Onderwijs. Verschillende Berichten. Ingezonden Mededeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. keert het gezelschap over Singapore en Deli in September naar Holland terug, voegt de redactie van het blad aan dit bericht toe. Aan de onderstaande meisjes die met vrucht de cursus der Middelburgsche Huishoudschool gevolgd hebben, werd 't diploma uitgereikt Adriana Ludikhuizen, Emma van Meerendonk, Adriana Seijraour, Louise Melker en Jacoba v. d. Perel. Het hoofd der Chr. school voor lager- en m. u. 1. onderwijs te Goes, de heer H. Burggraaff, is Vrijdagnacht na een kortston dige ziekte in den ouderdom van 26 jaar overleden. Sedert den korten tijd, dat hij als opvolger van den heer Do Hoogli, zijne betrekking bekleedde, heeft hij de algemceno achting verworven en zich doen kennen als een goed onderwijzer en een welwillend man. Op de voordracht voor hoofd der school te Philippine komen voorals no. 1 Boogaert, onderwijzer te Hoogerheide, no. 2 Wensten, hoofd der school te Slik- plaat en no. 3 E. Putte, onderwijzer te Sas van Gent. Do Vrijdag aan school A to Ziorikzee benoemde onderwijzer en onderwijzeres zijn: de heer E. Bakker te Finsterwolde, en mej. S. C. Muller te Zierikzee. De raad der gemeente Enschede heeft den heer N. Visser, tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. aldaar, als zoo danig definitief benoemd. Meisjesschool Goes Bij het overgangs-examen aan dc meisjes school te Goes, cursus 19111912, zjjn be vorderd naar de 2c kl. I. Jongepier, T. Mann- hardt, C. Baljé, J. Dekker, II. Slegt. N. Wes- sol, W. Ossewaarde én M. Bellaard, allen te Goes. Bevorderd naar de 3e kl. M. Visser, S. Kloosterman. T. van der Wart, M. Wcssels, M. den Herder, K. Blok, allen te Goes en T. Peman Kakebeeke, Kloetinge. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd naar de 4c kl. J. Talsma, M. Wcssel, J. A. Dekker, J. Koens, M. Drijfhout, M. de Kruijter en S. den Herder, allen te Goes. Bevorderd naar de 5de kl. K. Meijors, Nisse en C. van der Veen, Goes. Niet bevorderd 1 leerlinge. Donderdag is de bekende zaak van Vésinet, waar na lang zoeken eindelijk het lijk van den rentenier Vermeersch in den tuin zijner woning werd gevonden voor het assis n hof te Brussel begonnen. Naar we gemeld hebben is Jooris de knecht die tijdens de afwezigheid van den eigenaar aldaar ver bleef, beschuldigde. In 't geheel zijn er 65 getuigen, 36 k charge en 29 a décharge. Het publiek toonde schaursche belangstelling. Jooris weigerde op vragen te antwoorden. De onderzoekrechter te Lantsheere gaf als getuige breedvoerige inlichtingen over de personen van Vermeersch en Jooris, die geen van beide gunstig luidden. bi de Duitscho stad Duren, tusschen Aken en Keulen, is een vrouw tot een -jaar gevangenisstraf veroordeeld, die haar stief dochter, een meisje van 14, dat er evenwel als negenjarig uitziet, met het stookjjzer, den bezemsteel en andere, harde voorwerpen af ranselde, waardoor haar lichaam met blauwe en zwarte plekken is bezaaid, en haar dwong brood te eten, dat met zeep en andere, nog minder genietbare stoffen was besmeerd. .Voorts was het kind zoodanig bij den hal3 ge grepen, dat het de stem heeft verloren. De officier van Justitie zeide, in zijn 20- jarige loopbaan nog niet een geval van derge lijke ruwheid te hebben gezien. Te Cherbourg trok het de aandacht dat een koffer, uit Amerika afkomstig, geen ver melding van inhoud droeg. De beambten gin gen tot opening over en bevonden, dat die slechts asch bevatte. Het was het overblijfsel van een Amerikaan, wiens lijk was verbrand en thans in dezen vorm door zijn weduwe, een Fran^aise, naar haar land werd verzon den De beambten lieten de zending op die manier echter niet toe; het zonderlinge pak is naar de prefectuur der Seine doorgestuurd Donderdagavond ongeveer 6 uur, ver voerde een chauffeur van Nancy een han delsreiziger, toen de chauffeur, zijn buurman en de reiziger letterlijk werden weggemaaid door een kabel, die over de straat was gespannen door een huis m metaalwaren. De handelsreiziger, die aan den hals ge troffen werd, was op slag dood. De andere reizigers werden op den weg geworpen, terwijl de auto tegen een boom verbrijzeld werd. Een drogist te Toulon bezat een New- Foundlander, die in de stad bekend was, daar hij reeds veel mensclien uit het water had gered. Toen het dier dezer dagen stierf, sloot de man zijn winkel en hechtte op do pui deze nicdedeoluig„gesloten wegens overlijden van Phéfaus, door een lomperd gedood" De drogist liet vervolgens een lijkwagen eerste klasse komen, daarop werd de kist geplaatst, 'die het stoffelijk overschot bevatte waarna' déze met een wit laken werd toege dekt, dat schuil iging onder kransen en ruikers. De drogist nam naast den koetsier op de bok plaats en zoo ging het naar een stuk land van den meester, waar het dier begraven werd. Evenals andere groote mannen, heeft Strindberg eerst na zijn dood den hoogsten trap van beroemdheid bereikt. In een vakblad voor kappers is tusschen de modclkoppen voor haar- en baarddracht ook de zijne als voorbeeld van Duitsche haar- en baard-modes verschenen. Een ongelooflijk verhaal wordt uit Rus- land geseind. Men weet, dat dit jaar in volle vriendschap met Frankrijk in Rusland bij Borodino de tocht van Napoleon naar Rus land in 1812 zal worden herdacht. Zeven on twintig veteranen, die aan dien tocht hebben deelgenomen, zouden nog in Rusland aanwe zig zijn en de feestelijkheden bijwonen. De leeftijd van den jongste wordt als 120, die van den oudste als niet minder dan 127 opgegeven. Bij het instorten van een huis te Gerga in Daghestan (bij de Kaspische Zee) werden 30 menschen onder het puin bedolven. Men heeft drie en twintig lijken gevonden, voor het meerendeel van vrouwen. Ziekte der urinewegen en blaas. Wat is lastiger te verdragen dan vergevor derde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooalsHet niet kunnen ophouden van het wa ter onmacht o m de urine te loozen gra veel en blaassteen ontsteking van. de blaas en urinewegen? Zij maken het leven haast ondraaglijk. Deze en andere kwalen vinden hun oor zaak in het veronachtzamen der eerste waar schuwingen van nieraandoening, want denie ren belieerschen do goede werking van de urino-organen, en wanneer de nieren zwak of ziek zijn, zullen blaaskwalen gewoonlijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voorkomen, wanneer do nieren onmiddellijk hulp ontvingen bij het eerste toeken van oen nieraandoening wanneer de urine onnatuur lijk van kleur, brandend of slecht-riekend is wanneer de loozing onregelmatig of met moeite geschiedt wanneer de urine een neerslag achterlaat, als zij oenigen tijd ge staan heeft wanneer het water bewolkt is of graveel bevat. Een goed-doorgezette kuur met Foster's Rug pijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en een regelmatige werking van de blaas herstellen Zelfs in ver-gevor derde gevallen bewees dit geneesmiddel zijn uitstekende werking. Om te voorkomen, dat men u, waardelooze namaak verkoopt, dient gij er op te letten, dat de handteekeniug van James Foster op het etiket voorkomt De echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn te» Middelburg verkrijg baar bfj den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezonding geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10voor zes doozen. Vlissingen. Van 1620 Juli. Ondertrouwd J. S. de Bruijn, jm. 27 j. met J. J. van der Haret, jd. 30 j. GetrouwdJ. M. A. Grijs, jm. 28 j. met J." Daane, jd. 22 j.; -P. D. Goetheer, jm. 27 j. met D. J. van Westen, jd. 23 j. Bevallen J. de Bree, geb. De Ridder, d.; S. Roelofs, geb. Buijs, d.; H. Doense, geb. Barten, z.; G. J. Felix, geb. Binkhorst, z.; W. Alewijnee, geb. Drever. d.; A. J. Stan daart, geb. Heijtvelt, z.; J. Schroevers. geb. Van Belzen, z. OverledenH. Vos, ongeh. d. 31 j. Goes Van 1820 Juli. BevallenJ. van de Reepe, geb. Van Oiveren, d. OverledenH. Burggraaff, man van J. P. C. Hörchner, 26 j. THERMOMETER EN VERWACHTING. 20 Juli. Thermometer alhier 8 u. vm. 58 gr., 12 u. 66 gr., 3.) u. nm. 65 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 771,1 te Horta. Laagste 754.5 Nice. Verwachting tot den avond van 21 Julizwakke tot matige veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien met geringe kans op onweer en dezelfde temperatuur. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Een afscheid. In. een deel van onze vorige 'oplage kon den. wo onder het bericht van het vertrek van den heer Ph. Rank als leeraar aan de Rijkskweekschool, en van den heer A de Haas, als hoofd der Leerschool, nog het vol gende vermelden Bovendien willen we pok gewag maken van een hedenmiddag gehouden plechtigheid, al was die ook van intiemen aard Tegen twee uur vereenigden zich het personeel der leeraren en de leerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers in het gebouw aan de Noord- straat, ten einde in besloten kring afscheid) te nemen van de scheidenden. Er waren geen. personen buiten den directeur der kweek school, de collega'S-lecraren en de onderwij zeressen der Leerschool alsmede do kweeke- lingen aanwezig. Uitgenoodigd waren alleen de heer en Jansen, distr.-schoo[opziener, en Drabbe, arrondisse- montsschoolopziener, die door hun tegenwoor digheid van de waardeering van het school toezicht voor de scheidende heeren blijk wil den geven. In korte, maar warme woorden werden do vertrek kenden toegesproken door den direc teur, den heer Nijk; den heer v. d. Ley, als oudste der collega's, den kweekeling Lutcijn, alsmede den heer Jansen namens het school toezicht. Als blijvende herinnering werden eenige fraaie photo's, voorstellende het gebouw der Kweek- en der Leerschool, een fraaie groep der leerlingen en der collega's, overhandigd; hierbij werd de wensch uitgesproken, dat de beide heeren hij het beschouwen van het fraai werk uit hot atelier Henning, nog me nigmaal zouden terugdenken aan de onderwijs inrichting, waaraan zij zooveel jaren en zoo opgewekt hunne beste krachten hadden gewijd. Ten slotte werd onder leiding van den heer Lysen den vertrekkenden heeren als afscheids lied het „e9 ist bestimmt in Gottes Rat" van Mendelssohn toegezongen, waarna zij met een handdruk afscheid namen van collega's en leerlingen. 's Morgens hadden [te Voren het onderwijzend personeel en de leerlingen der Leerschool afscheid genomen van den heer De Haas, yien eveneens een serie photo's, vervaardigd door de firma Heldor, werden aangeboden. UIT VLISSINGEN. „De Jakhal s" De torpedobootjager „Jakhals" is heden' door het departement van marine overgeno men. Woensdag worden de kompassen gesteld. Vrijdag vertrekt de boot naar Den Helder. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Maandag a.s„ des namiddags 2 uur, houdt do raad van O. en W.-Souburg een ver gadering ter behandeling der volgende punten 1. Twee adressen van beide bijzondere scholen om gelden voor een schoolreisje. 2 Verdere behandeling adres van den secretaris. UIT ZIERIKZEE. Eindexamen H. B. S. 2e groep. Geslaagd C. de Hoogh, J- P- Risch, P. VV. J Biesen, B. M. van den Ende, M C. van den Bout, W. L. A. Coenen, H. A. van Nouhuijs. Afgewezen 3 candidaten. BENOEMING. Benoemd tot leeraar der R. II. B. School te Zierikzee D. Veersema, thans tijdelijk. DE BETONNING VAN HET KRAMMER. Aan den inspecteur van het Loodswezen te Rotterdam werd door het hoofdbestuur van „Schuttevaer" ©en adres gezonden, met verzoek nog een roode ton op het Krammer bij Bruinisse en wel tusschen de kogplton no. 0 en rood 1 te doen uitleggen. BRAND. Gistermiddag brak er brand -uit te Geer- truidenberg in een boerenschuur van J. B. Hoewel de brandspuit spoedig aanwezig was, brandde de schuur geheel uit. De be lendende perceelen wist men te behouden. De oorzaak is onbekend UIT ROTTERDAM. De uitlevering van D. v. Ejjk. Met de „Potsdam" werd lieden aangebracht en naar Amsterdam overgebracht door een Amsterdamschen rechercheur, die te Bou logne aan boord was gekomen, de voort vluchtige Dirk van Eijk. Zijn broeder is niet uitgeleverd. UIT DEN HAAG. Koelieopstootjes. Bjj het departement van Koliën is ontvan gen het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Nod.-Indië van 19 dezer, betreffende ongeregeldheden onder de Chinee- sche koelies, die aangeworven zijn voor de gpuvemements Tin winning op Banka. Eergisteren eischten drie honderd pas te Pangkal Pinang aangevoerde koelies indeeling bij dezelfde ontginning, hetgeen onmogelijk was. Overreding! bleek vruchteloos, hoewel her haaldelijk beproefd door den inmiddels ont boden controleur en Luitenant-Chinees. De houding der koelies werd steeds dreigender en bij een poging tot arrestatie van den belhamel werden de controleur eu een korporaal der gewapende politiedienaren bedreigd. Een ge- re qui roerde militaire patrouille maakte geen indruk eu de soldaten werden bij het afzon deren der werkwilligen tweemaal door, met aangepunte knuppels gewapende, koelies aan gevallen- Na nogmaals een dringende aanmaning tot kalmte en toezegging van desgewenscht terug zending naar China, vond een algemeene aan val op het kantoor der Tinwinning plaats, waarbij een persoon neergeknuppeld werd. Aangezien langer dralen voor het personeel noodlottig zou worden, word op laat van den controleur gevuurd. Daardoor vielen driedoo- den en vijftien gewonden, waarvan zeven zwaar en zes inmiddels overleden De orde Ss thans weder hersteld en d© belhamels zijn gearresteerd. De toestand in de ontginningen is overal voorbeeldig. Installatie Visscherjjcollege. Minister Talma heeft hedenmiddag het nieuwe college van de nsscherijon in zijn departement geïnstalleerd met een rede, waar in hij 'de be teekenas van het college schotste en waarin hij bij brjzondoren dank, een hulde bracht aan mr. E. N. Rahusen, den voorzitter van het voormalige college van de zeovissche- rijen, terwijl de minister tegenover het ver lies van het zich niet voor het nieuwe college beschikbaar kunnen stellen van mr. Rahusen en vier leden van hol voormalige college zijn groote voldoening er over uitsprak, dat de secretaris van dat college prof. mr. Van der Hoeven zijn groote kennis en ervaring opnieuw als zoodanig voor hel nieuwe collego heeft beschikbaar willen stellen. JEUGDIG MOORDENAAR. In Ge leen bij Sittard stak gisteren een knaapje van 10 jaar zijn evenoud makkertje morsdood. I GOEDKEURING ONTHOUDEN. LUXEMBURG, 20 Juh De groothertogin wei gerde haar goedkeuring te schenken aan do schoolwelten, die, door do regentes getee- kend, bij de Kamer ingediend en met 2/3 der stemmen aangenomen zijn en bij eind stemming eveneens werden aangenomen door den Staatsraad. STAKINGS-ONLUSTEN. HAVRE, 19 Juli. Tusschen „inscrits mari- times" en politie ontstonden bij het einde eener bijeenkomst botsingen, waarbij 3 sta kers werden gearresteerd. OMWENTELING IN PORTUGAL? MADRID, 20 Juli. De correspondent der „Universe" te Oreato seint een telegram over, daar ontvangen, volgens hetwelk er een omwenteling zou zijn uitgebroken te Porto en te Lissabon. In rcgeeringsckringen heeft men gieenerlei inlichtingen ontvangen en kan dus het bericht noch tegenspreken, noch be vestigen. TURKIJE EN ITALIË. CONSTANTINOPEL, 20 Juli. De sultan be noemde dadelijk na het optreden van het nieuwe kabinet een commissie bestaande uit ministers, leden van Senaat en Kamer en ge neraals, welke weid belast met een onderzoek naar den binnenlandschen toestand en met het uitbrengen van een rapport daaromtrent. De regeering besloot tol vermindering van breedte der vaargeul, die vrij blijft tusschen do gelegde mijnen in de Dardanellen, (om, zonder het verkeer teveel te belemmeren, de veiligheidsmaatregelen uit te breiden. De officieren, vergaderd in het departement van oorlog belastten twee pasja's om aan den sultan ontbinding der Kamer te verzoeken en om te vragen om Kiamil Pasja tot groot-t fizier te benoemen. Men gelooft, dat de Italiaansche vloot hoopte door den machtelijken aanval op de Darda nellen de Turksche vloot te verrassen. Door een zoeklicht werden de Italiaansche booten, die reeds tot de tweede rij der on- derzeesche mijnen waren genaderd, ontdekt. Door het geopende levendige kanonvuur werden zij genoopt onverrichter zake terug te trekken. De berichten over de Italiaansche verliezen komen uit officieele bron. NEGEROPSTAND OP CUBA GEËINDIGD. BERLIJN, 20 Juli. Uit New-York wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind, dat de ne- gergeneraal Pedro Ivones op Cuba heden door de regeeringstroepen is omsingeld en gedood. Hiermee is de opstand feitelijk ten einde. Het Anierikaansche ministerie van marine heeft dan |Ook reeds last gegeven om 2 com- pagniën der marine uit Cuba terug te trekken. DE MIKADO ZIEK. TOKIO, 19 Juli. De mikado is ernstig ziek; zijn keizerlijke hoogheid is lijdende aan een maagkwaal. DE EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING IN FRANKRIJK. Op loet oogenblik worden de inwoners van eenige landen in twee, scherp tegenover elkander staande partijen verdeeld door de invoering of de dreigende invoering van in grijpende wetten. Wat Engeland betreft, was hier in het vorig nummer nog van de verzeke ringswet sprakeBelgie heeft zijn drang naar bestuurlijke scheiding tusschen het Waalsehe en Vlaamsohe deel, welke drang overigens vrij zwak isFrankrijk zijn R. P. In dit land heeft zich een soort comité van verweer tegen de evenredige vertegen woordiging gevormd. „Chinoiseries arithmé- tiques" worden de berekeningen genoemd, die daaruit voortkomen. Clémenceau vooral weert zich daarbij geducht. Inderdaad (we spraken er reeds vroeger over), is diL stelsel tamelijk ingewikkeld, al valt dat in de pxa/titijk (natuurlijk mee. Want wat heeft de kiezer in de toekomst te doen, wat zoo van de tot nu toe gevolgde methode afwijkt? Beschikkend over evenveel stemmen als ei afgevaardigden in het kiesdistrict gekozen moeten worden (men weet, dat het departe ment die functie vervult) kan hij stemmen pp do lijst met namen, die zijn voorkeur ge niet, pf wel hij kan een biljet in de bus steken, dat verschillende namen, uit de ver schillende lijsten bijeengezocht of van afzon derlijke candidaten pis zijn uitverkorenen ver meldt. Slechts mag hij niet meer dan eens pp denzelfden persoon stemmen en mag nie mand zich tweemaal in één district bij de zelfde stemming candidaat stellen. Bovendien vergeten de mensclien, die thans tegen deze nieuwe kieswet sputteren, dat te genwoordig de leden der gemeenteraden pp dezelfde yrijze verkozen worden. De staat verschaft de biljetten, die de ver schillende, ingediende lijsten bevatten. Is nu de stembus geopend, dan wordt het aantal stemmers berekend, en het aantal stem men, dat iedere candidaat en dat elke lijst heeft behaald, "want de stemmen, op icdcren candidaat uitgebracht, gelden tevens als uit gebracht pp de lijst, waarvan de naam van dien candidaat deel uitmaakt. Hierna begint een commissie onder leiding van den president der burgerlijke rechtbank in de hoofdplaats van het deparetm'ent de be rekeningen voor het toedeelen der zetels. Daartoe wordt in de eerste plaats, naar we gemeld hebben, gebruik gemaakt van hetkies- quolient(= aantal uitgebrachte stemmen aan tal afgevaardigden, aan dat departement too- gewezen). Het laatste cijfer wordt berekend doordat op iedere 70.000 en gedeelte boven de 20.000 inwoners een afgevaardigde ge kozen Iwardt. Vervolgens worden voor iedere lijst de stem men die op de lijst zijn uitgebracht, getold bij' die, welke door de candidaten, wier namen op die lijst staan, zijn behaald, waarna de uit komst gedeeld wordt door het aantal afge vaardigden, dat het departement moet kiezen. Nu komt de eigenfijke moeilijkheid. Wat moet er met de overschietende stemmen go- beuren, als de aantallen der verschillende lijsten zijn gedeeld door het kies-quotient In een vorig artikel meldden we reeds, hoe deze Jnoeilijkbcid kan worden opgelost door de zgh. vennaagscliapping der lijsten, d.i. een afspraak, vóór de verkiezing getroffen, wat met die resten aan te vangen. Indien dit echter niet geschied is, wordt het stelsel der gemiddelden toegepast. Dit gemiddelde wordt verkregen, doordat de stem- men-totaleli der verschillende lijsten gedeeld worden door het aantal zetels, dat hun krach tens de gewone quotient-berekcning toebehoort plus één. Een voorbeeld. Er zijn vier lijsten, die achtereenvolgens behaald hebben Ljjst A 31500 stemmen. B 13300 C 22000 D 6700 Gesteld, het kies-quotient bedraagt 14.500 dan vallen dus bjst A twee en lijst C een zetel toe. Aangenomen, dat 5 Kamerleden door dat departement moeten verkozen wor den, dan blijven nog twee mandaten te ver deden. Wie nu het boven geschetste stelsel van de gemiddelden volgt, krijgt in dit geval Lijst A 31.500 (2-J-l) 10.500 B 13.300 (04-1) 13.300 C 22.0Q0: (1-+-1) 11.000 D 5.700 :(0-fl) 5.700 De lijsten B en C hebben dus de grootste gemiddelden, waardoor de twee overblijvende zetels haar toekomen, zoodat de verdeeling als yolgl wordt Ljjst A 2 zetels B 1 zetel C 2 zetels D 0 zetels Ten slotte heeft men de vermaagschapping der ljjsten, die geheel steunt op bovenstaande berekeningen, vooral op die van het grootste gemiddelde. Wat nu de toewijzing der zetels van de candidaten betreft, dit geschiedt ge woon naar het hoogste aantal stemmen, terwijl, hebben twee candidaten van één lijst hetzelfde aantal stemmen behaald, dan wordt de oudste gekozen yerklaard. Indexdaad lijken deze berekeningen tamelijk ingewikkeld, maar zooals de „Temps" terecht opmerkthet vordert oneindig meer tijd, een eenvoudige berekening te verklaren dan uit te voeren. Bovendien komt de moeite op het hoofd der ptem-opnemers, niet op dat van de kiezers neer. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Italiaansche rpgeering blijkt, terwijl we dit schrijven, nog geen bevestiging ont vangen te hebben van het in ons vorig num mer vermelde bericht, dat de Italiaansche vloot den aanval op de Dardanellen had her vat, maar was teruggeslagen. Eveneens is het onzeker, of ten gevolge daarvan deze engte ■gesloten is. In de te Weenen verschijnende „Neue Freie Presse" doet een Italiaanscli Kamer-afgevaar digde mededeeling van de vredesvoorwaarden, door dal rijk aan Turkije te stellen. Do meeste zijn bekend. Natuurlijk staat de volle souve- reiniteit over Tripolis en Barka bovenaan, maar Italië stemt er in toe, den afstand daar van door Turkije niet uitdrukkelijk in 'tver drag op te nemen. Voorts wordt den Mohammedanen in die streken volledige godsdienstvrijheid gewaar- liorgd, blijft dus de godsdienstige beteekeois van den sultan als Kalief ongerept. Italië zal verder de waarde der aldaar gelegen kroon-domeinen vergoeden en is geneigd, een deel der Osmaansche staatsschuld over te nemen. Staakt dat rijk dadelijk de vijandelijk heden, dan zullen daar nog meerdere conces sies op volgen. Het voorstel van eenige Luiksche Walen, om de Waalsehe en Vlaamsche gewesten in België van administratief standpunt te schei den, met behoud der nationale eenheid, is naar verwacht werd op een fiasco uiigploo pen. Zoowel de Provincie-raad van Namen als die van Luxemburg hebben er zich tegen verklaard. De clericalen in België beleven be nauwde dagen. Een afgevaardigde voor Brussel heeft nu weer in de Kamer meege deeld, dat vóór de laatste algemeene verkie zingen een kerkdienaar van de St. Goedele te Brussel onder de liberalen en socialisten voor 5 frank waarde-papieren heeft uitge reikt, die na de overwinning der katholieken konden worden ingewisseld en werkelijk ook ingewisseld werden. Het openbaar ministerie heeft deze zaak in handen. Een aanklacht wordt verwacht. De papieren droegen het stempel van »Sacré Coeur." Als een bijzonderheid, die het heele, onfrissche zaakje nog een goorder luebtje geeft, kan vermeld, dat aan twee personen

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2