Konst en Wetenschappen. Leger en Vloot. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND, BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. Den laatsien October zal de Fransche resident-generaal in Marokko-Lyautey een nieuwe overwinning behalen. Een vreedzame ditmaal. Dan wordt bij nl. lid der Académie francais©. Hij is de eenige candidaat, daar zijn mede dingers zich voor hem hebben teiugge- trokken. De miliciens der lichtingen 19051906, van het 3e regiment infanterie, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, zijn weer in het genot van onbe paald verlof gestild, die te Vlissingen gisteren, die te Middelburg b'.den. Vrydag had bij het 4e batuljon te V 1 i s- s n g o n de juurliiksche schietwedstrijd plaatsgeschoten werd op 150 M. knielen, vrije hand. De bataljonsprijzen, tien, zes en drie gulden, werden respectievelijk behaald door de sergeanten Molhoek, de Meesteren Noordhuijzen, allen van gemeld bataljon. Toen de commandant van de stelling Amsterdam, generaal-majoor A. N. J. Fabius, zich Vrijdagmorgen van Amsterdam naar de terreinen van de onder zijne leiding staande manoeuvres zou begeven is zijn paard voor de Nieuwe Amstelbrug uitgegleden en ge vallen, met het gevolg, dat de generaal zijn linkerschouder ontwrichtte. De toestand van den generaal is niet van dien aard, dat hij van de leiding der manoeuvres zal atzien. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Hedenmiddag werd door den raad der ge meente Souburg oen vergadering gehou den, waarin alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een schrijven van den Raad van State ui zake het ontslag, verleend aan den onderwijzer Frelier. Men zal zich herinneren dal aan den heer Frelier wegens overcompleet eervol ontslag wenl verleend, doch dat Ged. St. daaraan geen goedkeuruig hechtten De gemeente ging daar op lu hooger beroep. Nu werd zo opgeroepen te verschijnen voor dat collego. Daar ovenwei ia besloten aan <le zaak verder niets te doen, werd het stuk voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde een adres van de N'ederlandsche vereeniging van school artsen Adressante zegt daarin, dat ze zich met een adres lieeft gewend tot de regeering, doch ook de gemeenten verzoekt een ver ordening vast te stellen ter verbetering van het gemeento-toezicht op den gezondheidstoe stand vooral in lagere scholen. De voorzitter zegt dat men hier geen schoolarts heeft, dat het meer een verordening is voor groot© steden Spr. zou het adres voor kennisgeving willen aannemen. De heer Daniëlse vindt dat wel iets voor het adres te zeggen is. Men heeft toch een gemeente-arts die zou kunnen ingrijpen. De voorzitter gelooft niet dat dit werk rechtstreeks behoort tot het werk van dien arts. Het voortdurend uispecteeren der kin deren vraagt vrij veel tijd. De heer Daniëlse gelooft dat den ge meente-arts dat dan opgedragen zou kunnen worden. De voorzitter zegt dat de raad een verordening zou» moeten vaststellen en vraagt of een der leden, daaromtrent een voorstel heeft De heer Arend se stelt voor 'dan een dergelijke verordening vast te stellen en aan den gemeentearts het toezicht op den toe stand op te dragen. Het voorstel van den heer Arendse werd aangenomen met 8 stemmen tegen en 3 voor, die der heeren Daniëlse, Jobs© en Pieterso. Vervolgens werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Aan do orde kwam de reeds vermelde cir culaire van Ged-. St. naar aanleiding van het verzoek van den A. N. W. B. pm borden met den naam der gemeente aan de grenzen der gemeente te plaatsen De voorzitter zegt dat men die borden met toestemming van den directeur der gas fabriek aan de lantaarnpalen kan bevestigen Dat is goedkoop en tevens zijn de borden dan verlicht. Voor vreemdelingen is dat ook gemakkelijk. Verschillende leden zijn wel voor het ver zoek in te willigen, daar de kosten toch ook vrij gering zijn. Het voorstel van B. en W. om het verzoek in te willigen, werd aangenomen. Ingekomen is een verzoek van bewoners van de Vcrlengdje Nieuwe Abeele, aan den Nieuwen Vlissingschen weg, om een of meer lantaarns te plaatsen aan den weg in die buurt, waar do straatverlichting zeer slecht door hen wordt genoemd. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het adres. Het is daar een lange rechte weg, waar het in den regel vrij licht is. De heer Wisseling zegt dat het daar erg donker kan zijn De bewoners hebbejn, daar bruggetjes voor hun huizen en daar de huizen vry ver van de straat staan is het nog al eens gevaarlijk Spr. stelde voor een lantaarn te plaatsen. Verschillende heeren zijn liet daarmee eens. De heer Daniëlse wil, daar men er niet zeker is dat de onderteokenadrs allo ter plaatse wonen, het adres aanhouden en B. en W. opdragen de zaak eens na te gaan. Dit voorstel weid aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Aan do orde kwam dan de gemeentebe- grooting over 1913. De zitting duurt voort. M. do Graaff, aldaar, superphosphaat f2,34 per 100 K.G erwten f7,69 per 80 K.Ü.; lijnnicel f 11.80 per 100 K.G.katoenzaadmeel f 10.75 per 100 K.G. K. Schippers aldaar, patent-kali f6,55 per 100 K.G.; mais f5 97 per 80 K.G.paardeboonen f9,45 per 80 K.G. P. J. van Ardenne te Dordrecht, kaïniet f2,13 per 100 KG, en do Internationale Guano- en Supcrphosphaatwerken te Zwijndrecht: am- momakale-superphosphaat f7,97 per 100 K.G. POLDER WALCHEREN. Najaarszitting der algeineene vergadering in het lokaal des polders in de Abdij te Middelburg, op Zaterdag 21 Sept., des voo middags 11 uur. Voorzitter de heer H. P. den Bouwmees ter. Griflier inr F. J. Sprenger. Aanwezig zijn naast den voorzitter 4 raden en 17 commissarissen. Van den heer J. A. Tak is een schrijven ingekomen dat hij wegens vertrek naar het buitenland ontslag neemt als commissaris. De geloofsbrieven v«n de vijf nieuwge- kozen commissarissen worden onderzooht. Tot commissie van onderzoek benoemt de voorzitter de heeren Boogaert, J. de Visser en Melis. De commissie adviseert tot toelating van de heeren J. Cevaal, L. Krijger, J. Kodde. K. Allaart en J. Cornelisse. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Overgelegd wordt de rekening over 1911. De commissie belast met de opneming van de rekening adviseert tot goedkeuring van de rekening en overschrijving van het batig slot op de rekening 1912. De rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde is de vaststelling van het gewoon dijkgeschot voor 1912. De commissie adviseert tot vaststelling volgens het voorstel op f 14 per H.A. voor schotplichtig en f 5.80 per H.A. voor vrijland. Tot commissie van onderzoek van de be grooting 19131914 worden aangewezen de heeren J. de Visser, J. Cevaaljen H. J. E. Gerlach van St.Joosland. Als gemeente buiten Middelburg voor de verkiezingen in 1913 wordt aangewezen Westkapelle. Hierna worden aangewezen de leden van het stembureau over 1913. Vervolgens wordt aan het dagel. bestuur machtiging gegeven tot het verleenen van een bijdrage van f 750 in de kosten van verharding van den weg Serooskerke-Oranje- zon. tot verhuring van perc-elen land onder Vrouwepolder, verkoop van boschland onder Biggekerke, verpachting der tollen voor de jaren 1913—-1915 op dezelfde voorwaarden als voor de laatste drie jaren, onderhandsche verpachting van de visscherij en onderhand sche vei pachting van eenige perceelen waar op bij de openbare aanbesteding niet vol doende geboden was. Ook wordt toestemming gegeven tot het doen van aanbestedingen, waarvan de kosten op de voorloopige begrooting 1913 voor komen, voor onderhoudswerken aan den Westkapelschtn zeedijk, van gecreosoteerd hout, straatklinkers en keien en eikenhout. Bij de rondvraag merkt de heer J. de Visser op, dat op de globale raming enz. voorkomt een post van f 25 tot het maken van een kistdam in den Domburgschen watergang van de Westwatering. Eenige belanghebbenden hebben verzocht niet over te gaan tot den aanleg van een kistdam, doch in plaats daarvan schotdeuren te plaatsen, waarop door het bestuur afwijzend is beschikt. Spr, wijst er op, dat er over geklaagd wordt, dat in het voorjaar het water te veel wordt weggehaald, van een kistdam verwacht spr. niet veel, daar het water zoowel naar de Veersche als naar de Ylis- singsche kant kan wegloopen. De kosten van den aanleg van schotdeuren acht spr. niet zoo bezwaarlijk. Spr hoopt, dat het dagelijksch bestuur vaa zijn besluit zal terugkomen, anders zal bij zich genoopt zien in de volgende zitting et een voorstel te komen. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur zal overwegen om in de volgende vergadering mededeelingen te doen van de gronden waarop de afwijzende beschikking berustte. Hierna niemand meer het woord verlan gend wordt de vergadering gesloten. In de vergadering circuleerden eeD drie tal foto's van de verwoesting aangericht door de jongste stormen aan de betonglooiing van het district Borrendamme van het waterschap Schouwen. De rekening over 19 11. De rekening sluit in ontvangst op f507.06.21'. en in uitgaaf op f501.901.f~ met een batig saldo van t 5.765.12. Het nadeelig slot over 1910 dat op deze rekening drukte bedroeg 125.898.22. Uit de rekening blijkt nog dat de kos ten der gewone werken hebben bedragen voor de Noordwatering f 49.403,99; voor de Oostwatering f 7,677,39. voor de Zuid- watering 110.152,00s, voor de West watering t 13.680,21. De kosten van buitengewone werlcen waren voor de Nood watering i 97.059,81s; voorde andere wateringen nihil. Het herstellen van stormschade eischte f 14.813,83s aan de Noord- f 4.525 aau de Oost- t 640.93 aan de Zuid- en f 2.232,06 aan de WestwateriDg. AFLOOP AANBESTEDINGEN. De uitslag der in O ud-V o s semeer Vrijdag gehouden aanbesteding van kunst mest- en vocderstoffea ten behoeve van de Laadbouwvereeniging was ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. HET DUITSCHE SOCIALISTENCONGRES. CHEMNITZ, 20 Sep. De sociaal-democra tische partijdag begon heden met een debat over imperialisme. De gedelegeerde Hiertz stelde een motie voor, waarin wordt ver langd, dat langs den weg van internationally overeenkomsten een einde wordt gemaakt aan den wedstrijd in oorlogstoerustingen, welke den vrede bedreigen cn de menschheid naar vree- selijke catastrophen drijven. De partijdag moet vrijheid in het wereld verkeer eisclien, afschaffing van de toltarie ven, die dienen ter verrijking- van kapitalisten en grootgrondbezitters. Tevens wordt gemeld, dat Bebel ziek is. Naar men weet, lijdt de leider der socialisten, in Duitschland aan een hartkwaal met A. M. de Bakker, jd. 30 j.; I. J. T. Post, jm 21 j. met C. Sinke, jd. 20 j. Bevallen E. Linders, geb. Cevaal, d.; J. Leijnse, geb. Beckers, z.; Z. R. Asaert, geb. Gruwet, d. Overleden: J. Meijer, z. 6 w. Goes. Van 1921 Sept. Bevallen: J. de Witte, Bjb. Harinck, z.; J. W. Goedhart, geb. Leijg, z.; J. Bossaert, geb. Kloet, d. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Do begrooting is vastgesteld op f 16.005.965. Benoemd is tot commissaris van de brand weer de heer J de Vlieger TELEFOON IN DE KERK. Ook in de Gereformeerde Kerk te Oo s t- kapelle is een telefoon voor hardhoorenden UIT ROTTERDAM. Aangehouden. In een hotel op de Prins Hendrikkade is door de recherche gearresteerd een kan toorbediende die Woensdag voor de firma Kaulmann bij de Disconto Mij f 3200 ont ving en daarmee verdween. Hij bezat daar van nog f 2800. UIT DEN HAAG. Hof van arbitrage. De eerste zitting van het scheidsgerecht in de arbitrage, botreffende de incidenten tusschen Italic en Frankrijk, veroorzaakt door de aanhouding van Carthage en Ma- nouba, die bepaald was op 28 September is voor onbepaalden tijd uitgesteld wegens de deelneming van den Italiaanschen scheids rechter Fusinato aan de Turksch-Italiaan- sche vredesonderhandelingen in Zwitserland, UIT DE STAATSCOURANT. Herbenoemd Herbenoemd is als burgemeester van B i c r- liet do heer P. VV. Maarlevcld, secretaris dier gemeente. UIT AMSTERDAM. Tegen spraak Naar wij vernemen is het in de pers ver spreide bericht, dat do heer Quérido een too- neelwcrk, dafH speelt in de Jwdaan zou hebben voltooid en aan de niouwo to-oneelvereeniging ter opvoering zou hebben aangeboden, be slist onjuist. De Kamerzetel voor Ommen. Het Volk" meldt, dat in het district Om men mr. Jan Verkouteren uit Amsterdam candidaat gesteld zal worden in de vacature- Kuyper. Volgens dit blad zal een groep christ.- hist. kiezers mr. Verkouteren stellen, ook al zou de c.-h. kiesveieeniging mot de coalitie partijen het over een anderen candidaat eens worden. Naar aanleiding vaa dit bericht vernemen wij, dat mr Verkouteren zelf nog niets van deze plannen bekend is, TUSSCHEN DE BUFFERS. Hedenmorgen is de rangeerder P. T. uit Zeist bij het rangeeoen op het terrein te Maarn tusschen de buffers bekneld geraakt en ernstig gewond aan schouders borst en m. De ongelukkige is por goederentreinj iar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. LIJK GEVISCHT. Gistermiddag is uit de Waal nabij Beu- Ui i g e n opgehaald het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een jonge vrouw. De ju stitie stelt een onderzoek in, doch heeft in middels last tot begraven gegeven MOORDENAAR AANGEHOUDEN. De politie te Heerlen arresteerde giste ren 2 Duitsche mijnwerkers, wegens moord en medeplichtigheid van dien moord op den mijn werker Cortis. Een der gearresteerden bekende Cortis met den dolk, die hij van den mede plichtige geleend had te hebben gedood. Een zwerver, die als verdacht van dien mooTd Was gearresteerd is in vrijheid gesteld. ONDER OEN TREIN. Te Bunden in Limburg werd gisteravond de 23jarige W K. uit Deventer door een trein gegrepen e VLIEGONGELUK. FREIBERG, 21 Sep. Hedenvoormiddag viel alhier een eendekker met twee eerste-luite- nants pp een vJacht van Chemnitz naar Ber lijn. Beide officieren werden gedood AFGETREDEN. CONST ANTINOPEL, 21 Sopt. De Ar- meensche patriarch en zijn geheele leeken- kerkeraad zijn afgetreden, tengevolge van de zitting van de nationale vergadering in welkn geconstateerd is, dat de regeering-.- maatregslen voor de verbetering van den toestand in de Armenische provinciën on voldoende zijn. UIT ROEMELIË PARIJS 21 Sept. De >Petit Parisien" verneemt nit Constantinopel dat 50 per sonen gedood zij a door de ontploffing van een bom in een moskee in het district Adrianopel. THERMOMETER EN VERWACHTING. 21 Sept. Thermometer alhier 8 o. voi. 48 gr., 12 u. 60 gr., 3: u. nm. 59 gr. Telegrafische inededeeling -van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» de waarnemingen van beden ochtend Hoogste barometerstand 775.7 te Groningen. Laagste 758.2 Horta. Verwachting tot den avond van '22 Sept.: zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bevolkt, droog weer geringe stijging van dagtemperatuur, kans op nachtvorst. Vlissngen. Van 1721 Sept. OndertrouwdC. van den Broeke, jm. 29 j. met H. M. I. Dae- nen, gesch. 34 j.; J. J. Boone, jm. 31 j. met C. Feij, jd. 28 j.; P. Kramer, jm. 24 j. met W. M. Lomnrers, jd. 25 j.; P. Weeland, jm. 26 j. met C. Sanderse, jd. 20 j. GetrouwdM. Janse, jm. 27 j. met S. Huibregtse, jd. 35 jP. F. Steffen, jm. 27 j. SASONOF OP REIS. We leven in een tijd, dat de diplomaten zich met ambtelijke doeleinden gemakkelijk verplaatsen. Nu gaat de Russische Minister buitenlandscho zaken eenige regeerin gen van Europa bezoeken Hij begint met Londen en Balmoral, waar de koning van Engeland verblijf houdt en waar bij binnen eenige dagen verwacht wordt Natuurlijk zal daar tusschen Grey en zqn Russischen ambtgenoot over den Italiaansch- Turkschen oorlog en over het voorstel van Berchtold betreffende den Balkan, worden ge sproken Doch daarnaast wachten kwtestieS op afdoening die deze beide rijken rechtstreeks raken. In de eerste plaats het Perzische vraag stuk. Dit land, in naam geregeerd door een knaap, is ten prooi aan een toestand van anarchie, die vooral in het Zuiden ern stige afmetingen heeft aangenomen, waar door daar het reizen met karavanen onmoge lijk Is Nu hebben de Engelschcn wel do Jong-Perzen gesteund, maar van regeeren heb ben die geen begrip. Men neemt nu aan, dat slechts een Tccht- streeksch ingrijpen van het vereenigde Ko ninkrijk den toestand daar kan verbeteren, maaT dat staat gelijk met de bekentenis, dat Teheran geen geregelde regeering mogelijk is, waaïdoor het land eenvoudig tusschen, Engeland en Rusland zou worden verdeeld. Dan zou dus do onzijdige zöne verdwijnen die nu daar bestaat. Doch kwam het dan moet Engeland weer rekening houden met hot belang van Voor-Indië, dat dan door Rus land bedreigd kan worden Op het oogenblik is daar geen kans op. maar de goede verstandhouding tusschen beide rijken kan veranderen. Dan zou voornamelijk en ziedaar het tweede, belangrijke punt, wat ongetwijfeld te Balmoral ter tafel zal komen, de veiligheid van de Britsch-Indische gren- gevaar loopen, als de trans-Perzisch^ spoorlijn tot stand komt, waartegen, naar we al vroeger berichtten, in Groot-Britannië zich veel stemmen verheffen. Dat zijn niet alleen de conservatieven en oud-liberalen, die in beginsel tegen de 1907 tusschen Engeland en Rusland gesloten overeenkomst gekant zijn, maar ook vele on der degenen, die daarmede meegaan, maar redeneeren, dat als de Russen werkelijk te goeder trouw betoogen, dat de lijn geen po litiek, maar slechts economisch belang heeft, daarin wel op andere wijze kan worden voor zien. Deze meening schijnt zélfs de overhand te zullen krijgen. Voorts zal de netelige, nog steeds niet geloste kwestie van de leening aan China de verhouding tusschen dezen staat en Tibet ter sprake moeten komen Wat dien laatsten staat betreft, Rusland en Groot-Britannië wa ren overeengekomen, zich daarmee zoo nig mogelijk te bemoeien, maar die politiek1 heeft geen schitterende uitkomsten opgeleverd. Engeland heeft dus voorgesteld, dat de Chi- neesche troepen uit dat land worden terug getrokken. Laatste berichten melden, dat Sasonof te Londen is aangekomen. In het station liep een man op hem toe, die met een biljet zwaaide en die uitriep„ontruim PerZië. Weg met Rusland." De politie voerde hem dadelijk weg o DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS CAMPAGNE. De verkiezingscampagne van de drie voor naamste candidaten voor het Amerikaansch© presidentschap is in vollen gang. Taft heeft zich laten interviewen. De „New-York He rald" geeft het weer, Taft gelooft, dat dank zij de prachtigs oogsten de voorspoed in Amerika zal aan houden, als er maar geen tariefherziening wordt voorgesteld, die de zaken in de zou sturen. Wat do verkiezing van den 5den November betreft, verklaarde hij zich geen optimist. Hij gelooft, alle stemmen van de conservatieven en de bezadigde arbeiders te krijgen. Op den steun der trusts rekent hij niet. Terwijl Taft deze verklaringen aflegde, ver volgde Roosevelt in Los Angeles in Califor- nië, bet bekende broeinest van anarchistische agitatie, zijn veldtocht. Hij is ontvangen met brieven, waarin hij met den dood wordt be dreigd. Drie automobielen vol gewapende de tectives volgen den progressiatischen candidaat overal. Wat Woodrow Wilson, den candidaat der democraten aangaat, hij heeft in Minneapolis (Minnesota) op de trusts gescholden en met Teddy in radicalisme gewedijverd. Een zijner partijgangers heeft hij zoo hartelijk do hand geschud, dat diens schouder ontwricht is. PERSMANIEREN IN AMERIKA. Voor geheel Noord-Ainerika is een strenge perswet aangenomen, die Hitchcock, de post meester-generaal, spoedig in toepassing denkt te brengen. Deze «chrijll dagbladen nl voor, aan het ministerie van posterijen en aan de post administratie, gevestigd in de praats, waar de krant verschijnt, do gemiddelde opia™ gedurende de laatste zes maanden op te geven. Dc bladen, die zich aan dat verbod zouden onttrekken verliezen daarmee de voor rechten, die het postbeheer ze biedt Doch bij dezen draconischen maatregel blijft het niet. De volgende toont nog duidelijker aan, hoe de kanker van omkoopbaarheid en misleiding ook in de Amerikaansche pers doorvreet. Als bestrijdingsmiddel tegen be- dricgelijke mededeelingen is natuurlijk ook de eerste bepaling bedoeld. Bovendien moeten n.I. voorlaan allé artike len, waarvan de opneming tegen betaling van een zeker, vaak zeer hoog bedrag, is geschied, van de andere onderscheiden worden door de aanteekening- „annonce" of „reclame", op straffe eener boete, die wisselt tusschen f 125 en f 1250. We vreezen, dat debladen zullen wemelen van de genoemde hatelijke woordjes of, wat nog waarschijnlijker is, dat de personen, die met het een of ander doel opneming, van een artikel tegen blinkende munt aanbieden, verwezen worden naar de rubriek, waar deze aankondigingen thuis hoo- ren de advertentie-kolommen. Men gelooft, dat de bladen zich tegen het in werking treden dier wet verzetten zullen Wat te begrijpen is, daar ze een aanmerke lijke bron van inkomsten zien opdrogen, wat sommige wellicht zullen trachten te herstel len door de prijzen van het blad zelf te 'erhoogen en dien der advertenties te verlagen Op het oogenblik vergadert te Luik het congres van het mijn-eigendom. Ook een Nederlander heeft daar het woord gevoerd, de heer van Groenendaal. Volgens de >Temps« schreef hij de staats exploitatie der mijnen in Limburg toe aan de vrees der regeering, dat een industrieele bevolking allengs de boerenbewoners zou Ook vestigde hij de aandacht op het be lang voor Frankrijk, dat vette steenkool noodig heeft, van de kanaliseering d r Maas die dan dit land met deze mijnstreek zal verbinden. De eigenlijke campagne tegen Home Rule is in Wales begonnen. Sir Edward Carson heeft, afgehaald door een stoet van 200 ruiters, voor ongeveer 25.000 mensoben een buitengewoon heftige toespraak gehou den. Zijn gehoor stond tegen de helling van een heuvel opgesteld. Hij verklaarde o. a., dat ter bestrijding van Home Rule alle wapen6 goed waren, zelfs de vuurwapens. Van het »covenant", de oorlogsverklaring der unionisten aan Home Rule, hebben we eenige malen gerept, zonder den inhoud to vermelden. Ziehier wat dit historisch do cument behelst: In ons geweten overtuigd dat Homo Rule noodlottig zal zyn voor het stoffelijke welzijn van Ulster zoowel als voor het wel zijn van Ierland, nadeelig voor onze bur gerlijke en godsdienstige vrijheid, vernieti gend voor ons burgerschap en gevaarlijk voor de eenheid van het Rijk, verklaren wij, ondergeteekenden, mannen van Ulster, loyale onderdanen van onze geëerbiedigde Majesteit, koning George, nederig ons beroepend op den God, waarop onze vaderen in dagen van moeite en be proeving oprecht vertrouwden, ons in plechtig covenant te verbinden, in dezen tijd van dreigende ramp naast elkander te staan tot verdediging voor ons zelf en voor onze kinderen, van onze positie van gelijk^ bur gerschap in het Yereenigd Koninbryk en tot het gebruik van alle middelen, die noodig zouden blijken om de tegenwoordige samenzwering om Ierland Home Rule te bezorgen, te doen mislukken. Mocht zulk een Parlement ons ooit wor den opgedwongen, dan verbinden we ons plechtig en wederkeerig zyn autoriteit niet te erkennen, in de vaste overtuiging dat God het recht zal verdedigen". In Engeland is een onderwijzer, Wilks geheeten, om een zonderlinge reden in de gevangenis gesloten. Deze man heeft n.I. het geluk of het ongeluk, een vrouw te hebben getrouwd die behalve dames-arts ook een vurig suffragette is. En deze dame weigert als andere, strijdbare kiesrecht vrouwen haar inkomsten-belasting te betalen, omdat de regeering nog steeds den vrouwen bet kiesrecht onthoudt. De man betaalde de zijne wel, maar zegt, onmachtig te zijn ook die voor de inkomsten van zijn vrouw te voldoen, die aanmerkelyk meer verdient dan hij. Ook willen de auto riteiten haar meubilair niet in beslag nemen en de vrouw denkt er niet aan, haar echt genoot uit de gevangenis te verlossen maer heeft slechts met haar geestverwanten een protestvergadering georganiseerd. Het congres der Duitsche socialisten in Chemnitz verloopt na de vaderlijke en verzoeningsgezinde rede van Bebe) tamelijk rustig. Van splitsing hoort men althans niet. Wel doen zich natuurlijk meenings- verschillen voor waaruit belangwekkende debatten voortvloeien. Zoo is er gediscussieerd over de houding der partij tegen den oorlog. Een aanhaDger van Kautzky's leer verdedigde de stelling, dat de oorlogen niet te bestrijden zijn, omdat

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2