Landbouw. ingezonden Mededeelingen. ALS GIJ UW KIND Verschillende Berichten. Ingezonden Mededeelingen. imio fÊso Middelirargsche Courant Tan dr. Kuyper voor de Technische Hooge- school. Aan Knjper's initiatief en doorzet tingsvermogen is het te danken, dat de polytechnische school verlost werd uit het knellende verband van de wet op het mid delbaar onderwijs, en tot hoogeschool werd verheven. De eerste promotie honoris causa op 8 Jan. 1907 gold dan ook dr. Kuyper, Het artikel van den heer Van Sandick eindigt met deze woorden »Wij kunnen dr. Kuyper niet zien scheiden uit het openbare leven, zonder herdacht te hebben wat hij voor ons Nederlandsche ingenieurs heeft gedaan. Aan zijn initiatief en energie danken wij de gelijkstelling van het technisch met het universitair onder wijs. En het is onze plicht dat nimmer te vergeten." Ontslag bij huwelijk. De kwestie of een onderwijzeres na haar huwelijk in hare betrekking kan worden gehandhaafd, zal a.s. Dondeidag ook door den Leidschen gemeenteraad moeten worden overwogen. Een onderwijzeres bij het o. 1. onderwijs, me), van de Laan, trad dezen zomer in het huwelijk zonder eervol ont slag aan te vragen. B. en W. hebben toen het oordeel daarover gevraagd zoowel van de schoolcommissie als van den arrondisse mentsschoolopziener. De schoolcommissie berichtte, dat zij in het haar medegedeelde geen aanleiding vond om te adviseeren tot het brengen van ver andering in de ambtelijke verhouding van mej. van de Laan wegens het aangaan van haar huwelijk. De arrondissementsschoolopziener was van een tegenovergesteld gevoelen, evenals B. enW. Zij zijn van meening dat bij verlof ten gevolge van eventueele zwangerschap, het onderwijs zal worden ontwricht en dat reeds gedurende de eerste perioden der zwangerschap dit zal leiden tengevolge van den abnormalen toestand, waarin een zwan gere vrouw zich volgens de meening der medici moet bevinden. Zij vinden het ongewenscht met het voor stel tot ontslag te wachten tot zwanger schap zich zal hebbeD voorgedaan, omdat nog afgescheiden van de overweging dat kinderlooze huwelijken aldus zouden worden in de hand gewerkt een dergelijk ontslag gebleken is de vereischte goedkeu ring niet te kunnen verkrijgen (Kon. besl. van 16 Februari 1909). Ook is het niet mogelijk te wachten tot een rijkswet deze kwestie zal hebben beslist, aangezien het aanhangige wetsontwerp geen terugwerkende kracht heeft. Te O o s t k a p e 11 e is opgericht een vereeniging van groentetelers »Ons maat schappelijk belang", tellende aanvankelijk 49 leden. Vrijdag had te Brussel een paarden markt plaats. Het Brabantsch ras was het best vertegenwoordigd. De zware trekpaarden gingen voor 1800 tot 2000 trank, de lichte (Kamionpaarden) voor 1500 tot 1700, de veulens voor 900 tot 1000 frank. Den 12den October komt de voorlaatste paardenmarkt aldaar. De Staatscourant van heden bevat het reglement voor het instituut voor veredeling van landbouwgewassen te Wageningen. Als doel vinden wij 0. m. aangegeven het geven van inlichtingen aan landbouwers of andere personen, die zich toeleggen op veredeling van cultuurgewassen of zich bezighouden met het in stand houden van veredelde rassen van cultuurgewassen en de erkenning en het houden van toezicht op de instandhouding van uitmuntende rassen, welke door kweekers hier te lande zijn voortgebracht en die, zoowel wgt betreft hunne waarde voor den landbouw, alsook wat betreft de werkmethode, volgens welke zij werden verkregen, aan door het Instituut te stellen eischen voldoen. Beetwortels in Korea. Ook in Korea worden beetwortels ver bouwd. De Koreaansche suiker-Maatschappij is er gesticht. Nu is er rumor in casa. Een der promotors heeft zich aan dit lichaam onttrokken, omdat hij de oprichting uitge steld wilde hebben, daar op het oogenblik de bieten door een ziekte zijn aangetast, waardoor naar zijn mcening het suiker gehalte tot slechts 11 zou verminderen. Anderen deelen deze meening echter niet. Men verwacht dat de door deze maatschappij voortgebrachte suiker tegen het einde van het volgende jaar aan de markt zal komen. 8PO BT. M. V. V. O. Achilles. Olympia gaat voort met zich ernstig voor te bereiden voor de komende competitie en zorgt dat het eerste elftal lederen Zondag een wedstrijd te spelen krijgt. Gisteren zou Achilles uit Rotterdam komen, uitdrukkelijk was overeengekomen dat het eerste elftal spelen zou, toch zond men, zonder kennisgeving, het tweede, een daad waarover wij niet streng genoeg onze afkeuring kunnen uitspreken. M. V. V. O hoewel twee invallers tellepde was bijzonder op dreef, er zat een samen spel van den eersten rang in dit elftal, een samenspel vaarmee in de komende compe titie veel bereikt kan worden. De Middelburgers toonden dadelijk hun overwicht en waren voortdurend meester over den bal, toch duurde het een goede 20 minuten eer het eerste doelpunt kwam, de Achilles-doelman had in die periode merk waardig veel geluk. Uit een mooien voorzet van rechts kogelde de midvoor den bal tusschen een zestal beenen door in het net en maakte daarmee het fraaiste doelpunt van den geheelen wedstrijd. Deze speler had nu den smaak te pakken en zorgde spoedig voor no. 2 en 3, toen kwam er pas wat vuur in Achilles en de doelman der zwarten werd voor de eerste maal op de proef gesteld, die hij glanzend doorstand, want zijn tijdig uitloopen deed het leder weer op de andere helft belanden. Olympia's rechtsbinnen zag nu eindelijk ziju harde zwoegen ook met een doelpunt beloond. Hij bracht den stand op 40 en daarmee ging de rust in. Na de rust hetzelfde spelletje, de rechts binnen, de linksbuiten en de linksbinnen brachten achtereenvolgens de stand op 7—-0. De blanke achterspeler had inmiddels van plaats verwisseld met den aanvoerder, wat een groote verbetering bleek. Voor de rust had hij nog een strafpunt (ten onrechte) tegen zich zien geven. De verdediger was hierbij op zijn post geweest en had ten koste van een hoekschop weten te redden. Een doorbraak van de Achilles-mannen en een zenuwachtigheidje van den doelman hadden het eerste en eeaige tegenpuDt ten gevolge. De linksbinnen maakte nog even no. 8 voor M. V. V. O. en toen kwam het einde. Hebben wij reeds het geheel van Olympia geroemd, toch mag een woord van hulde voor de middellinie niet gemist worden, vooral de linksmidden goochelde met den bal en met zijn tegenstanders, dat het een lust was om te zien. Het spel van den midvoor was een open baring, hij blijkt daar beter op zijn plaats te zijn dan langs het lijntje. 0 Voetbalwedstrijden te Goes. Zondagmiddag werd te Goes op het ter rein der G. V. V. Zelandia een wedstrijd gehouden tusschen een Middelburgsche Com binatie en Zeeland I. Laatstgenoemde won met 51stand bij de rust 20. Na afloop hiervan speelden de Adelaars uit Goes een wedstrijd tegen Dosko I uit Bergen op Zoom. Eerstgenoemde vereeniging won met 21stand bij de rust 20. Samenwerking. Naar ons ter oore is gekomen, worden pogingen in het werk gesteld om uit de drie te Goes bestaande voetbalvereeni- gingen één vereeniging te vormen. Er zijn reeds besprekingen over deze samenvoeging gehouden. Een >verHcht" denkbeeld. Alweer iets nieuw onder de zon, schrijft »de Telegraaf", een verlicht voetbalterrein. Dit inderdaad lumineuze idee gaat van Ajax uit, wier bestuur besloot het terrein dus danig te verlichten, dat daarop voortaan 's avonds getraind zal kunnen worden. Door het aanbrengen van verplaatsbare booglam pen zal zulks zeer wel mogelijk zijn. Mo gelijk bereikt ons dezer dagen nu nog het bericht dat we een wedstrijd bij avond krijgen. De Ned. Bond voor Lichamelijke opvoeding. De financiën van dit grootscheeps opge zette lichaam zijn danig in de war, verze kerd van de steun van hoogerhand beeft men er maar op los geleefd. Thans is het spaak geloopen, zooals in een Zaterdag te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering bleek. Eerst was aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1911. Voorgelezen werd het daarover door de afd. Arnhem uitgebracht verslag, waaruit bleek, dat het nadeelig saldo be draagt ruim f 30.000. Het voortbestaan van den bond zal alleen mogelijk zyn, indien het tekort door schenking wordt aange- zuiveid en er verder zuinig wordt beheerd. Door oorlog en binnenlandsche zaken zijn subsidies gegeven zoor een bepaald doel (pl. m. f 30.000) en nu de regeering haar rekening gaat opmaken, stelt zij den Bond aansprakelijK voor een geconstateerd verschil van ruim t 6000 tusschen liet toegestane krediet en de daaruit bekostigde doeleinden, waarvoor niet meer dan pl. m. f 14.000 is uitgegeven. Uit het rapport-Arnhem blijkt, dat de wedstrijden-Assen, waarvoor f 1000 was uitgetrokken f 5000 gekost hebben. Het ergste is echter, dat de regeering de f 7200, die niet voor het bestemde doel gebruikt zijn terug wil hebben voor 1 October. Pogingen uit de vergadering gedaan om het hoofdbestuur of het dagelijkscli bestuur voor de tekorten aansprakelijk te stellen faalden. De heer Boerée wil f 2000 beschikbaar stellen tegen 5 °/0, mits anderen zijn voor beeld volgen en aan de geldschieters toe zicht over het financieel beleid van bet bestuur zal worden toegekend. Lukt het niet om voor 25 Sept, de be- noodigde gelden bijeen te brengen dan is een faillissement onvermijdelijk. De volgende heeren hebben hun mandaat als hoofdbestuurslid neergelegd: Mr. C. v. Iiappard, C. C. Zegers Rijser, W. H. L. Vogel, Th. A. Boerée, prof. dr. L. Bolk, mr. H. A. Lorentz, mevr. Ram- bonnetDe Goeye, F. W. baron v. Tuyll v. Serooskerken, prof. dr. P. H. DamstC, bol. Piepers, H. G. Rambonnet, W. G. v. Hoogenhuyse, J. Warner, jhr. J. Feith, jhr. mr. C. Feith, H. Isbrucker. Hélène Dutrieu gekwetst. Deze vliegster, die vooral in het Noorden van ons land door haar vliegvertooningen bekend is geworden, is bii een automobiel- ongeluk in Frankrijk doodelijk gewond. Vrouwelijke jockey. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de dochter van den jockey Sidney Dulford, gevraagd heeft, tot de Jockey-club te worden toege laten. Juffrouw Duliord moet in die sport zeer geoefend zijn. Het is haar plan, wordt de gevraagde vergunning gegeven, haar loop baan op Hongaarsche renbanen te beginnen. In dat geval zal juffrouw Dulford de eerste vrouw zijn, die dit niet bij uitstek vrouwelijk beroep uitoefent. gezond, vrooljjb en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. Hommel's Hae- matogen. WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. H. M. de Koningin heeft aan mevrouw de douairière baronesse van Hardenbroek van Bergambacht, geboren gravin van Lim burg Stirum, op verzoek eervol ontslag ver leend als grootmeesteresse, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en onder benoeming tot grootmees teresse honoraire. H. M. heeft benoemd tot grootmeesteresse mevrouw de douairière C. J. Melvil baronesse van Lijnden geb. jonkvrouwe van Weede. De tentoonstelling voor Vak en Kunst te Dordrecht wordt hedenavond gesloten. De Rotterdamsehe gemeenteraad is tegen Donderdag 19 dezer bijeengeroepen ter behandeling van een aantal voorstellen waarvan de z.g. loonmoties, of zooals het officieel heet »Het praeadvies op de moties in zake herziening van de loonen der gemeente werklieden en beambten, zoomede de overige daarop betrekking hebbende voorstellen", de voornaamste zijn. De Haagsche driehoekscorrespondent van »de Telegraaf" schrijft: Wanneer men, in rumoerige oogenblik- ken, tijdens de debatten in de Tweede Kamer den voorzitter zocht, was deze met het oog althans soms bijna niet te vinden. Dan stonden vóór en achter hem de leden dicht-opeengedrongen en maakten 't hem vaak zeer moeilijk. Dit zal voortaan niet meer mogelijk zijn. Gelijk wij gisteren zagen is de tafel van den presi dent, waaraan ook de griffier en de com mies-griffiers zitten, belangrijk hooger ge plaatst en bovendien een eind naar achteren geschoven, terwijl aan weerszijden koperen hekjes zijn aangebracht. De president zit nu vrijwel geisoleerd, en overziet beter de vergadering. De leden zullen voortaan op eenigen afstand van hem moeten blijven de gezellige onder-onsjes in de nabijheid van en met den voorzitter zijn gedaan. Te Utrecht heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit: mevr. A. H. W. Koolemans Beijnen—Van Oldenborgh, mevr. C. van Bolhuis Van Hoytema, genei aal-ma- or P. Kleijnhens, kolonel J. P. Koolemans fijnen, kommandant van het regiment genietroepen, en lste-luitenant der infanterie N. J. M. F. van Everdingen, dat gaarne giften in ontvangst zal nemen voor de na gelaten betrekkingen van de bij het ongeluk aan het fort Vossegat omgekomen miliciens Geurts, uit Gemert, en Van Gorp, uit Luiks- gestel, die beiden de kostwinners waren van het gezin, waartoe zij behoorden. De waarnemende presidente van den Nationalen Vrouwenraad, mej. Joh. W. A. Naber, heeft dezer dagen als zoodanig een uitnoodiging ontvangen van den Franschen Nationalen Vrouwenraad om lid te worden van het internationale comité voor het con gres van den Intern. Vrouwenraad, dat te Parijs in Juni 1913 wordt gehouden, kort na de bijeenkomst van de Internationale Vrouwenraad te 's Gravenhage, welke laaf- ste in plaats van in April in de maand Mei zal plaats hebben. Onder de advertenties vindt men op de vierde pagina in den linker benedenhoek een aanbod van Gebr. E. M. Cohen te Amsterdam we vestigen er de aandacht op van hen die voor weinig geld een paar mooie gravures willen hebben. Op het Buitenhof te 's-Gravenhage kad Zaterdagmiddag omstreeks 4 nur een droevig ongeval plaats. Een knaapje van ongeveer 6 jaren, dat van een kolenwagen sprong, kwam onder een in gang zijnde electrische tram van lijn 3. Het tramrijtuig moest worden opgevijzeld om het kind van onder de baanschuivers te halen. Tot verwondering van de omstanders bleven 6ommige passagiers, onder wie zelfs dames, tijdens het opvijzelen van het rijtuig in de tram zitten. Het knaapje overleed kort na aankomst in het Ziekenhuis. Op een ander© plaats in dit blad ver meldden we terloops, hoe de „Temps" den NedeTlandschea Kardinaal Van Rossum, hard nekkig voor een D.uitscher aanziet. Een land genoot kardinaal en dan nog wei Pauselijk! legaat maar een zoo belangrijk congres is ook iets nog zelden „Dagewcsehes". „Handelsberichten" brengt drie voorbeelden van de onwetendheid waarin menigeen buiten do grenzen ten opzichte van ons land.ver keert. Een brief uil Spanje was vaneen handelshuis afkomstig, dat blijkbaar- goed was ingelicht. want het adres bevatte zelfs het huisnum mer van bet bureau van Afdeeling Handel vermeldde echter als plaats van bestemming '8 Gravenhage, Alemania Een andere brief van een groote maat schappij, uit de Vereenigde Staten van Ame rika alfkojmslig, was geadresseerd aaji het Department of Industries Amsterdam, Belgium De derde brief, van een belangrijk econo misch tijdschrift in Amerika afkomstig, "dat Ook met bet adres van Afdeeling Handel overi gens volkomen bekend was, vermelddeThe Hague, Germany Een niet alledaagsche inbraak gebeurde in hel midden van Parijs. Een pelzenhandelaar stélde Vrijdagmorgen vast, dat al zijn koopwaren ter waarde van 300.000 frank 's nachts waren gestolen. Uit het onderzoek blijkt, dat de inbrekers het gesto- lene 's morgens om 5 uur door middel van twee groote wagens wegvoerden. Verscheiden personen, waaronder straal re- gors, personeel van den gasdienst en groenten verkoopers, komende van de Hallen, zagen hel vervoer, maar dachten dat het een verhuizing was. Men heeft het ontzettende, maar door de omstandigheden geboden besluit gelezen<lo reddingspogingen in de mjjjg Clarence, waaruit niet allen, die heneden waren op het oogenblik der ontploffing, naar boven zijn gehaald, zijn opgegeven. Het gevaar, dat meer offers daar bij zouden vallen, was te groot. De kolen - delvers zelf hebben deze beslissing aanvaard. Toch branden er nog lampen in de mijn, voor het (ondenkbaar) geval, dal een opge slotene weet te ontkomen. Men denkt, voor het onder water zetten van de mijn 300.000 kubieke meter water noodig to hebben Met ktochtige pompen kan er dagelijks 10.000 ku bieke meter -worden ingebracht, zoodat het vullen der twee verdiepingen juist een maand zou vorderen. In een der laatste nummers vermeldden we een staaltje van preutschheid bij Itali- aansche geestelijken. Ook in Duitschland is deze eigenschap niet geheel onbekend. Daarom maakt men er zich in onbekrompen kringen nogal vroolijk over een nieuw stand beeld te Wiesbaden, waar boven een bron een spiernaakt nymfje te kijk staal, en daaronder in gouden letters „Ontmanteld in tegenwoordigheid van Z. M. Keizer Wilhelm." In alle landen van Europa, behalve in Spanje en Noorwegen, daalt volgens een Duil- sche opgave het aantal huwelijken. In som mige landen vertoonen de cijfers zelfs een aanzienlijke vermindering. In 1907 kwamen op de 1000 inwoners in Hongarije 9,8 huwelijken voor. In 1910 is die verhouding lot 8,6 gevallen, bi Roemenië is de. vermindering voor de zelfde jaren van 10,5 tot 9,2. De germaansche landen maken op dezen regel geen uitzondering. In 1907 wer den in Duitschland 8,1 huwelijken op de 1000 inwoners gesloten tegen het volgend jaar 7,9, in 1909 en 1910 zelfs 7,7. In Oostenrijk liep de verhouding van 7,9 lot 7,5 terug enz. Amerika vertoont een tegenovergesteld ver schijnsel. Daai- staan de papieren voor de huwelijksmarkt lieter. MUZIKANTEN-ANALYSE. Een kapelmeester m Duitschland heeft een vermakelijke handleiding het licht doen zien ten aanzien van de houding, die de dirigent moet. aannemen tegenover de verschillende leden van zijn orkest in verband met den invloed, dien hun karakters ondergaan door het. instrument, dat ze bespelen. Aldus krijgen de hoboïsten, doordat ze ge dwongen zijn, groote hoeveelheden lucht door kleine openingen te blazen, een prikkelbaar en hooghartig humeur. Jegens hen moet men dus met zachtheid te werk gaan. De klarinet-1 listen moeten een neiging vertoonen naar over gevoelige droefgeestigheid, en de fluit lie spe lers zijn beminnelijke menschen met fantazie De eerste- en tweede violisten vooral zijn zenuwachtig, de altviool schijnt zijn bespeler tot bureaucratische neigingen Ic drijven, ter wijl de violoncellist eer zich in wijsgeerige bespiegelingen verdiept. Wat do hoornisten aangaat, zij nemen het loven makkelijk. Als de blazers van piston en trompet eenige gerechtvaardigde ijdelheid toopen, zijn zij, die de eigenlijke horens be spelen, streng van karakter en tot het mys tieke genoegd, terwijl de tamboers den aard vn apaters goed leven hebben. De mannen, die den trom en den Turkschen trom bebeuben, zijn echte pretmakers, den pauken-bespeler glijdt, alles langs de koude kleeren af, en ten slotte de bekkenslager, dat is een geheimzinnig wezen, omtrent wien moei lijk nadere ontleding is te geven EEN NIEUW MIST-SIGNAAL. Onlangs deelden we onder „Varia" mee, hoe een nieuw middel was uitgedacht, om schepen door do teruggekaatste luchttrillingen te waarschuwen voor schepen of voorwerpen die anders gevaarlijk zouden kunnen worden. Tc Liverpool is dezer dagen met veel pucces een andere uitvinding beproefd, welke voor de scheepvaart van groot belang is. De gebroe ders Hodgkinson hebben n.l. een apparaat ge- constructeerd, dat de misthoorn- en stoom- fFuitteekens zóó kan ontleden, dat men de bewegingsinrichting van tegemoetvarende sche llen er nauivkeurig vah aflezen kan. Het appa raat bestaat uit. een „trommel" en een „indi cator" De trommel "wordt boven in de takela-1 ge aangebracht, waar zij den minsten last heeft van de geluiden op het dekde indica tor, die er mee door een electrische gelei ding verhouden is, bevindt zich op de kom- mandobrug. De trommel, de eigenlijke ont vanger, bestaat uit cellen, waarvan elke slechts voor klankgolven uit een bepaalde -richting gevoelig is. Iedere cel is op den indicator vertegenwoordigd door een gloei lamp, die door lichten aantoont, welke cel getroffen is. Uit hot lichten der lampjes naast elkaar kan men den koers van een schip, dat anders in dén mist onkenbaar is, aflezen. Do cellen zijn ongevoelig voor mechanische schudding. De proefnemingen, die bij sterken mist plaats hadden, waven zeer bevredigend hoog water te VTissingen. Dinsdag 17 Sept. cm. 5.24 Woensdag 18 6.20 Donderdag 19 7.39 Vrpdng 20 vm. 8.25 Zaterdag 21 9.59 Zondag 22 11.07 Maandag 23 21.55 te Domburg Dinsdag 17 Sept. lm. 5 35 Woensdag. 18 -.6.29 Donderdag 19 7.48 Vrjjdag 20 vm. 8.34 Zaterdag 21 10.06 Zondag 22 11.16 Maandag 23 nm 12.04 Krachtig Voordeelig Handel en Ny verheid Mosselen. Iu de afgeloopen week van 9 tot 15 Sept. werden i n de haven van Philippine '2880 balen mosselen k 90 KkG. gelost. Hiervan gin gen naar geregelde afnemers in België en Frankrijk 2350 balen legen 5 ii 6 (r, per baal. Door Hollandscho en Belgische venters werden 780 ton ii 60 It G. aam de haven gekocht tegen 21/a k 3 fr. per ton. Ongeveer 350 ton Zeeuwsch mosselzaad a IOO JCG. word ver kocht tegen f 1.80 ii f 1.90 por ton Deze stjjging in prijs is een gevolg van het wei nige zaad, dat aati de hoofden wordt aange troffen. Er werden 38 manden garnalen a 20 K G. verkocht tegen f 2.80 k f 2.90 per mand. Vaart door het Siiezkanaal. Gedurende hel afgeloopen jaar liedroeg het aantal Britsche schcpon, dat hel Suez- kanaal is doorgevaren, 62.2 van hel to laat aantal vaartuigen, de lonneiunaal van die schepen 64 '0 van de in 'I geheel vervoerd,© tonnenniaat Voor Duitschland zijn deze cijfers: achtereenvolgens 13.4 en 15.2 0/0, Nederland 5.7 en 5.3 »/u, Frankrijk 4.7 en 4.5 0/0. De lijd, die de schepen noodig hadden, om het kanaal door te varen, bedroeg gemiddeld 17 uur 1 minuut. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hedenmorgen is van V lissin gen naar hier opgestoomd emli eeft aam die Loskudo ligplaats genomen het s.s. „Stadt Sclilesimg", mei .een lading gezaagd houl van Archangel en be stemd voor de ,,N. V. „houthandel", voor heen G. Alberts Lz. en Co- Stoomraartmij. „Nederland". „Koning .Willem 1" vertrok 14 Sept. van Amsterdam naar Batavia Rotterdamsehe Lloyd. „Kawi" 'arriveerde 14 Sept. van Rotterdam te Batavia„Opliir" vertrok 12 Sept van. Batavia naar Rotterdam. „Wilis" (uitreis) ver trok 14 Sept. van Lissabon. Holland Amerika-1 ij n. „Nieuw Amsterdam" vertrok 14 Sept. van. Rotterdam naar New-York. Kon. West-In d. Maildienst „Prins Willem IV" (thuisreis) passeerde 14 Sept. Bevezier„Prins Willem V" arriveerde 14 Sept van West-Indie te Amsterdam„Oranje Nassau" (thuisreis) passeerde 14 - Sept. St. Michaels. Diverse Stoomvaartlijnen. „Dardanus" vertrok 14 Sept. van Amster dam naar Java; „Pyrrhus" arriveerde 14 Sept. van Java te Amsterdam. Zonder eenige pi ijsverhoogiug belast de Administratie van de zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Stoomdrukker* Pinaa D. 8. Iiöbor J* MHisTkwi-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6