MIDDELBDMSCHE COERAKT. Dinsdag 13 Augustus. FEUILLETON. N*. 190 155' Jaargang. 1912 Dm ooiraat T«r»chy*t dagelyk», met uitzondering van Zon- en Feeitdngen. frlji per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummer» soston 5 cent. Advertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectunen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Aivertentifln voor het eentvolgende nummer moeten de. middag, vóór één ur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën A 20 eent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50elka regel meer 20 cent. Beclamet 40 cent per regel. Groote letters nanr de plaats, dis zij innemen. Tot de plaatsing van advertentie* en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffends Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alcemeen Advertentie-Bct-e an A. DE LA MAJB As., N.Z. Voorburgwal £66, Amsterdam. Hiddellinrg 12 Angnstns. Een mystificatie. Ie» wille van de curiositeit, en ter wille va* de volledigheid der dagelijksche kroniek, dienen we toch nog melding te maken van •en wegens plaatsgebrek nog niet door ons genoemde grap, waarin het christelijk volks blad „De Amsterdammer-" is ingeloopen, al thans volgens ©en voor de hand liggende conclusie, ook al beweerde het blad later ■elf dat het de grap doorzien had. In dat anti-rev. blad is nl. aan de lezers voi«rg©legd een adres, zg. door de „christe lijke pompenmakers-vereentot de regeering gericht inzake de tariefwet. Het is veel to lang voor ons dan dat wij het in zijn. geheel kunnen opnemen, maar enkele gedeelten la ten we hier volgen ter kenschetsing. De adressant betoogt o. a. i dat hij betreurt, dat de minister tevens verklaarde, dat Z. E., wat de theorie be treft, in beginsel vóór do leer van den vrijhandel is gestemd, daar hij meent, dat wanneer do minister toestemt dat de leer des vrijhandelaars theoretisch juist is, hij rijn protectionistisch standpunt niet wei nig verzwakt dat dit te meer klemt, waai- Z.E. tevens verklaart, dat hij van meening is, dat de laatste jaren de economische toe stand hier te lande vrij gunstig is, waaruit de gevolgtrekking zou kunnen worden ge maakt, dat de leer der vrijhandelaars ook in de praktijk voor ons land de eenig jujste zou gebleken Zjjn, dat deze verklaringen van den minister ondergeteekende des te bedenkelijker voor komen, waar pas de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid een hoek heeft doen verschijnen onder den titel „A general vfiew of trade and industry in the Nether lands", Waarin, zij het dan in een vreemde taal, ten duidelijks te getuigenis afgelegd wprdt van den grooten bloei van vele tak- ken van bedrijf in Nederland, dat hij met hij met de meeste bescheidenheid opmerkt, dat dergelijke verklaringen, als de hierboven aangehaalde haar niet geschikt voorkomen, om de dringende noodzakelijkheid van een verandering in de richting onzer handels politiek te doen uitschijnen. Een dergelijke ironie is, zou men zeggen, nog al voelbaar. Toch liepen er velen in. Maar er is nog erger van dien aard in „dat het natuurlijk niet kan worden ont kend dat als hot buitenland tegen onnatuur lijk lage prijzen zijn producten aan ons af staat hierin voor ons land eenig voordeel moet schuilen, vooral wanneer men bedenkt dat vele producten door onze bestaande nij verheid verder verwerkt worden en het totaal der invoeren uit het buitenland in 1910 meer dan 3265 millioen gulden heeft dat hieraan echter niet veel gewicht mag worden gehecht, dat hot niettemin ©enigszins vreemd aan doet, in het verslag der commissie te lezen, dat voorstanders van de Tariefwet hel in de omstandigheden nutteloos oordeel- DE MANNEQUIN De geschiedenis der verkleed partij dor hertogin van Poli coejjr. uit het Engelsch 1. van. ANNA ALICE CHAPIN. Zoo lang had ik geleefd in den wervel storm van mijn eigen gedachten, dat toen Felice me herinnerde aan de verkleedpartij van de hertogin, van Folicoeur ik smakelijk moest lachen. Een gemaskerd ball En ik... ik had daar heen gemoeten I Na een week vol zwarte kwelling, vol schrik, beproeving en berouw, terwijl al die ellenden nog verdubbeld werden door een mij zelf opgelegde ©nb- bouding, waarin ze gelegenheid hadden, zich vÓUeT te ontwikkelen, na een zoodanige week ®oest ik mijn verwarde haar opmaken, mijn bl'eeke wangen rood verven en vroolijk uitgaan in de vroolijke wereld. Naar men weet, wordt in het buitenland die vrouwelijke persoon „mannequin" genoemd e nieuwe costumes uit dames'-magazijnen aantrekt en •zich daarmee bij wijze van reclame nok bpjten vertoont. den om een pleidooi voor het protectionisme te honden, dat ©r toch onvergankelijke protectionis tische waarheden bestaan, zooals het dogma van de egalisatie van productievoorwaarden waarop bjj monde van vele leden der com missie terecht werd gewezen, dat het gelijkmaken van de productievoor waarden m ons land met de onderling zeer verschillende productievoorwaarden in vele andere landen, een onmogelijkheid lijkt, kan ,gcen reden zijn om het niet te beproeven een staatscommissie is snel benoemd en ge ïnstalleerd, „where there is a will, there is a way". dat als tweede argument van protectionis tische zijde in het Verslag terecht wordt aangehaald, dat jaarlijks duizenden. Neder- landsche arbeiders naar Duitschland trekken, dat ondergeteekende toegeeft, dat Uit argu ment niet van veel beteekenis is gebleken, nadat door professor Treub in een bekend tijdschrift do door ons, proteclionistem, zamelde cijfers en de daaraan vastgeknoopte beschouwingen zjjn gewogen en te licht be vonden, dat hij echter meent, dat dit argu ment door ons niet kan worden, gemist als zeer sprekend tot de grooto massa des volks, en dus door ons in geen geval moet worden losgelaten." En zoo gaat het ironisch voort iu algemeene economische beschouwingen, waarvoor pom penmakers wel nooit aanleiding zouden vinden. Eerst aan het slot komt het adres terecht op het eigenlijke vak van de adressantcol, dat doet idan ook de deur dicht, of liever geheel open, want wie dan aiiet de mystificatie snapt, heeft of slecht of in 't geheel niet gelezen. Dat gedeelte luidt dat onze Bond intusschen volkomen te vreden gesteld is door het Tarief-Ontwerp, dat de rechten op pompen en pompwerk- tuigen voor vloeistoffen cn gassen ver hoogt tot 6 o/o van de waarde, kan geens zins worden getuigd. Onze Bond aanvaardt deze verhooging slechts als tijdelijk en rekent stellig op een latere verhooging der inkomende rechten, zooals in alle protectippistische landen steeds is geschied Als einddoel verwacht onze Bond een zeer matig recht op liet rivierwater, dat hier ui,t hot buitenland wordt ingevoerd, of zoo er technische bezwaren mochten zijn, om al het rivierwater aan de grenzen te be lasten, zou onze Bond dit met een ver- bruiksrecht willen belasten, zoodra het bui- tcnlandsche water uit onze rivieren, hetzij voor fabxieks- of andere doeleinden, in gebruik wordt genomen. Als er óén buitenlandsch product is, dat ons vaderland letterlijk overstropmt, dan is 't het rivierwater, daarvan kan de mi nister van financiën terecht zeggen, dat het tegen ojvuUuurljfk lagen prjjs, ja voor „niets" woTdt geleverd. Het spreekt wel vanzelf, dat het water dat wy uit den vaderlandschen bodem moe ten (oppompen tegen, dit gratis door het buitenland geleverde water onmogelijk in prijs kan concurreeren. Onze Bond vraagt echter slechts een zeer laag invoerrecht op rivierwater, zopdat het voordeeliger wordt pm norton- en andere pompen te laten slaan dan het water uit cenig© rivier te putten of te gebruiken. Een dergelijk matig recht op rivierwater zou aan alle pompenmakers en aan vele andere bedrijven, wij denken aan buizen fabrikanten, machinefabrieken, leveranciers van caoutchouc en ook aan onze belang rijke stroo-industrie om bevriezen der pompen gedurende den winter te voorko men vpor zeer langen tijd werk ver schaffen en al die voordeden brengen, die door de protectionistische leden van de commissie van voorbereiding van het wets ontwerp tot vaststelling cener nieuwe Ta riefwet worden verwacht. Adressant verzoekt derhalve dezen en kelen nieuwen tariefpost aan de lange lijst der belaste artikelen van het ontwerp wet toe te voegen. VAN DER ZWAAG EN DE S. D. A. P. Eenogen tijd geleden heeft de heer G. L. van der Zwaag in „De Klok" bekend gemaakt, dat van zijn kant geen steun te verwachten was voor de caadidatitur van mr. Mendels, door de S. D. A. P. in het district Schoterland gesteld, omdat hij in die candidaatstellingniet gekend was. Daar nu, do heer Mendels ook candidaat gesteld was door de aideeling Amsterdam II van de S. D. A. P, wendde zich het partijbe stuur tot het bestuur van genoemde afdeeling met verzoek, door haar een motie lo laten nemen, waarbij mr. Mendels werd verzocht zich alleen 'beschikbaar te stellen voor de „propagonde te Amsterdam", zoodat hij zich (gemakkelijk in Schoterland kon terugtrekken en ruimte laten voor een anderen candidaat. Een daartoe strekkend voorstel "werd daarop, naar het „Hbld." meldt, door twee bestuurs leden van de afdeeling Amsterdam II gedaan, doch ernstig bestreden. Het werd dan ook ver worpen, met slechts een viertal stemmen voor, zoodat de kans uitgesloten is, langs dien tegemoet te komen aan den wensch van den heer Van der-Zw-tag. Mede naar aanleiding van deze houding dei- leden, verklaarden de voorzitter en de 1ste secretaris dier afdeeling de heeren Bol en Roozelaar, hun functie neer te leggen. Opmerking verdient ook de tegenstelling tus- schen dat aandringen van het hoofdbestuur om aan. de wenscben van Van der Zwaag te ge- moet te komen, en de hooghartige verklaring van „Het Volk" dat er niet aan gedacht zou worden Van der Zwaag te kennen bij de candidaat stellin g. Dit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, Th. S. Roes, kanunnik, de ken en pastoor te Utrecht is aan den luit.-kol. der mariniers P. J. van Trooijen wegens langdurigen dienst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van een pensioen van. f2250 's jaars is bij het korps mariniers bevorderd tot luijt.-kol., de kapitein J. P. A. Termaat, en aan dezen luit.-kol., op verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 2085 's jaars zijn bij gemeld korps bevorderd tot ka lk zat voor mijn toil'et-spiegel en bestu deerde mijn eigen, verwilderde beeld. Dat was ik, Cleo de Vincennes, een der aardigste jong gehuwde vrouwtjes uit Parijs. Maar slapeloosheid, verdriet, onzekerheid en woede hadden mijn oogen een zonderlinge, opengesperde uitdrukking verleend en (bad mijn mond doen kwijnen, waardoor ik tien, neen, vijftien jaar ouder scheen dan ik was. Alles was begonnen met een „flirtation" met Philippe de Pavaney. Hij was dol op me. de heele wereld wist het, behalve mijn. man, maar nooit had hij me zijn liefde bekend tot den avond, dat we „Thais" in do opera hoor den. Na dat heerlijke, verleidelijk© nummer, waarmee het tweede bedrijf besluit, en dat den harlstochtelijken monnik met de door dringende, gruwelijke liefelijkheid van zijn melodie nederslaat, leunde Philippe achter over mijn stoel, terwijl niemand op hem lette, daar het duister was en de menschen in de handen klapten, en gaf een kus op mijn arm, zwak fluisterend, dat ik liefelijker was dan „Thais" zelf. Natuurlijk was het dwaas, dat te beginnen, en dan in de loge van een opera. Zulk een domheid heb ik nooit kunnen ver geven, maar, per slot van rekening, het was do invloed van de muziek, zoodatach, ten slotte kon niemand hem dat kwalijk heb ben (genomen. Maar Hughes liad het gezien I Stel u dien toestand eens voor! Wat hielp het, hem de waarheid te vertellen? Dat Philippe me tevoren nooit gekust had, was geen bewijs, dat hij verliefd op me was. Ik had me dikwijls verbaasd afgevraagd, waarom hij daarover niet met me sprak. Maar wie zou dat daarna geloofd hebben? In ieder .geval geloofde Hughes het niet. Thuis maakte hij rreeselijk schandaal. Daarna zag ik Hughes noch Philippe, die héele, zwarte, vreeselijke week. Nu ik daaraan terugdenk, weet ik niet, wat ik het meeste was: ongelukkig of boos. Dat alles scheen me zoo overbodig en zóó tot woede prikkelend. Natuurlijk had ik nooit aan Philippe als laan een minnaar gedacht, slechts als aan iemand, die buitengewoon cor rect was en aangenaam was en. die me al den tijd, dat hij bij me was, met me zelf erg in mijn schik deed* ;zijn. Ik was ernstig en waarachtig trouw aan Hughes, als hij mij mijn gang liet gaan. Ik be wonderde hem meer dan e enigen man, dien ik kende en was tot over de ooren op hem ver liefd toen we trouwden. Ten slotte was dat toch pas een jaar ge leden; ik geloof, dat het voor mij heel ge makkelijk geweest zou zijn even erg op hem verliefd te blijven. Maar in den regel was hij tamelijk terughoudend en op een afstand en ge woonlijk moest ik me afvragen of zijn mond op een bepaald oogenblik al of niet glim lachte onder den ijzer-grauwen knevel. Ik was negentien jaar en lichtzinnig. In di© week schreide ik zoo lang, tot ik zijek werd, maar Hughes wilde mij niet zien en pitein, de eerste-luit. J. Oeletot luit.-kol., de kapitein L. de Jonge Oudraat, en tot kapitein, de eerste-luit. C. R. van Bhjen- burgh zijn bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gezondheid 1st© kl., de officieren van gezondheid 2de kl. G. K. Fuchs en R L. II. J Rijfkogel is de tot kapitein bevorderde lste-luit. der infanterie van het leger in Ned.-Indië, W. Bueno de Mesquita ontheven van den verderen duur van zijn detacheering bij de landmacht in West-Indië. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en landbouw, zullen deze week niet plaats hebben. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te San Francisco waarschuwt een circulaire der arbeidscommissie aldaar ar beidsloze mannen en vrouwen tegen het ko men te San Francisco en in hot algemeen in Californië, om aldaar werk to zoeken. Het aanbod van arbeid overtreft verreweg do vraag en medcdeelingen welke het doen v komen alsof er een vraag naar arbeid zou bestaan in verband met do a.s. internatio nale tentoonstelling in 1915, zijn als valsch en misleidend te beschouwen. UIT 00ST-INDIË. De inlandsche rechtsschool. Een gebeurtenis van beteekenis wordt in de Indische bladen vermeld, n.l. het eind examen aan de Inlandsche rechtschool. De gouverneur-generaal toonde zijn belangstel ling door er een gedeelte van bij te wonen. Aan alle zes candidaten kon het diploma van Inlandach rechtskundige worden uit gereikt. Bij de eenigszins plechtige meedeeling van den uitslag hield de voorzitter van de com missie van toezicht mr. dr. M, S. Koster, een ernstige toespraak. Hij wenschte de geslaagden met hun verworven diploma geluk, doch wees er hen tevens op, dat zij nu op den drempel stonden van de harde school des levens. De positie van den Inlandschen rechtskundige zal in den eersten tijd niet gemakkelijk zijn, omdat hij te strijden zal hebben tegen vooroordeel en wellicht tegenwerking, zoowel van Inland sche als van Europeesche zijde. Spreker wees de inlandsche juristen evenwel op het voorbeeld van de inlandsche artsen. Vijfen twintig, dertig jaren geleden werd ook ge twijfeld aan de mogelijkheid om van inlan ders goede medici te maken en thans is de inlandsche arts een onmisbare en hoog gewaardeerde schakel geworden in onze samenleving. Dat kan en moet later ook getuigd worden van den inlandschen rechter. Het is nu eenmaal een leit dat het den inlander moeilijk valt tegenover afwijkende meeningen en strijdige belangen van aan zienlijken en hooggeplaatsten aan eigen inzichten vast te houden, en zoo kan, zei de heer Koster, zeer zeker voor u, kinderen van uw volk als ge zijt, het oogenblik komen dat het u strijd tegen uw aanlegen uwe aangeboren neigingen zal kosten om recht te spreken naar uwe overtuiging. Houdt dan moedig stand, en wordt en blijft eerlijke, onpartijdige rechters. Persdelict. Naar het Soer. Handelsblad meldt, over weegt de officier van justitie te Soerabaja het instellen van een vervolging tegen den heer M. van Genns, hoofdredacteur, en den heer J. M. Plante Fóbure, redact ur van het Soer. Handelsblad terzake van ra dat blad versehenen en uit hun pen gevloeide artikelen en entrefilets, die den resident Einthoven onaangenaam hebben aangedaan De kinacultuur. De vorige maand vergaderde onder presi dium van den heer Lovink het bestuur van vereeniging tot bevordering van de be langen van de kinacultunr. In hoofdzaak zoo weid ter vergadering medegedeeld staat vast de oprichting van een gou- vernements kinine-fabriek. De fabrikanten zullen er zich niet meer tegen verzetten. Vrij algemeen is men van meening, dat thans een fnsie met de fabrikanten zal volgen op een basis van 5 cent per unit en een contract van 3 jaar. Daarover zou een rgadering op 20 Jnli beslissen. Dit Stad ei Provincie. Uit Middelburg. Het Middelburgsch muziekkorps hoopt Vrjj- dag 16 Aug. des avonds ten 8 uur een muziek uitvoering te geven op het Molenwater. Het Zondagavondconcert dat gisteravond in het „Schuttershof" zou zijn gegeven is met het oog op het slechte weer acht dagen uit- Uit Vlisaiugen. Met de nachtboot „Mecklenburg" der S. M. Zeeland" is Zondagmorgen te V1 i s s i n- gen aangekomen H. K. H. Prinses Victoria van Sleeswijk Holstein, zuster van den kei zer van Duitschland, met gevolg. Per aan- sluitenden Zuidduitschen mail trein, waarin een salonrrjtuig was geplaatst, weid de reis naar Frankfurt voortgezet. Uit Wftloheren. De koetsier L. D., in dienst bij den win kelier W. Ovaa te Souburg, viel Zater dagmiddag met het paard. Hij kwam daarbij met zijn been onder het dier terecht, waar door zijn voet ernstig werd bezeerd. Zaterdagmiddag vergaderde de raad der ge meente Serooskerke. Vastgesteld werd de rekening der gemeente over het jaar 1911. De ontvangsten bedroegen f 9617.94 en de uitgaven f8879.72. Er is dus een goed slot van f738.22. Het percentage van den aanslag in de ge meentebelasting wordt met ingang van 1 Jan. 1913 met een half procent verhoogd enalzoo gebracht van V/s op 2 «/o. Daarop werd de begrooting over het jaar 1913 vastgesteld, welke in ontvangst en uitgaaf bedraagt Jf 8868.95. Uit ZRid-Heveland. Zondagavond omstreeks elf uur hoorde de slager H. in de Voorstad te Goes, die reeds ik Philippe niet. Toen herinnerde Félice me aan de verkleedpartij van Folicoeur. En ik lachtp. Maar alles in aanmerking genomen, zou dat toch ©en gelukje zijn. Gedurende een kort© poos zou ik eenige verdrietelijkheden kuimjen vergelen. Plotseling besloot ik, te gaan. En het lijkt me, dat de hemel de toe- standjen raar regelt voor vrouwen, die fatsoen lijk willpn blijven. Félice biaeht me nl. een briefje van Philippe „Lipve schoon©. Wat kan dit ongeluk ver- dar voor ons, van nut zijn? Ik weet, hoe ik u aanbid, ©n u, u die niets dan teederheid en bevalligheid zijt, kunt u geheel ongevoelig blijven voor de gevoelens, die ik voor u koester. Kom vanavond naar het bal der her togin ien daarna reizen we samen weg. Tref de noodige voorbereidingen, mijn innig geliefde, zooals ik de mijne zal treffen, en dan, allonsEen leven van liefde tezamen! de uwe voor altijd, P." De vermetelheid I En tpcb scheen het mij op dat oogenblik (ellendig, eenzaam en gedrukt) zeer, zeer bekoorlijk, om aanbeden te worden. De woorden „de uwe voor altijd" hadden zelfs een wondervoilen klank. Ik lijk op een katje. Ik moet op het juisto oogenblik en op de rechte wjjze worden ge streeld en geliefkoosd en vertroeteld. Dan moet er met me gespeeld worden. Dat moet. Ik antwoordde niet. Dat stelde mijn geweten natuurlijk een beetje gerust. Maarik be gon er werkelijk over te denken, te gaan- ,0, dat was heel slecht van me. Maar ik was negentien en lichtzinnig en Hughes stelde nu geen belang meer in mij* en nooit was ik er in geslaagd, uit te vinden, of hij onder den ijzer-grauwen knevel kon glimlachen. Dus zei ik tof FéliceKom. We gaan naar Goujet eu ik trek mijn nieuwe japon aan- Ik herinner me nu, dat ik er een voor vanavond besteld heb en de markies koos de kleur. Do markies is Hughes. Tijden tevoren had hij de kleur uitgekozen, een werkelijk aan biddelijk blauw. Hij zei, dat hij dat koos, om dat dit een lieve kleur was, en niet ali te opzichtig voor een dame. Philippe zou ge zegd hebben, dat dit dezelfde kleur was als mijn oogen. Ik drong er op aan, op weg naar de Rue de la Paix stil to houden, om een domino voor dien avond te bestellen en ik voelde me koortsachtig opgewonden. Félice schudde maar het hoofd, mompelend „Moeder Maria, Moeder t Maria", toen ze mrjn beugeltasch en mijn mof ppraapte. Ik het die zesmaal vallen, voor ik Goujet bereikte. Ik geloof, dat ik die arme Fébca bang maakte, die werkelijk erg op me is ge steld, even blij als ik met mijn plotselinge vreugde na die zeven dagen, dat ik gepruild had. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1