HÉhrgsÉ Coml tweede blad liddeltnirg 21 September. *£andbouu)kroniek FEUILLETON^ Het doode verleden. VAK DB VAK Maandag 23 Sept. 1912, no. 225. Zaterdag a. s. naar Goes! Zoo zal men dan ook in onze provincie een bewijs krijgen van den herleefden propa- ganda-lnst der vrijzinnigen. Het is hier lang genoeg een al te rustige rust geweest. Maar Zaterdag a. s., 28 September, zal men te Goes een «vrijzinnigen bondsdag" hebben, zooals in andere provincies ook reeds met veel succes gehouden zijn. Zoo'n bijeenkomst is er een om te getui gen en zich te versterken te getuigen vafT*de vrijzinnige gevoelens die men stelt tegenover de rechtzinnige der tegenstanders; zich te versterken door hetgeen daar wordt gezegd van de spreekgestoelten. Het bestuur heeft voor een stel sprekers gezorgd, van wie aantrekkingskracht uitgaat: de heeren T. H. Siemelink, L. C. T. Bigot, jhr. R. de Muralt, m r. M. W. F.' T r e u b, en mevrouw G e i 11. Bovendien toonen de namen reeds aan dat men zich niet beperkt heett tot één party. Het is een bijeenkomst van «vrijzin nigen", in ruimen zin genomen, en ieder die dezen naam op zich toepasselijk acht, overwege in zich zelf ot hij niet deel zal nemen aan die bijeenkomst, en hale dan zijn vrienden over er ook heen te gaan. Het is niet een vergadering slechts van de vrijzinnigen te Goeszij betreft die uit het geheele eiland, ja, zelfs ook uit andere deelen der provincie. En daarom is het goed dat zij die verder weg wonen, nu reeds bijtijds er over denken of zij dien dag voor zich of voor anderen vrij knnnen maken. In het in ons vorig nummer ingezonden stuk van het pers-comité lazen we met ingenomenheid, dat sommige landbouwers hun arbeiders dien middag verlof gaven zonder korting van loon. Moge dat voor beeld aantrekkelijk werken En zij, die dien middag zeker vrij zijn, zullen wel geen bijzondere aansporing noodig hebben om te besluiten naar de bijeenkomst te gaan. Msar men late het niet op het laatste oogenblik aankomen. Men make spoedig zijn plan op. Dan kan men tijdig met anderen gezelschappen vormen om per trein, per wagen of per fiets naar Goes te gaan. Men stelle het bondsbestuur niet in zijn verwachtingen te lear TAK OKZBK VASTBN MBDEWBB1BK. De Dahlia. (Stat.) Wy spraken i n ons vorig opstel van dahlia- knollen. Eigenlijke knollen, ofschoon men dien naam aan de verdikte wortels dezer plant gegeven heeft, zjjn het niet, want een knol is een verdikte onderaardsche stengel, voor zien van oogen, die in den grond gebracht oitloopen en eene nieuwe plant voortbren gen. Een goed voorbeeld van een knol is do uit het Engel8ch 12. van AGNES E. MELVILLE. Ze lakte de enveloppe op dezelfde, koorts achtige wijze dicht, en belde, om den brief, te laten wegbrengen. Toen ging zij naar haar kamer en zette zich voor het raam, in. af wachting, dat het rijtuig zou terugkomen. Ze wist niet, hoe lang dat wachten duurde. Minuten leken uren en uren minuten. Ten laatste rolde het rijtuig terug m stap pen hoorde ze op de trap. Daar moest de brief komen, die voor haar van zoo groot© beteekenis was. «Mijn arme lieveling ik kan niets anders dom dan voor je bidden, bidden voor ons Er i5 geen geneesmiddel voor do afsmuwelgke ramp, die ons is overkomen. Ik heb Frank Maybrook, mijn vriend, gevraagd, je ta gaan bezoeken. Hij weet alles en zai je vertellen, wat je verlangt te weten. Wat mjj betreft, ik kan je niet meer terug zien, Biet één {maal zelfs. Nog eens: vaarwel. Arnold." Ella scheurde den brief in -snippers. „Hij wil niet komen. Hg duldt, dat mijn hart breekt, in eenzaamheid." Haar gezicht aardappel. Over de geheele oppervlakte ziet men inde uiringen, waarin zich een knopje, oog, bevindt, dat het aanzijn geeft aan eene nieuwe plant. Snijdt men den aardappel in zooveel stukken en stukjes als zich daar op oogen bevinden, en plant men die stukjes in het voorjaar uit, dan zal men evenveel nieuwe planten bekomen en het zal slechts afhangen van de zorg, die men daarvoor draagt, of alle planten tot haar recht komen. De dahliaknollen hebben daarentegen slechts oogen daar, waar zij aan den slen- gelvoet verbondon zgnneemt men dus zoo'n deel van den wortel, zonder dat daaraan een deel van den stengelvoet verbonden is en brengt men dat in den grond, dan zal dat geene nieuwe planten voortbrengen maar ge heel wegrotten. Wil men dus eene variëteit vermenigvuldi gen door splitsing der wortelknollen, dan brengt men deze, verbonden aan den sten gelvoet, in 't voorjaar in den grond eerst tegen 't midden van Mei, wanneer dan geene vrees voor vriezende nachten bestaat, kan men zulks in den vollen grond-doen en laat hem schieten. Zoodra alle oogen aanl den stengelvoet ontwikkeld zijn, kan men dien zoo vcrdeelen, dat elke scheut van een wortelknol voorzien is. Deze wordt vervol gens geplant en zoodra zij eehigc hoogte be reikt heeft aangebonden later wordt de eerste steun door een steviger stok vervangen Men moet zich Wachten de dahlia's te vroeg te planten en ze te zwaai te be mesten. Het vroeg planten levert gevaar voor bevriezen en is even als eene versche bemes ting oorzaak, dat do plant te hoog groeit De plant eischt een voedzamen grond, kan eene lichte kali- en superphosphaatbemesting ver dragen, doch eischt slechts weinig stikstof. Overigens geve men de plant eene zonnige standplaats, waar zij tevens voor den wind beschut is. Wil men echter vroeg dahlia's in bloei hebben, dan kan men ze reeds in Maart in bakken of potten planten, ze daarin bescher men tegen nachtvorsten, ze latei langzamer hand harden -en eindelijk in 't laatst van Mei op hare plaatsen brengenzij bloeien dan reeds in Juni en blijven bloeien tot het gevroren heeft. Maar een enkele nacht, waar in de temperatuur daalt tot 2' C. onder nul maakt een einde aan haar leven. Liefst laat men de dahliaknoliem in den grond tot de bladeren afvriezentenzij de vorst zoo laat invalt, dat de plant half- November nog in bloei staal. In beide gevallen snijdt men den stengel een paar decimeters boven den grond af en neemt de knollen uit den grond, laat deze in de zon goed drogen', ontdoet ze zooveel mogelijk van de aanhan gende aarde en overwinter! ze op eene droge voratvrije plaats. lederen stengel voorziet men van een zinken naambordje, waarop mem! de kleur, do hoogte en de groep, waartoe de plant behoort, heeft aangeteekend met een soort potlood, waarvan het schrift in het zink invreet en dus ouuiftvischhaar is. Eene ander© wijze van vermenigvuldigen beslaat daarin, dat men de pZanten stekt. Om dit te doen plaatst men gezonde knollen, in lichte aarde in de warme kas, 't zij dat men zulks doet in potten, 't Wij men ze ingraaft, maar altijd zoodanig, dal de stengelvoet zicht baar blijft. Wanneer deze nu van tijd tot tijd begoten worden, zullen Zij spoedig schieten hebben de jonge scheutjes een paar knoo- pen gemaakt, dan snijdt men ze af met een hieltje zonder dat men daardoor den kraag beschadigt. De afgesneden scheutjes worden in zuiver rivierzand, in een goed gesloten kweekbakje uitgeplant en warm gehouden. Zoodra zij wortels hebben geschoten wor den ze opgepot en behandeld als Zaailingen. Wanneer de eerste scheuten zijn weggenomen, zullen zich, wanneer dit gojed gedaan is, weldra weder nieuwe scheutjes op den kraag verloonen, die op dezelfde wijze worden be handeld. De oude gepijpte dahlia, de liliput, de cactus-dahlia en de collerette, die in België en Frankrijk bekend is onder den naam van dahlia parisien, W-orden bij voorkeur vermenigvuldigd op de beide omschreven wjj- zen de enkele dahlia cn de pioendahlia wor den, wanneer men niet enkele variëteiten heeft, die men wil bewaren, en die dan ook op bo ven aangegeven wijzen vermenigvuldigd wor den, liefst verkregen uit zaad. Men kan dat zaad koopen bi, vertrouwde zaadhandelaarsmen kan het zelf winnen, en, wanneer men zulks doet door kruising, alleriei nieuwe variëteiten in 't loven roepen. was in biltere trekken vertrokken en al de mooie glans ervan was verdoft. Ze ging naar beneden, waar haar vader zat, bleek en koud, als versteend. Het is waar, hij laat me in den steek, zei ze. U kunt sir Percy Jocelyn zeggen, dat ik hem wil trouwen. Het doet er liiet toeniets doet er meer toe. Jo ben vandaag niet in staat, een derge lijk besluit als dit te nemen Ga naar je ka mer, Ella, en probeer wat te slapen, totdat je wat kalmer ben geworden. Ik zelf ga naar Payne en zal zien, wat hij! te zeggen heeft. Roy Blakelock was onaangenaam aangedaan door wat hij hield voor hardvochtigheid bij Arnold, daar hij toch de verloving brak, maar niet zelf kwam, om dit het meisje, dat hem zoo onvoorwaardelijk liefhad, persoonlijk mee te deelen, doch dit per brief deed. Hij her innerde zich nu de waarschuwingen van den heer Jocelyn omtrent Payne, en het was nauwelijks te verwonderen, dat hij' zeer ge neigd was, die to gelooven in het licht, dat de "beide brieven over het karakter van den schrijver spreidden. Toen hij de verdieping bereikte, waar Arnold huisde, hoorde hij, dat deze was uit gegaan. Langzaam en langs een omweg ging de heer Blakelock huiswaarts, llet was niet gemak kelijk, EUa opnieuw onder de oogen te komen, zonder nieuws mee te brengen. Maar onder wijl was Frank Maybrook zijn boodschap gaan Om zaad te winnen neemt men dan liefst de eerste bloemen ten einde het zaad gele genheid te geven volkomen rijp te worden. Men zaait in Maart in potten of kistjes en plaatst deze in eene gematigde Izoovecl mo gelijk gelijke temperatuur, 11 tot 16° C. Men maakt den grond goed vochtig en dekt potje of bakje af met glas om niet telkens te moe ten gieten (sproeien). Zoodra de plantjes zich vertoopen, neemt men het glas weg, houdt den grond matig vochtig en verplant ze in een kweekpotje, zoodra zij twee of d'rie blaadjes vertoopen. Bij 't verplanten zorgt men, dat wortel noch plant geschonden worden. Groeien do planten in het eerste potje zoo vlug, dat dit geheel gevuld wordt met de wortels, dan brengt men zo over in een grooter potje; houdt ze beschermd voornacht- vorsten tot het begin van Juni en brengt ze na behoorlijke afharding op de vóórhaar bestemde standplaats. Om ze aan de open lucht te gewennen planten wij ze gewoonlijk in 't begin van Mei in den open grond aan. de zuidzijde voor een schut, dat van 't oosten naar 't westen loopt en waar wij zo bij slecht weder en gedurende den nacht kunnen beschermen door een raam,, dal bij zonnig weder wordt weggenomen. Deze zaailingen goed behandeld, beginnen in 't laatst van Juli a 1 te bloeien en leveren volop bloemen tot in hel late najaar Vijanden van de jonge dahlia's, gezaaid of gestekt, zijn de bladluizen, die zich ge woonlijk in den top van 't jonge plantje ves tigen. Aanbeveling verdient het daarom de jonge planten, zoodrn men die ongenoodigde gasten bemerkt, te besproeien met vitiphiline Do lu,is Wordt gedood ca de plantengroei wordt daardoor bevorderd De grootste vijanden van de in den grond overgebrachte plant is de slak, zoowel de naakte als de huisjesslak, die bij voorkeur de eindknop van den stengel wegvreet, waar door de plant sterk in haar groei belemmerd wordt. Tegen de slakken, wanneer zij er eenmaal zijn, is weinig te doen dan ze geregeld weg vangen en dooden. Men kan de planten op een geringen afstand omgeven door een ring van ongebluscht© kalk, doch gedurende den nacht is deze gebluscht, ook Zonder regen, en dan helpt de kalk niet meer tegen de stak Be sproeien met phytophiline en soortgelijke mid delen doodt de slakken niet, of men moet ze zoo krachtig maken, dal men gevaar loopt de planten te benadeelcn. Het bestuiven door middel van een blaasbalgje met ongebluschte kalk, en zulks in den vroegen morgen, wil ook wel helpen, mits men het een paar maal her haalt. Bij eene eerste bestuiving heeft de slak wel te lijden, doch gewoonlijk komt zij na een sterke afscheiding van slijm weer bij en zet hare verwoestingen voort. Het beste middel pm van de slakkenpiaag geen last te hebben voor de daldia's, is het terrein vooraf volko men slakkenvrij te maken door daarop eeni- gen tijd te voren salade te zaaien en zoodra deze door slakken word! aangetast des mor gens goed te kalken, die bewerking een uur later te herhalen en dan den grond om te spitten. Men plant daarop weder eenige saladeplanten en worden deze nogmaals door slakken aangetast, dan handelt men op dezelfde wijze. Zoo noodig kan men dit nog eens herhalen Daarna brengt men pp dit terrein zijne dahliaplanten, be strooit den grond zonder de planten te raken met superphosphaat en heeft dan alle kans van verdere slakken-aanvallen bevrijd te blij ven. Een derde vijand van de daldia, en wel voornamelijk van de bloem, is de oorworm, die aan de bloemblaadjes knaagt en deza daardoor ontsiert. Het aantal dezer dieren is doorgaans zoo klein, dat de door hen aangebrachte schade zeer gering is. VARIA. UITVERKOOP IN DE 18DE EEUW. Men schrjjft ons Daar in den ouden tijd alle handel en nij verheid gereglementeerd was, zoo zal het zeker niemand verwonderen, dat men bij het houden van een uitverkoop vroeger niet de algeheele vrijheid van den tegenwoordigen tijd genoot, pij hun besluit van 29 Juni 1713 deden te Middelburg de heeren Weth. en Raad vaste begrippen van eerlijkheid en goe de trouw gelden voor het houden van een uitverkoop. Men oordjeele volbrengen an Ella had hem in den salon ontvangen. Het meisje kwam beneden, even zorgvuldig als altijd gekleed, en nog; lief tallig niettegenstaande haar gezicht vol wilde ellende. U ben meneer Maybrook, zei ze met ge dwongen bedaardheid. Gaat u zitten. U komt namens den heer Payne. Ja, 9ta me toe, eerlijk met u te spreken, ik weet, hoe hg van u en hoe u van hem houdt. Ik heb zijn heele loven gekend, of schoon we elkaar de laatste jaren niet had den ontmoet. Ik ben op rois geweest Payne en ik waren studie kameraden op de kunst academie te Parijs. Hij was negentien, toen ik voor het eerst met hem ging samenwonen en hij was een beste, verstandige jongen, beter dan de meeste van ons. In Parijs woonde een meisje, Ninette heette ze, die ons model was. Ze zag er aardig uit en wij allen maak ten haar het hof op een ongedwongen ma nier. Payne evenwel was ernstiger dan de anderen en het meisje moedigde hom aan. Ten slotte huwde hij haar. Ach. Het was het eerste geluid, dat EUa maakte en het scheen haar buiten haar wil te zijn ontsnapt door de samen geklemd© tanden. Frank nam haar angstig met de oogen op, maar ziende, dat ze zich flink an bedwang hield, ging hij door: Dat te doen was avontuurlijk en dwaas, en wij allen ontrieden het hem, maar het meisje had hom ingepalmd met pathetische Gehoord het Rapport van de Heeren van het Buffet, in voldoening van haar Ed. Achtb Resolutie van den vierentwintigsten Junij laastleden, word dien conform goedgevonden en verstaan, dat voortaan hier iemand nee- ring doende, en Publijque wjjnckel houdende, on van gedagten wordende zoodanigen wijnckel uijt te verkoopen, zijn nering te staken, en daarvan bij plackbrief aan zijn huijs aanElck en leen igenlijk kennis te g (even Een zoodanige niet vermogen zal met zijn uijtverkoop lan ger bezig te wesen als gedurende den tijt van twaalf agter een volgende maanden, welcke geöxpiroert zijnde zal hij verpligt wesen den Plackbrief in te trecken, zijn wijnckel te sluijten en zig van zijn goederen die alsdan nog imogt over hebben, op eenmaal bij de stocke te verkoopen, of hem daar van buijten dese stad te ontdoen op zoodanige wijze als hij te Rade worden zal, zonder dat die alhier in de stad het zij in zijn wijnckel of daar buijten vcTder zal mogen Praesentcoren of debiteren, op Poene dat Deken en Beleeders van het gilde ider in den Haren tegen den ge nen welcke contrarie deses komt te doen, zul len mogen Procederen Even en indier voe gen als zij tegen onvnje Persoonen zijn be- voegt ende geauthoriseert te mogen Proce deren, zoo omtrent de verbeurte der goe deren als Poonaliteijton bij de ordoiuiantien aan de Respective gildens vergund, en zal die gene, welcke genegen is zijn wijnckel te willen uijtverkoopen, verpligt zijn aan deken en Beleeders van zijn gilde daar van kennis te geven, die behoorlijke notitie zullen hou den en aanteijkeaiing doen, wanneer met den uijtkoop van zoo een wijnckel is aanvank ge maakt, gelijk ook do zoodanige geduerende do uijtverkoopmg haar wijnkels niet zullen ver mogen te stofferen of vooersien van nieuwe in te koopcoe waren, gelijk zij ook niet aan stoots Jiaar vorige nering wederom publijq zul len mogen doen, maar daarmede moeten stil staan tenminsten een jaar na dat liaar vo rige wijnckel is uijtverkogt mede op Poene van des wegen als onvrije te worden gecalan geert. EEN ONECHTE NAPOLEON. We hebben er al moer dan eens de aan dacht op gevestigd, hoe de romantische ver bcelding van sommige menschen niet kan aan nemen, dat groote mannen of menschen, die op een of ander gewichtig tijdsgewricht een belangrijke rol speelden, daarna als gewone menschen van het wereldtooneel verdwenen, in de verte stierven of werden weggevoerd, tot waar de controle van de algemcene opinie hen niet meer kon volgen Een vruchtbaar veld dus voor de meest ongebreidelde en dwaze fantasieën. Ook Napoleon heeft deze neiging met ge spaard. Allereerst dient erkend, dat de be doelde fantasten .voortborduren op iets, wat werkelijk als vaststaand moet worden aan genomen. Hun overspannen geest kan echter een dergelijk feit niet aanvaarden noch er een andere, nuchterder verklaring voor zoe ken. Er steekt wat achter, meencn zij, en, vol belangstelling als ze zijn voor hun held, slaan ze aan het „verklaren", waarbij eenige feiten bun tot steunpunt en staafgrond dienen. Zoo'n feit was nu de onverschilligheid, waarmee in Juli 1822 de dood van Napoleon op St. Helena overal behalve in Engeland ont vangen werd Er beweerden toen al men schen, dat Napoleon St. Helena nooit had ge zien, o. a. «en zekere Ledru, wiens gedenk schriften in 1840 te Luik verschenen. Daarin beschrijft lirj, dat de bekende Fouché hem, aan den persoonlijken dienst des keizers ge hecht, in 1808 vToeg, een dubbelganger voor Napoleon, op te zoeken, die dezen in be paalde omstandigheden zou knnnen vervangen. Inderdaad slaagde Ledru erin, een snorre- baard, Robeaud, onder de Fransche soldaten te vinden, die wegens zijn gelijkenis met den „kleinen korporaal" bij zijn kameraden een zekere beroemdheid genoot. Tweede haak voor een blijkbaar overspan nen fantast als Ledru, om zijn grillig-roman- tische bedenksels aan op te hangen Daarbij' komt, dat de burgemeester van de woonplaats van Robeaud, in 1816 Lodewijk XVIII van Frankrijk berichtte, dat de oude soldaat sinds een jaar spoorloos verdwenen was. Een onder zoek werd geopend, dat evenwel vruchteloos was. Vervolgens heeft een Engelscho dame, juf frouw Maud Ella Richie, koren op Ledra's mo len gedragen. Zij kende den keizer zeer goed, maar St. Helena bezoekend, herkende zij hem verhalen, die voor het meerendeel gelogen waren. Zo het. hem na een jaar of zoo, dat zo als man en vrouw hadden geleefd, aan zijn lot over en sedert heeft hg haar nooit meer terug gezien, behalvegisteravond. Weer slaakte EUa een onderdrukten zucht en perste Jiaar zakdoek tegen den mond Hij dacht, dat ze dood was, gmg Frank door. Ik zelf zag vijftien jaar geleden in het doodenhuis te Parijs een lijk, waarbij haar naam stond opgeteekend. Dat schreef ik Payne, hem aldus meldend, dat hij jegens haar geen verplichtingen moer had Maar hij heeft bijzondere denkbeelden omtrent echt- scheiden, zooals u. misschien bekend is en meent, dat de huwelijksband niet kan worden losgemaakt. Liefde, uw liefde, beduidde een zaligheid voor hem, zooals hij niet moer ge hoopt had, op aarde nog deelachtig te wor den. Reeds stond de beker aan zijn lip pen, toen ze nog werd weggeslagen. Nmetle leeft. Den vorigen avond heeft hij haar ge sproken. Ze vertoeft te Londen. EUa sidderde Zalzal hij haar met zich mee nemen, als hij weggaat?, vroeg ze, de woor den mot moeite uitstotterend. O nee, nee, volstrekt niet. Hij weet zelfs niet, waar ze op dit oogenblik verblijft. Ze is hem ontsnapt, daar ze niet wenschte, dat hij daarvan op de hoogte was. Ella trachtte zich de vrouw voor te stellen ze dacht, dat ze erg mooi moest zijn Ze kon zich bij de gedachte aan Arnold niets niet. Bovendien zegt men, dat op het eiland generaal Bertrand en de beroemde arts O'Méara tamelijk familiaar, in elk geval zonder diepen eerbied, tot de gevangene van Longwood spra ken en dat deze hen slechts met de grootste nederigheid antwoordde Eindelijk heeft een goudsmid te Verona ver klaard, dat in 1816 een briUenslijpev naast hem een huis betrok, een buitengewoon schran der man, die zich weldra de genegenheid van de menschen aldaar wist te verwerven en die ongeveer 50 jaar oud, zoodanige gelijkenis met Napoleon vertoonde, dat hij algemeen ..Buona parte" genoemd werd. In 1823 nam hij afscheid van den goud smid, stelde dezen een geheimzinnig couvert ter hand en zeide: „Zend, als u binnen drie maanden geen nieuws van me heht, dit. aan den konmg van Frankrijk De man bleef zonder tijding, zond dus liet couvert en ontving kort daarop bezoek v^i een bofSmbtenaar, die den boedel van den brillen- slijper vereffende en hem niet minder don 100.000 kronen overhandigde, om aldus zijn Stilzwijgendheid te koopen Daarom heeft de goudsmid tot zijn dood geloofd, dat zijn buur man niemand anders dan Napoleon was Deze verklaring nu moet bevestigd worden door een verhaal van een officieel persoon te Schóiibrunn, waai naar men weet, d© zoon van Napoleon „l'Aiglon". met zijn moeder ver toefde Den óden September 1823 trachtte iemand in het kasteelpark binnen te dringen doch hij werd getroffen tdoor den kogel van den schildwacht Zijn laatste woorden waren. „Her tog van ReichstadtKoning zoon Ver der werd omtrent den indringer niets bekend, maar de Fransche gezant heeft het lijk out roerd opgeëischt Ook vermeldt hel boek van den Burgerlijken Stand in de plaats, waar Robeaud heeft ge woond, dat deze op St Helena is gestorven maar de datum van zijn sterven is onleesbaar, daar die regel zorgvuldig is doorgekrabd Aldus heeft men de geschiedenis Roboaud.- Napoleon gereconstrueerd. OVER AANPLAKBILJETTEN. Den laatsten tijd is er zoo veel te doen over reclame-biljetten, die het landschap of andore schoon© plekken ontsieren, dat wel eens vergeten kon worden, hoe reclame maken ook een kunst is, die men te toeren heeft Menigeen, die een groote som neertelde, om op andermans land -een bord te mogen plaatsen, waarop het een of ander product wordt aanbevolen, zal zich dan ook hebben afgevraagd: hoe bewerk ik, dat dit het meeste effect sorteert, om nu maar in de koopmans- taal te bljjven De firma Scheldons Limited te Leeds heeft daarmee proeven genomen, welker uitkomsten zijn openbaar gemaakt Hier volgt het voor naamste Men had aan het einde van een veld een groot bord opgesteld, -dat flink aan het zon licht was blootgesteld Daarop bevesligdemen achtereenvolgens biljetten, waarop de kleur van de inkt cn die van den achtergrond wis selden. Op ieder affiche stonden twee regels gedrukt, waarvan de eene slechts duidelijk onderscheidbare, de andere echter letters be vatte als d© J dn de I, die men licht met e: kander verwart. Paaltjes, zorgvuldig van een merktee- ken voorzien, waren op geregelde afstanden in de richting van het bord geplaatst, om de mejnschen, die daarbij tegenwoordig waren, bet vormen van een oordeel over de duide lijkheid der verschillende biljetten Ie verge makkelijken: Nadat de punten, die de verschillende af fiches hadden verkregen, waren opgesteld, bleek dat het biljet, hetwelk met zwarte inkt op geel papier was bedrukt, het duide lijkst leesbaar was. Daarop volgdegroene inkt op wit papier, rood© inkt op wit pa pier, blauwe inkt op wit papier, witte inkt pp blauw papier, zwarte inkt op wit papier, enz. Inderdaad hebben dus die firma's gelijk, die, zooals men meermalen ziet, hun goh; aanplakbiljetten met zwarte letters doen be drukken Vreemd echter doet het aan, dat zwarte druk op wit papier, men zou zoo zeggen, de helderste samenstelling, die het meest de aandacht moet trekken en inder daad, men denke slechts aan de advertenties in dagbladen, het meest gebruikt wordt, pas in de zesde plaats in aanmerking komt. En dat niet alleen, maar deze combinatie komt zelfs na die, waarbij witte letters op anders dan schoonheid en verfijning voor stellen. Frank Maybrook bemerkte, dat ze zich vergiste, wat het karakter van Ninette aan- ©na- Natuurlijk, voegde hg erbij, om haar ge rust te stellen: kan ze nooit op andere wijze zijn vrouw zijn dan wat den naain betreft, en ook dat is eigenlijk onzin. Zij zij is geen fatsoenlijke vrouw. Ella bloosde. Ik dank u, dat u me dat alles bent komen vertellen, zei ze met een bedaarde hoffelijkheid, die in vreemde tegenspraak was met de hopelooze ellende harer oogen. Zoekt u meneer Payne nog op, voordat, hij uit Londen vertrekt? Ja, het is mijn plan, bij hem te bly- ven, tot hij de stad verlaat. Zeg hem dan, dat ik begrijp, hoe hoe vreeselijk het voor hem is Ik zal trachten flink te zijn en to vergeten Er is een weg, die me do beste lijkt. Zeg hem, dat hij niet te slecht van me moet denken, als hij hoort, dat ik dien gekozen heb U bedoelt dat u iemand anders zult huwen? Maar zoudt u niet kunnen wachten, juffrouw Blakelock? Zoudt u hem niet kunnen overtuigen, dat een echtscheiding de eenige manier zou zijn, om zijh zaken weer op orde te ''brengen? (UoBdt raxrvfgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5