Kunst en Wetenschappen. Ingezonden Mededeelingen- Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. openbare terechtzitting had do fuilspraak plaats inzake J. B. q.q., llansweert on do C- W. R. Bank te Amsterdam (p. v. r J. C M., .Vlissingen) waarbij do beslissingen der Rijks bank werden bevestigd en aan J. B. on de C. W. R. Bank hunne vorderingen werden ont- zegd. Do beslissing der Rijksbank werd vernietigd en aan P. G., Torneuzen, met ingang van 26 Februari 1912, een rente toegekend van 28 cent per werkdag. Het beroep van de Wed. V'. A. M. do B., te Koewacht werd bij beschikking niet-ontvan- kclijk verklaard. DE CONSCIENCE-FEESTEN IN GENT. Door eon welwillend lezer, die in Gent do Conscience-feesten meemaakte, werd ons het volgend verslag gezonden, waaraan wij gaarne een plaats verleunen Gent, Zaterdagavond. Bij bet binnenkomen der tuinstad is al te merken, dat er iets te doen is eii hoe dichter men bij bet Sint-Baafsplein komt, hoe meer drukte er is. Daar is, omgeven door do sierlijk, ouderwetsche geveltjes, een tribune opgericht, waar straks om 8 uur oen algemeene repetitie zal gehouden worden van de zangnummers, die het (eest op den Con- science-dag zullen opluisteren. Lang voor den bepaalden tijd was de ruimte, die afgppaald was door gewone, houten verplaatsbare hek ken, omgeven door een groote, golvende men- schenzce, die, zoodra de zangers en bet mu ziekgezelschap do verhooging hadden ingeno men, ordelijk binnen de omheining kwamen. Do toebereidselen waren geëindigd, de olcc- trische booglampen waren aan, do bazuin blazers beklommen den toren en na eenige ooigenblikken klonken van omhoog de eerste tonen wijd over hot plein, dat vroolijk aan deed met zijn tal van vlaggen, die van een groot aantal gebouwen wapperden. Maar al spoedig deed hot koor, een machtig koor, dat af en toe moeite had zich boven het muziekkorps te verheffen, het machtig aan doende Hendrik Conscience-lied hooren. En vreemd, voor niij als Hollander, die nog niet gewoon is aan het lied op straat, was het te hooren, dat het publick met volle borst mee zong. Maar dat kan ook, al3 men rekent, dat op ongeveer 30 plaatsen, in deze stad liedoravonden worden gehouden, waar natuur lijk in de eerste plaats de Vlaamsche strijd liederen worden aangeleerd. Hot was dan ook niet te verwonderen, dat na tal van nummers zooals het Groeninge-lied, het lied van den Vlaamsehen leeuw en het Arteveldelied een daverend applaus weerklonk. Ook zie ik niet te vreemd op, dat bijv. het Strijdlied door do heel© menschenmenigte wordt meegezongen. De uitvoering, die veel geestdrift wekte, werd besloten door een rede van den heer Jan Wonnynen, de ziel van het heel© „Comi- teit", die overal en altijd tegenwoordig scheen te zijn, die de beginnende sissende geluiden onder do lichtbeelden door zijn bedaard op treden suste. In de rede waarmee hij de avondfeesten in de openlucht altjjd besloot, sprak bij over de rol, die Conscience gespeeld heeft in de Vlaamsche beweging. Ziende, dat 't volk onderdrukt werd door zijn vreemde ovcrhecrschers, leerde, ontwikkelde hij dat volk door zijn verhalen, die het leerden kennen, wat het moest en kon doen tegen zijn vreemde overheerschers door het zijn taal te loeren kennen, door to leeren eischen, dat men hem niet langer zou veroordcelen zonder dat hij zijn vonnis kon verstaan. Dat alles en nog veel meer om hem zijn stamtrots te leeren kennen, werd door den spreker uiteengezet. Geen verwondering behoeft het dan ook te baren, dat meermalen zijn rede onderbroken werd door daverende toejuichingen. Na het afsteken dezer openingsrede tot de feesten van morgen den Consciencedag voor Gent werden nog een menigte toe passelijke lichtbeelden vertoond. Zondagavond. De avond, die voorafging aan het Gentsche feest ter herdenking van den lOOen geboorte dag van Conscience, was begunstigd door heerlijk, zacht zomerweer, dat niet weinig er toe bijdroeg om den geestdrift op te wekken, die er heersohte. Wilt ge een staaltje? Do uitvoering was afgetoopen en terwijl ik me nog eenige oogenbl ikken met eenige der leidende persoonlijkheden onderhield in 't Vlaamsche huis, kwam daar binnengehost een groote menigte, hoofdzakelijk bestaande uit vrouwen, die in koor den Vlaamschen Leeuw aanhieven. Van deze gelegenheid maakte uw correspondent gebruik om eens te weten te komen, hoe de zaak was opgezet. En toen werd hem verteld, dat pp 30 verschillende punten dor stad liedercnavonden waren ge houden, Waarop waren ingestudeerd, behalve natuurlijk de boven reeds genoemde, luchtige vroolijke .pakkende dingshes als 't Looze Vis- scherken en 't Lied van den Smid. Terzelfdor- tijd was ook floor het muziekkorps, dat over flinke krachten schijnt te beschikken, de mu ziek ingestudeerd en nu, op den avond voor den Conscience dag, was alles bijeengekomen om nog een gezamenlijke repetitie te houden. Nadat ik dat gehoord had, begreep uw cor respondent nog minder dan oorspronkelijk, hoe alles zoo in orde gekomen was met zoo weinig noodzakelijke herhalingen. Groot was de geestdrift op den vooravond, inuar op den eigenlijken dag der herdenking, die mooi inzette met niet al te open lucht, die in den namiddag gelukkig maar dreigde regen te geven, steeg het enthousiasme mot liet uur. Van de gebouwen in den omtrek van het toomeel der plechtigheid, wapperden kalm en statig de Belgische driekleur en de Gentschè tweekleur, wit en zwart. Het. tooneel waarop gezongen zou worden, was behangen met stemmige stoffen, waartegen, ondanks de somberheid, die daardoor onder den troon hemel heerschte, 't borstbeeld van Conscience heerlijk uitkwam. Maar alvorens te genieten van. den optocht, waar onze Zuidelijke naburen zoo goed slag van hebben, wachtte ons een andere, intiemer plechtigheid. Om tien uur is er in den schouwburg een zitting gehouden, waarin H. Consciense, de zoon uit het volk, die geklommen is tot arron- dissciuents-schoolopziener, zou gevierd wor den uit letterkundig oogpunt. Maar dat die viering niet bloot letterkundig zou wezen, moge hieruit bljjken, dat de gevierde schrijver besproken werd van uit 't oogpunt van de letterkundige waarde zijner boeken voor zijn volk en voor de wereldlitteratuur. Ook wer den eenige stukken uit zijn werken voor gedragen. Maar to lang reeds heb ik stil gestaan bij dit punt van 't programma- Wanneer ik u, zij 'took maar een beknopt overzicht, van wat al die vurige aanhangers van Conscience en van de voor eigen taal strijdenden want dat is toch de grondtoon, die door 'theelo feest heengowerkt is zeiden, wilde geven, dan zou ik al heel gauw een paar kolommen van .uw blad vullen. Daarom nu iets over den stoet der ver- cenigingen, die zich om 4 uur vormde. Om half 6 was do stoet op 't eindpunt aangekoj men en begon een aandoenlijke plechtibgeid nl. het groeten van het borstbeeld door al de vlaggen en vaandels en dat waren er een 40 die mee in den stoet waren ge weest en 't neerleggen van bloemen. Daarna word' een zanguitvoering gehouden, waarbjj hol liecle publick meezong en aan 't slot waarvan zich de volgende eigenaardigheid voordeed. Het laatste nummer was de Vlaam sche Leeuw en dit werd door allen staande en mot ontbloot hoofd meegezongen en nóg eens1 herhaald. Gaarne zou ik nu nog iets schrijven over de marmerbeelden, inaar dan kon do brief niet Jneer |Op tijd in Middelburg zijn. Ik sluit hier dus mee. SPOBT. Schaakwedstrijd. In den Zondag j.l. te Breda gehouden schaakwedstrijd werd in de eerste klasse een eerste prijs behaald door den heer Van Zoen en in de derde klasse door de hoeren H. J. Molhoek le pr. en L. la Porte 2e pr., allen te Goes. De gewone audiënties van de ministère van oorlog en van landbouw, nijverheid en en handel zullen deze week niet plaats hebben. Op de Zondag voortgezette vergadering van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel men zie „De Sneevliot-kwestie" in het Bijvoegsel werd tot redacteur be noemd d» lieer H. J. W. van Beugen, de eenige der zes candidatcn, die zich niet terug trok. Bjj de bestuursverkiezing stelden behalve de heeren Sneevliet en Nathans, zich ook de heeren v. d. Veen en Van Braambeek niet meer beschikbaar. Zaterdagavond ontstond een uitslaande brand in de voormalig© banketbakkerij der heeren gebroeders Pel aan de Hoogcwoerd te Leiden, welke zaak voor korten tijd is ver plaatst naar een fabnek aan den Morschweg. De gebouwen zouden nu worden ingericht voor een eau de Cologne-fabriek. Het perceel brandde nagenoeg geheel uit. Verzekering dekt de schade. (Tel.) Zaterdagmorgen is aan het Keern te Doorn een man ziek langs den weg gevonden. Over gebracht naar het bureau van politie, bleek het een landloopor te zijn, wiens voeten reeds geheel gezwachteld waren en die van uitput ting was neergevallen. Opname in het zieken huis werd noodzakelijk geacht. Als een bewijs van de schranderheid der zwaluweïi schrijft „Het Vaderland" diene het volgende In dc omstreken van Zwolle huisde in een schuur een zwaluwenpaar met zes jon gen. Op zekeren dag bemerkte de eigenaar der schuur, dat het mannetje ddod voor de schuur lag" en een andere mannetje-zwaluw op den rand van't nest zat die het der moeder zoo lastig maakte, dat zij haar kleintjes niet voederen kon. Daar de zoon van den eigenaar naar Vlissingen moest, werd; bestoten den verliefden zwaluw mee te nemen &i daar in vrijheid te laten. Doch ziot den volgenden dag! was de lastige minnaar reeds weer aan wezig en belette het wee uw t je- haar moeder plichten te vervullen, met hef droevig gevolg, dat de zes kleintjes na een paar dagen allen jammerlijk ©inkwamen. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Heden middag ten 2 ure vergaderde wederom de raad van Souburg ter voort zetting van de behandeling van het adres van den gemeente-secretaris. De heer Cysouw was afwezig met ken- geving. De voorzitter deelt mede, dat deze vergadering belegd is op verzoek van eenige leden. De secretaris krijgt met toestemming van de vergadering het woord en verklaart, dat bij dezen morgen een gesprek met den heer Joziasse heeft gevoerd, waarin de heer Joziasse meedeelde, dat het hem speet zoo hy te veel had. gezegd, doch dat hij er toe gesard was in een gesprek met personen buiten den raad. De heer Joziasse en spr. zijn verzoend van elkander gegaan. Deze kwestie is tusschen hen vergeten en ver geven. De secretaris hoopt, dat nu de zaak in den raad ook maar als afgedaan zal worden beschouwd. De heer J o b s e uit zijn blijdschap, dat deze zaak uit de wereld is, doch spreekt zijn afkeuring uit over het gedrag van den zegsman van den secretaris. De heor Arendse sluit zich hierbij aan en zou dien persoon wel ter verantwoor ding willen roepen. De heer J o b s e zou dien vuilen vent niet in de vergadering willen hebben. De heer D a n i (51 s e wijst er op dat de heer Joziasse de vorige week in een gesprek met spr. nog op zijn stuk bleef staan, doch nu schuld bekent. De heer de Pagter zegt dat van schuld bekentenis van Joziasse geen sprake is, wat de secretaris uit de betreffende brieven, die bij voorleest, duidelijk maakt. Hiermee is de zaak afgedaan. Hierna kwamen aan de orde een tweetal adressen, een van het bestuur der school voor Christelijk Volksonderwijs en een van het hoofd der biiz. school van de „Vereeni- ging tot stichting en instandhouding van eene school met den Bijbel", beide het ver zoek inhoudende om een subsidie van f 100 voor hunne onderwijsinrichting tot het maken van een schoolreisje. De heer Wisse kon de vorige week door een ziekte in de keel niet spreken; het ver zoek van den heer Van Weele (hoofd openb. school) vond spr. vreemd, daar de kinderen bij de onthulling van het borstbeeld-Lou- werse eeu feestje hebben gehad. Spr. vindt dergelijke uitgaven voor de gemeente niet verantwoord en zou het vorige besluit on gedaan willen maken. De heer Daniëlse merkt op, dat hij de vorige week dat voorstel heeft gedaan omdat hij meende, dat waar de overheid de zorg voor het openbaar onderwijs heeft, zij ook de kinderen dat uitstapje moet geven. Spr. gunt de kinderen van de bijz. scholen ook wel een pleziertje, doch meent, dat dat geen gemeentezaak is. Do heer J o b s e wijst er op, dat de heer Van Weele f50 uitgespaard heeft op de leer middelen, dat geld daar heeft de openbare school toch zeker recht op. Ook sprak de heer Van Weele niet van een reisje voor genoegen, maar van een reisje om te leeren. De heer Jobse zou den heer Van der Weele in den raad willen roepen om zijn bedoeling nog eens uit te leggen. De heer De Pagter spreekt nogmaals tegen het voorstel van den heer Daniëlse van de vorige week. De voorzitter wil een principiëele beslissing nemen over de vraag of alle drie de scholen een bijdrage van de gemeente voor een schoolreisje zullen krijgen, afgescheiden van het bedrag. De heer Arendse zou de verzoeken van de bijzondere scholen voor kennisgeving aan willen nemen en steunt het voorstel- Wisse. De openbare school vergt toch zoo veel van de kas, door de vele leerkrachten. De heer Jobse wijst nog eens op het geen de heer Van der Weele aanvraagt, dat het geen reisje voor genoegen is. De voorzitter merkt op, dat de kin deren het toch als een pretje zullen be schouwen en brengt nu de principiëele vraag of alle scholen een bijdrage zullen krijgen in stemming. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord met 6 tegen S stemmen (de heeren Wisseling, Joziasse en de Pagter). De voorzitter brengt nu het voor stel Wisse (intrekking voiig raadsbesluit) in stemming, nadat de heer Daniëlse gezegd heeft een dergelijke handelwijze grievend te vinden. Over dit voorstel staken de stemmen. Voor zijn de heeren Visser, Wisse, Arendse en beide wethouders. De heer Arendse merkt op, dat de zaak dus aangehouden moet worden. De heer Jobse zou willen voorstellen om althans de bespaarde gelden aan het hoofd der openb. school te verstrekken. Aldus wordt besloten met zes stemmen tegen 1 (de heer Wis6e). De heeren Arendse, Joziasse en De Pagter onthielden ziel. van stemming. Het bedrag dat nu aan het hoofd der school zal worden gegeven, zal ruim f 40 bedragen. Bij de rondvraag deelt de heer Wisse ling mede, dat tegen hem geklaagd is over de boomen op het Oranjeplein, die gesnoeid zouden moeten worden, daar zij het licht in de woningen benemen. Besloten wordt om den gemachtigde van den ambachtsheer hier op te wijzen. De heor Daniëlse komt nog eens op de keuringskwestie (de vorige week reeds behandeld) terug en wou nu de zaak Joziasse- secretaris uit de wereld is, deze zaak, die van alles de oorzank is, ook maar uit de wereld helpen. Na eenig debat stelt de heer de P a.g t e r voor, dat de gemeente de menscheu zal be talen en dan het geld van den heer Joziasse zal terug vorderen. Hiertoe wordt besloten met 6 stemmen tegen 4. Tegen de heeren Wisseling, de Visser, Daniëlse en Pieterse. Hierna wordt de vergadering gesloten. UIT MIDDELBURG. De verlegde s t oom bo of die n s t. Wij verwijzen de belanghebbenden bij den prov. stoombootdienst op de O.-Schelde naar de advertentie in dit nummer, bevattende de aanvulling van vertrekuren en tarieven, noo- dig geworden door de 1 Aug. beginnende ver legging van het eindpunt van Middelburg naar Vlissingen. De ligplaats der booten zal daar zijn even binnen de sluis, achter het hotel „Zeeland." Een dief. Te Krumingen werd 1.1. Zaterdag zekere M. W. v- d. L. aangehouden, die de vorige maand te Middelburg een rijwiel ver duisterde en daarna ten nadeele van zrjn patroon, die te Middelburg woont, te Zierikzee zich van een som gelds, door middel van op lichting meester maakte en door inklimmimg een rijwiel le Kapelle gestolen heeft. De persoon is in het Politieblad gesignaleerd, ten gevolge waarvan hij aangehouden werd. Hij werd naar het huis van bewaring al hier overgebracht. Baldadigheid. Zondagmiddag werd door den machinist van den trein, die circa 4 uur alhier binnen komt, opgemerkt, dat van de hooge brug bij het station af een stuk ijzer op de machine geworpen werd. De dader bleek een zekere P., een twaalfjarige jongen, die zich uit bal dadigheid daaraan had schuldig gemaakt. PROTEST HERSTEMMING GEMACHTIGDEN. Door den heer C. Joziasse en elf mede-on derteekenaars is protest ingediend tegen de pp 17 Juli j.l. gehouden herstemming voor ge machtigden voor het kiescollege der Wed. Herv. Kerk ©p grond van onregelmatigheden, die bij do herstemming zouden zijn voorgevallen. Zoo zou o. m. gestemd zijn door iemand, wiens geboortejaar viel in 1858 of 59, terwijl pp de lijst stond iemand met denzetfden naam geboren in 50. Ook zouden personen die aan de stemming hebben deelgenomen, geweigerd zijn bij de herstemming en zou een bezotdigd persoon invloed op de herstemming hebben uitgeoefend. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd is tot districtsschoolopziener te Goes de heer K. Brants te Rotterdamtot burgemeester van Cadzand de heer I.Eras mus en tot burgemeester van Noordgouwe de heer L. H. P. van Nahuijs. UIT DEN HAAG. Ministers op de „Jakhals" Tot het doen van het voorgenomen zeereisje met het fcorpedovaartuig „Jakhals" zal de interimaire minister van marine, Colijn, zich Vrijdagavond, vergezeld van zijn adjudant, den luit. ter zee le klasse mr. Jager, naar Vlissingen begeven. De minister van koloniën Do Waal jMLefijt zou ook voornemens zijn, het tochtje mede te maken. Commissie tot voorbereiding van het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering. De commissie tót voorbereiding van het invaliditeits- en onderdomsverzekering-ontwerp is heden haar vergaderingen in tegenwoordig heid van den minister van landbouw aange- gevangen. Prins beschermheer. Do Prins aanvaardde het beschermheerschap van do centrale commissie voor het plan-1913. UIT AMSTERDAM. Treedt de burgemeester van Rotterdam af? Naar het „N. v. N verneemt, loopt er op do beurs en in handels- en scheepvaartkrin gen sinds eenigen tijd een hardnekkig gerucht, ïnr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, als zoodanig zou aftreden en in de [plaats |komen van jhr. Reuchlin, den met de „Titanic" omgekomen mede-direc- teur der Holland-Amerikatijn. Bevestiging van dit gerucht konden we voor dit ©ogenblik niet krijgen. Dit gerucht, dat thans door het „N. v. N." wordt opgehaald, liep reeds drie maanden ge leden te Rotterdam en werd toen tegengespro ken. Red. „M. Ct." 8TAATSLOTBUIJ. Is klasse, le lijst. Trekking vrn hebn Maandag. Prijs van f 5000 No. 3130 1000 17276 400 581 4172 200 12455 100 1601 2265 2577 11531 14037 15236 STAKING. Op de gisteren gehouiden vergadering van het btazerspersoneel van <le flesschenfahriek te pelft werd met 176 stemmen vóór, 1 tegen en 5 blanco besloten den arbeid te staken daar de directie niet wil inwilligen de eischen der vereeniging, om den nachtarbeid jaf' te schaffen. De staking omvat een 300tal personen. Tevens eischen ze a(fschaffing van 5 °/o kprlimg Voor (breuk en invoering van vast J©on vooar hun aauhangers. De directie heejft de vuren doen dooven en neemt een aif- waCthende houding aan. R1JSTUITV0ER VERBODEN. BATAVIA, 22 JuJi. Volgens -het „Hbl." is de rijStuitvpcr vanaf heden vferjloden. REVOLUTIE IN PORTUGAL? CORUNNA, 22 Juli. Onder voorbehoud wordt gemeld het s.s. „Caporthegas". te Co- runna voor anker liggend, ontving een draad loos telegram, meldende, dat do revolutie is uitgebroken te Lissabon en Porto. ERNSTIG GEVECHT BIJ MISRATA. ROME, 21 Juli. Uit Misrata wordt gemeld, dat de Italiansche troepen naar de oase Misrata oprukten, war ze de Turksche troepen ontmoetten, die met achterlating vn veel doo- don moesten terugtrekken. De Italianen vie len de voornaamste stollingen der Turken aan, die door 1500 man verdedigd werden. Na een hevig gevecht dat 4 uur duurde, verlieten de Turken hun positie met belangrijke verliezen. De Italianen hdden 19 dooden en 87 den. UIT ALBANIË. SALON KI, 21 Juli. Berichten uit Albanië stellen den toestand als zeer ernstig voor. De bazars zijn gesloten in de voornaamste plaat sen. 15.000 Albaneezen zijn bij Prisjna samen getrokken en wachten daar het antwoord der regeering op de gestelde eischen af. Als die worden geweigerd, zijn ze van plan, naar Oeskjoob op te rukken. Bloedig© gevechten weiden geleverd bij Soeliareka en Therno- liepo. De opstandelingen namen 150 wagens met levensmiddelen en munitie en ontwapen den 140 soldaten van het eskorte. Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Eiken dag Electro-bioscope theater, Markt, 's Avonds 7li1/» u., Zondags 6lli/j u.. Woensdags en Zaterdag* matinée's Dinsdag 23 Juli. Concert Stedelijk Mu ziekkorps. „Schutter»- hof" 8i/j u. Dinsdag 23 Juli. Kamer van Koophandel!, Raadhuis 3 uur. Woensdag 24 en Donderdag 25 Juli Broederschap van Nota rissen. „St. Joris" vjili 9 u. VLISSINGEN. Eiken avond Concert Wilhelmina-pavil- joen, afgewisseld door zangnummers, 8 u. D ©ti der dag 1 Aug. en volgende dagen Grand Hotel. Concert 8 n. OOSTBURG. Vrijdag 2 Ang. tot Maandag 12 Aug. Ambachtsschool tentoon stelling huisvlijt, porce- lein, enz. door Volksbönd YERSEKE. Woensdag 14 Aug. en Donderdag 16 Aug. Kermis. THERMOMETER EN VERWACHTING. 22 Juli. Thermometer alhier 8 u. vm 65- gr., 12 n. 66 gr., 3' n. nm. 72 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch i»stituntte De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogete barometerstand 772,9 te Seydisfjord. Laagste 754.8 Memel. Verwachting tot den avond van 23 Julizwakke tot matige winden nit Noordelijke richtingen, veranderlijke be wolking, moglijk regen- of onweersbuien en dezelfde temperatuur. DE POLITIEKE TOESTAND IN LUXEMBURG. Door de weigering van de jonge groot hertogin Maria Adelaide, haar goedkeuring te hechten aaD de schoolwelten, nadat deze door de Kamer en den Staatsraad waren- aangenomen, he&lt opnieuw de belangstel ling op dit landje gericht. Na het eindigen van het regentschap zijn er verschillende stemmen opgegaan, die de grondwet wilden wijzigen, tijdens een regent schap kunnen daarop nl. geen amende menten worden ingediend. Doch dadelijk nadat Maria Adelaide den eed op de consti tutie had afgelegd, zijn bij de Luxemburg- sche Kamer twee moties ingediend, beide strekkend tot het verkrijgen van een her ziening der grondwet. De eene ging van links, de andere van rechts nit. Bij de laatste verkiezingen had een groot deel van de liberale candidaten het algemeene stem recht geëischt. Onmiddellijk na de eeds aflegging door de groothertogin drong de rechterzijde er nu bij haar tegenstanders op aan, hun woord gestand te doen en vroeg ze wijziging van het grondwets-artikel, dat het aandeel in de belasting bepaalt, dat men moet betalen, wil men als kiezer ingeschreven staan. De motie van de rechterzijde werd echter verworpen. De anderen zagen in dat voor stel slechts een politieke manoeuvre, wanfc de eerstgenoemden hadden zich nooit wat aan het algemeene kiesrecht gelegen laten liggen en men hield het er voor, dat ze slechts daarvan gebruik maakten, om ont binding der Kamer te verkrijgen, waarna ze versterkt hoopten terug te keeren. De binnenlandsche, politieke toestand boezemde hun vertrouwen in» De tegenstand tegen de schoolwetten, ofschoon die in par lementair opzicht tot op dat oogenblik on vruchtbaar scheen, kon zijn invloed op het land hebben doen gelden. Men weet hoe de bisschop van Luxemburg in alle kerken daartegen waarschuwingen heeft laten hooren-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2