I HIDDELBFRGSCHECOIIRART. W oensdag 28 Augustus. N* 203. 133* Jaargang. iyi: 0.» »™t 4 8 1 s k met Z"- F,""*g"' ...ttnl, loowel TOOF Uiddslborg »1. voor .lie plutin 1» Nederla»d fruoo pp. f 2 Afzonderlijke nummer» konten 5 cent. Advertentiën by abonnement op toordeelige voorwaarden. Proipectunen daarra* zijn aan het bureau te bekomen. IdnrlMÖd. voor het eor.tvolgeido «immer moetoi de. middag, vóór «.r aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiöi A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1-7 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatting van advertentie* en reclame», niet afkomitig uit Zeel a ad, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alcenaeea Advertentie-Bar* A. 1>E LA HAK As., N.Z. Voorburg iral *6t>, A Mater dans. Bg deze courant behoort een bijvoegt De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. kcht- eens chtb. [45 •- Middelburg 27 Augustus. DE FISCALE KANT. Toen in het voorjaar van 1911 bet •ontwerp-tariefwet was ingediend, en daar uit bleek dat de regeering bet haar hoofddoel noemde daardoor de middelen -te vinden voor de noodige verzekerings wetten, maakte een buitenlaudscb, wjj meenen een Dnitscb blad de schampere opmerking dat Nederlaud nu ging lijken op de Z.-Amerikaansche Staten die ook een tekort in de kas slechts trachten te dekken, door dan de invoerrechten maar wat te verhoogen. In zijn algemeenheid i6 er in die be wering iets onbillijks. Maar dat die fis cale strekking, om geld in de schatkist te brengen voor een bepaald doel, hoogst bedenkelijke gevolgen kan hebben, is maar al te duidelijk, behalve natuur lijk voor de politici en schrijvers van rechts. Daar wordt zelfs juist die fiscale be- teekenis in den laatsten tijd nog meer dan vroeger op den voorgrond geschoven. Zelfs kan men de bewering lezen dat de tariefwet móet aangenomen worden daar anders de invaliditeits- en ouderdoms wetten er niet zullen komenof wel dat de liberalen en anderen van links die tegen de tariefwet ageeren, daarmee toonen' niets voor verzorging van den ouden of iuvalieden werkman over te hebben. Heusch, zulke dingen worden beweerd. Maar we vinden het juist een van de noodlottige eigenschappen van 't tarief- ontwerp, dat men het heeft vastgekoppeld aan de verzekeringswetten dat men de voorziening van de ouden en gebrekkigen in onafscheidelijk verband heeft gebracht met dingen die er niets mee te maken hebben, nl. met een algebeelen omkeer in onze internationale handelspositie. Wanneer de geringe kracht van de argumenten vóór tariefherziening moet worden versterkt door die der fiscale be- teekenis van het ontwerp, dan voelen de voorstanders zich toch erg zwak. Door de opbrengst van de tariefwet vast te zetten voor de uitvoering der verzekeringswetten, loopt men groot ge vaar dat men tegenover het buitenland met handen en voeten gebonden wordt. Immers als eenmaal de opbrengst ervan svast ligt«, kan men niet meer aan het tarief tornen. Dan is het onmogelijk om door loven en bieden concessiën van het buitenland te krijgen, zoodat een der groote voordeelen die de protectionisten van het tarief verwachten, vervalt. Men kan het geld dan niet meer missen. Het is al van te voren bestemd. Een andere moeilijkheid is, dat men nu al een bedrag vastlegt voor een wet, waarvoor het benoodigde nog heelemaal niet vast staat. Niemand durft voor spellen hoe de eindvorm zal zijn van de wet op fie ouderdomsvoorziening. En mocht eenmaal hoe dan ook - ons njk ruimer in zijn middelen komen, dan zou men toch blijven vastzitten aan dat tarief, hoewel het fi8caal uiet meernoo- dig is- De indirecte belastingen zijn nog in de laatste weken openlijk geprezen, omdat ze zoo gemakkelijk te innen zijn. Anderen hebben daarvan gemaaktzoo stiekem. Als dat moreele bezwaar bet eenige was, zou liet verzet misschien minder groot ziju. Maar bovendien hebben iudirecte belastingen steeds het gevolg dat ze on evenredig zwaar drukken op de on- en minvermogenden. Dje onbillijkheid wordt nog vergroot door andere oorzaken. Zooals iu de memorie van toelichting tot het ontwerp invaliditeitswet wordt uiteengezet, is deze er op berekend dat alle lasten, veroorzaakt door de verze kering van bet toekomstig geslacht, door de te verwachten premiën worden ge dekt; er blijft dus voor het rijk alleen te dekken over het tekort, veroorzaakt door liet verzekeren van bet tegenwoor dig geslacht. Ieder arbeider, voor wien van zijn zestiende jaar af de premie wordt betaald, zal aan het Rijk voor zijn pensionneering niets kosten. Bebooren nu, zoo werd er in bel ▼oorloopig verslag op de tariefwet ge vraagd, deze arbeiders, elk jaar in groo- tere scharen, door een speciale arbeiders belasting te worden belast uit hoofde van den steun dien bun oudere makkers genieten V De billijkheid daarvan valt bezwaarlijk in te zien. Nog een andere, in bet voorloopig verslag in bet licht gestelde, omstandig heid, die tegen bet gebruik van invoer rechten voor dit doel pleit, is deze, dat de druk van zulk een belasting veel zwaarder is, dau wordt uitgedrukt door het cijfer barer opbrengst. Immers de prijsverhooging welke van het invoer recht of van de verhooging van het invoerrecht het gevolg zal zijn, zal zich niet bepalen tot de goederen, die worden ingevoerd, maar zich mededeelen aan de goederen van dezelfde soort, binnens lands vervaardigd. De belffsting die de verbruiker voor d i e goederen be taalt, vloeit niet in de schatkist, maar komt in de zakken der binnenlandscbe fabrikanten. Om dus de uitvoering der verzeke ringswet mogelijk te maken, zullen de verbruikers veel meer, bij tal van arti kelen meer dan het dnbbele moeten betalen, dan voor die wet zelf noodig is. De tariefwet is dus wel een buiten sporig duur middel. Eu we herhalen dat die rechteu iu verhouding veel zwaarder zullen drukken op de min- en onver- mogenden dan op de meer gegoeden. We weten dat de voorstanders dit laatste ontkennen. Ook in het commissie verslag kan men als de meening van die voorstanders lezen, dat bet hoogere in voerrecht zich niet in hoogere prijzen rail al de belaste artikelen zal afspiege len, en dat het buitenland voor het minst een belangrijk deel der rechten zal betalen. Het is ons nog altijd een raadsel hoe men dat durft volhouden met de ervaring van de prijsverhooging in alle beschermde landen voor oogen. En gesteld al dat de buitenlandsche importeurs iets op den prijs zouden kunnen laten vallen, zóó dat ze toch hier tegen den ouden prijs blijven leveren waar blijft dan het beschermend nut van de invoerrechten Maar we gelooven dat niet. Het kan misschien het geval ziju met een enkel recht op een artikel in bijzondere om standigheden, doch de regel is overal, dat de prijzen met iets minder dan het invoerrecht stijgen. En dat ligt ook voor de haud. Als dat niet het geval is, dan is de protectionistische werking gelijk nul. Dan komt de tariefwet niet »aan de nationale industrie te hulp in haar strijd tegen de buitenlandsche concur rentie", om de termen van den minister te gebruiken. In de verdediging van het fiscale karakter van het tarief-ontwerp is de regeering merkwaardig sober geweest.. Iu den aanvang van de memorie van toelichting tot het oorspronkelijke ont werp erkende de regeering te weten dat er kritiek was uitgeoefend op de bronnen, waaruit de noodzakelijke uit gaven zullen moeten worden geput." Bij die erkenning bleef het echter. Want dadelijk daarop volgde »Zij (de regeeringl blijft echter op grond van vroeger reeds aangevoerde redenen, de opbrengst der invoerrech ten het aangewezen" middel vinden, »en vermeent tot een bestrijding der •meemng van hen, die van een ander «gevoelen zijn, voorloopig niet te moeten •overgaan." Geen wonder dat in bet voorloopig verslag verscheiden ledeu er over klaagden dat voor de toelichting van het kardinale punt eenvoudig verwezen wordt naar betgeen vroeger wel eens door het ka binet is gezegd of geschreven, zonder vermelding waar het gesproken of ge schreven woord te vinden is. Zoo'n wijze van doen was h. i. zonder voorbeeld. Die klacht heeft echter niets geholpen, Bij het mondeling overleg heeft de minister en ook de commissie gemeend dat er geen overleg te plegen was over alles wat in het voorloopig verslag was opgemerkt. En dat is ook wel begrij pelijk, gelet op de encyclopaedic van meeningen in dat voorloopig verslag vervat. Maar het eindresultaat is toch dat we over bet «kardinale punt" nog altijd niets ter toelichting hebben vau de regeering zelf. Er spreekt uit die verwaarlooziug van de argumenten van anderen iets van laten we daarover maar niet onzen tijd verbeuzelen. We doen het toch zooals we willen. Wij zijn iu de meerderheid. Zoo'n bonding lokt niet uit tot uit voerige uiteenzetting van een ander st ilsel. Dat volgens de meening van velen de directe belastingen met hun veel bil lijker druk nog lang niet aan het eind van hun opbrengst zijn gekomen, zij dan ook slechts even aangestipt, om de mo gelijkheid te doen gevoelen dat de voor de verzekeringswetten benoodigde gelden ook nog langs andereu weg zijn te vinden. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op Zaterdag a-s. 's middags van 34, zal liet Middelburgsch Muziekkorps een uitvoering geven in de Abdij. Uit rii»Bingen. Wegens het slechte weer is de loodsdienst op de Schelde hedennacht tot hedenmorgen moeten woTden gestaakt. De binnenkomende Harwichboot kon geen rivierloods bekomen. e heer G. Lindeijer, het S. D. A. P.'sch raadslid aldaar schrijft in de „Baanbreker" dat hij zijn benoeming tot propagandist in NooTd-Brabant niet lieeft aangenomen De gemeente Vlissingen en de Mij. voor brandverz te 's Bosch konden het niet eens worden over de schade, toegebracht aan den St. Jacobs toren. De gemeente-bouwmeester raamde de kos ten van herbouw van den toren op f 36.250, terwijl de gemachtigde van de maatschappij deze kosten bepaalde op f 24.134.53. Door beiden werden eenparig de kosten voor het uurwerk, de 'klokken en het carillon op f13.925 geschat. Door het verschil der beide andere schat tingen hetwelk dus pl. m. f 12 000 beliep, was de benoeming van een superarbiter noodig. Deze, de heer Eduard Cuypers te Amsterdam, heeft beslist dat de assurantie-maatschappij aan de gemeente moest- uitbetalen voor den toreir f 34.650 en voor het uurwerk, de klok; ken en het carillon f 13.950, dus te zarnen f 48.500, waarbij nog moet worden gerekend een bedrag van f 4915 als waarde van nog aanwezig 'klokmetaal De verzekering beliep ten hoogste f 65.000. Uit Walcheren. Maandagmiddag hield de raad der gemeente Nieuw en St. loosla nd een openbare vergadering, 'waarin alle loden tegenwoordig waren. Aan een viertal personen werd onthef fing verleend van hun aanslag in den II om slag wegens vertrek naar elders De rekening over 1911 werd goedgekeurd en vastgesteld op f 10.350 45 in ontvang en f 10.038 87 in uitgaaf füzoo met een batig saldo van f 311.58 Tot onderwijzeres werd benoemd met 4 stemmen mej. II. If. Holm, no. 2 der voor dracht. No. 1 mej. P J Gabrielse verkreeg 1, en no. 3 mej. C. v. d Krcke verkreeg 2 stemmen De datum deT indiensttreding werd bepaald jop 2 September a.s. Op de voordracht voor zetter werden ge plaatst de hcéretn P. Kodde en W Wisse, af tredend, en de heeren J K. Mesu en Casper van Leerdam als hunne plaatsvervanger. Ver der werd de verordening regelende de jaar wedden enz. der onderwijzers gewijzigd naar aanleiding der inwerkingtreding der nieuwe Militiewei. Door B. en W. werd aan den raad aange boden de l>egrooting der gemeentelijke ont vangsten en uitgaven voor 1913 Naar aanleiding van een ingekomen brief van den polder Nieuw Sint Joosland omtrent wegverharding werd in beginsel besloten daar voor een plan te ontwerpen en aan de ver schillende polders alhier voor te leggen. De bedoeling is dat de gemeentekas voor dat doel niet zal worden aangesproken Naar aanleiding der ingekomen missive van den districts schooljopziener omtrent cven- tueele aan- of verbouwing van schoollokalen, zulks in verband met het K B van 25 Juni 1912. Stbl 192 omtrent scholenbouw, werd besloten deskundig advies in te winnen om trent de noodige veranderingen welke zijn aan te brengen. Een partij brik zal worden verkocht. Hierna werd modcdeeling gedaan van de kasopneming van den gem. ontvvan de begrooting der ger. cojmmissie voor 1913, en van den aankoop van ecu nieuwen hamer in den toren. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den raad van Domburg werd door den voorzitter allereerst de secretaris gelukge- wenscht met het feit van de viering van zijn 70en geboortedag op 22 Aug. j l Overlegging geschiedde van de gemeentc- begrooting dienst 1913 in ontvangst en uitgaaf f 11 806.83, daarna werd overgelegd de reke- nmg B. A 1911, beloopende in ontvangst f 1162 91, in uitgaaf f1082.36, goed slot |f 80.55. Vervolgens werd de liegrooting B. A voor 1913 vastgesteld op f 1494.16 in ontvangst en uitgaaf. Besloten werd de volgende voordracht voor de vervulling van. 2 vacaturen iu het college van zetters aan den commissaris der Koningin op te gevende aflTedenden C. Schout en H Minderhoud met J. Minderhoud en H. van IJezeren. Op een verzoekschrift tot niet-plaalsing van een urinoir in de nabijheid van de woningen van adressanten werd afwijzend beschikt. Uit Zuid-Beveland. Te Goes zal 28 September, naar de „N. R C." meldt, een Bondsdag van den Vrij zinnigen bond worden gehouden. Als sprekers zullen optreden mr. M. W F Treub en jhr de Muralt. Aan mr. C. de Witt Hamer, oud districts schoolopziener te Goes is een pensioen toe gekend van f 1163 I11 de Maandag gehouden raadsvergadering van Ier seke werd do gemeenterekening 1911 vo]Orloopig vastgesteld, zooals zij B. en W. was aangebodenontvangsten f 190.801.17, uitga ven" (f 188.479.93, goed slot f 2.321.24 De begrooting werd den raad aangeboden en voor de leden ter inzage gelegd: ink. en uitg. f 49.124.98, (post voor onvoorzien f 497.48). In plaats van den heer I. Hage (niet her kiesbaar) benoemde de raad tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim den heer D. Rietveld de Handt. De volgende voordracht voor de. benoeming van 2 zetters werd opgemaaktT. Cuperij (aflr.) A v d. Burght (aftr J. Marlijn en I. Hage Het laatste punt der agenda [was-benoeming van een hoofd van school I. De voorz. (de burgem.) noemde de voordracht, doch na een feojrte geheime zitting werd de- benoeming1 tot heden aangehouden, omdat nog inlichtin gen omtrent de voorgedragenen verwacht werden In de Maandag gehouden raadsvergadering van Rilland Bath werd voorloopig vast gesteld de gemeen terekenmg over het dienst jaar 1911 met een bedrag aan inkomsten van f 49.174.726en aan uitgaven van f 48,090 90, nlzoo met een goed slot van f 1083.826. De begroeting voor het dieuistjaar 1913 weid aangeboden tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 19.628 93'. Ui t Tholen. Het Nederlandsclie schip „Maria en Castor" schipper Libedan, mot steenkolen van lluhrort naar Antwerpen is gisteren door overslaande golven volgclöopen en bij Slav en is se ge zonken. De bemanning is vermoedelijk gered. Voorts seint men ons uil Stavenisse, dat nog een tweede schip, met. kolen geladen, bij die plaats is gezonken Ook daarvan werden de opvarenden gered. Uit Z.-Vlaanderen O. D. Door Ged. Staten is aan den heer A J. Hol, onderwijzer te A x e 1, tot wederopzeggens vrij - stelling verleend tot het bekleeden der be trekking van secretaris-penningmeester der vereeniging tot coöperatieven aankoop van voedingsmiddelen „Zoekt uw voordeel" al daar De klerk P. X 2e kl. H J. Schouten is van Rotterdam te Hulst geplaatst. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Onlangs maakten wij er melding van dat te I Gr oede konijnen, die in goed gesloten hok ken huisden, vermoord en gestolen werden, vermoedelijk door een grooten hond Men schrijft ons thans, dat zulks nadien nog meer heeft plaats gehad en dat dezer dagen een kalf van de gehr. De Keiuiinck onder Cadzand des nachts in de weide zoo ernstig is gebeten dat hel onder behandeling van den veearts moest gesteld worden. Overdag wordt er in die streek echter geen vreemde hond gezien, waarom men een wolfs hond of das voor den dader aanziet Onze correspondent geeft den landbouwers den raad hun land goed na te zien, vooral dichte bosohjes struikgewas en doombosschen langs sloten. Een das maakt zijn hol eenige meters diep j hel land inmen moet het hol opgraven om het dier meester te worden. Er liccrschle Zondag een heele drukte in IJzendijke De adspirant-leden van de Sluische voetbalclub „Trap door" traden in j het krijt tegen de jongensvereeniging „Herku les" aldaar Bij de rust was de stand 20 in het voordeel van IJzendijke, wat zoo bleef tot het einde. Om half acht gaf het muziekgezelschap „Ge duld overwint" een concert op de markt Na afloop hiervan zou het uitgestelde vuurwerk af gestoken worden. Boven verwachting ging dat goed. We kregen enkele heel mooie nummers te zien, vooral een stuk in brillantvuur „Leve de Koningin" en een harp Een geweldige kanon- nade vormde liet slot. AAN DEN BOULEVARD. Leuk bakvisch-paar kuiert de boulevard langs. Echt kinderen nog mot losse haren, kleine, vlugge hoedjes, korte maar locli al nauwe rokjes en vroolijk, ondeugend glimlachje. Kinderen nog, jawel, maar zich al voelend uitverkorenen der schepping Afwisselend echt ernstig redeneerend en uitbundig uitlachend om aandacht te nekken gaan ze op en neer. Ze welen dat ze mooi zijn. Mooi er aantrekkelijk gevonden worden door 't troepje jongens dat in diepo aandacht de zee be schouwt en de voorbijvarende schepen be spreekt, maar niet nalaat als één man om te kijken en Ie groeten eerbiedig pet af te nemen als zij passecren. Daar scheiden zich twee van 't jongens - groepje af. Wandelen samen zachtkens druk overleggende, de meiskes na ,,Jjj de linksche, ik de rechtschc, goed. Ga dan aan d' anderen kant loopen." Ze halen de bakvischjes in. „Pardon, dames (let wei) mogen we mee- wandelen?" Meisjes kijken elkaar hoogst verbaasd aan dan de jongens hoogst verbolgen. Schateren dan (opeens in klaterenden lach los „Vindt u 'tniet goed?" „Nee", 't klinkt echt afsnauwend. Jongens trekken beduusd af. Waren daar voor die loukjes, daarvoor die lieve-groetjes en glimlachjes?. 't Troepje vrienden staat te slikken van den lach. Ontvangt 't tweetal met schimp scheuten en spotwoorden Meisjes lachen na over 'l ongehoorde feit. Zulke paplepels, wat ze we! denken? Met hun mee? Jawel. Laat ze eerst 'ns een fatsoenlijke

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1