H\ 228. iss' Jaargang. Donderdag 26 September. Middelburg 25 September. Kerknieuws. Dit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. bh,: Kunst en Wetenschappen. Onderwijs. Landhonw. Ingezonden Mededeelingen. Verschillends Berichten. 8«V" mmdelbergscbe mmv Deze courant verschijnt dagelykt, met uitzomdermg van Zon- en feestdagen, Prqe per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nummert kotten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarde*. Protpeotuisen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eeritrolgende nnmmer moeten de» middag, vóór aan het bureau bezorgd zijn. AdvertMtaö* t 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elke regel meet 20 cent Reclamet 40 oent per regel. Groote lettert naar de plaats, die tü innemen. lot. de plaatiing van advertentie* en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend) Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Alfemeev Adveieéea*Jofi5av' AV 4. DE LA S3 AH Aa., N.Z. Voorburgwal 5*66, Amsterdam. j deze courant behoort een KQ, die zieh thans tegen 1 Oct. a. 8, op ons' blad abonneeren, ontvangen de nog in Septem ber verschijnende noramers gratis. KUSTVERDEDIGING. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot instelling van een Fonds ter verbetering van de kustverdediging. OOST-I ND IE. Blank-bruine compagnie. Bij de thans gehouden manoeuvres is voor het eerst een nieuwe compagniesfbrmatie aan de praktijk getoetst, waarin de Amboneezen, de Soendaiueezen en de Europeanen niet lan ger in afzonderlijke compagnieën zijn ver eenigd; thans is blank en bruin over elke compagnie verdeeld. Deze nieuwe formatie moet, naar de „Java Bode" vernam, alt! in de eerste militaire af deeling heel gunstig hebben gewerkt op den geest van den troep er werd heel wat minder gemopperd in d» dan vroeger in de zuiver Euro- Inlandsch blad. Naar het „Bat. Hbl." weet te melden, over weegt do Regeering in Nederlandsch-lndië het plan om aan nieuw op te richten dag- en weekbladen de verplichting op te leggen tot het storten eener waarborgsom- Aanleiding tot dezen maatregel is de snelle „opkomst" van do inïandsche Pers. Men wil, zaer terecht, de bladen met iets tastbaars „in de hand" hebben, zegt het blad. Men zou hier dan het voorbeeld volgen van de Eng.-Indische regeering, die om ge lijke redenen een dergelijken maatregel trof. De cholera. De cholera bepaalde zich te Batavia nog slechts tot enkele gevallen, zoo ook te Sema- rang, waar o. a. een Europeaan, de heer L., door de ziekte werd aangetast. Wat Soexabaja betreft, schreef het „Soer. Hbl." „De cholera schijnt in de af deeling Soera- baja nu vrijwel geweken. Van 16 tot 22 Augustus werd slechts 1 geval gerapporteerd." Wel kwamen te Soerabaja nog steeds de pokken, nogal voor. Den 26en Aug. werd van daar aan de „Loc. gemeld: i de laatste drie dagen i van pokken voor; er lifters. De animo bij de bevolking om zich te laten i wordt geringer.' de plaats zijner bestemming te Vlissingen ge bracht. Betreffende den brand te Oostkapellc, waarvan in ons vorig nommor melding weid gemaakt, kan nog worden bericht, dat de beide schuren geheel zijn veibrand. De puinhoopeu, waaruit nu en dan nog rook en vlammen oprezen, werden voortdurend bewaakt- Behalve de geiten zijn nog eenige konijnen in de vlammen omgekomen. Door doelmatige bediening van de spuit en den ijver der brand weer zijn de belendende gebouwen gespaard gebleven. Gelukkig was er weinig wind en dan nog uit de goede richting. Bij een feilen westenwind ware de ramp niet te over zien geweest. Uit Zuid-tteveland. Het water uit de Zuid-Bevelandsche water leiding zal zoo mogelijk heden, of anders morgen in Goes gebracht zijn ter doorspoe ling der buizen, waarmede men reeds klaar is tot Kloetinge. Door den Duitschen paardenhandelaar B. zijn gisteren de verschuldigde proceskosten voldaan, waarna de beslaglegging op de paar den te Goes is opgeheven. Een -en ander heeft den betrokkene on- noodige kosten bezorgd, die niet zulten mee vallen. De paarden zijn reeds verzonden naar de plaats van hun bestemming. Te Hansweert doet zich het verschijn sel voor, dat alle welputten droogloopen. Som migen schrijven het toe aan den lagen water stand in het kanaal, terwijl anderen het op rekening stellen van de etectrische pompin- richting, die den put voor de te bouwen derde schutsluis van water vrij moet houden. Uit Sohouwen-Dniveland. Op verzoek van den commissaris Van po litie te Zier ik zee is aan het station van de Rotterdamsche Tramweg-Mij. in de Rose- straat te Rotterdam aangehouden een 15-jarig meisje, dat zich te Zierikzee aan diefstal van geld heeft schuldig gemaakt Dit Z.-Vlaanderen W. D. J.l. Maandagavond is een der personenwa gens en niet de locomotief, zooals een ander blad meldde, van de tramlijn OostburgCad- zand in laatstgenoemde plaats gederailleerd, waarschijnlijk door verkeerden wisselstand, waardoor de tram met ruim 1 uur vertraging te OostbuTg arriveerde. Dien dag Werden ruim 1200 kaaltjes op ge noemd traject afgegeven. Bovenbedoeld blad gewaagde verder van of- ficieele ontvangst te Zuidzande enz.een en ander is juist omgekeerd gebeurd. Uit Tlltilnifli) Bij den caféhouder R. te Vlissingen zijn hedennacht een aantal konijnen ont vreemd, waaronder een nest met jongen. Do politie is met den diefstal in kennis Dit Walcheren. In de maand Juli werd aan alle Walcher- sche dorpstimmerlieden een circulaire gezon den door het bestuur der verceniging „Neha- lennia", waarin hun werd medegedeeld, dat het plan bestond, ter bevordering en ter op wekking van de belangstelling voor de bouw kunst, den timmerlieden, die lid werden van de vereeniging kosteloos een abonnement te geven op het geïllustreerde weekblad „De Bouwwereld", Waaruit voor hen veel te leeren valt. Tien timmerlieden hebben zich als lid aan gemeld en door een overeenkomst niet de uitgevers van „De Bouwwereld" zullen deze nu roet ingang van 1 Januari 1913 het blad ontvangen. Het bestuur hoopt dat de lectuur de timmerlieden moge overtuigen, dat juist do zoogenaamde», „ouderwetsche" bouwwijze het meest nabijkomt bij de moderne richting. Toen de landbouwer J. W. te Seroos- kerke hedenmorgen een koe naar de slacht plaats wilde brengen, werd het dier onderweg zeer woedend en. gaf den geleider zoo'n stoot, dat deze kwam te vallen en zijn arm brak. To Middelburg moest hem medische hulp ver leend worden, Do koe ontging echter zijn. lot niet, maar werd met een sleeperswagen naar zendt ons een andere lezing van de geschonken aan het personeel der IJzend. Stoomtram, nl. dezezij vormen de gestorte pensioen-bijdragen over al die jaren en worden terugbetaald, nu met en der IJ. S. M. ook het pensioen fonds dier maatschappij ophoudt te bestaan. Dinsdagmorgen is te Zuidzande, nadat de bewoners reeds te 6 uur hunne woning) hadden verlaten om zich naar hun werk te be- i, ingebroken bij een veldarbeider, door het stuk slaan van een raam. Het aanwezige geld naar men zegt een vrij groot bedrag is medegenomen, terwijl eenige zaken waren vernield. Van de(n) dader (s) is tot heden niets be kend. In een Zondagavond druk bezochte verga dering der Kafch. Kiesvereemiging te Aar den burg werd besloten deze te reorgani- en aan te sluiten bij de centrale kies- vereeniging voor het district Oostburg. Staande de vergadering traden verschillende nieuwe leden toe. sterk verminderde Patiënten, die zwaar ziek zijn en zulken, die een lang ziekbed achter den rug hebben, is vóór alles noodig de krachten in stand te houden en op te benren. Danrtoe is een licht verteer- bere, niet prikkelende voeding noodig, die tevens ook bijzonder versterkend is, zooala men die in »KUFEKE« leert kennen. EDFEKE< kan zoowel eenvoudig bereid, slechts in water, melk of cacao gekookt, als gemengd in soepen, groenten en zoete ge rechten toegediend worden en zal, door deze afwisseling, het verhemelte van den zieke nooit vermoeien. Predikants-traktemen ten. Het. Algemeen College van Toezicht op het Beheer der Kerkelijke Goederen en Fondsen der Ncd. Hervormde Gemeenten in Nederland, heeft de provinciale colleges van toezicht ver zocht, in hun ressort een onderzoek in te stellen naar de navolgende punten (daarbij nl. uitgaande van de gedachte, dat hot minimum tractement van een predikant moest bedragen f 1400 per jaar, benovens vrijdom van de beide eerste grondslagen der personeele belas ting en een vrije ambtswoning), a. Wat is er in iedere provincie, en wel in de verschil lende gemeenten afzonderlijk voorzoovörre zij onder beheerstoezichl staan naar boven- genoemden maatstaf te kort? b. Welke midde len zouden de provinciale colleges weten aan to wijzen, om in dat te kort te voorzien? c. Er zullen, provinciën zijn, die onmogelijk al de hulpbehoevende gemeenten binnen hun eigen ressort zullen kunnen steunen; op welke wij ze zouden andere provinciën haar de hand kunnen reiken, opdat ook daar het minimum wordt bereikt Het Provinciaal College van Toezicht in Friesland heeft het onderzoek uitgestrekt tot de niet aangesloten gemeenten. Het heeft ant woord ontvangen van 151 gemeenten, waaron der een 42 waren, die volgens de voo stelde regeling, niet het voldoende tracte- fci de provincie Groningen is dat het geval met 44 van de 141 gemeenten; in Drente met 17 van de 54 gemeentenn Ovcrijsel met 22 van de 60 gemeentenin Gelderland met 68 van de 130 gemeentenin Utrecht met 10 gemeenten (het aantal gemeenten met vol doend tractement is niet opgegeven); in Noord- Holland met 62 van de 135 gemeenten; in Zuid-Holland met ongeveer 50 van de 103 gemeenten; in Zeeland is het niet opgegeven, daar alleen nog ma?r een paar voorloopige mededeelingen zijin ontvangen; in Noord-Bra bant met 46 van de 62 gemeenten en in Lim burg met 15 van de 16 gemeenten. Mengelberg heeft te Berlijn met het Philharmonïsch Orkest de 8ste symfonie van Beethoven, de ouverture Euryanthe en Strauss' Heldenleven gedirigeerd. Het succes was groot, maar niet overweldigend. De solist, de tenor Slezak uit Ween en, stelde den dirigent wat in de schaduw. (j het eerste nummer was de stemming nog koel. Do meeste kranten schrijven vrien delijk waardeerend, over onzen landgenoot. Een spreekt echter van een „hausbacken" op vatting. - - Het gedenkteefcen van Oscar Wilde op het kerkhof Père Lachaise te Parijs Is op last van den directeur omhuld, omdat het hem voorkwam onzedelijk te zijn. Het stelt een mannelijke figuur voor met het hoofd een sfynx en is, zoo als men weet, het werk van den beeldhouwer Jacob Epstein. Te Londen, waar het monument tentoon gesteld was, heeft men er geen aanstoot aan genomen. Vermoedelijk zal het oordeel worden ge vraagd van Rodin, ter voorlichting der com ae voor sclioone kunsten. - In een vorig nummer vermeldden we als geslaagd voor 't diploma vakschoolleeraar J. de Mosdit moest zijn J. de Meij. Tot hoofd van school 2 te IJ zen- dij ke is benoemd de heer Th. Overvelde, onderwijzer te Amemuiden. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde mevrouw Geertruida Luberta de Haas geb. Lorentz, geboren te I/eiden, wo nende te Berlijn. Deze promotie geschiedde op verdediging van >n academisch proefschrift getiteld „De theo rie van de Brown'sche bewoging en daar mede verwante verschijnselen." Dr. A. B. Droogleevcr Fortuijn, benoemd tot lector bij de faculteit der geneeskunde do rijks-universiteit te Leiden, om onder wijs 1e geven in de histologie en microsco pische anatomie, aanvaardde hedennamiddag zijn ambt in de Collegezaal van prof. Nolens het Academisch Ziekenhuis, met een open- hare les, tot onderwerp hebbende „het ver loop van de differcutiatie der col." Zorg voor het Openbaar Onder wijs. In een Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Liempde heeft de bur gemeester als een middel om de gemeente- financiën er bovenop te helpen, genoemd over neming van het openbaar onderwijs door het kerkbestuur; dat zou de gemeente jaarlijks f 1500 schelen zonder dat de kerk er schade door lijden zou, omdat die toch hooge sub sidie krijgt. Hij beval den leden aan, hun invloed daar toe aan te wenden en sprak de hoop "uit, dat vooral de kerkmeesters, die in den raad zit ting hebben, tot verwezenlijking van zijn denk beeld zouden meewerken. Het onderwijs zou daarenboven dan niet meer neutraal, mam- godsdienstig zijn, wat hij mede een groot voor deel achtte. N. R C. Het Utrechtsche schandaal. Men herinnert zich dat onlangs een aan tal heeren en dames d e zich als tandheel kundig student te Utrecht wilden doen in schrijven, wegens tekort aan plaatsruimte naar huis moesten worden gezondeD. Nader verneemt het U. D. nu, dat dit aantal ruim 40 bedroeg. Het was niet moge lijk deze studenten te plaatsen, omdat alle lokaliteiten van het Instituut vol zitten. De studenten van het eerste jaar aldus werd aan het blad medegedeeld kunnen niet tot het tweede jaar worden toegelaten, omdat daar voor hen geen ruimte is en het tweede jaar kan weder niet naar het derde jaar gaan, omdat ook daar geen plaats meer beschikbaar is. Zoodoende moesten de nieuw- aankomende studenten wel worden teleur gesteld. Zijn wij goed ingelicht, aldus het U. D., dan moet het Instituut plaats bieden aan 120 studentenden vorigen cursus waren er 140 studenten en was het te voor zien dat moeilijkheden niet te vermijden zonden zijn, wanneer het getal studenten zou blijven stijgen. De directie moet toen dan ook aangedrongen hebben op bet nemen van bijzondere maatregelen waar inmiddels aan een en ander nog geen uitvoering werd gegeven was het een onmogelijkheid thans bij het begin van den cursus 180 studenten te ontvangen in een gebouw, dat slechts berekend is op 120 studenten. !et college van curatoren moet op het oogenblik druk bezig zijn, om ten spoedigste aan den nood-toestand een einde te maken, zoodat de hoop gekoesterd mag worden, dat binnenkort de nieuwe studenten kun- worden toegelaten. In een boomgaard teWolphaarts- d ij k staat op het oogenblik een pereboom (Bonne Louise) in volle bloei, alsof het voorjaar was, terwijl (lezer dagen iemand aldaar een bos aardappelen rooide, waaraan, behalve verscheidene eetaardappelen één groote van 5 ons bing. De eetlust. Slechte eetlust is gewoonlijk een der eerste verschijnselen, hetwelk er op wijst, dat onze spijsvertering niet naar behooren geschiedt. Als ons eten niet smaakt, zet het ook niet aan en niettegenstaande dit als bekend veron dersteld mag worden, zijn er vele personen, die Kïch niet ziek gevoelen en toch nooit gezonden honger hebben. En toch is een gezonde eetlust een voornaam onderdeel van een gezonde voeding. Foster's Maagpillcn be zitten het vermogen om den natuurlijken eet lust te doen wederkeeren, doordat zij de voor den eetlust onmisbare vloeiing der spijs verteringssappen regelen. Zij zijn het beste ge neesmiddel voor alle voedingsstoornissen, ver stopping, nesiagen tong, hartwater, slechte spijsvertering, enz. Hun werking is zacht en weldadig, zjj verwekken geen krampen. Iedere échte flacon draagt de handlccke- ning van James Foster op het etiket, wacht u voor namaak. Foster's Maagpillen zjjn te Mid delburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157 h f 0.65 per flacon, of f 3.60 per zes flacons. SPORT. Competitieprogramma Zuid, 2e klas. Het competitieprograrama voor de Zuid 2e klas A luidt29 September M. V. V. O Zeelandia't Zesde—Wilhelmina II6 Octo ber E. M M't Zesde; Willem IIM. V. V. O. 13 October Wilhelmina IIM. V. V. 0 Zeelandia't Zesde20 OctoboT M V. V 0.—Willem II; 27 October: Willem II— E M. M. Het overige zullen wij morgen meedeelen Nieuwo Voetbalclub Te Vlissingen is opgericht de voet balclub „Willen is kunnen", met de kleuren wil-zwart, aanvankelijk met 25 leden 1 do nateurs en 1 begunstiger M. V. V. 0. - Z e e 1 a n d i a, Als scheidsrechter bjj deze ontmoeting, die Zondag a.s. plaats vindt zal fungeeren de heer J van der Marck. De geWone audiëntie van den minister van financiën en van den minister van oorlog zullen morgen, die van den minister (-an oor log ad interim minister van marine, van den minister van koloniën en van den minister van waterstaat zullen Vrijdag niet plaats hebben De gisteren gehouden verkiezing voor 2 leden van de Kamer van Koophandel en fa brieken te Waalwijk had in verband met het ontwerp-tanefwet eeno meer dan gewone be- teekenis Er Waren drie candidaten. Twee te genstanders van de tariefwei en een voorstan der Gekozen werden de heeren M. A. O. Loon, anti-tariefwetman en E. Klijberg, voor stander van de Tariefwet. Do Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde heeft Zaterdag te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden, onder leiding van haar voorzitter, den heer J W den Hartogh. Over de opleiding tot landmeter van het kadaster werden uitvoerige discussies gevoerd, met het resultaat, dat de vergadering zich met bijna algemeene stemmen uitsprak voor een universitaire opleiding, terwijl, zoolang deze niet is verkregen, de voorkeur werd gegeven aan een vakcursus naast de colleges 1e Delft. Gisteren Was de laatste dag, dat mr. N. P. van Berg werkzaam was als president van de Nederlandse he Bank Namens allen die tot de Bank in ambtelijke betrekking staan, werd hem door don heer J. II. Veder, president van dc bijbank te Rot terdam een medaille aangeboden in goud, zil ver en brons, naar een ontwerp van J C Wieneke In de Week van Maandag 16 tot Zondag 22 dezer zijn er te Amsterdam 160 gévallen van roodvonk aangegeven. Sterfgevallen zijn. er niet voorgekomen Naar bet „Centrum" verneemt, heeft ten. aanzien van het bezetten van den vacanten Kamerzetel in het district Ommen een gedach ten wisseling plaats gehad tusschen de bestu ren der rechtsche partijen, waarbij men. het spoedig erover eens werd, dat de zetel van dr. Kuyper opnieuw door een anti-revolution- nair dient te worden bezet. Het meest zouden, naar het blad voorts verneemt, voor een candidatuur in aanmerking komen prof. mr. Diepenhorst te Amsterdam en prof. dr. Visscher te Utrecht. Te Omlnen is een centrale vrijzinnige kiesvereeniging opgericht. Men Wil een candi- daat stellen in de vacature-Kuyper Mr. Van de Laai-, de bekende redacteur van „De Beukelaar", schreef reeds in het jongste nummer van dat weekblad dat de Roomse he bevolking van zijn woonplaats Gen- dringen hem had uitgejouwd!, naar aanleiding van zijn ^redevoering over de Roomsch-katho- lieken en de drankbestrijding. Zooals men weet, zei hij o. m. dat de Roomsche kerk zich meer bij de volksgewoonten aanpast dan daar tegen in gaat, en dat zij inzake drankbestrij ding verre achter staat bij de Protestanten^ wat o. m. zou blijken uit beider standpunt tegenover de kennis. Naar aan de „Nederl." gemeld wordt ston den ook Zondagmorgen j.l. weer een hon derdtal personen buiten bet dorp den heer Van de Laar op te wachten, om hom van do kerk naar huis te brengen onder het zingen van spotliedjes die gedrukt werden rondgedeeld, en die speciaal op do kermis betrekking hadden. De heer V. d. Laar was vooraf gewaarschuwd cn werd door twee ma rechaussees beschermd. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben het raadsbesluit van Oud-Vroonhoven strekkende tot toelating als raadslid van ze keren heer J S. Theunissen, naar de „L. K, meldt, vernietigd, omdat gebleken is. lo dal de stemming heeft plaats gehad ten overstaan van een stembureau waarvan do leden, in strgd met. art. 61 der Kieswet, niet benoemd waren door den gemeenteraad; 2o. dat de stembiljetten in stnjd met het bepaalde bij art 76 der Kieswet niet door den voorzitter van het stembureau en niet dicht gevouwen zijn uitgereikt en

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1