Kunst en Wetenschappen. Kerknieuws. Rechtzaken. LAATSTE BERICHTEN. Verschillende Berichten to bed was, gestommel in zyn winkel, waarop hij op ondeïzook uitging. Hij zag toen iemand aan den haal gaan door de deur van do achterplaats. Uit zijn winkel vermist hij een worst, ter- Wijl hij op zijn bleekveld dezen morgen een stuk nindvleesch heeft gevonden, dat ook van hem afkomstig is. De dief heeft zich door het opschuiven van het keukenraam toegang weten te ver sohaffen tot den winkel, daar dit raam door den slager open werd gevonden een bloem pot en een emmer lagen op den grond. In den Vrijdag gehouden gemeenteraad van Uoedekenskerke was afwezig met ken nisgeving wethouder Verbeek. De gemeente rekening 1911 werd voorloopig vastgesteld in ontvang ad I 24.853.15ï/?, in uitgaaf ad f 24.684.^61/2, dus met een goed slot ad f 168.29. De gemeente-begrooting 1913 werd aange boden in ontvang en uitgaaf ad f 12.234.32i/» met een post hoofdclijken omslag ad f3600 of f600 Imeor dan voor 1912. By de rondvraag had nog eenige discussie plaats tusschon den voorzitter en den heer J. v. d. Linde, in zake do verplichting van onderhoud der aard- en zandwegen. De voorzitter zeide een bespreking ineen vergadering van B. en W. toe, ten einde uit te maken of nogmaals met het water schapsbestuur over deze zaak zoude worden geconfereerd, teneinde deze zaak, al was het dan ook maar voorloopig, te regelen. Het tjalkschip „Op Hoop van Zegen", schipper Lauret, met vlas geladen, is Za terdagnamiddag op de Ooster-Schelde, boven Ierseke, door een rukwind omgeslagen en gezonken De opvarenden hebben zich in een roeiboot weten te redden en zijn later door een visscher opgepikt. Dit Noord-Beveland. Benoemd tot tijdelijk opzichter bij de uit te voeren havenwerken te Colijnsplaat de beer J. M Lcenhouts tc Haarlem Uit Z.-Vlaanderen O. D. Zondagmorgen is op do hofstede van A. V. onder de gemeente Axel de zuster van A. V. in een regenbak gevallen en verdronken. De ongelukkige was doofstom. hun stem moeten motiveerco. De kerk ad- j viseerde daarover gunstig, en de Synode ver- eenigde zich er nu ook mee. Over het gebruik vau het kaartensysteem voor een der lidmatenregisters werd nog geen besluit Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Schildwolde (toez.) ds. J. Thijssen te Kantenste Tholen ds. D. Th. Keek te Zuilichem en Nieuwaalte StolwijK ds. H. A. Euklaar te Hekelingen. Bedankt: voor Maartensdijk (U.) ds. Th. 6. C. Rappard te Randwijk. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Culemborg ds. J. W. van den Bosch te Noord-Scharwoude; naar Breda ds. M. M. Horjus te Soestdijk; naar Den Helder ds. J. Meijer te Zelhem. Bedankt: voor Ter Apel ds. L. H. Duin te Zweeloo. Christel. Gereform. kerk. Beroepen: te Lutten en De Krim de heer A. H. Hilbers, cand. te Kampen. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Bij het korte maar hevige onweer dat zich Zondagavond ontlastte boven do gemeente Bres kens, sloeg de bliksem in de stal ling van A. van Geys. Deze brandde totaal af. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde do spuit niet in werking te stellen, daar er geen redden meer mogelijk was. Paard en kar konden nog gered wor den. De belendende perceeten werden door enkele brandweermannen met emmers water nat gehouden. Het houten gehouWtje was tegen brandschade verzekerd. Openine van do jacht. Door Gedeputeerde Staten is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt a. in do Dames-, Anna Maria- en Vöï- ckerpoldors op Zaterdag 24 Augustus 1912, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 28 September d.a v. met zonsopgang b. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang, met uit zondering van <le jacht op fazanten, welke op Maandag 30 September d.a.v. met zons opgang wordt geopend c. in het overige deel der Provincie, op Maandag 2 September 1912, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 30 September 1912, mot zonsopgang wordt geopenden dat voor de geheelo Provincie do korte jacht zal geoorlodfd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Za terdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alle3 met uilzondering van de Zondagen. Naar men weet heeft de Paus de Fran schen geestelijkheid aangeschreven, hot Latyn voorlaan volgens do Italiaansche wijze uit lo I spreken, terwille van het herstel van den J Gregonaanscheii zang en de versterking van de liturgische eenheid in Frankrijk. Zooals bekend is, stamt het stelsel, dat ieder volk hot Latijn naar eigen taalgebruik uitspreekt, van onzen Erasmus, al staat het wol vast, dat de Italiaansche klanken hof dichtst bij de Latijnsche staan. Voornamelijk komt de verandering op het uitspreken van de „u" als „oo" neer, iets, wat de Duitschers uiteraard reeds doen. Enkele hoogo Fxansche geestelijken hebben zich dadelijk aan het gezag van den paus op dit gebied onderworpen, maar een eenvou dig pastoor van een Fransche buitengemeente protesteert in de „Temps" tegen de aanmati ging van den paus en beschouwt dien maat regel als een „vermetelen aanslag op den Franschen smaak en het nationale erfdeel der Franschen." Geen „Gezel" maar „Gerei" In de Zaterdag onder „Varia" door ons ver melde Middelburgsche ordonnantie van de 1 Clapperlui wordt ervan gesproken dat ze het uur moesten roepen, „sonder eenig ander gezel daeronder te mogen roepen." Dat woord „ge zel" is echter, naar ons wordt meegedeeld, een drukfout in het verslag. Het moest zijn „gerei", d. w. z. onnoodige praatjes, ge babbel. Vermoedelijk waren die oude klapperlui maar al te geneigd om tusschen hun klapperroep zoo nu en dan een grap te gooien. Maar de deftige overiieid vond dat hoogst ongepast, en verbood het daarom nadrukkelijk. Die neiging bij de klapperlui wordt geïllus treerd door een geval dat zich nog slechts enkele jaren geleden voordeed in eenFriesche gemeente waar de klepperman werd afge schaft. Toen de man zijn laatste nacht ronde deed, overdacht hij zeker, dat ze hem nu toch „niets meer konden doen" tenminste hij nam de vryheid zijn roep te verlengen met versje: De klok heit vier! Vier heit de klok. 't Is vannacht de laatste keer. De gemeente heit geen cente meer. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Door de vorige synode was besloten de gelegenheid ppen te stellen tot het houden van buitengewone class, vergaderingen. De eene class, verg., in. de reglementen der kerk bekend, op den laatsten Woensdag van Juni, fcan do taak niet*afdoend in de wet haar op gedragen, beëindigen. Na de stemmingen voor de besturen en het geven van advies over de door de synode voorgestelde wetswijzigin gen, is er geen tyd tot het bespreken van de belangen der gemeenten of verdere ge wichtige onderwerpen. Vele malen is er in de kerk om gevraagd, dat toch meer vergade ringen zouden mogelijk zijn. Zoo werd dan een voorstel door de Synode aanvaard, dat zij kunnen worden gehouden, als het Class. Bestuur het noodig acht of 1/3 der kerke- raden in de classis er om vragen. Dit voorstel is aan de kerk ter beoordee ling vooTgelegd en zeer gunstig ontvangen 7 prov. kerkbesturen met. de Waalsche com missie er voor, 3 tegen37 class, vergade ringen er voor (13 met alg. slemmen, andere met groote meerderheden) met de Waalsche Rèunie, 7 tegen. De enkele geopperde bezwaren worden door de commissie van rapport, niet zwaarwich tig geacht Besloten Werd de wetsbepaling axm <\e eind stemming der prov. kerkbesturen te onder werpen. Een tweede rapport betrof het verzoek verleden jaar door verscheidene class. gadoringen gedaan, om eindstemming aan de prov. besturen te ontnemen. Dit vond de Synode toen te kras, en er werd alleen aangenomen dal do tegenstemmers voortaan Geslaagd voor diploma A bij het staats examen tot toelating aan de Universiteit mej. W. A. Kosten vau Middelburg. Voorts slaagde Zaterdag voor het examen Engelsch 1. o. mej. R. Homoman te Enschede, vroeger te VTissingeu. Op de aanbeveling voor lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs to Goes, (vacature Burggraaff) komen voor de heeren G- C. Dun, h oofd der Herv. school en G. P. Buijze, plaatsverv. hoofd der Chr. school in de Wijngaardstraat. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Nieuw-Vosfsemeer de heer F. Bemaerds, onderwijzer te Oud-Gastel. De Minister van Bin. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat mot wijziging van de voirge bekendmaking het mondeling ge deelte van de examens in de Iloogduitscho taal, middelbaar onderwijs, akte A, voor zoo ver die te 's-Gravenbage in het gebouw Diligentia, Lange Voorhout, in hot openbaar worden gehouden, niet op Dinsdag 13, doch op Woensdag 14 Augustus 1912 zal aanvangen. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is K. H. Jonkers ter beschikking ge steld van den Gouv -Generaal van Ned -Indië, om te woTden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbAar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Int Bur. v. Onderwijzers- vereenigi-ngen. Te Amsterdam vergaderde Zondag bol Intern. Bureau van Onder w ijzers -vcreenigin gen onder leiding van den heer Ch. Rossignol uit Brussel. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Engeland, België, Boelgarije, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Roemenië, Zweden en Italië. De heer Adam (Luxemburg) bracht een rap port uit over de verantwoordelijkheid van den onderwyzer- Er bleek uit, dat in Duitschland, Boheroen, Frankrijk, België en Luxemburg de onderwijzers aansprakelijk zyn. voor ongeluk ken, hun leerlingen, overkomen, als tüe onder hun toezicht zijn gesteld en voor eventueele schade door kinderen in den tyd, dat ze on der hun toezicht zijn, aangericht. In Duitsch- 1 en Bohemen betalen de leden der on- derwyzerscoxporaües een toeslag resp. van 25 Pf. en. 0.60 Kroon op hun contributie, om boeten tengevolge van deze bepalingen 't een weerslandskas te kunnen dokken De heer J. Winaens (België) rapporteerde hierna over de tuberculose bij de onderwijzers. Zijn eerste stelling, dat het gewenscht is, dat voor de toelating tot de normaalschool een nauwkeurig geneeskundig onderzoek plaats vinde, werd amgsiomen. Zijn tweede stelling, dat een tweede onderzoek bij de aanvaarding van het onderwijzersambt plaats vinde, werd door den heer Van der Vos (Nederland) bestre den en verworpen. Op voorstel van Frankrijk werd echter besloten de wenschelijkheid uitte spreken van een geneeskundig onderzoek bij de aanvaarding van het ambt voor hen, die bij de toelating tot de normaalschool niet zijn De behandeling in cassatie van de overtre ding der boterwet van K. J. v. H. alhier zal 10 Sept. voor den Hoogen Raad komen. EEN SCHANDAAL. BERLIJN, 12 Aug. Naar de „Berl. Zt." be richt, is de bekende Berlijnsche ad.vocaa.tj Bredereck, de candidaat der conservatieven bij de laatste rijksdagverkiezingen, plotseling verdwenen, zonder orde op zijn zaken le stel len. Men brengt deze verdwijning in verband, met zeer groote uitgaven bij wedrennen enz VAN DEN BALKAN. BERLIJN, 12 Aug In de Weensche diplo- tiekfc kringen gaat het gerucht, dat sindd eönigen tijd tusschen Servië en Boelgarije onder patronaat van Rusland onderhandelin gen gevoerd worden over liet sluiten van een verbond. Verder wordt beweerd, dat er ook tusschen Boelgarije en Montenegro een overeenkomst tot stand is gekomen, waarin die beide rijken in geval van een oorlog met Turkije elkaar steun beloven. HET TURKSCHE LEGER. CONSTANTINO PEL, 12 Aug. Vier honderd nieuwbenoemde officieren, afkomstig van de militaire scholen, hebben in tegenwoordig heid van den Sultan, aan den minister den eed van trouw afgelegd. De eedsformule bevat p. a. een zinsnede betreffende de ver plichting, niet deel te nemen aan de politiek en tot geen enkele partij toe te treden. 'Verzending en laatste busUcbting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tyd). QOST-lNOlf. Genua (Nedcrl.) 13 Aug. 7.21's nam. Brindisi (E. d. Singap.) (d) 16 Aug. 1.—'s nam. Amsterdam (Nederl.) (a) 16 Aug. 7.21 's nam. Marseille (Lloyd) (b)20 Aug. 7.21 's nam. Napels (Duitsche dst.).21 Aug. 1.'saam. Rotterdam (Lloyd) (f) 23 Aug. 7.21 's nam. Brindisi (E. d,, Penang) (e) 23 Aug. 1.'snam. Marseille (Fr dienst) (c) 24 Aug. 6.'s mor. (a) Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden op verlangen van de afzenders, bly kende uit een aanwijzing op het adres of uit de waarde der aangehechte frankeerzegels. Postpakketten tot 7.6 p. n. (b) Per Roti. Lloyd via Marseille wordt, teozjj op verlangen der afzenders, geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en onder hoörighedeo, de Residentie Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo. (c) Mot de Fransche booten via Marseille wordt de correspondentie voor geheel IndiS verzonden behalve voor Atjeh en onderhoorig- heden, Sumatra's Westkust en Benkoeten, 't Laatste alteen op verlangen der afzenders. (d) Met deze stoomschepen wordt, behalve de correspondentie voor Atjeh en onderhoo- righeden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo, alleen die correspondentie verzonden, welke van eeo desbetreffende aanwijzing is voorzien. Na verzending 7.21 n- o. (f) Postpakketten tot 7.6 u. 'snam. Naverzending 7,21 u. 'saam. WEST-INDIE. Suriname via Sout hampton 13 Aug. 8.28 's morg. Curasao met K. W. I. maildienst (1) 15 Aug. 7.21*snamid. Suriname via Amster- im16 Aug. 7.21'snamid. Curasao over Queens- towu 12 Aug. 10.16's avonds Suriname ares Queens- town 16 Aug. 10.16 's avonds Curasao over Am «ter- im.24 Aug. 7.21's avonds Curasao over Ham burg (1) lSept. 7.21's avonds Suriname via St. Na- zaire 8 Sept. 6.57's morg. (1) Alleen op verlangen der afzender». UIT GOES. Volksconcert. Hot gisterenavond gegeven volksconcert door de harmonie ..Euphonia" in den tuin der sociëteit „V. O. V." Was, in verband met het minder gunstige weer, weder goed be zocht. Een paar belhamels trachtten de orde te verstoren. De vereeniging heeft tot dusver echter succes met deze concerten. AANVARING. Gisteren had op de Noordzee een aanvaring tusschen de s.s. „Barmen." en „Frankfort" vau den Norddeulschen Lloyd, welke met 460 landverhuizers uit Hamburg kwam, plaats. De „Barmen" werd de voorsteven inge drukt. De „Frankfort" kreeg een gat in de bunkprs. Het s.s. „Juno" assisteerde «1 bracht 25 passagiers naar Rotterdam. Ook de j,Bannen" keerde terug. Do „Frankfort," wordt heden naar Rotterdam gesleept Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZUTPHEN. Het bezoek van H. M. do Koningin aan de landbouwtentoonstelling te Zutphen zal niet Woensdagmiddag, maar Donderdagochtend om 10 uur plaats hebben. ONGELUK IN EEN MIJN. In de mijn Vocvat is een mijnwerker door afvallend gesteente gedood. In de mijn Willem Sophie viel de mijnwerker P. in een schacht en werd als lijk opgenomen. BRAND. Zaterdag werden te G e I e e n drie kapi tale woningen door brand vernield. Een gebrekkige oude vrouw kon tijdig worden TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 28 Augustus. Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, Parkstraat 2a, 's Gravenhage, n.m. 2 uur: het onderhoud van het post- en telegraafge- bouw te Tholen, van den dag der kennisge ving van de goedkeuring der aanbesteding, tot en met 31 December 1914 en het verrichten van eenige herstellingen en vernieuwingen aan dat gebouw. Bestek hoofdbestuur, den Haagprov. be stuur Zeelandbureel rijksbouwmeester 2e district, Nassau Odïjckstraat, den Haag di recteur p. en L kantoor, Tholen. Ini. gen. rijksbouwmeester en opzichter C. van der Linden te Middelburg. Aanw Donderdag 22 Aug. v. m- 9% uur. VERKÜ0PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informaties. 14 Aug. '1 Zand, Hofstede, Verbuist. 14 Aug. Souburg. Woonhuis, Paap. 21 Aug. Veere, Huigen en inbVerhulst. 22 Aug. Verpachting Walcheren, 29 Aug. Verpachting Gemeente Middelburg, DE ZENUWACHTIGHEID IN ONZEN TUD. Over bovengenoemd onderwerp schrijft Vr, in het Med. Weekblad naar aanleiding van een artikel van dr. Rheims te Neuss in de Med. Kliniek. Hij begint met vast te stellen, dat de te genwoordige tijd met zij'n snelheid en jaging op elk gebied niet zoo zenuwverwoestend is als algemeen wel wordt voorgesteldalthans zeker niet in meerdere mate dan de tyd van vroeger. Integendeel, hy constateert, datfr „het een lust is te leven tegenover vroegere tijden", en vervolgt dan Alles is beter geworden. Kleeding, woning, voeding, verdiensten zijn beter dan vroeger. Het dagwerk lichter. Wanneer het hoofd, de hersens meer moeten doen dan vroeger, dan groeit ook, evenals bij de spieren, door oefening hun kracht. De oude fout van de Duitschers, die reeds Tacitus hekelde „de drankzucht", die wel is waar zenuwverlammend en zJenuwverwoes- tend werkt, wijkt langzaam, doch steeds voor een verstandige beperking van het gebruik van alcoholische dranken en hiermede komt weer tot baar rncht de nachtrust, een hoofd voorwaarde voor versterking Van lichaam en geest, die onafscheidelijk als eenheid verbon den zijn. Het oude woord„vul de aarde en be- heersch haar", is van eeuw tot eeuw al meer feit geworden, heeft door geestkracht uit vinding na uitvinding gebracht, en het tijd perk der natuurwetenschap, onder wier ba nier wij nu staan, verfraait ons leven van dag tot dag. Dit is geen optimisme, het is een feit. Het is treurig, dat de tegenwoordige menschheid zich nooit tevreden gevoelt, en met de ontevredenheid groeit echter de ner- veusiteit. Zij is dikwijls, waar zij optreedt, een ziekte van den wil. De wil te sterken van de kindsheid aan, de persoonlijkheid te ontwikkelen bij de opgroeiende jeugd, en nooit het tegenwoordig geloofde dogma van de nerveusiteit van onzen tijd aan den jon gen geest in te prenten, is een hoofd-bolwerk in den strijd tegen deze ziekelijke stemming. Volkomen terecht zegt v. Strümpell„Van waar jkömt dan toch de voortdurende op winding en onrast van de meeste nerveuse menschen? Alleen daarvan, dat zij hun op windende gedachten en ideeën, hoe- ongerecht vaardigd en omnoodig deze ook zijn, niet on derdrukken en daarvan vrij kunnen worden...." In geen huis mag plaats zijn voor het woord „zenuwen en zenuwachtigheid", en waar het moge voorkomen, moge een goed inzicht aanwezig rijn, e-11 't geloof aan zenuwzwakte zal in de meeste gevallen verdwijnen. Wat moet men er vau zeggen, Wanneer ontwik kelde heeren iederen dag praten van hun ner veusiteit, ofschoon deze niet bestaat, doch alleen ,aanwezig is in- hun verbeelding en deze heeren geheel en. al hun dagelykSche plichten vervullen? Wat van de ouders, wanneer men op de conventianeele vraag hoe gaat het thuis? hoort, de jongen of het meisje is zeer ner veus. Ik beweer, zij rijn of worden zenuw- zwak, wanneer de ouders zich zelf zoodanig voordoen en hun kinderen als zoodanig voor stellen. Naast de ontwikkeling der wilskracht ea het afwijzen van de eeuwige klachten van nerveusiteit is een goéd middel tegen zenuw zwakte een leefwijze, die er niet op gericht is voortdurend te haken naar genietingen... Zoo zenuwversterkend en gerond in 't alge meen de sport is, zoo ongezond en zenuw- prikkelend is hij met zijn overdrijvingen en zijn records, modes van onzen tijd. Het oude erfgoed der Duitschers en ook der Nederlanders, meent schryver da lust tot wandelen, moge opnieuw in eere komen. Beweging en wandelingen in do vrije lucht Gods hij iedere weersgesteldheid en iederen tijd van den dag stalen lichaam en geest beter dan alle medicamenten en zoo genaamd© hardingsmiddelen, waarvan tegen woordig eerder te veel dan te weinig gebruik Wordt gemaakt. „Natura non facit saltus De oude vreugde aan natuur, aan geesteswer ken van kunst en literatuur moge weder in haar volte recht treden en aan den stillen familie-haard verzorgd worden. DE B0KSELSCHE AUTO-ZAAK. We meldden reeds, dat de mail dia in Boxtel voor rechercheur van politie speelde', te 's-Gravenhage is aangehouden, 't Is W. do Rosa uit Amsterdam. Hij is naar 'thuis van bewaring overgebracht. De man. was begonnen, zich in Den Haag te vervoegen bij de vrouw en de ouders van den. koetsier, in wiens gezelschap een freule Van C., uit Den Haag, zich bevond Daar was hij, evenals later te Boxtel, opgetreden als politie-ambtenaar en had aldus deze men schen bewogen tot het afgeven van brieven en portretten. Van den huisbewaarder van de familie Van C. had hij nog f 15 weten, los te krijgen, „om die te gebruiken in het belang van de zaak". Hij liet ook als „identiteits bewijs" zien een broche, waarop een Neder- landsch wapen, doch .geen opschrift, beves tigd aan een rood lint. Te Boxtel schermde hij druk inet een stel handboeien en leen gummistok, Hy is ook gaan bennis maken met den burgemeester van Boxtel 1 Voorts heeft hy' zich vervoegd aan een kasteel, waarop familie van de ont voerde freule woont. Daar trachtte hij f 1000 los te krijgen. De familie verwees hem naar haar notaris in Den Haag, en toon is da pseudo-rechercheur teruggegaan naar de resi dentie, waar de inmiddels telegrafisch ge waarschuwde politie hem inrekende. VERGIFTIGING 000R SCHOENZWARTSEL. In een vorig tijdschrift van het Ned. Tyd- v- Geneesk. werden door den heer Aodeia eenige mededelingen gedaan over een geval van acute aniline-vergiftiging tengevolge van schoenzwartsel. Naar aanleiding daarvan werd een dergelijk geval vermeld door den heer Van der Heide, en in het jongste nummer weer een frappant geval door dr. C. de Leeuw te Rotterdam. Het laatste geval betrof een 10-jarig meisje dat pp straat ineen gezakt was en m het ziekenhuis aldaar werd binnengebracht on der zeer onrustbarende verschijnselen, o. a. vaal grijsblauwe kleur, en bijna blauw zwarte lippen, tong en nagels. Bij onderzoek vief de toestand echter zeer mee. De ongesteldheid bleek veroorzaakt door schoenzwartsel. Zy had witlinnen schoentjes met „Pantherschwarze" behandeld. Deze zeer doordringende kleurstof, die naar aniline-oiie riekt, heeft het Linnen geheel doortrokken, zoodat ook de binnenzijde der schoenen zwart geworden is. Ook de kousen hadden den eigenaardigen. geur van oniline-olie. Den volgenden dag was de patiënte weer veel beter. Men meldt uit Delft aan de N. R. Cf, dat aan alle glasfabrieken in Nederland, voor zooverre deze nóg werken, het personeel is aangezegd, dat het met 21 September is ontsla gen, omdat de arbeid door de stakers beden- niet. was opgenomen De directie van de fabriek De Schie te Schiedam heeft aan alle werkgevers van Schie dam en omstreken een brief gezonden, met een volledige ilijst van haar personeel (587 zult, zoo wordt in den brief als industrieel, het met ons eens zijn, dal het aan de zuivere verhouding tusschen arbeidge- ver «1 arbeidnemers in ons bedrijf slechts ten goed© kan komen, indien een staking als deze het verloop hebbe, dat aan haar karakter als arbeidscrisis eigen behoort te zyn, en de arbeiders zich aan deze door hen zelven ont ketende crisis, resp. aan de gevolgen daar van, niet onttrekken, door zich tijdelijk in. andere bedryven te begeven." De Minister van Binnenlaiidsclic Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerde Sta ten verzocht, in de eerste helft van October a.s. nader bericht te mogjen ontvangen, hoe het alsdan met de bezoldiging in het alge meen van de gemeenteveldwachters zal zyn .gesteld, en ,om er by de gemeentebesturen op aan te dringen om, mochten deze bezoldi gingen nog piet pp (behoorlijk peil 'zyn gebracht, te willen bevorderen, dat dit alsnog geschiede. De vereenigjng tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegperte- iveel zal dm 21sten Augustus 1912 vijf jaar bestaan. De vereeniging is voornemens haar 5-jarig bestaan o. a. te gedenken door de uitgave van. een gedenkboek, dat met medewerking van de betrokken directies in 23 a 24000 exemplaren aan het geheele personeel van de S. S„ N. C. S., en N. B. D. S, zal worden yigtereikt. Hot gedenkboek sfal ryk geïllustreerd zyn en o. a. bijdragen bevatten van "den Directeur-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2