Binnenland. Dit de Staatsconrant. Kunst en Wetenschappen. Kerknieuws. Onderwijs. Verschillende Berichten. BEKENDMAKINGEN. gedaan werd, lachten we Ruropeesch koeltjes er over. Zoo'n onzin Weln>i, dan zou de zegsman 't bewijzen. In de zetterij grepen we links en rechts eenige hoofddoeken, «uitvouwden ze en daar 'stonden de' geheimzinnige teekens in andere kleur dan op de hoctfddaeken voorkwam. De zetterd ondervraagd, wisten van het mysterie, maar spraken ei- verder niet over. Een inlander bracht een brief in zijn bruinen hooifddoek was, als met inkt aan gebracht, onmiddellijk eon kruis aan te wijzen Schuw draaide hij den doek weer om zijn, hoofd en verdween. Een gelijksoortig verschijnsel is vroeger in 1894 hier voorgekomen. Toen vond men, op even onverklaarbare wijze aangebracht, roode figuurtjes .op de onderzijde van borden en scjiotels. There are more things Eeu opzienbarend huwelijk. In een correspondentie uit Solo aan de „Expres" wordt o.a geschreven: „Geruchten ,die met den dag v as Leren vorm aannemen, doen den laats ten tijd de ronde, dat de soenan van plan is eerstdaags in 't huwelijk te treden met een der talrijke doch ters van den sultan te Djocja. Een huwelijk van den soenan is in den regel een gewoon feit, want behalve met zijn gemalin, de toe wan Tatoe, is de vorst ver scheidene malen gehuwd met z.g. bijvrouwen. Maar nu is er sprake van iets heel gewich tigs. gewichtig voor de Javaansclie wereld. De soenan zal nl. 111 't huwelijk tTeden met des sultan's dochter En dat is nu een eve nement in de Vorstenlanden, waarvan tot dusver nog geen precedent bestaat." Het blad legt dan verder jut dat een ont- moeiing tussclien de beide vorsten sinds 1850 niet meer plaats had, daar de regcoring liet uit een politiek oogpunt verbood. Voordien be stond de gewoonte, dat de sultan van Djocja ten minste éénmaal in 't jaar tiaalr Solo kwam', iom in den kraton aldaar zijn opwachting te maken bij en zijn eerbied en hulde te be tuigen aan den soenan, die in rang en waar digheid zijn meerdere was. Volgens de „Lokiomotief" is dit laatste niet juist, doch zijn beiden gelijk van slaat, zooals in Europa b.v. de koning van Engeland en de keizer van Duitscliland. Dit blad vertelt, dat in Solo de zoon van de eerste bijvrouw als troonopvolger wordt beschouwd, omdat de keizerin nog geen zoon heeft, De prins is echter nog niet als zoodanig erkend en de vorst wenscht een ander, naar men zegt. Bovendien is de keizerin nog op een leeftijd, dat zij nog kinderen krijgen kan. .Wanneer do soenan een dochter van den sultan wil huwen, wordt verder géschreven, zou deze zich moeten tevreden stellen met de plaats van een tweede vrouw, tenzij de keizerin wordt gedegradeerd. En aangezien een sultansdochter niet zal uitgehuwelijkt wor den als tweede vrouw, moet de bedoeling} wezen de keizerin achter te stellien. Wat hoofept onbillijk zou wezen en zeer zeker groote ontevredenheid zou veroorzaken onder haar verwanten en haar toegenegen priaji's. Dit alleen al moest do regeering er toe brengen den soenan af te raden tot het doen van zoo'n stapliet is allesbehalve goed} dat nog meer geïntrigeer en naijver wordt gewekt 111 de Solosche priaji-wereld," Met intrekking van vroeger genomen be schikkingen heeft de min. van LH. en N. aan de ambtenaren van de scheepvaart inspectie de volgende districten en standplaat sen aangewezen: aan den inspecteur G. H. Leffers, de experts P. de Haas, K. Hofland, L. van Dam, B. Slikkerveer, J. Hagendijk en P Bouwmeester het 4de district (gevormd voor het toezicht op de zeevisschersvaartuigen, welke thuis behoo- ren in Noordholland, Zuidholland en Zeeland), met standplaats 's-Gravenhage voor de heeren Leffers, do Haas en Hofland, met standplaats Vlaardingen voor de hoeren van Dam en Hagendijk, met standplaats IJmuiden voor den heer Slikkerveer en met standplaats Haarlem voor den heer Bouwmeester. BUITENL. ONDERSCHEIDINGEN. De Fransche regeering heeft den heer H. M M F Smeets, industrieel te Roermond be noemd tot officier in de orde voor land bouwkundige verdiensten. Door den Minister van Oorlog der Fransche republiek is aan dr. S J Halbersma te Rot terdam toegekend de herinneringsmedaille van den veldtocht 1870—71, ingesteld bij de wet van 9 November 1911 Or. Halbertsma maakte destijds deel uit van het Roode Kruis Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft aan den Amsterdamschen raad een adres gezon den om te protesteeren tegen verdere ver minking van den achtergevelvan het rijks museum en instemming te betuigen met het 3dres van »Arti et Amicitiae." Louis Bouwmeester. Einde September zal het ervan komen» dat Bouwmeester naar Amerika gaat. Met een gezelschapje van omtrent zes personen, onder wie zich Meina Irwen be vindt, zal hij in de voornaamste steden in het Vereenigd Koninkrijk en de Vereenigde Staten mimo-drama's spelende eerste voor stelling heeft te Londen in het Coliseum plaats. Met een impressftrio zijn overeen komsten getroffen voor een rondreis, die wellicht eenige jareu duren zal. De grootste onzer levende tooneelspelers voelt zich nog jong en krachtig, en ook het reizen en trekken wordt een gewoonte. Maar Och, dat is al zoo vaak gezegdHbld. Het gezelschap der Naaml. Vennoot schap »Het Tooneel" zal voor het komende speelseizoen zijn samengesteld als volgt Direkteur regisseurWillem Royaards. Voor de costumesNell Bronger en C. W. Sneijders. Voor de decorsA. van Hattem, H. Houtman en W. Deering. Spelendenheeren Willem Royaards, Jan Musch, Hermann Schwab, E. van Praag, Meijer van Beem, Mari van Warmelo, Ko Arnoldi, Co Balfoort, Rienk Brouwer, O. Bachigaloupi Tourniaire, Charles Gilhuys, Ch. E. P. Mögle, Daan van Ollefen, Alex Frank, A. van Dalsum, Eugène Gilhuys, Pierre Mols, J. Sternheim, A. Engers, W. Westermann, A. Wynnobel, Vincent Berg- hegge, Louis Saalborn, Ben C. Kok, M. Parser. DamesAnna Sablairolles, Sophie de Vries, C. Spoor-Carelsen, Marie Holtrop, J. Royaards-Sandberg, Piene Beider, E. van Beem, E. Lemaire, Hetty Beck, Betsy Ranucci Beekman, Theo Kok van der Gaap, Sara Heyblom, Henrietta Demmink, Fie Carelsen, M. Gilhuys-Sasbach, S. van Gelder en J. Engers. Onze landgenoot, de heer W. H. Feltzer, leeraar aan het conservatorium te Berlijn, heeft een werk in het licht gegeven, »Neue Methode zur Einlührung in das Lagen-, Tonleiter und Akkordspiel", dat uit 5 deelen bestaande, door eenige vooraanstaande man nen in de Duitsche muziekwereld zeer vriendelijk is ontvangen. In zijn rede. Maandag voor het Congres van Nederlandsche Taal- en Letterkunde te Antwerpen gehouden, heeft Pol de Mont de grieven van Destrée en do Walen, die de ad ministratieve scheiding tusschen Vlaanderen en het Walenland willen, bestreden op een zoo overtuigende wijze, dat besloten werd, de toespraak, in het Fransch en Nederlandsch gedrukt, binnen eenige dagen algemeen in Bel gië te doen verspreiden als een antwoord op het artikel van Destrée, waarvan we onder „Bui tenland" melding hebben gemaakt. Ned. H e r v. Kerk. Dr. J. W. F. Gobiua du Sart te Wou- drichem, is beroepen naar de Duitsche Ge reformeerde gemeente van Nordhorn (Prui sen). Beroepen: te Donkerbroek en Haule (toez.) de heer K. van der Kamp, cand. te Groningen. Aangenomen: naar Heerenveen-Ter band ds. S. Winkel te Franekernaar Oos terzee en Echten (Fr.) de heer N. Padt, cand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Tholen ds. G. Meijer te Marum. Christel. Gereform. kerk. Beroepen: te Enschede de heer L. H. vau der Meiden, cand. te Loosduinen. Ned. Israëlitische Kerk. Benoemd tot leeraar te Bergen op Zoom de heer S. v. d. Hal te Cuyk. Do heer J. Stoutjesdrjk, volontair onder wijzer to Oud-Vossemeer is benoemd tot onderwijzer te Oude-Tonge SPORT. Biljartooncours te Hoinkenszand. Bjj het eerste biljartooncours te Hein- kenszand werd Maandag de eerste prijs toegekend aan den heer E. Verdonk, 10 stoo- ten 25 punten; 2e prijs aan den heer A. M Michielsen 10 stooten 15 punten. De gewone audiënties van de ministers van oorlog, ad interim minister van marine, van oorlog, van financiën, van waterstaat, van landbouw, handel en nijverheid en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De directeur.generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin tot vermindering van het aantal bestellingen en buslichtingen kan worden overgegaan, indien daartoe ten gevolge van algemeene feestviering of andere bijzondere omstandigheden aanleiding bestaat. Gistermiddag bracht Prins Hendrik een bezoek aan Monster, om de medailles van den Koninklijken Nationalen Bond »Het Oracjekruis" uit te reiken. Deze eeretee- kenen werden verdiend door de moedige mannen, die de opvarenden van de 30 September voor Ter Heyde gestrande Solo afbrachten. Deze lieden waren de eersten die met deze onderscheiding begiftigd werdeD. De prins bracht ook een b9zoek aan het gebouw van de N. en Z. H. reddingmaat- scbappij ie Ter Heyde. In druk is verschenen de begrooting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Rot terdam. Deze sluit wat de gewone inkomsten en uitgaven betreft met f 19.390.256.501/2. De buitengewone inkomsten zijn geraamd op f 16.633.370.19 en de buitengewone uitgaven op f 15,983.370.19, gevende dus een saldo van f650.000. Belangrijk hooger geraamd dan het vorig jaar zijn de kosten voor openbare werken, kosten voor het onderwijs, kosten van het armwezen, kosten van beheer en onderhoud, rente en aflossing en hoofdstuk „Andere Uitgaven." De posten van inkomsten zijn alle hooger geraamd kunnen worden tot een totaal bedrag van f3.041.278.37. Aan him uiteenzetting van de cijfers knoo- pen B. en VV. ook een overzicht van de laatste 10 jaren vast. Van 1902 op 1911 zijn de in komsten exclusief de overschotten in vroe gere diensten gestegen van f 9.602.074 tot f 17.223.106, de uitgaven van f9.771.102 tot f 16.484.55. Na in details te hebben nagegaan aan welke hoogere eischen daardoor het hoofd kon worden geboden, wijzen B. en W. er op, dat dit kon geschieden zonder eenige verhoo ging van de algemeene belastingen, iets wat zeker tot groote tevredenheid kan stemmen. Er heerscht sinds eenige weken een staking onder de vuilschippers, die in dienst van een aannemer, het waardeloos vuil van de gemeente 's Gravenhage van de aschstaal naar Wateringen of Loosduinen vervoeren. Deze staking heett natuurlijk voor de hygiëne nadeelige gevolgen, waarin naar veler mee ning door B. en W. niet vlug genoeg is voorzien. Dit gat den heer Jurriaan Kok in den raad aanleiding een interpellatie tot B. en W. te richten, waarop hem 0. m. geantwoord werd dat verleden jaar ook een staking was uitgebroken, die na 10 dagen was bijgelegd. B. en W. hadden daarom deze keer niet een onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk geacht. B. en W. erkenden echter dat de toestand niet kan blijven zooals die thans is, de ge zondheidscommissie en de commissie van bijstand hebben reeds van advies gediend, welke adviezen overwogen worden. In zijn repliek gaf de heer Kok als zijn meening te kennen, dat B. en W. waar 500 M3 vuil per dag op den staal geworpen wordt, eerder hadden moeten ingrijpen. Hij hoopte dat thans met kracht verbetering tot stand gebracht zal worden. Een gunstig gevolg van deze staking is, dat thans het vuilverbrandingsvraagstuk ernstig onder de oogen zal worden gezien. Dezer dagen kwam te 's-Gravenbage het Internationaal congres van handelsbe dienden bijeen. Hier werd o. a. het volgende besluit ge nomen, door de N. R. Ct. aldus vertaald Het internationaal congres spoort de lichamen, bij het internationale verbond aangesloten, met den meesten aandrang aan, in elk land een krachtige propaganda te voeren ten gunste van het huldigen der beide grondbeginselen van vakorganisatie, van invoering ook voor de handelsbe dienden van minimum loon'en maximum arbeidsduur, hetzij voor den werkdag of voor de werkweek, in dien zin, dat de toe passing voor mannen en vrouwen geschiede, volgens het stelselgelijk loon voor gelij ken arbeid. Het congres is van oordeel, dat zonder de doorvoering van minimum loon en maximum arbeidsduur weinig blijvende economische of industrieele verbetering kan worden verkregen. Door den raad der gemeente Zeist was een subsidie toegekend aan de openbare leeszaal, onder voorwaarde, dat socialistische, anti-religieuse, en onzedelijke lectuur zou worden geweerd. In de laatste raadszitting werd echter, naar het »Volk" meldt, voorlezing gedaan van een schrijven van het bestuur der Openbare leeszaal, waarin werd medegedeeld, dat onder deze bepalingen de subsidie onmogelijk kon worden aanvaard. Het hoofdbestuur van „Ons Belang", vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderoffi cier, behoorende tot de Nederlandsche land macht, heeft zich tot den minister van Oor log gewend met een adres, waarin verzocht! wordt ook de salarisregeling voor de onder officieren buiten den troep, in de oorlogs- begrooting voor 1913 definitief te regelen en deze in billijke overeenstemming te brengen met de voor te stellen jaarwedden van de onderofficieren in den troep. In een tweede adres aan den minister van Oorlog verzoekt hetzelfde hoofdbestuur in de jaarwedde-regeling voor de onderofficieren eenige wijziging aan te bïengen, terwijl het in een derde adres er bij den. minister op aan dringt het wetsontwerp tot verbetering van de pensioenen der onderofficieren en minde ren binnen zeer korten tijd aan de Tweede Kamer der Staten Generaal aan te bieden. In een onlangs te Midden-Beemster (N.-H.) gehouden vergadering van bakkers patroons, is besloten te beginnen met 8 September a. 9., des Zondags geen brood meer te bakken, noch aan de huizen te doen bezorgeD, zoodat voortaan ook door de bakkers de Zondag als wekelijksche rust dag kan worden gevierd. (N. v. d. D.) «Het Volk" schrijft aan het slot van het verslag van de anti-tariefwetbetooging te Rotterdam Wanneer zullen de voorstanders onder de arbeiders, »Patrimonium" en R. K. Volks bond, eens zulk een betooging houden Dan zou men kunnen zien, hoeveel de arbeiders voor de tariefwet gevoelen SPEENH0FF EN DE TARIEFWET. Aan den vooravond van de pro testmeeting tegen de Tariefwet te Rotterdam heeft Speen- hoff het wetsontwerp bezongen Zaterdagavond optredende in het Casino, heeft hij, tokkelend op zijn guitaar, tot groot vermaak der aanwezigen een reeks koupletten voorgedragen met het refrein: Kolkman, o Kolkman Met je snert-bolastingplan, Als je 't van de rijken niet wil halen En den mind'ren man 't laat betalen, Kolkman, o Kolkman, Hou jij je pensioentje van 'nschelling dan! Hoe Speenlioff met den hem eigen kijk op de dingen, zicli de gevolgen van de proteklie voorstelt O. a. zoo Als we alles gaan belasten, Wat hier de buurman importeert, Zal die ook niets meer moeten hebben Van wat Holland exporteert. Al die hektoliters Klare, Die dan aan de grenzen staan, Moet ons volk, vóór ze bederven Dan maar zelf naar binnen slaan. Als we alles gaan belasten: Geen kanon uit Duitschland Meer. En de Duitscher van weeromstuit Wil ons spek en kaas niet meer. Kolkman weet 'n prachtig middel, Kolkman is nog niet zoo gek Van de kaas giet-ie kanonnen, En dan schiet-ie met het spek. („Volk"). Van de Westlandsche stoomtram, die Zondagmorgen te ongeveer 7 uur van Naald wijk naar Vlaardingen vertrok, is een half uur voorbij di eerste plaats de locomotief uit de rails geloopen. Het eerste personen rijtuig derailleerde ook en zakte opzij. De reizigers kregen lichte verwondingen. Door den regen der laatste dagen was de nieuwe lijn aldaar verzakt. Zaterdagmiddag zonk ten noorden van Elburg ten gevolge van een windhoos het schipjgenaamd «Jantje" van Enschede, met een lading turtstrooisel bestemd voor Rijns- berg. De schipper en zijn knecht wisten met de stheepssloep den wal te bereiken. A CONTANT! In <le rechtszaal. De president leest vonnissen voor. Aan de orde komt een diefstal-zaakje. De dader, een jonge, stevige Wijk-aan-Zeeër, staat in het be klaagdenbankje. Hoort geduldig de voorlezing van het vomus aan, wachtend op het: ...en veroordeelt hem mitsdien tot Tien gulden boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, klinkt het. De schuldige steekt meteen z'n hand in den binnenzak van z'n jas en haalt er iels uit. Dan stapt-ie naar voren, en biedt jhr. mr. De Ma- rees van Swinderen een bankje van tien aan Contante betaling! De rechtbank glimlacht, «le deurwaarder glimlacht, de pers glimlacht. En de president inviteert den delinquent gemoedelijk, om z'n tien glilden maar weer op te bergen. 'tKan nog twee maanden duren eer-ie hoeft te beta- lety. En hij kan trouwens nog in hooger beroep gaan De Wijk-aan-Zeeër bergt tijdelijk z'n bankje weer weg. En verdwijnt, zich allerminst be wust, dat hij dezen morgen voor de note gate heeft gezorgd in de ernstige rechtszaal (Hrl. Dgbl.). Een Brusselsche familie is het slachtoffer geworden van een treurig avontuur. Een. reeds bejaard man deed een gezondheidskuur te Mont- Dore, in Frankrijk, doch stierf er schielijk eenige dagen, geleden. Zijn zoon, per telegram verwittigd, kwam te laat om zijn vader de oogen te sluiten, doch zorgde voor de kisting van het lijk en de andere plechtigheden, ver zond het stoffelijk overschot naar Brussel en nam zelf den terugweg per express, teneinde de begrafenis te komen regelen. Op het aangeduide uur kwamen in het Zui derstation een lijkwagen, lijkbidders, kransen en eenige vrienden, en men maakte zich ge reed om den overledene naar zijn laatste rust plaats te brengen. Doch de gewone trein, waar mede het lijk aankomen moest, kwam het station binnengereden zonder lijkwagen. Men moest dus onverrichterzake terugkeeren. Men telegrafeerde en telefoneerde; niemand had de doodkist gezien en men wist niet wat er mede gebeurd was. Misschien was zij aan de douane tegengehouden? bi alle geval, men begrijpt do gramschap en het verdriet der familie. Een „Laatste Bericht" maakte in ons jongste nummer kortolijks van den ernstigen brand in de aideeling voor telegrafie van het hoofdpostkantoor te Londen gewag. Zaterdagavond brak die uit.. Do telegrafisten verlieten op ordelijke wijze het gebouw. De brandweer slaagde er met eenige moeite in, den brand te blusschen. Een gedeelte van het gebouw en de inrich ting is zwaar door water en vuur beschadigd. Duizenden draden smolten, waardoor de ver binding met de provincie, het vasteland en Amerika geheel verstoord werd, Naar men weet, neemt de verzorging van schoothondjes in Londen de meest be lachelijke afmetingen aan. Dat trouwens ook ons meer nuchter aangelegd vaderland voor deze dwaze mode niet meer ontoegankelijk is kan ieder ervaren, die op een zonnigen dag in den zomer Den Haag of Scheven in gen bezoekt en daar dames met allersnoepigste, in mantel tjes gehulde Azor's of Mimi's ziet wandelen en tuffen, waarbij de kleine lieveling vaak in de armen wordt meegedragen. In Londen zal nu een soort sociëteit van dieren minnaars worden opgericht, waarin de dames hun viervoetige schatten kunnen achter laten, als ze in de hoofdstraten gaan winketen of als ze opreis moeten In deze „club der ver- eenigde graafschappen" (aldus heet ze), bevindt zich eeu ruimte, waar het toilet der beestjes wordt verzorgd en waar de voeding geschiedt onder toezicht van een veearts. Tevens komt er daardoor voor de honden- kleermakers werk aan den winkel, omdat het natuurlijk hoogst onbetamelijk zou zijn, als Amy of Peggy, die tot de stamgasten der sociëteit behooren, 's ochtends om 11 uur in hetzelfde pak rondliepen als 's avonds om negen. Zondag viel liet den douane-beambten te Berlijn op, dat een verhuiswagen meer woog dan op het inklaringsbiljet stond opgegeven. Een nauwkeurig onderzoek bracht vervolgens aan het licht, dat tusschen do dubbele wan den, waarvan het. voertuig voorzien was, niet minder daïi 800 K.G. saccharine verborgen was, die een waarde van 43 000 frank ver tegenwoordigde. Zondag heeft een man, die wegens een. vermeend hem aangedaan onrecht de aandacht, op zich wilde vestigen, op twee priesters te Parijs geschoten, waarbij de een zwaar, de ander licht gewond word, terwijl dienzelfden dag te Troyes een pastoor twee hevige klap pen met het handvat eener zweep in het ge laat heeft gekregen. Het huis, dat Napoleon tijdens zijn bal lingschap op Elba bewoond heeft, komteerst daags onder den hamer met al het terrein, wat daarbij hoort als tuinen, wijngaarden en o. a ook een museum. De eigenlijke woning bevat twaalf kamers, over twee verdiepingen ver deeld, terwijl de slaapkamer van den keizer nog de meubelen bergt, die deze zelf ge bruikt heeft. Daarnaast bevinden zich devertrekken, die maarschalk Bertrand en generaal Drouot tot verblijf hebben gediend. De rechtbank heeft de waarde van het ge- heele terrein met loebehooren op 140.000 frank geschat. Loting voor de militie. De Burgemeester der gemeente Middel burg maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1913 voor deze gemeente zal plaats hebben in het Gymnastieklokaal op de Groenmarkt, alhier, op Maandag, den 9 September 1912, des voormiddags re 9 uur. Aan de loting nemen deel zij die voor de lichting ingeschreven zijn, met uitzon dering van hendie vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn overledendie voor den dienst bij de mi litie ongeschikt zijn bevondendie vóór 1 September van dit jaar bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgestelddie vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Middelburg, den 27 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Stoomvaartrnjj. „Nederland". „Banda" arriveerde 26 Aug. van Java te Amsterdam; „Celebes" (uitreis) is 25 Aug. Dungeness gepasseerd; „Koning Willem I" (thuisreis) vertrok 24 Aug. van Lissabon; „Ko ning Willem III" arriv. 25 Aug. van Amster dam te Batavia„Lombok" (uitreis) vertrok 26 Aug. van Suez; „Prinses Juliana" (uitreis) is 24 Aug. Perim gepasseerd; „Koningin der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 24 Aug. van. Singapore; „Oranje" (uitreis) vertrok 24 Aug. van Tanger; „Kambangan" (thuisreis) passeer de 23 Aug. Perim„Vondel" (thuisreis) vertrok 23 Aug. van Perim; „Kangean" arriveerde 24 Aug. van Batavia te Amsterdam. Holland Amerika-lijn. „Andijk" vertrok 23 Aug. van Baltimore naar Rotterdam, „Bandoeng" (uitreis) vertrok 23 Aug. van Cardiff; „Ponlianak" arriveerde 23 Aug. van Rotterdam te Padang; „Sindoro" (uitreis) arriv. 25 Aug. te Southampton; „Ta- banan" (thuisreis) arriveerde 24 Aug. te Mar seille; „Walcheren" (uitreis) vertrok 23 Aug. van Perim; „Djocja" (uitreis) passeerde 24 Aug. Gibraltar; „Kawi" (uitreis) passeerde 24 Augustus Kaap del Acmi; „Tambora" (uit reis) vertrok 24 Augustus van Colombo; „Noordam", van Rotterdam naar New-York, vertrok 25 Aug. van Halifax; „Maartensdijk", van Newport News en Baltimore naar Rotter dam, vertrok 25 Aug. van Boston; „Rijndam", van Rotterdam naar New-York, passeerde 25 Aug. Prawlepoint; „Shahristan" arriveerde 23 Aug. van Rotterdam 1. v. Boston te Philadel phia; „Sliira" vertrok 23 Aug. van Narvik naar Philadelphia. Kon. Holl. Lloyd. „Delfland" vertrok 25 Aug. van Amsterdam naar Buenos Ayres„Hollandia" (thuisreis) vertrok 25 Aug. van Montevideo; „Zaanland" (thuisreis) arriveerde 25 Aug. te Santos. Kon. West-Ind. Maildienst. „Prins Frederik Hendrik" vertrok 23 Aug. vau Newport naar West-lndië; „Prins. Wil lem V" vertrok 23 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; „Prins Willem IV" (thuisreis)arri veerde 24 Aug. te Havre Diverse Stoomvaartlijnen. „Atreus", van Japan en Penan g naar Lon den en Amsterdam, vertrok 23 Aug. van Co lombo, „Rhesus", van Japan en Penang naar Londen en Amsterdam, vertrok 23 Aug. van Port Said. Stoomdrukkerij Firma D. G IxDbar i% Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6