bijvoegsel Méipè Courant FEUILLETON. VAK Dk VAB» Dinsdag 15 Oct. 1912, no. 244. Middelburg 14 October. Gemeentelijke vischverkoop ten plattelande. Een lezer vestigde onze aandacht op ear artikel over bovengenoemd onderwerp, voor komende in no. 3 van den loopenden jaargang van „Gemeentebelangen, tijdschrift voor ge- iaeente-bestaren en gemeenteraadsleden uit gave W. E. J- Tjeeaik Willing, Zwolle. Dit artikel, geschreven door den heer F Spiekman, Veendam, geeft een practische op- van een vraagstuk dat ook hier alle aandacht verdient, en wij nemen het daarom over, hopend dat dit voorbeeld in onze pro rmcie ter navolging zal opwekken. Aan schry rei- en uitgever onzen dank voor het afstaan ran het cliché Het artikel luidt: In het nummer van. 1 Mei 1911 van „Ge meentebelangen" werd bij de bespreking van plattelandsche vleeschkeuringen rends terloops gewezen op het plan van het gemeentebestuur van Veendam om in de buurt van het station een opslagplaats voor visch te {bouwen Daarby 49 het blijkens bijgaand plaatje niet precies gebleven. De gemeente deed meer. Zy stichtte een gahaal nieuw, aan hooge eischen beant woordend, keuringsgebouw, waarvan het voor- gedeelte (trechtsche deel op het prentje, dat het gebouw voorstelt van ter zjjde gezien) te- ganwoordig wordt gebruikt voor visch-verkoop- lokaal. Het is 9 M. bij 7.50 M. groot, hoog onder den zolder met een vloer van beton, De 9 M. lange toonbank vormt eeai winkelhaak waarachter de manden met visch worden neer gezet, bij schaal en bascule, zoodat iedere v)achliefhebber ziet wat is aangevoerd en een blik heeft op den geheelen detail-verkoop. De linksche deur in den hoek geeft toe gang tot een ruimte van 8 bij 7 M. Daarin staat da groot» automatische veebascule met een maximum-weegvermogen van 1300 KG. ten dienste van allen, die koopen of verkoo- pen en daarbij met naar een koffiehuis of zoo iets wenscheai te gaan. Voor het gebruik dier veebascule moet bij weging van een var kan of een kalf 10 ct. en van een koe of een paard 25 ct. worden betaald. ha dat lokaal, eveneens van een groote toonbank voorzien, kan zeer gemakkelijk zoo noodig een koe of paard worden ge slacht. Aan de westzijde dar inrichting, dos aan den gevel op ons prentje niet zichtbaar, zijn een kantoorruimte en laboratorium voor onderaoekingsarbedd afgetimmerd. Alle tus- acbenscheddingen bestaan uit glazen deuren, zoodat met weinig personeel een goede con- hróla mogelyk. is. Achter onder het gebouw bevindt zich de toegang tot de visch- en vleeschkelders met inaoutingsvakken. Langs een hellend vlak kan een rund of paard zelfs per kar naar bene den worden vervoerd, terwijl deze met een draaibare „win", gemakkelijk weer op den heganen grond is t» brengen. Achter het gebouw is tevens een groote pomp aangebracht, welke het noodige water moet opwerpen. Veendam heeft nog geen terleiding. In dit gebrek werd hier voor; door het boren van een nortonpomp, waarop een filter is geplaatst, die het water na ont- ijzering en zuivering direct naar het reservoir in de hoogte voert, zoodat in alle lokalen steeds overvloed van zuiver water aanwezig kan zyn. Voor het geheel© gebouw, den grond, ne vengeplaatste ambtswoning van den keurmees ter, reparatie aan die woning, afrastering en aanleg van de electriscbe lichtgeleiding enz. ward in totaal f15.000 uitgegeven. Rekent men voor rente en onderhoud 7pCt. van dit kapitaal, dan kost het blijvend bezit dezer inrichting de gemeente f1050 per jaar. Voegt men hierbij f 1000 salaris voor den ,aanb- Het gebouw van den gemeentelijken keuringsdienst voor vee, vleesch en visch, met bewaarkelders voor gezouten vleesch en versche visch te Veendam. tenaar en 130 voor fietsonderhoud, dan'kbst Veendam dit alles f2080 per jaar De vraag is nu: wat heeft die gemeente daarvoor? In de eerste plaats heeft zij een zeer goede contröle op alle geslacht en een betrekkelijk goed toezicht op ingevoerde artikelen als vet en worst. In het nummer van 1 Mei 1911 deelde ik daarvan op blz, 197 reeds eenige goede resul taten mede. Ih 1910 immers werden 7 run deren, 5 valkans, 7 kalveren, 13 schapen, 1 paard en 5 geiten, plus 522 onderdeelen van slachtdieren, 29 K.G. vet en 36 K G. los vleesch aan de consumptie onttrokken, ter- wyl do preventieve werking van zoo'n keu ring deze is, dat naar aankoop van solieder vee soorten door de slagers wordt gestreefd Het resultaat dier preventieve werking laat zich natuurlyk geenszins in cijfers vastleggen. Op 18 April van dit jaar begon de gemeente een geschikt gebouw met bewaarplaat sen beschikbaar was met den .gemeente lijken vischverkoop. Eerst stelde men eens per week, spoedig echter twee keeren in zeven dagen dit volksvoedsel disponibel v wie het wilde koopen. En heel spoedig was men genoodzaakt 3 14 keeren per week te laten aanvoeren. Was het aanvankelijk plan deze visch voor de liefhebbers af te slaan, heel spoedig bleek dat dit om twee redenen niet kon gaan. Veendam is zéér in de lengte gebouwd; een groot deel, ja verreweg het grootste deel kan niet steeds op zoo'n afslag- plaats komen. Maar bovendien was de lief hebberij alras zoo groot, dat men tegen vaste prijzen kon ver koopen. Bezorgers gaan nu door plaats om de bestellingen op te halen, welke door hen werden uitgevoerd met ver hooging van „bezorgloon" en geen „winst", wat speculatie kon kweeken. jemeente heeft nu vier solied© en nette vischkarretjes laten maken, welke per stuk circa f35 kostten. Daarmee wordt de clien- van nu af bediend, hetzij vooraf besteld is hetzij niet. Doch de regel blijft gehandhaafd uitsluitend verkoop togen „vaste" prijzen, wel ke vooraf door den keurmeester naar ver houding tot de telegrafische vooraf gezonden factuur worden bepaald. week werd aldus voor -± £165 verkocht. Tot 10 Juli, toen het zeer heet was, ging de ver koop door. Men had toen ontvangen f 1983.16 voor visch en transport, plus keur loon aan den eigen keuringsdienst, betaald1934.18* Vergeto men daarbij niet dat de opbrengst nóch vleesch nóch spek, nóch zelfs Amer. der veekeur ad £1116 in 1911 laag was In nknansch spek, dal tegenwoordig nog voor gunstigo jaren kan dat zeker tot £1500 •wor- 68 ct. per kilogram aan de arbeiders wordt den opgevoerd. En ook mag niet vergeten verkocht iiDd van Naar het Fransch van THEURIET worden dat het voordeel op den vischverkoop behaald werd in den „proeftyd." moest taston naar den smaak van 't pu bliek Meer dan eens kon de behoefte slechts 1/3 worden gedekt, mede doordat alles niet tydig kon worden vervoerd Nu de vier nschkarreu gereed zijn en geschikt personeel zich met de bezorging belastte kan de visch- ■erkoop pas georganiseerd beo ten En de cy- fers zullen zich spoedig zoo kunnen verbe teren, dat de gemeente ten slotte nog aan- merkelyk minder dan f580 per jaar heeft bij te passen. De practijk van het warme jaar- getydo zal echter wel steeds tot eenige voor zichtigheid of tijdelijke staking moeten nopen, tenzij men in staat wordt gesteld ijs te fa briceren, «waardoor men om de heet», en spoedig bedervende, zomerlucht niet meer te geven heeft. Op een opmerkelijk verschijnsel mag hier zeker de aandacht vallen. Toen het rucht baar werd dat de gemeente zich met den vischverkoop wilde belasten, waren er twee categorieën van jiersonen die voor kritiek zorg den. Noodwendigerwijs in de eerste plaats de vele ventors, die in het naburige Muntendam wonen. In meer genoemd Meinummer van „Gemeentebelangen" wees ik er den lezer op, dat de in deze streken geconsumeerde viscb meest des avonds arriveert uit Groningen, waar zij daags tevoren reeds van IJmuiden aankomt, en dan door een sub-grossier aan den kleinen venter wordt afgegeven. Opge merkt werd, „dat het artikel dat bovenmate goed en koel bewaard moet worden, hcht tot bederf overgaat en spoedig een onaan gename jeuk afgeeft, dien nacht geborgen wordt in de schuur waar de trekhonden ver blijven of, zoo men wat héél ellendig gehuis vest is, in de woning van dien venter, waar het gezin eet, drinkten slaapt." Grooter spot met de volksgezondheid is wel niet denkbaar. En het gevolg was dan ook dat in deze omstreken slechts weinig visch gebruikt werd, naar verhouding altyd van hot De pryssty'ging welke het gevolg, is van de verbetering en de goede reputatie van onzen veestapel, heeft veroorzaakt dat „vleesch op de tafel" een meer en meer onnationaal ver schijnsel wordt en uitzondering tevens Daardoor juist wacht de gemeente, die, als Veendam, in da behoefte van volksvoedsel voorziet op voorschreven wijze, zulk een ge schikt, zulk een dankbaar arbeidsterrein Meer en meer blijkt het dat de econo mische gesteldheid des volks is voorbijgesneld door opgevoerd» consumptie-prijzen Ook zon der invoering van de t ariefwet staat de wan- erhouding ten dezen wel reeds vast Een „gemeentebestuur" dat meer wü zyn dan enkel „bestuur", ziet zich meer en meer ar den noodzakelijken plicht gesteld met die istandigheden te rekenen, zij het niet veel, dan toch ©enigermate Welnu! waar Veendam de eerste plattelands Het eindoordeel der commissie luidt aldus De commissie verheugt er zich over. dat in het wijzigingsontwerp meer aandacht aan billijke aanspraken van eigenaren van onroerende goederen is geschonken daji by de vaststelling der wet was geschied, en meent, dat zulks aan de verhandelbaarheid helecnbaarheid dier goederen ton goede zal konten Zy acht de aanneming der voongestet-diT wijzigingen m het belang van liet grandcre diet, met uitzondering van twee belangrijke punten, dio li i met de eischen van een goed grondcretliet niet in overeenstemming zijn en {moeten worden bestroden Dit zyn lo. de mogelijkheid van onteigening van in een uitbreidingsplan begrepen gronden tegen vergoeding van de waarde, die de te onteigenen greuiden hadden in de periode van 18 tot 6 maanden voor de ter iuzago-leg gmg van het uitbreidingsplan, berekend op de in de wet aangegeven wijze de mogelijkheid van het schuiven «ener eerste hypotheek ten behoeve der gemeente vóór bestaande hypotheken (voor zoover na inwerkingtreding der wyziguigen gevestigd Het ontbreken eener bepaling lot verdui delijking van art 27 ter lid l, speciaal van hetgeen onder het daarin vernielde „vooraf gaand Raadsbesluit" is te verstaan, wordt betreurd VLEESCHNOOD IN NEDERLAND Dr. W Luxwolda, veearts te Zwolle schnjft in de „Zw Crt." De gevolgen, die de openstelling der Ouii- sche grenzen voor ons land zal hebben, hajigl gxootendeels ai van de quaestie, ol het vlocsoh in Duitschland belangrijk m prijs verschilt met hier. Voor zoover ntij bekend, is dc vloeschprys in Noord-Duitschland niet erg hoog. Volgens de „Slagerscourant" van 3 October, kgijer daar de beste koeien en ossen pl.m 85 mark (is pl.m. 50 gulden.) de 100 pond De beste koeien hiel- te lande kosten f 38 tot f 40. Het verschil is dus te gering om als invoerrech ten, vervoerkosten en risico er afgerekend warden, nog een tamelijke winst over te laten, gemeente bleek, die in de behoefte aan een Anders is het gesteld in Zuid-DuitscliLand, goed volks voedingsmiddel voorzag, daar kun n«n deze mededeelingen wellicht bevorderen, dat meerderwege met gemeentelijke visch ver koop wordt begonnen. Veendam F SPIEKMAN Binnenland. ARBEIDERSZIEKENFONDSEN EN DE INVALIDITEITSWET. zoodat een bescheiden winst van f 48.97* gemaakt was. Er was eigenlijk meer winst gemaakt. Doch de dagen van Juli leverden enkele teleurstel lingen op. Als 'textra heet weer is, willen 1de vrouwen niet graag aan de braadpan stan, zoodat er enkele restantjes bleven, die of te gen zeer verlaagde pryzen aan arbeiders ver kocht werden of ten slotte aan de consumptie bleven onttrokken. Juist de heete Juli-da gen brachten een schadepost van f60. Was deze niet geleden, dan zou de winst over een termyn van 12 weken circa f 110 zyn geweest, wat naar die maat per jaar zuinig genomen circa f400 wordt. In 1911 maakte de gemeente een keurloon op vee en visch van f 1116 en samen kan dus de gemeente circa f1500 uit dezen dienst halen. Het geldelijk offer dat we zoo straks noemden, wordt daardoor van f2080 verlaagd met f 1500 en alzoo tot f 580 teruggebracht. Hij kleedde zich vlug uit, blij zijn vermoeide bennen op een vrij behoorlijk bed te kunnen uitstrekken Mot 't hoofd op 't kussen ging hij nog eens de lyst na, die mejuffrouw Liénard mot potlood had opgemaakt Niets was ver- fteten .Hij prees zich zelf zeer de zaken 200 goed geleid te hebben en heel alleen Ben moeilijk werk te hebben volbracht. Nu was alles klaar om dat pleegkind te ontvan gen, dat uit de lucht was komen vallen. Zy moest werkelijk erg veoleischemd zijn, als ay niet voldaan was over 't lekker zacht ge- capitonneerde nestje «lat hij op „de Lijnbaan voor haar had klaargemaakt!Hy had de zaak vorstelijk aangepakt I Met zijn groote ver geetachtigheid herinnerde hij zich nauwelijks da krachtdadige hulp dio Nanine verleend had ea terwyl hij zich bijna alle verdienste van die zoo zorgvuldig voorbereide gastvrijheid toe wees, wmschte hy zich in stilte geluk met den afloopTevreden over zich zelf, blies hy zyn kaars uit, slaakte een zucht van ver lichting en viel in een vasten slaap. Baron Valbruant droomde dat hij op „d< Lijnbaan" terug was en dat de hamers dei stoffeerders het huis weer vulden met hun opwindend geraas. Een aanhoudend kloppen deed hem uit zijn bed opspringen. Ditmaal werd ei' krachtig op zyn deur geklopt. Hé? Wat gebeurt er? vroeg Claude nog half in slaap Baron, antwoordde van buiten do stem van den kelner, 't is zes uur De post wagen van Saint Clair vertrekt binnen halfuurtje. De langslaper herinnerde zich eindelijk dat hij den nacht in 't hotel doorbracht. Hij vloekte binnensmonds, stak zyn kaars aan en ging met voel drukte aan zyn toilet .be ginnen. Toen hij naar beneden ging om een kop koffie te drinken, begon 't reeds flauw dag te wordenop de binnenplaats trappelden do paarden ongeduldig met hun hoefijzers op de steenon en lieten hun belletjes klingelen. We wachten alleen nog maar op u baron, riep Bernard, de conducteur Claude sprong haastig binnen in de ouder- wetscho diligence. Bij het flauwe schynsel van den dageraad, merkte hy nauwelijks een onbestemde vrouwelijke gedaante op, warm waar de prijzen ongeveer 1U0 Mark bedragen. Er is dus te verwachten, dat de uitvoer van Hollandsch vee voornamelijk naar Zuid-Duitseh- Jand plaats zal hebben. Reeds schijnen Duit- sche veehandelaars in ons huid de vee markten te bezoeken of schijnt vee voor Duitschland door cominissiekoopeïs en specu lanten gekocht te worden, althans de groote markt in Rotterdam van j.l. Dinsdag kon al prrjsverhooging noteeren, hoewel de vraag voor het binnenland maai' matigjes was. Wy gaan dus weer denzelfden weg op als in het voor jaar van 1911, toen de prijs 45 gulden de 100 pond was. Want tot dien prijs kan Duitech- land denkelijk wel gaan, om onder de thans daar bestaande vleeschpnjzen te blijven. Het Sigt natuurlijk niet in mijn bedoeling hiei een kostenberekening aan toe te voegen, maar zoo ten ruwste weg schat ik, dat we dien Deze venters mopperden geducht en met heil sommige slagers. „Die visch eet, koopt dien dag geen vleesch!" zoo dachten zij en onlo gisch was dat niet Echter de vrees «lier menschen bleek over dreven. Want de ervaring heeft geleerd dat niet minder door geslacht is Van 18 April tot 10 Juni, zoo wijzen de boeken I soortig aan die, welke de Minister in art Op initiatief van het Ziekenfonds van de Nedexlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-Materieel, heeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van een aantal be sturen van arbeiders-ziekenfondsen, uit ver schillende plaatsen van ons land, ter be spreking van het ontwprp Invaliditeits- en 1 Pr,Js z"ïfen bereiken. Hooger zal, met tiet oog Ouderdomswet. j op de kosten en gelet op de omstandigheid, dat De vergadering gaf eenstemmig haar leedwe- de gemeenten zelf den verkoop ter hand ne- zen te kennen, dat ook in liet gt-wyzigd ont-rnen, het wet niet gaan. Hoewel, dit zeg ik werk aan onderlinge fondsen van belang-nogmaals, met zekerheid natuurlijk geen grens hebbenden geen gelegenheid wordt gegeven te noemen is Mie er zal lachen, dat is do boei aan de uitvoering der verzekering mede tew'c er zullen huilen, dat zyn de slager e« werken. 1 vieeschoonsumeerend pubhek Voorts weid betoogd, dat aan arbeiders, I De schrijver meent, dat als gevolg van den welke leden zijn van een onderling fonds, uitvoer naar Duitschland, by eenige flinke ui en als zoodanig verzekerd zijn tegen invali- neming in Nederland, vlwschnood te ver- diteit, vrijstelling van de Ryksverzekering be- wachten is, en dat de import van Argentynsch hoort te worden verleend. Zulk een fonds zou vleesch, die nu aJ zeer belangrijk is, in sterke aam strenge eischen moeten voldoen, gelyk- nate zat toenemen den keurmeester aan, was er geen aan wijsbare daling in het slachten van vee. De stelling is dus niet te gewaagd, dat do duurte van het vleesch en het spek, gevolg van de duurte van het vee, de menschen noodgedrongen tot vegetariërs heeft gemaakt. Men kocht minder dan eigenlijk noodig was, men redde zich met wat bereikbaar bleek. dat natuurlyk het meest in den kleinen burgerstand en onder de arbeiders. En voor dezen was het een uitkomst «lat de gemeente met vischverkoop begon. Puike kwalitieit schelvisch en kool visch werd voor 20 ct. per kilogram verkocht, schol varieerde naar gelang der groote-soort van 1440 ct. per K. G. Een enkele keer werd een 33 van het ontwerp stelt aan de publiek- yec/böeJjjke fopdsen. Besloten werd een adres te nchten tot de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waarin op toelating van dergelijke fondsen wordt aan- Voorts werd besloten het adres zooveel mo- BEKENDMAKINGEN. SCHOUWING VAN VOETPADEN. Burgemeester en Wethouders van Middëlburg gelijk te verspreiden, opdat zij die zich met bekend, dat ni den 23 October 1912 de strekking ervan kunnen vereenigen, gele-algemeene schouwing zal plaats habbw, genheid hebben hunne adhaesie ermede te be-0p voetpaden met de kunstwerken tuigen. WIJZIGING WONINGWET. Verschenen is het rapport omtrent het o. tot nadere wijziging van de Woningwet, partijtje goede versche schol aan arbeiders uitgebracht aan de Vereeauging van Directeu verkocht voor 7 ct. per K.G reu van Hypotheekbanken door de daartoe Men ziet het: voor die prijzen koopt men u»1 midden benoemde commissie. ingestopt, een kap op 't hoofd en in den uitersten hoek van den wagen weggedoken. Hoog op den bok gezeten, nata Bernard1 de teugels bij elkaar en gaf zijn paarden een tik met de zweep. Vort! mep hij met heesche stem. Hard stootend, met ruiten en raderen, rin kelende, knarsende, rolde de postwagen in de richting van de Molenpoort, torwyl Val bruant in zyn hoekje ging zitten, vast be sloten den verloren tijd in te halen en een laatste dutje te doen 't Duurde niet lang. Heen en weer gewiegd door 'f gcschoxnmol van 't rijtuig, 't hoofd knikkebollend en de oogen sluitende, verloor hij weldra 't begrip der dingen om zich heen en vatte zijn onderbroken slaap weer op. Hoe lnng?. Bijna een uur. Flauwtjes gaf hij zich daarvan rekenschap toen hij bij 't wak ker worden bemerkte, dat de postwagen Saint Jean voorbij was en naar beneden ging naar Pierrefontaine. De morgennevel trok op, de zon reesgeelbruine boschwouden werden "wazig in de verte aan den horizon zichtbaar en troepen raven zweefden boven het kale braakland. De lichtstralen drongen schuin door in den stoffigen bak van dc diligence en ver oorzaakten een Zware atmosfeer, onaangenaam gemengd met den reuk van vertrapt stroo. Claude liet het raampje zakken om frissche lucht in te laten. De scherpe buitenlucht maakte hem geheel en al wakker. Hij proestte, rekte zich uit en bemerkte toen. hij 't hoofd omdraaide dat hy niet alleen in den wagen zat. Van achter uit den tegenoverges telden hoek sloegen twee nieuwsgierige, eenigszins lachen de grijsgrauwo oogen den langslaper gad' die eindelijk wakker was geworden. Baron Valbruant wreef zich verwonderd de oogen uit om te zien of hij niet de speelbal was van een aangenamen droom. De twee mooie oogen hoorden tóe aan een jeugdig persoohtjo, dat juist haar kapmantel had uitgedaan en in een groote merinos japon er frisch en jeugdig uitzag. Haar hoed van krip, aan banden opgehangen, slingerde bo ven haar hoofd heen en weer, waarom een zonnestraal als 't ware een gouden stralen krans wierp. By den eersten aanblik bemerkte Claude dat zijn reisgenoote van middelmatige gestalte was, welgevormd, met fijne trekken en een vrij groo ten mond. De groenachtige oogen schenen sedert eenigen lijd de uit drukking van den in slaap gevallen reiziger bestudeerd te hebben, terwijl om haar lippen met opgetrokken hoeken nog eenige spot zucht zweefde. Claude had de overtuiging dien spotachti- gen glimlach opgewekt te hebbenMen ziet er altijd belachelyk uit wanneer men slaapt, dacb» hy hij zich zelf en bovendien heb ik de slechte gewoonte te snoerken... Pardon, bromde hij, terwijl hij zijn reis gezellin groette: toen ik instapte Was het zoo donker dat ik meende alleen te zyn Middelburg, den 11 October- 1912 Burgemeester en Wethouders voornoemd DEN BOUWMEESTER, loco-voorzitter W A J SN0UCK HURGRONJE, Secratan». en beu ik opnieuw in slaap gevallen En, voegde hij er met «mui arm zondaars- zicht bij. myn slaap is eenigszins luid- ruchtig. Ik wed dat ik gesnorkt heb J Dc weet het niet, antwoordde zy met steeds denzolfden glimlach ik bon zelf pas wakker geworden. I Zoo I dacht Valbruant bij zich zelf, zy wil niet erkennen naai' mij te hebben ge keken Ik vertrouw haar toch niet1 Haar oogen en lippen spreken haar be leefd gezegde tegen Maar waar heb ik die oogen en dien vleiend-spoltcnden glimlach meer gezien Een plotselinge flauwe herinnering verdreef den mist die zyn geest benevelde. Hy zat in zijn hoekje heen en weer te draaien en nam zyn buurvrouw oplettender op, die haar lenige gestalte had opgericht en in een ommezien haai- verwarde lokken weer in orde bracht. Toen viel hem 't zwarte toilet van de onbe kende op en de lente frischheid van haar ge laat. „Ik lieb 't toch niet mis, ging liy in zich zelf voort; er bestaat een eigenaardige ovei komst tusschen deze jonge dame en.. Char lotte d'Herelle.. En dan, dat jeugdige, die rouwklceren Dat zou al heel toevallig zijn als ik hier onverwachts mijn eigen pleegkind aantrof! Laten we eens trachten de zaak op een handige manier op te helderen. (Wordt vervolgd-)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5