MIDDEIBIJRGSCHE CÖERAMT, H% 280. Dinsdag 22 October. 188' Jaargang. 19lie Deze courant veriohy»t dagelyki, met uitzondering van Zon- en Pentdagt». Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatien in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummort koeten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proapectueeen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eeretvolgende nummer moeten dei middag, vóór ééa nr nan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Goboortc-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Beclamea 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot do plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend. Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alceeeei: Atfvertentf e~5fsure «5 A. DE LA a AM As., N.Z. Voorbari wal U«e, Acufterdasa. BS deze courant behoort een Middelburg 21 October. Dit Stad en Proiinele. Uit Middelburg. Sinds het laatst der vorige week is de Seisbrug verdwenen, en komt daar zooals we indertijd meldden een nieuwe brug. Thans voorziet een pontje in het verkeer tusschen beide oevers. Het was gisteren een rage vooral voor de jeugd om orer te varen, er waren er die van dit watertochtje maar niet genoeg konden krijgen. Niettemin levert de toestand zooals die daar op het oogenblik is een groot ongerief op voor velen, voertuigen moeten omrijden en 's avonds na 6 uur op dat uur staakt het pontje den dienst moeten ook voet gangers zich den omweg langs Lagenviele- buitenbrug of Noordbuitenbrug getroosten. Er wordt danig over Het circus Semay op het Molenwater alhier heeft de attentie gehad de weezen tot het bijwonen van een voorstelling uit te noodigen. De heer S. P. Willems, alhier verzocht on8 mede te deelen, dat hij niet de schrijver ie van het met W. onderteekende ingezon den stuk, dat voorkwam in ons nummer van Zaterdag. Uit Vlissingen. Op eene, gisteren te Vlissingen ge houden algemeene vergadering, werd met op 1 na algemeene stemmen besloten, de Frijske forieniging „Fier fen Hus", na een bestaan van 9 jaar te ontbinden. Vertrek en over lijden van vele leden deed de vereeniging kwijnen, vandaar dat hiertoe moest worden besloten. De boekerij zal worden afgestaan aan de openbare leeszalen te Vlis singen en Middelburg. Zaterdagavond zyn hier 2 Grieksche torpedojagers aangekomen een van Ant werpen en een naar men zegt van de werf Vulcan te Stettin. Zeker met het oog op de handhaving der neutraliteit waren beide onder strenge bewaking van politie en mareehansees, terwijl bovendien bij de oor logsbodems een kanonneerboot en een torpe doboot onzer marine gemeerd lagen. Ze zyn beiden gisteren van kolen voorzien en vertrokken heden morgen naar Brest. De officieele proefvaarten met de onder zeeboot UT, gebouwd op de werf De Schelde, zullen Dinsdag a.s. in tegenwoordigheid van de i»arinecommis8ie op de reede alhier een aanvang nemen. Dan zal de gemeten mijl boven en onder water worden gevaren, ter wijl ook druk- en zinkproeven zullen geno men worden. Met de nachtboot Oranje Nassau der S. M. Zeeland zijn hier hedenmorgen een 20- tal personen van het Engelsche Roode Kruis aangekomen. Per aansl uitenden Zuid-Duit- schen mailtrein werd de reis voortgezet naar Tnöst, om zich vandaal te begeven naar het oorlogsterrein bij Montenegro. Uit Walcheren. Te Serooskerke heerscht er bepaald woningnood. Door het onbewoonbaar ver klaren van een paar woningen, het zich vestigen uit elders van huisgezinnen door het uitoefenen van nieuwe bedrijven, het opzetten van een huishonden door jongge huwden, enz. zijn er ntot voldoende wonin gen beschikbaar. Een 9 5 lOtal huisgezinnen hebben thans nog geen zekerheid, waar zij met 1 Nov. a.s. onder dak zullen komen. Het zijn meest arbeidersgezinnen, die slechts f 40 tot f 'sjaars kunnen verwonen. Door de nieuwe woningwet is het niet doenlijk om voor zoo'n huurprijs, goede, naar de eischen ingerichte woningen te bouwen. Hierbij komt nog dat de bouwgrond schaarsch is en 't geen er nog is, is zeer duur. In de afdeeling Serooskerke van Patrimonium zijn Zaterdagavond tot be stuursleden gekozen de heeren Adr. Goed- bloed en 8. van den Broeke. De vacatures waren ontstaan door het vertrek naar elders van de heeren 0. L. Roseboom en J. Jon- gepier. Tot voorzitter werd gekozen J. Ver6luijs Sr. In de aanstaande wintervergaderingen zullen verschillende sociale besprekingen aan de orde gesteld worden, o. a. het uitbe-- taald krijgen van de loonen op algemeene christelijke feest- en rustdagen. In samen werking met de afdeeling Serooskerke van den Christelijk Nationalen Werkmansbond znl een bekend spreker worden uitgenoodigd om te spreken over een sociaal onderwerp. Zaterdagavond (19) hield de »Vereeniging tot bevordering van dt- belangen der bad plaats Domburg" 'een buitengewone alge meene vergadering in het Schuttershof aldaar. Bij afwezigheid van den voorzitter en uitstedigheid van den vice-voorzitter werd de vergadering geopend door den heer P. J. Elout, die allereerst eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van den heer A. Lantsheer, oud-bestuurslid, later eerelid der vereeniging. Vervolgens wees de heer Elout op het groote verlies, dat de vereeniging gaat lijden door het aanstaande vertrek van haar ijveri- gen, onvermoeid werkzamen voorzitter den heer P. C. Labrijn. Hij stelde voor den heer Labrijn tot eerelid der vereeniging te benoe men, welk voorstel door de talrijke aanwe zigen bij acclamatie werd aangenomen. Nadat de heer Labrijn ter vergadering was ontboden, werd hem na een hartelijke toespraak door den heer Elout het besluit der vergadering meegedeeld. Bovendien over handigde spreker hem een fraai geschenk, een album van blauw luxe-leer met gesti- leerden gouden rand. Op den omslag het geslachtswapen. Van binnen is de album gevoerd met moiré zijde. In het album waren 15 prachtige fotografieën, speciale opnamen van Domburg en zijn omgeving. Nog was bij het geheel een oorkonde in Gothischen stijl met heraldische versieringen gevoegd. Album en oorkonde, die van fijnen smaak getuigen zijn vervaardigd op het atelier den heer D'huij te Middelburg, de foto's door den heer Helder. Uit Zuid-Beveland. Zaterdagavond trad de heer R. Winkel, voorzitter van den bond van kantoorbedienden „Mercurius" te Goes op als spreker om te komen tot de oprichting van een afdeeling van dien Bond aldaar. Na ingeleid te zyn door den heer J. W. den Oude, voorzitter van de afdeeling Mid delburg, zette de heer Winkel het doel, het streven en en het Werken van den Bond ter behartiging van de belangen van kantoorbe dienden breedvoerig uiteen. Do^r spr. werd ezen op verschillende ongunstige toestan den, zoo wat betreft bezoldiging, arbeidsv duur als onhygiënische inrichtingen van de kantoren als werkplaatsen. Aan de hand van rapporten maan van een door djein Bond, desbetreffend ingesteld onderzoek in verschillende plaatsen in ons land werd een en ander nader toegelicht Met groote ingenomenheid werd door spr. medegedeeld, dat op last van den Minister van Landbouw en Handel een enquête zal ingesteld worden naar de inrichtingen der kantoorlokalen in verband met do hygiëne om langs dien weg bekend te worden met de ongunstige toestanden op dat gebied en om hierin door wettelijke voorschriften verbete ringen aan te brengen zooals die reeds geko men is in de werkplaatsen van fabrieken. Vervolgens werd de opleiding der kantoor bedienden, zooals die door „Mercurius" ter band is genomen door het openstellen van cursusses in boekhouden, correspondentie en vreemde talen en in ander handelsonderwijs besproken en de uitnemende resultaten hier van onder de aandacht gebracht. Als andere groote voordeden voor aan geslotenen bij genoemden Bond, Werden ge noemd het plaatsingbureel, het ondersteun nings-, het voorsdhotfonds, en het informatie register bij sollicitaties. Met een krachtige opwekking aan de opgekomen© Goesche kan toorbedienden tot oprichting van ©en afdee ling, eindigde de heer Winkel zrjn onderhou dende en leerrijke rede. Do daarop gevolgde besprekingen werden geleid door den heer J. W. R. N. do Vroom, voorzitter dor afdeeling Middelburg. Besloten is tot oprichting van een afdee ling Goes, waartoe Teeds staande de vergade ring 8 leden toetraden. In het voorloopig bestuur dier afdeeling werden gekozen J. J Koen, voorzitter, H J. Kosten, secretaris, en J. A. Flink, Penning meester. Voor het bijwonen van deze vergadering waren behalve de hierboven genoemde heeren, meerder* leden der afdeelingen Vlissingen en Middelburg (overgekomen. In de Vrijdagmiddag half vijf gehouden raadszitting van Hoedekenekerke, werd het suppletoir kohier hondenbelasting 1912vastgesteld tot een bedrag van f 5.50 verdeeld over 7 contribuabelen. -•* De begrooting burgerl. armbestuur 1913 werd goedgekeurd jn ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 6257.04^. Aan het comité voor de in 1913 te Mid delburg te houden tentoonstelling zal wor den bericht geene antiquiteiten zich in het archiei dezer gemeente bevinden, terwijl op voorstel van B. en W. zonder verdere dis cussie of hoofdelijke stemming werd be? sloten voor dit doel van gemeentewege geen subsidie te verleenen. Uit Noord-Beveland. i Wissekerke ge- meester In de Vrijdag j.l. houden raadszitting was de burgemi wegens ongesteldheid afwezig, Ledig stonden ook de stoelen der leden Abpahamse, Diele- man en Marcusse. Aan de openbare vergadering ging een besloten vergadering vooraf. Na opening werden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den gemeente-ontvanger werd hem f 10 '9 jaars voor kantoorlicht toegestaan. Op een beslissing aangaande Plan 1913 zou de raad zich nog eens beslapen. Bij de gemeentebegrooting werd op voor stel van het lid Van Hee het bodeloon met f50 verhoogd en op f 150 's jaars gebracht. Bij den post «reinigingsdienst! wenschte het lid v. Hee opruiming van de aschbakken in de gemeente en achtte hij een regeling van deze aangelegenheid in verband met den particulieren reinigingsdienst niet onmoge lijk. Burg. en Weth. zouden de zaak over wegen. Daarna bleek het lid Rottier van oordeel, dat publieke aanbesteding van de grint voor de wegen wenschelijk was eB dat de hoe danigheid der grint te wenschen overliet. Het lid De Regt was 't met dit laatste eens. De wethouder Schippers vend in de alge meen opgemerkte mindere h .'«danigheid der grint een verklaring van den steeds meer voorkomenden aanleg van Mac-adam wegen. Hij zou gaarne zien, dat een polderbestuur er eens een proef mee nam. De voorzitter zou zijn be9t doen voor 't aanschaffen van goede en goedkoops grint. De peeën-campagne is nauwelijks aange vangen of voetganger en fietser zien met ergernis hun padje meer en meer vernielen door de zwaarbeladen wagens. Geen wonder, dat de heer v. Hee thans terug kwam op het in de vorige vergadering uitgelokte onderzoek naar den toestand in het wegje q Maarten. Uit dat onderzoek was hem gebleken, dat met weinig moeite de weg zooveel in breedte zou kunnen winnen, dat er een veilig pad kon worden afgepaald. De wethouder-voorzitter is Bterk tegen het plaatsen van paaltjes met het oog op het gevaar voorboerenwagens. Hij weeB o.a. op een paal ongeveer midden in den grintweg geplaatst (bij Th. Verburg) en op andere palen (bij De Feyter) waar reeds meermalen wagens tegenop reden. Het lid v. Hee wees er op, dat de plaatsing van eerstgenoemden paal 't gevolg was van on voldoend onderhoud van den door 't vee afgetrapten dijkkant en dat de aanrijding der andere palen, gezien de breedte van den weg aldaar, alleen aan moedwil der voerlui te wijten. Nadat verschillende leden nog bezwaren gen het plaatsen van palen hadden aan gevoerd en dus niemand in zijn ijver voor het welzijn der boerenwagens gelet had op zijn verantwoordelijkheid voor de ongeluk ken, die- het gevolg zouden zijn van de ver nieling der fiets- en wandelpaden, bleef de zaak zooals ze was. Het lid De Regt zou gaarne zien, dat, nu de grintweg op Geersdijk is doorgelegd, de omnibus de reis over die wijk nam. De voorzitter juicht dat idee toe en zal trach ten den wenscli in vervulling te brengen. Bij de omvraag vrees het lid De Jonge er op, dat de jeugd langs den veerweg te G'amperland met levensgeve ar de van de wagen vallende peeën met een puntstokje oppikt. Hij vroeg daarom meer politietoe zicht, wat hem door den voorzitter werd toegezegd. Daarna sluiting. In de laatst gehouden vergaderingfjvan den raad van C 01 ij n s p 1 a a t i's de ge meente-begrooting 1913 in ontvang enguit- gaaf vastgesteld op f 19406,98, met een post voor onvoorzien a f 266.64A-. Besloten werd met ingang van 1 Januari 1913 te verhoogen mét f 25 de salarissen van mej. T. Menlenberg, helpster bij het handwerk onderwijs, aan de openbare lagere school en M. P. Stols, havenmeester. Ten slotte werd behandeld een schrijven in het provinciaal blad, behelzende het plaatsen van naamborden aan de grenzen der gemeente. Met algemeene stemmen werd besloten, hierop niet in te gaan als zijnde zulks te dezer plaatse niet noodig. Uit Sohouwe n-D 0 i v I n d. De tweede Propaganda-avond voor Staats- pensionneering Zaterdagavond te Renesse gehouden had het zelfde program als die van Donderdag. Beide keeren werden er Liederenbundels verkocht, waaruit in de pauzen en na afloop van het tooneelstuk toepasselijke liederen werden gezongen. Uit Z. •Vlaanderen O. D. Te Neuzen is Zaterdag da «Elza» ge licht en naar de landtong in de voorhaven gesleept, waar verdere voorzieningen gemaakt worden voor bet drijyend maken van bet schip om het naar de werf te brengen. Onze correspondent te Philippin schrijft Het schrijven van de aideeling Terneuzen van Schnttevaer in uw blad als antwoord op een schrijven uit Philippine over de be tonning of afbakening van „Het Axelsche Gat" heeft in Philippine nog al verwonde ring gewekt. Men gelooft hier met geen deskundige te doen te hebben. De schrijver zegt daarin, dat meermalen bakens zijn ge plaatst, maar dat die telkens door belang hebbenden werden weggenomen. Wie zijn die belanghebbenden Het laat zich tusschen de regels lezen alsof het schippers van Philip pine waren. Maar hoe zou dat mogelijk zijn Mosselbazen bevaren zelf het water niet en voor hunne knechten liggen tal van bakens disponibel om bij hunne nitzeiling mede te nemen, waarom zonden ze die dan van anderen ontvreemden, daar ze zelfs voor kachelhout te nat zijn Neen, het wegraken der bakens heeft een geheel andere oorzaak, en wel deze i dat bij hoog water de geul zich verlegt en de bakens, aan den kant van de geul gestoken, wegspoelen of ook, dat een schip ze overvaart en zoodoende uitwerpt. Waarlyk, geen Philippinsche schipperzal zijn hand uitsteken naar zoo'n oneerlijke daad. Van stelen i» hier dus geen sprake, terwijl een luttele 10 of 12 cent per baken geen noemenswaard voordeel kan aanbrengen. Nog zegt schrijver, dat betonning door het rijk onmogelijk is, omdat bij laag water de tonnen op het zand zouden vallen. Maar bij laag water komt of kan geen enkele schipper met zijn vaartuig in deze geul komen, en bij hoog water rijst die ton en een baken voor de sohippers. Alles te zamen genomen, blijf ik er bij, dat beton ning van „Het Axelsche Gat" door het Rijk wenschelijk is voor alle in- en uitvarende schippers. Uit -Vlaanderen W. D. Zaterdag vergaderde de raad der gemeente Aardenburg. Alle leden aanwezig. Na mededeeling der ingekomen stukken werd tot onderwijzer bij het herhalings- onderwijs benoemd de heer C. Brakman alhier. Met het burgergasthuis werd eene over eenkomst gesloten tot opname van patiënten in de te stichten ziekenbarak. De gemeente zal de beschikking krijgen over 4 bedden en betalen f 125 subsidie per jaar benevens den kostenden prijs van verpleging. Na nog goedkeuring van enkele wijzigin gen en af- en overschrijving in de begroo ting dienst 1912, benevens eene wijziging in de begrooting burgergasthuis 1912, werd overgegaan tot behandeling der begrooting voor 1913. Op voorstel van den heer Doyer werd het aanvangssalaris der onderwijzers vast gesteld op f 600. Bij de uitgaven werd besloten Ged. staten voor te stellen het tractement van den gemeente-ontvanger te brengen op f 475. Bij de post jaarwedde nachtwacht verzocht de heer S?age bedoelden nachtwacht eens een flinke jas te geven. De heer Reepmaker, die den nachtwacht een overbodige lnxe vindt, stelde voor hem f 100 te geven en daarmede het baantje op te heffen. Ook de heer Wage kon zich daar wel mede vereenigen, onder voorwaarde dat ook de nachtwacht met die f 100 ge noegen neemt. Dit voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. Bij «verlichting» stelde de heer Wage voor, nadat besloten was drie lantaarns langs den weg naar St. Kruis op te heffen, den lantaarnopsteker te geven een vaste bezol diging van f' 75 en daarvoor aan te wijzen J. Mars. Aldus werd besloten. Bij hoofdstuk V werd een post geraamd voor een te benoemen opzichter. Deze post vond algemeene goedkeuring. Yoor de aan te leggen trottoirs en ver betering van den steenweg is geraamd een som van t 8000. De heer Wijffels vond die post erg hoog en zag gaarne de verbetering steenweg tot nader order uitgesteld. Ook de heer Wage sloot zich daarbij aan. Met 5 stemmen werd evenwel besloten de uit getrokken post te handhaven. Op voorstel van den heer Wage zal aan den gemeente-veldwachter vrije geneeskun dige hulp verleend worden. Bij den post „subsidie Werkverschaffing" stelde de heer Wage voor daaraan de voor waarde te verbinden dat de Werkverschaf fing minstens f 1 loon per dag moet geven. Hij vond een loon van f 0.80 schandelijk. Op zoo'n bedrag kan de arbeider niet be staan. Dit voorstel werd verworpen op grond dat de regeling van het loon aan de com missie overgelaten moet worden. Na nog geraamd te hebben een som van f 10 voor de te houden tentoonstelling te Middelburg in 1913 werd de begrooting in ontvangsten en uitgaven op ruim f 31.000 vastgesteld. CIRCUS SEMAY. De openingsvoorstelling van 't circus Semay ie een succes geweest, dat, dunkt ons, een flink bezoek gedurende het verblijf van het circus alhier tengevolge zal hebben. Alle rangen waren Zaterdag avond goed bezet of uitverkocht en de artisten kunnen over bijval niet klagen. De voorstelling werd geopend met een voltige van mej. Léonie Semay. Deze be koorlijke jonge dame verrichtte een aantal bewonderenswaardige oefeningen te paard en wist bet publiek dadelijk in de gewenschte stemming te brengen. Overigens (vandaar de naam »circus> en niet »paardenspel») waren de oefeningen te paard en de dressuur-nummers niet talrijk, aar wèl goed. Het tweede nummer bracht ons reeds in de acrobatiek. »Les lrères Peary's", zooals 't programma zegt, gaven aardige staaltjes van kracht en moed. De eene »frère» droeg een lange sterke paal, aan den top waarvan zijn broeder oefeningen, die rillingen be zorgden, verrichtte. Ze leverden mooi werk. Hun opvolger bekoorde door z'n groote han- 'jeid. Mr. Jean Vivian is de jongleur 't gezelschap en hij vervulde die taak op buitengewone manier. Hij werkte met hoeden en borden, met tatels en stoelen, gooide ze in de lucht bij eenige tegelijk en ving ze weer op met een gemak dat ver steld deed staan. De gezusters Semay toonden zich sterren in 't koorddansen. Een kunst die immer r verrast doet staan en die ze zeer goed machtig bleken te zyn. Een bij uitstek goed nummer was ook dat van de 6 Kaytons, acrobaten en springers, en dat van Victor Hermans met z'n gedres seerde hondjes welke aardige dieren niet weinig applaus verwierven. Het slotnummer werd in het bovenste gedeelte van de tent uitgevoerd. Aan de trapéze verrichtte de troep Alexandrin huiveringwekkende toeren, 't Is soms angstig die dames en heeren, al werken ze nog zoo zeker en krachtbewust, de lucht te zien doorklievenzwaaiend en springend, tot geblinddoekt toe. 't Is geruststellend, dat ee» stevig net onder hen gespannen is, stevig genoeg, want een der dames liet zich zonder aarzeling van den nok van 't circus daarin neervallen. Er zijn nog minder spannende maar daarom even goede nummers. Dressuur va» den directeur en z'n zoon, een jockey act" en nog veel meer. Terwijl ten slotte de clowns zeer verma kelijk zijn en op de juiste momenten hun kwinkslagen weten te plaatsen. Dus over 't geheel een goede voorstelling die een bezoek ten volste waard is. Zondagavond was de tent nagenoeg uit verkocht. De bijval was weer oorverdoovend en zeer verdiend, niet alleen om de werkelijk vele eerste-klassennmmers, maar ook om de nette inrichting der tent en de fleurige costumes der uil voorenden. Nu weten we wel, dat het bij de dressuur van paarden en honden niet steeds even zacht toegaat en dat het aanschouwen van griezeligheden als die mensehen aan de trapéze geen zeer verheffend of opvoedend genot is, maar waar, als hier het geval is, alle maatregelen zijn genomen, om gevaar zoo veel mogelijk uit te sluiten en ook de directeur de artisten zoowel als de dresseuvs de dieren blijkbaar goed en met zorg behandelen, is er geen reden, een bezoek aan deze voor stellingen niet aan te bevelen. We vernamen, dat deze week nog een pantomime zal worden opgevoerd.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1