IB slag van den suikerbietenoogst vermelding. Terwijl deze oogst in verschillende West- Europeescho landen zeer teigenviel, was de opbrengst hier te lande buitengewoon hoog. Ofschoon de prijs over. 't algemeen hoog was, maakten toch zij, die op participatie leverden en de dcolhebber» van coöperatieve suiker fabrieken veel hooger pryzen dan zij, die op telquclcontract verkocht haddon. f 18 per 1000 K.G. was by een opbrengst van 40 a 50.000 K.G. per H.A. geen zeldzaamheid. Op het zand wami de uitkomsten van het bedrijf over 'tgeheel ongunstig. Op de veen koloniale dalgronden zijn de gelde lijke uitkomsten dooreeiigenomen goed te noemen De uitkomsten, verkregen met de verschil- lende takken van tuinbouw waren over het algemeen gunstig. Inzonderheid was 1911 een voordeelig jaar voor de groententelers Door de droogte kwam in Duitschland van den groentenverbouw weinig terecht, zoodat dit land in veel sterkere mate dan andere jaren op het buitenland was aangewezen, een omstandigheid, die de prijzen enorm deed stijgen. Hier te lande deed de droogte aan de ont wikkeling van sommige gewassen ook wel schade, vooral in de hooger gelegen doelen, maar in de lager gelegen provinciën Noord en Zuid-Holland, waar bijna 75 o/0 van do voor groen tenteelt gebruikte gronden liggen, was de opbrengst zeer bevredigend, zoodat de financieele resultaten schitterend waren. Er zijn meerdere voorbeelden, dat do gelde lijke opbrengst van het gewas den koopprijs van den grond, waarop het was geteeld, evenaarde of zelfs overtrof. Leerzaam in deze is het cijfer, dat den om zet aangeeft van de hier te lande bestaande veilingen van tuinbouwproducten. Terwijl in 1910 geveild werd voor 10 mil li oen gul den, steeg dit bedrag in 1911 tot 16 m 11- lioen, dus ongeveer 60 procent Ook de uitvoer van groenten nam toe, doch lang niet in die mate. In 1910 werd in totaal aan versclie groenten uitgevoerd onge veer 189 millioen K.G., in 1911 bijna 216 milliocn K.G., een toename dus van pl. m. 15 o/o Tot deze vermeerdering van den uit voer droogten vooral bijsluitkool (in 1910 35 millioen K.G., in 1911 -13 millioen K.G komkommers en augurken (in 1910 32 milli oen KG., ui 1911 45 millioen K.G.) en de in onze statistiek met afzonderlijk .genoemde groenten, waartoe o.a. behooren tomaten, worteltjes, sla, andijvie, spinazie, boonen, peu len, doperwten enz (uf 1910 65 millioen K G., in 1911 71 millioen K.G.). Uiterst uadeeliaj was de invloed van de droogte op den gras groei, die op de hoo- gero en lichtere gronden gedurende geruimen tijd geheel, op de moer vochthoudende landen grootondeels heeft stilgestaan. De weiden wa- ren in het laatst van Augustus bijna overal geheel kaal en verschroeid, terwijl va» een' tweede snede hooi nagenoeg niets terecht ge komen is. Onvoldoende was ook de oogst van i voederknollen en koolrapen, speciaal op de lichtere gronden, terwyl de stoppelgewassen' vrijwel giehcel mislukten. 1 Bij dezen slechten oogst van voedergewas sen kwam de duurte van het aan te koopen krachtvoer en de schade, aangebracht door het mond- en klauwzeer, zoodat het niemand zal verwonderen, dat 1911 voor de rundvee houderij een ongunstig jaar was. Wel wa ren de prijzen van boter, kaas en vee hoog; doch daardoor kon de door droogde en mond en klauwzeer veroorzaakte schade niet ge heel worden ver,goed Onze veeuitvoer was, ten .gevolge van de sluiting van verschillende landen voor het Ne- derlandsche vee belangrijk kleiner dan an dera jaren. Onze boteruitvoer bedroog in het afgeloopea jaar 30.308.000 K.G. togen 32.866.000 K.G. in 1910. Wat de paardenfokkerij betreft kan worden opgemerkt, dat het aantal gedekte merriën m alle provinciën toenam en in totaal bedroeg 68.272 stuks, een cijfer nooit te voren bereikt. Een gemiddelde bevruchting aannemende van 65 pCt., zouden er in 1912 pl. m. 45.000 veulens geboren moeten zijn. De varkenshouderij leverde over het algemeen een vrij matig resultaat op. Of schoon de prijzen der vette varkens lager waren dan in 1910, zouden zij toch tot te vredenheid hebben kunnen stemmen, indien de prijzen der voedermiddelen niet zoo hoog eigenlijke landbouwende bevolking door die verbetering in de toekomst weinig wordt ge baat Integendeel. Juist die hooge prijzen ma ken, daar zij oorzaak zjjn, dat menig begin nende landbouwer zich op te hooge lasten zet, een débacle mogelijk, gelijk wij die in de tachtiger jaren hebben gekeild, zoo onver hoopt de conjunctuur oen ongunstige wending mocht nemen. BURGERLIJKE STAND. Rechtzaken. Arrondisaements-Rechibank to Middelburg. Heden, Dinsdag, deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de door ons reeds breed voerig vermelde zaken, waarbij zijn vor- oaïrdeeld wegens diefstal; S M M., 17 j., dienstbode. Hans weert, tot 3 m. tuchtschooleisch was 6 m. tuchtschool eonvoujiige beleed ig i ng C. R., 25 j., arbdidier, en L. R„ 22 j werkman, bedden Middelburg, en Th. B., 26 jlaktabri- fcant, Amsterdam, conform de vordering allen tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandeling: A. v. C, 26 j., jager, Axel, tot 3 m. gev.straieisch was 1 jaar S. M. H., 34 j., hvr. van P. v. d. B. zonder beroep. Koewacht, tot f 5 b. s. 5 d, b.de eisch was 25 b. s. 25 d. h.T. T. M., 47 j.,h' vr. van E. H., waschvrouw, Sas van Gent, confoipi de vordering, tot f 1 b. s. ld. h.; /verduistering. A. A A. W., 28 j., koopman, Rotterdam, conform de vordering, tot f 1£ b. s. 12 d. h. wed e rs pa»n i g h e i d J J. S., 28 j., koopman, Goes, P. J K., 26 j., Schippers knecht, BoschkapeJIe, beiden tot 3 w. gev- straf, eisch was 1 m.en M. v. S., 25 j., schipper, lerseke, met bekrachtiging van het veistekvonnis dd. 17 Juni 11., tot 14 d. gev. strafen 'bedeediging ambtenaar: C. J. B., 42 jveldarbeider. Waterlandkerkje, conform de vordering, tot 10 b. s. 10 d. h. ArTijgee priokenJ- v. S., 20 j., boe renknecht, Oudelandc, mot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter to Goes, dd. 17 Juni Ut, waarbij hij ter zake van overtreding dor jachtwet werd veroordeeld tot f 2 b. s. 2 d. h. A r r ondi s semen t s-Rec h tb ank te Zieri kzee. Door deze rechtbank zijn Maandag veroor deeld wegens meineed. G. N., 21 jaar, veldarbeider, St.- Philipsland, 4 m. gev.; opzettelijk en wederrechtelijke vernieling: P. D., 29 jaar, koopman te Zierikzee, by ver stek, tot 1 m. gev.; mishandeling: H. J R., 21 jaar, schaap- herdersknecht te Zierikzee, tot f 10 b. s. 14 d. h., poging tot zware mishandeling. J. de G., 20 ja3T, metselaarsknecht te Zierikzee, tot 1 m gev het door schuld veroorzaken van den dood van een ander: Th. B- den H., 20 jaar, schip persknecht te Oosterland, tot lm. h.; het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel: M. B, 15 jaar, arbeider, te Burgh, tot teruggave aan ouders; overtreding van het reglement op de tram haven te Bruinisse, in hooiger beroep: W. P., 41 jaar, schipper te Zierikzee; J. van de S., 41 jaar, schipper te Breskens; A. van der L., 37 jaar, schipper te Biervliet; W. van denB., jaar, schipper te St.-AnnalandA. den H., 59 jaar, schipper te Scherpenisse, en P. H. J., 36 jaar, schipper te Breskens, ieder tot f0.50 b. s. 1 d. h. Vrijgesproken: L. 0-, 25 jaar, schipper te Bruinisse, beklaagd geweest van bekediging. Bevestigd werd het vonnis, gewezen tegen L. R., 25 jaar, arbeider te Zierikzee, die in verzet gekomen was van het tegen hem Juni 1.1. bij verstek gewezen vonnis, waarby h'i wegens wederspamnigheid tegeneen agent van politie, werd veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De schapenfokkerij gaf door de duurte der lammeren in het voorjaar goede uitkomsten. Anders was het echter met da weiderrj, die zeer matige resultaten ople verde. De pluimveehouderij gaat gestadig vooruit, ofschoon naar de meaning van den pluimveeconsulent, de verbetering van de kwa liteit der dieren geen gelijken tred heeft ge houden mot de vermeerdering van hun aantal. Voor de bijenhouders was 1911 een bijzonder ongunstig jaar, daar noch de boek weit, noch de heide iets gaven. Ten slotte worden omtrent het Veroenigings- leven en do coöperatieve cijfers medegedeeld, die op gestadigen vooruitgang wjjzen. Het aantal loden van landbouwvereenigjngen steeg sedert 1910 van 142.235 tot 147.708, dat der tuinbouwvereenigingen van 27.285 tot 29.463. Terwijl aan landbouwbenoodigdhedeu in 1904 voor f11882.000 coöperatief werd aan gekocht, steeg dit cijfer in 1907 tot f 18.602.000 en in 1910 tot f 24.447 000, w van voor f 11.625.000 aan meststoffen en f12.121000 aan voedermiddclen. Ondanks de droogte en het mond en klauwzeer kan 1911, dit blijkt uit het boven staande, dus in het algemeen niet een ongun stig landbouwjaar worden genoemd, Toch wijst het verslag op een zaak, die tot bezorgdheid stemt, n.I. de steeds voortgaande ryzing der landprijzen. Die stijging is oorzaak, dat elke verbetering in de uitkomsten van het bedrijf hoofdzakelijk zoo niet uitsluiten/! ten goede komt aan hem, die op het oogen- blik der intreding van die verbetering grond eigenaar is, doch dat een groot deel der SPORT. De Bondsfeesten. Met een tochtje naar Grouw en een al- gemeene vergadering met bondsdiner tot slot te Heerenveen zijn de feesten als ge ëindigd te beschouwen. L; Zij zijn dit jaar weder goed geslaagd, m Ingezonden Hededeelingen. Vlissingen. Van 27—30 Juli. Bevallen C. H. Hes- selfelt, geb. Van Iersel, z.; S. C. H. Plou- vier, geb. Janssens, d.; K. Meijer, «eb. Lievense, z.; F. Monte, geb. Snikkers, z. OverledenN. de Nooijer, d. 13 j.; F. Stein, z. 15 j.; C. A. Kruijsse, wedr. van M. E. Stokman, 57 j. Goes BevallenJ. de Jongh, geb. Boer, d. OverledenW. P. P. J. Slegt, z. 10 j. THERMOMETER EN VERWACHTING. 30 Juli. Thermometer alhier 8 u. vm. 62 gr., 12 u. 67 gr., 3) u. nm. 80 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgent waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 767 4 te Horta. L aagt te 743.2 Lerwick. Verwachting tot den avond van 31 Julikrachtige tot matige meest Z.W. wind, veranderlijke bewolking, waarschijn lijk nog enkele regen- of onweersbuien en dezelfde temperatuur. AFLOOP VERK00PINGEN. Door den notaris J. W. Verhulst albier is heden middag te Westkapelle ver kocht lo. een woon- en winkelhuis, inge richt voor bakkerij, aan den Molenwal op den hoek van de Noordstraat te Westka pelle, gemerkt C no. 104, voor f 1010 aan A- Minderhoud C zn. alduar; 2o. een dubbel woonhuis in de Noord- straat, voor f 960 aan TJ. Wouters te Koudekerke; 3o. 57 a. 70 ca. bouwland, (de Prinsen meetjes) aldaar, zulks in twee perceelen, voor f 1320 aan L. Verhulst N.z. aldaar; 4o. 33 a. 40 ca. bouwland, bij het Cor- nelis de Vos Wegeling, voor f 925 aan J. Verhulst L.K.z. aldaar. Victoria-Water {Oberlahnsteiu, wordt geregeld in eigen sohepen van Oberlabnstein naar Rotterdam aangevoerd. HOOG WATER, te Vlissingen. Woensdag Donderdag Vrjidög Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 31 Juli i Aug. te Domburg. Woensdag. Donderdag Vrjjdog Zaterdag •Zondag Maandag Dinsdag Springvloed. 31 Juli l'Aug. 2.55 3.23 3.56 4.29 5.14 5.48 3.04 3.32 4.05 4.38 5.13 5.57 6.42 UIT DEN HAAG. j Vrouw Roer d nk hold er. i Vrouw Itoerdinkholder is door de recht- - bank veroordeeld wegens wedorspannigheid tolj vier maanden, en wegens beleediging van een ajmbtenaax tot drie maanden gevangenisstraf. Zij was bij de uitspraak afwezig ANNIE PASCAL. Den 13 Augustus zal Annie Pascal, de bekende oplichtster, aviatrice te Arnhem te recht staan VEROORDEELD. G. Th. J-, arbeider te Doesburg, werd door de Arnhemsche rechtbank tot 5 j.gevan genisstraf veroordeeld wegens doodslag op do kermis te Doesburg gepleegd. DE HERVORMER VAN GELDERLAND. In het dorpje Gard er on bij Barneveld werd in tegenwoordigheid van den Prins het monument onthuld van Johannes Gerrit Ver- steghe, de hervormer van Gelderland- DE STAKING IN LONDEN. LONDEN, 30 Juli Algemeen is het werk in de dokken hervat De terugkeer der stakers had in vele gevallen ontslag van de ge- organiseerden ten gevolge. Men verwacht, dat de toestand weldra weer normaal zal zijn. DE TITANIC. LONDEN, 30 Juli Lord Mersey heeft mede deeling gedaan van het onderzoek van de Titanicramp. De commissie kwam tot de con clusie dat de ramp te wijten is aan boven matige snelheid. Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Eiken dag Electro-bioscope theater, Markt. 's Avonds 7lli£ u-, Zondags 6lli/j u., Woensdags en Zaterdag* matinée's. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Tot Zaterdag 3 Aug. Solser en Hesse. Schouwburgt., Groenm. Woensdag 31 Jjih. Speenhoff en de la Mar. Schuttershof 8 u. Woensdag 31 Juli en Donderdag 1 Aug. Ned. Operette ensemble. Schouwburg, 8 u. Donderdag 1Zaterdag 3 Aug. Streng- holt-specialiteiten. Schuttershof 8 u. Cafo Groene wegen. Komiek Leenhopts. Café Roda. Café Chantant. Café De Eendracht. Café Chantant. Café St. Joris. Vrij bal. Café Minderhoud. Vrij bal. kmansvereeniging. Vrij bal. Zeeuwech Koffiehuis. Muziek voorden dans. Café „Elf Provinciën". Woensdag, Don derdag en Zaterdagavond bal. Kanaal- en Spoorzicht Donderdag en Zater dag bal. VLISSINGEN. Eiken avond Concert Wilhelmina-pavil- joen, afgewisseld door zangpsmroers, 8 u. Donderdag 1 Aug. en votgende da Grand Hotel. Concert Tot Maandag 19 Aug. Schilderijententoon stelling, 10—6 u. OOSTBURG. Vrijdag 2 Aug. tot Maandag 12 Aug. Ambachtsschool tentoon stelling huisvlijt, poree- lein, enz. door Volksbond LAATSTE BERICHTEN. En 't kriebelt nu in onze vingers niet den naam van de „moeder" te noemen die dat „Kinder-Thuis" God vergeef ons het woord „leidt". („Het Leven"). DE TOESTAND IN TURKIJE- C0NSTANT1N0PEL, 30 Juli. De censuur op telegrammen naar het buitenland is weer ingesteld. De sultan ontving een telegram uit Damascus, waarin ontbinding van de Kamer wordt geëischt. DE NIEUWE KEIZER. TOKIO. 30 Juli. Te 3.20 werd aangekondigd dat de kroonprins de regeering heeft aan vaard. PR ES.-BOODSCHAP IN PERU. LIMA, 30 Juli. De kamerzitting werd heden geopend. In de presidenticele boodschap wordt gezegd dat met het buitenland de betrekkin gen goed zyn. uitgezonderd met Chili en Ecuador. Ten aanzien van de bekende En- gelsche nota over de rubbergruwelen zal een commissie van onderzoek worden benoemd Verschillende Berichten De gewone audiënties van de ministers van Bnitenlandsche Zaken, van Oorlog a. i. Marine en van Koloniën zullen op 2 Aug. niet plaats hebben. De minister van Justitie verleend geen audiënties gedurende de ge- heele maand Augustus. In de Zaterdag gehouden vergadtring van het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen zijn tot leden van het dagelijksch bestuur herkozen de hoeren Oudegeest en v. d. Tempel en is als nieuw lid van het dag. bestuur gekozen de heer Bruens. Als bestuursleden zijn herkozen de heeren Verdorst en Van Zutfen en als nieuwe bestuursleden gekozen de heeren Edo Fivnmen en Van Hinte. »N. R. C.- (Het laatste bericht omtrent de staking OP de flesschenfabriek te Vlaardingen in on3 nummer van gisteren vraagt eenigo aanvulling, Men staakte onder den eisch: afschaffing van nachtarbeid De directie van de fabriek zon de glasbla zers, die hedenochtend pm halfzeven zich niet aanmeldden om het werk. te hervatten, als ontslagen beschouwen. Te Zwijndrecht is thans ook een staking uitgebroken op de flesschenfabriek der N.V. Bottle Worksde helft van 't personeel is aan den arbeid gebleven. Naar de „Métropple" meldt, is Zater dagmorgen te Antwerpen, in een hotel aan de haven, een Nederlandse he marineofficier aan gehouden, die zich had schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen ten nadeelë van zijn mede-hotelbewoners. Zondagmorgen vertrok uit Rotterdam naar Nijmegen en de tentoonstelling een salonraderboot met 400 pleizierreizigers en een muziekkorps. Bij Brakel brak de krukas, zoodat de boot niet verder kon. De reizi gers brachten den ganschen nacht aan boord door. Twee veetransportbooten, uitgezonden om bet schip te zoeken, brachten het Maan dagmiddag 12 uur te Rotterdam terug. (Vad.) Maandagmiddag werd brand ontdekt in een brievenbus op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Wattstraat te 's-Gravenhage. Een hulptelegrambesteller, op een voorbijrijdende tram staande en be merkende dat rook opsteeg uit de brieven bus, sprong van de tram en bluschte zoo spoedig als bij kon met een paar hem inmiddels verstrekte emmers water het vuur. Een deel van den inhoud der bus werd, hoofdzakelijk drukwerken, nog door hem gered, maar de brieven die zich in de bus bevonden hebben, moeten zoo goed als alle verbrand zijn. Vermoed wordt dat door jongens een brandende lucifer of eenig ander brandend voorwerp in de bus was geworpen. Do 15-jarige R. G. is Zondag bij den vuurtoren te Huisduinen bij het zwemmen in zee verdronken. Zondagmiddag is bij de Crailoo^cha brug tusschen Bussum en Hilversum, op een voorbij komenden trein geschoten, met het ge volg, dat een ruit van een 2do klasse coupé werd vernield en twee reizigers dooi- glas scherven verwond werden. Men schrijft uit Asten aan de Prov. N. B. en 's H. Ct.: Zondagmiddag ontstond er brand in de Peel nabij de veenexploitatie van de maat schappij Griensveen, welke zich in de ruwe heide snel uitbreidde en oversloeg in de droge turf der maatschappij. Naar globale schatting is er voor eenige duizenden gul dens verbrand. Een juist overzicht van den brand kan nog niet gegeven worden, daar deze over een zeer groote uitgestrektheid woedde en tot laat in den avond voort smeulde om heden vermoedelijk wederom te ontvlammen, daar met dit droge weer het veen, dat nog vast zit, weg brandt en bijna nergens, uitgezonderd in de vaartjes der maatschappij, water te bekomen is. Ook moet er van de ingezetenen reeds heel wat turf verbrand zijn. Van wege de maatschappij is den geheelen nacht door met de brandspuit gewerkt, voor zoover het water uit de vaartjes te bereiken is en hoopt men, indien de wind in het Zuiden blijft, nog heel wat te redden. Vaak hoort men de meaning verkon digen, dat het hemelvuur nooit op een trein slaat. Die meening is Donderdagavond bij het hevige onweer gelogenstraft, 'n Groote iocomotief van den lokaaltrein, die te Worth Rheden even stopte, werd door den bliksem getroffen met zoo'n hevigen slag, dat de machinist meende, dat alle ruiten van zijn machine braken. Óver een heele oppervlakte was de groene verf van de machine afge slagen. Niemand werd gekwetst. (Arn. Ct.ï In een zitting dezer <lagea, va» dien raad van een Noord-Brabantscho dorpsge meente, kwam a^n de orde een voorstel tot aansluiting aan de telefoon. Bij het debat daarover informeerde een der vroede vade ren hoeveel kolen dat ding verstookte 1 EXAMEN H00FDACTE. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heer J. C. J. Jansen Verplanko, onderwijzer aan school K te Middelburg. UIT VLISSINGEN. NieuwJ onderzeeboot. Hedenmiddag werd van de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" met goed gevolg te water gelalen. de door baar voor rekening van het Departement van Marine vervaardigde Onderzeeboot III. Deze boot is in hoofdzaak gelijk aan On derzeeboot II welke het vorige jaar door deze werf werd afgeleverd. GESLAAGD. Heden slaagde voor de hoofdakte de heer J. G. Hamakers van Vlissingen. MIDDELBAAR FRANSCH A. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Franscb middelbaar akte A, mej. M. Stevens uit S chore HARTELOOZE VROUWEN. in het Gooi is tegenwoordig een soort kinderasyl. Zoogenaamde ouders, d.w. z. mannen, die geen vader en vrouwen, die geen moeder zijn, bergen als ze nu naar Karlsbad land of naar de Vogesen of naar Karlsbad gaan, dkar hun kinderen op. De huur be draagt er zijn twee klassen éénvijftig en twee gulden per dag en per kind. De kinderen hebben het er zégt men góéd; ze zijn die twee klassen dan den heelen dag met mekaar, spelen, ravotten, hebben pret in het mooie Gooi, worden door de juffrouw bewaakt, wasschen zich en gaan dan aan tafel. Ze eten. Maar na tafel krijgt klasse van éénvijtig een bordje rijst en klasse van twee gulden elk een grooten perzik en een paar peren. Daarna speLen ze weer gemeenschappelijk in den tuin. En de klasse van twee gulden smikkelt onder da hand perziken en peren en de klasse van éénvrjftig heeft het toekijken. Bedenk: het zijn kinderen. Wat oen in den grond gevoelloos schepsel moet je wezen, hoe 'n in verdorven, onpae- dagogische bruut, hoe onwaardig vrouw te heeten, als je zööiets over je hart krijgen kunt! DE GROOTE BRAND TE WORMERVEER. Van dén brand bij de firma Wessanen en Laan, waarvan we gisteren reeds melding maakten en welke firma te Wormerveer, en niet zooals wij abusievelijk schreven te Zaandam gevestigd is, lezen wij in het „Handelsblad" nog de volgende bijzonder heden Omtrent de oorzaak van den brand valt niets niet zekerheid te melden. Op den gewo nen tijd, even na 12 uur, had de chef- afleveraar het pakhuis verlaten en nog geen kwartier later sloegen de vlammen hoog boven het pakhuis „De Korenaar" uit. Aan gewakkerd door den hevigen wind, deelde het vuur zich spoedig mede aan de omlig gende pakhuizen „Polen" en „Muur", even als „De Korenaar" van hout opgetrokken. Het was éón groote vuurzee, waar de inmid dels aangerukte brandspuiten niets tegen vermochten. Alles werd er op gezet om de fabrieken te bewaren. De pakhuizen lagen als 't ware ingesloten tusschen de oude en de nieuwe meelfabriek „De Vlijt" en de nieuwe graan-silo, een pakhuis opgetrokken van gewapend beton. Vooral de nieuwe meelfabriek „De Vlijt" liep zeer ernstig gevaar. De overloop, welke de fabriek met het brandende pakhuis „De Korenaar" ver bindt, stond reeds in lichte laaie, begeerig kronkelden de vlammen zich tegen de deuren en vensters. Op dat oogenblik begonnen echter de sprinklers te werken en zettende fabriek als 't ware onder water. De houten pakhuizen waren echter reddeloos verloren. Maar daar bleef het niet bij. Toen de brand eenige uren gewoed had en men het vuur reeds zoo goed als meester meende te zijn, bleek, dat ook het'steenen pakhuis „Odessa" aan alle zijden brandde. Ook dat pakhuis ging met zijn kostbaren inhoud van goud geel graan verloren. Tegen het vallen van den avond scheen het zelfs of de brand opnieuw aanwakkerde. Hoog kronkelden de vlammen op en brandende massa's graan pruilden uit alle vensters. Zelfs de houten kade langs den Zaanoever brandde daardoor

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2