en ouderdomsverzekering werd heden voortgezet. De heer Vliegen bepleitte Staats- pensioïineering, waarvoor het geld te vinden is in successie-, inkomsten- en grondbelas tingen on in de stijging der middelen. De heer Tydcman keurde de spoodbehandeling dezer gewichtige wet af. V|Ooral aangezien dit geschiedt in hot gezicht der stembus. Hij bestreed principieel het regeeringsdwang stelsel en verdedigde voorts het stelsel van vrijwillige ouderdomsverzekering met staats steun. Naast dit vrijwillige stelsel moet staan als noodvoorziening een staatsuitkeenng aan de meest behoefd gen. De kosten welke dit gecombineerde stelsel medebrengen zal, wilde spr. voor een derde doen opbrengen door de ge meenten en de werkgevers en voor 't overige halen uit de gewone staatsinkomsten, dus niet uit tariefherziening De bootwerkerszaak le Neuzen. In de zaak tegen V voorzitter der boot werkersverceniging te Te menzon, be klaagd van bedreiging tegen het leven en met brandstichting, heeft do advocaat-generaal van het Gerechtshof na hervatting der 18 Sep tember geschorste behandeling gepersisteerd bij zijn toenmaals genomen requisitoir van maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Mendcls, concludeerde tot vrijspraak! Uitspraak heden over 8 dag n VERVLOGEN HOOP. De „Staatscourant" van hedenavond bevat do volgende mededeeling Een lichte onge steldheid van Ha re Majesteit do Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding ge geven tot verijdeling der hoop, welke gedu rende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van ILore Majesteit geeft reden tot tevredenheid. PROF. KOUWEB, DR. R0ESSINGH. DE STUDIE VAN HET INTERNATIONALE RECHT. In de foyer van do Stads Gehoorzaal te Leiden, aanvaardde de van Groningen naar Leiden overgekomen hoogleeraar in het Vol kenrecht, jhr. mr. dr. W J. M. van Eysinga Gzzijn ambt met een rede over het. m den hoofde dezer vermeld onderwerp. ,Het komt stellig het meest oyereen" aldus in zijne inleiding, „met de duid» uitgesproken bedoeling, waarmede de leerstoel dien ik de eer heb heden te aan vaarden- werd ingesteld, wanneer luj niet beperkt wordt tot het recht goldeaide tusschen de staten als zoodanig, het „Volkenrecht" van art. 43 wet H 0 maar dienstbaar gemaakt wordt aan liet gehoele internationale, dus ajle n i e t- n terna t i oeale recht. UIT AMSTERDAM. V eroo r deeld. Overeenkomstig den eiscih is door de recht bank veroordeeld lot f25 boete of 25 dagen hechtenis H P., redacteur van do „Deutsche Zeitung", wegens beleadigmg, tweemaal ge- gd, van Ch A. H. Prell, redacteur van de „Deutsche Wochen-Zeitung". DE OORLOG. De mogendheden. PARIJS, 23 Oct. Volgens de «Echo de Paris»toonden gisteren^ enkele leden van het kabinet vrees, wegens de moeilijkheid om Rusland en Engeland tot overeenstem ming te brengen over de wijze, waarop na het eindigen van den strijd de oorlogvoe renden zullen worden genoodzaakt tot het hadhaven van den istatusquo an te bellum In TliraciS SOFIA, 23 Oct. Volgens een nog niet bevestigd gerucht, zouden de Boelgaarsche tro?prn zijn doorgedrongen tusscben Adria- nopel en Krikilisse en aldus twee Ttyrksche legers geïsoleerd hobfien. C0NSTANT1N0PEL, 23 October. De Otto- maansche troepen te Meritsj gingen tot den aanval over. Zij ontmoetten d|e vijandelijke troepenmacht ten Oosten van de rivier Toe- usa Een lievig gevecht ontstond, dat ten gunste van do Turken uitviel. Daarna werd gevecht geleverd met de Boelgaarsche troepen bij Kawi Mantsja, dat nog voortduurt. In het défilé Krefma vielen Boelgaarsche benden de Turksche troepen aan, die liet défilé (moesten bewaken. De Turken verzamelden zich en vernietig den do Boelgaarsche benden geheel. De hoofdmacht der Turksche troepen in het gebied van Adrianopel begon om 4 uur "s middags den opmarsch om de Boelgaarsche troepen aan te vallen. De Boel garen leden ontzettende verliezen te «Kudikeng ten Zuiden van Moestafa, Pasja Een majoor en tal van officieren en soldaten werden gevangen ge Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Eiken dag Electro-bioscope theater, Markt 'b Avonds 7111/, u., Zondags 6lltyj u„ Woensdags en Zaterdags maünée'a. Eiken dag Circus Semay, Molen'water. Donderdag 24 Oct. Bogardzaal, 8 u. Dr. Cramer „Selma Lager- löfs Jeruzalem" Maandag 28 October. Nat. Gez. Lezing H. P. Berlage. Vergenocgmg 8 u. Woensdag 30 October. Alg. Verg. Voor de Kunst, St. Jons, 81/2 u. Zaterdag 2 November. Noues Schauspiel- haus. Das buch einer frau Schouwburg, 8 u. Woensdag 13 November. Solser en Hesse. Schouwburg, 8 u Maandag en Dinsdag 18 en 19 Nov. Gen. rep. en concert zangv. „T. 0. en U." CONSTANTINOPEL 23 October. De troepen trokken terug van d» grens in de richting van Adrianopel, na de dorpen in brand te hebben gestoken Het Turksche leger der Strooma-rivier is teruggetrokken tot Demis Nivar Een Boelgaarsche divisie poogt den Krcfna-pas te forceeren. BERLIJN, 23 October Volgens te Konstan tinopel ontvangen ambtelijke berichten, heb ben de Boelgaïen bij Kirkilisse 3000 man loren. De Turken' drijven de Boelgaren langzaam de grens. over. Aan de Servische grens. WARNJA, 23 Oct. troepen trokken gister middag om 4 uur Prisjtina binnen, na een hevigen strijd. WRANJA, 23 Oct. De Servische troepen be gonnen met den aanval op Koemanowo A an pi e Grieksclie grens. ATHENE, 232 Oct. De Grieksche troepen macht blijft vooruit trekken. Een gevecht werd geleverd bij Kanhadjigogo. De vijand behield zijn stellingen. ATHENE, 23 Oct De kroonprins telegrafeert uit Ilitchijogon de vijand is overwonnen 22 bataljon;; met 6 batterijen verlieten hun stellingen en trokken terug op Serfidsj. Op Zee. LONDEN, 23 October Volgens te Cardiff ontvangen bericht hebben Grieksche torpedo- booten bij het eiland Chios beslag gelogd op hot Engelsclie stoomschip ,-Peupol", van Car diff naar Warna en dit opgebracht naar Pi raeus, onder voorwendsel, dat liet contra bande aan boord had. TEGEN DEN OORLOG. BRUSSEL, 23 October. Maandag a s. zal in het „Maison du Peuple" een groolo meeting plaats hebben om te protesteeren tegen den oorlog. Nederland zal worden vertegenwoor digd door mr. P. J. Troelstra. TER DOOD VEROORDEELD. MADRID, 23 Oct. De bladen te Barcelona maken melding van de ter doodveroordeeling van hel gemeenteraadslid Ramon Folch door den krijgsraad wegens medeplichtigheid aan de onlusten in 1909 DE OORLOG. Degenen, die verwachtten, dat do gebeur tenissen zich nu schielijk zouden afwikkelen en tot dramatische ontknoopingen zouden lei den, daar do oorlog na het lange, ontzenu wende talmen eindelijk verklaard is, komen voorloopig van ceq koude kermis terug. Want al worden daar op den uitgestrekten Balkan en wel in de eerste plaats in Tliracië groote dingen vodrbercid, de regisseurs zijn nog| niet klaar, het gordijn mag nog niet opgehaald. En rijst het eens, dan zal men een der bloe digste botsingen bijwonen zoo niet de bloedig ste, die do wcxeldgescliiedenis nog heeft aan te Wijzen. De stilte voor den storm, zoo wordt deze tijdelijke en schijnbare lusteloosheid al gemeen gekenschetst. Toch wordt de stolling der verschillende legcrafdoolingen met den dag duidelijker In wat aanvankelijk een chaos leek, komt tee- kening Nu zijn er eenige factoren, die een helder ^verzicht over dat deels zelfstandig, deels in overeenstemming met andere ma- noeuvroeren der troepen belemmert. En wel voornamelijk door de voor Wester- sche ooren onbegrijpelijke en barbaarsche na der plaatsen Daarbij komt, dat in iedere taal deze zoo veel mogelijk, wat de spel ling betreft, aan de in die taal heerschendo uitspraak worden aangepast, waardoor men den naam van een zelfde stad geheel schillend gespeld ziet al naar gelang men een Duitsch, een Fransch of een Engelsch blad voor zich heeft. Doch dit zijn moeilijkheden, die met iederen oorlog in een weinig bekende verte zich voordóen en die in het begin het meest hinderen. Later raakt men, ook wat de onderdeden aangaat, meer .in die stLreek thuis, terwijl dan vanzelf do strijd ook op enkele punten zich samentrekt, terwijl de thans tot een beslissing oprukkende troe pen uit de verschillende hoeken der oorlog voerende rijken voor den geheelen Balkan onze aandacht cischen. Aller oogen zijn ,op Adrianopel en Kir kilisse gericht. Deze strijd, waarschijnlijk do beslissende voor den geheelen oorlog, bfeloóft. geweldig te worden, 1e oordeelen naai- wat een Boelgaarsche gewonde verteld heeft, die een Turksch blokhuis daar in de buurt heeft helpen veroveren. Deze versterking stond op een steile hoogte welke de Boelgaren bestormden. De Turken vuurden als bezetenen en al mikten ze niet goed,, toch werkten hun schoten vernielend. Drie uur duurde het, voor de aanvallers boven waren, doch daarmee waren de Boelgaren er nog niet. De Turken weigerden zich over te geven, waarna de anderen het blokhuis in brand slaken. Om het brandend gebouw werd verbitterd verder gestreden. Toen de dikke rook uit de schietgaten sloeg, bleven de Turken daar nog door schieten. Allen kwamen in bet blokhuis om." Slechts, wie in do open lucht gepost hadden, gaven zich over Onderwijl trekken de Boelgaarsche soldaten met verschillende colonnes voorwaarts. Een daarvan heeft Kotsjana veroverd. Naar men zich herinnert, zijn daar eenige maanden ge leden Boelgaxen door Mohammedanen ver moord, een bloedbad, dat een aanleiding bij de vele, dieper liggende oorzaken is geweest tot het ontbranden van den huidigen oorlog. De plaats ligt aan do grens ten Zuiden van Doebnitza. Voorloopig moeten do Boelgaarsche solda ten bij Adrianopel en Kirkilisse vo^rdeelen hebben behaald. Zelfs wordt gemeld, dat ze de laatst genoemde stad veroverd hebben, wat echter wordt geloochend. Heel waarschijn lijk is LI at ook niet, gegeven het belang dier plaats ten opzichte van den weg naar Kon- s tan tinopel Natuurlijk maken de Turken van dezen tijd gebruik, om, Winnen de Boelgareu bij Adrianopel, achter die stad him troepen1 samen te trekken, waardoor het gevolg dier onderstelde overwinning zoo veei mogelijk on gedaan zou worden gemaakt. Reedq is beweerd, dat de Boelgaren waarschijnlijk Adrianofpcfl niet ,a)an zullen vallen, omdat deze stad ge weldig versterkt is en do |inneming slechts menschenoffers zou kosten zonder veel nut daar de Turken zich in een versterkte stel ling kunnen terugtrekken. We vermeldden al, dat de Serviërs in drie hoofdlegers het Turksche rijk binnen trekken. Het eerste, meest Zuidelijke, ageert bij Koe- manowa, welke stad ze spoedig hopen te be zetten. Dit is waarschijnlijk hetzelfde leger of een af- deeling daarvan, omtrent hetwelk gemeld wordt, dat het onder het leveren van verwoede ge vechten, waarbij zoowel Turken als Serviërs verlezen leden, in de richting van Uskub verder rukt. Een ander, het middelste leger corps der Serviërs, staat voor Prisjtina, het derde, meest Noordelijke treedt in Nowibazar handelend op. Hierop zullen we vooral dienen te letten, ofsclioon de andere het Turkije in het binnenland ook lastig genoeg kunnen ma ken Die derde afdeeling werkt samen met het Ibar-leger. De Ibar is een zijrivier van do Morawa, welke op haar beurt naar men weet met den Do,nau m rechtstrccksche verbinding staat. Die soldaten moeten in de omstreken, van de stad Nowibazar verwoede gevechten SC ,V^nJ1?blben U%gen een strijdmacht, die OP 40 000 Albaniërs en 10 afdeelingen geregel de, Turksche troepen geschat werd. De Turken zouden Zich hebben teruggetrokken Voorts wordt dezen Serviërs het voornemen toegeschreven, zich bij BietopoJis met de Mon- tenegrynen te vereenigen, Daarna karnt echter de tjjding, zij het ook uit. TuTkschen koker, dat de Turken deze plaats, even buiten de Westelijke grens in Nowibazar gelegen, her overd hebben. Is dit juist, dan zouden dus de Serviërs hun plan de campagne moeten wijzigen Doch we herhalen liet nog eensinstaan doen We voor al die berichten niet, al schiften we zoo veel mogelijk het koren van wat ons kaf schijnt. Zoo beweert een correspondent van de „Lokal Anzeiger", hoe de ojvejheid tracht te verheimelijken, dat do Turken bij de grens een trein met Boelgaren in de lucht hebben laten vliegen Twee duizend man zou den daarbij den dood hebben gevonden. Ook ,s zouden 2000 Albaniërs op Servisch grond gebied bijna een geheel infanterie-regijxnent der Serviërs vernietigd hebben. Uit Elbasan, 110 K,M. ten Zuiden van Skoetari gefegen, zijn versterkingen voor die stad <aangekamen Daar zullen dus de Mon- lenegrijnen een harden dobber hebben, gesteld, dat ze werkelijk tot den aanval overgaan De berichten van do Grieksche grens zijn zoo tegenstrijdig; dat we daar maar 't best het zwijgen toe doen. Dinsdagochtend in de vroegte zyn 500 Grieksche soldaten op het aan Turkije b'e- hoorend eiland Lemnos in de Egëischezeo aan wal gezet. Deze hebben het eiland na een kort gevecht veroverd. De bezetting daar van is daarom van groot gewicht, omdat naar we in de „Westminster Gazette" lezen, de telegraafkabel tusschen Kons tan tinopel cnSa- loniki over dit eiland ligt. Djanrmee is dus de kortste en snelste verbinding tusschen de hoofdstad en het westelijk deel van het oor logsveld verbroken. We hebben onzen lezers en lezeressen met het oog op het volgen der operaties al meer malen iop het hart gedrukt, daajjbij een kaart te raadplegen. Een uitstekende Balkan- kaart, uitstekend voor ons doel, zendt do firma Van Ilolkema en W/arendojrf te Am sterdam ons toe De kleuren zijn helder, de namen duidelijk gedrukt, terwijl een niet te groot aantal daarvan het overzicht ver gemakkelijkt. Ook zijn daar een menigte vlag getjes by gevoegd, die met de nationale kleuren aan een speld als vlaggc&tok be vestigd, op die punten geprikt kunnen wor den, waar- de verschillende legers zich ophou den. Dag voor dag kan men do bewegingen dus bijhouden. Do Boelgaarsclie minister van spoorwegen heeft met koning Ferdinand den opmarsch len inneming van Moestafa Pasja bijgewoond en daarvan aan den correspondent, van de „Temps" het een en ander meegedeeld, wat wij hieronder weer voor onze lezers weer geven. In drie groepen rukte het Boelgaarsche leger naai' de Turksche plaats op, die tevoren reeds door de soldaten, de mohammedanen en de joden "verlaten was. Slechts één Boel gaarsche kolonne stiet op tegenstand. Deze kwam van een 703 M. hoog gelegen fort, dat door 50 Turken verdedigd, door een bajonet- aanval genomen werd. Na een „Te Deum", waarbij de koning van Boelgarije zelf de oorlogsverklaring voor gelezen had, begaf hij zich per automobiel van de plaats Stara Zagora naar de grens. Vijftien personen, onder wie de prinsen en voorts hooge regeenngsambtenaren, vergezel den hem Op 12 K.M. afstand van de grens stelde de koning zich op een hoogte op, Van- waai" hij don omtrek kon opnemen. Zoo onderscheidde men door den verrekijker dui delijk het grensstation van Moestafa Pasja len het witte gebouw, dat den Turken tot kazerne Rechts zag men zich voortbewegende, som bere massa's. Dat waren de afdeel in gen voet volk die op Moestafa aftrokken. SomB glin sterde do schede van een getrokken sabel in de zon, terwijl een stofwolk daarachter aanwees, hoe de mannen opmarcheerden, Ter wijl de vorst zich met do bij hem verblijvende generaals onderhield of zijn zoons do beweging uitlegde, zag men door de velden drie karren aan komen rijden, dio den gr00ten weg zoch ten. De koning nam den kleinen stoet met een kijker waar en wendde zich vervolgens tot de aanwezigen met de volgende woorden: Mijne heeren (en de correspondent of de minister verzekert, dat zijn stem trilde): dat is het eerste bloed, vergoten voor onze christelijke broeders in Macedonië En Ferdinand ging de gewonden tegemoet, die daar werden aangevoerd. Ze luidden kwetsuren in de zij, den arm of bij den mond. De mensclien verdrongen zich om hen heen. De koning sprak hen lang toe en beurde hen op. Daarna zocht do vorst zijn waar nemingspost weer op en gelastte zijn zoon, prins Boris, den gewonden, naar reeds get meld werd, de militaire orde te brengen Toen een der soldaten mot een „dank u meneer" antwoordde, merkte de minister wei nig smaakvol op ,dat is de prins, uw toe komstige tsaar." Toen richtte een der gekwet sten, wicn een kogel een hand verbrijzeld liad, zich in den wagen op en riep Zijn kameraden toe; „hoera, allemaal" Allen herhaalden dit ui koor behalve een man, wien een bajonet de wangen doorboord had en die slechts de handen kon bewegen. Toen hief de eerste den Boelgaarschen strijd kreet „Napred" (voorwaarts!) aan en de droe ve st'oet verwijderde zich naar het. eerste volde hospitaal-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2