MIDDELBURGSCHE COURANT. I*. 222. 155* Jaargang. 1912. Donderdag 19 September. Middelburg 18 September. Kameroverzicht. Uit Stad rb Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leger en Vloot. Deze courant vtriohijnt i a g e 1 y k t, met uitzondering van Zon- en Peeicdngen. Pjtj» per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franoo pp. f 2- Afzonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentiöm bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectutien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten dei middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. A.dvertentiön i 20 oent per regel. By abonnement veel lnger. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elk# regel meer 20 cent. Reclame# 40 oent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclamei, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Algeaeem Advertentle-BcreII A. DE LA. BLAK Am.» N.Z. Voorburgwal *66, Auiterdnu. Bi) deze courant behoort een bijvoegsel. De Roode Dinsdag. In een deel van onze vorige oplage hebben we nog kunnen vermelden wat we voor de overige lezers herhalen dat na afloop der socialistische kiesrechtbijeenkomst op Houtru6t, de betoogers tegen het bijeen komen der Kamer groepsgewijze naar het Binnenhol trokken, maar daar op een poli macht stuitten, die den toegang tot het Binnenhof afgezet hield. Bij de pogingen der betoogers om foch door te dringen, ontstonden er botsingen met de politie, die den sabel trok en chargeerde, maar naar het eenstemmig oordeel van de verslaggevers der groote bladen hadden deze botsingen weinig te beteekenen. Ongelukken waren niet te betreuren. De toegang tot het Buitenhof was bij groepen toegelaten door de Gevangenpoort. De botsingen ontstonden blijkbaar voorna melijk doordat de op het Plein aangekomen betoogers dat niet wisten. Een troep geleid door mr. Troelstra die eerst tegengehouden werd, kreeg van den hoofdcommissaris van politie verlof door te trekken naar den Vijverberg, waar Troelstra zijn volgelingen toesprak en opwekte rustig uiteen te gaan. Botsingen van betoogers met politie maken op ons altijd een onaangenamen indruk. Het gaat in den regel het best en het kalmst toe, wanneer de politie zich weinig vertoont. Maar in dit geval kunnen we het toch niet anders dan loven, dat er maatregelen waren genomen om te beletten, dat de be toogers in grooten getale op het Binnenhof, d. w. z. in de onmiddellijke nabijheid der Kamers kwamen. Een volksvertegenwoordi ging moet bij haar beraadslagingen volkomen vrij zijn van iederen invloed van een betoo- gende menigte, onverschillig welke bedoeling deze heeft. Men betooge zooveel men wil, maar rondom de Kamers blijve een strook vrij. Daar klinke alleen de stem van de volksvertegenwoordigers zelf, en is iedere poging van anderen om indruk te maken door getalsterkte of door wat ook, uit den booze. Opening der zitting. Nooit zoozeer als in den laatsten tijd heb ben wq het geweten, welk een symbolieke kracht de derde Dinsdag in September uit straalt, hoezeer de Grondwet daarin een ge dachte heeft opgesloten, welke aan de louter formaliteit van het uiterlijk een geheel nieuwe beteekenis schenkt In elk geval, hoe men moge oordeolen over het besluit van den Haagschen burgemeester, dat is wel de Onmid dellijke invloed van het besluit geweest, dat men over deze beteekemis meer „grondig" van gedachten heeft gewisseld dan ooit tevo ren is geschied. En de vraag is zeer of niet de dag van heden een nieuwe gedachtanwisseling heeft geopend van "constitutionoelen aard, nu hot der Re geer mg beliefd heeft de Koningin te doen verklaren, niet gelijk wij dat elk jaar gewoon zijn te hooren, dat zij kwam tot de vertegenwoordigers van haar volk, doch dal zij die vertegenwoordigers rond zich veree- iiigd zag; een uitdrukking, die meer naar den Pruisischen. trant zou zijn, waar de koning in zijn paleis de bedde deelen van het Parlement ontvangt om daar de Troonrede voor te lezen. Men kan liet woordenziften noemen; mm kan mets dan toeval zien in deze verandering eener gebruikelijke tirade; het neemt niets weg van het feit, dat die ver andering is geconstateerd moeten worden en dat een staatsstuk als een troonrede met te veel zorg moge geacht worden te zijn opge maakt dan dat over liet verschil eener derge- lgke formule zonder meer kan worden heen- De volksvertegenwoordigers zijn dus heden rond de Koningin vereenigd geweest en heb ben het gewone schouwspel mogen aanbieden, dat telkenjare de plechtige opening der Staten- Generaal voor do betrekkelijk weinig bevoor rechten, die het aanschouwen, oplevert. Reeds meer dan een uur tevoren was het druk en woelig in de hooge vergaderzaalin het mid den de leden der Kamer, voor het over groote deel m uniform; daarachter do hooge genoo- digden, en geheel terzijde de leden van het corps diplomatique, allen rijk en schitterend getooid, ontvangen met al de niots zeggende gewichtigheid, welke het „protocol" gaarno aan dergelijke kleinigheden een schijn van beteekenis doet geven Men wisselde begroe tingen; men sprak elkander aan en stolde voor, men ging den president, die al dien tijd in zijn ,generaals-uniform in dat grappige bankje terzijde zat, complinieateerenin één woord men zocht als gebruikelijk op de meest aangename wijze den tijd te dooden o.n gaf ondertusschen het publiek boven stof tot kg- ken. Een half uur tevoren maakten de Minis ters, nu allen m het ambtscostunm met witte pantalon gekleed, hun entrée; een oogenbhk later gevolgd door de in hun mooie blauwe uniformen getooide leden van den Raad van State, onder wie de twee kranige grijsaards, do met ridderorden overdekte Minister Asser en de in generaalsuniform getooide generaal Den Beer Poortugael onmiddellijk opvielen. En intusschen was daarbuiten van het paleis de stoet afgereden met de vele galarijtuigen met do roode bokken, flonkerend van goud en weelde, en de gekroonde gouden koets, die tegenwoordig geregeld Koningin en Prins naar het Binnenhof brengt. Door de dicht opge propte en juichende menschenmenigte was men gekomen tot het Binnenhof waar het plechtige „Wilhelmus" aan do verzamelde vergadering het eerste teeken gaf dat liet verwachte mo ment naderde. Zacht en schuchter bijna tikte de voorzitter met zijn hamer, en doodelijke stilte ontstond. De eerste bode met het broede oranjelint over het witte vest werd afgezonden om den stand van zaken op te nemen, en op hem richtten zich aller oogen, als opeen man van gewicht. Toen, plotseling verhief men zichde opper-ceremoniemeester ver scheen op den drempel, en uit zijn mond klonk het lang verwachte: „Hare Majesteit". Voorafgegaan door een rijken stoet van Ka- merheeren, aan hare zijde gaande de heer 't Hooft, de voorzitter der commissie van ont vangst, schreed de Koningin, geheel in het wit gekleed piet slechts het Grootkruislint van den Nederlandschen Leeuw daarover, te midden van buigende heeren recht naar den oen. En nauwelijks was zij gezeten, had de Prins naast haar plaats genomen en het gevolg achter haar; nauwelijks waren ook de verga derden gezeten, of de eerste woorden weer klonken reeds van hare lippen Heel slecht hoorbaar in den aanvang en onvast, later iets duidelijker en voller, maar geen enkel oogen- blik geheel de zaal beheerschende, kwamen de woorden van de troonrede uit haren mond; er scheen hier en daar een trilling van nauw verborgen zenuwachtigheid en opmerkelijk was het wel hoezeer bijna voortdurend de oogen der Vorstin op het papier bleven staren. Het was een schitterende en rijke groep, die daar van boven te aanschouwen viel; schilderach tig tegelijkertijd en het deed bijna betreuren, dat niet meer dan vijf minuten die groep al dus bijeen was. Toen was de Troonrede ge ëindigd, toen klonk het: „Leve de Koningin"! door allen herhaald met zoo weinig sans, gêne en geuite hartelijkheid als wij Hollanders dat nu eenmaal altijd doen, en toen schreed de Koninklijke stoet naar den uitgang. Van den terugrit naar het paleis, die was gelijk vorige jaren; van het aspect der re sidentie hier geen woord; er valt weinig bij zonders van te vermelden. En evenzeer hier niets van de Troonrede, die elders werd be sproken en waarvan het hier voldoende mag zijn te constateeren, dat zjj een druk en ge wichtig parlementair seizoen belooft, zoo dit niet reeds viel te voorzien, en dat zij de slechte gewoonte heeft ingevoerd om een ze keren druk uit te oefenen op de volgorde, waarin do aan de orde zijnde ontwerpen moe ten in behandeling worden genomen. In an doren zin is de daarop slaande passus moeilijk uit te leggen. Als naar gewoonte vergaderden onmiddellijk in don namiddag beide Kamers. Geheel het Binnenhof was aan alle ingangen zorgvuldig afgezet; slechts zij, die er zijn moesten moch ten er komen en verder werd niemand door gelaten. Dat ledige Binnenhof na de schit terende praal van'zoo kort tevoren gaf waar lijk een indruk van eene stad in staat van leg. In de Tweede Kamer bekleedde de hoor Lieftinck als oudste het voorzittersgestoelte, thans verhoogd en aanmerkelijk den president meer overzicht gevend over de vergadering. Hij opende de vergadering met een kort en huiselijk, speechje, dat wel een eenigszins po litiek tintje had bjj zijn wenscb, dat de aan te nomen wetsontwerpen moesten rekening houden met den zin van vrijheid van ons volk Toon legde Minister Kolkman de millioemen- nota over, die in handen van den opper-bode van de Ministerstafcl naar liet voorzitters i gestoelte plechtig verhuisde. En toen zette men zich voor het opmaken der voorzitters - nominatie. Gelijk te verwachten was, weid reeds bij eerste stemming de lieer Van Nispen uit Nijmegen de eerste candidaat. Een kleine verassing was het, dat voor do tweede vaca ture niet do hepr De Visser maar de heer De Geer gekozen werd, terwijl voor de derdo vacature" als gewoonlijk rechts mets wilde weten van den heer Goeman Borgesius en haar stemmen vereenigde op don heer Drucker. En daarna ging men uiteen om morgen, waar schijnlijk reeds onder presidium van den nieu wen president, bijeen te komen. In do Eerste Kamer duurde het nog korter De voorzitter aanvaardde zijn herbenoeming met te danken voor het hernieuwd bewijs van vertrouwen, hem door de Koningin geschon ken, en deed het voorstel do Troonrede met een adres te beantwoorden, wat natuurlijk zal geschieden. Reeds morgen zal dit adres van antwoord worden behandeld en waar schijnlijk vastgesteld. Dan een korte week rust en vervolgens arbeid van den meost. verscheiden aard en van weken achtereen. V. d M. De candidatealijgt voor het voorzitterschap. Het trekt algemeen de aandacht dat bij de opstelling van de aan de Koningin aan te bieden lijst van caodidaten voor het voorzitterschap der Tweede Kamer oolc nu weer geen der drie personen behoort tot de auti-revolutionnaire party, hoewel die meer leden telt dan de Christelijk Historischen. De „N. R. Ct." merkte eebter op dat de anti-rev. slechts in qnantitatiet opzicht boven de Chr. Historischen staan leading men ontbreken in de door dr. Kuyper ver laten groep geheel. En de „Telegraaf'" schreef schamper „'.oodat evenals de laatste jaren de sterke anti-revolutionnaire fractie op deze nomi natie niet vertegenwoordigd is. Geen wonder. De generaal is weg. Wie er over zijn dragen geen sterren. De meeste zelfs geen strepen." De toestand van 'glands financiën. De nota van den minister van financiën die sedert eenige jaren de vroegere m'ilfioenen- rede vervangt, is ook gisteren ingediend. We zullen er enkele cijfers aan ontleenen. Allereeerst het volgende staatje betreffende de voor- of nadeelige saldi van den gehee- len dienst gedatende de laatste jaren: 1892—1906. f 2.956.993.10 1907 -f 1.435.966.37 1908 10.560.823.95 1909 6.107.312.991 1910 3.854.775.52 1911 4.716.640.11 Saldo f 26.760.579^30" Omtrent de vermoedelijke uitkomsten in het dienstjaar 1912 valt nog niet veel met zekerheid te zeggen. Het tekort op den gewonen dienst door den ondergeteekende in de nota betreffende den toestand van 's lands financiën na aftrek der vermoedelijke besparing geraamd op f 8.992.147.96 steeg tengevolge van de ver meerdering der gewone uitgaven tijdens de behandeling der begrooting tot f 9.216.125.46, doch daalde door de totstandkoming van de wet tot verdere heffing van opcenten op de bedrijfs- en vermogensbelastingen tot f 7.846.125.46. Mochten de middelen AL in de nog overige maanden des jaars in gelijke ver houding blijven stijgen als tot dusverre het geval was, dan zal ook de gewone dienst van het jaar 1912 waarschijnlijk sluitende te maken zijn, zonder dat er behoeft te worden beschikt over hetgeen de gedistil- leerdaccijns meer opbrengt dan f 25.200.00G en mitsdien aanvankelijk gestort behoort te worden in het fonds voor de suppletoire opbrengsten van den accijns op het binnen- en buitenlandsche gedistilleerd. Betreffende de raming voor het dienst jaar 1913 kan worden gemeld dut de uit gaven zijn geraamd op f231,219.968.03 waarvan f 11.982.00 voor buitengewone uitgaven. De vorige begrooting had een eindcijfer van f222.241.840.45 waaronder f 11,285.500 voor buitengewone uitgaven. De hoogere raming van dit jaar ontstaat voornamelijk door verhooging v<m alle hoofd stukken, behalve hoofdstuk XI. We noemen echter in 't bijzonder: 1 1,197.940 meer ten laste van het L a- ger Onder wij 6, van welke som komt opRijksbijdragen aan het Bijzonder On derwijs f825,000 (t 305,708 ineer wegens personeel en f 522.949 meer wegens lokalen) op bijdragen aan het Openbaar Onderwijs f 65,000, op subsidiën voor kweekscholen f 160,000, op kosten van Rijksnormaallessen f25.000, op 8ubsidiön voor scholen van zwakzinnigen f' 15,000 en op kosten voort vloeiende uit het bevorderen van de licha melijke ontwikkeling van jongelieden f 18,000 Yoor defensie: f 1,075,000 als gevolg van de uitgaven voortvloeiende uit de nieuwe Militiewet, f600,000 van het uit trekken van een eerste bijdrage aan het fonds voor de Kustverdediging en voor f 1.100.000 van het uittrekken vud diverse bedragen tot aanvulling van de legeruit- rusting (aanvulling vaD munitie voor de infanterie en de veldartillerie en aanschaf fing van keukenwagens), terwijl voorts 1 215.000 wordt uitgetrokken voor de mi litaire luchtvaart, f235.000 meer voor kam peeren en manoeuvres en f 81.000 meer wegens een gewijzigde regeling van de be zoldiging der onderofficieren, tegenover welke verhoogingen o. a. staat, dat f215.000 minder noodig ri, doordat in 1913 geen landweeroefeningeu worden gehouden. De Middelen worden geraamd op f 209.531.459.50, zijnde zuiver 6 milhoen meer dan Let vorig jaar. Er wordt dus op den geheelen dienst een tekort verwacht van f 21.688.508.53 waarvan de minister t 9.900.000 berekend voor den gewonen dienst. Voor de dekking van dit tekort komen in aanmerking de opbrengst van de voor gestelde heffing van een debietrecht op tabak, ad 2 inillioen, alsmede betgeen de voorgestelde Inkomstenbelasting te tarnen met de gewijzigde Vermogensbelasting meer zullen opbrengen dan de thans bestaande Bedrijfs- en Vermogensbelastingen, een surplus, dat op 3 imllioen geraamd wordt. Mocht echter onverhoopt later blijken dat uit de genoemde belastingverhoogingen geen voldoende inkomsten kunnen worden getrokken voor den dienst van 1913 en met name dat de Inkomstenbelasting niet met 1 Mei in werking kan treden, dan zal hij zich alsnog genoopt zien de indiening van een ontwerp tot voortzetting van de op- centenheffing ie bevorderen. In het uiterste geval, d. i. wanneer geen van bovenge noemde belastingontwerpen tijdig tot stand mochten komen, zoude tot dekking van het tekort van 1913 de toevlucht kunnen wor den genomen tot hetgeen de verhoogde accijns op het gedistilleerd in 1913 meer dan f 25.200.000 zal opbrengen, een bedrag voorloopig geschat op f 3-400.000. Kustverdediging. In overeenstemming met de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, is een gewijzigd wets ontwerp ingediend betreffende het fonds ter verbetering der kustverdediging. Voorts de nieuwe werken, aankoop en onteigening van perceelen, enz. enz., een en ander voor lo. het maken van een fort bij V 1 i 9 s i u g e n 2o. het verbeteren van het fort van Kijkduin3o. het vermeerde ren van de vuurwerking van de forten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens, wordt f 1.400.000 uitge trokken 4o. voor onvoorziene uitgaven f 50.000, te zamen alzoo 1 millioen 5 ton. Dit Middelburg. Een eigenaardige samenloop van omstandig heden Zondag huurde te Middelburg een milicien bij een rijwielhandelaar hier ter stede een fiets, maakte er een tochtje op en vroeg den volgenden dag aan een collega het rijwiel aan den eigenaar te willen terug brengen, Deze voldeed aan het verzoek doch vergistte zich en bracht een ander rijwiel, het eigendom van een derde soldaat, naar den handelaar. Daar werd niet op de ver gissing gelet en het verkeerde rijwiel later verhuurd aan een boerenman. De eigenaar van dit rijwiel komt over de Markt, ziet zijn eigendom voor een café staan, en het gevolg is. dat de politie ten tooneele ver schijnt en boer en fiets naar het bureau verhuizen. Na eenige moeite en het hooren van de verschillende betrokkeD personen wist men zich Jicht in de zaak te verschaffen en kreeg ieder zijn eigendom terug. Kwade bedoelingen waren natuurlijk niet in het spel. („De Z."). In het Chirurgisch-Technisches Korrespon- denz-Blatt No. 18 wordt onder de rubriek »Neuheiten« uitvoerig melding gemaakt van een platvoet-inleg van bijzondere constructie, vervaardigd door de firma A. R. de Muijnck te Middelburg. De firma had bij de tot nu toe door haar vervaardigde platvoet-inlagen van Durana- metaal en aluminium de ervaring opge daan dat eenerzijds de patiënten klaagden over het gewicht, terwijl anderzijds het aluminium voorzien moest worden van een leer-overtrekking, die van tijd tot tijd ver nieuwd moest worden. Om die redenen vervaardigde de firma platvoet-inlagen van celluloid met een alumi nium versterking. Iedere inleg wordt afzon derlijk afgewerkt en aangepast aan een gipsmodel van den voet waarvoor hij be stemd is. De celluloidplaten worden in den vereischten vorm gesneden, zacht gemaakt, en Daar bet gipsafgietsel gevormd. Bovendien wordt een stuk aJuminiumblik van bijna half ronden vorm en ongeveer 10 cM. mid dellijn, nauwkeurig gedreveD volgens het afgietsel. Beide deelen worden op elkaar geklonken, zoodat het metaal op het punt van de grootste belasting een doorbreken van het celluloid verhindert. Het gewicht van dezen inleg is gemiddeld 55 gram. terwijl metaal-iDlagen 80 gram wegen. Toch is hij zeer stabiel, waarvan het genoemde blad zich ze^t overtuigd te hebben door bet toegezonden voorbeeld. Bovendien blijft het celluloid steeds frisch en rein, bet kan worden afgewasschen en zoo noodig kunnen de zolen later uit elkander en booger of' vlakker worden ge maakt. Uit Zflid - Bo'olind, De raadsvergadering van floede- kenskerke van Maandagmiddag 4». ure, werd slechts door 4 van de 7 leden bij gewoond. De gemeentebegrooting 1913 werd vastgesteld id ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 12234.32A, met posten van onvoorziene uitgaven samen groot f 119.69. De H. O. werd bepaald op f 3600 of f600 meer dan voor 1912. Op de post onderhoud wegen en voet paden werd overgeschreven, daar nu reeds een te kort daarop bleek te zijn. De voor zitter merkte nog op dat vooral op deze post thans de meest mogelijke zuinigheid dient te worden betracht. Besloten werd een rekwest aan Prov. St. namens den raad te zenden, ten einde te verzoeken den dienst HoedekenskerkeTer zen niet op te heffen, doch zoo mogelijk tot Hansweert uit te breiden, terwijl zal worden getracht in dit rekwest te weerleg gen de meening van Ged. Staten, dat het vervoer over dit veer niet zoude toeneiueu. Aan omliggende gemeenteraden zal wor den verzocht adhaesie hieraan te betuigen. Uit Sohouwen-Duive 1 and. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer J. P. L. Goemans te Zierikzee met ingang van 1 October as. eervol ont slag verleend als prov.-veearts. Uit Z.-Tlttnderen W. D. Door den vroeg opkomenden vloed werd een kudde schapen van den landbouwer CL te N i e u w - N a m e n in de schorren van Saeftingen verrast. Er zijn er 43 ver dronken, hetgeen een belangrijke schadepost voor den eigenaar is. (Zei.) Het 2-jarig kind van F. B. te Nieuw- Namen viel bij het huis in een modder poel. Toen men het er uithaalde, was het reeds te laat, want de spoedig ontboden geneesheer kon niets anders dan den dood constateereu. (Zei.) IFMoesten tot nog toe de kinderen van Bath, die catechetisch onderwijs verlang den naar Rilland, thans is hierin door ae welwillendheid van ds. fl. J. Visser eene groote verbetering gekomen, daar deze in 't vervolg dit onderwijs ook zal geven in de school te Bath. Te 's Gravenhage slaagde voor de hoofdakte de heer L. P. Vos, geboren te Grijpskerke, thans te Vlaardingen. Te 's Gravenhage slaagde voor de hoofdakte de heer H. Verbeek van Zierik zee. Ruiling vooi het blijvend gedeelte. Verschenen is het Militie-besluit II vast gesteld bjj koninklijk besluit. Daarbij is o. a. bepaald dat de loting voor het blijvend gedeelte bjj de infanterie en ves ting-artillerie niet meer bataljons-gewjjze, 'naar garnizoens-ge wjjze zal plaats hebben, terwjjl

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1