MIDDEIjBUMSCHE C0ER1IT. I K' 185. 155* Jaargang. Woensdag 7 Augustus. Eiddelburg 6 Augustus. Dit de Staatscourant. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw. Recbtzaken. 1912. Du» couramt veriohijnt da gelijk», met uitzondering van Zon- en Fee»tdagei. CïiJ» per Kvnrtanl, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatien in Nederland franco pp f2 Afzonderlijke nummer» ko»ten 5 cent. A dvartentiö n bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu««en daarvan zijn aan het bureau te bekomen. A4v»rt«ntiBn voor het eeritvolgende nummer moeten de» middag, vóór één nnr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie» d 20 cent par regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regel» f 1.50elke regel meer 20 oent. Beolame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die «ij innemen. Tot de plaatiing van advertentiön en reclame», niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Algeaneem Adverteitlfc-EnF» #1 A, DE LA BAB As., N.Z. Voorburgwal &66, Aannterdaxi. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM. De »St. CrU van heden bevat de wet (»Stsbld« no. 249) van den 15eu Juli 1912 tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramids, van Philippine over Ter- neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. EEN DEPARTEMENT VAN LANDS VERDEDIGING. Naar aanleiding van wat dezer dagen wödier is verluid omtrent "het vormen van een Departement van Landsverdediging, !zegt de Haagsche correspondent van het „Hand." te kjipcen medeiieelen (dat nog' dit jaar het K. B. zal verschijnen, waarbij de Depaxtemen- teh van. Oorlog ten Marine worden saamge- -smolten tot één Ministerie van Landsverdedi ging, al zal dit K. B. dan ook nog niet dadelijk in werking kunnen treden. Immers, het zal noodig zija om, bij gelijktijdig in te dienen vnjei^iagaontwerp de begrootingen der beide Departementen voor het. dienstjaar 1913 zóó te xi, dat zij tot ééne begroeting worden en daarvoor is natuurlijk de der Staten-Generaal vesreascht. Ook zal eene wettelijke voorziening moeten wonden getroffen in zake die wetten waar van de uitvoering thans is opgedragen aan de Ministers van Oorlog en van Marine. Toorloopig zal de fusie zich formeel bepalen tot de beide eerste afdeelingjen der begroo- tinge». van het Vie en VIII© Hoofdstuk en tot het benoemen van twee Directeuren-Generaal één (voor do zaken der Zeemacht en één voor die der Landmacht. Verder wil men aan vankelijk nog niet gaan, omdat men eerst eens wil zien hoe de nieuwe regeling werkt en ook omdat men niet wenscht te praejudiceeren op het rapport dat door de Indische defensie - commissie zal worden uitgebracht en dat op de organisatie der Nederlandsche Marine van grooben invloed kan zijn. Voorts heeft dit beperken der samensmel ting het voordeel, dat men den gelegden band daxtelgk weer kan losmaken, indien, bij veranderde politieke constellatie, dit wen- schelgk mocht worden geoordeeld'. Daaren tegen. bestaat wel het voornemen om reeds spoedig eene reorganisatie van den Generale® Staf ter hand te nemen in dien zin, dat er dan komt een Algemeeme Staf van landsver- dedi$mg die dus bestaan zal uit personeel, van de landmacht en van do zeemacht en die terwijl thans de Generale staf buiten het departementsverband staat een deel zal Uitmaken van het nieuwe departement, zoodat de chef van dien Staf de naaste en rechtstneeksche adviseur van den Minister wordt in alle zaken die de Nederlandsche de fensie betreffen. De Nieuwe Crt. bericht, dat de voorstellen tot het instellen van een departement van landsverdediging reeds zgn doorgezonden aan den Raad van State. Het de Maatschappij „Zeeland' naar Kiel en naar de Oostzee. De oorlogshaven Kiel. Trouwens, reeds wanneer meu het einde van het eerste deel van den Dustembrooker wag heeft bereikt en bij Bellevue is aan gekomen, gaat alle grootestads-karakter wijken en gevoelt men liet landelijke der Sleeswijk- eehe omgeving; heerlijk dicht boschage is het dat den wandelaar dan omringt en dat hem dan (moeilijk moet doen gelooven, dat zoo on middellijk nabij d© wierken liggen, die aan de beschaving van den modernen tijd her- DE VRIJZINNIGE LANDDAG TE C0EV0RDEN. De landdag Werd door 1200 bezoekers bij gewoond het terrein met zijn vlaggen maagje een vxoolijkon indruk. De opening liad plaats door den heer Ament uit Den Haag, vice-voorzitter van den Bond van Vrijzinnige Pro/i agandaclubs. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, dat het ter- rem afstond, ook aan de loden van Burger plicht te Coevorden, die hadden uitgevoerd, Wat het boindsbestuur in groote lijnen had aan gegeven, en ook aan de Zangvereeniging Jong Holland die belangeloos wilde medewerken fot het 'weislagen van den dag. Hierna werd het woord gevoerd door den heer G. Wegs, te Coevorden, voorzitter van Burgerplicht, die een welkomstgroet bracht aan de sprekers en de aanwezigen en daarna het woord igaf aan de heeren Roessingh en De Jong. Dr. P. H. Roesingh bad tot onderwierp „Ons Volksonderwijs". Spreker wenscht ge- liandhaafd te zien onze natiopale school, onze volksschool en behouden het artikel, dat Thorbecke in de grondwet heeft gelegd. De heer W. de Jong had tot onderwerp „Wat pos van de Tariefwet te wachten staat" Hij ging het ontwerp-Tariefwet na in zijnoor- sprankelijken en zjjn tweeden vorm en criti- 6eeide in scherpe bewoordingen wat hij noem de den aanslag op de arms ten der armen. Na eenige muziek- en zangnummers was het woord aan den heer F. W„ J. Drion, die mi nister's Talma's sociale wetgeving critiseerde en 0Pwekte tot samenwerking in 1913 van de vrijzinnigen. Mr. F. A. v. Engen (niet van Embden, zoo als wijl gisteren schreven) had tot onderwerp „Wat heeft deze regeering voor onze defensie gedaan"? Spreker antwoordde op deze vraag: Niets en zelfs minder dan niets. Dr. J. H. J. Vos richtte een krachtig! woord tot «te jongeren. De laatste spreker was de heer G. Polak Daniöls, die sprak overDe rechtsche par tijen en het kiesrecht. Met hartelijke dankzegging voor de flinke opkomst sldot de heer Ament daarna de land dag. Het Stbl. no. 194 bevat een Kon besluit tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 15 October 1885, houdende vaststelling van voorschriften (omtrent het vervoer, den in-, uit- en doorvoer, verkoop en opslag van bus kruit en andere ontplofbare stoffen. Voor een plaatsing als cadet aan de cadet tenschool te Alkmaar komen in aanmerking voor den dienst hier te lande: G. A. van Angelbeek, J. E. Vemer, C. Tersteege Dey- kerboff, E. R. J. G. Verspijck, J. A. E. van der Horst; voor den dienst in Ned.-Indië: A. Weeda, P. A. G. Hubeler, M. Lips, W. van Kuilenburg, C. van den Hoogcnband, C. H. Statins Muller. Uit Middelburg. De aandacht van reizigers alhier voor de electrische tram naar Vlissingen zij er Tan af Bellevue ook heeft men een uit nemend overzicht over geheel de Förde. Men ziet aan den overliggenden kant het aardig «elegen Kitzeherg, waar in een boschrijke «treek een igeheel villapark zich uitstrekt; een deel van do Kieler bocht, dat in zijn kalme rust een zoo geheel ander karakter vertoont dan de juist tegenover liggende oever, welke de uitmonding van het Oostzee- kanaal met geheel haar bedrijvige omgeving, en onmiddellijk daarnaast Friedrichsort met aïjn groote kazernes toont. vaart men met een der kleine bootjes, the hot geregeld verkeer in/de Förde on- verder, dan komt al meer en meer de natuur het eerst do aandacht vragen. Dan komt men bij Heikendorf, dat badplaats op zich zelf is en bekend vooral door den hoogen toren, vanwaar men bij helder weer de Deensche eilanden kan zien. Dan komt men aan Möltenort, dat een schilderskolonie gaat vormen; dan komt men ten slotte de zoogenaamde Gründen, prachtige bosch partijen, die stijl omhoog loopen en even stijl naar zee afdalen, geflankeerd aan beide kan ten door een machtig fori, achter zich een blik schenkend in een boschrijke omgeving, door welke een schilderachtige landweg loopt aan Labö, dat het meest bezochte en ook het meest beteekenende badplaatsje in geheel de Förde is. Hier eigenlijk alleen is van een werkelijk mondain badleven sprake, hier ko men ook badgasten die met Kiel niets te maken hebbenbier is een strand zooals menige meer bekende badplaats het zich zou wenschen. Labö ligt in de „Probstei", een 1 uitgebreide en zeer vruchtbare landstreek, die in haar vroegere onderhoorigbeid aan het klooster van Prectz de oude Holsteinsche af komst toont en deze afkomst nog bewaard ziet in de gehechtheid der bewoners aan 1 Icleederdracht en gpbruiken. Labö is voor alles karakteristiek, is niet al leen badplaats, doch heeft ook een innerlijk aan do landzijde, dat Jörn Uhl doet spreken als stond hij voor ons gelijk Frenssen hem op gevestigd dat tengevolge van het ver nieuwen van het bovendek der Langeviele binnenbrug de tram vertrekt van het mili tair hospitaal. Het werk zal nog eenige dagen duren. Door de politie a,lhie.r is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere vrouw S., beschul digd van diefstal van kleedingstukken. Uit Zaid-Beveland. In de Maandag te Kruiningen ge houden raadsvergadering, deelde de voor zitter mede, dat de heer De Grooff is benoemd als lid der gezondheidscommissie, en dat de muur langs het kerkhof voor f 275 besteed is aan den heer Baveco. Ver der werd een wijziging aangebracht in de verordening, waarbij de jaarwedden van het onderwijzend personeel geregeld zijn, in verband met de in werking treding der nieuwe militiewet. De rekening van het algemeen armbestuur toonde aan ontvangst een som van f4347.03 en aan uitg. f 3373.425, zoodat het goed slot f 973.60 s bedroeg. De begrooting over 1913 werd in ontv. en uitg. vastgesteld op f 5187.151. Als onderwijzeres werd benoemd mej. P. J. van Dijke alhier, no. 4 der voordracht, met 6 van de 10 stemmen, terwijl 4 stemmen waren uitgebracht op mej. E. Larooy te Ooltgensplaat, no. 1 der voordracht. -0 Uit Tholen. De commissie welke ten doel had te trachten tot eene overbrugging der Een dracht en dus tot eene vaste verbinding vau het eiland Tholen met den vasten wal te geraken, heeft hare taak neergelegd, omdat het haar tengevolge der hooge kos ten niet is mogen gelukken deze zoo hard noodige overbrugging tot stand te brengen. o Uit Sint Philipslend. In de jl. Vrijdag te St. Philip sland gehouden vergadering der Vereenigïng van Burgemeesters eu Secretarissen in de eilanden Tholen en St. Philipsland waren elf leden tegenwoordig. Besprekingen hadden plaats over de drink waterleiding in 't eiland Tholen over het afteekenen der zakboekjes der milicien-ver lofgangers en over het Provinciaal blad no. 105, handelende over de bezoldiging der gemeente-veldwachters. Verder werd breedvoerig gediscussieerd over de gezondheidscommissie in 't eiland Tholen en met meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarbij de Vereeni- ging als haar meening te kennen geeft dat de redactie de aanschrijvingen gericht tot de collega's van Burgemeesters en Wethou ders, door genoemde commissie, niet altijd voldoende de verhoudingen weergeven die tusschen de gezondheidscommissie en gemeentebesturen moet bestaan. Nog werd aan H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid harer jaardag een telegram van gelukwensch gezonden. Uit Z.-Vlaanderen O. D. De St. Crt van heden bevat den tekst van de op 10 Januari 1912 te Brussel onder- teekende verklaring betreffende de grens. ons geteekend heeft. En van. Labö zijn. wg spoedig langs eon weg, die eerst het strand volgt, dan boven den stijl afvallenden oever gaat, in. Stein, het laatste plaatsje der Förde, waar ook het station voor redding van schip breukelingen is gevestigd. Hier zijn wij fei telijk uit den Kieler bocht; en wanneer wij 'dan nog verder gaan en in Schönberg be landen, zijn wij zelfs recht tegenover Billk, dat aan de andore zijde het uiterste punt van den bocht vormt. Vandaar uit geeft de andere oever der Förde gelegenheid genoeg om langs een bijzonder mooien weg over Friedrichsort weder huiswaarts te keeren. Maar het igrootste onrecht zou men Kid wel aandoen, wanneer men alleen sprak van zijn haven, zijn stadsaanleg en zijn omringen de natuur, voorzoover deze zich in de zee uit spreekt en wanneer men tegelijkertijd ver zuimde iets te vermelden van de heerlijk landelijke omstreken, die Kiel bijna aan alle kanten insluiten. Reeds voordat men aan Holtenau is gekomen, bemerkt men deze schoone omgeving, en nog sterker is dit het geval wanneer men verder doorgaat in Slees- wijk wanneer men langs Eckernförde waar aan de (geschiedkundige herinnering is ver bonden van het zeegevecht van 1849 tus schen Deensche schepen en Sleeswijk-Hol- steinsche strandbatterijen eindelijk geraakt tot het zoo mooi gelegen Flensburg, vanwaar men prachtige uitzichten over geheel het om- regeling in het kanaal van Gent naar Terneuzen, inhoudende de erkenning van de noodzakelijkheid van het verplaatsen van zekere grenspalen tusschen de gemeenten Selzaete en Sas van Gent. Bij gelegenheid van het 29 Sept. te vieren 300-jarig bestaan van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te IJ z e n d ij k e zal het eenig overgebleven gebrandschilderde kerkraam, dateerende van 1658 en geschenk van de stad IJzendijke aan die kerk, geres taureerd worden. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden zitting kwam opnieuw aan de orde het rapport over het verzoek van den Chr. Nationalen Werk mansbond om vanwege de Ned. Herv. Kerk hooger onderwijs te doen geven in het .Sociale Christendom". De conclusie van de commissie luidde niet te treden in het gedane verzoek, aan gezien het voorgestelde voorshands zeker niet bereikbaar is op de door den Bond voorgestelde wijze (t. w. het aanstellen van een kerkelijk hoogleeraar of opdracht aan een ot meer der tegenwoordige hoogleeraren). De heeren dr. Visser en O. Schrieke dienden het voorstel in De Synode stelt een bedrag beschikbaar voor het houden van voorle zingen vanwege de Ned. Herv. Kerk over de maatschappelijke vragen uit christelijk oogpunt bezien voor studenten aan de Rijks- Universiteiten. Dr. Van Nes meende, dat gevaren zijn verbonden aan een optreden van de Synode zooals door de voorstellers is bedoeld. Er roepen bovendien ook andere vraag stukken dan de sociale om behandeling. Ook zou in het sociale christendom onder wijs kunnen worden gegeven op onge- wenschte wijze, bijv. door een z. g. ehris- telijben sociaal-democraat. Eenige sprekers sloten zich bij deze zienswijze aan, anderen verdedigden het voorstel, dat ten slotte werd aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Houwerzijl L. van Wijk te Krommeniete Duisburg ds. W. B. Einkema te Renkum. Ned. Israëlitische Kerk. Tot leeraar te Alkmaar is benoemd de heer A. P. Salomons te Rijssen. Zaterdag was het in Amsterdam feest voor oud-leerlingen der Rijkskweekschool voor Onderwijzers, van 1907'11 alhier. Op initiatief van eenige hunner waren ze uit alle oorden des lands naar de hoofdstad gekomen. Dat er heel wat vioolijke herinneringen aan Middelburg en zijn heerlijke omgeving opgehaald zijn, Iaat zich begrijpen, zoo schrijft onze berichtgever. - Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Zutphen de heer dr. H. Offerhaus te Sneek. - Tot leeraar in Nederlandsche tual en letterkunde en geschiedenis aan de H. B. Scholen te 's-Gravenhage is benoemd de heer J. A. Roetert Fróderikse, thans tijdelijk leeraar. - In den Belgischen »Moniteur" wordt bekend gemaakt, dat de invoer van slacht- runderen en schapen uit Nederland en Frankrijk herkomstig en bestemd voor het openbaar slachthuis van Chfttelet, is toe gestaan. De invoer moet plaats hebben over de tolkantoren, welke voor den import van levend vee zijn aangewezen. St. Crt. ATTondissemcnIs-Rechibatüc te Middelburg. Zitting van 6 Aug. 1912. Heden werden geen zaken van bijzonder ge wicht behandeld De eerste beklaagde was Geert D oud 53 jaar, zonder vaste woonplaats cn te Middel- burg gedetineerd wegens bedelarij. Den 8sten Juni kwam bekl m Middelburg aan de woning van mej. Dekker Hij vroeg daar aan do buitendeur van de woning om een aalmoes. De vrouw gaf hem een paar centen. Bekl. reide nog wel te kunnen werken Het O. M. vroeg 12 dagen hechtenis De rechtbank veroordeelde beklaagde tot die straf. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen Hendrik van G, 23 jaar, horlogemaker, zonder vaste woonplaats. Deze beklaagde was omstreeks het midden van Juni te Sluis. Hij stond o.a. den 17den Juni op de Markt te Slui£ met een tafeltje Daar liet hg de menschen (spelen. Hg mam een riempje en legde daar lussen in. Het publiek moest daar dan met een potlood insteken. Dan trok hij het riempje aan. Kwam er een lus om het potlood, dan won menzoo niet, dan ver loor men een zekere som gelds Verschillende jongelui, o.a- zekere Gcers, speelden en verloren aan bekl. Deze legde nl. de lus dan hier en dan daar, waardoor zij op een dwaalspoor werden gebracht. De lus was dan voor hen niet te vinden. Geers won, toen bel voor niels ging, maar verloor met om geld spelen een halve franc. Getuige Verheg© verloor tweemaal een halve franc. En zoo nog eenige andere jongens. Zij allen verloren, zoodra het om geld ging. Bekl. zei, dat hij dan de lus toch evenzoq legde, dan wanneer hij de jongens leerde hoe 't ging. Bekl. reide dat hg eenvoudig de plaats van de lus een weinig veriegde, en de jongens haar konden vinden als ze goed opletten. De getuige Lere won eerst een kwartje, verloor toen twee kwartjes en daarna een gulden. ringend© land heeft; vanwaar mm het eigen aardige schilderachtige in het Slec3wijksche landschap zoo ten vollo kan erkennen en van waar men tot uren. ver neerziet op de ge kleurde daken der kleine dorpjes, op de al leenstaande huizen in het open veld. Men kan ook gaan naar Sonderburg en vanuit dit vriendelijk stadje den weg uitstrekken tot het eiland Alsem, met prachtige boschomge ving en met te midden van de rijke koren velden de herinnering aan de Düppeler Höhen, waar men in gedachten, in 1864, de moedige, 'jonge Kielsche studenten hun leven ziet geven voor wat hun, misschien ten on rechte, een ideaal toescheen, dat het kost bare leven waard was. Men kan, richt men zich tot den Holsteinschen kant, een geheel ander karakter van omgeving waarnemen men kan gaan naar de Westensee, men kan gaan naar het interessante Bordesholm, waar men in de oude kerk in de daar geplaatste graven de nauwe verbintenis terugvindt van dit land met het nabij gelegen Oldenburgmen kan pok gaan naa,"r bet vriendelgTc gelegen Bothkamp, waay pon vroeger wereldberoemde sterrenwacht was gevestigd, die nu ongebruikt wordt gelaten. Maar, wanneer men het beste wil genieten dat de omgeving van Kiel geven kan, dan dopt men goed al dit onmiddellijk in de nabijheid gelegene over te laten aan die genen, die langen tijd in Kiel kunnen door brengen, en doet men het beste zich dade lijk fc wenden tot dat deel van de omliggende landstreken, dat zich uitstrekt tusschen Kiel en Lübeck, dat deel, dat geheel het schier eiland inneemt, hetwelk de Kieler bocht van den Lübecker bocht scheidt. Dat deel, het welk in DuitschLand zoo goed bekend is en daar buiten helaas zoo onbekend, hetwelk ge- lieoten wordt de Holsteinsche Schweiz (Hol- steinsch Zwitserland zooals wij zouden (zeggen.) Daar is een Landschap dat het vlakke van het Sleeswijksche paart aan het glooiende van het liolsteinschewaar groote meren in boechachtigc omgeving zoo heerlijk en zoo koel zjju gelegen waai' in het midden het oude, eerbiedwaardige Plöm met de nu zoo bekende kadetten-academie, waar de tegen woordige Pruisische prinsen hunne opleiding ontvingen, herinnert aan tijden van weleer, toen er nog een onafhankelijk Holsteinwas. Daar leert men werkelijk een landstreek ken nen, die een onafhankelijk karakter heeft weten te bewaren. Wie Kiel bezoekt, ver- zuime niet den Holsteinschen Schweiz in to gaan en wie van Lübeck daarheen gaat, stelle er zich niet mee tevreden met een trein dat schoone landschap door te stoomen, maar zie ook do landwegen als fietser of als wandelaar, pm het werkelijk landelgke hier te waardceren. iHij zal zich, wc durven het ver zekeren, dien tocht niet beklagen. V. d. M (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1