Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Binnenland. Uit de Staatsconrant Ingezonden Mededeelingen. Kurisi en Wetenscbappen. Onderwijs. lijk te bestudeerc-n, waartoe hem oen uit stekende gelegenheid werd gegeven bij een verblijf op do Philippijnsche eilanden De resultaten heeft hij meegedeeld in dc „Philippine Journal of Science" onder de-n titel' van „Waarnemingen over den invloed van het Philippynsch klimaat op den blan ken "mensch van het blonde of het bruine type." Daartoe werd een grool aantal waar nemingen verricht bij 500 blonden en bij 500 brunetten, die behoorden tot de Amerikaan- schc leger, dienstdoende in de kolonie. Een menigte physische onderzoekingen en labo- laboratc\riujnproe\t*i werden verricht en het relatieve bedrag van iedere ziekte, voorko mende brj iedere groep, werd nauwkeurig genoteerd Sommige feiten ziju verzameld, zoowel bij een evenredig groot aantal blonde en brunette zieken te huis als bjj hen, the ingeschreven stonden bjj het Amerikaumschc leger. In het bjjzonder zijn op deze wijze verkregen series van gevallen van zonne steek en bevanging door lntto, waarbij tel kens nauwkeurig aantcekoning werd ge houden van de huidskleur. Hot schijnt op den eersten aanblik heel natuurlek, te ver onderstellen, dat donkere individuen beter bestand zijn tegen het warnic klimaat dan blonde en wel, omdat de inboorlingen in do tropische streken allen gekleurd zijnen deze pigmentatie, zoomede tie geel-achtigo kleur van do huid bij het Kaukasische ras, mogen beschouwd worden als een poging van de natuur om een voorbehoedmiddel to scheppen tegen den chemischon invloed van het zonlicht. De negers kunnen bovendien beter tegen een heet klimaat door een meer eigenaardige anatomische gesteldheid van hun huid, die koeler blijft dan die van den blanke, omdat zij meer zweetklieren bevat en deze ook meer vocht afscheiden dan die bij het andere ras. „Maar majoor Chamber lain acht het zeer onwaarschijnlijk, dat het de actimsche stralen van het zonlicht zijn die den blanke minder bestand maken tegen een verblijf ui do tropen De proeven, ge nomen door Aron en Manila, over den in-1 vloed van de tropische zon op mensch en dier schenen te hebben geleerd, dat de langs warmte-stralen inderdaad veel nadee- liger zijn. Korte, doch ultraviolette. Nu stem men naar de „Gencesk. Crt." bericht, de uit komsten door Chamberlain verkregen, hiermee wel niet geheel en al overeen, maar dit 'is een gevolg daarvan, dat hij eigenlijk ooK geen verschil heeft gevonden tusschen het Weerstandsvermogen zijner beiden typen tegen den nadeeligen invloed der tropen althans 't verschil was zoo gering, dat daaruit geen conclusie mocht worden getrokken. De oorzaak, waarom do een boter dan een ander het warme klimaat verdragen kan, moet dus in iets geheel anders gezocht wor den dan in de kleur der huid. Volgens Cham berlain is die oorzaak gelegen in de eigen gezondheid, in de wijdste beteeken is van' het woord en met inbegrip van het weer standsvermogen tegen alle infectie. VERSTAND VAN KLEINE DIEREN. Enkele jaren geleden deelde Metchnikow mede, dat het „pantoffeldiertje" (Paramae cium) na voedering met een bepaalde stof deze na een bepaalden tijd niet meer opnam, doch ander voedsel wel, waaruit de onder zoeker besloot, dat dit ééncellige dier een onderscheidingsvermogen bezat, en dus niet van geestelijke gaven ontbloot was. Deze meening bleef niet onweersprokendoch thans hebben Lucy M. Day en Madison Bently, blijkens haar bericht in »The Jour nal of Animal Behavior", Bd. 1, S. 67 tv., proeven genomen, waaruit zij opmaken, dat het Paramaecium wel terdege in staat is, iets te leeren. Eén diertje werd gesloten in een haar buisje, waarvan de middellijn iets geringer was dan de lengtelijn van het Paramaecium. De uiteinden van het buisje waren met was dichtgestopt. Kwam dus het dier bij zijn bewegingen tegen zulk een wasprop en wilde het omkeeren, dan moesc het zich krommen. Natuurlijk werd de vereisebte kromming niet bij een eerste poging verkregen. Ge middeld waren 22 pogingen noodig, eer de eerste omkeering gelukte. De tweede slaagde echter reeds na 15 proeven en langzamer hand werd het aantal proeven steeds ge ringer. Bij de 15e omkeering waren nog slechts gemiddeld 3 pogingen noodig, en in enkele gevallen niet meer dan 1, zoodat de noodige kromming met den daaropvolgen- den draai onmiddellijk werden uitgevoerd, In samenhang hiermee ondergingen natuur lijk ook de tijdruimten tusschen twee op elkaar volgende omkeeringen vermindering. Was die tijd in het begin der waarnemingen gemiddeld 88.6 seconden, tegen het einde daarvan bedroeg hij niet meer dan 26.5 sec. De onderzoekers hielden ook rekening met de mogelijkheid, dat de vergemakkelijking van het keeren veroorzaakt zou kunnen zijn door een veranderden toestand van het water in het buisje, b.v. door eenig kool zuur, dat door het dier zelt was afgeschei den. Dau kon natuurlijk van leeren geen sprake zijn. Werd het Paramaecium na een gesloten rij van waarnemingen uit het buisje genomen, in open water gebiacht en na 10 20 minuten weer in het bnisje terug geplaatst, dan maakte het weldra zijn draaien in veel korter tijd dan te voren. Onufhankelijk van het omringende water, was er dus van de te voren verkregen ge schiktheid iets in het dier teruggebleven, m. a. w. het had iets geleerd. Iets derge lijks is alleen bekend van dieren, die een zenuwstelsel bezitten, wat het pantoffel diertje mist. Of men het nu ook bewustzijn kan toeschrijven, blijft volgens D. en B. een open vraag. JDe planten- en dierenwereld in October. Aan dr. Staring's Almanak voor den Nederlandschen Landman ontleenen we het volgende omtrent de verschijnselen in den planten- en dierenwereld in de maand October. Zoogdieren. Edelherten zijn nog bionstig. Breedvleugelige vleermuizen ver- toonen zich niet meer na den eersten guren nacht. Veldmuizen houden op, zich voort te planten. Vogels. Vertrek van trekvogels naar 't Zuiden. In 't begin van October vertrek ken boompieper, witte kwikstaart, huis- roodstaartje, roodborst je, rietzangers, grauwe of zanglijster, ringduif of groote boschduit, kwartel en roerdompin de laatste dagen der maand ook boomvalk, leeuwrik, spreeuw, kleine boschduif, poelsnip, kievit. Uit het Noorden komen naar ons land: bonte kraai, sys en keep. Door ons land trekken van 't Noorden naar 't Zuiden de volgende volgels, waar van sommigen zich hier een tijdlaDg, soms den geheelen winter, ophouden zinglijster, kamsvogel, koperwiek of oranjelijster, boat- snip, wilde gans en rietgans, kraunvogel. Reptielen en Amphibiën kruipen weg. I n s e k t e n. Vele insecten kruipen weg. Soms begint reeds de kleine wintervlinder eieren te leggen aan de knoppen van ooft- hoornen en wilgen, vooral aan die der ker- seboomen. De rupsjes van den bastaardsa- tijnvlinder vormen groote winternesten. De dennensparrups laat zich in deze, soms eerst in de volgende maand aan een druud naar beneden zakken, en verpopt in 't mos. Planten. De meeste hoornen verliezen hunne bladeren Druiven zyn rijp, eveneens de hazel- en okkernoten, de giftige taxus bessen, kastanjes en eikeis, alsmede 't zaad van esschen. Wintertarwe wordt gezaaid. De zon komt den 2 October op te 6.04 uur en gaat onder te 5.35 uur. De maan komt heden op 6.16 n. m. en gaat onder te 8.06 v.m. Donderdag is het laatste kwartier. Pietsrijders en wagenbestuurders hebben de volgende we^k hun lantaarns aan te steken te 6 uur 15 min. Onherroepelijk. Laat niet uw jeugd in ijdel spel verglijden Als gij u geeft, geef u voor allen tijd De pasmunt beeldt men naar het beeld des tijden, De diamant groeit ééns voor de eeuwigheid. Het klein genot stroomt toe van alle zijden, Het Groot Geluk geen leven tweemaal wijdt, Wee, die dan, om wat vreugd en klein verblijden, Den droom van zijn verkwiste jeugd beschreit. Want Ziel, als vrouw haar kind, brengt droomen groot En is dan verder voor bevrachting dood Zij kan niet langer, dan zij zelf heeft, baren. Maar mag een moeder nog kindskinderen zien, Jeugddroomen sterven kinderloos en vliên Bij 't wijken van des levens schoonste jaren. Frans Bastiuanse. PLAATWERKEN EN DE TARIEFWET. Een eigenaardig voorbeeld van do onvoor ziene en ongewenschte gevolgen die de be scherming bedoelende tariefwet kan hebben, wordt gegeven in een adres aan de Tweede Kamer van de firma Schelteïna on Holkema, ondersteund door de „Vereemging ter be vordering van de belangen des boekhandels", en van den „Nederlandschen Uitgeversbond". Met adres betreft art. 399 van hot gewijzigd ontwierp, en welk artikel alle platen, geen etsen, staal of kopergravures zjjndc, naar de waard!e worden belast. Do adressanten wijzen op verschillende gevolgen die deze bepaling zou hebben. Wegens het beperkt debiel van Nederland sche boeken zijn de uitgevers dikwijls ver plicht de illustlraties voor hun boeken (waar onder vertalingen zijn, welke met het inwer king treden der nieuwe auteurswet toch reeds duur betaald zullen worden) uit hot buiten land betrekken waar die illustration in groo- tfcr aantal, als dienende ook voor buitenland- sche uitgaven en dus goedkoopex aangemaakt kunnen worden. Van die illustraties een in voerrecht heffen zou dus zSjn, het belasten van Nederlandsche boeken waarvoor ze be stemd zijn terwijl de buitenlandsche boeken, die dezelfde illustraties bevatten, vrij inge voerd kunnen worden. Maar bovendien zou do bepaling de Neder landsche boekdrukkers, papierhandelaren, lxx>k buiders en brecheerders benadceleu, omdat de Nederlandsche uitgevers er door verplicht zouden worden ook den Nederlandschen tekst in bet. buitenland te laten drukken, er het papier te koopen en er tevens brocheerders en binders aan het werk te zetten, om aldus de geheele oplage der complete boeken vrij te kunnen invoeren. Zoo iets moet nu reeds gebeuren voor sommige kinderboeken, maar zou dan ook voor andere boeken jioódig worden. En eindelijk wijzen de adressanten op de door hen uitgegeven kunstwerken, waarvan zij de photogravures in het buitenland moeten laten maken. Zij zouden dus voor afdrukken hun ner eigen koperen platen op door hen zelf uitgevoerd Hollandsch papier een zeer hoog in voerrecht moeten betalen, terwijl buitenland sche uitgevers concurreerende plaatwerken vrij kunnen invoeren Bij kon. besluit: is C. Kamerbeek, oud-hoofd O. L. S. en oud-dir der vormschool tot opl. van oud. te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verb eeremcdaille, in brons, aan mej. E. Ooms, dienstbode by mevr. de wed. Lode- wijks te Amsterdam, is benoemd tot insp. M. 0. dr. G. H. Coops, thans leeraar Middelb. Kol. Landbouwschool te Deventer, is aan mr. A H Lijdsman te Breda, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsver. secr dier tkmdcomm. in het 8ste district te Breda, en is als zoodanig benoemd mr. F. H. J. J. Suys, adv. en. pioc. esi cand. not. aldaar; zijn, met ing. van 1 Oct. bevorderd: tot opz. Rijkswaterst 3de kl„ P. Siekman en C. Schagen, thans idem 4de kl.; tot buredamb- tenaren Rijkswaterst. 2de kl., W. van Wijk, zich noemende W Hooniik en P. M. Knieriem, thans idem 3de kl. NOG IETS OVER BRUG EN VEER. Men schrijft ons nit de Stad aan ■t V e e r Nog leven we in een roes We staan nog onveranderlijk in 'tteeken van »De Tweelingen". Nog leest men op het gezicht van eiken Tholenaar een glimp van zaligheid (groot f 9350) maar we loopen met die tweelingzaken rond als hinkten wij op twee gedachten Het pontveertje, vervloekt, verwenscht, doch met de getrouwheid van een getrapten hond ons de schatten in den 'schoot bren gend de brug, de gebenedijde, maar vergend den afstand van ons eerstgeboorterecht, daarbij ons aangrimmend met haar hooge kosten. Nog eensde pont, voorwereldlijk gedrocht, als een ruige beer loopend aan een touw daarentegen de brug, in schoone lijn zich buigend van boord tot peiler als het trotsche monument van 't menschelijk genie. Wat tegenstellingeen veer, dat ons de klinkendste bewijzen van zijn waarach tigheid in klimmende mate levert we trekken nu f 2500 meer een brug, zich reeds een halve eeuw aan onze verbeelding toonend zoo schoon als een luchtspiegeling op zee, echter verradelijk als fata morgana, hoe meer benaderd, boe verder af: in 1865 een affaire van een paar ton, nu gewassen tot het dubbele bedrag. De brug, alleen be staanbaar bij eendrachtig samengaan van al wat er belang bij heett, de Eendracht in haar kluisters te slaanons veer, het voor werp van afgunst en nijd, een knuifje om van te watertanden. Wel branden onze lampen, maar toch roepen we: wat is er van den nacht? Zal ooit de purpre boog der brugge aan den gezichteinder opdoemen, verkonden den dag van on9 vernieuwde leven Het schoonst gekraai werd allerwege krachtig aangeheven. (Slechts ultra-schuch terheid zei'k hen er voor, maar maar, 'k ben er tegen, als 't teveel moet kosten. Wat drommel, wie gooit er hier dan wel met de centen Wij Zijn we daarvoor tollenaars Zeg Maar nochtans, de brug, reeds 50 jaren flikkerend onder de kimmen, zou niet rijzen boven den horizon. Géén brug wel een stervend comité, géén transbordeur, géén motorkrnehtalles, zuchtte een raadslid, alles blijft bij 't oude wegens gebrek aan energie. Helaas. Maar 9nel droogden we onze tranen. Dan de oude boel maar wat opgepoetst. En zoo laten wy een nieuwe pont en dito boot aanmaken en gaat een stel letje van 't oude materiaal uit de vaart. Reddingsboeien komen in alle vaartuigen. Dus waken we voor 't veege lijf van ang stige passanten. Ieder kan zoo slim zijn om uit water en vuur te blijven want voor een betere verlichting van den overkant moet de nieuwe pachter zorg dragen. Een gloeiende 9pijker werpt thans zijn stralenbussels zoo ver als 't gaateen licht van 30 kaarsen zal dat gaan verbeteren. Voor den nacht komt een vaste man (waarom geen vrouw als ze met alle geweld het kiesrecht moet hebben) In verband daarmee in 't geheel 4 vaste knechts, waarvan 3 dienstdoende op 't, drukste van den dag, van 6.) ure vm. tot 9 uur 's avonds. En, gevoelde behoeite, boetetoepassing en een splinternieuwe veer- commissie voor den pachter als de stok achter de deur. Maar die commissie zal niet vitten, werd op de verpachting medegedeeld, ze zal handelen gelijk het een goede com missie betaamt. Ten slotte nog een nieuwe vindingeen regeling aan 't goederenvervoer over 't veer. Het was wanhopig toen veerman en tram de vrije hand gelaten werden. Het leverde de meest anarchistische toestanden op. Wat moest men doen als b.v. de veerman wei gerde de per tram aangevoerde goederen aan te Demen Nam de veerman ze aan en bereikten koop- en eetwaar den geadres seerde eerst 24 uur daarna, men bad dan nog slechts dank te brengen aan dien veer man, die zoo goedertieren w as voor vervoer te water en voor de bestelling soms tegen buitenmodelsch tarief te zorgen. Maar er waren zochten en stille klachten en nu glimmen wij van plezier, nu er een nieuwe pachter komt,die f 9350 betaalt. RAAD VAN STAVENISSE. In de V rijdagnamiddag te Stavenisso gehouden gemeenteraadszitting werd be sloten een 2en vasten werkman voor de ge meente aan te stellen, tegen 1 8 per week, gedurende de maanden Oct. en November en verder, zoo dienB diensten noodig zijn, tegen daggeld. In zake wijziging schoolgeldheffing werd besloten eerst de noodige inlichtingen te vragen naar de ingevoerde heffing te Sint Maartensdijk, om later de zaak te regelen. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. een verzoek van de afd. Stavenisse van Schuttevaer inwachten, in zake het maken eener bsnkplaats voor de schepen, waarna het dag. bestuur dan een voorstel zal doen. De voorzitter deelde mede dat er zich voor een ainbachts-avondschool slechts 2 of 3 leerlingen hebben aangemeld, zoodat er geen termen zijn tot de oprichting ervan over te gaan. Naar aanleiding van het gesprokene ook in de vergad.'ring om subsidie van de pol ders voor onderhoud der gemeentewegen, verklaarde het lid Yerstraste de wensche- lijkheid van een onderzoek, hoe de weg tot stand is gekomen, onder welke voorwaarden en wie er de eigenaar van is. Op voorstel van den voorzitter werd aan B. en W. op gedragen hiernaar een onderzoek te doen. Het verzoek van het dag. bestuur van Poortvliet om medewerking in zake over brugging- Eendracht- en tramaanleg op het eiland Tholen werd op voorstel van B. en W. met 3 tegen 2 voor notificatie aange nomen. Ingevolge het verslag van de com missie van advies werd de gemeentebegroo- ting voor 1913 definitief vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op t 18.141.96 De com missie van advies, in zake de begrooting voor het Burg. Armbestuur vond de jaar lijks te houden collecte omstreeks Nieuw jaar niet gewenscht en stelt daarom voor hiermede op te houden ei de gevraagde subsidie aan het armbeetuur daarom met f 250 te verhoogen. Dit voorstel werd met 3 tegen 2 stemmen aangenomen, zoodat de begrooting in verband hiermede zal gewij zigd worden. Als hoofd van de politie stelde de voor zitter voor het uittrekken van een post van hoogstens f 25 per jaar, als tegemoetkoming in de kosten geneeskundige behandeling van den gemeente-veldwachter en diens gezin. Aangenomen met 5 tegen 1 stem. Ingekomen was een plan van den heer Cuypers voor een waterleiding op het eiland Tholen. In verband met de hangende plan nen in deze werd dit voor notificatie aan genomen. Op voorstel van B en W. werd aange nomen met de beBturen van St. Annaland en St. Maartendijk te overleggen om voor gemeenschappelijke rekening op de grens der gemeente palen met aanduiding der plaatsnamen te zetten. Ingekomen was een vernieuwd verzoek van dhr. J. L. Meyer alhier om concessie voor den aanleg eener electrische centrale. Het lid H. J. Dorst wenschte eerst uitgemaakt te zien of men voor verandering van licht was. De stemming gaf 3 vóór, 3 tegen, (de beide wethouders en A. v. "t Hof), zoodat het verzoek aangehouden werd tot een vol gende vergadering. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten inzake het verzoete van den Burge meester om ontheffing van de verplichte in woning in de gemeente. Daar dit stuk niet ter visi* van de leden heeft gelegen, werd op voorstel H. J. Dorst besloten Jhet aan te houden tot eon volgende vergadering. Bij de rondvraag vroeg het lid Yerstraate dringend om verbetering van de due d'Alve in de haven. De voorzitter zegt hiervoor reeds lang gezorgd te hebben, maar dat de schuld te wijten is aan den gemeente-opzichter. Hierop ontspon zich een zeer onverkwikkelijk debat tusschen voorzitter en het lid Verstraate. Naar aanleiding van de gedwongeD afwezig heid van een onderwijzer op de school werd de wenschelijkheid uitgesproken in het be lang van de school de noodige voorziening te treffen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de zaak zeer ernstig zal overwogen worden en dat B. en W. zoo spoedig doenlijk een oplossing aan de hand zullen doen. Voor onden van dagen. Het is niet de oude dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpijn, rheumatiek, urine- kwalen, waterzucht graveel, lendenjicht enz. veroorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge nicn- schen dienen te weten, dat de nieren zorg dragen voor de afscheiding van het urine zuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed. Waaneer deze organen, hun werk be hoorlijk doen gaat het bloed er iedere drie minuten door heen en komt het er volkomen gezuiverd uit. Zijn de nieren echter verzwakt of ziek, fl.-m kunnen de onzuiverheden in het bloed er niet door de nieren uit gefiltreerd wor den. Het met onzuiverheden bezwangerde bloed geeft dientengevolge ziekte in plaats van nieuw leven aan alle organen in zijn omloop door het lichaam. Vandaar dat kwalen als de bovengenoem de spoedig volgen, en het is dan ook van het grootste belang, dat menschen op leef tijd acht geven op de werking van-hun nieren. Wanneer zij liun plicht niet behoorlijk vervul len, komt hen dan onmiddellijk te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de standaard medicijn voor de nieren en blaas. Zjj verster ken de nieren en maken hen gezond, zij stel len hen in staat om hun gewichtig werk weer behoorlijk 1e doen en als uw nieren gezond zijn, houden zij ook u gezond. Let er op, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteefcening van James Foster op het etiket voorkomen, dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer-Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. De Geschied- en Letterkundige vereen. 3,lh i er jstelt zich voor in het komende seixoen* drie voordrachten, te doen houden. Voor de eerste lezing, die 22 November zal wor den gehouden heeft zich beschikbaar gesteld professor dr. D. C. Hesseling uit Leiden. Zyn onderwerp zal ziyn„Heldendicht en volks poëzie." Voor do 2e lezing 24 Junuuri z-U optreden dr 1 H. Gosses uit Amsterdam met het onderwerp „Zeeland en Vlaanderen in de Middeleeuwen Voor de 3e lezing Maart zal konreu dr. Fredenk van Eeden uit Bussuni over een nader op te geven onderwerp Nog eens Sara. We leven weer in een periode, dat de internationale pers zich met, Sara Bernhardt bezig houdt. Zij bemoeit zich trouwens wel met futieler zaken. Boozetongen hadden beweerd, dat mevrouw Bernhardt al 69 jaar was. Wel foeiNist waar, heeft Sara een journalist verklapt, ik ben enkel maar 68. Toen kwam natuur lijk het gesprek op haar spreekwoordelijke, eeuwige jeugd. Ook het geheim, hoe ze die behoudt, heeit de tragedienne met vrouwe lijke behaagzucht opgebiecht. Als ze moe is of orerspannen, eet ze een paar rauwe eieren en een handvol krabben, Voilétout". Bovendien gebruikt ze baden van champagne, die vörfrisschend en prikkelend werken. Ook is een vrouw volgens haar niet zoo oud, als ze schijnt, maar slechts als zij denkt te zijn. Wat dit laatste betreft, daar ont breekt het de onvervaarde kunstenares in het minst niet aan. De >schijn" laat meer te wenschen, maar is dan ook maar schijn t Hoe kan men beweren, dat ik oud ben, riep de actrice verontwaardigd uit. Gedu rende de afgeloopen week had ze twee uur daags met haar gezel--chap gerepeteerd, vier uur voor de bioscoop gespeeld, de zaken voor haar eigen schouwburg te Parijs ge regeld en minstens een uur met haar ach terkleinkinderen gespeeld1 In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Colijnsplaat is benoemd tot hoofd der openbare sohool de heer H. Blok, h. d. s. te Egede, ge- meense Hellendoorn en verder werd benoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim de heer P. Beun. Benoemd tot trjdelyk onderwijzer aan die ft 1:. school te Leerdam de heer II. Ran- gelbroieck van. Hulst Volgens de Westminster Gazette" vormen op het oogenblik da vrouwelijke 6tudenten in Duitschland 5 'J/0 van alle aan de verschillende hoogescholen ingeschre venen, ofschoon de wet, die vrouwen den toegang tot de universiteiten toestaat, pas vier jaar in werking ie. In Berlijn studeeren niet minder dan 845 vrouwen, (verreweg het grootste aantal), in in Bonn 255 enz. By dit totaal moeten nog ongeveer 1800 vrouwelijke studenten gere kend worden, die niet zoo geregeld de lessen volgen, waardoor het volledig aantal meis jesstudenten in Duitschland tot 4500 stijgt. De meerderheid is protestantsch of joodsch, zeer weinig katholieken vindt men onder hen. De »Mercure de France» is nagegaan, hoe het tegenwoordig met het onderwijs van de moderne talen in de verschillende landen staat. Wij durven er niet voor instaan, dat dit onderzoek strict onpartijdig heeft plaats gehad, wat trouwens op dit gebied ook zeer moeilijk zou zijn. De uitkomst wijst aan, dat het Franseh over de geheele linie de zege wegdraagt. In Engeland vindt het Duit9ch minder en min der bijval, daar de leerlingen, die mogen kiezen, welke vreemde taal ze willen leeren, bijna altijd aan het Franseh de voorkeur schenken. In Frankrijk schynt echter na 1870 het Duitscb op de lycée's den voor rang boven het Engelsch verkregen te heb ben. Ook in Duitschland iB de stadie van het Franseh vooruitgegaan ten koste van het Engelsch, maar de regeering ia tusschen beide gekomen ten voordeele van het Engelsch, dat ze van handelsstandpunt vaa groot belaDg acht. Franseh wordt thans in Italië meer dan ooit te voren onderwezen, maar ook het Duitsch wint er terrein, inzonderheid in het Noorden. In Spanje telt het Fransche taalonderwijs meer leer lingen dan eenige andere vreemde taal. Daarna komt bet Engelsch. SPORT. Vliegen te Soesterbcrg Men leest zooveel van vliegproeven in het buitenland, dat men welhaast zou vergeten, dat er ook In Nederland gevlogen wondt <m dat ook ons land aviateurs kent, die er wezen mogen. Wij bedoelen niet de heeren die met ai en toe vijf minuten vliegen op een kermis of tentoonstelling hun kostje trachten te verdie nen, doch zij die waarlijk de vliegerij trach ten vooruit te brengen. Het „Handelsblad" vertelt daarvan Nu de tijd van regen en wind, welke ïle aviateurs tot werkloosheid doemde, voorbij is, komt weer meer teven en beweging in het vliegkamp te Soestorbergdaar oefenen zich thans de officieren Van Heyst, Coblijn en Ver- steegh onder leiding van den aviateui Van Meel. Zondag heeft men in Utrecht reeds den lui tenant Van Heyst in zjjn tweedekker rondom den Dom kunnen zien vliegen en Donderdag deed hjj zijn eerste vlucht met een passagier,

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6