r MIDDELRERGSCHE COERAÏT. 1SS' Jaargang. Dinsdag 17 September. I Middelburg 16 September. Iets over de coalitie. Rechtzaken. Landbouw. r. 220. 1912. Doze courant rtriohgnt d a g e 1 ij k met uitzondering m Zon- ea Feaatdagin. Prf» per kwartaal, xoowel Toor Middelburg all roor alle plaatiea ia Nederlaad franco pp. f 2. Afzonderlijke aummeri koiten 5 ceat. Advertentiën bij aboanement op Toordeelige Toorwaardea. Proipeotuuen daarraa zijn aan bet bureau te bekomea. Advertentiën roor bet eerstvolgende aummer moeten dei middag, vóór één aar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiea 20 ceat per regel. Bij abonaemeat veel lager. Geboorte-, dood ea alle andere familieberichten aa Dankbetuigingen vaa 17 regel* f 1.60elke regel meer 20 oent. Beolamei 40 oeat per regel. Groote lettere naar de plaata, die zij innemen. Tot de plaateiag vaa advertentiën en reolamei, niet afkomatig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gerechtigd het Alxeaeen Adverteatle-BueM A. DE LA 1AB As., N.Z. Voarbirteral ittttt, Aaeterdaa. j deze courant behoort een bijvoegsel. 8.— 8.— Op gevaar af dat ook ons geschrijf zal worden gekenschetst als >het gehuil van het ongure beest, dat 's nachts rond de legerplaats sluipt en er heimelijk en ongezien een prooi tracht te bemachtigen* zooals dezer dagen de N. Z. Crt. zich welwillend ten opzichte van de coalitie bestrijders uitdrukte willen we ons toch er toe zetten om aan te geven waar om we de coalitie die nu aan het bewind is, nog altijd verderfelijk achten voor het belang van land en volk. De aanleiding daartoe vonden we in het hierboven reeds genoemde artikel van de >N. Zeeuwsche Crt. c, met instemming overgenomen door de anti-revol. Zeeuw*, een artikel waarin onder het opschrift .Coalitie en godsdienst" met veel warmte de bestendiging van het verbond wordt bepleit. Misschien zullen sommige onzer argu menten anders luiden dan die welke in vroeger jaren van liberale zijde, ook in dit blad werden gebruikt. Maar meeningeu veranderen met de tijden en met de opvolgende geslachten. Zoo is het maar al te duidelijk, dat de geschokte verontwaardiging, die indertijd het woord „monsterverbond" deed ontstaan, nu danig gelnwd is. We hebben trouwens toch altijd gemeend dat die veroutwaardigingsuiting meer paste aan de direct daarbij betrokkenen, dan aan de personen die zich op een geheel ander standpunt stellen. Als een dr. Bronsveld zich verontwaardigd toont over het samengaan van zijn kerkgenooteu met de door hem voor zijn geloof zoo ge vaarlijk geachte katholieken, dan klinkt ons dat eerlijker in de ooren dan wanneer een vrijdenker fulmineert over het mon sterachtige van dat verbond van personen die in geloof verschillen. Of iemand het met zijn godsdienstige beginselen vereenigbaar acht een staat kundige coalitie te sluiten met menschen van een ander geloof, kan hij alleen uit maken. We meenen wel dat menig strenge calvinist zich vaak zonderling te moede heeft gevoeld in gezelschap van de »pa- pisten" op wie hij vroeger zoo smalend had afgegeven. Maar we erkennen ook dat er opofferingsmoed uit sprak om toch een coalitie aan te gaan, die noodzakelijk werd geacht door de omstandigheden. Het is ook waar dat de toestand, zooals die in ons land was geworden, nu eenmaal een regeering van één politieke partij onmogelijk maakte, en een regeering van een partijen-verbond onvermijdelijk. Mocht de linkerzijde weer eens meerder heid worden, dan zouden ook daar de afzonderlijke groepen opofferingen moeten doen, wilde ze niet machteloos blijven. Dat de leiding van een coalitie als de huidige echter veel tact eischt, bewijst wel de zorgvuldigheid waarmee alle godsdienst-kwesties >erbuiten« werden gehouden. Zoodra men dit vergat, of zoodra men ongewild voor zoo'n kwestie kwam te staan, ontstonden er moeilijk heden, bjjv. bij de Borromeus-encycliek, de hoogleeraars-benoeming iu Utrechten nu weer bij de kwestie der kerkelijke subsidies. Maar een heel andere kwestie, waar over we ons wèl een oordeel aanmatigen, is de vraagof de partggroepeering in de huidige coalitie in het belang vau het land is Of liever, na de bijna achtjarige ervaring of zij iu het belang van het land heeft gewerkt Ëu als we ons daarin gaan verdiepen komen we vanzelf tot de vraagof die coalitie wel iunerlijk zoo krachtig is, als noodig is voor een goed bewind. We beschouwen het ontstaan van de christelgke coalitie als een natuurlijk resultaat van de geestesontwikkeling in de vorige eeuw. Wat de groote revolutie en de haar vergezellende en volgende ideeën vloed hebben uitgeroeid eu ver stikt in den begrijpelijken af keer van hét vermolmde oude, was niet alles vermolmd. Wat leven had en diep wortelde, is vanzelf weer opgegroeid. En als al het verdrukte was het aterk, taai. Het vroeg om erkenning, en het heeft ua langen strijd die verworven. Wie nu leest hoe in het derde kwar taal van de 19e eeuw over die ver ouderde" meeningeu geoordeeld werd. en wie dat dan vergelijkt met wat thans links het oordeel der meerderheid is, zal de groote verandering moeten zien. Men denke maar eens aan de onderwijs kwestie, hoe veel verzoenender de mees ten links daarover denken, dan bijv. in de dagen van Kappeyne. Maar die erkenning van het recht vau bestaan dier meeningeu, sluit niet in, dat wij het recht op een eigen, andere meening opgeveD. En hoe gedragen de coalitie-geuooten zich nu in deze dagen van voorspoed tegenover de andersdenkenden Misschien trouw aan hun beginselen, trouw aan hun drang om te getuigen en te redden. Maar de vrijheid van geest en gemoed, die zij voor zichzelven opeischten, komt nu voor de andersdenkenden in 't gedrang. Of is 't niet een somber vooruitzicht voor hen, die de openbare school zooals zij nu is, de beste school voor hun kin deren achten, dat zij 't bestaan dier school zien bemoeilijkt door de kuipe rgen van hen, die de kinderen trachten over te hevelen naar de bijzondere scho len Is het niet hiuderlijk voor een aiet- orthodoxe dat hij zijn eigen vrgheid om den Zondag naar zijn beginselen te bruiken, ziet bevochten door hen die Zondagsheiliging eischen, niet slechts voor zich, maar ook voor anderen die er niet van gediend zijn Is het niet verbitterend, zooals er rechts met minachting wordt georakeld over de zedeloosheid van alles wat ipaganistisch" of althans niet begenadigd is, waarin dan verbetering moet gebracht worden door zedelgkheïdswetten die belachelijk dom, maar ook aanmatigend de schoonheidsbe grippen aantasten, welke voor velen even goed heilig zijn, als voor anderen de godsdienst? het niet droef dat ons volk stel selmatig van jongs af verdeeld en afge zonderd wordt in sekte-groepen, die elkaar niet kennen, die opzettelijk van elkaar verwijderd worden gehouden Zooals 't nu gaat, drijven we regel recht naar de overheersching van deu geestelijken adviseur, duidelijk en open lijk erkend bij de katholieken, vermomd maar toch aanwezig onder de protestanten- En jaist omdat we voor ons niet. wen- schen die macht van de geestelijken in ons maatschappelijk leven, daarom zien wij met bezorgdheid hun toenemenden in vloed, die zich voelbaar maakt buiten hnn eigen kriDgen, en die groeit onder gunst van de coalitie. We wantrouwen de macht van de orthodoxe predikanten, omdat we uit de geschiedenis maar al te goed weten hoever hun fanutieke onverdraagzaamheid kan gaan. En het stemt ons zorgelijk, als we den ken aan den groei van de macht der pastoors. Dat zullen de katholieken bladen ons wel erg kwalijk nemen. Maar we wijzen hun op het streven naar uitsluiting van alles wat niet katholiek is, in die streken waar de katholieken oppermachtig zijn, - - in het buitenland en ook in ons laud. Dat we hier spreken in den geest van velen, is onze vaste overtuiging. En laten de Katholieke bladen daar nu niet te verbaasd over zijn. Wanneer ze op de behandeling of liever op den boycot van verdwaalde protestanten in katho lieke dorpen letten, weten ze waar die bezorgdheid vandaan komt. Al die redenen zouden al geuoeg zijn voor een strijd tegen de coalitie, welke de ontwikkeling iu die richting bevor dert. Maar er is meer. We ontkennen dat de coalitie op staatkundig gebied is wat ze beweert te zijn. „De coalitie wil, zoo schrijft de N. Z. Crt., dat het christelijk beginsel, ten grondslag liggend zoowel aan het Pro testantisme als aan het Katholicisme, ook in het openbare leven, ook in den staat als staat ziju invloed niet zal missen, maar voor regeerders en volk het richt snoer zal zijn hunner haudelingen en dadeu welke den bloei eu vooruitgang des lauds, het welzijn van het gemeen e- best beoogen." Welnu, we kunnen niet inzien dat de regeering van 't rainisterie-Knyper of van ministerie-Heemskerk zich enkele kleinigheden daargelaten werkelijk in dien geest onderscheiden heeft van andere. De schoolwet, ja die zou men er onder kunnen rekenen, wanneer niet bet ma terialisme van de geldelijke belangen het idealisme van dat christelijk beginsel had versomberd. Men denke aan het bouw- wetteke Maar in wat voor wet of regeerings- daad heeft zich dan toch wel dat chris telijk beginsel getoond in „handelingen en daden welke den bloei en vooruitgang des lands, het welzijn van bet gemeene- best beoogen." We weten er niet één, waarin deze ministeries zich hebben onderscheiden van anderen. Daarin ligt voor ons een tweede reden ter bestrijding der coalitie. Ze is niet waar. Ze vormt geen regeerkrachtige partg-groepeering meer. Ze is voos. Wat ze als haar innerlijke drijfkracht noemt, is er uiet. Na de schoolwetten is geeu enkele groote maatregel voorgesteld, waarachter de coalitie zich werkelijk eensgezind kon scharen. En het gevolg is geweest dat de wetgeving een treurigen slakkengang ging, dat wetsvoorstellen van haar eigen ministers werden verworpen, en dat het lot van de nog aanhangige hoogst onzeker is. Het is niet waar dat bakkerswet, radeuwet, ziektewet en invaliditeitswet voortspruiten uit datzelfde christelijk be ginsel. Iedere politieke groep der coalitie denkt er andere over. Eu dan de tarief- wet Zie, we hebbeu nooit begrepen wat roor verband er is tusschen die christe lijke beginselen en de tariefwet. Is dat soms eeu van die daden, met christelijken richtsnoer, beoogend den bloei en vooruit gang, enz. (zie boven)? We gelooven er niets van. En dat doet niemand. Maar als het werkelijk zoo mocht zgn, dat die coalitie als machts middel wordt gebruikt om uit principe of uit partijpolitiek de tariefwet door te drijven, die door alle belanghebbenden bestreden en alleen door enkele partij politici verdedigd wordt, dan hopen we hartgrondig dat allen die niet van die wet gediend zgn, zich zullen inspannen om de coalitie te verbreken en zoo die ramp voor ons land te besparen Dit Stad en Provincie. Uit Middetburg Onze stad stond gisteren in het teeken van Euterpe, des middags dong de theetuin, waar Jan Morks zijn mannetjes blazen liet, met bet Molenwater, waar Excelsior speelde om de gunst van het publiek. Voor het tuin-concert was matige belangstelling en ook op het Molenwater was het minder druk daD Vrijdagavond het geval was. Des avonds werd het laatste Zondagavond concert in het Schuttershof gegeven, dank zij den mooien avond was het hier bijzonder druk. Heden herdacht de heer J. DiermanBe winkelchef in den ijzerhandel der firma D. de Jager Jr. alhier den dag waarop hij voor 40 jaren aldaar in dienst trad. Hij ontving bij deze gelegenheid niet alleen van zijn patroon een paar stoffelijke bewijzen van waardeering, maar ook van het personeel en van anderen. De dag werd verder nog feestelijk her dacht. In den raad van beroep zijn door Ged. Staten van Zeeland benoemd tot lid-werkman L P. J. Janssens, schil dersknecht te Hulst en tot dien6 plaatsvervanger P. J. Haars, metselaarsknecht te IJzendijke. (St. Crt.) Uit Vllsafngen. Twee Septemberweken Van 7 tot 13 September van dit jaar werden er teVlissingen61 zeebaden genomen in dezelfde week van het vorige jaar 461. De temperatuur van het water varieerde nu van 56 tot 57 graden. Uit Wiloktren. De heer H. J. Boogert thans sedert zeven jaar hulpbode te Aagtekerke, is tegen 1 October benoemd tot brievenbesteller te Vli6singen. Uit Zgid-Hevelaad. Het leggen van den zinker door het kanaal alhier, ten behoeve van de Z u i d- Bevelandsche waterleiding heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad waardoor de verbinding met het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland is tot stand gekomen. Da Nutsbibliotheek te Woiphaarts- d ij k zal dezen winter weer aanmerkelijk worden uitgebreid, aangezien op de aanvrage aan het Hoofdbestuur om een subsidie van f 100 beschikbaar te stellen tot aankoop van nieuwe deelen, gunstig is beschikt. Besloten is ook teWolphaartsdijk een wijkverpleegster aan te stellen. Ze zal voorloopig voor 6 maanden worden aange steld, terwijl haar salaris door eenige inge zetenen zal worden bijeengebracht. Uit Z. - Vlaanderen O. D. De kermis te Terneuzen belooft dit jaar weinig of geen nieuws. Schouwburg van Frans Hart, stoomcarroussel van Jan vier, Bioscoop van Wegkamp benevens twee vaste bioscopen, zullen met de draaimolen voor de jeugd, in hoofdzaak de uitspan ningsplaatsen moeten zijn, behoudens legio dansgelegenheden, waarvan over in het algemeen hier veel gebruik gemaakt wordt. Verschillende houders dier gelegenheden zijn zeer in hun schik dat de tegenwoordige burgemeester voor het begeleiden van den dans weer de groote draaiorgels heeft toe gelaten, die de laatste jaren door zijn voor ganger verboden waren. Wanneer ooit iets succes had, dan was het het pogen van de vliegcommissie te Sas van Gent, die, mei behulp van het gemeentebestuur op jl. Zondag een gratisvliegvertooning organiseerde, met het doel op den voornaamsten en druksten kermisdag het volk niet alleen in de ge meente te houden, maar ook zooveel mo gelijk vreemdelingen te trekken. Vooral dit laatste is gelukt. In lange rijen zag men ze optrekken naar de omgeving van het openliggende terrein tusschen de nieuwste kanaalarmen. Naar matige schatting waren er tegen den tijd dat het vliegen geannon ceerd was, ongeveer 10000 toeschouwers, die vun 3 tot 5 uur moesten wachten. Tegen 3 uur was Jan Olieslagers door het vliegcomite met muziek van zijn logement afgehaald en naar het terrein gebracht, wnar des morgens de machine ter bezich tiging was geweest. Het woei een stevige noordwesten bries en men zag voortdurend de blikken van den vliegenier op de gedreven wordende wolken gericht. Tegen vijf uur meende hij echter dat langer wachten weinig resultrat meer zou hebben en de wind was wel iets minder. Hij besteeg toen zijne machine en ging met een mooie vaart, onder donderende toejuichingen de lucht in, noordwaarts, met het voornemen om tot boven Terneuzen te vliegen. Dat voornemen moest hij wegens vallende regen opgeven en hij wendde zuid waarts,'in snelle vaart over de toeschouwers tt Sas van Gent, tot boveD het vliegterrein te Selzaete. Bij zijn terugkomst naar Sas van Gent steeg hij zeer hoog en maakte toen een boog over de kom der gemeente, om daarna neer te strijken ter plaatse waar hij was opgestegen. Hij was 13 minuten weg geweeBt. Luide toejuichingen vielen hem ten deel. Door het comité werd hem de eere wijn aangeboden, terwijl de voorzitter, de heer P. Malotuux, hem complimenteerde. Het publiek leek voldaan, althars allen verlieten het terrein, en verspreidden zich door het stanje, in de verschillende lokalen, die daardoor een goeden dag maakten ol' op het kermisterrein. De wind werd er niet minder op en omdat er toch, met uitzondeling van het comitc geen toeschouwers meer waren, werd van het doen van verdere vluchten afgezien. De heer J. van der Burg, directeur van het vliegkamp te Gilze-Rijen, die Zondag ongeveer een uur nadat Olieslagers vloog, te Selzuete in de lucht ging, is bij het dalen gevallen, waardoor zijne machine ge deeltelijk werd vernield, maar de vliege nier er zelf gelukkig met lichte kwetsuren afkwam. Uit Z. - Vlaanderen W. D. Men meldt ons uit Breskens: Heden morgen omstreeks half acht pas seerde op circa 100 M. hoogte een vlieg machine, ten westen van het dorpzij kwam dwars over de Schelde uit de richting Vlissingen en ib langs de kust in westelijke richting verdwenen. Voor zoover het te zien was hield hij koers op Knocke (België). Bij bevelschrift van de rechtbank alhier is rechtsingang verleend tegen de redactie van het weekblad »De Toekomst" te Middelburg, op grond van een in dat blad voorgekomen beleedigend artikel tegen een rijksveldwachter. o Raad van Beroep Ongevallenverzekering) te Middelburg. In de heden (Maandag) alhier gehou den openbare terechtzittng van dien raad had de uitspraak plaats in zake N. H., Middelburg, waarbij de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank werd vernietigd od aan klager werd toegekend vrije genees- en heelkundige behandeling, voor zoover de tijdelijke uitkeering betrof, werd klager in zijne vordering niet-ontvan- kelijk verklaard. A. de H., Graauw, werd in zijn beroep niet-ontvankelijk verklaard omdat hij niet had voldaan aan de uitnoodiging van den voorzitter om een gepleegd verzuim te herstellen. Zaterdagavond werd te Goes voor de afdeeling Z.-Bevelend van de Ned. Phytopa- Üiologische Vereenigmg door dr, Quanjer uit Wageningen een voordracht met lichtbeelden gehouden over bestrijding van Ooftboom- Overvloed van stof dwingt ons echter het verslag tot een volgend nummer aan te houden. TENTOONSTELLING TE GROEDE. Zaterdag konden we van de bekroningen, toegekend op de tentoonstelling te Gnoede, een deel melden, We komen nu nader terug op de festiviteiten daar. tls nu al twee-en-twiutig jaren geleden, dat in Groede een ooft- en tuinbouwtentoon stelling werd gehouden. En in al dien tijd

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1