M1DDKIJIRCSCRRCOURANT loS* Jaargang. I9ik Vrijdag 11 October. Middelburg 10 October. Oit de Staatscourant. Bit Stad en Provincie. Kerknieuws Kunst en Wetenschappen. Landbouw. Rechtzaken. N- 241. Deze courant veriohyit dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, pryi per kwartaal, zoowel Yoor Middelburg al» voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nnmmer» kosten 5 cant. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middag, vóór één nnr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Goboort#-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.60eik# regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel. Groot# letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlceHeen Advertentle-BRrr dR A. DB LA HAJB Am., U.K. Voorburgwal 266, Amiterdaun. Bjj kon. besluit: is, met ingang van 1 Januari 1913: 1°. aan J. T. T. Ciwvan Dam van Isselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den centralen gezondheidsraad, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, 2°. benoemd tot voorzitter van den cen tralen gezondheidsraad, dr. W. P. Ruysch, lid' van dien raad, met toekenning van eervol ontslag als hoofdinspecteur van het Staats- toiezicht op de volksgezondheid voor Zuidhol land: en Zeeland en met eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van Hoofd inspecteur van dat Staatstoezicht voor Noord holland en Utrecht; is benoemd lot burgemeester der gemeente Haarlem, jhr. mr. VV. B. Sandberg, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeenten Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proostdij is benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Riffcsuniversiteit le Utrecht, om onderwijs te geven in de propaedcutische en toegepaste protheseleer, B. R. Bakker, tandarts te Zutphen zijn F. S. Lamgemeijer, te Delft, M. B. W. des Tombe, te Delft, en H. L. Swart, te 's-Gxavenhage, met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot adj.-ingenieur van den Rijks waterstaat. De vice-consul dei' Nederlanden te Santa- Maura (Griekenland), de heer S. Mavroidi, is waarneming van hel vice-consulaat is n den heer S. Psiliano. Bet Stbl. no. 315 bevat een Kon. besluit van den 4den dezer, waarbij wordt bepaald dat da wet van 23 September 1912 (Stbl. no. 305), tot wijziging van de Schepenwet, in werking treedt op 15 dezer. Uit Zuid-Beveland. Woensdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis", afd. Goes, een vergadering onder voorzitterschap van den heer Coeaen, Mededeeling werd gedaan van een ingeko men schrijven van het Gasthuisbcstuur, waar in f 25 verhooging wordt gevraagd voor liergmg en onderhoud van de verplcgingsarlikeleti der afdeeling wegens de groote uitbreiding het aantal /der uitgereikte en terug ontvangen artikelen. Deze verhooging werd alsnu van £25 op £50 gebracht. Van het Algemeen Armbestuur was toe zegging in gekomen van een gift van f500, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, voor het aanschaffen van ligtenten voor tuberculose lijders (essen) en van het kosteloos beschik baar stellen van een gedeelte van den boom gaard „Vlieguit" voor liet plaatsen van deze tenten, in 1913 bij vernieuwing van het pacht- contract Aan het Algemeen Armbestuur zal dank betuigd worden voor dezen belangrijken en wel willenden steun aan de afdeeling. Alsnu werd de begroeting voor 1913 behandeling gebracht en vastgesteld met f800 in ontvangst en uitgaaf met een post voor onvoorziene uitgaven van f22.50. Een memoriepost in ontvang en uitgaaf werd uilgetrokken voor liet aankoopen van ligtenten, terwijl f 100 werd bestemd voor het aanschaf fen van meubilair voor ligtenten. Door den heer dr. Jonker werd de wen- schelijkheid van een gratis consultatiebureau voor liet onderzoek op tuberculose besproken. Nog werd door een der leden aangedrongen op aansluiting van de afd. Zuid-Beveland bij de Provinciale Groene Kniis-Vereenigiag en bij de tuberculoze-commissie voor Zeeland, welke laatstbedoelde aansluiting indertijd is afgestuit op klein -persoon! ijke gevoeligheden lusscben betrokken bestuursleden. De voorzitter zag mede de wenschelijkheid ui deze aansluiting in. on zeide het te be treuren, dat deze is afgesprongen naar aan leiding van futiliteiten; hij zou pogingen aan wenden om deze zaak alsnog ter sprake te brengen. De vergaderingen dezer afdeeling worden zooals die van andere vereenigingen steeds slecht bezocht, wat trouwens hier ter stede ingeburgerd is, n.l. het thins blijven van ver- Uit Middelburg. Door de afd. van Patrimonium hier ter stede is een adres aan den gemeenteraad verzonden üiet verzoek de loonen der gemeen tewerklieden, die beneden de 500 gulden per ja.-it zijn, zoo spoedig mogelijk tot dat bedrag te verhoqgen. Zjj wjjst daarbij op de heffing van jden/ Hoofdelijken Omslag, waarbij f 500 mag wor den afgetrokken voor noodzakelijk Levenson-' derhoud, en zij ziet daarin een onbillijkheid tegenover eigen werklieden, die beneden die maatstaf blijven. Op de e. v. gemeentebegroo- tingl dient daartoe een hooger bedrag te wor- Hedennacht omstreeks half twee bemerkte de familie van den schilder C., in de Vlis- singsche straat al hi er, dat in hun woning brand was uitgebroken. De familie sliep op de bovenverdieping, terwijl het benedengedeelte brandde. Groot was de schrik der bewoners toen ze bemerkten, dat de trap reeds brandde en zij dus niet langs dien weg het huis konden verlaten. Men had evenwel touwen voorradig en met behulp daarvan werden allen door een venster naar beneden gelaten. Politie en brandweer werden gealarmeerd en waren spoedig ter plaatse. Het binnen huis stond toen in volle vlam en 't was duidelijk, dat daarvan weinig te redden zout rijn, waarom men zich hoofdzakelijk gereed hield, verbreiding van 't vuur te voorkomen. Tegen drie uur was de brand gebluschl. Het binnenhuis was toen uitgebrand. De inboedel was verzekerd, hoewel niet hoog. In de hedenmiddag onder praesidium van den heer mr. J. A. Hoyse in St. Joris ge houden vergadering van de kies vereeni ging „Walcheren" is de heer mr. P. J. van der Feen te Domburg candidaat gesteld voor com missaris van den polder Walcheren. Heden werd aan M. J Maassen alhier, bij den Prov. Stoombootdicnst op de Ooster- Schelde, namens den Alg. Ned. Politiebond de zilveren medaille uitgereikt wegens 20- jaxigen dienst bij de Rijkspolitie. Als een bijz-onderheid, die juist nu bij de pogingen tot behoud der Walchersch© kleedar- dracht, wel aandacht verdient, vertelde men ons het zeldzame geval van een burgermeisje dat verkeering heeft met een boerenjongen, en nu het boerinnekostuum gaat dragen In de Woensdag gehouden gemeen teraads- ergadering van Nisse was afwezig het lid D. de Winter. Besloten Werd adhaesie te be luigen aan het adres van Hoedekenskerke be treffende den stoombootdienst op de Wes ter- schelde. De begrooting van 1912 werd in ecnige posten gewijzigd tot een bedrag van £173.25, zulks in verband met inruiling van zegels. Suppletoir kohier H. O. 1912 werd goedgekeurd op een bedrag van f 34.65. Be sloten Werd naar aanleiding der circulaire van den Commissaris der Koningin twee borden te plaatsen met naamsaanduiding. De begroe ting 1913 Werd roorloopig vastgesteld bp f 9299.33 in ontvang, en uitgaaf. Uit Schouwen-Duiveland. Bjjv. no .1427 tot de St. Crt. van heden hovat de statuten van de N. V. Klipperschip „Wuta" te Bruinisse, opgericht door Rei- nier de Waal schipper aldaar en Wilhelmus Bohl. particulier te Rotterdam, als gemach tigde van den heer Johannes IJselenberg, particulier te Bruinisse. vennootschap heeft ten doel het in eigendom hebben en exploiteeren van een klip- perse-hip, met dien verstande, dat de ven- nootschap nimmer meer dan één vaartuig te gelijk in eigendom zal hebben. Zij wordt aangegaan voor den tijd van 50 jaren, eindigende op 25 September 1962. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 3000 en is verdeeld in 6 apndeelen, elk groot f 500. In het kapitaal der vennootschap Wordt deelgenomen door den comparant de Waal voor 5 aandeelen en door den lastgever van den comparant sub 2 voor 1 aandeel. ^let bestuur der vennootschap wordt opge dragen aan een directeur, onder toezicht van 1 commissaris. Voor de eerste maal Wordt tot directeur be noemd, de heer Reinier de Waal en lot com missaris de heer Johannes IJselenberg Uit Tholen. Aan den heer J. W. Slager te St. Anna- land, gewezen onderwijzer bij do Rijksnor maallessen te Tholen, is bij kon. besluit leen pensioen verleend van 1180 sjaarsingaande 1 Januari 1912 In de Dinsdag te Z a am slag gehouden raadszitting werd afgewezen het adres van herbergiers tot intrekking van de onlangs vast gestelde wijziging in de politieverordening, dat do herbergen des Zondags gedurende kerktijd gesloten moeten zijnEveneens werd afgewe zen een verzoek van den gemeenteveldwach ter, tevens bode en concierge van bet ge meentebuis, om vrijdom van personeelc be lasting. Aan de pogingen van den Alg. Ned. Wiel- njdersbond tot verkrijging van een wielerpad langs iden nieuwen dijk door bet Axelsche Gat zal steun worden verleend door het den van een. adres om adhaesie aan den Minister van financiën. Jlet plaatsen van bor den met den plaatsnaam acht de raad over bodig, in verband met de op verschillende we gen voorkomende wègwijzers van den Wiel- dersbond, die de gemeente Zaamslag aan- ijzen. Het verzoek van het Middelburgsch co mité voor het plan 1913 om steun wordt aan gehouden tot latere lieliandebng, teneinde eens te kunnen nagaan wat andere gemeenten doen en te onderzoeken of er voorwerpen zijn lelie voor de tentoonstelling zouden kunnen worden opgezonden. Vastgesteld werd eene verordening tot re geling van do jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie Het minimam is bepaald op f 350 met 5 jaaxlijksche verhoogingen tot een maximum van f 500. De indienst zijnde func tionaris komt dan in verband met zijne dienst jaren in 1914 in het genot van dit maxi mum. Daar men dit echter reeds met 1913 wil geven, zal voor dat jaar eene gratificatie van £50 worden toegekend Een voorstel om het minimum op f 400 te stellen en het maximum op f 600 werd ver worpen. De gemeentebegrootimg werd vastgesteld op een eindcijfer van f 28.293 68»/.', met een post voor .onvoorziene uUgaven ad f 156.8i Tijdens de behandeling van de begrooting werd op voorstel vaneen der leden het salaris dein gemeentewerkman met f 40 ver hoogd en dat van den man belast met leenige werkzaamheden in de buurt Othene met f 10 De hoofdelijke omslag is uilgetrokken op f 9260 (het vorig jaar op f 8500In verband daarmede zal machtiging worden gevraagd hot aximum op f 10.000 te bepalen. Tot onderwijzer en onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs aan de school in den Groote Huissenspolder werden benoemd de heer G. .T. Maas en mej. C. A. Th. Knijff. Beheer op de kerkelijke go-e deren en fondsen. Woensdag heeft 111 Den Haag de najaarsver gadering plaats gehad van het algemeen col college van toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv kerk. Voor Zeeland nam daaraan deel mr. A. A De Veer als secundus van jbr. A A van Doorn van Koudekerke, die door riekte was ver hinderd. Van de besluiten vermelden we 't volgende. Met betrekking tot de verhooging der pre dikantetraktementen zullen de Prov. Colleges worden uitgenoodigd een comité voor elke pro vincie in het leven te roepen, bestaande uit invloedrijke leden der Ned. Hcrv kerk. Van Van deze comité's mag worden verwacht, dat zij de gelden zullen vinden, welke voor ver hooging der traktementen noodig zijn. Door den afgevaardigde der Alg. Synode erd in opdracht van dat kerkbestuur de cir culaire besjiroken van 1 Dec. 1911 no. 750, waarin het Alg. College aan kerkvoogden en notabelen als zijn gevoelen heeft medege deeld, dat de Synode de bevoegdheid miste, in te grijpen in de wijze van beheer der pastorie- goederen Besmettelijke ziekten. Blijkens opgave in de St. Crt. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 2 tot en met 8 October ter kennis gekomen van den centralen gezond heidsraad kwamen in dat tijdvak in Zee land voor: 1 geval van typhus of febris typhoidea te Clinge, 's-Gravenpolder, Oud- Vossemeer en Rilland-Bath1 geval vandiph- teritis te Duivemdijke en te Middelburg 2 gevallen van die ziekte te Ouwerkerk. Uit Z. -Vlaanderen O. D. Door Burg .en Weth. van Neuzen is aan den heer A. Werjers, buitengewoon gemeente- opzichter bij den bouw der hoogere burger school ontslag verleend. (T. Ct.) j WATERSCHAP „DE BREEDE WATERING BEWESTEN 1ERSEKE". In het verslag der algemeen© vergadering van bovengenoemd waterschap moesten we ons door gebrek aan tijd beperken en de ver melding van de discussies naar aanleiding van het jaarverslag. We deel en daarover nu nog het volgende mee Naar aanleiding van het uitgebrachte ver slag werden door den heer A Arnold i en kel© aanmerkingen gemaakt zoo omtrent den toestand van hel stoomgemaal en den motor, die niet zoo gunstig is als daarvan wordt ge meld, terwijl van de betonglojoiing te veel' moois en van de bosaltglooiing te weinig) gunstigs Wordt gezegd. Nog Werd door spr. opgemerkt dat aan d< de aardewerken niet het opgegeven aantal ku biek© meters is verwerkt, en het noodbeslag volgens spr.'s meening niet oordeelkundig is uitgevoerd- Door den voorzitter, alsmede door den waterbouwkundigen ambtenaar werd hierop ge antwoord en een ander toegelicht, en gedeel telijk de opmerkingen weerlegd. Door den heer Arnoldi werd hel voorstel gedaan om een commissie van 3 persten te benoemen om een onderzoek in te stellen naar het verwerkte aantal kubiek© meters. Door den heer I. D. Fransen van de Putte Werd het voorstel bestreden op grond dat, Waar het werk is verricht dit onderzoek van geen nut kan zijn. Door den heer V reek en Werd opgemerkt, dat een der opzichters, de heer Cijsouw, had geconstateerd dat het niet mogelijk is nadat het werk verricht was, het aantal kubieke meters gTond te meten. Nadat door den voorzitter de gemaakte op merkingen door den heer Arnoldi, betreffende de gnomdverwerking krenterig waren genoemd, werd tot stemming over het voorstel-ArnoJdi (Overgegaan. Het voorstel werd verworpen met'17 voor 77 tegen en 19 blanco. Iliema werd door den waterbouwkundigen ambtenaar opheldering gegeven van de wijze, Waarop het noodbeslag is aangebracht. De lieer C. de Wilde A z bracht nog in liet midden, dat aan het noodbeslag knoei werk is verricht. Voorts zij nog gemeld dat tot leden der commissie tot het onderzoek der notulen werd aangewezen de liceren A Dekker, I D Fran sen van de Putte en E. C. van Dissel als leden van liet stembureau de beeren A. Ar noldi, J. Korstanje Lz. en L. Schouten, als leden der commissie tot onderzoek der reke ning en begrooting do heeren A, Dekker, P Lindenbergh, I. D. Fransen van de Putte Joh. Pilaar en als plaatsvervangers de hee ren W. Kakebeeke en E de Jonge. voorzalter antwoordde dat B. en ,Wkennende, zij 't van terzijde maar op goede gronden, de meening van den heer en mevrouw Druc ker, het niet oirbaar achtten zich recht streeks lot hen te wenden, ten einde niet op den heer en mevrouw Drucker het odium fe Iaden, dat zij zich tegen een andere oplos sing zouden verzetten Ned. H er v. Kerk. Beroepen: te Schoondijke ds. N. W- Posthumus te Eijsdente Dubbeldam ds- H. Meijer te Heukelom. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Koog Zaandijk R. E. van Arkel, cand. a/d. V. CT.; te Donkerbroek J. Y. Tiemersma te Drogeham. Bedankt: voor Tholen G. P. Oberman te Woudsend. Naar men weet, heeft Richard Strauss een Zgn. galante opera getoonzet: Ariadne op Naxos. Den 25sten dezer maand zal deze het eerst te Stuttgard vertoond worden. Het merkwaardige hiervan is, dat deze kleine opera slechts een onderdeel wordt. Strauss heeft nl. Molière's bekende comedie- „Le bourgeois gentilhom©" op muziek gezet en dit blijspel overeenkomstig zijn schematische®, aard als omlijsting gebruikt. Bij dit fijn-grappige blijspel is reeds muziek geschreven Door een tijdgenoot van den schrijver, Lulh. Zooals men zich hennnert ein digt het strik met een burlesk ballet. Hiervoor in de plaats komt thans „Ariadne auf Naxos" dat dus met do handeling van de comedie in geen ander verband staat, dan dat de hoofdpersoon en zijn gasten daar waarschijn lijk bij tegenwoordig zijn, In de® tekst van het stuk moest een en ander worden geschrapt. Ieder der drie gala-voorstellingen in Stutt gart zal ongeveer f 1375 kosten, afgezien van de kosten voor decors en costumes, waarvoor de ontwerper f 7000 heeft ontvangen en die voor f 25.000 'worden vervaardigd. De Drucker-collectie Het meest belangrijke van bet Woensdag den Amsterdamschen gemeenteraad gevoerde debat over de aanvaarding van de Drucker- collectie was de meed cc ling van den burge meester dat hij er zich bij den minister van binnenlandscho zaken van overtuigd had dat deze er niet aan dacht ©enige wijziging te brengen in de wettelijk vastgestelde over eenkomst tusscbe® het Rijk en den heer Druc ker, waardoor Amsterdam dus voor de keuze gestold werd: bouw den uitbouw en breng de collectie onderdak, of bouw niet en verlies de collectie, pen tusschenwog was er niet. De heer Wibaut vroeg nog, waarom B. en W niet gepoogd hadden, direct met den heer Drucker in verbinding te komen, waarop de Men schrijft ons uit Tholen: Gisteren begon de verzending vnn de op eene hofstede onder deze gemeente voor een fabriek verbouwde kool. In 't geheel zullen 20 wagenladingen 5000 K.G. per tram moeten verzonden worden. Daarna zullen volgen de oogsten van knolsellerie en gele pee. Op dezelfde hofstede zijn dezen zomer ook in massa suik'ëhbooten gewonnen. Een en ander is voor dit eiland iet6 onge woons, doch te verwachten is, dat dit voor beeld aanstekelijk zal werken. Aan deze zijde van Noord-Brabant worden bijna alle suikerpeeën van bet veld per as rechtstreeks naar de fabrieken vervoerd. De karrelui van Bergen op Zoom vroe ger een zeer gemoedelijk soort menschen dat zweepklapte over den weg en een heelen dag jhu, jhu aan de paarden riep schij nen ook al aanmatigender in bun eischen te worden. Althans de fabriek van Verlinden te Bergen op Zoom heeft uit Amsterdam een automobiel laten komen, die per rit 4000 K.G. bieten vnn De Klad (nabij Steen bergen) naar de baven van Bergen op Zoom vervoert. De karlui maakten vorige jaren nog niet 2 zulke ritten pei" dag. De peeën- auto reed gisteren voor het eerst en haalde elk uur een vrachtje. Wanneer de proef voldoet, zoo vernemen wij, zullen mterdere suikerbieten-automobiel- vraebtdiensten worden ingelegd. Woensdag werd te Oostburg de alge- meene vergadering geopend van de coöpera tieve vereeniging tot verzekering tegen hagel- schade. De rekening door den penningmeester over gebracht werd na goedkeuring der overge legde bescheiden vastgesteld. Uit het verslag over het laastte dienst jaar bleek dat de Mij. nog beschikt over een reservekapitaal van ruim f 73000, doch dat wanneer zij thans hare inschrijvingen Groot boek en certificaten 3<yo N. W. S. zou moeten verkoopen deze ruim f 10.000 gulden minder zonden opbrengen dan zij zijn ingekocht. De aftredende lede® van het bestuur de hee ren Clir. v. Hyfte de Jaeger, P. Beun Az. en G. A. Vorsterman van O yen alsmede de aftre dende schatters Iz. de Bruijne en J. Riss Kotvis werden met algemeen© of i algemeen© stemmen herkozen. Na vaststelling der begrooting overeenkom stig het voorstel van 't bestuur werd de ver gadering door den voorzitter den heer L. B Sturm gesloten. De „St. Crt." van heden bevat de staat van de gevallen van besmettelijke veeriek ziekten in Nederland geconstateerd' gedurende de maand September 1912, waar op Zee land niet voorkomt. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is H. K. H. A. Mayer Gmelin, leeraar aan de Rijke-, hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen, aangewezen als onderdirecteur van het instisnnt voor veredeling van land bouwgewassen aldaar. Het Stbl. no. 304 bevat de wet van den 23en September, houdende bepalingen tot wering en bestrijding van den Amen- kaanschen kruisbsssenmeeldauw. Vrijdag 25 October a. s. zal voor de arrondissements-rechtbank alhier behandeld worden de zaak tegen E. A de W. te Axel, beklaagd van het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoom vermo gen over een spoorweg. Door het openbaar ministerie zijn 11 ge tuigen gedagvaard, waaronder 2 doctoren en een ingenieur der Staatsspoorwegen als deskundigen. Arrvridiseermernts-Rcchibanlc t<am Zierikrec Door deze rechtbank zijn Dinsdag veroor deeld wegens mishandeling. W. D, 28 j., garnalen-vïsscher te Brouwershaven, tot 1 m. gev M. L. O. M., huisvr van J. B., 36 j., zonder beroep, te Zierikzee, bjj verstek, tot f5 1». s 10 h.';

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1