BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. Handelsberichten. De vepgaderuig besloot een adres te verzen- (jen nan den raad, waarin zjj verklaart, dat lo. do belangen van een deel der neringdoen den daardoor ernstig worden geschaad; 2o. de gemeente niet den concurrentiestrijd op mik'een wijze mag aanbinden met de inge zetenen. Zij verzoekt daarom het raadsbesluit, waar bij tot de oprichting van dien winkel is beslo ten, m te trekken en in dier voege te wijzigen, dat worde opgericht een monsterkamer, waarin het publiek gelegenheid wordt gegeven inlich tingen in te winnen omtrent gas- en waterlci- dingsartikeleai, evenwel onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat de levering van die artikelen niet door de gasfabriek geoorloofd is („N. R. Ct."). De onderhandelingen lussclien de directie en de stakers te Veenendaal hebben geleid tot een overeenkomst. Vrouwen en meisjes zullen met 1 Aug. een half uur minder en met Jan. a s. een heel uur minder moeten arbeiden. De loon en worden thans met 2Vi pCt- en met Jan. 1913 weer met 2»/» pCt verhoogd voor alle wevers Ook de schafttijden worden beter ge regeld. Na deze concessies besloten de sla- kers heden het werk te zullen hervatten. De gemeenteraad van Ilenkum heeft met at^meoTiPi stemmen besloten tot aankoop van de uitspanning! De Westerbouwing, voor de som van f 65.000. Woensdagavond ongeveer zeven uur rie pen eenige kinderen, die aan den hoek der Wolwevershaven bij het Vlak te Dordrecht aan het spelen waren, dat er een te water was gevallen. Gelukkig kwam juist de dertien jarige' Jans'je Bouman aanfietsen. Zij zette- haar rijwiel tegjea een bank, trok haar man tel uit en zag, dat het ongeveer 6-jarig zoontje van D. uit de Hoogenieuwstraat in de haven lag. Het was hoog water en dus zeer diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich al spoedig op zijn rug en zonk met glazige lOOgjes weg. Jansje Bouman was direct te water gesprongen en slaagde er in het kind te grijpen. Zij bracht het al zwemmende tegen den kant aan er waren menschen te hulp geschoten en de drenkeling werd voor zichtig mot een haak opgehaald en naar huis gedragen. (D. Ct.) In de Boekhoratstraa,t te 's Gravcn- hnge is Woensdagochtend een. aldaar wonend spekslager onder do tram geraakt en dien tengevolge ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Nabij het drukke kruispunt van S. S. stoomtram en de electrische tram te 's Gra- venhage zou een vluchtheuveltje, des avonds electrisch verlicht, worden, aangelegd, ten einde den agent die hier het verkeer OP Bezuidenliout regelt, voor aan- of pverrijding te beveiligen. Het heuveltje is thans gereed. De agent, die er post heeft gevat trok dadelijk een groot aantal nieuwsgierigen en had op een zeker ©ogenblik honderden menschen om zich heen, die maar niet genoeg konden krijgen van het kijken naar den op zijn verheven standpunt met den witten stok gewapende» agent. De electrische verlichting moet nog wor den aangebracht. ,Voorloopig werd de agent nog door twee olielampen beschenen.. Bij nader onderzoek is gebleken, dat db brand in de Joh. Verhulststraat te Amsterdam, waarvan wg ;gisteren onder laatste berichten melding; maakten, aan een, ongeluk is te (wijten. Tegen half twee hoorde de vrouw des huizes loopen in huis. En daarom begaf zij zich naar beneden met een brandende petroleumlamp in de hand Plots in den winkel sprong de kat voor haar uit en daarvan verschrikte zij zoo hevig, dat zij de lamp uit d© handen liet val len. De petroleum vloeide over den. grond en had oogenblikkelijk vlam gevat. Terstond stond heel de boel in lichte laaie. De licht-ontvlam- bare stroohoeden, veoren enz. vormden een gretig voedsel voor de vlammen. De vtouw was oogenblikkelijk daarna gevlucht. Aan blus- achen viel niet te denken. Al wordt er geen windhandel meer ge dreven in tulpen, hooge prijzen worden voor enkele soorten nog wel besteed. Zoo hebben twee gebroeders te And ijk 2 mud bollen van de( tulp „mr. van der Hoef" gekocht voor t 3900 Uit het Rrjkskrankzinniigiengesücht te Me- demblik ontvluchtte Zondagavond een manne lijk patient. Door slooten en over landerijen zag mem hem zich uit de voeten maken. Door een speurhond van den heer C. G. Rijnsent aldaar werd hij in de richting Twisk nagezet, terwijl eenige verplegers per rijwiel zich in de richting Oostwoud begaven. Laatstgenoemden hebben don vluchteling ach terhaald tusschen Twisk en Oostwoud. Te Heiloo is iemand, die daar op de kennis met een meisje danste, door den vrijer van dat meisje met een mes ;gesloken. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Als je 25 jaar getrouwd bent en onder de pantoffel hebt gezeten, 5 lustra versuft op je kantoorkruk, als je van louter lamlendigheid het niet verder hebt .gebracht dan 25 jaar lang de lift to bedienen, als jeenfin, als je maar bet cijfer 25 te pas kunt brengen wordt er gejubeld. Of je mensch heet of stoomtram het blijft 't zelfde. Zoo heeft gisteren de stoomtram Den Haag—Rijswijk—Delft geju beld. F.r zijn zilveren jubilees gevierd, die dinder terecht waren. Deze stoomtram heeft tenminste elk ware Nederlander wel eenmaal in zijn leven vervoerd. De vlaggen op loce motief cn wachtsamor waren dan ook wel te pas. Naar wij vernemen is het feest met luister BPriettd. Te Mamers Sarthe was een vlieg- vertooning belegd, maar het weer was ruw en de vliegers zeiden dat ze niet konden opstijgen. Daarover maakten de toeschou wers zich zoo boos, dat ze de omheining vernielden en de vliegers achtervolgden, die de wijk namen in hun loodsen. Maar daar werden ze een uur lang belegerd, met moeite beschermd door gendarmes en sol daten. Eindelijk slaagde de menigte er in een der vliegers, Poulain, te pakken te krijgen. Hij werd toen deerlijk gestompt en door een menigte vffn 2000 menschen door de stad geduwd, totdat hij door eenige soldaten werd bevrijd en in ten hotel kon ontkomen. Na een lang verblijf in het krank zinnigengesticht van Clermont, scheen zekere Jeanet genezen ran zijne alcoholcrisissen maar hij begon spoedig weer te drinken en Dinsdagmorgen kreeg hij twist met een buurman op wien hij dadelijk een revol verschot loste. Jeanet hep dan naar huis, barrikadeerde zich en begon op de toegesnelde politie agenten en gendarmen een geregeld geweer vuur te onderhouden. Eindelijk, na een ware belegering,Jiaar- bij de zinnelooze door een schot nogal ernstig gekwetst werd, slaagde men erin hem te overmeesteren en naar het gasthuis van Meaux over te brengen. Een gendarm werd door een der schoten van den krankzinnigen gekwetst. Te Gro8swardein is een ernstig onge luk gebeurd. Een wijngaardenier zou met een kanon hagelwolken, die zijn wijnstok ken bedreigden, uit elkaar schieten. Vele nieuwsgierigen waren toegestroomd. Het laatst voegden zich vier meisjes bij de me nigte, die in zijn nabijheid gingen staan. Hij stak een cigaret aan. Zonder dat hij het merkte raakte de lont, die hij in zijn zak had, in brand, en toen hij zich om draaide, vatte ook de zak met 30 kilo's buskruit vuur en ontplofte. De kleeren van den wijngaardenier en van de vier meisjes geraakten in brand. Twee meisjes bezweken spoedig aan hare brandwonden, de overige drie gewonden verlceeren in stervensgevaar. SMOKKELEN PER AUTOMOBIEL. Vele automobielrijders, die 's nachts uit België over de Fransche grens kwamen, klaagden over de maatregelen die onver wachts door de Franschen patroeljen toe gepast werdendeze tolbeambten zijn in burgerkleedij, zonder het minste onderschei- dingsteeken van hun ambt. Zulks zon be treurenswaardige gevallen ten gevolge kunnen hebben. Om een einde aan deze hinderlijkheid te maken heeft de Fransche minister van financiën, in overleg met zijn collega's van oorlog en openbare werken, maatregelen genomen. Deze hebben voornamelijk ten doel bet smokkelen per automobiel te beteu gelen, welke eene groote uitbreiding genomen heeft. Voortaan zullen er aan de grenzen zelf afsluitboom en geplaatst worden, en wel op 100 of 200 meters voor de eigenlijke tol kantoren. Een aanduidingspaal zal automobielrijders verwittigen dat er in de nabijheid een af sluiting is, en dat zij bijgevolg moeten stoppen. De boomen zullen over dag open blijven, doch de tolbeambten zulleq ze slui ten wanneer zij in de verte een automobiel uit het buitenland zullen zien aankomen, 's Nachts zullen de boomen gesloten zijn. DE JUWEELEN VAN EEN PRINSES. Ten nadeele van de prinses van Tour-et- Taxis is de vorige week in een hotel te Oostende een diefetal gepleegd ten bedrage van lOmtrent 100.000 fr. Er werd reeds veel over dien diefstal ge sproten en de waarde der gestolen som werd verschillend opgegevenmen sprak van 50.000 fr. |etn ook van 500.000 fr. Men dient te- weten dat de prins altijd een groote hoeveel heid juweelen op hare reizen meeneemt. Op het oogenblik van den diefetal bezat zij in liane appartementen van het Palace Hotel voor een waarde van zeven millioen aan juweelen. De dieven moeten dat hebben geweten en het scheelde niet veel of zij hadden, er de hand opgelegd. De prinses had in dit hotel 14 kamers in gebruik. Elk dier kamers komen uit op een groot portaal, en de vensters! hebben zicht OP het strand en de zee. Een ander, veel smaller portaal scheidt die vertrekken van die der andere logeergasten en een deur, onafhankelijk van al die kamers dient als toegang voor de bedienden, die hier dag en nacht de wacht houden. Toen nu de prinses den 22en Juli hare badkamer had verlaten en de kamermeid, die haar bij liet toilet behulpzaam moest zijn, haar wterk wilde verrichten, waren de juwee len, die zij gereed had gelegd, verdwenen. Groote- opschudding. De hotelhouder werd geroepeai, do bedienden ondervraagd en onder zocht de prinses heeft zeventien knechten voor haar persoonlijken dienst en voor haar bewaking de kamers werden doorsnuffeld men bevond dat de reiskoffer, waar de groote hoeveelheid juweelen in lagen onaangeraakt was gebleven. Een Fransch politiebeambte die hier sedert eenige dagen logeerde, nam op zich, het ge heim te ontsluieren. Hij had namelijk twee deftige Landenaars opgemerkt, Savine, va der en zoon, die elk een kamer van 60 fr. per dag in gebruik hadden en die in betrek king waren met een anderen, rijken Engelsch- man, Kemp, opfc daar gelogeerd. En pp zijn aanduidingen en vermoedens teerden door de Belgische politie de drie vreemdelingen gepakt, ondanks hunne pro- testalies en hun verzekering dat zij de eer lijkste menschen der wereld waren. Maar het kwam aan 't licht dat Kemp uit Frankrijk was gebannen voor afzetterij. En dal deed de deur toe. Een paar dagen later pakte men te Londen een bokser, Kid Mac Coy, en nu verwacht men ook do aanhouding van de minnares van Kemp, een jonge Londensche actrice, miss Brons. Men zoekt ook onder het dienstpersoneel met de bewaking der prinses belast, degenen op, die den toegang der dieven tot har© vertrekken mogelijk maakten. DE STAKING TE LONDEN. Er is Woensdag ernstig gevochten aan de Londensche dokkeu, wat te verwachten was na de tegenstrijdige besluiten. Toen zich 's ochtends tegen 7 uur een twee duizend man aan de Victoria dokken voor werk aanmeldden, kwamen ze in botsing met een blijkbaar georganiseerde bende stakers, Op de vraag wie er begonnen is, loopen de antwoorden uiteen. Beide partijen geven elkaar de schuld. Maar de politie meent, volgens de meedeeling van minister Mc. Kenna in het Lagerhuis, dat de stakers de andereu aanvielen. En toen bleek dat deze laatsten erop voorbereid waren, want ze hadden revolvers en schoten er op los, met het gevolg dat drie personen door kogels werden getroffen, gelukkig echter niet doo- delijk. Bovendien werden meer dan twintig andere personen in het hospitaal behandeld, die gewond waren door de steeneD, fiesschen enz. welke de stakers naar de werkers gooiden, en vermoedelijk ook omgekeerd. Later werd de politie versterkt en toen kon men de telkens weer opkomende onlusten bedwingen. In een buitengewoon druk bezochte ver gadering van lichterlieden is besloten het werk te hervatten. Er werd een brief voorgelezen van Lord DevoDport, waarin verzekerd wordt, dat de vroegere overeenkomsten geëerbiedigd zullen worden en verklaard, dat de. werk gevers rechtvaardig en grootmoedig tegen over de arbeiders willen optreden. Devonport zeide voorts, dat het voor de haven van het hoogste belang is, dat in vrede kan wordec gewerkt en hij sprak de hoop uit, dat de gevoerde strijd bij geenf van beide partijen wrok zou achterlaten. De arbeidersleider Gosling uitte zicb in denzelfden geest en verzekerde, dat Lord Devonport zijn woord zou houden. DE DOOD VAN DEN MIKADO. Dadelijk nadat de keizer den laatsten adem had uitgeblazen, ibegon de plechtigheid der troonso verdraclit Hot keizerlijk sanctuarium werd ontbloot en op het altaar weiden de offeranden neer gelegd, bloemen en rijst. De deuren der kapel werden geopend en del getuigen traden binnen. De Ovakina verkondigde plechtig aan de geesten der voorouders de troonsbeklimming van den nieuwen keizer en de klokken luidden dadelijk den nieuwen vorst het welkom toe. De vertegenwoordigers door den keizer ge kozen onder de kapelaans van het Keizerlijk Sanctuarium naderden het altaar en begon nen te bidden. Deze plechtigheid was zeer kort, ten einde het verband met af te breken in het bestaan der lijn van de monarchen, wier oorsprong heet op te klimmen tot 10.000 jaar terug. Het tweede bedrij'f bestond in het overbren gen der geofferde geschenken, te weten, het zwaard, de juweelen, halsketen, en de spie gel. De spiegel is een namaak van den Heili gen Spiegel, die bewaard wordt in den tem pel van Iso. De echte spiegel zal eerst ge geven worden in den herfst, als de openbare plechtigheid der troonsbeklimming zal plaats hebben te Kioto, ter gelegenheid van het be zoek van den keizer aan den tempel van Iso. De nieuwe keizerin woonde insgelijks de plechtigheid bij. Zij werd tezelfdertijd van rechtswege keizerin. Op hetzelfde oogenblik werd de keizerin Heruko begroet met den ti tel vaji (feeizerinHnioeder. De nieuwe keizer, dragende de witte uni form van luitenant-generaal, heeft om 8 ure het keizerlijk paleis verlaten, om zich naar het paleis van Ajoy-Anna te begeven, waar hij voor het oogenblik verblijft. Hij zou Woensdag, om 10 ure, de minis ters, raadsheeren, groot waardi gheidsbe klee - ders cn hunne dames ontvangen. Een commissi©, onder het voorzitterschap van een prins van den bloede, zal den datum dor lijkpliechtigheden bepalen Ov«(r diem aard dier plechtigheden verkeert mm nog in hlet onzekere daar gedurende de 45 jarqn van den keizer de zienswijze van het vtolk zoo geheel veranderd is. DE NIEUWSTE DUITSCHE KOLONIE. Het brok van Fransch Congo, dat bij de Marokko-onderhandelingen aan Duitschland werd afgestaan in ruil voor de vrijheid die het aan Frankrijk in Marokko gaf, is toen al dadelijk zooals men weet uitgemaakt voor een onbruikbaar moorasland. De minister van koloniën Von Lïndequist ging zelfs heen, om dat hij, die Afrika, uit ervaring kent, de ver- ajitwjoordebjklieid van dien ruil niet wilde dragen, iets wat hem door sommigen in Duitschland hoogst kwalijk is genomen. Maar nu is er een ambtelijk stuk versche nen, een rapport van dr. Ritter, en daarin worden dingen gezegd, die een droevig beeld geven, van dat land. Van het Sanga-gebied, de zuidelijkste van de twee wiggen die a an het Duitsche gebied toegang tot de Kongo-rivier verleetien, leest men in het stuk „De temperatuur is bijna liet gcheolc jaar gelijk en schommelt over dag bijna niet. Zij is bijna ondragelijk, omdat de lucht tot ver- zadigens toe met waterdamp vervuld is. Bo vendien is de muggenplaag in Afrika nergens zoo groot als hier De gewone tropisch# ziekten vertoonen zicli in dit gebied in een bijzonder ernsligen vorm ook de slaapziekte as hier zeer verspreid. Kenners van het land achten hot onmogelijk, dat blanken er duur zaam verblijf houden zelfs een tijdelijk ver blijf van slechts enkele maanden wordt ge woonweg als moorddadig beschouwd. „De Kandeko-rivier stroomt in haar boven loop tusschen de laatste oostelijke uitloopers van het bergland, op haai- linkcr-oever zijn nog hoogten van 400 M. boven de zee, verder ooetelijk maar de Sanga toe eindigen deze hoogten in [het !hier beginnende groote moeras gebied, dat het heele vooruitspringende ge deelte van de Sanga-wig vult Dit gebied behoort tot de grootste over stroomde gebieden van de wereld. Maar weinige (streken van het zuidelijke gedeelte die het heele jaar droog zijn, zijn tolnuloe bekend Hel op alle kaarten voorkomende, aan den Duitschen Kongo-oever gelegen Bon ga moet in den tijd van de overstroomingen maanden lang onder water staan. Hoe beperkt de mo gelijkheid van een oeconomische ontginning is, blijkt hieruit, dat de Societé Franco-Con- golaise de la Sanglia en andere maatschap- pijen, die tusschen do Sanga en het Kandeko- gebied een concessie gekregen hadden, na korten tijd hun werkzaamheid weer gestaakt hebben, omdat hun concessiegebied drievierde gedeelte van het jaar onder water stond en er geen factorijen konden aangelegd worden De meedeelingen over de rol van «1© politie, in do Rosenthal-historie to New-York grenzen aan het ongelooflijke Een der gearresteerde spelers, Rose, ver klaart onder eede dat drie hooge politie beambte» te samen van de speel- en andere verboden huizen een bedrag ontvingen van twee en een half millioen dollar Webbe zou bekend hebben dat de moorde naars van Rosenthal 2000 dollars ontvingen. Gaynor, de burgemeester vau New-York, heeft den eisch van den gemeenteraad, dat er een grondig onderzoek zal worden ingesteld naar do heerschende toestanden bij de politie, als billijk erkend De verontwaardiging van de bladen, over het Rosenthal-scliandaal is groot. De New-York „Sun" o-a. zegt, dat niet de moord zelf verontrustend is, maar het feit, dat Becker naar boven en naar be neden ^zoo'n grooten invloed uitoefende, dat hij feitelijk boven de wet stond. Brieven uit Parijs. PARIJSCHE INSTANTANEETJES. Vau het paard. Rue Lafavette, hoek van de rue Chauchat. De straat is opgebroken. De paardetram „Pantin-Opéra" wordt veranderd in een lijn met ondergrondsche electrische tractie. Niet vóór den tijd. Er liggen vier stellen rails naast elkaar. De twee buitenste stellen, vlak langs de trottoir randen, zijn de tijdelijk-.gelegde hulprails, waar over het voorwereldlijk© paardetxammetje z'n laatste bestaansdagen voortsleept De twee binnenste stellen zijn de nieuwe lijnen in con structie. Het zijn twee stellen van drie rails; de middens te rail is gespleten, en zal eerlang tol passage dienen voor de ondergrondsche trolley de clectrotechnici onder m'n lezers vergeven mij grooimoediglijk als mijn leeken- uitleigging met correct is. De grond is zoo ongeveer een meter diep uitgegraven; derails liggen boven de miniatuur-afgrondjes. Uit de rue Chauchat komt een „sapin", zegge nuurrrjtuig. Heeft de koetsier slecht gestuurd? Is het paard voor iets geschrokken? Ik heb het niet precies gezien. Daar opfeens groot inisbaar. Het paard is met een voorpoot tot over de knie in de spleet gevallen, tus schen de nieuwe rail en de uitgegraven straat. Het doet woeste pogingen om zich los te rukken. Een achterpoot raakt in dezelfde spleet. Het dier ligt met z'n heele gewicht vastge klemd op ééin zij. Do heer en dame zijn verschrikt, uit het rijtuig en de koetsier van den bok gespron- ,gen. Het tuig wordt losgegooid; het rijtuig achteruitgerold. Het paard hinnikt klagelijk van pijn. Het heeft nog éénmaal gerukt om los te komen, maar zit nu onwrikbaar vast. Er is al gauw het onvermijdelijke „standje" omheen. Er nadert een agent Uitlegging met den koetsier. Het paard moet er uit. Aan deze straatzijde, waar het smalle doorgangetje door het paard wordt versperd, is het verkeer gestremd. Er nadert een tram, die moet stop pen vóór do plaats van het ongeval. De agent is naar den hoek van do rue Lepeletier igeloopon, heeft heldhaftig zjjn sabel .getrokken, en daarmee het ruitje stufcgestoo- ten van het brandweeralaim-sigmaal. En heeft toen in den telefoon van het toestel gespro ken, om t© zeggen wat er aan de hond is. Er verloopen een paar minuten Dan staan op alle omliggende straathoeken de rijtuigen en auto's stil, want het bekende tweetonige hoom- signaal van de brandweer-automobiel snerpt door de lucht in snelle nadering- De groote roode auto heeft gestopt. De „pompiers" zijn al van den wagen gesprongen. Ze dragen een grooten, rood-gcschilderden, ijzeren drievoet naderbij. Het paard schijnt te begrijpen dat er hulp voor hem komt. Het heeft zijn kop naar de gehelmde mannen om gedraaid, en ziet met berustende oogen hoe, de groote drievoet boven zijn vastgeklemd lichaam wordt opgezet. In den top hangen ijzeren katrollen met kettingen. Een breede, lecren gordel moet om den buik van het dier worden vastgemaakt. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Want nu begint het gekwelde dier ook nog angstig te spartelen De koetsier gaat op den kop van het paard zitten. Het is een ware marteling. Het is 32 graden Celsius in de schaduw en het paard ligt in de fel brandende zon. Als einde lijk de buikgordel bevestigd is, geeft één van de „pompiers" een emmer water, en gooit den kop van het halfverstikte dier nat Nu zijn de kettingen aan den gordel be vestigd En alle hens aan het trekken. Itel zware lichaam komt langzaam naar boven. Do pooten raken los uit den knellenden af grond. Over de gapende rails wordt een vloer van planken gelegd. De vier pooten van liet paard worden met in-lus-gelegde touwen ge vangen en gebonden. En terwijl om stuk of wat mannen d© pooten naar de straatzijde trekken, daalt het lichaam van het paard op den planken vloer. En wordt dan aan de pooten weggetrokken van de gevaarlijke plaats. Eindelijk, eindelijk is de marteling uit, Voorzichtig wordt het half razende dier los gelaten. Een nieuwe emmer water fungeert als douche, en kalmeert. Een sprong, en aan alle leden bibberend staat het paard op zijn beenen. Het bloedt aan een. knie Es ist erreicht. De menschen trekken af. De brandweer rukt in. Van het jongetje. Zondag, op een stoombootje op de Seine Geen plaats meer op het dek We zitten in de kajuit. Maar alle ramen staan er open, en het is lekker friscli. Komen binnen; een vader, een moeder, ©en jongetje cn drie meisjes En daar achteraan een ongelukkig, mismaakt jongetje Vergroeide, krom-staamde beentjes, een ineen gedrongen romp met een grooten bochel, en daarboven een groot, vers tandig-k ijkend hoofd, met goeie, zachte, blauwe oogen. Hoort het jongetje bij de anderen? We heb ben het eerst gedacht, maar hij schijnt alleen te zjjn De ouders en de andere kinderen zijn achter in de kajuit gaan zitten Hij alleen is naast ons op d© bank gekomen, en niet een inspannend geklauter is-ie daarop gaan staan Z'n oogen komen nu net ter hoogte van de raampjes, en op één elleboog geleund blijft-i© in het water staren. Nee, stellig, hij behoort niet bij de anderen Want de andere kinderen spelen en Lachen op de bank achter in de kajuit. En hij, het jochie met z'n groote, droevige oogen, let ze niet eens op. Hij staart onbeweeglijk op zijn bank, en ziet naar de voorbijtrekkende rivier Wat zjjn we gelukkig, wat zijn we r ij k, als w© giezond en niet mismaakt zijn! W© geven hem wat bonbons, en er komt een dankbare glimlach over z'n lijdend gezicht. Een paar stations verder gaat de familie van boord. De vader komt, en neemt hem in z'n armen van d© bank, en blijft hem dragen Dus was hij toch met de anderen. Maar hij wild© niet de vroolijkheid van de andere kin deren, di© hem hinderde. Op den arm van vader zittende, bij het uil- gaan van de kajuit, draait hij nogeens z'n groote blauw© oogen naar ons, en knikt goeien dag. Hij is een beetje gegeneerd, omdat hij ons medelijden voelt, dat hem hindert. Van den ouden man. In de stoomtram naar St Germain Heerlijk weer. Oreral uitgaande menschen. Overal langs den weg wandelende paartjes. Jeugd en vreugde en zomer. Opeens een schok. Een schok van plotse ling remmen. We staan stil. De conducteur# vloekt. cré nom de D £a, e'est encore le vieux, ou je ne m'y conaais pas!" Hij holt naar voren, en we hollen mee. De machinist schudt iets heen en weer, dat. vóór de locomotief op d© rails ligt. Het is een oude, half-verlamde bedelaar, in vieze, versleten lompen. Z'n witte haren han gen over het vuile, oude gezicht, en over de roode lupus-oogen, waaruit een paar tranen rollen in den slordige», witten baard. De con duct© vu- heeft z'n anderen schouder vastge grepen, en do beide mannen probeeren den oude los te trekken van de rails, waaraan-ie zich met wanhopige kracht heeft vastgegre pen, de vingers om de ijzeren richels ge klauwd, de nagels in den grond. Maar de twee 3terke, jonge mannen trek ken het oude lichaam overeind. „Als-ie zich van kant wil maken," vloekt de machinist, „laat-ie dat dan ergens anders doen! D peut creverl mais qu'il ne vienne pas nous emmici 1" „Dat is de derde keer vandaag!" schreeuwt de conducteur. „Als ik maar politie zag!" Er komen juist twee gendarmen om den hoek van den weg. „Voila mon affairezegt de conducteur De gendarmen komen nader. En nemen den ouden over, den ouden, vie zen, trillenden bedelaar, die nu half suf tegen een boom staat, onverschillig voor wat er verder gebeuren zal, alleen nog maar stil voor-zich-heen schreiend, pit de droeve-ontstoken oogen, omdat de men schen hem niet eens willen overrijden. CABOCHON. Urannmarhtrn cm Middelbubg, 1 Aug. Ter graa n m a rk t van heden was de aanvoer zeer weinig, tarwe onveranderd flauw. Koolzaad en karweizaad niet ter markt. De prijzen waren als volgtjarige tarwe f 8.25 a f 8.50nieuwe dito f 0.a f 0.rogge f 0.af 0.— wintergerst f 0.- a f 0.zomergerst f 0.a f 0. haver f 0.a f 0.paardenboonen f 0. a f 0.groene erwten f a f kroonerwten f 0.a f 0.— tuinboonen f 0.a f 0.witte boonen f a f ronde bruineboonen f a f lange dito f a f koolzaad f a f alles per mudkarweizaad f a f per 50 kilo. Officieels noteering van den marktmeester. Boter f 0.65 a f 0.70 voor particu lieren f 0.72' per k^o.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 3