Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Binnenland. hoogteverschil van 85 voet (26 M.) boven uien zeespiegel worden overwonnen. Daarom wordt bij Gatun op ongeveer 8 K.M. van do Caraï- bisclie Zee het middelpunt gelegd van het grootste sluizenstelsel en een dam gemaakt van abnormale afmetingen, nJ. D/a Eng. mijl lang, en met een grondvlak van 2.000 0Ó0.M-' AUe muren worden gemaakt van beton, de steunmuren, 3800 voet lang, worden in gedeel ten gevormd tusschen stalen formeelen. Do dom moet het water tegenhouden van een meer, groot 420 K.M4., waarvan het ni veau, hoog 85 voet, door een stelsel van 3 5dubbelc sluizen naar den zeespiegel wordt verdeeld. Iedere sluis zal 312 M. lang en 34.5 M. breed zijn, alzoo voldoende voor het grootste der thans gebruikte schepen, waar van lengte en breedte daarbeneden blijven. De schepen zullen door de sluizen worden gesleept door 4 elcctrische locomotieven, die oyer sporen loopen, welke op de midden- on zijmuren liggen Men krijgt nu als 't ware watertrappen met hoogten van 26 M.. 15,6 M. en 6 25 M Do bodem der sluizen bestaat uit beton, dik 6.25 M. De bodem der sluizen beslaat uit beton, dik 6.25 M., versterkt door spoorstaven, die op afstanden van 1.87 M. loodrecht daarm zijn gesteld, de zijmuren hebben een zooibreedte van 15.6 M en een topbreedte van 2.5 M. De binnenzijden der sluizen zijn te lood ge houden, de tus9cheninuur is 18 7 M. dik. Hel kanaal moet niet alleen liet meer van üalun passeeron, maar ook op de helft een kleiner meertje nabij Pedro Miguel, waar weer een sluis noodig is. Alle sluizen worden dubbct gemaakt, omdat het kanaal op zichzelf breed genoeg is voor '2 elkaar passeerende schepen. Do tegenstanders van oen sluizenkanaal gron den hun voorbeur voornamelijk op de navol gende argumenten Vooreerst wijst de geschiedenis uil, dat alle sluizen op luw tijd te klein worden, omdat het wereldverkeer steeds grooter schepen vraagt. Wij Nederlanders zijn daarmee van nabij be kend door de steeds liooger eischen, die aan het Noordzeekanaal worden gesteld. En nie mand kan zeggen, wat de toekomst in dat opzicht zal brengen, maar hot is wel zeker, dat men erop bedacht zal moeten zijn, dat de thans in uitvoering zijnde sluizen op den duur to klem zullen worden Maar een grooter bezwaur is het, dat de hoeveelheid schutwater beperkt is, althans ge durende do drie droge maanden. Februari, Maart en April, bi dien tijd voert de Rio Cliagres, die het schutwater moet leveren, niet meer dun 1000 kubiek voet per seconde, tegen 5700 kub. voet per seconde gemiddeld per jaar Daarom zal het Chagresmcer als voorraadbassm moeten dienen. Berekeningen loeren, dat in de eerste dertig jaar d© capa citeit. van dit schulwaterbassui voldoende zal zijn. Groote mceningsverschilleii bestaan er over do capaciteit der sluizen in verband met de snelheid van schuilen. De tegenstanders van het sluizenkanaal achten niet meer dan 10 a 12 schuttingen per etmaal mogelijk, terwijl de voorstanders er op 20 rekenen. Men rekent, dat met ruime gebruikmaking van mechanische kracht, de vaart van Colon naar Panama 9 uur zal duren Mede is gewezen op het groote gevaar van aardbevingen voor de sluizen, maar de ingeni eurs van liet tegenwoordige kanaal zijn daar voor minder bevreesd, omdat tal van oude Spaansche gebouwen, te Panama aanwe zig, bewijzen, dat zij de eeuwen on gestoord hebben kunnen trotseeren. Inderdaad heeft een aardbeving in Augustus 1909 geen kwaad gedaan aan de in uitvoering zijnde werken En ten slotte zijn de tegenstanders van een sluizentype bevreesd voor vernieling in geval van oorlog. De Amerikanen richten hiertegen forten opof deze voldoende zullen blijken voor een vijandelijke luchtvloot, is een. vraag, die nog niet is opgelost. In eik geval zal het waarschijnlijk mogelijk blijken, zoo noodig hot thans gebouwde sluizen kanaal tol een open kanaal 0111 te bouwen. Ramingen dienaangaande geven aan, dal een sluizenkanaal kost dollar 375 000.600, een open kanaal dollar 563.000.000, en een sluizenkanaal omgebouwd tot ojwsu kanaal dollar 750.000 000 hier vertoefd en hooft, van het eiland deze dichtregelen doen voortleven Die Nordsee schlaft um Helgoland l'nd harft im Traum am Felsenslrand Ein sanftes Rieseltönen. Die Trüminer, die sic stünnend sclilug, Versucht jhr Schlummeratemzug Wie streichelnd zn versühnen. Die wunderbare Sommcrnachl Verdoppelt ihre Stemenprachl lm spiegelglattcn Meere Und Leiht dom Eiland so den Schein, Es schwcbt als YVeltfragmenl allein lm Mittelpnnkt der Sphare Het Konvcrsationshftus is liet auukiioopings- piuil van al wat tot het eigenlijk badleven be hoort. Onmiddellijk daarbij heeft men het éta blissement voor wanne baden met een groot zwem bassin naast zyn veranda gaat de zg. Kaiserstrasse. die midden door het dorpje van het ondertand voert. Men vindt er liet gemeentehuis en liet bureau der badmaat- scbappij men vindt er het nieuwgebouwde postkantoor en het in het oude gebouw van het Kurhaus ondergebrachte Noordzee Mu seum, waar zich behalve interessante pre paraten en vondsten van hél biologische sta tion van Helgoland ook de zcct bezienswaardig© verzameling van ..meer dan 500 zeldzame exemplaren van den ornitoloog Gütke be vindt En dan wordt de straat smaller, wordt het eigenlijk geen straat meer maar een vrij breed© steeg, waarop weer minder breede steegjes uitmonden Het ondertand is voor- zoover dit deel betreft een verzameling van aardige poppenhuisjes, waarvan liet grootste De zon komt den 28 Augustus op te 5.05 uur en gaat onder te 6.57 uur. De maan- komt heden op 6.30 n. m. en gaat onder 12.26 v. m. Dinsdag volle maan. Gisteren zijn de hondsdagen geëindigd!! Fietsrijders en wagenbestuurders hebben de volgende wezk bun lantaarns aan te steken te 7 uur 20 min. Woensdag 28 en Donderdag 29 wordt alhier de algemeene vergadering van den bond van schilderspatroons gehouden. Aan de chr. school Singelstraat worden de lessen hervat op 29 Aug.; aan de chr. school Molenwater 29 Aug.aan de chr. kweekschool 2 Sept.aan de kweekschool Noordstraat 3 Sept.aan h^t gymnasium 3 Sept.aan de school Cellebroershof 4 Sept. aan de R. H. S. 5 Sept. en aan de school voor meer uitgebreid 1. o. voor meisjes 2 Sept. Het herhalingsonderwijs voor jongens zal worden hervat op 2 Sept.dat voor meisjes op 4 Sept. Zaterdag a. s. verjaardag van H. M. de Koninginfeestviering te Middelburg den volgenden Maandag. Oud Joodscbe spreekwoorden. Uw vriend is doodGeloof het. Uw vriend is rijk geworden. Geloof het niet. Neem giften aan van iemand die geërfd heeft, niet van iemand voor wien zijn man nen plunderen. Armoede volgt den arme. Wat onder uw hoofd is, is het uwe. Armoede past bij den jood als een rood tuig bij een wit paard. Is één ban gebroken, dan rijn er twee gebroken. In een stad mijn naam, buiten de stad mijn kleeding. De liefde eens vaders geldt zijn kinderen, en de liefde der kinderen is vooi hun kin deren. Al is het kasteel in verval toch heet het een kasteelwordt de mesthoop uitgebreid, toch heet hij mesthoop. Indien onze voorouders engelen waren dan zijn wij menschen waren zij menschen dan zijn wij ezels. DE WEIGERING VAN DEN KIESRECHT OPTOCHT. In een artikel in „Het Volk" worden de volgende meedeelmgeji gedaan over de weige ring door den burgemeester van Den Haag van den kiesrecht optocht der S. D A P op 17 September: Het partijbestuur had bij den burgemeester gehoor gevraagd oni van hem te vernemen of lnj ook bezwaar had tegen hel meevoeren in den optocht van meer emblemen en op schriften, alsook van een paar wagens, om gelang liet antwoord, de officieele ver gunningsaanvraag in te kleedeu. De burgemeester deelde echter mede dit jaar den optocht in het geheel met te zullen toestaan Het vorig jaar luid hij liet toegestaan, wijl toon een bijzondere aanleiding voor was. Tot oen vaste jaarlijksclic instelling mocht dit echter niet worden, "t Vorig jaar had men hem al gezegd: je zal zien, ze komen ieder jaar terug, waarop liij geantwoord had wel dan zullen we hel volgend jaar zien. Door Vliegen er op gewezen dat ook dit jaar een bijzondere aanleiding was de stand van het kiesrecht vraagstuk, het verschijnen van het rapport der grondwetskominissie, ant woordde de burgemeester, dat zijn weigering niets te jnaken had met liet object, het on derwerp der manifestatie, en ook niet met de politieke kleur van de aanvragers. Zijn eeiugc reden was: op dien dag kunnen wij niet ieder jaar zoo'n manifestatie hebben Hij voegde er bij dat hij er gcruimen tijd over had nagedacht en zijn besluit vast. stond. „Het Volk" dal zegt niet vooruil (e zullen loopen op wat er nu gedaan moet worden, bepaalt zich tol de volgende opmerkingen „Uitdrukkelijk heeft de burgemeester toege geven dat zijn weigering niet ontleend i s aan den eentgen grond waaraan een weigering mag worden ontleend, bet belang der open bare orde. Is er gevaar dal die door een ze kere manifestatie wordt bedreigd, dan kan een burgemeester een dergelijke gevraagde ver gunning weigeren. Is dergelijk gevaar er niet, dan is een weigering niet ontleend aan de wet, dan is een dergelijke weigering bloot machts misbruik. En dat ook door den burgemeester voor de openbare orde in de manifestatie geen gevaar werd gezien, heeft hij uitdrukkelijk toegege ven en zelfs gekonstateord dat de manifestatie van het vorige jaar in alle opzichten voor beeldig is geweest. Dit maakt liet machtsmisbruik des te erger, al zal het dan ook van hoogerhand met geest drift worden gedekt. liet „Hand," gelooft niet, dat het goed gezien van den burgemeester om bij het ver kenen van vergunning 'voor een optocht na te gaan of doel, strekking en beteekenis van de oplost zoodanig zijn, dal een loyaal burgemeester er zijn medewerking aan geven mag Het blad erkent dal de Rood© Dinsdag- belooging getuigt van bijzonder slechten smaak en gevoel bij de leiders, het is een sarrend propaganda-maatregeltje Maar het voorziet dat het bestuur der S I) A. P. die weigering nu als propaganda middel zal gebruiken. HERZIENING VAN DE KLASSE-INDEELING VOOR DE HEFFING DER PERSO- NEELE BELASTING. De regeering schijiif voornemens te zijn weldra over Ie gaan tot een herziening van de klasseindeeling der gemeenten volgens art. 5 der wet op de Pcrsonecle Belasting van 16 April 1896, Stbl. no. 72. Het gemeentebestuur van Beesel (L.) toch heeft op een adres, om een gedeelte der gemeente te rangschikken in een hoogere klas se voor de personeele belasting, bij een minis- teneele beschikking van 15 Augustus 1912, no. 81, bericht ontvangen, dat spoedig zoo mogelijk in 1913 tot een algemeen onder zoek in zake de classificatie der gemeenten voor de Personeele Belasting zal worden over gegaan en dat bij die gelegenheid tevens zal worden overwogen in hoeverre termen bestaan om aan het verzoek Ie voldoen. NRT Dit het Provinciaal Verslag De Koudekerksche gas- en waterleidingkwe-sties. Van deze eigenaardige administratieve kwesties vertelt het verslag in de eerste plaats de geschiedenis van de vergunning aan de gemeente Middelburg tot het leggen deel het badleven demonstreert in de rijke verscheidenheid van souvenirs welke hier te krijgen zijn, alles samengebracht in even pop pig uitziende straatjes, die het geheel vooral van boven, vanuit het bovenland aanschouwd, liet aanzien geven van een opgezette speel goeddoos. Als men daar op den rand van het bovenland staal, ziet men loodrecht neer in die straatjes daar beneden aan den eenen kant de heel eenvoudige en nederige vis- scherswoningen en aan den .anderen kant de grootere huizen der meer gegoeden cn dei- winkeliers. En men ziel daartusschen door de menschen krioelen, die men voor een groot deel kent, zoo niet van naam dan toch van uiterlijk en men beseft eerst recht hoe liet hier een wereldje op zichzelf is. Aan het einde van het ondertand is do kunstmatige trap üie het verbindt mei het derde deel van Helgoland het dusgenaamde bovenland; men kan de vele Ireden van dezé trap ontgaan door zich met de lift naar boven te laten brengen en dan is men onmiddellijk op de dusgenaamde Falm, waar gewezen wordt oj) de villa Belvedère, waar in 1841 als bad gast werd ingeschreven de later zoo beroemde generaal von Moltke, voor wien liet verblijf op dit eiland zeker niet zonder gewicht was, daar hij van hier ging na zich Ie hebben ver loofd met Mary von Buit, die in de onmiddel lijke nabijheid in een eigen woning verblijf hield. Van de Falm gaal eenerzijds een breede weg naar buiten, waar men spoedig stoot op den rand dor rotsen en vanwaar men ver der zijn weg kan vervolgen naar de vormen, die de rotsen, aangeven. Aan den anderen kant gaat het nauwe straatje te midden van de huizen, die hier op het bovenland gebouwd zijn, welke al spoedig voert tot liet rustig, naast het kerkhof gelegen kerkje, hetwelk de aandacht trekt door zijn bont gekleurde zol dering, door de miniaturen van Helgolandsche visschersstheepjes en door de zilveren altaar luchters, «elke Adolf IV van Zweden bij zijn verblijf in 1811 aan liet eiland ten geschenke gaf Over de Scluileplatz komt men dan tot de geheel in het groen gestoken villa, waar Hoffmann von Fallersleben woonde; en als men verder wandelt ziet men aan weerszijden in het innerlijk vau het werkelijk dorp een paar der danshuizen, die tol de meest be zochte behooren, waar de Helgolandsche be volking geregeld samenkomt en tot vermaak en genoegen van de vreemdelingen niet karig is- de nationale danswijze te loonen, waarm ue dans „Slim mien moderken" wel den voor rang heeftSpoedig is men dan huiten het eigenlijk dorp en als men het huis der kei zerlijke commandatuiu- heeft, verlaten is men spoedig geheel buiten Hier verrijst de oude h .hi toren en daarnaast de moer moderne vuur toren, die bakenen in zee in zoo vele stor mende nachten,, welke het ons telkens weer opnieuw doen gevoelen hoeveel grooter ge varen de zeevaart voor onze voorouders had al mogen de moderne inrichtingen en typen der schepen die gevaren naar onze zijde ook vermeerderd hebben. 0j> het bovenland van Helgoland is alles vlak, is alles kaal. Meestal waait er een ijzige koude wind, die het dan ook alleen mogelijk maakt om hier aardappelen le telen en die al het Iioogor zich verheffende met zijn ijzige koelte neerslaat. En zelfs het gras is hier zoo karig, dat men de kudden eiken dag op een ander deel van het eiland moet bren gen om ze genoeg te kunnen doen grazen. Maar heerlijk frisch en met prachtige uit- van gasbuizen in den Bermweg-langs-het kanaal. De vergunning-aanvrage was oorspron kelijk door de gemeente Koudekerke gewei gerd, waarop B. en W. van Middelburg zich op Ged. Staten beriepen. Ged. Staten verleenden de gevraagde ver gunning, overwegende o. m. dat B. en W. van Koudekerke hunne weigering gronden op het feit, dat door hen aan de Imperial Continental Gas Association te Vlissingen het uitsluitend recht is ver leend, om in de straten en wegen der ge meenten gasbuizen te leggen; dat blijkens de vroeger door het gemeente bestuur van Koudekerke overgelegde stuk ken, dit recht door B. en W. is verleend bij eené notarieele overeenkomst van 20 Juli 1910, welke strekt ter uitvoering van bet raadsbesluit van 1 Juni 1910 dat genoemd raadsbesluit blijkens de con siderans rust op art. 179, litt. h, der ge meentewet, doch dat de gemeenteraad dit artikel ten onrechte heeft toegepast, daar dit artiksl enkel de uitvoerende macht van B. en W., niet eene bevpegdheid van den Raad regelt; dat de gemeenteraad evenmin aan eenig ander artikel der gemeentewet de bevoegd heid ontleent, om ten aanzien van den Bermweg-langs-het-kanaal welke niet is een gemeente-eigendom, vallende onder art. 138 der gemeentewet, maar een intercom- communale verkeersweg, vallende onder het Provinciaal reglement op de wegen en voet paden in Zeeland vergunning te verleenen tot het leggen van gasbuizen dat de gemeenteraad die bevoegdheid ook niet ontleent aan bet reglement op de wegen en voetpaden, daar dit vroeger het leggen van gasbuizen in het geheel niet regelde en na de op 21 September 1911 in werking getreden wijziging bij art. 70, litt. e, het geven van vergunning tot het leggen van gasbuizen aan Burgemeester en Wethouders opdraagt; dat mitsdien door B. en W. ten onrechte op grond van genoemd raadsbesluit aan de Imperial Continental Gas Association het uitsluitend recht is verleend, om o.a. in den Bermweg-langs-het-kanaal gasbuizen te leggen dat B. en W. evenmin zelfstandig bevoegd zijn zoodanig uitsluitend recht te verleenen, omdat zij niet bij eene privaatrechtelijke overeenkomst zich mogen verbinden, om van eene hun krachtens een Provinciaal reglement toekomende publiekrechterlijke be voegdheid uitsluitend ten behoeve van eene bepaalde maatschappij gebruik te maken dat eene dergelijke overeenkomst in strijd moet geacht worden zoowel met art. 1368 als met de artt. 1371 en 1373 van het B. W. in geen geval bindende kan zijn voor de door Ged. St. in hooger beroep te beslissing dot de afwijzende beschikking van B. en W. van Koudekerke op het verzoek van B. en W. van Middelburg mitsdien niet op juiste gronden berust en dat Gedeputeerde Staten alsnu zelfstandig hebben te beoor- deelen, of de gevraagde vergunning al dan niet kan worden verleend. Daarna kwamen B. en W. van Middel burg bij het college van Ged. Staten in be roep van een besluit van B. en W. van Koudekerke van 20 December 1911, waarbij vergunning wa9 verleend tot bet leggen van waterleidingbuizen in denzellden weg onder de volgende voorwaarden lo. het water zal worden verstrekt tegei een unaniemen prijs aan alle bewoners van dien weg, die hiertoe hun verlangen te kennen geven, zonder dat door of namens het gemeentebestuur van Middelburg aan de waterlevering bijzondere voorwaarden mogen worden verbonden als b.v. een gedwongen legering van gas door de Middelburgsche gasfabriek. 2o. er zal geen hoogere prijs worden be- doDgen van de ingezetenen van de gemeente Koudekerke dan die van de gemeente Middelburg; Ged. Staten, overwegende o. m.: dat de vergunning, welke door B. en W. van Koudekerke is verleend, is eene ont heffing van de verbodsbepaling van art. 70,. litt. e, van bet Reglement op de wegen en voetpaden in Z.eland; dat B. en W. van Koudekerke in dezen mitsdien zijn opgetreden alj uitvoerders van een Provinciaal reglement krachtens art. 126 van de Gemeentewet en niet krachtens eenig aan de gemeente Koudekerke toekomend beschikkingsrecht over den weg, gegrond op art. 138 der Gemeentewet dat bij de uitvoering van een Provinciaal reglement alleen die belangen in aanmerking kunnen .romen, waarvoor dat reglement in bet leven is geroepen, in dit geval de wegen "i voetpaden dat de voorwaarden, welke B. en W. van Koudekerke aan hunne vergunning hebben verbonden, in geenerlei verband staan met het belang van bedoelden Bermweg, doch strekken om mogelijke economische nadeelen van die vergunning voor de ingezetenen dei- gemeente Koudekerke te voorkomen dat art. 70, litt. e, van bet reglement op de wegen en voetpaden niet toelaat derge lijke voorwaarden aan de vergunning te verbinden en dat de bevoegdheid daartoe ook niet volgt uit eenige andere wettelijke bepaling besloten: aan de vergunning verbonden voor waarden te vernietigen. B. en W. van Koudekerke verzochten aan de Koningin vernietiging van dit besluit in een adres van 14 Febr. 1912, waarin zij m. opmerkten dat deze voorwaarden door ons noodig zijn ge ent met het oog op het voornemen van het gemeentebestuur van- Middelburg om de buizen te gebruiken voor de levering van water op voor de ingezetenen onzer gemeente hoogst bezwaarlijke voorwaarden dat dit laatste is gebleken uit eene adver tentie van het gemeentebestuur van Middel burg in de „Middelburgsche Courant" van 7 December 1911; dat bet bovenaangehaalde besluit van Ged. Staten naar onze meening in strijd is, zoowel met de wet, als inet het algemeen belang dat immers de leverancier van water iu onze gemeente (iu casu de gemeente Middel burg) in het eerste gedeelte van haar request vergunning vraagt tot het leggen van buizen in den Nieuwen Vligsingschen weg; dat in bet tweede gedeelte van htt request van den waterleverancier wordt medegedeeld, dat de buizen zullen dienen tot levering van water aan een gedeelte van onze ingezetenen, dat op het eerste deel van het verzoek van den waterleverancier door ons gunstig is beschikt en ook op het tweede deel, onder bedinging van enkele voorwaarden in het algemesn belang: dat naar onze meening Ged. Staten van Zeeland alleen te beoordeelen hebben dat gedeelte van het verzoek, dat betrekking heelt op het gebruik van den openbaren weg en niet bet gedeelte, dat betrekking heeft op de levering van water in onze gemeente dat onzes inziens Ged. Staten dus ten onrechte de door ons bedongen voorwaarden hebben geschrapt dat bedoelde voorwaarden geenszins on billijk zijn en dat het naar onze meening in strijd zou zijn met bet algemeen belang indien deze werden vernietigd en dat wij ten bewijze daarvan de aandacht nogmaals vestigen op de advertentie in de „Middel burgsche Courant" van 7 December 1911. Dit adres gaf Ged. Staten aanleiding tot verschillende opmerkingen, waarvan wij de volgende overnemen »B. en W. van Koudekerke beweren in hun bezwaarschrift, dat ons besluit in strijd is met de wet en met het algemeen belang. »Hoewel het verband eenigszins duister is, schijnen zij den strijd met de wet hierop te gronden, dat bet verzoek van B. en W. van Middelburg dd. 1 Dec. 1911 tweeledig wasa. om buizen voor de waterleiding te mogen leggen en b. om water aan de inge zetenen te mogen leveren, en dat ons college wel bevoegd was omtrent punt a., doch niet omtrent punt b. eene beslissing te nemen. Leest men echter het verzoekschrift van B. en W. van Middelburg, dan blijkt, dat bet verzoek geenszins tweeledig was, maar uit sluitend strekte, om de buizen te leggen. zichten is hier de wandeling rond het eiland, die gaat tot de uiterste noordpunt en dan weer terug totdat men bj) den Mönch aan de haven is aangekomen. In den vroegen och tend, wanneer de zon helder 3traalt over de golven; in den middag, wanneer zij verblin dend haar gouden schijnsel werpt; in de val lende schemering, wanneer de duisternis al op komt zetten; in den helderen sterrennacht, steeds is het hier prachtig en is het hier stil; hoort men slechts de stemmen der natuur, denkt men slechts aan de eeuwigheid. Zoow'ei wanneer een wolkelooze lucht zich uitstrekt boven de kabbelende golfjes der blauwe zee, als wanneer woest en somber donkere wolken zich samenpakken boven de onstuimige mas sa's, die plettercnd slaan tegen de roodo rotsen, gevoelt men de onmetelijke schoon heid der natuur en geniet men elk oogenblik van nieuwe kleuren, van nieuwe gezichten, van nieuwe variaties. En men kan er staren en luren tot uren ver; men kan er zien de oneindige zee, leeg en somber, of ook op" gevuld met schepen van allerlei aard. Steeds heeft men er gelegenheid tot andere gedach ten, andere richting! Een verblijf op Helgoland is heilzaam voor den badgast, want niet ten oïirechte tvordt het geprezen als de badplaats in Europa, waar men uit den aard der zaak het meest voortreffelijk de gunstige invloeden van het eiland en de zee moet genieten, niet ten on- i recht© wordt hel geprezen als brengende door I zrjn klimaat frisehlieid en gezondheid; niet I ten onrechte ook wordt het de badplaats ge- 1 noemd voor de arme hooikoortslijders, die j hier zeer zeker niet behoeven te vreezon voor overmatige grasvlakten. Het is als een schip midden in zee, heeft een bekend arts gezegd en hij heeft gelyk. Maar ook ui zooverrel dat Helgoland gezondheid kan brengen voor de zieken van ziel, omdat hier alle aandacht wordt afgeleid van het gewone wcreldsche. omdat men zich liicr afhankelijk gevoelt van. de natuur en de elementen, afhankelijk eiken dag dat men er is en bij al wat men er gadeslaat. Helgoland is niet alleen een klem wonderland op de kaart, maai- ook in werke lijkheid. Na Helgoland was het feest gedaan. Het sciiip vocTde ons nu met groolen spoed huis waarts en al die eilanden in de Noordzee welker lichten >we nog geen week geleden achler ons hadden gelaten, zagen wij nu weer een voor een terugkeeren. liet nadèrend einde bracht ons geen vreugde en toch was bet dien middag een vreugdevolle stemming waarbij wij allen instemden mol de hartelijke woor den die gesproken werden tot den directeur der „Zeeland", den heer De Meester; allen gaarne mede wilden vlechten tol de trossen van bloemen die naar het symboliek woord van een der dames naar het hart van dim heer De Meester, wel zwaar beladen dus, wei den gereikt En 's avonds was er voor den iaatsten keer bal aan boord, was er zoo ge- zellige vreugde dat zelfs een polonaise over het gelicele schip lot de oudsten toe iu be- weging bracht. En den volgenden morgen precies oji het aangegeven uur waren wij weer te Vlissingen aan wal. Er is daar toen hartelijk goeden dag gezegd en er zijn heel wal afspraken, gemaakt voot een volgend jaar. V. d. M. Juli '12. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6