Dingen waar men naar Kerknieuws. ingezonden Mededeelingen. Kunst en Wetenscüappen. Ter overdenking. Dit de Pers. Verschillende Berichten. MANNELIJK EN VROUWELIJK BLOED. Vele insecten-larven vertoonen een andere bloed-sarnenstelliDg en bijgevolg een andere bloedkleur, al naar mate ze tot het man nelijk of vrouwelijk geslacht behooren. Dit merkwaardige feit is vroeger te hooi en te gras wel door dezen en genen onderzoeker bemerkt, maar den jongsten tijd is het toch voorbehouden gebleven, dit aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. Een zekere O. Stecbe heeft op de laatste vergadering van de Duitsche, dierkundige vereeniging meegedeeld, dat het bloed van een menigte insecten bij de wijfjes veel donkerder groen werd bevonden dan bet dikwijls kleurlooze van de mannelijke dieren van dezelfde soort. Bij enkele soorten onder scheidt het mannetje zich van het vrouwtje door de meer roode kleur van het bloed, bij andere weer door een meer naar het gele hellende. Het bloed van de meikeverlarf is kleurloos wat het mannetje aangaat, dat van het wijfje ziet er zwak lichtbruin uit. Bovendien is onlangs geconstateerd dat het vrouwelijke bloed sneller vermindert dan het mannelijke en dit geslachtsverschil keert bij een plant, die kenteekenen van beide geslachten vertoont (we bedoelen de Mercurialis annua) terug, zooals proeven met het uit de gedroogde plant te voorschijn gebrach'e uittreksel toonden. Het feit van eeu zóó opvallend onderscheid iu het bloed van insecten tusschen de sexen als het on getwijfeld bij de gewervelde dieren niet voorkomt, zcu misschien de belangwekkende verschijnselen, zooals die de laatste jaren zijn waargenomen, kunnen verklaren, die aanbonden, dat niet alleen de verwijdering der geslachtsklieren b\j zoogdieren de ver zwakking van de secundaire geslachtsken- teekenen, maar ook de inplanting van die klieren bij dieren van het andere geslacht juist bij deze de tegenovergestelde geslachts- kenteekenen te voorschijn roept, terwijl bij insecten de ontmanning en de inplanting der geslachtsklieren zonder eenigen invloed op de secundaire geslachtskenmerken plaats hebben. Wat inzonderheid de groene kieur van hel bloed betreft, dat bij de vrouwel.jke vlinderpoppen zoo dikwijls voorkomt, kan worden aangenomen volgens spectroscopische onderzoekingen, dat deze uit het groen der gegeten bladeren voortkomt. Blijkbaar dringt du9 esn zoo samengestelde en onvaste schei kundige verbinding als het chlorofyll door den darmwand heen, zonder een verandering te ondergaan en in het organisme wordt het slechts bij de mannetjes vernietigd. Gedeel telijk is het de taak van die groene kleur stof, den eieren en de daaruit voortgekomen larfjes een nuttige beschermings-kleur te verschaffen. Bij één insect althans verliest het bloed van de vrouwelijke pop kort voor het uitkomen van den vlinder zijn groene kleur en wordt het lichtend geel, terwijl tegelijk de groene eieren zich vormen. Vermaan een vriend onder vier oogen, en prijs hem in 't openbaar Solon. Spot is een grooter vijand van vriend schap dan toorn - Attweil. Niets is zulk een afdoend voorbeeld van slechte manieien als vleierij. Als gij het geheele gezelschap vleit, behaagt gij nieraaod; vleit gij slechts twee of drie personen, dan beleedigt gij al de anderen. Swift. Sommige menschen zijn zeer onderhoudend bij een eer3te ontmoeting, maar vallen bij een tweede ontmoeting reeds tegen ze zijn als draaiorgels, waarvan we alle deuntjes reeds kennen. Colton. Nieuwsgierige menschen zijn de trechters der conversatie. Ze nemen zelf niets in, maar geleiden het slechts naar een ander. Steele. Zie, een ieder, die spreekwoorden gebruikt zal van u een spreekwoord gebruikenzeg gende Zoo de moeder is, is hare dochter. Ezechiël. De Engelsche opvoedkundige Arnold kreeg eens van een leerling ten antwoord waarom bent u boos, mijnheerik doe inderdaad mijn best, zoo goed ik kan. «Nooit iu mijn leven was ik zoo be schaamd als toen," zegt Arnold. Er is geen geheugen zonder aandacht, en geen aandacht zonder belangstelling. Helvetius. Kinderen vermeerderen de zorgen van bet leven, maar zij verhelderen de gedachtei aan den dood. De zon komt den 11 September op te 5.28 uur en gaat onder te 6.25 uur. De maan komt beden op 12 n. en gaat onder 5.26 n. m. Woensdag nieuwe maan. Fietsrijders en wagenbestuurders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 6 nur 55 min. In de week van 915 September zal de loting plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aan gegeven. Middelburg, Maandag 9 September» 9 v.ra., voor de gemeente Middelburg en te 11 v.m. voor de gemeenten Arnemuiden en Nieuw- en St--Joosland- S a s van Gent, Dinsdag 10 September» 10 v.m., voor de gemeenten Sas van Gent» Philippine en Westdorpe. Neuzen, Dinsdag 10 September, 2 n.m., voor de gemeenten Neuzen, Hoek t Zaamslag. Axel, Woensdag 11 September, 10.! v.m., voor de gemeenten Axel en Zuiddorpe. Koewacht, Woensdag 11 September, 3 n.m., voor de gemeente Koewacht. Hulst, Donderdag 12 September, 8 v.m., voor de gemeenten Hulst, Graauw-en-Langen- damClinge en St.-Janssteen. Hontenisse, Donderdag 12 Septem ber, 11.30 v.m., voor de gemeenten Honte nisse, Bo9chkapelle, Ossenisse, Hengstdijk n Stoppeldijk. Heinkenszand, Vrijdag 13 Septem ber, 9 v.m., voor de gemeenten Heinkens zand, 's-Heerenhoek, Nisse, 's-Heer-Abts- kerke, Borsselen en 's-Heer-Arendskerke. Ellewoutsdijk, Vrijdag 13 Septem ber, 1 n.m., voor de gemeenten Ellewouts dijk, Baarland, Oudelande, Ovezande, Drie wegen en Hoedekenskerke. St.-Maartensdijk, Zaterdag 14 September, 10.15 v.m., voor de gemeenten St.-Maartensdijk, St.-Annaland, Stavenisse en Scherpenisse. T h o 1 e n, Zaterdag 14 Sept., 2 n.m., voof de gemeenten Tholen,'St.-Philipsland, Poort vliet en Oud-Vo9semeer. OOST-INDIÊ. Sabotage bij den telegraafdienst. In de laatste maandeD vooral, zoo meldt men aan de „Preangerbode", is Ie telegraaf dienst meer dan ooit dupe van handelingen, die maar al te duidelijk den gedachtengang van den inlander demonstreeren en weer eens aan het licht brengen, hoe laag deze in doorsnee staat, wanneer hij in de gele genheid is om zich te wreken over ver meende, ja, -laten we nu voor het oogenblik eens aannemen, over grieven, die hij ten onrechte heeft moeten verduren. Herhaalde malen toch komt het tegenwoordig voor, dat plotseling een storing, die niet te ver klaren is, invalt over een groote uitge strektheid lijn, en deze uit den aard der zaak moeilijkheden oplevert, die niet gering zijn te schatten en in hooge mate het pu bliek belang benadeelen. Nadat dan door het lijnpersoneel soms balve dagen achtereen gezocht wordt naar de oorzaak, en waarbij men voortdurend in het duister tast, komt eindelijk, toevallig als het ware, bij een of andere verbinding een heel klein koperdraadje aan het licht, dat listig om de lijn is gebonden, de oor zaak van de afleiding, de oorzaak tevens dat stapels telegrammen via een omweg naar bun bestemming moesten worden ge seind en daar vaak zoo laat arriveerden, dat het doel, waarvoor ze werden verzonden, geheel werd gemist. Welke »vakman" de storing gemaakt heeft, ligt voor de hand, De een of andere mandoer natuurlijk, die opzichter een koopje wil geven, gebelgd als hij is over een opgelegde boete wegens plichtsverzuim over een verdiend standje, over een verlofsweigering, over gevraagd, doch niet verstrekt voorschot som9, maar: bewijs eens de waarheid van het hierboven gezegde. Nog fraaier wordt de toestand, wanneer, en ook dat komt voor, de dader van oor deel dat de storing nu lang genoeg geduurd heeit, zelf als opheffer daarvan komt op dagen, door zegevierend aan zijn chef te vertoonen een of ander voorwerp dat con tact veroorzaakte door zijn schijnbaar be kwaam speurderstalent hier of daar ontdekt. Men is dan meestal genoodzaakt om te prijzen, daar, waar een ouderwetsche ram meling meer dan verdiend zou zyn. Maar het toppunt wordt wol bereikt, wanneer, dunrt de verbroken gemeenschap al te lang, een premie in uitzicht moet worden gesteld op de opheffing daarvan en de man, die den ongewenschten toestand zelf in het leven riep, zich komt melden om dat geld in ontvangst te nemen. „Zie eens hier, toean, dit heb ik daar en daar gevonden." In waarheid, het zijn origineele lieden, onze bruine broeders, en er hoort heel wat zee manschap toe om er mede om te gaan, wanneer men in vele opzichten aan hen is overgeleverd. neutraliteit te handhavendat een op varen van de Schelde door b.v. de Engelsche vloot schendiDg is van onze Nederlandscbe neutraliteit en dus het toelaten daarvan ons onvermijdelyk in conflict moet brengen met haar tegen stander, die zeker de risico van die schending niet zou willen loopen en by verzuim onzerzijds onverwijld van zijn kant al het mogelijke zou doen om te beletten dat Engeland de zoo bij uitstek daarvoor geschikte haven van Vlissingen als operatie-basis zou gebruiken, en er dan voor ons de grootste kans bestond ons land het tooneel van den oorlog te zien worden, dat alles zegt niets, mits het Belgisch centraal reduit slechts zijn toegung beboude. De vingerwijzing naar den schim van den «keizers brief* is volmaakt overbodig. De Engelsche bladen hebben het luide genoeg verkondigd dat Engeland den wil heeft om onzen Schelde- mond op te varen. En wanneer Engeland daarin mocht slagen, zal het zeker onge twijfeld het door ons, naar het verlangen van de «Indépendance* en van generaal Staal, onverdedigd gelaten en dus voor het grijpen liggende Vlissingen, gaan versterken. Of er dan na het sluiten van den vrede ooit weer de Nederlandscbe driekleur zou worden geheschen i worden betwijfeld. Wy, Nederlanders, hebben niet geprotesteerd tegen de nieuwste uitbreiding van de Antwerp- sche stelling, niettegenstaande daardoor een groot gevaar ia ontstaan voor ons. Want een behoorlijke insluiting van het Belgisch reduit is niet mogelijk dan met gebruikmaking ook van Nederlandsch grondgebied Welnu! Wij hebben voor onze veilig heid (en misschien ook voor die van België, hierover straks) het fort bij Vlissingen noodig, beslist noodig. Het hemd is in dit geval nader dan de rok, zóó denken wij, evenals de heer De Marès. Bovendien Antwerpen kaD, steu nend op Ostende, zich een anderen toe gang openen tot de vestingwerken, als het maar zorgt een degelijk veldleger te hebben. Terwijl, zooals wij boven reeds terloops zeiden, een voor iedere oorlogsvloot gesloten Schelde ook voor België zijn nut kan hebben. Zoo althans denkt er over de Belgische generaal Dejardin, gelijk blijkt uit zijn artikel in de voorlaatste «Gazette de Hollande- Het blad besluit dau met een uittreksel uit dat artikel. Ned. H e r v. Kerk. Beroepen: te Wormer ds. J. M. Doorn bos te Midwoodte Huins en Lyons ds. S. Cuperus te Ureterp. Gereformeerde Kerken. Beroeper: te Terapel (Gr.) ds. A. Rolloos, zendeling in Argentiniëte Velp ds. W. A. van Es te Leeuwarden. Bedankt: voor Stellendam ds. J. J. Koopmans te Grijpskerke. Predikant Traub. De verkapte stryd tusschen het moderne en het orthodoxe protestantisme in Duitsch- land heeft na Jatho, een nieuw slachtoffer gemaakt. Het opper-consistorie der nationale kerk van Pruisen heeit den predikant Traub te Dortmund van zijn ambt ontheven en zijn salaris ingetrokken. Treub, die Jatho indertijd voor het con sistorie verdedigd heeft verkondigde in zijn blad denkbeelden, waaromtrent hem reeds eerder waarschuwingen van kerkelyke zijde bereikten. In hoogste instantie heeft thans het genoemde lichaam uitspraak gedaan. Slechts een ingrijpen van den koning kan dit oordeel ongedaan maken. Het geval ver wekt veel verontwaardiging. erfgooiers o. w. de heer Floris Vos fot de vergadering van Stad en Lande van Gooi land, zijnde het voorloopig bestuur van de bij de Erfgooïerswet opgerichte erfgooiers- vereeniging, een adres wericht, waarin zij verzoeken aan de onrechtmatige handelingen van den raeentmeester een einde te maken; Tevenshebben de adresseerende erfgooiers aan notaris Lasonder, lasthebber van be doelde particulieren, exploit uitgebracht, waarin hun is aangezegd het afzenden te doen ophouden, als zijnde in slrijd met de Erfgooierswet. Aan den meentmeester is van dit exploit kennis j „The Book Monthly" verneemt, dat het ook hier te lande goed bekende boek van Sienkiewicz „Quo Vadis" in een millioen exem plaren in verschillende talen over de wereld verdeeld is. Het meeste succes had dit werk ui Amerika, waar het zelfs tegenwoordig nog steeds in populariteit toeneemt. Er zijn altijd menschen, die alles willen begrijpen. Het. onontraadseld© laat hun geen rust. Nu b.v. weer het langer dan een jaar weg blijven van da Vinci's schilderij Mona Lisa. Een Italiaansch blad komt daaromtrent met een sensationeel® onthulling. Het schilderij is pooit gestolen, maar een fotograaf, die I door het bestuur van het Louvre was wegge- I zonden, heeft om -rich te wreken er een flescli vitriool naar geworpen. Deze vloeistof ver minkte liet werk onherstelbaar. Het bestuur hing er een copïe van het beroemde werk, maar kenners ontdekten dit. Toen werd rond- I gestrooid dat de Mona Lisa geschaakt was. Aldus onze ltaliaansche collega. Ieder denke ervan, wat hij wil Wij noemen het een scherpzinnige vinding. Gevaren van aambeien. Mannen en vrouwen, ofscnoon Jixwijls van nature teergevoelig, veronachtzamen vaak aam beien en laten deze kalm voortwoekeren, tot dat de prikkeling en pijn bijna ondragelijk worden en een operatic het eenige redmiddel blijft om fistel en verzwering of verstopping van. het afvoerkanaal der ingewanden te voor komen. Aambeien zijn beslist een ernstige kwaal en veronachtzaming ervan kan noodlottige gevol gen hebben Vooral inwendige aambeien zijn een bron. van groot gevaar. Al mogen zij in het begin den patiënt slechts weinig pijn en ongemak veroorzaken, steeds breiden zij zich uit en zullen zij zich vaak tot uitwendige aambeien ontwikkelen, waarvan het pijnlijke karakter maar al te bekend is om eenige beschrijving voor den ongelukkige® lijder te behoeven. Veronachtzaamde gevallen van gewone jeu kende aambeien leiden dikwijls tot bloedende aambeien, en het voortdurend bloedverlies werkt spoedig nadeelig op het gestel van den patient, die kwijnend en zwak wordt en last krijgt van bloedarmoede. Foster's Zalf geeft spoedige en blijvende baat voor aambeien, eczema en alle jeukende huidaandoeningen. Reeds de eerste aanwending geeft oen ongekend gevoel van verlichting aan de aangedane deelejn, fen één d°°s Foster's Zalf is gewoonlijk voldoende om een blijvende genezing te bewerkstelligen, doch zelfs in ver gevorderde (gevallen Ikunt gij u blijvend ge nezen door een geduldige en goed-doorge voerde behandeling met deze zalf. Overtuigt dat gü de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te (Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmaxkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h fl.75 voor één, of flO voor zes doozen. Do Volksbond tegen drankmisbruik hield gister te Apeldoorn zijn 39e Alg. Vergadering. Den vorigen avond werden Hoofdbestuur en Afgevaardigden door Burg. en Weth. ter ge meentehuize ontvangen. De vergadering, voorgezeten dom- mr dr. W J. G. Snijder van Wissenkerke, werd bijgewoond door den Commissaris der Konin gin. in de prov. Gelderland «si den burgemees ter van Apeldoorn. Aan de vergadering werd door een 100-tal afgevaardigden deelgenomen. De voorzitter behandelde in zijn openings- rede een ^.weetal onderwerpen de eischen, waaraan een ernstig onderzoek van het locaJ option-stelsel heeft te beantwoorden en de plicht van allen om het werkkapitaal van den Volksbond te vergrooteai. Door de directies der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, der Holland- sclie IJzeren Spoorweg Maatschappij, der Noord-Brabantsch Duitscho Spoorweg Maat schappij en der Nederlandscbe Centraal Spoor weg Maatschappij is bepaald, dat goederen, welke onverkocht van de Internationale Ten toonstelling te Tilburg in 1913 aan de afzen ders worden terug gezonden, kosteloos over haar lijnen worden vervoerd. Zoodra ik kan verdenken, is er geen vriendschap meer; wel menschlievendheid, wel erkeritenis inaar vriendschap onmo gelijk 1 Wolff en Deken. Het fort bij Vlissingen. In het orgaan van de vereeniging «ons leger*, in «Leger en Vloot* bespreekt B. het artikel van deu heer Roland de Marès in de «Gazette de Hollande*. «Wel zoo!* zegt de schryver, «het fort bij Vlissingen kan schaden Belgie's belang, dns België protesteert. Dat het onze belaDgen dient «want er zijn er onder «de hoogste Nederlandscbe mili taire autoriteiten* nog heel wat die er anders over denken dan de geachte afge vaardigde voor Noord-Holland blykens zijn stuk ten vorigen jr>re in «de Gids*, doet er niet toe. Dat de Scheldemond is, op beide oevers, Nederlandsch grond gebied en wij dns naast het recht tevens hebben den plicht om ook daar onze LOTI EN KAMEELEN. In New-York bestaat een schouwburg, die het theater der milliard&Us wordt genoemd. De bijnaam kenschetst de instelling. Niette min wilde deze kort na haar oprichting eenige jaren geleden niet bloeien. Aan de muziek ge wijd, kwijnde ze weldra Toen veranderde de schouwburg van karak ter Voortaan zouden er klassieke en natio nale tooneelstukken worden opgevoerd. Doch het bezwaar was, dat Noord-Amerika slechts nieuwe vertalingen en oorspronkelijke oude melodrama's zonder waarde als toonoellitera- tuur heeft ftan te wijzen. Tegenwoordig w,or- den er echter op dat topneel onder de kun dige leiding van den directeur Taylor schitte rend gemonteerde spektakelstukken en fee- erieën |Opgevoerdweinig waarde, maar be koorlijk voor het oog. In het laatste seizoen heeft men genoten van een reis door de Sahara, waar een jeugdige Amerikaanschei op romantische wijze temidden van kudden lomeclen werd opgelicht. En het gevolg dat liet publiek thans toestroomt. Eenigen tijd geloden nu liad Sarah Bern hardt de Fransch© schrijfster Judith Gantier verzocht, een stuk te schrijven, dat in China speelt, daar de geniale "tragédienne de rol eener Chincesche keizerin wilde spelen. Judith Gautier verzekerde zich de medewerking van den ter zake kundigen Pierre Loti en uit beider arbeid is een stuk voortgekomen, dat, in pf bij Peking spelend, „HemeIdochte<* beet. Daarop heeft Taylor yoor dit seizoen be- slag gelegd. Reeds is een legertje decoratie-1 schilders, costumiers enz naar China vor- trokken, om pp de plaats zelve de noodigo toebereidselen te maken, die de vertopning] tot iets buitengewoon kostbaars en koste lijks moeten maken. Men zeide Loti, dat die inleidende werkzaamheden reeds ongeveer 500.000 frank .hebben gekost. De Frapschp schrijver vertrekt zelf naar New-York, om de vartooiiing bij te wonen. Vreemde on derscheiding. Fransche regeering heeft tot d'Académie benoemd den heer O. A. Tilman, consulair agent van Frankrijk te 's Hertogen - bosch De afdeding Amsterdam IV derS. D. A. P. heeft, naar „Het Volk" meldt, candidaat ge steld voor de Kamerverkiezingen in 1913 den heer Jos. Loopuit. Minister Heemskerk heeft Vrjjdag bezoek gebracht aan de tentoonstelling te Dor drecht, waarvan hjj In de vermeerdering van het scheep vaartverkeer op het Soezkanaal, dat in het eerste halfjaar van 1912 een voordeelig ver schil van 1,190.548 ton aanwees met de scheepvaartbeweging in de eerste zes maan den van 1911, heeft Nederland voor zijn aandeel een vermeerdering van 153,000 ton een cijfer dat door peen enkele andere natie is bereikt, zoodat Nederland, wat de ver meerdering van trafiek betreft, ditmaal No. 1 staat onder alle zeevarende mogendheden op bet kanaal. Sedert 1 Jan. 1911 en 1 Januari 1912 is het tarief telkenmale met 50 cents per ton verminderd. De vereeaiiging van machinisten ter koop vaardij te Rotterdam heeft een motie aange nomen ein ter kennis van dein minister van L. N. en H. gebracht,, naar aapleiding van het pngeluk op de „Vulcanus", waarin zij den wejisch uitspreekt, dat het ontwerp van wet ter verzekering van (zeevarenden en zeevis- schers tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen spoedig tot wet moge worden verheven. Dinsdagmorgen zijn, naar aan „Het Volk" wondt gemeld, te Rotterdam een paar stokers voor de Rijnvaart gemonsterd door den wa terschout. De heeren Kerkhof en Heykoop, die in zake de monsterrol in de Rijnvaart in Februari adres aan den minister van justitie hebben gezonden en daarop nog geen. beschikking ontvingen, hebben telegrapliisch de tusschen- komst van den minister verzocht. Wie denken zou dat nu we een erf gooierswet hebbeD de kwesties uit zouden zijn, denkt mis. Er doet er zich thans weer een voor. Naar aanleiding van het feit, dat de meet- meester A. L. de Jongb te Hilversum, ver- UIT HET VERSLAG DER REKENKAMER. Dezer dagen verscheen het verslag van de algemeene rekenkamer, een werk, dat naast staaltjes vaa scherpe controle, vaak verma kelijke geschiedenissen van financieel beleid van ministers, gemeenteraden of rijksamb tenaren me deelt. Zonderling gaat het b. v. toe bij de be rekening van de schadeloosstelling voor afgemaakt vee. Voor een koe, die aan mond- en klauw zeer lijdt, en die afgemaakt moet worden, betaalt het rijk 90 pet. van de waarde, die het dier zou hebben als het gezond was. Natuurlijk zal men deze laatste waarde ge in mnlyk op een rond bedrag schatten, maar het gevolg moet dan ook wezen, dat de uitgekeerde schadevergoeding, immers 9/10, gewoonlijk geen rond bedrag vormt. Doch ziet, dit laatste was vaak juist wel het gevalZoo was, door een burgemeester, voor een koe die afgemaakt was f 240 betaald. En dat dier moest dus getaxeerd zijn geweest op 10/9 X 240 f266.66 A Minder prettig werden de controleur van den arbeid te Rotterdam en de landsadvo- kaat door beslissingen van het lichaam ge troffen. Eerstbedoelde bleek reis- en verblijfkosten wegens werkzaamheden te Rotterdam te hebben genoten, omdat hij te 's-Gravenhage zijn standplaats heette te hebben, hoewel hij in Rotterdam woonde. De Kamer weigerde, deze declaratie te verevenen en er echoot deu Minister niet anders over dan den be trokkene het genotene, f 349.50, te doen terugstorten De rijksadvocaat had f 531.90 gedecla reerd voor adviezen, die naar het oordeel der Rekenkamer, door zijn vaste honorarium werden gedekt. En hij moest zyn declaratie met dat bedrag verminderen. Zoo ging het ook met een gemeente, die f 1500 declareerde voor herhaald reinigen en ontsmetten van haar veemaikttorrein. Dat behoorde die gemeente zelve te betalen, zoo meende de Kamer. Ja, dat vond de Minister bij nader inzien eigenlijk ook en hij nam de declaratie dus maar terug. Arme gemeente Een herbergier uit Goudriaan, en zyn 70- jarige zwager, die van een familiefeest te Gies sen-NiettwkErk per rijtuig huiswaarts keerden, zyn doordat liet paard schrikte, met rijtuig en al in de Smoutjesvliet, onder laatstge noemde gemeente, terechtgekomen. De herber gier is (gered zijn zwager verdronken. Ook het paard is bij het ongeluk omgekomen In de laatste dagen kregen verschil lende boekhandelaren te Leiden bezoek van een jongmensch als heer gekleed, die, met een bestelbriefje voorzien van den naam van ds Rndolpb, studieboeken kwam bestellen, en, voor zoover aanwezig, ze meenam. De meeste boekhandelaren koesterden geen achterdocht en gaven de boeken mee. Later bleek dat zij met een oplichter te doen haddeD. In Dordrecht en te 's-Gravenhage schijnt hij hetzelfde spelletje te hebben uitgehaald. In de laatste plaats werd hij aangehouden en heeft bekend ook te Leiden en Dordrecht zich aan het misdrijf schuldig gemaakt te hebben. Iemand te Lisserbroek heeft een brief kaart (ontvangen, afgezonden uit Alkmaar, die niet minder dan öi/2 jaar onderweg is ge- gunningen heeft uitgereikt tot het afvoeren weest. De kaart werd op 19 Februari 1907 van grond der heide, toebehoorende aan de verzonden Ibbjkens poststempel 20 Februari yereeniging Stad en Lande van Gooiland, 1907, Haarlemmermeer. Onder de vele stem ton behoeve van aan den Utrechtschen Straat- pels jprjjkt ooïc dat va® Amsterdam, dd. 31 weg wonende particulieren hebben eenige Augustus 1912. (N. Ct.)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6