MIDDEIiBVRCrSCDE CÖERAST. N\ 200. 135* Jaargang. Zaterdag 24 Augustus. Middelburg 23 Augustus. 011 Stad en Provincie. Kunst en Wetenschappen. Verscbillende Berichten. 1012 Dua oomiUit ver»ohij*t d a g e 1 ij k met uitzondering vaa Zon- en Peeitdagea. ."riii p«r zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien ia Nederlaad franco pp. f2 Afzonderlijke aummeri koites 5 eeut. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarde!. Proipectunen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adrartentidn voor het eeritvolgende nummer moeten de» middag, vóór één sur aan het bureau bozorgd zijn. Advertentiön k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», dio zij innemen. Tot de plaatiisg van advertentiön en reclame», niet afkomztig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alceüeei Advertentlc>Bnrc M A. DE LA HAK As., N.Z. Voorburg «val 26Asnnterdas». 3ö deze courant behoort een bijvoeg! De opgaaf van den spoordienst komt in dit uommer voor op de gebruikelijke plaats. KiESRECHTOPTOCHT VERBODEN. »Het Volk« meldt, dat de burgemeester van den Haag gisteren aan de heeren Vlie gen en van Kuykhof, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van het bestuur der S. D. A. P., mondeling heeft medegedeeld, dat hij geen toestemming geeft om op 17 September den voorgenomen kiesrechtoptocht te honden. DE „NEDERLANDER" OVER HET OPVOEDINGS-CONGRES. hi scherpe tegenstelling tot het minachtend oordeel van anti-revolutionnaire en katholieke bladen over het internationaal congres voor zedelijke opvoeding is de beschouwing die het blad van. mr. De Savomin Lohman over deze bijeenkomst geeft. De „Nederlander" noemt het beeld dat men zicli in. Itoomsche en andere kringen van dat Congres gevormd heeft volkomen onjuist. Niets is minder waar dan „dat men overal elders dan in den godsdienst de remedie wil zoeken." Verschillende voorbeelden haalt het blad daarvoor aan uit de handelingen van hot Lomdensche congres. En. ook de stukken van het Haagscho Congres leveren de bewijzen te over, dat er niets aan is van de bewering die door „Het Huisgezin." en andere bladen, hot een wat milder van toon dan het ander, is uit gesproken. In het eerste deel der „Memoires" van het Tweede Congres vinden we achter elkaar drie inleidingen van in breeden Christelijken kling zeer bekende mannen, geleerden van uiteenloopende richting ook op godsdienstig gebied, maar hierin één, dat Jezus Chris tus alleen het middelpunt is van ons geeste lijk en dus ook van ons zedelijk leven. Het zijn de prediker der Haagsche gemeen te dr. J. A. Cramer, de hoogleeraar der Vrije Universiteit prof. dr. H. Bavinck en de Hoog- Jeeraar der Kamper Theologische school, prof L. Eindeboom. Zij, die zich zoo bezwaard gevoelen over den aard en het karakter van het Haagsche Congres, dat zij zich niet zonder vertoon van veel-beter-weten daarvan afkeeren, zul len, zegt de „Nederlander", misschien lich telijk verwonderd zijn deze drie mannen, die niemand van beginselloosheid, of zelfs maar van schipperen zal kunnen verdenken, in dit gezelschap to vinden. Doch allicht is hunne verwondering niet grooter dan die van vele eeavoudigan in de dagen van den Apostel Pau- lus, toen zij dezen Godsgezant zagen staan op den Areopagus, vrijmoedig het woord rich tende tot de geleerde mannen van Athene, hen verkondigende den onbekenden God. LEEMTEN IN DE NIEUWE VACCINATIEWET. Zooals men weel, is onze eerste Vaccinatie- wet van 1872, het vorig jaar, 17 Juli 1911, gewijzigd, welke 'wijziging in Februari van dit jaar bij Kon. Besluit nog eanige veran dering onderging. Bljjkens <lie veranderingen is het school- verbod van niet-ingeënte kinderen niet meer absoluut. Om redenen van gezondheid of zwakte kan 3 jaar uitstel verleend worden en om dergelijke redenen vTij gestelde kinderen moet toegang tot de scholen worden verleend. Verder schrijft de nieuwe wet allerlei ver beteringen van de vaccinatie zelf voor. Ze moet aseptisch of anü-septisch geschieden.de „prikjes' zijn vervangen door „schrapjes", en de entstof mag niet ouder dan 14 dagen zijn en ze moet van een goedgekeurde inrichting afkomstig zijn enz. Dr. G. W. Bruinsma wijdt in „Molenschott" eeft artikel ,aan de gewijzigde wet. Met in stemming gewaagt hij van het bovenstaande als verbeteringen, maar hij heeft ook belang- bedenkingen, omdat er zooveel vergeten te bg de herziening. - ffW'^ft er allereerst op, dat er geen contróle beslaat op de naleving dor voor schriften. Niettegenstaande al de mooi© voor- schnflen kan een minder consciëntieus arts" Dhjjrea doen jpreaes zooals hij verkiest. „Er ontbreekt echter veel meer. In hot buitenland worden tijden van het jaar aangegeven waarop wegens vermoede-j le 8™°^ ktte of koude, geen zittingen' mogen worden Uitgeschreven, ook sommige uren van den dag worden als ongeschikt aan geduid." Het lokaal, zoo eischt de wet, waar de inenting plaats vindt, moet ruim en liclit zijn, behoorlijk gereinigd, door de zorg van het gemeentebestuur voorzien van schrijfbe hoeften en waschgelegenheid1. Bovendien moet aanwezig zijn een politiebeambte voor de orde iemand om den leeftijd en do namen der kin deren nauwkeurig op te teekenen en een ver pleegster (wijkverpleegster) om den dokter be hulpzaam te zijn Bjj het nieuwe Kon. Besluit heeft men in Nederland aan niets van dit atïes gedacht en dit is des te meer bevreemdend, omdat een daarbij behoorende Ministerieel© beschik king wel heeft gezorgd voor behoorlijke in richting van de- verblijfplaatsen, waar de kol- veijen aan welke de entstof wordt ontleend, gehouden en behandeld wortlen. Ieder, die weet onder welke gebrekkige ver houdingen van lijd en plaats de inentingen ten plattelande somwijlen geschieden, zou iets van deze zorg voor de geschiktheid der lokalen, waar de entstof van de kalveren verzameld wordt, willen overbrengen op de localiteiten, waar tleze stof op de kinderen iwordt toegepast. Een groot gevaar- vpor de geregelde inen tingen in de toekomst ligt echter in iets anders en het gemis van alle toezicht springt daarbij nog meer op den voorgrond. Wij zei den, dat volgons de nieuwe wet van -1911 de inenting van een kind onder somhiige omstandigheden kan worden nagelaten en toch de toegang tot de school open staat. Ter verkrijging dezer vrijstelling moet de verklaring van de twee geneeskundigen wor den overgelegd, dat inderdaad de lichaams toestand van het kind de inenting niet zon der gevaar zou doen zijn. l een land waar Sequah's en Wonder dokters altijd geneeskundigen kunnen vinden om hun brutale kwakzalverijen te dek ken, moet men er op verdacht wezen, dat zulke verklaringen pok wel kunnen verkre gen worden zonder dat de feiten vast staan. Nergens staat voorgeschreven dat dezo ver klaringen alléén mogen worden afgegeven na |hauwkeurig onderzoek van het kind of althans alleen pa persoonlijke waarneming; de geneesheeren kunnen haar bijv. ook af geven op blopte verzekering der ouders, dat het Ijcind ziek of zwak is. Al springt de onjuistheid ieder in het opg, niemand heeft het recht de kracht van zulk een verklaring ring te ontkennener is geen hooger beroep en het kind dat haar pverlegt nioel op school worden toegelaten. Nog erger, ook indien sommige geneesheeren bij herhaling zulke onjuiste verklaringen, onverschillig met welk doel, zouden afgeven, kan hun dit in 'de toekomst nimmer worden belet; zij kunnen altijd volstaan met te beweren, dat volgens him overtuiging de inenting vpor dit kind noojllpttige gevolgen zal kunnen hebben. HANDELINGEN WELKE BESTREDEN DIENEN TE WORDEN. Onder dit opschrift schrijft het „Week blad voor den Bond van gemeenteambtenaren" Eenige dagen geleden lazen wij in een dag blad de volgende advertenties „Een burgemeester eener kleine gemeente in Zeel and, waarvan ook secretaris en ambtenaar burgerlijken stand, wenscht de twee laatste betrekkingen neder te leggen en zoekt daarvoor iemand, gehuwd, die geheel buiten wil wonen en eenigszins op de hoogte van gemeente-administratie, tegen een klein sa laris eenige werkzaamheden zoekt. Goede wo ning te huur." Gemeen teadmi nis tralie. „Ter secretarie eener gemeente, Waar de secretaris in den loop van een paar jaren ontslag vraagt, bestaat voor een jongmensch, P. G„ gelegenheid als volontair tegen nader pvereen te komen voorwaarden Ie worden ge plaatst." Reeds meermalen, zegt het Weekblad, heb ben wij ons aan dergelijke annonces geërgerd. De strekking is duidelijkde betrekking van secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand iwordt te koop aangeboden. Die het meest bjedl heeft de meeste kans, dat de betrekking hem toegewezen wordt. De verkooper is de burgemeester of de secretaris, dus een persoon, die in het ge heel niet over de betrekking tc beschikken heeft. (Gegadigden bedenkt dit wel. Je koopt iets, dat de verkooper niet leveren kan. Houdt liever je geld in den zak, of nog heler, ge- bïuik je geld v-oor ernstige en degelijke stu die, zoodat de begeerde betrekking u opge dragen kan worden, omdat, je ten volle voor het bekleeden van het ambt beTekend bent. En welke eischen worden nu aan den koo- per gesteldniet dal hij iemand moet zijn met een breede ontwikkeling, in het bezit van het diploma vopT gemeente-secretaris of amb tenaar ter secretarie. Neen, in het eene geval is het voldoerede, dat de gegadigde lo. ge huwd is2o. geheel buiten wil wonen3o. eenigszins met de gemeenteadministratie op de hoogte is4p. met leen klein salaris te vreden is en 5p. toch nog genoeg gefortu neerd is, om een goede woning te huren, ter wijl in het tweede geval hij moet zijnlo. gefortuneerd2o. een jongmensch3o. van de P. G. en 4,o. genegen pm den secretaris een aardige koopsom te betalen. Is het niet inlTcurig De stellers der advertentie verdienen door het bekend maken van hun namen aan do kaak gesteld te worden. Dit is misschien nog de beste wijze, om dezen /mrnoreeleh handel te bestrijden. Uit Middelburg De kapitein K. G. A- Muller van het 3e regiment infanterie te Middelburg, wordt den 20 Augustus voor den lijd van 14 dagen gedetacheerd in de legerplaats bij Oldenbroek tot het bijwonjen van schietoefeningen by de vestingartillerie. Bijv. no- 1215 tot de St. Crt. van lieden bevat do statuten (wijziging) van de „Ver- eemiging tot instandhouding van het van Cit- fers-foinds", te Middelburg. De Vereeniging heeft ten doel om door zede lijke en stoffelijke hulp, leden der vereeniging ter zijde te slaan die in hulpbehoevende omstandigheden verkeeren. De vereeniging, oorspronkelijk opgericht 23 Mei 1882, is te Tekenen van af 6 Mei 1912, opnieuw aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 8 maanden. Uit Zsid-Beveland. Donderdag hebben weder, nu een 60tal man schappen pnder leiding van een luitenant ko lonel, een kapitein en een paar luitenants, benevens een officier, van gezondheid, een marsch gemaakt dóór'"de slikken van het Kreekerak van den Völckerpolder tot nabij de haven van Bath. Te Bath werd circa een half uur verpoosd alwaar tevens door een photograaf, die de reis had medegemaakt, een kiekje van de groep manschappen genomen werd. De heer Engelaar, een inwoner dezer ge meente diende den manschappen tot gids. Uit Z. -Vlaanderen O. D. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Neuzen werd aan geboden de gemeentebegrooling voor het jaar 1913 op een eindcijfer van. f 100.055.871/2, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 2772,941/2. Een adres van den aannemer der haven- afdamming, die er op wijst dat onlangs bij het doorbreken van den dam ©en aanzien lijke hoeveelheid grond in de te dempen ha ven is gestroomd, waardoor die doorbraak goede komt aan het dempingswerk, dat niet door hem moet worden uitgevoerd, en waarom hij verzoekt hem een vergoeding toe te kennen in verband met de hoeveelheid in ges boomden grond, wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. om advies. Een adres van den stationchef, verzoekende de spoorwegbeambten vrij te stellen van1 dienst bij de brandweer, werd afgewezen. Eveneens werd afgewezen een verzoek van An toon Wegkamp, die de plaats voor een bios coop heeft gepacht op de a.s. kermis. >Bij. die verpachting was hier nog niets bekend van de oprichting van vaste bioscopen, doch thans zullen er met kermis drie zijn, waar hij zich zeer benadeeld acht en dehooge pachtsom niet meer kan verdienen. Hij vraagt hem een billijke restitutie toe te kennen. De Raad meende op dit verzoek niet te kunnen ingaan. Nog werd afgewezen een verzoek van Th. Fermont, logementhouder te Sluiskil, die den Raad had verzocht te bevorderen dat hem voor zijn inrichting een vergunning zou wor- verleend voor den verkoop -van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop. De Raad nam z. h. s. het voor- stol van Burg. en Weth aan, die adviseerden afwijzend op het verzoek te beschikken, daar inwilliging bekorting van anderer rechten zou tengevolge hebben. Op dien gTond was ook door de afd. Ter Neuzen van de vereeniging „Vergunning" ver werping van het verzoek gevraagd en mede door de afd. Ter Neuzen van den Alg. Ned. Geheel-Onthoudersbond, die inwilliging boven dien achtte in strijd met het algemeen be lang en tegen het belang van de te ver wachten nieuwe bevolking door de stichting der cokesfabriek, zoomin in dat der werk lieden zelve, als van dat van hun gezinnen. Ingewilligd werd een verzoek van bewoners van Sluiskil om het in goeden staat brengen van een voetpad voor hun woning en uit breiding van de sbaalverlichting. Van het bestuur der Ned Herv. Kerk was een dankbetuiging ingekomen voor do ver leende subsidie in de kosten van het aan brengen van een nieuw torenuurwerk, onder mededeehng dat dit besteld is en met de plaatsing zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. In verhand daarmede werd bespro ken de vraag of de Raad genegen zou zijn tot het aanbrengen van verlichting in dom toren, totverlichting van de wijzerborden, die in dat geval door hot kerkbestuur zou den worden aangebracht van matglas. De Raad had evenwel bezwaar in de kosten, waarom op het denkbeeld niet nader werd ingegaan. Tot lid der plaatselijke Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs is benoemd de heer L. van Hasselt, zulks in de vacature ontslaan door de ontslagname van den heer A. C. hi een Woensdagavond te Neuzen onder leiding van den heer Iluizinga, burgemees ter, gehouden vergadering van belangstellen den, werd besloten tot het vormen van een comité voor het stichten eener muziektent. Daartoe zullen bij de ingezetenen giften wor den ingezameld en daarna het aldus verkregen bedrag aan de gemeente worden aangeboden met verzoek het tekort bij te passen, het plan uit te voeren en de muziektent in be heer en onderhoud te nemen. Bij acclamatie werd tot eere-voorzitter van het comité be noemd de heer Hui zin ga. In de Woensdag gehouden gemeenteraads zitting van Boschkapello is besloten het nieuw gemeentehuis te bouwen langs de Bosscheslraat, in den tuin van moj. Wed. v. d. Veeken. Woensdag had het tweejarig zoontje van den landbouwer P. d. S., te K o e w a c li t het ongeluk al spelende te dicht hrj de messen van een snijmolen te geraken, waardoor een zijner vingers gedeeltelijk werd verpletterd. Donderdag is in het ziekenhuis te Neuzen de vinger geheel geamputeerd. In de raadszitting, welke Woensdag te K o e- wacht gehouden werd, werden als ingeko men stukken voorgelezen een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin kennis gegeven werd. dat ten behoeve van het onderwijs een subsidie ten bedrage van f2250 is toe gestaan dooor den telegrambesteller Jos. Swor- telé werd schriftelijk ontslag aangevraagd we gens het vervullen van müitioplichlen, dit verzoek werd aaaigehouden tot een volgende vergadering. Aangeboden werd de begrooting voor het dienstjaar 1913. Vastgesteld werd de rekening over 1911 de ontvangsten bedroegen f 17.256 67 en de uitgaven f 16.874.078, zoodat het batig saldo f 382.59s beliep. Uit Z. - Vlaanderen ,W. D. Naar de „N. R. C." verneemt zal de stoom tram Oostbur g-Z uidzand e-C adzand op het einde van September geopend worden, vooripopig alleen voor het goederenvervoer. De opening zal met feestelijkheden gepaaTd gaan te Zuidzande en Cadzand. In de Woensdagavond te Cadzand ge houden raadsvergadering werd den heer J. ETasmus, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burgerlijken stand en werd met algemeeno stemmen als ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd de heer I. Erasmus. De voordracht voor zetters voor 's Rijks directe belastingen werd als volgt opgemaakt J. Risseeinv, A Risseeuw, beiden altredende, A. Brevet en I. A. Leenhouts. De cijfers van de rekening 1911 zijn ont vangsten f 9478.99suitgaven f 8698.27 en goed Slot f 780.72s. De begrooting voor 1913 in ontvang en uitgaaf pp een bedrag f 8956.21 werd den raad aangeboden. De verordening regelende de jaaTwedden van het onderwijzend personeel werd in overeenstemming gebracht met. de militiewet 1912. Onlangs meldden wij, dal een gezelschap, waaronder de humorist Dumas, dat zich de „Club der Zeven" heeft gedoopt een toumée <(oor Indiö gaat maken. Den 19en vertrekt het gezelschapleiders zijn Eduard Jacobs, Louis de Vriendt en. Dumas, die zich de medewerking verzekerd heb ben van de voordrachts-diva Mignon Sorell, de Cabaret-zangeres Duif de Haas, en de danseres Mizzi Darlett, benevens van den pianist Charley Wallace. Ieder kent Sarah. Ais een vorstin wordt ze bij den voornaam genoemd. Als een vorstin wordt ze gehuldigd. Nu is ze oudbij de zeventig. Sommigen zeggen daan-oor. Haar geboortejaar schijnt! niet vast te statui of legt ze er zelf tegen woordig uit eigenaardige behaagzucht eenige jaartjes jbij"? Toch heeft zo weer speelplannen voor het volgend seizoen. Aan de „Temps" heeft ze die meegedeeld. Haar gezelschap rekent voor namelijk op „La Maison Temperley" van Concan Coyle en Guggenheim, nadat: het sei zoen met „Napoleon" zal geopend zijn Daar na komt „Kismet", dat Guitry den Parijze- ynaars zal aanbieden. Gedurende dien tijd zal zij twee maanden lang voorstellingen te Londen geven en vijf maanden in Amerika. Daarna belooft Sarah een verrassing IndeTdaad, deze vrouw van Nederlandschen oorsprong is een wonder van werkkracht. Het-Dagbl. van Noord-Brabant schrijft De oorlog tusschen de gemeente Breda i den heer Smulders in het Wilhelmina- park aldaar wordt van de zijde van de gemeente met kracht voortgezet. Naar men weet, is het geschil ontstaan, omdat de heer Smulders geen genoegen heeft genomen met een hem gedaan voor stel tot ruiling van grond. Er is toen van wege de gemeente een sloot voor zijn huis gegraven. Het schijnt echter, dat de heer Smulders niet gauw genoeg toegeeft, of dat de sloot hem geen last genoeg bezorgt. Daarom is er Woensdagmiddag een hek werk van prikkeldraad om de sloot geslagen. Nu is er geen in- of uitkomen meer aan. Begin 1908 werd tegen een persoon, die met een valsche inteekenlijst in Leiden giften trachtte te verzamelen, rechtsingang verleend. Thans zijn de getuigen in deze zaak voor de Haagsclie rechtbank gedagvaard pjp 11 September 1912. („Tel."). Een 22-jarig jongmensch, student in de rechten te Leiden, woonachtig te Noord- wijk, is Donderdagnamïddag bij het baden te Noordwijk aan Zee verdronken. De jonge man was nog nauwelijks in het water, of hij ging naar de diepte. Nog even verhief hij zich doch dook toen weer onder, en men heeft hem niet weer gezien. De zee was vrij woelig, maar hij was een goed zwemmer, zoodat men vermoedt dat hij kramp heeft j Te Herwijnen kreeg de zoon van M H Bok, bij het korenhinden een distel in de liand, jmet het gevolg, dat de liand opzwol en bloedvergiftiging werd geconstateerd Te Gendringen vliegt, naar de „A. Ct." meedeelt, in de laatste dagen een witte zwaluw rond. LIEFDADIGHEID5BL0EMEN-MANIE. Do Haagsche redacteur van de „Telegraaf" heeft onlangs gewaarschuwd, dat niet te veel gebruik moet worden gemaakt van het middel om op nationale feestdagen liefdadigheids ver - koopingen op straat te organiseeren, ten bate van de één of andere instelling. Een dergelijke vorm van liefdadigheid heeft weinig noodig om impopulair te worden. Wat sindsdien geschied is geeft schrijver aanleiding zijn waarschuwing te herhalen. „De verkoop van do tuberculose-bloem is een nationale zaak, zegt hij, die veel succes heeft. Daarnaast echter moet iets dergelijks hooge uitzondering blijven. En vooral is verkeerd, dat men op dagen zooals 31 Augustus „Oranje- bloemen" gaat verkoopen ten behoeve van instellingen van een zeker deel, een zekere richting in ons volk. Zoo iets is ons zeer anti-pathiek en wij onderschrijven volkomen het protest dat daartegen in de bladen door het bestuur eener vereeniging is geuit Wij ho pen intusschen, dat mm bijtijds van dezen weg terugkeere. Laat do verkoop in April van de tuberculose-bloem meer en meer een dag van nationale offervaardigheid en barmhar tigheid worden, ten bate van gansch ons volk. Wio dat mooie doel mede wil helpen bereiken, werke er toe mee, dat andere dergelijke straat-verkoopingen worden vermeden. Gebeurt dit niet, dan zal men. er de nadeelcn van on dervinden, want het zal 't publiek zeer spoe dig verdrieten." Afgescheiden van het. feit, dat er in dein lande vele zullen zijn, die niet op den weg, die door het tuberculose-bestrijding-comité be wandelt wordt, meegaan, ook al zijn zij van het nut van tuberculose-bestrijding doordron gen, lijkt ons de waarschuwing tegen de bloe- men-manie zeer gegrond. In de „Gazette van Gent" lezen we, dat de Maleische staten officieel aan de we-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1