Ter overdenking. Binnenland. Onderwijs Dingen waar men naar vraagt. Kunst en Wetenskappen. RecMzate. Kerknieuws. Ingezonden Hededeelingen. Landbouw. een gekleurden achtergrond worden geplaatst, welke verbinding men zeker niet een zoo voordeelgo plaats had waardig gekeurd. De eigenaardige en zeer nuttige wedstrijd brengt ons het geval van een leeraar in het geheugen, die, zeer slecht ziende, zijn dis cipelen met witte inkt op zwart papier deed schrijven. Dit beeld was voor hein dus dui delijker dan de combinatie volgens de omge keerde of gewone wijze. BESCHERMINGSMIDDEL VAN PLANTEN TEGEN DE KOUDE. Sommige planten zjja boter tegen de kou bestand dan andere. Zoo zijn er, gelijk men weet, korensoorten, die onze strengste win ters verdragen maar ook andere, die zelfs bjj een geringe nachtvorst bezwijken. Buh- lert meende reeds in 1906, dat do oorzaak daarvan in de scheikundige natuur der plan ten lag. De winterharde planten bezitl&i een grootenen osmotischen druk dan de andere. Lidforss wees in 1907 op het verschijnsel, dat het zetmeel in de bladeren der wintergroene planten voor den winter door suiker wordt vervangen deze suiker beschouwde hij als de beschermingsstof tegen te koude. Dit bleek ook hieruit, dat bladeren, waarvan de stelen ,in 5 tot 10 procents suikeroplossingen waren gedompeld, veel sterker tegen de kou waren bestand dan andere. Proeven met kicmplanten van de zonnebloem en met wortels van mals cn paaxdeboon gaven hetzelfde resultaat. Ook andere onderzoekers bevestigden dit. Eén van hen, N. A Maximow, bericht in de „Berichte d. Deutsche® Bol. GeseUscli." Bd 30, S 52 v.v., over nieuwe proeven met roode kool en Tradescantia discolor. Niet al te dunne sneden uit de bladeren worden gelegd op verschillende oplossingen in verschillende concentraties. Na eenigen tijd werden ze met een penseel in kleine glazen buisjes over gebracht. Deze kwamen in het bevriezingstoo- atel. Het buitenste, groote vat hiervan was gevuld met een koudmakend mengsel het kleine, binrienste, door een glazen mantel van dit mengsel gescheiden, met een oplossing- van cryohydraat met vast vriespunt. De gla zen buisjes met de bladsneden, samen in een reageerbuis geplaatst, werden in de cryo- hydraatoplossing gedompeld De sneden bleven 4 h 5 uur in het toestel, waarna men ze bij kamertemperatuur liet ontdooien Onder het microscoop kon men de levend gebleven cellen met hun gekleurden inhoud duidelijk van de bevrorene onderscheiden, Het bleek nu, dat organische stoffen van neu traal karakter deu koude-weerstand aanmer kelijk verheugen. Niet al die stoffen bezitten de beschermende kracht in «ven groote mater Den grootsten weerstand geven de suikersoor ten, vervolgens glycerine, alcoholen en acetan ilajunet is een zeer zwakke beveihgingsstof. Worden de in de cellen gebrachte bescher mingsstoffen weer uitgetrokken, dan daalt de weerstand tot het oorspronkelijke bedrag Op gehjke wijze daalt de weerstand in winter harde plantendeelen, als deze oen poos op of in water gelegen hebben. UIT DEN CHINEESCHEN WOORDENSCHAT. De arme krantenlezer moet tegenwoordig zoo veel Chineesch slikken, dat het hem wel eens groen en geel voor de oogen kan worden We meenen, hen daarom als bescheiden leid draad viets van „help u zelf in de krant met het Chineesch") een en ander omtrent de beteekenis van veel voorkomende, Chineesche woorden aan de de „Kölnische Ztg ontleend, niet te mogen onthouden. Nu Nanking hoofdstad van Zuid-China ge worden, Peking dat van het Noorden gebleven is zal men zich hebben afgevraagd, of Pe Noord, Nan Zuid en King stad, landgebied beteekent Inderdaad is dit zoo. Bovendien beduidt, Toeng Oosten, Toengking (Tonkin) wordt dus plotseling oen doorzichtig woord. Het rijk van het midden heet in het Chi neesch Tsjoengkoeo, waaruit Tsjma, Engelscb China voortgekomen is. Aldus heette China, voor het zwaartepunt naar het Noorden, naar Peking verlegd werd Ambtelijk heet de nieuwe republiek echter an ders, nl. Tatsjoenghoamingkode groote repu bliek van het midden. Dat wil zeggen, midden as in deze taal tsjoeng. Het Westen wondt door hsi aangeduid. Sjansi, een naam, dien men nog al eens tegenkomt, beteekement het Westen van het gebergte, Tai is het woord voor hoog altai js eigenlijk de hoog© witte sneeuwberg. Hoe in midden-China, ho in het Noorden betee- kent rivier. Jangtso is eigenlijk groote, blauwe stroom, lioangho do groote, gele stroom. Naar algemeen bekend is, luidt Tivier ook kiang II«t woord voor zee is hai Sjanghai be- teekent dus rijk of stad aan zee In den keizerbjken tijd heette het ministerie van bui- tcnlandsche zaken Waiwocpoe. In dit woord be teekent de eerste lettergroep buitenlandsch Tsai beteekent heer Dat woord vinden we in den naam van heerenhuis tsjai jejoein Ten slotte de Chineesche aanduiding voor den keizer van Duitschltand Dat is een mondvolTatehkoeotahwangti, eigenlijk van het groote, Duilsche rijk groote keizer. We hopen, dat de „Kölnische" het zuiver ver taalt, Het klinkt erg Al-Duitsch En op dit terrein kan men ons alles op de mouw spel den. In ieder geval is het hoffelijk genoeg. Levenswijsheid. Gelukkig zijn en toornig tevens gaat niet; Wenseht gij geluk dan moet gij dus niet (toornen. Geniet deu geur der roos, ontzie haar doornen: llaak haar niet uun en zie de doorn bestaat (niet. Wijt het u zeiven, zoo gij wrokthet baat (niet, Of gij al bloesems eischt ran de verkoornen Tot dor zijD. Laai de uit menschenzaad ge- doornen Slecht9 mensch 2ijnverg niet meer en (haat niet. Wilt ge den schaterenden bergstroom strem men Hy sleurt u voort en solt u,trots uw kryten O, dwaas I wat wilt gy het ontembre temmen? Wilt ge op albast uw brein te bersten splijten, Zoo tracht de goede menschheid om te stem den Wil ze als zij isen haar valt niets te wijten I Jacques Perk. DE NOOD IN WEST-INDIE. Het oom lit- tot leniging van den nood op de West-Indische eilanden deelt mee, dat op het oogenblik reeds meer dan f 24.000 voor de noodlijdenden in West-Indië bijeengebracht is Hierin is nog slechts gedeeltelijk de opbrengst van den verkoop der heideruikertjes op Ko ninginnedag begrepen, daar van die opbrengst die ruim t 14.000 bedraagt, nog niot alle gel den zijn binnengekomen Bovendien heeft de directeur van de Kon West-Indische Mail f 1000 en de Handelsvereeniging Curasao f 5000 voor de noodlijdenden beschikbaar ge steld, Welke heide sommen reeds aan den gouverneur van Curasao zijn overhandigd Vasv het eerstgenoemde bedrag heeft het kantoor van het Alg Ned. Verbond te Dor drecht reeds f 9100 telegrafisch naar Cu rasao overgemaakt, terwijl dezer dagen weer een som van f 10.000 of meer op dezelfde wijze (door bemiddeling van hel departement van koloniën) ilaar Curacao zal worden over gemaakt. L00DSENB0ND NEDERLAND. Donderdag heeft de loodsenbond Nederland te IJmuiden vergaderd Van de boofdbesluurs- tafel werd medegedeeld, dat na langdurige po- j gingen eindelek gedeeltelijke inzage van de conduitestaten is verkregen. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Delf zijl, Terschelling, Vlieland, Helder, IJmuiden, Rotterdam, Maassluis, Hollevoetsluis, V 1 i s- singe n en Dordrecht L'it het jaarverslag bleek, dat de ontvang sten in het a/geloopen vereenigingsjaar f 1109 bedroegen en de uitgaven f 845 De volgende jaarvergadering zal te Delfzijl gehouden worden De salarieernig van liet loodspersoneeJ j maakte een punt van langdurige bespreking i uit. Enkele afdeelingen verklaarden zich voor hot behoud van de tegenwoordige salarieering naar den diepgang der schepen, andere voor een salarieering naar het aantal schepen er was ook een strooming voor een eenvor mige bezoldiging. Tot een definitief besluit kwam men nieteen voorstel van het bestuur Om bij de betrokken autoriteiten op betere be zoldiging aan te dringen werd aangenomen. Op voorstel van Hellevoetsluis zal verdocht worden de aldaar dienstdoende kotters door schoeners te vervangen. Een voorstel Maas sluis om te protesteeren tegen de vergoeding van f 1 boven het reisgeld werd door den Raad voor de Scheepvaart aangenomen Vlissingen verzocht er op aan te dringen, dat de loodsaüiaaklienst aldaar in den ver volge geschiedt met motor- of stoomsloepexi. Een gemeenschappelijk maal besloot de ver gadering. (N. R. C.). voor de bedoelde afsluiting, maai- direct kwa men protesten, eerst, van de stad Tholen, die deswegens zekere artikelen overgaf aan den Marquis van Bergen op Zoom, als Pandlieer van Tholen. Het bleef evenwel hier niet bij, want de alarmklok klonk de naburige gewes ten door, men mat het nadeel dat koophandel en scheepvaart zouden lijden, breed uit, wat tot gevolg had, dat de Staten van Holland hot opnamen voor Dordrecht, Delft, Amster dam, Gouda, Gorkum en Haarlemen hierbij kwamen ook de Bestuurders van Antwerpen. Brussel en Mechelen; bij den Secreten Raad des Komngs te Brussel, die hier over aan- leggers en ei schors waren, waren verschil lende stukken ingediend en de Heerschappen van Vossemeer gaven zich de moeite, te ont werpen. een memorie, bevattende de redenen en motieven, waarom „nut en zeer profijtelijk ware het water, de Eendracht geheeten, op den grond der Heerlijkheid van Vossemeer toegedijkt ware"* Ook beweren zij met den Heer van Steenbergen wiens schorren aan die van Vossemeer paalden - overeengeko men te wezen, om samen deze bedijking te doen, waardoor een polder groot 3600 ge meten in het droge zoude gelegd worden, en deze Heerlijkheid, zoo wel als het land van Tholen, het land van Steenbergen en het Marquisaat van Bergen op Zoom, behoed zou den worden van alle oversLroomiiigendie zij anders van den kant der Eendracht te vree- zen hadden en in later tijd ook werkelijk meermalen ondergaan hebben, maar het baatte niet; partij verzocht bij reipiest, dat aan de Heerschappen „Interdictie (verbod) mocht worden gedaan van voort te gaan in het stop pen van de Eendracht". De uitslag \an alles was, dal deze zaak in het nadeel der Heer schappen beslist werd bij vonnis van den reeds vermelden Secreten Raad d.d 20 De cember 1555 Hoewel oorspronkelijk het hoo- gere deel van de Eendracht oorspronkelijk een gegraven geul was, totstand gebracht ter bevordering van de droogvalling der gronden, heugde niemand zicli dat meer, en bij over gelegde stukken van dc tegenpartij waren dan ook een tweetal brieven uit Tholen, en één vanwege do stad Gorinchem, waarbjj ouden van dagen verklaarden, dat de rivier de Eendracht zoolang zij heugden, geweest was een gemeene doorvaart waarvan ieder gebruik maakte en die van Gorkum zelfs, dat de rivier van Oud-Vossemeer altijd het zelfde kanaal, goot, loop en hetzelfde diep heeft gehad; de schippers verklaarden dan ■erder, dat zij bij slechten wind wel zes of zeven dagen op reis zouden moeten blij ven, als zij niet langs Vossemeer konden va ren in hel laatste geval konden zij de reis m één dag afleggen. Uit genoemde stukken blijkt, dat in die da gen een enorm drukke vaart bestond tusschen Holland en Antwerpen Een en ander zal veel bijgedragen bobben tot het verbod van afslui ting der oude „Heenetrcgt" Heel andere toe standen zijn sedert ontstaan, maar het zou de raag zijn, wanneer hel denkbeeld van afdam ming, dat wij ook doZer dagen 'wéder eeriigo malen hoorden liesprekén, een wat vasten vorm kreeg, of dan weer niet een groot getal pro testen zouden vernomen worden, al waren die dan ook niet weer van de zijde van de Hol- landsche steden, idaar de Eendracht in dit opzicht voor deze als vaarwater alle waarde verloren heeft. Wij zeiden boven reeds, dat het denkbeeld van de overbrugging den Eendracht te Oud- Vossemeer voorloopig wel tot de vrome wen- scben zal blijven behooren, en de afdamming, nu ja, die zal voorloopig mede wel niet tot standkomen; jammer dat het laatste niet vóór 1906 is geschied, dan zouden de ingelanden van de polders van het waterschap Oud- Vossemeer hunne duizenden guldens voor her stel van hunne (tijken iir den zak hebben kun nen houden. De zon komt den 25 September op te 5.52 nor en gaat onder te 5.52 nor. De maan komt heden op 4.58 n. m. en gaat onder te middernacht. Donderdag is bet volle maan. Fietsrijders en wagenbestuurders bebben de volgende we k bun lantaarns aan te steken te 6 nor 22 min. OVERBRUGGING-AFDAMMING EENDRACHT. Men schrijft ons uit 0 ud-Vossemeer Naar aanleiding van de bench ten dat door de ihooge financieele kosten van een over I brugging der Eendracht bij Tholen, deze zaak, als voorheen, voorloopig weer in den doofpot is gegaan, werd onmiddellijk in den Raad te Poortvliet de wensch uitgesproken, dat dan maar eens Ie Oud-Vossemeer een poging moest worden aangewend, wat misschien beter gevolg zou hebben Misschien maar zeker een groote misschien, met een dubbel vraagtceken Hierop gaan wij thans niet in, maar naar aanleiding van een en ander willen wij er op wijzen, dat ruim 2J/2 eeuw geleden, pogin gen werden aangewend om do Eendracht af te dammen Wij vinden daaromtrent vermeld, dat in 1555 de Heerschappen van Vossemeer het voornemen hadden het water, hetwelk de Heerlijkheid in twee deelen, scheidt, toen ook reeds Eendracht genoemd, af te dammen en daardoor hun nog onbedijkte schorren, met de minste kosten, ineens in te dijken en in korenland te herscheppen. Het voornemen was de afdamming te doen gescliieden op den hoek van Nieuw-Kijkuil, bij do sluis van Gli- mes en Slabbecoorn, daar een zware sluis te leggen, waar genoegzaam geheel Vossemeer door zoude geweerd hebben en Tholen zijn vaart zoude hehoudm hebben. De Heerschap pen van Vossemeer schenen echter vooraf reeds bang te zijn bij de uitvoering van zoo'u ingrijpend werk, tegenstand te zullen ontmoe ten, want zrj wonnen rechtsgeleerde adviezen in, die evenwel van dien aard waren, dat zij versterkt werden in hun mooning, dat zij uit hoofde hunner handvesten, hiertoe gerechtigd waren, men liegon dan een dam te leggen HET KIND EN DE SCHOOL. Vorming van de kern der natie Aematerdamache dochter, doet mg beschejjdt, Sehaemt gjj U voor de Holland- [sche bottighegdt Oit «lotto is van Roemer Visscher, die eens zoo precies wist, waardoor de kern der na tie zich kenmerkt, en die, zoo krachtig mee gewerkt heeft op eigen wijze, om de kern der natie weer op te roepen tot wezenlijk leven. Wel spreekt hij m dit motto alleen tot de dochters van Amsterdam, doch hij had ook tot de Nederlandsche dochters kunnen spreken en tot de zonen van Nederland die toch immers hun eigen volksaard hadden verloochend, en eerst een nieuwe geboorte moesten doormaken, die renaissance heet, om tot het leven deö volks te kunnen terugkeeren Zoo wisselen immer de tijden, en wat Roe mer Visscher in zijn dagen beleefde, heeft zich sedert dikwerf lierhaaLd, en ook nu nog komt het l voor, dat aan de kern der natie moet worden herinnerd, als het volk door vreemden geest is bevangen. Waar zich die kern ergens bevindt, Is n'et altijd te zeggen, omdat ze ook als stille kracht werkzaam kan wezen. Hoe die kern or uitziet, is veel beter te zeggen, ofschoon het niet altijd wijs is, dat te <loen. We kunnen 't echter bij Maerlant lezen, bij Visscher, Hooft en Bredcrode zal i 't ons worden herhaald, en als Polgieter van Jan, Jannetje 'en hun. jongste kind spreekt, zal 't ons niet mogelijk wezen, om het ooit weer te vergeten. De kern der natie houdt niet van „Dat moye mannetjen met zijn geele haer, Wiens lubbekens altijd ataen effen in 't ront", en als de „meyskens van de courtoisye" heur phantasio mogelijk „op Brabantsch" heb ben gesteld, dan zal do kem der natie daar geen vrede me© nemen, gelijk ook geen vrede genomen wordt met do dienstmaagden, die liever een „zijden kleet" dan twee hemdeD koopen, of met den nieuwbakken adel, die zijn geslacht „van haver tot garst" rekent. De kem der natie is niet opgeblazen, ze is niet gewichtig. Kleingeestig is de kern der natie ook niet, en terwijl ze het wezen eert, wil ze van schijn niemendal weten. De kem der natie onderscheidt precies het ware van 't valschc gezag, wat oorzaak is, dat ze wel eens gezagloos genoemd wordt, doch waardóór niettemin het wezenlijke gezag door alle eeuwen heen opgebouwd is. De kern der natie is blij moedig en opgewekt. Ze houdt niet van woor den, maar van daden, en als er soms een jiicuwigheidsnufje over de grenzen waait, dan onderzoekt ze nauwkeurig of dit snufje op den duur mag worden aanvaard. Als stille kracht handhaaft dc kern der natie zich zelve Ze regelt alles, onmerkbaar, en zorgt zoo doende, dat van buiten af de natie niet wordt dood geregeld. De kern der natie is niet scrupuleus en draagt haar zevenmijislaarsjes met veel succes. Soms heeft ze ook een dolle bui, als de avondpreek ter wille van een kuitenflikker verzuimd wordt, of als er patcr- langs den kant wordt gespeeld. Dat ruimt op en ontlast, zegt de kern der natie. Ze is niet «verwaardig en vormt geen groepen, dio zich afscheiden, om den toon aan te geven en daaTbij slemp drinken Dc kern dei natie slaapt goed, ze is niet nerveus, en zoekt haar geluk bjj voorkeur in eigen huis. En nu mag in dekern der natie 'soms ook de Hollandsche hartigheid te voorschijn komen, maar wat eens in ander verband is gezegd, dat n.l. de koning en de kunstenaar elkaar loeten in den ecnvoudigen boor, dat geldt ook voor de kem der natie, die natuurlijk en sterk is, en waardoor de natie in haai- geheel wordt beheerscht. J. KLOOTSEMA (Wordt vervolgd). Bij het huldebetoon aan de nagedach tenis van mevrouw Bosboom-Toussaint heeft het aandacht getrokken, dat dr Johs Dyse- rinek ontbrak. Toen te Utrecht de Tous- saint-tentoonstelling met zijn collectie werd werd geopend, hoorde men, dat hij ongesteld was. Thans vernemen wij mei leedwezen uit Baarn, dat de bejaarde oud-predikant ernstig ziek is. N. R. C. - In een kerk te Deurne (Vlaanderen) meent men een Van Dyck ontdekt te heb ben. Het schilderij vèrbeeldt den dood van Christus aan het kruis. Aan den voet daar van ziet men Maria, Johannes en Maria van Magdala. Men g. looft dat het omstreeks 1630 ge maakt is. Een kenner uit Parijs schat de waarde op meer dan een half miljoen gulden. Neder 1. lectoraat in N e w - Y o r k Naar het »Nwsbl. voor den boekhandel* meldt, werd aan belangstellenden een cir culaire gezonden om te komen tot de op richting van een Nederlandseb lectoraat aan de ^Columbia University" te New-York. Gewezen wordt op de belangstelling voor ons land in Amerika en bet toenemend verkeer tusschen beide landen. Verschillende uitheemsche talen worden aan Amerikaan- sche universiteiten geleerd, Nederiandsch nog niet. Wordt echter eenmaal Neder iandsch" onderwezen, dan zullen zich de gevolgen zoowel in commerciüelen zin als in intellectueelen en staatkundigen zin doen blijken. Onze regeering is bij voldoenden steun bereid om het »Koningin Wilhelmina lec toraat" financiöel te steunen. Wordt in Ne derland de helft van het benoodigde bedrag d. i. ruim f 4000 jaarlijks of 1 35.000 in s, bijeen gebracht, dan is de totstand koming verzekert. Onderteekenaars der circulaire zijn de heerenC. J. K. van Aalst, directeur der Nedeclaudsche Handelmaatschappij, Amster dam, mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, 's Gravenhage, J. H. Broekman Jr., Wiesbaden, J. T. Cremer, president der Nederlandsche Handelsmaat schappij, Amsterdam, 8. P. van Eegben, president der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Amsterdam, J. Heldring, bankier, 's Gravenhage, A. T. A. Heyting, letterkun dige, 's Gravenhage, F. A. Hoeter, gemeente archivaris, Hattum, dr. H. J. Kiewit de Jonge, voorzitter Algemeen Nederiandsch Verbond, Dordrecht, prof. dr. G. Kalf, hoog leeraar, Leiden, Wouter Nijboff, uitgever, *8 Gravenhage, mr. R. van Rcbb, bankier, Amsterdam, jbr. mr. Roel], vice-president van den Raad van Staten, 's Gravenhage, dr. D. F. Scheurleer, bankier, 's Gravenhage, J. B. Verbey, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 's Gravenhage, prof. mr. C. van Vollenhoven, hoogleer^ar, Leiden, J. W. IJzerman, 's Gravenhage. Dubbeltjes uitzoeken. En 27 jarige kermisreizigster die te Am sterdam met de bekende uitzoek-truc in een sigarenwinkel twee gulden had ontvreemd is tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. boomen ontworteld of gebroken, terwijl in de genoemde streken een groot deel van het fruit afwaaide. Dit afgewaaide, onrijpe fruit bleek zeer weinig, ten deele geheel geen handelswaarde te bezitten. Ook overigens zijn de fruitprijzen zeer laag. De kasdruiven zijn, ten gevolge van het koude weer, zonder zonneschijn, slecht van kleur. In Zeeland wordt veel geklaagd over bladluis in de appelboomen. Over het algemeen echter belooft de oogst, hoewel niet zoo overvloedig als zich eerst liet aanzientoch nog bevredigend te zullen worden. Van appelen is de stand goed op Zuid-Beveland en in Zeeuwach-Vlaanderen, latig op Walcheren van peren goed op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen, elders zeer goed van druiven vrij goed van noten vrij goed in Zeeuwrsch- Vlaanderen. Het provinciaal kerkbestuur in Noord- Holland heeft benoemd to* lid van hetpro- ciaal college van toezicht ds. C. J. van "aassen, te Haarlem. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Arum ds. W. Hamilton of Sil verton hill te Sybrandaburen. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Westbroek c. a. ds. J. Offringa te Herwijnen. Bedankt: voor Giessendam ds. A. Janse te Barneveld. Israëlitische Kerk. Aangenomen: als leeraar in Den Helder de heer E. M. Kleerekoper te Har- lingen. Een eenvoudige kwestie die door reien verkeerd begrepen wordt. De meren, behoorende tot de belaagryk- ste organen van uw lichaam, houden de on zuivere, afgewerkte en schadelijke stoffen uit het bloed terug en voeren deze met het over tollige Water door de urincleiders naar de blaas. De op die wijze gevormde vloeistof is de urine, die wanneer de nierén gezond en m goeden staat zjjn, geheel helder is. De gezondheidstoestand van de urine- leiders en blaas, die niets anders te doen hebben dan. de urine af te voeren, hangt dus ten nauwste samen met deu goeden, staat der meren Wanneer de urinete overvloedig of in te kleine hoeveelheid komt, wanneer zij een ongewone kleur heeft of bezinksel bevat, «adat Zp eenigen tyd ge staan heeft, is dit 1e wijten aan een nieraan doening. Een roode, gxuisachtige, zanderige of op steenstof gelijkende neerslag wijst op gevaren van urinezuur. Draderige urine wijst op eiwit in de urine, bloed op ontsteking. Verstopping der urine duidt graveel of steen aan. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, alle urinekwalen komen voort uit aandoeningen der nieren en om dergelijke kwalen dus met vrucht te bestrijden, dient gjj ervoor te zorgen, dat uw nieren gezand en sterk worden door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de stan daardmedicijn voor de nieren en blaas Ons handelsmerk de tmap piet zijn handen m de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes dozen Fruit-oogstoverzicht van 15 September. De St.-Crt. no. 221 van heden bevat dit overzicht en meldt o. m. Wat het fruit aangaat, moet in de eerste plaats worden vermeld, dat de storm van 26 op 27 Augustus j 1. in enkele der voor naamste fruitcentra, met name in de Betuwe, Utrecht, Zuid-Beveland en Zuidholland, enorme schade heeft aangericht, vooral aan de appels. Op vele plaatsen werden fruit- 400e 8TAATS-l,OTBSIJ. 5e klasse, 4de lijst. Trekking van Vrijdag 20 September. Priis van t 1500 No. 18839 1000 7-328 10778 14189 15180 400 3735 12640 '200 279 2273 4671 5135 9457 12031 100 1441 7368 11524 12634 14187 16716 17401 Prijzen van f 70. 854 882 6260 Nieten. 6089 6120 6168 6179 6292 14231 6108 6163 6178 6281 9778 15982 SPORT. V oetbal. Tegen Zondag a. s. (morgen) zijn door de vereeniging Dosko te Bergen op Zoom serie- wedstrijden uitgeschreven, waarin ook Zee- landia uit Middelburg meedingt. Verdere deelneemsters zijn Concordia uit Roosendaal, Dordrecht en Dosko. In de eerste ronde komen beide tweede klassers, Zeelandia en Dordrecht, tegen elkaar. Dordrecht is dezelfde club die 14 dagen geleden M. V. V. 0- met 6—1 klop gaf, wij zijn zeer benieuwd welk resultaat Zeelandia, dat vermoedelijk 1 invaller in de voorhoede tellen zal, zal bereiken. De spe lers zjjn vol goeden moed. Wij wenschen hun het beste. Voor de rechtgeaarde voetballiefhebbers een prettige mededeeling.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6