M1DDELBIJMSCHE COERAÏT. Vrijdag 13 September. 217. lSo" Jaargang. 191 Deze courant vtriohijut 4 a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertontiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdvertentitSn voor het eerstvolgende nummer moeten des middag, vóór één nnr aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentibE A 20 eest per rogeL Bij abonnement veel lager. Geboorte*, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Beolames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alceaeei Advertentie-BHrt; AR 4. DE LA HAB As., N.Z. Voorburgwal 266, A Mater dam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit noramer voor op de gebruikelijke plaats. Zy, die zich thans tegen 1 Oct. a. 8, op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in Septem ber verschijnende nonimers gratis. Middelburg 12 September. PLAN 1913. Van de Centrale Commissie voor »Plan 1913" kregen we de volgende meedeeling van de op 7 September gehouden vergade ring aan boord van een der schepen van de Batavierlijn, daartoe welwillend door de directie ter beschikking gesteld, met de bedoeling deze bijeenkomst tevens *e be nutten voor een tochtje over de Maa6, en door de Zeeuwsche Stroomen. Onder de ingekomen stukken werd met bijzondere erkentelijkheid kennis genomen van de gunstige beschikking van den Prins der Nederlanden op liet verzoek der Com missie om het beschermheerschap te aan vaarden. Eveneens werd met ingenomenheid het besluit begroet van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om het hoofd der Afdeeling Handel mr J. C. A. Everwyn te benoemen tot regeerings-com- missaris bij deze Commissie. Sedett de vorige opgave betreffende de plaatselijke plannen, zijn weder nieuwe bij zonderheden bekend geworden, voornamelijk betreffende de plannen te Baarn, Breda, Hilversum, Hoorn en Middelburg. Op voorstel van de Sub-Commissie voor de Huisvesting zal de Bond voor Vreemde lingenverkeer en de Hotelhoudersbond wor den verzocht een onderzoek in te stellen naar het aantal kamers, dat de hotels in de tentoonstellingssteden beschikbaar kunnen stellen, en zullen maatregelen worden ge nomen om de vreemdelingen betrouwbare inlichtingen betreffende kamers en prijzen te verstrekken. Uit de mededeelingen van de Sub-Com missie voor de buitenlandsche reclame, blijkt dat in den loop dezer maand de groote reclameplaten naar stations, hotels en clubs verzonden zullen worden en dat bij de verspreiding der bekende kalendertjes groote medewerking zoowel van lichamen als par ticulieren werd ondervonden. Een tweede uitgave is ter perse. Dank zij de relatiën der leden van de Centrale Commissie met personen en lichamen in het buitenland kan een zeer uitgebreide bekendmaking van het „Plan 1913" verwacht worden, en juist in die kringen op wier belangstelling men het meest prijs stelt. De volgende bijeenkomst werd bepaald op Zaterdag 19 October te Utrecht. De drijvende vergaderzaal lag tijdens de besprekingen voor anker in het Mastgat tegenover Zijpe, alwaar ook de nacht werd doorgebracht. Den volgenden dag werd een bezoek ge bracht, aan Middelburg. 's Maandagsmorgens werd door het kanaal naar Veere gevaren en geschut in het Veersche gat, vanwaar over zee naar Rotter dam werd teruggestoomd. Als een bijzonder heid zij hierbij gemeld, dat de Batavier IV het eerste zeeschip is, dat sedert 200 jaren weder bij Veere zee koos. Ondanks het feit, dat het weder van tijd tot tijd ongunstig was, werd op den tocht veel genoten, dank zij het voortreffelijke schip, den bekwamen kapitein en de uit nemende zorg van den gastheer, de directie van de Batavierlijn. Men was het er algemeen over eens, dat dergelijke tochten door ons land ook in 1913 voor vreemdelingen bijzonder aantrekkelijk zullen zijn, want zelfs bij regenweer krijgt men een diepen indruk van de grootsche rivier- en zeegezichten en de schilderachtige dorpen en steden van Zuid-Holland en Zeeland. Bit Stad en Provinole. Ujf Middelburg. Hot weer schijnt zich tan goede te koe ren. We vermelden het terwille van de vol ledigheid der weer-kroniek, maar toch ook met blijheid in het harte. De wind is omge- loopen naar het Noorden, en de zon het zich hedenmiddag zien met een standvastigheid die we niet meer van haar gewoon waren Door Ged Staten zijn benoemd de heeren L. P -T. Janssons, schildersknecht te Hulst en P. J. Ilaars, metselaarsknecht te IJ zen- dij ke, respectievelijk tot lid- en tot plaats vervangend lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) Een Belgische kinder-vacanliekolonic bracht heden een bezoek aan Middelburg, Het was een eigenaardige schare kinderen die onze straten doorkruiste. Allen gekleed in blauw bonte pakjes met dito schortjes, daarover een donkeTe cape en rood wollen das. En. allemaal dragende zwarte strandschoentjes Het waTen alle zoontjes van Brusselsch tramper soneel, die in een kolonie te Weatduine zijn. Er waren er samen 97. Twee liepen voorop, afwisselend den trommel slaand of de dwars fluit bespelend. En dan zong weer de heele troep aardige Fransche liedjes hi de Abdij werden een paar kieken van het gezelschap genomen een paar Zeeuwsche kinderen in costuum poseerden daarbij naast de Met den extra-trein werd 's middags weer vertrokken. De extra-trein van hedenmorgen bracht 181 reizigers aan. Het programma van het Zondag a. s. in het Schuttershof alhier te geven 5de Zondag avond-concert van het Middelburgsch muziek korps, luidt als volgt Marsch pp motieven van de ope rette „Die Keusclie Suzanne" Gilbert. Ouverture „Flotte Bursche" v. Suppé. Wein, Weib und Gesang, Walzer Strauss. Glöcbchen-Polka Behr. Die Rose von Schiras, Suite Eilenberg. Münchner-Marsch Léhar. Rhapsodie Hongroise No. II. Liszt. Heimlich, Still und Leise, Gavotte Lincke. Feest-Reien Morks. Mon Trésor, Vals de concert Becucci. Uit het kamp „Kijk in de Pot" schrijft men ons, onder dagteekoning van Woensdag De Zeeuwsche bataljons, alhier gekampeerd, treffen het al bijzonder slecht met het weer. Dachten we gisteren dal de regen gedaan zou zijn de dag van heden leert het ons anders. De pefening voor heden bevolen, was een nnr uitgesteld, tengevolge van den rege-n, is daarna doorgegaan eii daar de regen [bleef aanhouden keerden de troepen om ongeveer één uur, doornat in het kamp terug. Thans js het droog en waait er een flinke bries blijft dit heden zoo, dan zullen de klecren enz. wel droog komen, daar zo op allé mogelijke en onmogelijke plaatsen to drogen hangen. Na tuurlijk was het onmiddellijk schoon ondergoed en sokken aantrekken, waarna de rust intrad, die uit den ai and der zaak, zeer welkom was. Niettegenstaande de zeeT ongunstige weersge steldheid is de gezondheidstoestand goed te noemen al melden er zich nog al velen op,het ziekenrapportmen verlangt echter sterk naar het ©inde van den kampeerüjd en hoopt dat het vertrek van hier bespoedigd wordt. Heden ontvingen we nog de volgende aan vulling: Gisteren heeft het weer zich verder goed gehouden, waardoor veel werd goedgemaakt, wat de regen had verkorven. Aan de man schappen die dat verlangden werd gisteren middag een glas brandewijn geschonken, en werd aan ieder een derde deken verstrekt. Na den middagmaaltijd, de voeding is zeer gingen de meesten, ja bijna, allen ter rust, en hebben we voor do eerste maal den nacht doorgebracht zonder regen. 't Is hedenmorgen wel frisch weer, maar 't is toch droog, tot heden iets onge kends. Het ziekenrapport in het kamp werd zeer druk bezocht, doch geen enkele van het garnizoen Middelburg behoefde te worden opgenomen in het hospitaal. Hedenmorgen bezocht de generaal-majoor J. Bruce, commandant der IIIo Divisie, het kamp met den chef van den geneeskundigen dienst te Bergen op Zoom; eerslgenoemde was daar toe gisterenavond laat nog alhier aangekomen. Heden voorpostendienst voor de bataljons, en blijft het droog, dan komt de troep daar door weer in normalen toestand, daar deze oefening niet bijzonder veel inspanning eischt. Uit YllBBlngeii. Te Vlissingen woïden pogingen aange wend om te geraken tot oprichting van een zuivelfabriek iop coöperatieven grondslag Het Duitsche stoomschip „Antonina" kapi tein Osterman van Antwerpen bestemd naar Hamburg hehoorenxie tot de Hamburg-Amerika Lijn, strandde hedenmorgen ten circa 6 uur aan den vasten wal nabij de boulevard De Ruijter, doch kwam ten 10 ure met eigen kracht vlot en zette de reis voort. De Belg. loodskotter no. 19, welke onlangs in aanvaring is geweest, werd gisterénnamid- dag naar Antwerpen gesleept ten einde de noodige herstellingen te ondergaan. Het Russ. stoomschip „Beruta." kwam he denmiddag uit Galt binnen om kolen ie laden. Het s.s. „Admiraal" der D. O.-Afr.-limö, kwam beden op de reede ten einde passa giers en post te ontladen die per sleepboot „Pres de Leeuw" werden aan wal gebracht. Uit Walcheren. De waterstand in het Noorden van Walche ren (te Serooskerke en omstreken) bij zonder hoog. Zelden heeft het opperwaler jzoo'n hoogte bereikt. De straatweg van Seroos kerke naar Vrouwepolder staat op een paar plaatsen blank de slooten staan met elkaar in verbinding. Sommige vonders van het voet pad naar Grijpskcrke zijn weggedreven. Het vee uil de lage Weiden moet verweid worden of op stal worden gezet. De schoolkinderen van sommige hofsteden kunnen de schoot niet bezoeken. Het ziet er niet naar uit, dat het water spoedig zal dalen In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ooslkapelle werd besloten de dokterswoning zeer aanzienlijke herstellingen, te doen ondergaan. Voorts om een geldleening van f 3000 aan te gaan ten behoeve van den aankoop der wo ning. Eindelijk om jaarlijks f 10 subsidie te geven aan het fonds voor het verstrekken van versterkende middelen aan onvermogende zieken en herstellenden, ten einde het in staat te stellen meer verplogm gsartikelen aan te schaffen. Uit Z|lid-Berelamd. In de Zuid-W,illemsvanïl bij Erp is Dins dagavond de löjarigcr-W„ uit Wemel- ding e, overboord gevallen en verdronken. Tot lid van het bestuur der water keering van den calamiteuzen Ziinmeimanpolder is benoemd C. van Damme, te Rilland Bath. Uit Tholen. Dinsdag 10 September had voor de Tho- le na ars het ongewoon verschijnsel plaats, dat twee batterijen van het 3e Regiment veld artillerie met scherp hebben geschoten inden polder Schakerloo op geplaatste schijven. Te genwoordig waren de generaal Bruc© benevens de kolonel De Veer en majoor jhr. Storm van 's-Gravensande. Reeds vroeg in den mor gen gaf het aan den veerman handen vol werk, om de twee batterijen met de ammu- nitiewagens, afzettroepen, veldkeuken, enz., pver te balen. In deze omstandigheid deed het gemis van een brug ach geducht voelen, want vooral des namiddags, alhoewel men met twee ponten overzette, duurde de terug tocht met het juist hooge water ongeveer 3 uren lang. Omstreeks 11 uur namen de oefe ningen op een weide aan het zoogenaamde Steenen Kruis, een aanvang. Overal waren posten uitgezet ter voorkoming van ongeluk ken, terwijl al het vee uit de weiden, die in de vuurlinie lagen, was weggebracht. De veldtelefoon werkte prachtig. De bevelvoe rende officier had zich ongeveer 5 M. boven den beganen grond in een houten hok gepos teerd. De menschenmassa die uit alle oorden van het eiland als toeschouwer was saamge- stroomd, verbeidde in spanning het dreunen der zware kanonschoten. Tegen 11 uur toen de generaal met verdere oversten per auto was aangekomen, dreunden al spoedig de zware slagen door de lucht, en zag men op ruim een half uur afstand, dat de schoten troffen en ontploften Eenige kwamen inde Oosterschelde terecht, voornamelijk de eersten maar spoedig hadden de wakkere kanonniers de schijven, goed in liet oog, en troffen slag op slag. Het was voor de toeschouwers een verrukkelijk gezicht Nadat ongeveer 90 scho ten door de zes opgestelde stukken samen gelost waren, werd het vuren gestaakt, en werd op een weiland van jhr. J. van Vreden- burg, vlak bij de kom der gemeente, gekam peerd, terwijl de manschappen daar tevens hun middagmaal gebruikten, daar de veldkeuken sinds de oefening gezorgd had voor koffie en brood. Na afloop hiervan werd onder de klinkende tonen der trompetters de terugtocht door Tholen naar het Veer ondernomen, om per pont te worden overgezet. Vele huismoeders waren den gelieelen dag over hun kinderen in de war en menig schoolkind, welks hart liefde voor het soldaatje-spelen had, vergat totaal dat er nog bestond een leer plichtwet. („De Z.") hoog water, werd aanzienlijke schade toe gebracht aan het oostelijk staketwerk vaiV de Kil en Nieuwe Sluis van het waterschap: Gto ede en dat bijna geheel vernield. Woensdagavond, lusscheu 5 en G uur, brandde te Biervliet een schuurtje af bij den land bouwer T. Rijckaert in den Iloofdplaatpolder Toen de brandspuit arriveerde, was ©r niets meer te verrichten, daar de naastbijzijnde Hoofdplaatsche brandweer al (het (noodige reeds had verricht. Een oud paard bleef in de vlammen; de andere paarden hepen in de weide. Een zeug met biggen werd gered. De boer zelf was afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Het in den brand geblevene was verzekerd. SCHETSJES UIT VLISSINGEN. V an en oud© juffrouw in een nieuw Postkantoor. „Wel, allemachtig nog toe daar staan 'k me nou gósammebofhebbe al tien ïmnute tege die deur to douwe zonder dat ie ope gaat afijn hoor, nou bouwe ze nieuwe pos- ketore waar je nie in kan konune vanweges dat de deur© d'r verkeerd inhange wat u Uit Z.-Vlaanderen W. D. Bij den stormvloed van Woensdagmiddag die een hoogte bereikte van 130 M boven Je hebt ongelijk, vrouwtje do deuren zijn goed, maar u is de verkeerde gang bin nengekomen zie déze deur komt men in, en daar gaat men uit, leg ik 't vrouwtje uit nadat ik van den binnenkant de deur voor haar had open gedrukt, omdat ze koppig, niet naar den anderen ingang terug wou „Dat zal toch werachtig wel 't zelfde blijve", snibbigt ze terug; „ik zeg mar 'n deur is 'n deur en 'n deur waar je nie deur kan ts geen deur Van deze logica stond ik paf en 'k re tireerde. Als 't mensehje een weinig van d'r op winding bekomen is glunderen de nog picn- nieuwe en ongewone omgeving rond. ,,'tZiet er anders wel primjé uit fijne pik hoor je ken wel zien dat de sfad oente genogt heit, kijk eris lessenaars om an te schrijve enne penne derop enne 'm peppiermand netjes hoor, vooral voor men se die veel krispedensie hebbe" en dan met een goedkeurend knipoogje naar de deuren der twee telephooncellen vraagt ze: „Enne dat benne zeker de jeweetwels? Dat 's makkelijk as je sombemet lang wachte mot enne 'n bakje met pampier zie 'k ook 't hangt er wel wat ver van af, mar dat „Die twee deuren zijn van de spreekcellen voor de telephoon", haast ik me te verdui delijken „en die papieren zyn telegram formulieren." „Voor de tullefoon" zeid u zóó, zóó heb ben ze die hiér ook da benne ommers van die kasjes an de muur die zoo'n leweit kenne maken is 't niet? Ja, ja, ik ken ze wel", ratelt ze door 'kheb er bijna eens 'n broerte deur gekrege. U mot dan wet© 'k paste op bij mijn schoonzoon die deurwaarder is in Rotterdam ie heit 't kostelijk mot 'k zegge ie was met m'n dochter Jaane naar de kenvedie en ik zat stilletjes mijn kous te breie toen 'k ineens een leve in de gang hoorderie-rie-e-riemg dêe het 'k schrok me dood want 'k docht dat 'k alleen thuis was 'k pakte de tang van de kachel en 'k ging de gang in overal zocht ik, mar niks was er te zien enne 'k was op zijn best terug in de kamer toen 't gerinkel wéér begon toen zei 'k tege mezelvers dat 's hier niet zuiver en 'k draaide voor alle zekerheid de deur op slot lot mijn schoonzoon met Jaane Lhuiskwammo enne die lachte me uit ze zeie dat de tullefoon zeker geroepe had en al stond ik nou op m'n achterste beene en zeide dat er heelemaal nie geroepen was, toch zeide ze dat de tullefoon 't geweest was en toen heb ik dat merakel an de muur gezien; mar nou we toch zoo an 'tklasje- neeren benne, tnou most u me eris zegge waar ik hier weze mot voor „*n kopje" Van vijf cent voor Nieuwediep 'k zien hier zooveel van die gate in 't ronde „DAkr, moeder" wees ik, mijn lachen bedwingend, „'teerste loket links" en 'k ging uit mijn box mijn brieven balen. Toen 'k mij omkeerde zag ik dat "t moe dertje aan 't loket „Postwissels" was aange land en naar d'overzij werd verwezen Dan komt ze terug hardop mopperend„Wol Gossiemijne nou nor d'andere kant mot j'ook ma wete wat 't eerste lerket is waar om kenne ze me nou gunter geen „kopje" anreike Ala ze aan 't goede adres haar postzegel heeft igekregen plakt ze deze op een ver kreukte postwissel die ze in de hand hield en stapt op de brievenbus toe. 'k Voorkom nog juist dat 't document daarin verdwijnt en 'k vertel haar dat ze voor de verzending ervan weer aan gindsch loket moet zjjh, „Maar gut mensch 'k kom er net van daan afijn hoor daar gaat ie dan weer maar maar dan was 't vroeger voor ons mense veel makkelijker toen kreeg j'alles uit één raam" 'k Had juist voor 'n andere oude vrouw „mijn hand gezet" op 'n postwissel van 'n gul den naast 't kruisje dat ze er eerst met groote moeite op geaquarelleerd had en die een „boom" met me op wilde zetten over het feit dat Piet „altijd stuurde", maar Jan die in Indië 'n fijne pesisie had (ie was marinier le klas met de Kreon van de Koningin) 't nooit dëe en van d'r joengste die „nooit gewouwè" had toen, 'k zal 't maar noemen „mijn eerste vrouwtje" terug kwam schommelen om me geheimzinnig in 't oor te fluisteren „dat het voor zukke postmense ok 'n bestek was om den hcelen dag achter die tralieB te zitte 't leek wel zoo'n dierentuin nou, gedag, meneer en wel bedankt Dag, juf groette ik terug en terecht wijzend voeg ik er bij „Nou dezelfde deur uit en duwen I Boos keert, ze zich om. „Wat, douwe en dezelfde deur uit? En toen 'k nar binme wou zeide je zelf dat 'k 'n andere deur uit most as dat 'k binno kwam je wil mijn er 's neme, is 'tmie? Neen, moedertje, u was de verkeerde ingang binnengeloopen en „Jawel, 't is goed je zei mijn neme" bijt ze mij toe en gebruikmakend van het binnenkomen van een heer wipt ze in de toegang voor de binnenkomenden om er spoe dig rood van ergernis uit terug te komen met de mededeeling „dat nou die buitendeur weer nie ope kan." Toen volgde ze mijn aanwijzing en sukkelde ze heen zenuwachtig, nijdig, mopperend „as dat ze nog nooit zoo'n warreboel gezien heat en dat één dieng zeker was óf 'k had haar beetgenomen óf ze most© die deure geschiedenis hier wel 's suffisanl late na- kijke Kerknieuws. - In de gister alhier gehouden vergade- van het classicaal bestuur is bet protest, ingebracht tegen de verkiezing van gemach tigden in het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Middelburg, niet ontvankelijk ver klaard Gisteren herdacht dr. H IJ. Groene we gen, hoogleeraar aan het seminarium der Re- monstrantsche Broederschap, den dag, waar op hij vóór 25 jaren het predikambt aan vaardde. Overeenkomstig het verlangen van prof. Groenewegen werd het jubileum in liuise- lijken kring gevierd. Hij ontving echter vele bloemstukken en bewijzen van waardeering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Krim (toez.)H.E.Beker, cand. te Steenderen. Bedankt: voor Oud-Beierland dB. J. H. F. Remme te Rijssenvoor Dubbeldam ds. H. A. Heijer te Renkum c.a. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Haastrecht B. van Hal- sema, cand. te Nijeveen (Dr.) Bedankt: voor Wijckel en Balk ds. A. Schweitzer te Buiksloot [Zondagsviering voorheen. Wij ontvingen het volgend schrijven In uw nommer van 2 Sept. jl. vindt men onder „Kerknieuws" een en ander over da minder goede toepassing der Zondagsrust in de 17en eeuw. Als bewijs daarvoor wordt aangehaald een voorbeeld uit Aruemniden van zekeren Lipe die zijn koolzaad liet scoren dat zal wel moeten zijn sconen (schonen, schoonmaken, reinigen van stof en van stroo- en peulresten) op Zondag en bij die gelegenheid een maaltijd hield. Voor dat zaad schoonmaken en het honden van dien maaltijd werd baas Lipe door den ker- keraad ter verantwoording geroepen. Nu lees ik in uw artikel verder»Baas Lipe had des Zondags dus een maaltijd gehouden, iets dat men hem toch waarachtig niet kwalijk zou kunnen genomen hebben, als de^S maaltijd moest opgevat worden in den gewonen zin" enz. Het komt mij evenwel voor dat deze maaltijd juist niet in den gewonen zin moet worden opgevat, nl. als een gewone maal tijd, maar dat men bierbij moet denken aan het honden der saet-fooije. Men moet nl. weten dat het omstreeks de helft der vorige eeuw bij de boeren op Walcheren gebruikelijk was den avond van den dag waarop men klaar was gekomen met koolzaad dorschen een feestmaaltijd aan het werkvolk aan te bieden, welke maaltijd de saet-fooije werd genoemd. Dit feestje Werd op de volgende wijze gehouden.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1