MIDDEIjBFMSCHË C0FRA1Ï. H" 214. 155* Jaargang. S9S2. Dinsdag 10 September. Middelburg 9 September. ült de Pers. Dit Stad en Profincte. Deze content Teriokij»t 4 a g e 1 ij k i, met «i^o.dermg van Zon. en Feeitdngan. Plï» per kwartaal, «oowel voor Middelburg all voor alle piaatien in Nederland Jrnnoo pp. 1 3. Afzonderlijke nummer» kotten 5 cent. AdvertentiBn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu»«en daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eeritvolgende nummer moeten de» middag, vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën A 20 oent per regel, Bij abonnement veel lager. Geboorte-, éood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen vau 1—7 regel» f 1.50elke regel meet 20 oent» Reclame» 40 oent per regel. Groote letter» naar de plaat», die rij innemen. Tot de plaatiing van advertentiën en reclame», niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alceaeeu Adverteutlft-Butï sa A. DE LA 23 AR Au., It.Z. Voorbarj. «va! S66, Aaaaterdam. Bg deze courant behoort een bijvoeg! Vrijzinnige regeerin gs- punten. „De Vaderlander", het orgaan van de Libe rale Unie, bespreekt in zyn jongste nummer de vraag of links, als ze in 1913 in de meer derheid mocht komen, in staat zal zijn te Van een gezamenlijke Linkerzijde, die geeren zou, de sociaal-democraten incluis, kan geen sprake wezen. Het blad acht het ech ter wel mogelijk dat de drie vrijzinnige groe pen, al zullen ze dan ook .getrennt marschi- ren", toet gemeenschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel den istrijd ingaan. Mits iedere fractie zich op dit oogenbhk behoorlijk re kenschap geeft van de eischen van het oogen- bEk, van de groote belangen, die voor alle vrijzinnigen, op het spel staan, van het belang van wederzijdsche opofferingen, nu een Grondwetsherziening ons tegengrijnst, die spot met de beginselen, die sinds 1848 ons staats leven hebben beheerscht. Waarin zullen die opofferingen over en weer moeten bestaan Het blad wil hier alleen zeggen, welke de twee punten zijn, waarop a i. vóór alled overeenstemming zal moeten gevonden wor den vóór de stembus, zal er na de stembus bjj eventueel© overwinning zekerheid zijn, dat de vrijzinnigen de taak, die zij dam niet mo gen afwijzen, ook zullen kunnen vervullen. Er zijn natuurlijk meer punten, maar „De Va derlander" noemt nu enkel het z. i. onmis bare, waarin men eensluidend zal moeten zijn, en dat is: lo. het kiesrechtvraagstuk2o. de ouderdomsvoorziening. De vrijzinnige candidatan zullen zich moe ten kunnen vereenigen met Grondwetsherzier ning, om te komen tot algemeen kiesrecht. En. het blad verstaat dat in dien zin—en het zouden den democraat wel eens willen zien, die het door hem gewenschte zou afwijzen algemeen kiesrecht voor mannen, zonder eenig correctief, dat daarvan de Ibeteekenis verzwakt, en de mogelijkheid van invoering van. vrou wenkiesrecht, waarbij de toekenning niet af hankelijk mag zijn van welstand, geen census kiesrecht, om kort te gaan. Daarnaast zal men moeten hebben, een voor ziening van den ouden dag, die, welken naam ze OG& drage, aan deze eischen allereerst zal moeten voldoen: dat ze niet alleen de arbeiders omvat, maar allen, die daarvoor in de termen vallen; en dat de koster worden door den Staat. Wie te stemmen in 1913. Over dit onderwerp schrijft dr. Bronsveld to zip kroniek in de jongste aflevering van „Stemmen voor Waarheid, en Vrede". Hij wil echter niet ander doen dan „een getuigenis geven." „Wij treden hier niet op zegt hij' als het hoofd van een politieke partij, maar meenen uit te moeten spreken wat een evan gelisch geloovig christen voor zijn land en kerk gewenscht acht. Wij doen dit niet voor het eerst, maar Paulus zou verklaren: het zelfde te zeggen is u niet onnut. Nog altijd betreuren wij heit, dat zoo velen in ons land niet zijn af te brengen van den regelWie het evangelie belijdt moet antirevolutionnair zijn. De belijdenis van het evangelie brengt mee, dat men overal zal opkomen tegen verkrachting van het geen eerlijk en recht is, voor vrijheid en vrede maar een. politiek, program ligt er niet in opgesloten. Gladstone was in zijn staatkunde liberaal en tegelijkertijd een trouw lid van de Engelsche Staatskerk; en de tegenwoordige Engelsche Minister Lloyd George, die radicaal in zijn politiek is, be lijdt als christenmensch puriteinsche begin selen. De heer Groen van Prinstercr is jaren lang op koloniaal gebied conservatief ge weest, maar hij is, zonder van geloof sover. tuiging te veranderen, onder den invloed' vooral van Keuchenius gewonnen voor het streven van de Indisch-radicalem, gelijk dit toet zjjn geestverwanten Mackay en Elout reeds veel vroeger het geval is geweest. Tegenwoordig werken liberalen en anti- revolutionnaireji samesi| waar het geldt het bestuur onzer koloniën, en ziet men hier dus tastbaar aangetoond, dat wie gelooft aan het evangelie met liberalen kan samen werken. Spreekt men dan ook niet van een „neutrale zone?" Wanneer dat vasthechten van de a»Ü- revolutionnaire party aan het geloof wordt losgelaten, is veel gewonnen. In 1897 wa ren mannen als dr. de Visser, mr. Verkou tcreu «ai vele anderen het met hel hierboven- staande volkomen eens. Een tweede zaak, welke wij betreuren en afkeuren, is dal zoo velen als zij het woord „liberaal" hooren, terstond een ge weldigen schrik krijgen, en voor uw geest als in een bioscoop de ontzettendste dingen laten voorbijgaan. Het laatste van die ta- fereelen, waaronder er zelfs zijn van Moe digen aard, is de Commune, is het in vlam men opgaand Parijs van 1871." En verder: „Voor het aloude „liever Tnrksch dan paapsch" klinkt het nu: „liever paapsch dan liberaal!" Met de roomschen, zoo zegt men, hebben wij nog altijd het algemeene chris ten-geloof gemeen, maar de liberalen geven om God noch gebod; staat, huisgezin, maat schappij, kerk alles loopt gevaar, indien wij ons land overleveren aan hen. Tegenover dat „doordraven" willen wij kalm eenig© dingen in bet midden brengen. Allereerst: wij worden niet gesteld voor de keus: „rechts" of socialist. Er is plaats voor midden-termen, voor een middenpartij." „Wij weten, zoo vervolgt de Kroniek schrijver dat velen, die in 1909 „rechts' stemden, dit nu niet zullen doen, indien can didaten optreden, die het protestantsch ka rakter van Nederland willen handhaven tegen over ultramontaansche aanmatiging eu invloed en die voorts zich verzetten tegen het al gemeen kiesrecht, dat der vrouwen daaronder begrepen, al zou men geleidelijk tot uitbrei ding van het kiezerspersoneel willen overgaan Voorts zou men verlangen, dat op elk ter- in, ook op dat der sociale wetgeving, het particulier initiatief aangemoedigd en de staatsbemoeienis tot het onvermijdelijke be perkt werd. Men zou moeten eischen, dat de openbare school als voorwerp van staats zorg eerlijk bleef gehandhaafd, mot erken ning van het recht eener relatieve neutra liteit, terwijl daarbij het vermenigvuldigen van allerlei kleine scholen niet meer in de hand werd gewerkt. Als leden en vrienden van de Ned. Herv. kerk zou men verlangen, dat zij, als historisch bolwerk van het pro testantisme, door den Staat niet werd be laagd, maar erkend als een waarborg van orde, vrijheid, goede zeden, liefde voor ons vorstenhuis, eerbied voor de overheid. Als echt liberaal zou onze candidaat na tuurlijk tegen het protectionisme zijn en be reid wezen om onze weerbaarheid te bevor deren tegenover den vreemde, terwijl hij zal doen wat in zijn vermogen is, om aan den strijd tusschen arbeid en kapitaal het karakter van bitterheid te ontnemen, waar door hij nu gekenmerkt wordt, en de ge zonde pntwikkeüing der maatschappij te lei den. Onnoodig is het hieraan, toe te voegen, dat in onze koloniën en het moederland niet mag vergeten worden, dat wij een christen natie zijn, met een verleden, dat ons hooge heilige verplichtingen oplegt en waar wij de achting te danken hebben, welke tot heden do geheele wereld ons toedraagt. Nu hebben wij in enkele trekken, naar ij meenen niet onduidelijk, het beeld ge- teekend van „liberalen", zooals wij hen ken nen en tot onze vertegenwoordigers begee- ren. Gelooven zij bij dat alles in den Hei land, dan zijn zij ons lief meer dan wij 'keg gen ikunnen; maar indien him politiek ge lijk is aan die welke wij van een geloovig christen verlangen dan zullen wij hen imen, en bidden dat God hen zegenen moge." Het Middelbu rgsch muziekkorps hoopt Vrijdag 13 Sept. a.s. des avonds ten 71/2 uur op het Molenwater een muziekuitvoering te geven. Blykens opgave in de St. Crt. kwam in de maand Augustus in de provincie Zeeland 1 geval van besmettelijke veeziekte voor en wel te Middelburg een geval van vlek ziekte der varkens. Git Vllntingea. De aan alle reizigers van alle natiën be kende portier dei- staatsspoor van station! Vlissingen, de heer J. L. Poelman, gaat 1 November a.s. den dienst der staatsspoor met pensioen verlaten. Zooals gebruikelijk is hem door de directie gevraagd of hij nog 3 maanden na zijn C5ste jaar wenschte dienst te doen, doch daar de winter voor de deur staat, wenschft hij het aanbod niet te aanvaar den. Op 16 April 1881 werd Poelman l^ier als portier geplaatst en onafgebroken gedurende ill jaTen nam hij hier deze betrekking waar. Van de scheepsbouw werf van den heer J, Verwey te Vlaaidingen is te water gelaten een voor rekening van de Z.-H. Reddingsmaat schappij gebouwde stalen motor-reddingboot. Dezei boot, welke door een Kromhontaotor van 75 P.K. zal worden voortbewogen is ge bouwd naar het model van de te Hoek v. Holland gestationeerde stoomreddingbooten en bestemd voor het station Vlissingen. Op het Bollamypark te Vlissingen was Vrijdagavond een achtjarig dochtertje van den heer v. d. V., aldaar woonachtig, aan het spelen met een zgn. zweeptol. Een slagers jongen die daar voorbijging wilde den tol met een hakmes doorhakken, wat het meisje trachtte te beletten, door haar tol op te ra pen. Ongelukkigerwijze werd het meisje even wel door het mes zoodanig op haar rechter hand getroffen, dat de pink werd afgehakt, terwijl de wijsvinger hoogst ernstig werd ge wond. („VI. Crt."). Het Engelsch stoomschip „Cito", van Ant werpen naar Hall, is gisteravond uit zee ge komen, gesleept door het stoomschip „Otto", van dezelfde compagnie, van Gent naar Huil bestemd, met gebroken machine. De „Cito" ten anker gekomen in de reede van Vlissingen om orders af te wachten van Uit Middelburg Zondagmiddag togen twaalf uur arriveerde aan de Loskade alhier uit Vlissingen de boot van de Batavierlijn, aan boord waarvan het centraal comité voor het Plan-1913 het uitstapje maakte dat we in ons vorig nummer vermeldden. De opvarenden troffen het heel slecht met het weer. Den heelen middag en avond regende het. Aan boord had *s avonds een diner plaats. Hedenochtend te 9 uur ver trok de boot in de richting Vcere. In 't café van G. aan de Kade alhier, waren hedennacht nog verschillende personen Er ontstond daar eenige kwestie tusschen personen van de Batavier IV, liggende de Loskade, en eenige Middelburgers. De kwestie liep uit op een ruzie, die vrij hoog liep. Een drietal ruiten werd ingeslagen. Een meisje en een man werden met een bierglas op 't hoofd geslagen en bekwamen bloedende hoofdwonden. Een inspecteur van politie en oen hoofd agent stolden dadelijk een onderzoek in, ook nog aan boord van bovengenoemde boot. Bijv. 1309 tot de Staatscourant van heden bevat de gewijzigde statuten van den Ned. 1. Volksbond, afd. Vlissingen. DU Walcheren. Hel tochtje naar Woensdrecht dat de leer lingen van de hoogste klasse der openbare lagere school te Souburg Zaterdag U. de den, is naar wensch geslaagd. De kinderen jen een begrip van het verschil tusschen hoog en laag, tusschen klei en zand en van den verschillenden plantengroei. Men bezichtigde de inrichting, waar naar eenkool geboord wordt,, een Brabantsche boerderij, een steen- «1 buizenfabriek Een paar hooge heuvels werden beklommenbosch en heide werden bekeken. In volmaakte orde en welgemoed kwamen de kinderen thuis. Alhoewel het den laatsten tijd treurig ge steld is met het weder, hebben de kinderen het naar wensch getroffen. De Beriyiische mailtrein kon Zaterdagavond teT hoogte van den A bee Ie niet verder, 't Bleek bij nader onderzoek dat een rijtuig was warm geloopen Behoedzaam werd verder naar Vlissingen gereden, 't Geval had den trein een kwartier vertraging bezorgd. Zondagmiddag is aan het strand te Vrou wepolder een lijk aangespoeld (man) lang 1.74 M. met blauwe broek en om het midden een zweetdoek, vermoedelijk stoker. Merken: Op den rechterarm een driemastschip, rech terpols een hart en twee handen in elkaar, op de rechterhand een anker, op de linker pols een vrouwenhoofd waaronder de letters E. 0. Verder was het lijk geheel onkenbaar. Men heeft wel pech met het leggen van den zinker. En de watertoren bij des Kloetingschentol Deze is nog altijd niet klaar gekomen, hoe wel de datum van aflevering was, naar wij meenen, 15 Juli, dus bijna twee maanden is het nu reeds over den bepaalden tijd, terwijl de voltooiing van het werk nog wel enkele weken zal vorderen I In de Zaterdag te Driewegen gehouden algemeene vergadering van ingelanden van het waterschap Ellewoulsdijk, ontving het bestuur, na inzage van de uitkomsten der jongste pei lingen aan den oever bij Everingc, machtiging tot aanmerkelijke uitbreiding van de in uit voering zijnde steenbestorting over te gaan. Raming f 13.707.875. Tot dekking van deze kosten van buitengewone werken, besloot de vergadering tot verkoop van een gedeelte van het kapitaal, ingeschreven in liet Groot boek der 3 pCt. N. W. Schuld en tot wij ziging in verband met een en ander van de begrooting over het dienstjaar 1912/13. Zaterdag is men bij den sluisbouw te Hansweor t weer met den exavateur (ijze ren man) beginnen te werken, na de as ver sterkt te hebben. De laag veen van 2 M. diepte is uitgegraven, zoodat nog rest een kleilaag vjan 5 M. Met behulp van een elec trise he potmpinstallatie wordt de put goed1 van overtollig water vrijgehouden. Dat dd werkzaamheden door den veelvuldigen regen de laatste dagen niet zoo vordert als we) wordt gewenscht, laat zich begrijpen. Het pp 26 Aug. j.2. op gestTande schip „Dei Gratia", schipper Witjeri. is gelicht en door 2 sleepbooten naar Dor drecht gesleept. De lading is in lichters overgeladen. Zaterdag vergaderde het dep. Wol- ph aarts dijk van de MaatsChijtot Nut van "t Algemeen in de herberg van den heer J. Poleij. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening van den peon mgmoestar bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 107.91®, de uitgaven f 85.35, aizoo een batig saldo van f 22.565. Uit de rekening van dein penningmeester der bibliotheek-commissie bfleek, dat de ont vangsten bedroegen f 131.85, de uitgaven f 142.095 alzoo een nadeelig saldo van f 10.245. De seek.-bibliothecaris deed verslag van de boekerij, waaruit bleek, dat de bibliotheek voor den aanstaanden wiïiter weer aanmerke lijk is uitgebreid en weer heel wat lezers van boeken kan voorzien. De afgevaardigde ter algemeene vergade ring te Amsterdam bTacht vierslag uit van zijn reis en verblijf aldaar. Daarna deelde do voorzitter mede, dat de plannen om ook een Nuts Spaar- jen Voorschot bank te stichten, zoover gevorderd waren, dat binnenkort de heer Leo van Leeuwen uit Bergen op Zoom, voor de leden van het dep. zal optreden, om hen wat nader in te lichten over deze zaak. Besloten werd dezen winter weer een 3-tal sprekers van wege liet hoofdbestuur alhier te laten optreden. Uit Zuid-Bevoland. Men schrijft ons uit Goes: De zinker in het kanaal door Zuid-Beve land by de Schoorsche brug is ook in den afgeloopen nacht niet gelegd kunnen wonden. Als wij goed ingelicht zijn moet er nog baggeTwerk verricht worden om de geul, waar in de zinker komt to liggen, op de noodigo diepte to brengen, Waartoe een baggermachine de verloopen week te vergeefs is gewacht. Tengevolge van den storm kon deze machine uit Holland niet tijdig hier heen gebracht worden Uit Noord - Beveland. Men meldt ons uit Wisseakerke, dat hedenmorgen is aangespoeld aan den oever van den polder Anna Friso, het hjk van den Belgischen loods L. A. Minnecró uit Vlis singen. De heer Minnecré loodste het s.s. „Kursk", waarvan dus nu wel zekerheid bestaat dat het vergaan is?- Uit Schouwen-Du i v 1 a n d. Door den laatsten storm is aan de zeewer ken veel schade toegebracht. De betonwerken aan den oever van Bor rendamme leden geduchte schade, terwijl het nog niet voltooide betanweTk (gloóiing) aan den dijk bij „den Osse" ook voor een groot deel stukgeslagen, is. Vrydagnacht is te Brouwershaven aangedreven het in het aangezicht reeds verminkte lijk van een zeeman. Kleeding gemerkt, leeftijd omstreeks 40 jaar, lengte 1.90 M. Zwart haar. Oliejas. Bovenbroek ont brak. Op den arm konden onduidelijk de letters J B pf J R gelezen worden. Zoover men kon zien aan bet zwaar ver minkte gelaat vertoonden zich zwarte baard- Uit de houding der armen en beenen kon men eemigszins opmaken dat de zeeman tot het laatst toe gezwommen heeft. Bijv. no. 1313 tot de Staatscourant van den bevat de statuten van de Brouwersche bouwvereeniging te Brouwershaven. De vereeniging heeft uitsluitend ten doel de verbetering van de volkshuisvesting te Brouwershaven. Zy tracht dat doel te berei ken, hetzij door stichting van woningen, ten einde deze aan minder gegoeden te verhuren, hetzij op zoodanige andere wijze als met het oog op het bij uitsluiting gestelde doel wen- schelyk voorkomt Uit Z.-Vlaanderen O. D. De Belg. stoomboot „Flandna" is Zondag namiddag, komende van Gent, nabij Sas ran Gent uit het roei- geloopen, juist toen een sleep binnenschepen daar ook passeerde en liep op het laatste gesleept wordende schip met zoodanige vaart in, dat dit onmiddellijk zonk Het gezonken vaartuig is de Belgische spits „Utile Dulci", kapt J van Kesset, De schipper en knecht, A de Maesschalle, beidon van Sas van Gent, moesten zich m al- teryl in hun roeiboot redden. Wegens het zeer ongunstige weer, storm en regen, ongunstiger kan liet al niet ge troffen worden, kon de rliegdemonstnUie te Hulst Zondag niet doorgaan. Voor den dag van heden ziet het er nog niet veel beter uit. Zondag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. L. de Waal, burgemeester van Stop peldijk zijn intrede deed in de schutters - wereld. Te zijner eere hield de handboogschutter^ „Nooit gedacht", waarvan hij eere-voorzitten een jubelschdeting om mooie prijzen. Niettegenstaande het buitengewoon ongunstig weder was de opkomst groot. Wie onzen ge- vierden burgemeester kent, begrijpt, dat onze fanfare, ofschoon het steeds regende, met groot genoegen liet feest opluisterde. De Belgische deelnemers aan den schietwed strijd zyn te Hulst aau den trein per rijtuig gehaald en weer teruggebracht Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat do heer V. Boeding tot lid van den raad te Stoppeldyk werd gekozen en deze functie sinds onafgebroken hooft vonrnliTdo meeste jaren was de jubilaris tevens wethouder. Van alle woningen in de kom der gemeente wapperde de driekleur terWyl bet genteen tehuis en de raadzaal prachtig waren versierd. Den heer Boeding weiden verschillende prachtige cadeaux, ook van wege den gemeen teraad en den gemeente-secretaris, vereerd. Des namiddags vereenigden zich de gemeente raad en de secretaris aan een feestmaaltijd in de Taadzaal, door den jubilaris aangeboden de fanfare „St. Cecilia" aldaar bracht hier een aubade. De beer Boeding heeft als lid van den ge meenteraad aller achting verworven Uit Z.-Vlaanderen ,W. D. Zaterdag zyn aan het strand der gemeente G roede aangespoeld twee vaten met petro leum, en een partij nieuw gezaagd hout. Er is ook een vat met petroleum aange spoeld op het strand onder Bres kens, ver moedelijk afkomstig van den beurtschipper D Jacobs, die dato! 6 dezer do deklast van zyn tjalk beurtschip tusschen Breskens en Vlissin gen heeft verspeeld, door het ruwe weder Zondag 1 September j.L trok te Oost burg gedurende de godsdienstoefening in de gereformeerde kerk een stoet voorby begeleid door een drietal spelende fanfarecorpsen, voor af gegaan door een tweetal marechaussees. De kerkeraad van genoemd kerkgenootschap heeft hierop by den burgemeester klachten ingediend tegen de drie muziekgezelschappen en tegen de 1 SPORT. Voetbal. In Vlissingen werd gisteren nog een bekerwedstrijd gespeeld. E. M. M. ontving deze keer D. V. S. Den Vlissingers ging het nu minder goed af dan de vorige week, ze ver loren met 31. E. M. M., dat dit jaar een sterk elftal moet hebben, is nn ook nit de beker-competitie gevallen. Noch hier, noch in Vlissingen, zal voor den beker dus nog gespeeld behoeven te worden. Jammer, want deze wedstrijden geven niet zelden span nende ontmoetingen. Vliegtuig in een menschel- menigte. Zondagmiddag is tijdens een vliegschouw in de Pransche plaats St. Adrien een een dekker, bestuurd door een zekeren Beard, onder de menigte terecht gekomen. De schroef van de machine, die met geweldige kracht op de menschen instormde, maaide deze letterlijk neer, waardoor 4 personen gedood en verscheidene deels zwaar ge wond werden. De aviatenr, die als een gek

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1