MIVDILBIMSCHK COMAST. W oensdag 24 .luli. FEUILLETON. 1ÖS° Jaargang. iss2. D... ooirut reriobijit i g 01 S met mtro.d.nog T» Zo.- F«.t^.i. ^.ttaal zoowel voor Middelburg all Toor alle plaatien ia Nederland fruoo pp. f2 AAoaderlijke nummer* korten 5 cent. ifa n bii abonnement op toordeelige voorwaarden. Tjrieo no» -u i.i Projpeetuiien daarvan ajn aan bet bureau te bekomen. U,.,ttiti«i roor het eentiolgende «immer moeten dei middag. v66r ééi m aan het bureau bezorgd zijn. Advertantifln i 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1regel* f 1.50elk* regel meer 20 cent. Reclame* 40 cent per regel. Groote letter* naar da plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclame*, niet afkomitig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, i* gerechtigd het AlgeaneeB AdrertoKÜe-Illtrenv A. DE LA HAB Ax., N.Z. Voorborj,n8l 266, Amzterdara, Middelbars 23 Juli. DE fNVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. De eerste bijeenkomst van de Voorberei dingscommissie voor de invaliditeits- en ouder dom sverzekering heeft gisterennamiddag tot half-vijf igeduurd, en was gewijd aan alge meen© beschouwingen, die heden, worden voortgezet. Het verluidt, dat daarbij op den minister van landbouw, nijverheid en handel van ver schillende zijden aandrang werd uitgeoefend om de lage loonen vrij te stellen van premie betaling, waaromtrent de minister beden uit sluitsel !zou .geven. De commissie, die met bijzitters en plaats vervangers bijeenkwam, was vrij voltallig. De minister deed zich bjjstaan door drie hoofdambtenaren van zijn departement. Volgens sommigen zou de commissie wel licht deze week gereedkomen met baar ar beid, volgens anderen zou daartoe nog wel een gedeelte van de volgende, zoo niet de geheele volgende week noodig zijn. DE NIEUWE ARMENWET. Het (Stbl. no. 261 bevat een kon. besluit van den 16den dezer, houdende bepaling, dat de Armenwet in werking treedt op 1 Septem ber. Het Stbl. no. 264 bevat een kon. besluit van den 18dcn dezer, waarbij wordt vastge steld, de indeel ing, waarnaar door de besturen van. de instellingen van weldadigheid inge volge artikel 13 van de Armenwet worden verstrekt de opgaven van het aantal bedoelden en verpleegden. En verder andere bepalingen, waarvan de wet de regeling voorschreef bij algemeemen maatregel van bestuur. Het Stbl. no. 265 bevat een kon. besluit van den 18 den dezer waarbij, tot uitvoering Van art. 82 van de Armenwet, met ingang van den dag, op welken de Armenwet in werking zal treden, liet volgende wordt vastgesteld Art. 1. Er wordt ingesteld een algemcenc armenkommissie. Deze commissie is gevestigd to 's-Graven- hage en bestaat uit zeven leden, die door Ons worden benoemd en ontslagen. Art. 2. De commissie dient aan autoriteiten jen, op verzoek, aan instellingen van welda digheid Van. raad omtrent aangelegenheden van het armbestuur. Zij houdt zich, zooveel mogeljjk, op de boogie van. de werking van de Armenwet. Art. 3. Do Commissie is bevoegd bij auto riteiten inlichtingen in te winnen aangaande het armbestuur. Zij kan, indien dit voor hare werkzaamhe den noodig is, aan een of meer harer leden, met of zonder den secretaris, kennisneming, van toestanden iter plaatse opdragen. Met betrekking tot een kerkelijke of een particuliere instelling van weldadigheid is zij Itot die kennisneming slechts bevoegd, indien pen, door die instelling tot haar gericht, ver- koek om raad daartoe aanleiding geeft. Art. 4. De Commissie vergadert zoo dikwijls haar voorzitter dit noodig acht of drie harer leden den wensch daartoe hebben te kennen gegeven. Art. 5. Wij behouden ons voor, zoo nóódig, nadere instruction voor de commissie alsmede De Mnnrbl oem. uit het Engelsch 5. van MARIE VAN VORST. Mevrouw Warburton drentelde zachtjes heen en weer in haar kamer tusschen alle Woelde-voojrwerpen, idie haar toebehoorden!. Ze had nooit veel over zich zelf nagedacht. Zo was zoo trotscb en zoo koud. Inderdaad kan ze nooit zich Zelf in de ziel kijken zonder verlegen te 'worden. (Zij 'was to gedwongen, om haar eigen ik rustig te beschouwen. Ze schrikte terug, zoodra een deel van haar ziel zich wilde geven, als die was. Voor hanr gold het als een bewijs van. onbeschaafdheid, lam veel over zich zelf na te denken. Toen ze opkeek, zag ze de gestalte van haar man in de deur, die de twee kamers scheidde. Kort zei htf tot haar: Fanny, ik ben - nieuwsgierig, te weten, of je daar naar verlangd hebt Ik geloof van wel, James. Ze glimlachte.Geldverlies en schande z$tt mij niet erg vertrouwd. Het kost tijd, om je daarmee vertrouwd te maken We heb- een instructie voor haren secretaris vast te stellen. NAAR AANLEIDING VAN HET „BINDEND BESLUIT." Door prof. Burger wordt in hot „Tijdschrift voor Geneeskunde" een versla? gegeven van de bekende algemecne vergadering der „Mij. ter bevordering der Geneeskunde", waarin het bindend besluit inzake ziekenfondsen bespro ken werd. In dat verslag leest men o. m. het volgende „Het glanspunt der bespreking was het debat tusschen de heeren Berdenis van Berlekom en Van Bruggen. Het standpunt van coll. Van Berlekom. ons uit het tijdschrift reeds bekend, werd in deze vergadering op bijzonder talent volle wijze verdedigd. Al zijn tegenstanders, en daartoe moet heel de verdere vergadering worden gerekend, waren eensgezind in hun hulde; een mijner vrienden heeft nog nooit te voren de Nederlandsche taal zóo schoon ge vonden!" DE STRIJD IN DE N. V. T. S. P Aan het slot der vergadering van de Ned. Ver. van Tram- en Spoorwegpersoneel zeide de lieer Sneevliet te betreuren dat de motie- Van Braambeek Zaterdagavond verworpen werd, een motie die een principieele uitspraak verlangde. Hij riep de „gesloten minderheid" in de organisatie op om met kracht voor haar eigen inzichten te propageeren, waarbij het belang der organisatie als no 1 dient te staan. Voorts voorzag de heer Sneevliet in de ver werping der motie-Van Braambeek een ern stige bemoeilijking der propaganda, waardoor tevens de grondslagen der moderne vakorga nisatie in de Ned. Vereeniging worden be dreigd. De nieuwe voorzitter, de heer Moltmakcr, nam tegen deze „oorlogsverklaring", zooals hij 't noemde, stelling en zeide dat het hoofd bestuur op zijn hoede zal dienen te zijn. togen den toeleg van de gesloten minderheid. Dit de Staatscourant. Bij Kon. bestuit is benoemd tot president van het Hoog gerechtshof van Neder tandscb,- Ind i mr. J. van Davelaar, laatstelijk raadsheer in dat op perrechter lijk college, thans met verlof hier te lande is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indip benoemd en aangesteld tot militair paarden arts der 2de klasse, de veearts J. M. G. Nu- OOST-INDIE. (Uit de Indische bladen) De Bïlti tpn-mjjnen. Den lOn Juni is de vertegenwoordiger van de Billiton Maatschappij, de heer Pan, naar Europa vertrokken. Het doel der reis wordt strikt geheim gehouden. Een fantastisch ver haal', (als zou m de mijnen goud gevonden zijn, gaat rond Zeer waarschijnlijk echter houdt de reis verband met de plannen, aan de regeering toegeschreven, om tola afloop van ben daar nu voor het eerst mee kennis ge maakt. Neen, zeide hij, het hoofd schuddend: je begrijpt het niet. We zullen zoo gauw mogelijk New-York moeten verlaten Ze hield stil, de odelsteenen ia de veer, die ze in het haar droeg, fonkelden even rijk als die op het bal bij mevrouw De Fluyte gedaan had. Haar satijnen sleep lag op den vloer. New-York verlaten, James. Als er een weg is, dien ik opnieuw kan inslaan en kan herbeginnen, als ten minste een man van mijn leeftijd opnieuw kan beginnen, dan zou het in cenigo plaats moeten gebeuren, waar ik minder bekend ben. Dat ben ik niet met je eens, zei zijn vrouw op gelijkmatige» toon. Hier ben je een man van wjjden invloed. Er is zeker een dozijn hoeren, die je graag willen bij staan. Haar echtgenoot schokte met de schouders. Je weet niet, wat je zegt, hernam hij. Er is een dozijn hoeren, die een milliomair zoude» bijstaan, maar geen een, die James Warburton zou helpen op grond, dat hij zich zelf weer op de been moet helpen, zonder zich om de algemecne opinie te bekommeren. Ik heb opgemerkt, zei zijn vrouw met pathos: dat de mannen, die hun eigen stad blijven bewonen, na daar tegenslag te hebben gehad, de eeaige zijn, die later zoo zelf de exploitatie, ter hand te nemen. Hoewel de termijn eerst over twaalf jaar afloopt, is het toch van belang zeker heid te hebben, daar, mocht het der regeering toegeschreven voornemen juist zijn, het niet raadzaam zou wezen een begin te maken met den diepbouw, waartoe sedert kort beslo ten werd. Een brug ingestort. Van den resident van Bantam is op 19 Juni het volgend telegram ontvangen betref fende een noodlottig ongeval, waarvan wij reeds kort melding maakten: Gisteren is de houten noodbrug bij Tjapoe in den Weg TjomasMandala wangi. af dee ling Pandeglang, door een groote ophoping van menschen |bij het wegbrengen van be devaar Igm angers, gedeeltelijk ingestort, waar door "vijftig personen in het diepe ravijn terecht kwamen. Door dit ongeval werden 18 personen gedood en 22 gewond, waarvan twee zwaar, meest vrouwen en kinderen. Wat bel eid vermag. Bij de bestrijding van cholera en pest stuiten! de geneesheeren vaak pp verzet, of althans pp gebrek aan medewerking bij de inlandscliö bevolking, die het nut van voorzorgsmaatre gelen tegen deze plagen niet begrijpt. Een wetenschappelijke verklaring baat daar zoo goed als niet. De dokter djawa in de residentie Djocja- karta verzon daarom, toen daar cholera voor kwam, het volgende verhaal om de desinfectie der putten met kalium permanganaat bij de bevolking ingang te doen vinden Ieder jaar gaat de Lara Kidoel, een ver bannen prinses van het Solo'sche Hof, uit de grot hij Tjilatjap, waar zij gehuisvest is, een reis maken naar Solo. Om (niet zonder gevolg aldaar aan te kotaen, deponeert zij in verschillende putten, die zij passeert, haak excrementen. Ieder, die water uit zoo'n put drinkt, be gint te braken en knjgt diarrhee, waaraan hij p£ zij overlijdt. De doodc gaat mee in het gevolg van de Lara Kidoel. De dokter-djawa toonde het volk de onzui verheid van het putwater, en beweerde, dat de zichtbare verontreinigingen de excrementen waren van de verbannen prinses. Hierna voegde hij een weinig kalium per manganaat toe, waarop alle verontreinigingen bezonken. Het heldere water schonk hij af, en beweerde, dat dit water van het gouverne ment was, dat geheel onschadelijk was. Het gevolg was, dat hij in zeer korten tijd alle pakjes met permanganas kalicus kwijt nokte, daar hij het vertrouwen der Inland- Sche bevolking had gewonnen door boven be schreven eenvoudige plastische voorstelling. Dit Stal en Provineie. Uit Middelburg. Onder luid en aanhoudend gejuich der jonge deelnemers vertrok heden mi^rgen van het station alhier de extra-trein, die kinderen der scholen A, B, C, I en K naar Breda vervoerde voor het jaarlijksch uitstapje. Zooals we reeds eenigo dagen geleden meldden gaat de tocht ditmaal naar het Mastbosch. Heden avond te 9.22 worden ze terug verwacht. Uit Vil sein gen. Ieder bezoeker van Vlissingen die oog heeft voor de daar helaas niet al mogelijk langzaam er weer bovenop komen. Ach, zuchtte do bankier zwaar. er weer bovenop komen 1 Fanny, vindt je het noodig, dat ik me die moeite geef? Och ik bedoel, verbeterde zij zich, maar haar echtgenoot viel haar in de rede. Nee, dat heb je gezegd, maar als ik daar ooit in slaag, hoop ik or niet langzaam, als het ware kruipend, boven op te komen. Ik moet een nieuwen weg zoeken. Mevrouw Warburton eerbiedigde haar echt genoot. Ze had respect voor zijn talent, zijn geest. Ze was met hem van een eenvoudige levenswijze opgekomen, was naast hem ge stegen tot zijn gnooten rijkdom Heb je al aan de een of andere stad gedacht, James, of heb je al een schema opgemaakt Twintig' minuten geleden had ik het nog niet. Nu geef ik er de voorkeur aan naar Spokane Falls of nog naar een kleiner plaats te gaan. James. Op een ander oogenblik zou hij zijn vrouw toegeglimlacht hebben. Wo zijn nooit ver der Westelijk geweest dan Chicago In hun inbeelding van menschen geboren uit het Oosten hadden ze op het Westen neer gekeken. Een paar dagen geleden, aldus Warbur ton kwam er een man op bureau uit Buf falo, Mie een betrouwbare zaak te Spokane te talrijke overblijfselen van oule bouw kunst, kent ook deD bekenden gevelsteen in een huis in de Nieuwstraat, waarop men Godin Fortuna ziet, met het volgende, vaak aangehaalde onderschrift Als Fortuna Regieret Door Godts Providentia En de Ungheluck Prospo reert wat baet Dili gentia MDCLVTI. Naar wij in de »V1. Crt." lezen is die steen thans uit den gevel genomen en zal hij waarschijnlijk voor de gemeente verloren gaan. Het zou jammer zijn. Vlissingen heeft alle reden om spaarzaam te zijn met zijn oudbeden. In «De Uithangteekens» van mr. J. van Lennep en J. ter Gouw wordt de hier be doelde gevelsteen afgebeeld, in het tweede deel blz. 206 Men kan daarop zien hoe mooi de Fortuna-figuur is gevormd. De heer P. Warren Jzn. te Vlissingen is benoemd tot tijdelijk opzichter aan de be tonwerken van dien zeedijk te Wemeldinge. Aan den matroos-kok bij het Loodswezen A. Valk is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag uit denloods- dienst verleend. De ondeczeesche torpedoboot No. III, in aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij »De Schelde" aldaar, wordt Dinsdag 30 dezer te water gelaten. Uit Zuid-Beveland. In de Maandag te Waarde gehouden ge meenteraadsvergadering waarin allo leden te genwoordig waren, werd de gemeentebegroo - ting 1912 in zake de waterleiding gewijzigd. Tot zetters werden de aftredende leden, de heeren J. L. Overbeeke en C Bal herkozen De rekening der gemeente over 1911 werd voorloopig vastgesteld. De ontvangsten bedroe gen f 16.506.34, de uitgaven bedroegen f 15.871.52, alzoo een goed slot van f 634.82. In de op Maandag gehouden raadsvergade ring werd met algemeene stemmen tot onder wijzeres aan de O. L. school te Rilland benoemd mej. Th. J van Pienbroek te Vlis- agen. Voorts werd door Burg. en Weth. de reke ning met de daarbij behoorende bescheiden over 1911 overgelegd. Het bleek, dat de ont vangsten f 49.174.721/2 bedroegen en de uitga ven f48.090.90; alzoo een goed slot van f 1083.821/a. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd voorloopig vastgesteld in ontvang tot een bedrag van f2003.97 en in uitgaaf van f 1637.82mitsdien met een goed slot van f366.15. Tevens werd de begrooting van het B Armbestuur aangeboden met een bedrag van f2180.49 in ontvang en uitgaaf. Op de reclame van de wed. J. F. Tieleman om vrijstelling wegens het betalen van hoof- delijken omslag werd gunstig beschikt; op die van den heer H. Overbeeke om verminde ring van zijn aanslag volgde evenwel een af wijzende beschikking. Uit T hol en. In de Maandag te Stavenisse gehou den raadszitting werd voor kennisgeving aan genomen een nader verzoek van het water- Falls te koop aanbood. Er gaat nog niet veel om, maar wij allen dachten, dat het in de toe komst wel iels zon worden en we zouden de zaak hebben overgenomen, alsWarbur ton wachtte een oogenblik: als we genoeg in kas hadden gehad, om dat te doen. Na tuurlijk kan ik dio zaak nu niet koopen, maar de man, die ze op het oogenblik in handen heeft, wil mij wel als assistent aanneme Ongeveer twintig jaar geleden heb ik zijn vader een dienst bewezen, en hij was zoo vriendelijk, die daad. te waardeeren. James. Do echtgenoot en zijn vrouw staarden elu kander aan. Een overgang als dezen had zij niet verwacht, ofschoon ze toch wist, dat de stand van zaken ernstig was. Ze was geheel overstuur en in haar ge zicht vertoonde zich plotseling een vijande lijke uitdrukking, waar ze zelf voor schrok De deur werd geopend en beiden rezen op. Cynthia, blank als een bruidje, stond in de deuropening tusschen de beide vertrekken; het helderste licht straalde achter haar Ze leek zelf te stralen Mama, mama, bent u daar? Haastig trad ze binnen. 0 moeder, fluis terde zevader Ze noemde hen met namen, die ze tevoren nooit gebruikt had. Vlug liep ze naar voren en haar eigen op gewondenheid was zoo groot, dat ze die der anderen vergat. 0 moeder, riep ze uit, beide handen om den blooten arm van me leiding-comité te Tholen om subsidie uit de gemeentekas ter bestrijding van de kosten van nader onderzoek. Een voorstel van de heeren II. J. Dorst en A. J. Verstraate om de bijdrage alsnog te geven, werd met 5 togen 2 stem verworpen Besloten werd tot uitbrei ding van den dienst op het telefoonkantoor, zooals deze te St. Maartensdijk is, met uit zondering van den Zondagsdienst (onder na dere goedkeuring). Een verzoek van de afd. „Stavenisse" van de schippersvereeniging „Schuttevaer" om eernge voorzieningen inzake havenwerken werd voor kennisgeving aange nomen, daar de gevraagde werken deels in uitvoering, deels in overweging zijn. Een ver zoek van het fanfarekorps „Eendracht" om een subsidie van f50 werd afgewezen In verband met de nieuwe milibewet werd een wijziging gebracht in het botreffelijke artikel van de verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers Besloten werd tot plaatsing voor rekening der gemeente van een armlastig kind in de inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam. Ook word nog besloten tot restauratie van de dokters woning In de dijkraadsvecgadering van den calami- teuzen Suzannapo 1 der werd behandeld en voorloopig vastgesteld de rekening van dien polder dienst 1911/'12 De ontvangsten hebben bedragen f3626.65 en de uitgaven f21.415 90, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen £17.789.26. In dit tekort is bijgedragen door het Rijk f 11.938 en door de Provincie f5969, samen f 17.907, en bedraagt het goed slot f 117.75. Voor kosten van zeewering en oeververde diging is uitgegeven f 19.696.51, waaronder een liedrag van f 16.305.09Va alleen voor her stel der stormschade van 30 September 1911. Uit Z.-Vlaanderen O. D. Bij den dienst der P. en T. zijn verplaatst de klerk der Tel le kl. C. Mabesoone van Amsterdam naar Neuzen en de klerk P. en T. le kl. M. C. J. Eijke vau Neuzen naar Rotterdam. Kerknieuws. Met den extratrein naar het Zuiderzendings- feest te Dordrecht vertrekken morgen, Woens dag, van Vlissingen 55 reizigers, van Middel burg 133, Arnemuiden 4, Noord-Kraaijert 25, 's-Hcer-Arendskerke 44, Goes 182, Kapello- Biezelinge 56, Vlake 18, Kruiningen 26, Krab- bendijke 9, Rilland-Bath 1 en Bergen op Zoom 12, in totaal 565 reizigers De bevestiging van ds. H J. Visser tot predikant in de Ned. Herv. Kerk to R11 - land op 8 Sept. a.s. zal plaats hebben door diens zwager ds. Dönselman, predikant te Varik (Geld.) Voor een geheel gevulde kerk heeft Zondag te Alkmaar de orthodoxe ds. De Pree de acht gekozen vrijzinnige ouderlin gen en diakenen der Ned. Herv. gemeente bevestigd. Op de bij het formulier gestelde vragen hadden zij allen geantwoord»Ja, in geest en hoofdzaak". Men zal zich her inneren, dat ter voorkoming van ergerlijke tooneclen, zooals te Dordrecht zijn gebeurd, de gekozen kerkeraadsleden en ds. De Pree opzettelijk een geschil hadden te voorschijn vrouw Warburton klemmend. Mevrouw Warburton zag neer op haar doch ter, en het ijs ontdooide om het moederlijk hart, wat slechts door een onheil kon ge broken worden Mevrouw Warburton dacht, dat ze enkel een meisje zag, dat blij was met het succes, op haar eerste bal behaald, en dat als het ware bedwelmd was door al die menschen. Ze dacht, dat ze slechts het toprunt van meisjesvreugde zag. Maar Cynthia, je bent vreeselijk laat. De heer Warburton deed een stap terug naar de andere kamer, die minder schel ver licht WP3. Hij wilde de sporen van zijn leed verbergen. De sjaal, die de horst van het meisje be dekte, deinde in een kleinen storm op en neer. Heur haar was in ©en aardige wanorde. De kleur harer wangen was zacht en teer. O moeder, daar klonk een dieper on dertoon in haar stem. Hoe moet ik het u en vader duidelijk maken? Verte! het ons maar, zei de moeder, die nu zag, dat de ontroering, die het gezicht van haar dochter vertoonde, te sterk was, dan dat die door de opwinding van een eerste bal veroorzaakt had kunnen zijn. Om 's hemels wil, riep zo uit, zich naar deto, kant van haar echtgenoot wendend wat kak Cinny to vertellen hebben? (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1