MMELBCMSCHE mum. r ie» 1SS" Jaargang. 1912 Donderdag 18 Juli. Middelburg 17 Juli. Uit de Staatscourant. Uit Stad en Provincie. Kunst en Wetenschappen. Onderwijs. Landbouw. D.„ ooifut Terabit d g 1 <j «ito.d.nng n. Zo»- F.„U.g... p.r kw.rtul, .ooml Toor kiddelbarg si. voor >Ue p!oat.on i. Nederlud pp. 12. Afzonderlijke nummer» kotten 5 cent. A d~y e r t e n t i e a b^~»bonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu«»en daarvan zyn aan bet bureau to bekomen, li,.Untie, voor hot oer.tvolgendo .imoor rnootoo do, middog. vóór «él iir aan het burean bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dooi* en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die xy innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclame», niet afkomstig uit Zeelnnd, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfemeem Advertentle-Bnrt SB A. DE LA MAR Ar.., N.Z. Voorburgwal 'AG6, Amsterdam. HET VLISSINGSCHE FORT IN DE BUITEN- LANDSCHE PERS. De verwachting, dat de buitenlandsclie pers .de vernieuwde indiening van het plan voor een fort te Vlissingen niet zonder opmerking zou laten voorbij gaan, komt uit. Maar ook is het opmerkelijk dat in Frankrijk tot nu toe de stemmen fcoo veel kalmer zijn dan liet vorig jaar. Zoo publiceert de „Figaro" een artikel van zijn Haagsclien medewerker, waarin oa. de verstandige raad wordt gegeven „Laten wij er niet al te gauw een overwin ning ïn zien van het pangermanisme. Laten Wij onze meening opschorten en vooral niet -vervallen in een negatieve actie. Laten wij Holtand het recht niet ontzeggen, verdedi gingswerken te bouwen aan den mond van de Schelde." Wel wijst de schrijver er op dat de Duit- 6chers Nederland kunnen binnentreden „als -ia den molen" en bepleit hij dat Nederland zoowel voor. overweldigers die over zee, als die over land komen, den weg moet versper ren. In dit geval is het nationale Nederland- sche belang nauw verbonden met dat van Europa. Van de Duitsche bladen zij aangehaald het oordeel van de „ilamb. Nachr." die beweert dat de Nederlainedsche Regeering onmogelijk met één fort bij Vlissingen. zou toe komen om het door baar genoemde doel te verwezen lijken en dat men er zeker van kan zijn dit onto werp door een ander le zien volgen, houdende nieuwe aanvragen voor Üe versterking der Schelde In België zije er sommigen die den toestand matig inzien. Zoo zegt de „Petit Bleu", dat het Vlïssïngsohe fort den toegang tot de Schelde niet afsluit en dat men er zich dus niet ongerust over behoefde te maken. Maar daarentegen windt de „Flandre Libe rale" zich op tot een stemming die in de om standigheden ietwat belachelijk oorlogszuchtig klinkt „Het wordt tijd, schrijft het blad, dat wij eenige energie toonen. Wij kunnen niet dulden, dat een onzijdig land als Nederland in staat is de Schelde naar zijn wensch af te slui ten en ons te beletten om de hulp van Enge land bij een inval te verkrijgen. Indien Nederland zijn plan ten uitvoer brengt, zouden wij in zekere omstandigheden aan zijn goedvinden zijn overgeleverd. Dat is niet mogelijk, dat kan niet zijn. Wij zullen zien of de heer De Brocqueville nog bloed in zijn aderen heeft. Maar nog eens, zal men beginnen met ons een goed leger te geven?" De Antwerpsche „Métropole" is zoo ver standig eerst de vraag te stellen of het kust- versterkingsontwerp een verandering in het stutns quo brengt. Volgens het blad echter zou bet dan pan de groote mogendheden staan daarover te beslissen. Maar zooals we onlangs uiteenzetten, betwijfelen ,wij sterk dat recht. De Correspondent to (Amsterdam van de Antwerpsche „Matin" neemt met instemming het slot van ons hoofdartikel in vertaling over. En eindeljjk zij gemeld dat de Brusselsche Met de Maatschappij „Zeeland" naar Kiel en naar de Oostzee. IV. Met aandacht wordt de strijd tusschen de Meteor en de Germania gevolgdaan beider dekken zien we slechts weinige gasten en geheel de bemanning van een groot aan tal koppen is voortdurend in de weer om de bevelen der geoefende leiders ten uitvoer te brengen. De wind is heviger geworden dan in den vroegen ochtend zich liet .aanziende zon schijnt nog schitterend ■over de banen, en brengt aan de golven .die afwisselende tinten, die zoo wonderbaar en zoo mooi zijn. Maar reeds dreigen de zwarte lachten; reeds begint de wind.zich minder te doen voelen reeds wordt het zoel en warm in de natuur, en gevoelt men bet aanstaande onweer naderen. Onverstoorbaar zetten de beide jachten intussehén den kamp voort; gescheiden door een afstand van en kele bonderden meters, hebben zij de tweede rechte lijn van den driehoek bijna afgelegd en maken zich gereed den nieuwen bocht met minder scherp te nemen dan met de Vorige het geval was. Dan evenwel begaat de bemanning van de Meteor een vergissing Oogenschijnlyk slechts gering, maar in de gevolgen van veel beteekenis. Want niet alleen moet het jacht door deze verkeerde correspondent der „Daily Telegraph" beweert dat er thans diplomatieke onderhandelingen gaande zijn over Bclgië's hulp bij de kanali satie van de Maas en over de vrije vaart op de Schelde. "*■*- Maar dat is in dien vorm zeker, onwaar want de vaart pp de Schelde is vrij. Bq kon. besluit is aan A. M. Peman Kakebeeke te Kloe- tinige op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke, provincie Zee land; is benoemd tot secretaris bij den Raad van State, de referendaris bij dien raad mr C. Baka DU Middelburg. Volgens het eerste ontwerp voor de win tordieostregjeling op de lijnen der Staats spoorwegen, komt er geen verandering in de uren van aankomst der treinen te Vlissingjen. Van de vandaar vertrekkende treinen wordt de trein 340, die nu om 9.10 uit Vlissingen vertrekt, vervxoeigjd tot 8.57, en uit Middel burg van 9.20 op 9.07. Luplaats van te 11.13 komt die trein dan te Roozendaal aan te 11 uur. Voor de aansluitingen richting Breda richting Rotterdam brengt deze vervroeging -geen. verandering. Men. komt daar evenals nu resp. te 11.45 en 1.03 aan. Doch terwijl men nu te Roozendaal voor de richting Esschen moei wachten tot 11.49, waardoor men te Antwerpen arriveert te 12 40, zou men dan te Roozendaal nog de aansluiting op den trein van 11.06 kunnen haten, die de reizigers te 11.42 m Antwer pen brengt Het programma voor de Carillonbespeling op der Abdijtoren op Donderdag 18 Juli a. s. des namiddags van 12 tot 1 uur luidt als volgt: tusschen 1212.15. AirHandel. SiegeschorHandel. Gavotte uit de Suite VU HSndel. tusschen 12.1512.30. Menuet uit »Don Juan". Mozart. Reich mir die Hand, Lied uit »Don Juan"Mozart. Tyroler Gebirgsscene GSnschals. tusschen 12.30—12.45. Duet uit *Der Liebestrank" Donizetti. Eih Mttdchen oder Weibcken Lied uit »Die Zauberflöte". Mozart. Thema en Variatie. Haydn. tusschen 12.451. Steyerscher Lhndler Fischer. Ich war ein Jüngling, Lied uit »Jo3eph in Egypte". Hehul. Menuet CólèbreBoccherini. Een afdruk van het bovenstaand pro gramma zal morgen, Donderdag, op ver schillende plaatsen in de stad worden manoeuvre een deel van den wegnoodeloos obnieuw afleggen, maar het verliest eeniger mate het voordeel van zijn positie en op Germania is men natuurlijk onmiddelijk in de weer om van de fout van den tegen stander partij te trekken. Wonderbaarlijk snel loopt het jacht van den man van Bertha Krupp dan ook inen er is nog slechts een gedeelte van het nieuwe rechte stuk afgelegd of de voorsteven van de Ger mania schijnt de achterste tuigage van de Meteor te raken. Fel manoeuvreerende gaan de beide jachten verder; elk oogen- blik verwacht men, dat de Germania die nu elk voordeel van den zwakken wind heeft, zal voorbijgaantot twee keer toe probeert zij het, komt langzaam aan ge lijk te zeilen met de Meteor, maar dan is het alsof deze vooruitspringt en de leiding herneemt. En inmiddels is de dreigende bui losgebarsten dicht en onafgebroken drup pelt de regen op het water-, af en toe flik kert de bliksem daar tusschendoor en rom melt de donder er met geraus bovenuit. Aan boord bemerken wij het bijna niet onafgebroken turen wij met de kijkersnaar de beide jachten, daarvan slechts door een tusschenruimte van een 60 a 70 Meters ge scheiden, daarmede gelijk varend, nauw keurig door de torpedobootvernielers, die als politievaartuigen dienst doen en door de welbekende witte „Sleipner" als keizerlijk adviesjacht, in het oog gehouden of de voor- aangeplakt door bemiddeling van hetVreem delingenverkeer." Thans heeft ook de politie alhier proces verbaal opgemaakt tegen de hoofdagenten van verschillende loterij-ondernemingen. Uit Vlissingen We ontvingen een fraai uitgevoerd boekje, getiteld „Quick Ocean Transit", bij Two Slow Dutchmen. Do twee personen die zich met den naam teekenen blijken te zijn jhr. J. J. O. Bicker en J J. L. Bourdrez C E., Den Haag. En het boekje bevat een pleidooi voor hetgeen volgens hen de beste en snelste transatlantische verbinding zou zijn, n-I- di recte verbindingen van Vlissingen naar Montaux en Halifax op de O.-kust van N. Amerika, en van Blacksod op de Ierscbe W.- kust naar dezelfde plaatsen. Het Belgische stoomschip „Antwerpen" van Antwerpen naar Middlesbro is heden nacht in het Oostgat vastgevaren op de Nollebank. Ge holpen door het opkomend water is dit stoom schip zonder assistentie vlot giekomen en naar zee gestoomd. Uit Walcherea. De zoon van den landbouwer J. M. te Ga pin ge werd Zaterdagnamiddag zoodanig door de hevige hitte bevangen dat hij van het land huiswaarts gebracht moest worden Zijn toestand was dan ook zorgwekkend. Tot DinS' dag kon bij geen woord spreken. Thans schijnt er een gunstige wending in gekomen te zijn. Door den Commissaris der Koningin is be noem l tot gemeente-veldwachter te W e s t k a- pelle de heer J. Stoel, agent van politie te Zierikzee. Uit Z.-Vlaanderen O. D. Met verwondering en'ergernis lezen we in „Zelandia" het volgende bericht uit Axel: „Wanneer de heermusicus alhier, een vraag stelt met betrekking tot zijn ziekte, vindt hij in de eerste -4 woorden van het antwoord, door den patiënt naar waarheid gegeven, het middel om de diagnose zijner ziekte vast te stellen. Dit geschiedt door de 4 woorden m verbinding te stellen met de natuurtonen der muziek. De 4 woorden zijn de cijfers, welke gebruikt worden in de gewone toonladder van 1 tot en met 8. Verscheidene proeven hebben de waarheid van deze uitvinding bevestigd. Genoemde heer verklaart zich bereid mondeling of per brief hierover de gewenschto inlichtingen te ver strekken." Hoe een redactie, die zich zelf respecteert, er zich voor laat vinden een dergelijke dwaas heid als ernst aan zijn lezers voor te zetten, is ons /den raadsel. Er zijn altijd menschen voor wie de meest zonderlinge geneeswijze die meest aantrekkelijke is Het gevaar is waar lijk niet denkbeeldig dat er zieken dom genoeg zullen zijn om te trachten door dien natuur tonen-onzin te laten uitmaken wat him man keert, inplaats van dat ze een dokter raad- Zondag had te Koewacht een wielrij- dersfeest plaats, waaraan 197 personen deel namen Verschillende speten werden uitge voerd o.a. ringsteken, ringwerpen en rad der fortuin van elk dier spelen werden de eer ste prijzen achtereenvolgens behaald door L. v. d. Eeckhout, J. L. Boddaert en Pr. d. Hooghe allen aldaar. Een le verloten rijwiel ter waarde van f 50 viel ten deel aan A. IJsebaert Az. eveneens te Koewacht. Uit Z. - Vlaanderen W. D. Zooals reeds vroeger is vermeld zal in de maand Augustus a s. te Oostburg eene tentoonstelling gehouden worden van huisvlijt, uitgaande van de afdeelmg Oostburg van den volksbond tegen drankmisbruik. De tentoonstelling wordt den 2en Augustus geopend ©n duurt tot en met den 12 Aug. d. a. v. Zeer vele inzendingen zijn toegezegd. Wat haar vooral merkwaardig zal maken is de daaraan verbonden tentoonstelling van oud poreelein, oud Delfsch aardewerk en oud ko perwerk, waarvan, groote verzamelingen uit Zecuwsch Vlaanderen W. D. zijn toegezegd. Zooals algemeen bekend is zijn vooral van oud poreelein en aardewerk, mooie verzame lingen in het land van Cadzand aanwezig. schriften voor het vrijlaten van de baan niet worden overtreden. Bijna zij aan zij naderen de beide achten het laatste keer punt, hier aangegeven door een zoogenaamd Markschiff: op dit oogenblik schijnt er van den uitslag niets te zeggen. Schitterend is bet oogenblik als beide de korte bocht nemenook nu weer schijnt 't, als raken de tuigages elkandergelijk twee vlugge vogels, schieten beide om de boei heeD en trachten elkander het voordeel van den wind af te vangen Vanuit de verte ge zien schijnt nu de Meteor zich te herstellen zij komt op een nieuwe baan, waarop de wind zich weer heviger doet gevoelen, en dat is haar voordeel. Na de manoeuvre door de bocht herneemt zij met een kleinen voor sprong de leidingmeermalen nog valt de Germania aan, maar het mag weinig baten, want als de beide schepen in vlugge vaart over de eindstreep gaan, is het het keizerlijk jacht, dat zijn voorsprong, nu zeer gering, heeft behouden. De keizer als de beste sportsman heeft gewonnen Prachtig is het tafereel, dat de wijde golf van Kiel nu aanbiedt. De zon, die in de morgenuren haar vroolijk schijnsel ver spreidde, is geheel achter de wolken schnil gegaanmaar tegen deze grijze wolkbn en tegen het veel donkerder gekleurdegrijze water, gezien door een gordijn van regen, steken de zeiljachten als het kan nog mooier, nog karakteristieker af. Heel de golf is over De oude Vleeschhal in 't Stadhuis. In do meedeelingen in het jaarverslag over 1911 van de gemeente Middelburg wordt bij de vermelding van hetgeen in dat jaar schiedde ter restauratie van het Stadhuis o. a. het volgende vermeld over de nu voor groente veiling gebruikte vroegere vleeschhal In de vleeschhal werden enkele herstellingen uitgevoerd aan het gewelf aldaar, bij" welke tegenheid eenige cabeaux onder de graden van dat gewelf en enkele druipertjes aldaar werden schoongemaakt on waarbij bleek, dat deze overdekt waren met een zeer dikke laag kalk en pleister, doch zich overigens nog in een uitstekenden en ongeschonden staat bevonden en dat het zeer zeker meer dan loonend zou zijn om het geheele gewelf van de zich daarop bevindende kalk laag te ontdoen en schoon te maken. Bovendien wordt in het verslag van de Oudheidskamer vermeld dat van den heer Den Bouwmeester werden ontvangen achttien photo's van verschillende motieven der ornamenten n het gewelf in de vleeschhal. De redacteur van de rubriek „Onder de Menschen" in de „N. R. C." hoeft ge sproken met den heer Cuypers, den bouw meester van het rijksmuseum Zij hebben het .gehad over het museum en over hel plan om nu weer een uitbouw meer voor de Drucker- collectte te maken. De heer Cuypers spreekt in dit artikel het volgende: „Maar met dit al wreekt zich nu de klein geestigheid van de commissies bij de stichting van het Rijks Museum Ik had niet af willen bouwen ik had het middenstuk willen maken met de noodige ruimte voor nieuwe vleugels, volgend de lijn van het hek: den vijfhoek. Doch de heeren vonden't was nu al te groot I En bovendien wilden zij niet dat men zou denken; er is geen geld geweest om het werk af te maken. Alleen Victor de Stoers was op mijn hand; hij voorzag wat er sedert is moeten gebeuren telkens stukken erbij lap- dekt met groote en kleine zeilennaarmate wij op de reede van Kiel terugkeeren, beviden wij ons meer en meer op dat deel van de baan, dat alle klassen moeten doorloopen. Juist op het oogenblik dat wij den scherpen strijd tusschen Meteor" en »Germania" aan schouwen, schieten ons als even zoovele vlugge meeuwen voorbij de heerlijk zeilende jachten van de klasse der drie keizerlijke prinsen bijna geheel overhellend liggen zij op het water, maar hun vaart is uitnemend en de techniek, daar aan boord beoefend, laat blijkbaar niets te wenschen. Even vlug als ze ons schenen te naderen, verdwijnen zij ook weer voor het oog, en al spoedig zien wij niets meer dan een zwarte stip onder aan het witte zeil, de plaats waar de luttele bemanning zich heeft opgesteld. Links en reebts van ons zijn het groote jachten, die in het onderdeel van Europeeschen wedstrijd mededingen. En vlak achter ons volgen nog steeds de Ham burg en de Water witch, die den kamp om de derde plaats nog in geenen deele opge ven. De regen blijft aanhouden de don kere wolken zijn niet vaneen te scheuren en terwijl de zon slechts een zwakke poging doet om door die wolken heen te breken, naderen wij Kiel, passeeren Labö en gaan onze ligplaats vlak tegenover bet keizerlijk jacht „Hohenzollern" innemen. Wij richten ons met blikken en kijkers naar de Hohenzollern, wij zien het kleine pen. Maar om er nu voor de colIectie-Drucker weer 'n brok aan te zetten, dnar ben ik vier kant tegen. Ik heb dan ook aan den Amster- damschcn Raad geschreven, dat het uiterste is bereikt; dat anders de geheele achtergevel bedekt wordt, dien men nu tenminste op 'n tachtig meter afstand nog kan overzien En daarbij heb ik voorgesteld, om op een stok grond achter hel Rjjks Museum een nieuw museum te bouwen, naast dat voor het red- dingswezon, om het voor de verzameling van den heer Drucker en andere moderne schilde rijen te bestemmen. En ik heb hoop. dat het gemeentebestuur wel in dezen geest zal willen beslissen Tot onderwijzer aan de openbare school le Nistelrode (N.-Br.) is met ingang van 16 Augustus benoemd de heer Joh. Naessens van Koevacht. -Uitgaande van de vcreeniging „Landbouw en Veeteelt" te Wolp li aartsdijk is Maan dag j. 1. begonnen met het geven van lessen in het koken aan een cursus van 21 leerlin gen. De lessen worden gedurende 4 weken, gegeven door mej. Snijder, leerares aan de Huishoudschool te Amsterdam, in een zaaf van den heer Poiev De Atgemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. Z. B.) houdt dezer dagen haar jaarverga dering te Enschede De voorzitter, baron Collot d'Escury van Kloosterzande herinnerde in zijn ope- -ningswooxd aan het groote succes der Ne derlandsche zuivelbereiders op de tentoon-» stelling te Boedapest, alwaar een der twee eercprijzen. te beurt was gevallen aan de coöperatieve melkinrichting en zuivelfabriek te Lonneker Hulde braclit spreker aan mr Fledderus, consul-generaal te Boedapest, die wegens zrjn aldaar bewezen diensten tot rid der in de orde van Oranje Nassau werd be noemd Spreker memoreerde verder hoe door den heer G. J. Bieloman, thans zuivelinspec- teur de grond gelegd is voor deze groote or ganisatie. Met voldoening wees spreker op den nieuwen bond in Noord-Brabant en wensebte die jeugdige organisatie voojttdu-j renden bloei toe. Aardappel-levering. Een commissie, vertegenwoordigende de af deelingen der Zeeuwsche Landbouwmaatschap pij kwam Dinsdag te Goes tot ovewsesv stemming omtrent de voorwaarden, waarop aardappelen in onze provincie zullen worden geleverd Aan deze voorwaarden heeft do Ned Bond van handelaars in Aardappelen zijn goed keuring gehecht Do arbitrage-voorschriften zullen zoo spoe dig mogelijk worden ontworpen en vastgesteld, terwijl de modellen-koopbriefjes binnenkort aan de secretarissen der afdeelingkin ter uitrei king aan de leden zullen worden toegezoti- vlaggetje onder den keizerlijken standaard, dat ons vertelt, dat de keizer niet aan boord is. Wij turen naar de zijde van Kiel, doch eerst laat in den middag komt de barkas, een matroos aan elke zijde van het overdekte gedeelte, de keizerlijke wimpel vooropeen barkas waarvoor alles eerbiedig ruimte maakt en bij welker aankomst ge heel de Hohenzollern in beweging komt. Het laatste verschijnsel spreekt duidelijk genoeg, men behoeft het zich niet meer af te vragen of werkelijk de Keizer aan boord is gekomen Na de Kieler Week was het groote zeil- feest gedaan. Daarop vingen de wedstrijden van de Ltlbecker zeilvereeniging aan met wedstrijden in de Liibecker bocht en van Travemünde naar Warnem linde doch reeds den avond van de prijsuitdeeling gingen vele jachten den tocht naar buis onder nemen, enkele door de binnenwateren, die in Kiel uitmonden, enkele over de Oostzee, enkele tegelijk met vele groote schepen door de sluizen van Holtenau het Noord- Oostzeekanaal in. Het is ook dit jaar weer een schitterend sportfeest geweest. V. d. M. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1