Ernst en Wetenschappen. KOORTS EN MALARIA, tere»is vex nen kan. anker liggende schepen bedie- (Sum. Post.) Tjoelik-T joelik Het bekende gerucht doet nu ook te Tand jong Balei de ronde, dat men voor de D. S. 11 voor hare werken menschonhoofden noo- dig hebben zou De iniandsche huismoeders laten daarom dan ook hunne kinderen in deze roor hen angstige dagen na een uur of zee 's middags niet meer op straat. De gedachte of het bijgeloof, dat men menschenhoqfden ▼oor groote werken benoodigt schijnt overal zoowel op Java als Sumatra, te zijn, want waar men bruggen, spoorwegen of stcenen gebouwen aan het maken is, hoort men spre ken van „tjoelik-tjoclik", waarmee men men- schcn bedoelt, die volgens het. bijgeloof voor de koppen, die zij snollen en leveren, vijf en twintig gutden krijgen. Zonder deze menschen- kchedels zouden groote gebouwen of andere werken niet lang kunnen blijven bestaan. (Sum. Post.) ESPERANTO. Eene espcrantiste uit Antwerpen zendt ons een verslag over den propaganda-avond voor esperanto, die Donderdag j.l. in het Schut terschof, alhier gehouden is. Aan dezen avond was een tentoonstelling van propaganda gepaard. Als sprekers traden op mevr Vet—Dircksen uit Den Haag en kapitein Van Erp uit Ber gen op Zoom Mevr Vet zette eerst het doel en nut van een internationale hulptaal in dezen tijd, nu de verkeersmiddelen zoo vergemakkelijkt zijn en men in eenige uren vaak over verschil lend» taalgebieden reizen kan, uiteen. Toonde dan aan dat geen der bekende talen door hun samengesteldheid als wereldtaal bruikbaar waren, zoodat een kunstmatige taal gezocht moest worden. Eerst scheen Volapück aan de verwachtingen te voldoen, het bleek echter te moeilijk Toen kwam (in 1887) dr Zamen- hof uit Bialystok (Russisch Polen) met zijn eerste leerboek voor den dag, onder den dek- naam van „Doktora Esperanto" (de hopende dokter.) Mevrouw Vet sprak vervolgens over het bezigen van Esperanto, namelijk door de Uni- versala 'Esperanto-A socio (U E. A.), welke Esperanto gebruikt ten dienste van handel, toerisme, plaatsing van jongelieden in den vreemde, enz. Ten slotte gaf mevrouw Vet een kort over zicht van de Especranto-spraakleer die slechts 16 regels bevat, alle zonder uitzonderingen. Zij deed zien hoe dr. Zamenhof zijne stam men ontleende aan de reeds bestaande talen, en daartoe zeer gemakkelijke grammatische uitgangen voegde, alsook een reeks vóór- en achtervoegsels, welke een ongemeeme plooi baarheid aan de taal verleenen. Hierna deelde kapitein Van Erp mede waar om hij Esperantist werdomdat hij soldaat is, omdat hij een Nederlander is. Eens las hij een oorlogsepisode, waarbij gewonde krijgers konden gered worden, dank de Esperanto. Daarom trad hjj als krijgsman met overtui ging de wereldtaal bjj. Esperanto spaart aan de kleine natiën do studie der vreemde talen uitdit zette hem aan, als Nederlander, Es peranto te loeren. Door geestige anecdoten steunde kapitein Van Erp zijn beweegredenen. De inzendster spreekt de hoop uit, dat in Middelburg velen voor Esperanto gewonnen zullen wofrden. Zij, die de lezing met bijwoonden, kunnen alle gewenschte inlichtingen bekomen bij den secretaris van het „Zeeuwsch Esperanto Co mité" Vlasmarkt A 47 te Goes. Het bestuur der Yereeniging tot be houd van natuurmonumenten wil een poging wagen om de schoone bosschen en vennen van den Hondsberg bij Oisterwijk te behou den en schryft daarvoor een rentelooze hy pothecaire obligatieleening van f 125.000 uit. Wij hopen, dat de poging om dit plekje, dat waarlijk een natuurmonument is te be houden, slagen moge. Hoyteina's kalender. Hij is er weer, de vriend, die wij telken jare verwachten en die ons toch een stage verrassing isHoytema's kalender. Reeds nu ligt de kalender voor 1913 op onze tafel, hij is als de vorige en toch welk een verscheidenheid, wat nieuw genot brengt hij. Natuurlijk staat niet elk blad op gelijke hoogte, zoo geestig als de hanen (Maart) of de eendjes (Mei) of suggestief als de uil (December) met de kaarsvlammen, die als uiloogen zijn, tot randversiering zijn ze niet alle, maar toch beteekent elk blad weer een maand van vreugde en blijft deze kalender verre staan boven het vele, dat op dit gebied verschijnt. De Hoytema-kalender is als vorige jaren weer een reclame voor de firma Ferwerda en Tieman en op de bekende voorwaarden bij baar verkrijgbaar. Kerknieuws. De bijeenkomsten van den protestanten bond te Zaandam werden voor niet-leden toegankelijk gesteld voor 10 cent per per soon, dus redeneerde de fiscus vallen zij onder de verordening op publieke vermake lijkheden en moeten belasting betalen. De afdeeling heeft zich tot den raad ge wend om de verordening in dien zin te wijzigen, dat dergelijke bijeenkomsten er niet onder vallen. De classis Leeuwarden der Chr. Geref. kerk heeft peremptoir geëxamineerd en tot de evangeliebediening toegelaten den heer A. H. Hilbers, van Kampen, beroepen pre dikant te Drachten. De clasis Barneveld heeft den heer B. van Neerbos, voorganger te Rijssen, tot de evangeliebediening toegelaten. Ned. H e rv. Kerk. Aangenomen: naar Schoondijke ds. N. W. Posthumus te Eijsden. Bedankt: voor Lienden ds. A. Prins te Rouveen. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Lekkerkerk ds- A. Rolloos, laatst predikant te Buenos Ayros in Argentinië (Zuid-Amerika). Bedankt: voor Houwerzijl ds H. Brink man te Duurswoude. Christel. Gereform. kerk. Beroepen: te Zaandam ds. P. de Groot te Noordeloos. Verschillende Berichten. Do gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 23 dezer niet plaats hebben De Antwerpsche Kamer van koophandel heeft, volgens de Neptune, van haar voor zitter, den heer Corty, belangrijke raededee- I in gen ontvangen omtrent den uitslag van de onderhandelingen van de Nederlandseh.- Belgische commissie voor de kanalisatie van de Maas. De Belgische commissie heeft als voor waarde tot de kanalisatie gesteld le. het graven van een kanaal van Antwer pen naar den Rijn door Ned. Limburg 2e. het aftappen van water uit de Maas om het nieuwe Ooster- en Noorder-kanaal van België te voeden. De Nederlandsche leden zouden daarmee accoord gaan De soc.-dem. raadsfractie te Dordrecht heeft het voorstel gedaan om onder de win keliers aldaar een geheime stemming uit te schrijven over de vragen, le. Zijt gij voor stander van verplichte winkelsluiting 's avonds te 8 uur? 2e Of van winkelsluiting om 9uur? 3e Of van algeheele vrijheid, zooals de toe stand nu is? Te Rotterdam is Zaterdag op 82-jarigen leeftijd overleden de heer H. de Bie, die jaren lang vele openbare functies bekleedde. Hij was tal vian jaren, lid van prov. Staten van bevoegdheid le ontnemen ontheffing to ver leenen van het verbod, om zich vermomd of gemaskerd op straat te vertoornen De burgemeester van Westerbork heeft aan alle caféhouders in die gemeente ver boden, meisjes beneden 21 jaar in hun lokalen toe le laten. Nu de tijd voor het oogst-vervoer daar is, schrijft het ,,Vad worden vooral uit de Drentscho Veenkoloniën weer Luide klachten over het gebrek aan spoorwaggons geslaakt. Duizenden en nog eens duizenden H L. liggen ter verzending gereed, maar men kan ze niet weg krijgen. Er kunnen geen zaken worden gedaan en de handelaar zoowel als de landbouwer zijn er de dupe van NAASTING VAN KLEINE ELECTRISCHE CENTRALES. In den gemeenteraad van Soest heeft de heer Koppenschaar medegedeeld, dat uiteen conferentie met professor Van der Zwaaij, adviseur van de regeering, gebleken is dat de minister van waterstaat voornemens is, alle kleine electrische centralen te naasten. Het land wordt dan verdeeld in districten, terwijl de regeer mg aan de Hollandsche Electrische Maatschappij het monopolie voor levering var electrischen stroom zal verleenenalles on der contröle van het rijk. Het rijk stelt als eisch daartegenjver, dat alle eigendom men van de H. E. M. aan de nieuw te vor men maatschappij zullen overgaan. DE DOKTERS EN DE ZIEKENFONDSEN. Men herinnert zich het bindend besluit van de Mij tot Bev, van Geneeskunst, waaraan, wij indertijd een hoofdartikel hebben gewijd. Het laat zich aanzien, schrijft „Het Va derland", dat le Deventer in dezen de eerste botsing tusschen de medici en een ziekenfonds zai voorkomen. Te Deventer bestaat een zie kenfonds met ruim 15000 deelnemers, dat is dus ongeveer de helft van de bevolking. In de laatste vergader mg van het Departement Deventer der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst nu is een motie aangenomen, uitsprekende, in verband met het bovenge noemd bindend besluit, dat er aan het zie kenfonds verschillende misstanden kleven In de gisterenavond gehouden vergadering is deze motie ter sprake gekomen en werd den voor zitter gevraagd, wat hem bekend is van deze motie. Deze antwoordde, dat hem officieel er niets van bekend was, maar dat hg offi cieus wei van het aannemen der motie wist. Op voorstel van een der leden is nu besloten, het bestuur uit te noodigen, een conferentie met de aan het fonds verbanden dokters te houden. Met belangstelling wordt de af wikkeling van deze zaak tegemoet gezien. Op den Blaakschendijk in de Hoeksche Waard kwam Zaterdag een stoomtram der Rotterdamsche Tramweg-maatschappij in bot sing met eenige waggons, die geladen werden met suikerbieten De locomotief ontspoorde, terwijl drie waggons het postnj tuig en een Zuid-Holland en trad in de Holl. Maatschappij personenrijtuig van den dijk geworpen werden van landbouw op den voorgrond en omvielen Vijftien passagiers, waaronder De overledene was ridder in de orde van burgemeester van Puttershoek bekwamen den Nederlandschen leeuw <je glasscherven lichte blessuren enwer- j den met een extra-tram naar Rotterdam ge- De directie van de glasfabriek de Schie,bracht. De omgevallen wagens hingen aan de te Schiedam, heeft aan prof. dr J. G. Slees- koppelkettingen tegen de glooiing van den dijk wijk, secretaris van de bemiddelings-commis-j sie, meegedeeld, dat dank zijden invloed dier j Op de scheepsbouwwerf der firma Rijkee commissie de ongeregeldheden aan haai' fabne en Co to Chaxlois is Vrijdagavond een zware ken thans in hoofdzaak hebben opgehouden. electrische motor bij het proefdraaien uit el- I kaar gesprongen De Engelsche monteur Ja- De raad van Delft heeft Vrijdagavond mes Gascoigne, uit Romsey, werd zwaar met 11 tegen 5 stemmen geweigerd de kermis verwond Enkele machinisten, die zich in af te schaffen over een voorstel om haar de nabijheid lievonden, bekwamen lichte kwet- met den laatsten Zondag te verkorten staak ten toen de stemmen. Zaterdagmiddag werd ook dat voorstel met 12 tegen 8 stemmen Op den hoek van de Lai N. O. verworpen, zoodat do kermis onveranderd ge- Indië en den Leidschen straatweg bij Den handhaafd blijft. Haag is Zaterdagmiddag een motorrijwiel in I botsing met een paard en wagen gekomen. De De „Telegraaf" schrijft 1 bestuurder van do motorfiets kwam te vallen Zoodxa er zich, ergens ter wereld, eenige1 en heeft vermoedelijk een schedelbreuk ge- verwikkeling voordoet, slaat dit al spoedig kregen, op onze diamantindustrie terug. I Dit is thans ook met de roosjes-branche! .Tante Piet", de houdster van een nacht- het geval café in Den Haag, die onlangs in hechtenis De Balkan-oorlog doet reeds nu, zij 'tjwas genomen verdacht van overtreding van ook nog1 niet in ernstige mate, zijn invloed art. 250bis W. v S., is na verhoor weer m gelden. Doch bij het voortduren van denvrijheid gesteld, oorlogstoestand, zal het wel degelijk merk baar zijn Want 't is vooral de Amsterdam-1 Vrijdagmiddag zat. een dame in liet plant- sche roosjes-industrie, die de opkomende Bal - &oen te Leiden op een bank een boek te kanvolken van schittersteenen voorziet. i lezen, haai- handtaschje lag naast haar Twee j personen passeerden haar eenige malen, wat Naar aanleiding van een adres om de j eindelijk haar aandacht trok. Een der man- hekjes rond het plantsoen op het Rembrandt-j nen nam met vlugge handbeweging het taschje plein te Amsterdam weg te nemen, stellen weg eu beiden maakten zich met den buit B en W. voor hierop afwijzend te beschikken, uit de voeten. Aan den Zwitsersehen Bondsraad is kennis gegeven dat Nederland, met ingang van 1 November e. k, tot de herziene Bern er I Conventie toetreedt onder de bekei.de reserves, i Zondag was bet 10 jaar geleden dat de heer F. E. A. Koeberg benoemd werd I tot directeur van het Leidsch Studenten muziekgezelschap »Sempre Crescendo". Op 10 December met de eerste uitvoering van Sempre wordt dit feest herdacht, dan zal het tweede deel van het programma uit Koeberg's werken zijn samengesteld. zij moenon dat zonder afsluiting de grasperken met. bloemen niet behouden zouden kunnen blijven en dat dit een eerste stap zou zijn op den weg, die zou leiden tot algeheele oj>- hoffing van het plantsoen Zij stellen voor in het hek aan de stille zijde ook een doorgang te maken, waardoor cenigszins aan het bezwaar vanhet adres tegemoet gekomen zou zijn. Do anti rev. kiesvereemiging le Hilversum heeft de volgende motie aangenomen: „Do anti-revolutionnaire kiesvereeni ging Ne derland en Oranje te Hilversum, geboord heb bende, dat ook dit jaar op de gemeente- begrooting voorkomt een post subsidie aan de Openbare Leeszaal, overwegende, dat van deze leeszaal een groot deel der bevolking om den conscientie- wil geen gebruik kan maken, betreurt ten zeerste dit subsidievoorstel en verzoekt den raadsleden, behoorende tot de partijen der rechterzijde, tegen deze subsidie te stemmen, en besluit deze motie ter kennisse van deze raadsleden te brengen." De raad der gemeente Nijmegen heeft op voorstel der commissie voor de strafver ordeningen besloten, om aan B. en W de Het mocht de recherche gelukken de daders pp te sporen. i Een veehandelaar te Krppswolde bad de Krops woldonriadB menige koeien loopen. Wie schetst zjjnc ver nazing, toen hij ontdekte, dat er 'n koe moer ia 't land liep, die in- tusschen kortgeleden een kalf ter wereld had gebracht. Trots alle nasporingen is tot heden de eigenaar niet ondekt. De dieren zijn ge stald, in afwachting dat de eigenaar zich komt aanmelden Wij vestigen de aandpchl op een an nonce in dit blad van de firma Gebr. E. en M. Cohen te Amsterdam waarin Imooie boeken tegen geringen prijs en met bijvoeging van aardige premies worden aangeboden Ziehier een lijst van de slachtoffers, die de luchtvaart reeds geëischt heeft, naar de nationaliteiten gerangschikt: Frankrijk 57, Duit6chland 48, Amerika 30, Engeland 22, Italië 15, Rusland 13, België 5, Spanje 4, Oostenrijk 3, Zwitserland 3, Roemenië 3, Nederland, Griekenland, Montenegro Peru, Brazilië en Australië ieder 1 slachtoffer. DE VALSCHE OBLIGATIES. De heer Nestor Wilmart heeft getracht ook hier te lande zijn valsche obligaties te plaatsen. De Limb. Koer. meldt »Op den zesden Juli ontvingen nagenoeg alle Maastrichtsche bankiers een gelijklui dend verzoek ooi aandeelen te beleenen van den spoorweg GentTerneuzen. De uitnoo- diging geschiedde door een secretaris Y. namens Nestor Wilmart. Eenige bankiers vertelden den commis saris van politie, den heer Soeten, over de ontvangen uitnoodigingen, waarbij den ban kiers zelve was overgelaten hun, percentage te bepalen. De commissaris had weinig vertrouwen in deze aanbiedingen, en reisde den 7en Juli naar Brussel, om zich van een en ander op de hoogte te stellen. De beer Soeten ging bjj de grootste Brus- selsche bankiers inlichtingen inwinnen om trent dent) persoon van Wilmart. De ren- seignementen waren verbluffend de bankiers stelden een onbeperkt vertrouwen in Wilmart, noemden zijn rijkdom, kortom schetsten hem als een model-financier, die een rotsvast vertrouwen verdiende. En toen de commis saris nog eenige opmerkingen maakte, werd hij uitgelachen. »Iemand nit Maastricht moest den Brusselschen bankiers eens wat komen vertellen over monsieur Wilmart." De omvang van de ramp groeit gestadig aan. Uit verschillende steden van België komen berichten van banken en particulieren die de heer Nestor Wilmart er voor een grooter of kleiner bedrag heeft ingelapt. Bovenaan staat Hasselt. Daar schijnen heel wat van die waardelooze papieren te zitten. Maar ook in Brugge, Oostende, Luik, om Brussel, Antwerpen en Gent niet te spreken, worden verliezen geleden. Nader blijkt ook, met welk een ongeloof lijke slordigheid Wilmart bij dat doen ver vaardigen van valsche obligaties te werk ging. Men begrijpt dan ook niet dat ge durende de 15 jaar, dat dit bedrog werd uitgeoefend, de deskundigen daar niets van hebben bespeurd. Nestor gebruikte voor dat scheurpapier een gelen rand, die vroe ger voor een regelmatige uitgifte gediend had. Bovendien waren deze papieren grot nagebootst en droegen ze als bestuurders namen van personen, die op den datum der uitgifte slechts commissarissen waren. Boven zeiden we te veel. Inderdaad heeft op zekeren dag een geldelijke instelling, waar voor anderhalf miljoen frank aandeelen werden aangeboden, de vervalsching bemerkt en de makelaar daarover aangesproken. Deze op hooge beenen naar Wilmart. Nestor sprong verrast op en zeide, dat er een ver warring van namen had plaats gehad. Wij hebben gemeld dat de broeder van Nestor, Henri Wilmart, lid van het bestuur der spoorwegmaatschappij GentTerneuzen, te Charleroi aangehouden werd. Dit was ook een raar heerde kenschets >rare snij boon" zullen we maar vermijden, ofschoon die op het onderhavige heerschap zeer toe passelijk schijnt. Beschuldigd van mede- plichtigheid aan een bedriegelijk bankroet is hij naar Brussel overgebracht. Deze Henri had niet minder dan 100 ren paarden in eigendom, benevens het blad «Sport Beige" en twee hengsten, waarvan de waarde op meer dan een half miljoen frank wordt geschat. Ondervraagd hoe hij daaraan kwam, heeft hij slechts onvoldoende verklaringen kunnen afleggen. Men meent j dat dit alles uit de bedriegerijen van Nestor voortkwam. Donderdagavond om 11 uur berekende men, dat de slachtoffers totaal 40 miljoen frank verliezen, doch dagelijks stijgt dat cijfer nog. Een redacteur van «La Chronique» te Brussel, een vriend van Nestor, die het telegram ontving, volgens hetwelk Wilmart door een ongeluk den dood zou hebben ge-1 vonden, doch dat niet ernstig genomen wordt, verliest hierbij een kapitaal van 950.0001 frank. Zoo ooit, dan geldt hiervan je vrienden moet je het hebben. Het «Hbl. van Antw.», dat ons ook tot de andere opmerkingen de stof leverde, doelt voorts mee, dat de bewuste spoorwegmaat- j schappij een akkoord heeft aangevraagd. Ook heldert het blad op, hoe het kwam, dat de aandeelen zoo gemakkelijk plaatsing vonden. Het vooruitzicht bestond nl., dat de Belgische staat de maatschappij zou naasten. We berichtten reeds, hoe de staat dit eenige malen had aangeboden, wat echter op den onwil van Wilmart was afgestuit. Rijke geldmannen nu hadden zooveel moge lijk aandeelen dier maatschappij opgekocht, ieder voor zich denkend, de mae9te, uitge geven obligaties in handen te hebben. En ieder verkneukelde zich, zich voornemend, op den bepaalden tyd den staat zijn obliga ties zoo hoog mogelijk te laten alkoopen. Zoo langzamerhand wordt alles opgehel derd, wat eerst onduidelijk was of verward. De ketting van bedrog, waar veel schakels aan ontbraken, is het thans mogelijk, van het begin af aan te volgen. In een onzer laatste nummers staat hoe berekend werd, dat de bewuste oplichter jaarlijks 800.000 frank verteerden. Toch heeft hij in die 15 jaar circa 40 miljoen erdoor gebracht. Hoe kan dat Een aannemelijke oplossing lijkt ons de vol gende. Wilmart vreesde, verraden te worden, als de bezitters van obligaties bij wissel agenten of bankiers zelf gingen inruilen. Daarom deed hij hen èenige dagen vóór den vervaldag een schrijven toekomen, waarin hij den gelukkigen bezitters verzocht, de coupons af te knippen en die in verzegelden omslag vóór een aangegeven datum aan het bureau der maatschappij te Brussel te doen bezorgen. De renten werden dan vóór den vervaldag betaald en de bezitters vonden dat maar wilt vriendelijk van dien goeden heer Wilmart. Men mag van den heer Wilmart zeggen wat men wil hij heeft tot het toepassen en volhouden van zijn bedrog geen moeite ge spaard. Hoeveel omslag en dubbele admi nistratie waren niet noodig, om in dien doolhof van sluwe handgrepen den weg te weten en de ontdekking zóó lang te v*r- 8c^?*ven daarbij bleef het niet. Een kassier te Brussel, die onlangs oij •en automobiel-ongeluk het leven verloor, kocht in opdracht van Nestor op de Beurs aldaar, geregeld alle obligaties Gent-Te*, neuzen op, die aldaar werden aangeboden Daardoor was deze in staat, in volle veilig heid, door middel van met zorg bijgehouden boeken, de stukken te vernietigen, die dub bel bestonden en terugkeerden. Als de erf genamen van den kassier voor de door dezem in deposito gegeven stukken aansprakelijk worden gesteld, zullen ze voor 450.0(10 frank moeten bloeden. Er wordt moeite gedaan, een comité te vormen ter bescherming van de belangen der personen, die deze valsche papieren bezitten. PETRUS AUGUSTUS DE GENRSTET, van onze vaderlandsoho dichters een der meeat 9, slaakte eens in een neerslachtige bui de beroemde boutade over „ons land van en mist, van koude regenvlagen". De van ons Nederlanders, behalve dan die in de hoogere heistreken wonen, kennen het onaangename koortsige gevoel, dat ons ontevreden en mopperig maakt, zoodat wij ook zouden wenschen, dat men „het ongekend kleinood" maar „in zijn moorassen verscho len" had laten liggen. Wjj mogen er terecht trotsch op zjjn, dat onze vaderen ons land aan de baren ontwoekerd hebben, maar wij moe ten de vaderlandsche koortsen op den koop Nederland is een koortsig land Wij hebben ize Zeeuwsche, onze Zaansche, onze Goud- sche, onze anderdaagsche, derdedaagsche en koortsen, onze malaria en onze moe raskoorts. Tegen al die koortsen nu gebruiken wjj kinine. Maar ondanks ons kinine-gebruik bljjven wij lijden, niet aan de koortsen zelf, maar aan de gevolgen dier koortsen. Zooals men algemeen weet, verzwakt koorts het lichaam. Tot herstel nu van deze ver zwakking richt kinine niets uit en wij hebben een ander middel noodig om weer op krach ten te komen. Dat middel nu is Sanatogen. ogen is een preparaat bestaande uit eiwit en phosphor; eiwit dat het geheele organisme voedt en versterkt, phosphor, dat het verzwakte zenuwstelsel herstelt. Door het gebruik van Sanatogen wordt het bloed om zoo te zeggen „geladen" met eiwitten en de bloedstroom zorgt dan van zelf wel verder, dat die voedende eiwitstoffen naar alle deelea van het organisme gebracht worden. Bij koorts moet het bloed meer werk doen dan ge woonlijk. Het slgt en wordt vermoeid; het heeft eenigen tijd te veel moeten geven van zjjn voedenden rijkdom en is armer geworden. Het spreekt van zelf, dat 'tvan het grootste belang is, wanneer het bloed zoo spoedig mogelijk weer op krachten komt. Telkens kan weer een nieuwe koortsaanval opkomen, soms reeds na luttele dagen en in die korte spanne tjjds heeft men door het gebruik van gewone voedingsmiddelen het geschokte evenwicht niet kunnen herstellen. Daarom moet een voedings stof genomen worden, die zeer snel de ver loren krachten teruggeeft, opdat het lichaam zjjn weerstandsvermogen zoo spoedig mogelijk herkrijge. En dat doet alleen Sanatogen. Kinine geneesL koorts. Sanatogen her stelt de gevolgen van koorts. Maar het doet nog iets anders ook. Het geeft door koortsen mat en loom geworden menschen hun opge wektheid terug, omdat het ook in hooge mate zenuwversterkend is. Duizenden geneeskundigen hebben dit in hun praktijk waargenomen en de meest loffelijke beoordeelingen over Sanatogen gepubliceerd. Tienduizenden gebruikers van Sanatogen stem men dankbaar met dien lof in. Voor nadere inlichtingen en de toezending van lezenswaardige brochures wende men zich tot het Nederlandsch Generaal Agentschap voor Sanatogen Sarphatiestraat 34, Amsterdam. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Stoomvaartmjp. „Nederland." „Oranje" vertrok 17 Oct. van Batavia naar Amsterdam„Koning Willem III" (thuisreis) vertrok 19 Oct. van Lissabon. Rotterdamsche Lloyd. „Goentoer" vertrok 19 Oct. van Rotterdam naar Java„Tabanan" (uitreis) vertrok 19 Oct. van Colombo„Tambora" (thuisreis) is 20 Oct. te Marseille aangekomen Holland Amerika-1 jj n. „Nieuw Amsterdam" vertrek 19 Oct. van Rotterdam naar New-York „Tiberius" vertrek 18 Oct van Montreal naar Rotterdam „Zaan# dijk" vertrok 19 Oct. van Rotterdam naar Montreal. Kon. Holl. Lloyd. „Frisia" (uitreis) is 18 Oct. Oucssanl ge passeerd „Hollandia" (uitreis) arriv. 18 Oct. te Montevideo. Kon. Weat.-lnd. Maildienst. „Sirius" (thuisreis) passeerde 17 Oct. St. Michaels. Diverse Stoomvaartlijnen. „Hamburg" arriveerde 18 Oct van Soera- baya te Macassar„Dardanus. van Amster dam naar Ja,va, pass. 17 Oct. Porim„Kin- tuck", van Batavia naar Amsterdam, pass. 17 Oct. Perim„Gertrud Woermapn", naar O. Afrika, vertrok 19 Oct. van Antwerpen; „Prinzregent" (n. O -Afrika) arriv. 17 Oct. to Port Said Stoomdipkker^. Firma D. delh"" Kröber Jr.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6