DE BREUK. LAATSTE BERICHTEN. en heeft oen voorspoedige reis gehad op can van do II II. S. XI. gebruik maken, hoogte van 800 M. over do Scholdo en Ber-1 Do publicatie geschiedt van wage de ver gen op Zoom. Do ballon was bemand door eeniging tot bevordering van het vreemdelin- den eigenaar, den heer Liefmans, en do dames genverkeer in den Haag, Scheveningen en om- Boulei en Merhogge. Do landing had vlot streken, plaats. (N. R. CJ. ingezonden Mededeelingen. De apparaten Claverie van Parijs. Alom heeft de Pers genoegzaam «ich ver klaard over de buitengewone voordeden en den oavergeljjkeljjkeo waarborg van veiligheid die voortaan worden aangeboden aan allen die lfjden aan Breuken. Verzakking, Afwij king der organen, enz., door de nieuwe apparaten zonder veer van A. CLAVERIE, de eenige die eep werkelijk en voortdorend resul taat geven, welke ook den aard en den dnnr van bet ongemak zfi. Lieht, soepel, ondoordringbaar voor vocht, geven cp eeae Ideale wjjie van inhou den der break en kan men daarmede, tonder last, zelfs den zwaarsteo arbeid verrichten. De talrgke personen die reeds zich hebben kunnen overtuigen van de buitenge wone voordcelen dezer prachtige uitvinding, weten dat de apparaten Claverie de eenige zgn die hun doelmatigheid gewaarborgd vinden en die immer worden toegepast met booge zaakkundige Kennis, heigeen algemeen erkend is. Het is ons daarom aangenaam de tegen woordigheid van den vermaarden speoiaiist die zjjn banden toepast, te hebben vernomen in onze stad en wjj zouden onzen lezers en lezeressen die lyden met genoeg kunnen raden zich diens tegenwoordigheid ten nutte te maken en hem te bezoeken. De Heer A. CLAVERIE ontvangt van 9—4 ure te: DORDRECHT. Vrgdag 25 October, Hotel Bellevwe BERDEN OP ZOOM, Zaterdag 26 October Hotel de Hollnnde. Leest de «Behandeling der Breuk" oen werkje van 150 ble en 200 afbeeldingen dat de Hoer A. CLAYERIE, 234 Faubourg Smat.Martin Paris gra in en met alle omzichtigheid aan een ieder op aanvrage toezendt. Verschillende Berichten. Naar de „Ned." verneemt, heeft hetProv Comité van Chr. Hist. Kiesverenigingen ïr. Overijssel meegedeeld, dat het den candidaat der centraio district-kies ver eem ging (mr. baron Mackay) niet kan 'steunen. Door het voorloopig bestuur dear Vereeiu- grng van Adverfcentiebureaux is gisteravond onder voorzitterschap van den heer F. van Rlnjh een vergadering gebonden, met het doel te komen tot oprichting ran Advertentiebureaus, zich tot doel stellende het bestrijden van oneerlijke concurrentie, het tegengaan van ongeoorloofde practijken, zich in het advertentie wezen voordoen, en het afschaffen van de vele overdreven kortingen, aan adverteerders. De vergadering was druk bezocht. Van ver schillende kanten waren sympathiebetui gin gen ingekomen Besloten werd tot do oprichting eener natio nale organisatie van adverten tie bureaux Met voldoening werd ook geconstateerd, dat de regeling van liet advertentie wezen reeds bij de verschillende <»uran ten uitgeversorganisaties in behandeling was genomen, zoodat to ver wachten is, dat de zoo hoog noodige regeling met het advertentiebedrijf weldra zal komen. Met algemeene stemmen werd besloten, de contributie op f25 te stellen Als rechtskun dig adviseur werd aangesteld mr. H. W. A. van Toen De oud-werkman aan de Marinewerf te Amsterdam H. F. Vroons heeft tot de leden van de Tweede Kamer een open richt, waarin hij hun gegevens verschaft, die voor het goed inzicht in zijn zaak, volgens zijn zeggen, onmisbaar zijn. Alles om to doen bljjken dat het aan hem begane onrecht voorafging aan zijn zenuw lijden en dus de oorzaak ervan is en dat niet zooals de minister voorstelt zijn gevoel van verongelijkt te zijn het gevolg is van een zenuwlijden. Hij legt daarbij een verklaring over van vice- adm. Mac Lood, ex-dir. en comm. werf, welke luidt Ik beweer, dat het zenuwlijden van Vroons steeds door eervolle bemiddelaars geschiedde, Wegens plaatsgebrek moest heden hetfeuille die door den stuwen bestuurder op leesten Ion blijven waren genoodigd. In de gistermiddag gehouden vergadering van do Kamer van Koophandel on Fabrieken te Utrecht is zonder hoofdelijke stemming be sloten aan de Tweede Kamer een adres te zen den, waarin do Kamer van Koophandel en Fa brieken to Utrecht verzoekt liet voorgesteld© Tariefwetsontwerp niet goed te keuren To Tilburg is eon vergadering gehouden li steenhouwerspatroons, gevestigd in Noord- Brabant Do vergadering werd geleid door den voorzitter van don Bond van Stoenhou- werspatroonsvereeniguigen in Nederland, den heer G. C. Simonis, te Rotterdam deze vergadering 'werd opgericht een provinciale slccnliouwerspatroonsbond met af- deelingen te 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Helmond en Bergen op Zoom, Roo- zei.daal en Oudenbosch. Al deze afdeelingen zijn ook aangesloten bjj den Ned. Bond. Een groot, gedeelte van de vergadering was ■wijd aan do bespreking van het ontwerp alg. maatregel van bestuur, ter uitvoering van art. 6 der steenhouwers wet Algemeen was men van gevoelen, dat mochten deze maat regelen ongewijzigd worden gehandhaafd, het steenhouwersbedrijf een geduchte knak zou krijgen, tot groot nadeel niet alleen van de patroons, maar ook van do werklieden. - Vermoedelijk door de deining is op de Maas voor Rotterdam ter hoogte van het Prinsenhoofd een motorboot volgeloopen en >nken. De drie opvarenden wisten zich te redden. Donderdagavond ongeveer 6 uur heeft on der Nieuwenhoom, op tien minuten afstands van do tramhalte, de van Rotterdam komende tram een koe overreden en gedood. Het on geval had tot govolg, dat do locomotief ont- spoordo en do tram niet verder kon. Na een oponthoud van 2i/a uur kon de reis worden voortgezet. Do van Rotterdam komende goe deren tram kreeg een vertraging van twee uur, er kon 's avonds 7 u. 43 nun. geen tram van Hellevoctslnis naar Rotterdam ver trekken. - Woensdagmiddag is nabij de Jacht- steiger op het IJ voor Amsterdam de sleepboot Transvaal overvaren door de stoom trawler Johanna Bertha. De sleepboot zonk, de opvarenden wisten zich te redden. De politie te Alkmaar heeft in ver band met een op 2 October aldaar gepleegden diefstal van een portefeuille met bankpapier, ten nadeele van een landbouwer, een 14- jarige jongen aangehouden, die bekend heeft, de dader te zijn. Toen de landbouwer 's morgens om 5 uur de koeien ging melken, heeft de jongen, die dikwijls bij hem op bezoek kwam, kans gezien binnen te komen en uit de glazenkast een portefeuille, inhou dende f 760, weg te nemen. De joDgen, die in dienst was by een schipper te Graft, begaf zich vandaar naar zijn baas. De land bouwer gaf kennis van den diefstal aan de politie, die de dader wist op te sporen en hem heden naar Alkmaar overbracht. Van het ontvreemdejgeld had hij niets meer bij zich. (Tel.) Gaston V verdacht den Antwerpschen diamantkoopman Provo vermoord te hebben, heeft gedenkschriften opgesteld omtrent den dag) van de misdaad, natuurlijk een zelfverde diging Gaston vertelt daarin haarfijn, hoe hij dien tijd heeft doorgebracht en Waartoe com promittante bijzonderheden als het meenemen van de schop in de auto enz. dienden. Hij beschuldigt daarin zijn broer Richard, den moord in zijn afwezigheid gepleegd te hebben. Het stuk is handig opgesteld. Inderdaad weet hjj sommige bijzonderheden, die op 't eerste (gezicht verpletterend leken, voldoende te verklaren. Maar we moeten afwachten, of het gerecht in staat zal zijn, deze en andere ver zekeringen te ontzenuwen. De beide broeders zullen om te beginnen aan een geneeskundig onderzoek worden, on derworpen. Dinsdagochtend tegen tien uur had in de Edgware Road in de Hyde-Park wijk ta Londen, een voorval plaats, dat aan de Pa- rijsche autobandieten herinnerde, al heeft daar gelukkig geen bloed bij gevloeid. Drie goed gekleede heeren zochten daar in een juweliorswinkel ringen uit. Toen de han delaar eert van hem, die een ring, {regens den hoogen prijs weigerde verzocht, dezen weer terug te leggen, mikte deze plotseling op den winkelier met een revolver en riep„terug" Een onderzoek in do bureaux der genoemde maatschappij heeft niets opgeleverd. Men wil de valscho aandcelen terugvinden Zooals we reeds metdden, is de gedelegeerd-commissaris voortvluchtig. Dit is de heer N Wilmart. Vrijdagochtend bood hij zich aan bij don onderzoeksrechter De Vos. Nadat dezo hem de feiten had uitge legd, antwoordde Wilmart luchtig, dat dit een op het bureau begaan gebrek moest betreffen klaagde hij voor de leus over do bedienden, m men niets kan overlaten. Hij verzekerde voorts, dat. de maatschappij de vervalschte obligaties zou uitbetalen. Zoo gemakkelijk liet Do Vos zich echter niet afschepen. Hij Wees op het gevaar van meer dere misgrepen en steide hem voor samen dien middag naar het bureau l© gaan, dat ido maatschappij te Gent bezit. Een ander heeft ze te Brussel. Wie echter op den afgesproken tijd aanwezig was, Wilmart niet. Hij rook lont en had zich in een auto naar do Fransclio grens uit de voeten gemaakt. Dezo leefde op buitengewoon rijken voet. Toen zijn vader's erfenis hem ten deel viel, die voor het grootste deel uit effedben op naam dier spoorweg maatschappij bestond, had hij do advocatuur daarvoor laten loopen. Nogj in verschillende andere ondernemingen is hij bovendien betrokken. Hij bezat verder dne kasteelen, alle zoo njk mogehjk gemeubeld Zijn jachten op groot wild waren do edelste van het jachthovende België. Men vocht letterlijk om daartoe een uitnoodiging hiachtig te worden. Deze ver- eenigden dan ook personen uit de liooge finan- cieele wereld en advocaten met sportmannen en bookmakers. De vervalsching dateert overigens niet van vandaag of gisteren Sedert 1897 werden deze aandeden in omloop gebracht. Nu zoekt men natuurlijk in de eerste plaats naar 'Witoiart. In dien tusschentij'd is zijn vertrouweling Rasquin aangehouden. De spoorwegmaatschappij Gént-Terneuzen, atdus lezen we in het „Hbl. van Antw.'\ Waaraan wc ook de andere gegevens ontleen den, kreeg 22 Mei 1862 concessie voor een exploitatie gedurende 90 jaar. Hoe veel is nu in 't geheel ontvreemd? Het is moeilijk zich daarvan op het oogenblik een denkbeeld te vormen56.000 obligaties van 500 frank zijn uitgegeven. Doch natuurlijk is dat volle bedrag niet voorhanden. Do schat tingen loopen tusschen do 17 en 30 millipen. De rijkdom van Wilmart is of was werkelijk fabelachtig. Zoo hield hij er ook een stoeterij op na, die een zestigtal van de beste paaiden bevatte. Dinsdagmiddag kwamen nog drie klachten tegen Wilmart in, wegens ontvreemding van 300.000, 100 000 en 60.000 frank. De „Petit Bleuvermeldt, hoe een zijner voorouders Ido goe'gemeente voor met. minder dan 23.000.000 frank heeft opgelicht. Omtrent de verantwoordelijkheid merkt het Antwerpsche orgaan pP» dat natuurlijk do spoorwegmaatschappij stoffelijkerwijze aanspra kelijk is, maar dat aan den anderen kant de eigendommen van Wilmart een niet onaanzien lijk bergkap i taal vertegenwoordigenzoodat rijn slachtoffers toch niet alles kwjjt zullen zfijn. Onder de namen der bestuursleden van de maatschappij Gent—Terneuzen treffen we slechts Fransche namen aan. Een vriend van Nestor Wilmart heeft een geheimzinnig telegram ontvangen, meldend, dat deze door een ongeluk gedood is. ontstaan is door de schandelijk grievendeDaarna zetten de drie het met hun buit op bejegening hem door den minister J C. Jan-een loopen, achtervolgd door den juwelier, ,jen <]ief" riep. Dadelijk hadden dezo een menigte menschen ingedaan, toen V een diefstal had aan gegeven, die uit gebrek aan getuigenbewijs niet kon bewezen worden, hoewel V. zijnachter zich, maar zij wisten do achtervolgers! verklaring met ecde bevestigde, waarop de op een afstand te houden, sprongen in een minister Jansen easchte, dat aan den. door V. liuur-auto ,die stond tc wachten en ijlden beschuldigden Tanis een verklaring werd uit- naar de city. gereikt, dat aau zijn onschuld mot getwijfeld De dieven begaven zich op etaanden voet werd. naar een pandjeshuis en bereikten vervolgens Was dit reeds een slag in het aangezicht van. de stad, waar ze zich verstrooiden Vroons, die zijn overtuiging bezworen had, nog verdor ging minister Jansen door te H£T GELDEL|JK SCHANDAAL TE BRUSSEL, eischen dat aan V een betuiging van onte- vredenheid werd gegeven. Dit laatste is ech- j Allengs neemt do zaak van de in Brussel ir ter niet geschied, omdat ik den minister circulatie gebrachte, valscho obligaties de af- officieel onder het oog bracht, dat hij door metingen van een algemeene katastrophe aan. die verklaring Vroons implicit© van meineed Tusschen 15 en 20 miljoen zijn er uitgegeven hampton beschuldigde. Do minister trok toen zijn order van de spoorweg-maatschappij Gent—Terneu- Curasao met K. W. I. in, niet echter die ten opzichte van Tanis zen. Zes Brusselsche drukkers, die ieder dui- maildienst (1) zenden van die papieren hebben vervaardigd Suriname via Am ster- Men zendt ons een duidelijk kaartjezijn gevlucht. Het aantal geruïneerde wissel- dam van den Haag en Scheveningen, waarbij, in agenten en particulieren wordt eveneens reeds Curasao over Ham den vorm van een brochure, voorts in het grooter. In de Banken is voor verscheidene burg (1) Fransch, Duitsch, Engelsch en Noderlandsch miljoenen op de in bewaring gegeven, valscho Suriname via St. Na- do voordeelen worden opgesomd waarvan zij obligaties gestort. Zelfs lijden de Banken tc zaire genieten, die de merkwaardige steden en dor- Rijsel en Parijs ander dit geweldig bedrog. (1) Alleen op verlangen der afzender», pen van Nederland willen bezoeken, als ze De kwestie is, dat dit. in bewaring geven Narerzending 7 21 B- 'sntm. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. A lies plaatselijke tijd). OOST-IND IË. Rotterdam (Lloyd) (f)18 OcL 7.21'snam. Brindisi (E. d., Penang) (e) 18 Oct. 1.'snam. Marseille (Fr. dienst) (c) 19 Oct. 6.'s mor. Genua (Nederl.) 22 Oct.7.21'snam. Brindisi (E.d. Singap.) (d) 25 Oct. 1.'snam Amsterdam (Nederl.) (a) 25 Oct. 7.21'snam. Marseille (Lloyd) (b) 29 Oct. 7.21 's nam. (a) Met deze gelegenheid wordt alleen vei zonden op verlangen van de afzenders, bij) kende uit een aanwjjzing op het adres of uit de waarde der aangehechte frankeerzegels. (b) Per Rott. Lloyd via Marseille wordt, teozjj op verlangen der afzenders, geen cor respondent!© verzonden voor Atjeh en onder hoorigfaeden, de Residentie Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Ban ka, Billiton en Borneo. (c) Met de Fransche booten via Marseille wordt de correspondentie voor geheel Indië verzonden behalve voor Atjeh en onderhoorig- heden, Sumatra's Weetkuat en Benkoelen. 't Laatste alleen op verlangen der afaendera. (i) Met deze stoomschepen wordt, behalve da correspondentie voor Atjeh en onderhoo- righedeo, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Ban ka, Billiton en Borneo, alleen die correspondentie verzonden, welke van een desbetreffende aanwijzing is voorzien, (f) Poetpakketten tot 7.6 u. 'snam. Navorzending 7.21 U- n. Postpakketten tot 7.6 n. W E S T - I N D I Curacao over Queens- town 18 Oct. 10.16 's avonds Suriname over Queens- town 18 Oct. 10.16 's avonds Curacao over Amster dam 22 Oct. 7.21's avonds ia Sout- UIT VLISSINGEN. Een secundair licht bij de Nolle. Op de marinobcgrooling voor 1913 zal ook voorkomen een aanvrage om de noodige gel den voor de oprichting van een nieuw secun dair licht op den hoek van het fort de Nolle te Vlissingen, hetgeen zeer bevorderlijk zal zijn ovor het veilig bevaren der Sardijngeul'. AANVARING WESTKAPELLE. De aanvaring schijnt plaats gehad te hebben bij helder weer. De roerganger van het ge zonken schip was op do „Viking' overge sprongen. De kapitein heeft zich bij den sprong in de sloep nog tamelijk bezeerd. Het schip heeft in Terneuzen steenkolen gelost, het was on geladen Nadat de „Viking" eejugen tijd stil geleigetn had, is het doorgevaren naar Vlissingen. De loods had het aangevaren (schip op strand gebracht, zoodat het buiten het vaajwateS zit de masten steken uit het water Het middendoor gebroken. De bemanning heeft gelegenheid gehad slechts weinig kleederen bijeen te verzamelen. Het schip is onder beheer van den strand vonder. De Engelsch© consul is reeds hier gekomen om zich op de hoogte te stellen van het ongeval. Vermoedelijk zou de be manning met de tram van 2 uur uit West- kapelle naar Vlissingen gaan OP DE VOORDRACHT. De heer J. Sandee, onderwijzer aandeopenb. lagere school te Wolphaartsdijk, komt voor op 4 voordrachten vóór onderwijzer te Rotterdam, respectievelijk als no. 1, 2 en 3 Geslaagd is voor het examen Lager Onder wijs wiskunde W Hoogvliet te Brouwers- have n. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. By den aanvang der vergadering huldigde de eerste spreker, prof. Treub, de werkkracht en de toewijding aan 's lands zaken van den heer Goeman Borgesius, ter gelegenheid van diens buitengewoon jubileum als Kamerlid. hoopte dat Borgesius nog vele jaren zijn krachten, in dienst van het land zou kunnen aanwenden. De voorzitter en minister Talma, die in den jubilaris steeds een hoog staand tegenstander zag, sloten zich by deze huldiging en wenschen aan. Hierna, werd voortgezet het algemeen debat over het ontwerp invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. De heer Treub verdedigde tegenover het regeeringsvoorstal zijn stelsel van verplichte verzekering (ook voor niet loonarbeiders en wat vrijstelling van lage loonen van premie betaling en aanneming eenheidsrente betrof, wenschte spreker in plaats van een jaarlijk- sche staatsbijdrage ajd 10 millioen gulden een staatsbijdrage, oploopend naar gelang van de stijging der middelen, waardoor de premie- ling geleidelijk zal verminderen. Betoo- gertd, dat tariefsherziening voor de verster king der middelen niet noodig is, critiseerde spreker scherp, dat de regeeringspartjjen de axbeiderszorg maken tot een instrument voor haar machtspolitiek. De heer Hugenholtz be pleitte staatspensionneering. Het jubileum van den heer Goeman Borgesius. De heer mr. H. Goeman Borgesius ont ving heden ter gelegenheid (van zijn 35- jarig Kamerlidmaatschap eenv stroom van telegrafische en andere gelukwenschen. In den voormiddag kwamen reeds de felicitatie telegrammen van de Kamerclub der liberale unie, een bloemstuk van de redactie van het Vaderland, een schiftelijkegelukwensch namens de kiesvereeniging te 's Gravenhage aan haren oud-voorzitter, een telegram van de perstribune der Tweede Kamer. Ten huize van den heer Borgesius had 's namid dags een druk bezochte receptie plaats. 22 Oct. 8.28'smorg. 24 Oct. 7.21 's namid. 24 Oct. 7 21'snamid. 1 Nov. 7.21 's avonds 8 Nor. 5.57 'a morg. UIT AMSTERDAM. Een gift. De jongemannem-vereeniging vereeniging ter bevordering van het Christelijk leven „Excel sior" heeft toezegging ontvangen van gift, groot f 35.000 voor de stichting van een vereen i gi ng s -gebouw DE ZAAK VAN EYCK. Voor de 4e Kamer der Amsterdamsche rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen Dirk van Eyck, geboten te Amsterdam, 7 October 1871, vroeger commissionair in effecten en bankier, wonende te Amsterdam, thans in hechtenis in het huis van bewaring, uit vrees voor herhaling van misdrijf of vlucht van den beklaagde. Hem is ten laste gelegd, dat hij, met het oogmerk om daarmede zich of een ander wedei rechtelijk te bevoordeelen, op of om streeks 27 April 1911 te Sluiskil gemeente Ter Neuzen, Adriaan Abraham Ramondt heeft bewogen om aan hem af te geven: 22 obligaties Rusland, 6e emissie, elk groot 625 roebels, rentende 4 's jaars, 25 obligaties Holl. IJz. Spoorweg-Mij., elk groot f 1000, rentende 4 's jaare en 10 pandbrieven InnerstUdtische Sparcasse, elk L Oflflfl Wuuan raularidQ iW 'R lRRIfl. alles met de bijbehoorende couponbladen, en wel door opzettelijk valschelijk voor te geven, dat hij, beklaagde, een in Engeland geldend patent bezat voor de vervaardiging van zeep op dezelfde wijze als dit reeds geschiedde door de fabriek te Vilvoorde van de Nederl. Mij. tot Expl. van Royal Solvent Zeepfabrieken (systeem prof. Wm. Grant), dat hij nu dat patent in exploitatie wilde brengen, dat het zoo goed als zeker was, dat Belgische heeren dat patent of de voor de vervaardiging ven die zeep (e Bradfort op te richten tabriek zouden koopen, dat het echter in verband met dit in exploitatie brengen van dat patent noodig was, dat een fonds ol kapitaal werd gevormd, dat zijn familie in zoodanig fonds of kapitaal reeds een groot bedrag had gestort, doch dat daaraan nog een bedrag van f 60.000 te kort kwam en dat hij, Ramondt, voor dit bedrag in de door beklaagde aldus aange duide onderneming kon deelnemen, hem daarbij uitnoodigende daartoe de bovenge noemde effecten welke zyn, Ramondte, eigendom zouden blijven aan hem, be klaagde over te geven, om door hem of door eenige door hem vertegenwoordigende ven nootschap «in depot» te worden genomen. Als verdediger in deze zaak treedt op mr. Th. Muller Massis. In deze zaak ziju gedagvaard 7 getuigen, waarvan 1 iV décharge. Deze had getele grafeerd, dat hij verhinderd was te ver schijnen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat be klaagde op 27 April had gesproken van een Engelsch patent, hetwelk hij toegeeft dat hij niet in bezit had. De eisch tegen Van Eyck is 3 jaar. EEN INBRAAK. Hedennacht is te Wageningen ingebroken, ten huizo van gravin van Pückler, die met haax zuster samenwoont De dieven hebben het salon doorzocht en een schrijfbureau open gebroken. Zij tnataen een crcdipthfrief van 8000 Mark een aantal effecten, eenig contant geld en verscheidene gouden en zilveren voor werpen mede. De politie doet met behulp van politie honden een onderzoek en meent de daders op het spoor te zijn. H00GLEERAARSBEN0EMING KAMPEN. De buitengewone generale synode der Geref. kerken benoemde heden tot hoogleeraar aan de theologische school te Kampen dr. T. Hoekstra van 's-Hertogenbosch. DE BALKAN-CRISIS. De oorlog. KONSTANTINOPEL, 17 October Aan de Boel gaarsche en Servische grens hebben de vijandelijkhedea een aanvang genomen. POTGOR1TZA, 16 October. Berana gaf zich heden over na een hevig gevecht. Gisteren bestormden -de Montenegrijnen de hoogte van Logai. Een andere divisie brak door da Turk - sche linies, die aan de Oostzijde de stad omringden, heen. 7000 man Turk sche troepen en Albaniërs trokken gedurende den nacht terug, doel: 1200 Nizams en Redifs (reservis ten) gaven zich over. Veertien kanonnen en een groot» voorraad levensmiddelen werden buitgemaakt. POTGORITZA, 17 October. De inneming van Berana door de Montenegrijnen wordt officieel bevestigd. KONSTANTINOPEL, 17 October. Servi sche troepen vielen gisteren een post bij Precova aan. Men verwacht den aanval der Boelgaarsche, Servische en Griekscbe troepen morgen zonder oorlogsverklaring. Als vervolg van het verbreken der diplo matieke betrekkingen besloot de Porte, geen enkel lid eener delegatie van een der Balkan- staten meer toe te laten en geen enkele mededeeling van een hunner meer te ont vangen. CONSTANTINOEL, 17 Oct. De Porte gaf be vel aan de Turksche legermachten aan. de van Servië en Boelgarjje om op ta ruk ken. De minister van binnenlandsche zaken gelastte de politie om de Servisch© en Bul- gaarsche onderdanen te beschermen volgens de maatregelen bij de wet voorgeschreven,, het begin der vijandelijkheden. Het beval maakt geen melding der Griek scha onderdanen en de lastgeving betreft niet de troepen op (de Griekscho grens. De mogendheden. PARIJS, 16 Oct. De »Matin'" maakt mel ding van het gerucht, waarvan het blad echter nog geen bevestiging kon verkrijgen, dat Oostenrijk zich zou verbonden hebben, niet tusschen beide te komen voor het geval dat Servië" of Montenegro het Santjak No- vibazar zou bezetten. Oostenrijk zou zijn interventie opschorten tot het einde der vijandelijkheden en dau bij de mogendheden op de ontruiming van het Santjak aan dringen. groot 2000 kroneD, rentende 4'/, 's jaars,omnair beschouwt. BOEKAREST, 17 Oct. Do overheid te Warna heeft de Roemeenscho pakketboot Prinses Mario aangehouden, welke met toestemming van* de Roemeensche regeering door de Porte was gehuurd om Ottomaansche vluchtelingen van Wanna weg te brengen. Do Roemeensche regeering droeg haar zaak gelastigde te Sofia op volledige vrijlating Van het stoomschip to vragen en te protesteeren tegen de aanhouding, als een schending van internationaal recht. IN MEXICO. MEXICO, 16 Oct. Madera gelastte allo gere gelde en ongeregelde troepen om zich naar het cordon te begeven waarmee de regee- ringstroepen Vera Cruz omgeven teneinde DLaa te overmeesteren, dien de regeering als een grootere bedreiging dan eenig ander revoluti-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2