Ter overdenking. Ingezonden Metletleelingen. Kerknieuws Kunst en Wetenschappen. Verschillende Berichten. bijz. school Singelstr. 26bij/,, scholen Heerengr. en Gravenstr 20; bijz. school Molenwater, 27 Juliambachtsschool 25 Juli. Den 15 Juli a. s., 's morgens 8 uur, in de kazerne Noordstraat, inlevering van wapenen en kleeding door Landweerplicb- tigen, die in 1905 naur de Landweer zijn overgegaan. Moeilijke dingen in de wereld zijn volgens Boeddha arm te zyn en toch liefderijk, rijk te zijn en toch godsdienstig, een schoon voorwerp te zien en het toch niet te begeeren, sterk te zijn en toch niet overmoedig, zich in de wereld te bewegen en toch niet aan haar verstaald te zijn, een zaak te onderzoeken tot op den bodem, een onwetende niet te verachten, menschen te redden door ze te bekeeren, dezelfde te wezen in gezindheid en toe passing. Een vrouw had een zoon, maar toen deze nauwelijks kon loopen, stierf bij. Demoeder ging van huis tot huis, om te vragen of men hem niet genezen kon. Sommigen hielden haar voor niet wijs. Een verstandig man zeidevrouw ik kan uw zoon niet genezen, maar ik ken een geneesheor, die het wel kan. En hij gaf haar den naam op. Toen zij bij hem kwam, sprak zyheer en meesterkunt gy mijn zoon genezen Hij antwoorddezeker. Wat moet ik dan doen? vroeg zij. Gij moet mij brengen een hand vol mostaardzaad uit een huis, waar nooit een zoon, een echtgenoot, een bloedverwant oi een dienaar is gestorven. Zij ging aan bet zoeken, maar waar zij kwam, luidde het antwoord ik heb een zoon verloren, ik heb een bloedverwant verloren, de levenden zijn weinigen, de dooden velen. Toen begreep zij dat zij niet de eenige was, die een zoon bad verloren. En zij kwam terug tot den meester, die haar vroeghebt gij een hand vol mostaardzaad ontvangen Zij antwoord de: netn, maar men zeide mij, dat de le venden weinigen waren, de dooden velen. Toen sprak hy tot haargij dacht alleen een zoon verloren te hebben, de wet des doods regeert voor allen, daar is geen uit zondering op. Nier' en Maaszwakte bij kinderen. Een der dikwyls vcrkcerd-begrepen ver schijnselen van zwakte der nieren bij kinderen is bedwateren. Vole ou,dera zijn geneigd om deze onaangename kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter minder waar, nierzwakte komt veel voor bij kinderen en is dikwijls overerfelijk, zoodat ouders, die aan de nieren lijden, niet genoeg acht kun- nen slaan op hun kiemen. Kinderen, die met nier- of blaaszwakte aan gedaan zijn, verschillen in vele opzichten van zezonde kinderen Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vrooljjk, maar prikkel baar en knorrig. Het spelen vermoeit hen spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de lessen behoorlijk te volgen, en voortdurend hebben zij last met de urine, die zij niet op kunnen houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen vol komen veilig door kinderen gebruikt worden. Do nieren worden spoedig geregeld en ver sterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waardoor een einde wordt giemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoe langer gij echter dergelijke kenteekenen verwaarloost, des te meer zal de ziekte zich uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig ge noeg beginnen met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die alom ten zeerste geprezen worden. Zij zijn te Middel burg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van. postwissel i f 1.75 voor één, of f10 voor zes doozen. Het bestuur van de VereeDiging van vrijzinnige Hervormden te Leiden heeft zich zoo meldt het Wkbl. v. d. Vrijz. Hervormden gericht of zal zich dezer dagen richten tot het kiescollege, met het verzoek om bij de beroeping van een nieuwen predikant ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den haer J. J. van der Lip, rekening te willen houden met de wenscben en godsdienstige behoeften van het vrijzinnig deel der gemeente door het beroepen van een modern predikant. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Doorn ds. E. J. H. van Leeuwen te 's Gravemoerte Hollandsche- veld als hulpprediker Tb. J. H. Israël, cand. te Doetinchem te Waarde (toez.) E. V. J. Japchen, cana. te "Utrecht. Aangenomen: naar Kockengen ds. L. G. Bolkestein te Kortgenena^r Sebalde- buren (toez.) de heer J. C. van Ap -Idoorn, cand. te Hommerts. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Bussum C. de Meijere te Deventer. Ned. Israëlitische Kerk. De heer L. Scbwarz, opp rvoorzanger bij de Ned. Israel, gemeente te Arnhem, is nis zoodanig benoemd te Ichenhausen, in Beieren. Poullet, de Belgische minister van kunsten en wetenschappen heeft den heer Emile Wambach officieus meegedeeld, dat hij benoemd zal worden als opvolger van Jan Blockx tot bestuurder van de konink lijke Vlaamsche muziekschool te Antwerpen. Vrijdagmiddag is het lijk van Alma Tadema in de St. Paul te Londen ter aarde besteld. Voor het eerst is thans in Noorwegen een vrouw, juffrouw Bonnevie, tot hoog leeraar in de dierkunde aan de universiteit te Christiania benoemd. Voor het eerst is thans in Noorwegen een vrouw, juffrouw Christine Bonnevie, tot hoogleeraar in de dierkunde aan de universi teit te Christiania benoemd. M. J Brusse, Het rosse leven en sterven vap de Zandstraat. Rotterdam, W. L. en J. Brosse. „Het is gedaan met den polder, de prak, de vroolijke buurt" schreef Brosse. „De meides motten uit d'r zaakies, „De Burgemeester trekt er in", zong Speenhoff. Met de Zandstraat ais pretbuurt is het gedaan sinds er geen muziek meer mag ge maakt worden in de danshuizen en de bloopera hun moker zwaaien over de |ontcigende per- ccelon, waar woldra het nieuwe RottcTdamsche stadhuis verrijzen zal. De ontucht en het misdrijf verdrijft men er niet mee, die worden hoogstens opgejaagd' naar Katendrocht, eens een orthodox boeren dorp je, nu een. kwartier, zoo ruim gebouwd, zoo slecht bewaakt en zooonveilig, als een stad in „the Far West", maar een karakte ristiek brok Rotterdam is weggenomen. Speenhoff zong der Zandstraat een lijkzang, waaruit de bovenaangeliaalde regelsBrusse schreef op de hom eigene wjjze, frisch en raak, de historie. Eerst feuillct,opisgewijs verschenen in de rubriek „Onder de Menschen" in de „Nieuwe Rottcrdamsche Courant" ligt ze nu, gebundeld voor ons. Van veel cynisme, doch ook van diep menschelijk gevoel spreken deze schetsen van meiden en pooiers, van moordenaars en zak kenrollers, van al 't uitgestotene, dat leefde in den polder. Het hoekje is verlucht met karakteristieke kiekjes van den fotograaf Theunisse en met een paar krabbels uit Kees van Dongen's jon gen bjd, waarvan alleen die boven pag. 5 ons eenigszins kan voldoen, de anderen missen de speciale „pojder" atmosfeer. De afdeeling Breda van de S. D. A. P. heelt, zoo meldt »Het Volk", in het district Breda candidaat gesteld voor de Kamerver kiezing in 1913 den heer Koomans. Te Utrecht werd Vrijdag de algemeene vergadering gebonden van de Nederlandsche vereeninging tegen de protistutie. Uit het jaarverslag bleek dat het hoofd bestuur zich ia de eerste plaats bezig had gehouden met het rapport van de aanpas singscommissie, dat handelde over de vraag, hoe voor de gemeentelijke overheid de zoo practiscb gebleken bevoegdheid zou zijn te behouden naast bepalingen van de nieuwe Strafwet, zonder vooratgaand rechterlyk von nis, een huis van ontucht te doen sluiten en het bezoek te beletten. De vraag werd voorts gedaan, of nu bij de opheffing van de bordeelen de vrouwen handel in Nederland zelf wel tot een mini mum zal blijven beperkt, het niet voor de hand ligt, aan het rijksbureau tot bestrijding van den vrouwenhandel op te dragen het verzamelen van gegevens betreffende de be strijding van de zedeloosheid in het alge meen en het te maken tot een centraal punt voor de samenwerking tusschen de overheid en de particulieren vereenigingen, die geor ganiseerd zijn in het nationale comité. In de Oostduinen nabij de gemeente Goeree wordt vanwege de staatscommissie voor drinkwatervoorziening thans een on derzoek ingesteld naar het water, noodig voor de eventueele totstandkoming van een drinkwaterleiding voor het eiland Overflak- kee en Goedereede. De werkzaamheden staan onder leiding van den ingenieur Van Olden- borg, directeur van het technisch bureau van de genoemde commissie. De noodige 5 boringen naderen haar einde en met spanning wordt door belang hebbenden het te verwachten advies van de staatscommissie tegemoet gezien. Woens dag heeft de Staatscommissie een bezoek gebracht aan de hoorplaats en gisteren was het comité voor de totstandkoming van een drinkwaterleiding ter plaatse. („N R. C.") De politie te Delft heeft bij een koop man op de Markt aldaar eenige laatwerken in beslag genomen, die naar haar oordeel in strijd waren met de Zedelykbeidswet. De rechter zal nu hebben uit te maken of de opvatting van de politie juist is. »N. R. Crt." Te Culemborg ia een 12-jarige jongen door zijn ouders, kermisreizigers, achter gelaten. Te Lent had Woensdagmiddag in een boomgaard een ernstig ongeval plaats. Een der spreeuwen jagers liep met zijn ge weer door den boomgaard toen dit onver wachts afging en een 14-jarigen met de volle lading in de heup trof. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Hoewel de toestand van den gejewetste ernstig is, beslaat geen direct levensgevaar. LOF VAN EEN GROOT ZONDAAR. Het doet ons genoegen, nu eens met lof te kunnen vermelden een type van mede- mensch, waarvan men gewoonlijk niet veel goed te hooren krijgt. En met reden. Hij maakt het er naar. Want dat type isde slagersjon gen, berucht om zijn oübesuisd fietsen, de schrik van voetgangers en wielrijders. Mnar ditmaal valt een loffelijke daad van hem te vermelden. Men zal zich herinneren bet bericht aan gaande een fietsendief, die in de Francais Valentijnstraat in Den Haag op de daad werdt betrapt, op den loop ging, maar door een fietsrijder werd omver gereden en dien tengevolge gepakt. Het was daarbij, dat twee slagersjongens een rol van beteekenis speelden, en wel op een wijze, die geheel in stijl was. Toen de dief op de gestolen fiets er van door ging, met den bestolen eigenaar aohter hem aanloopend, die luid riep Houdt den dief", werd het geval opgemerkt door een slagersjongen op een fiets. Wat is afdoender middel om een per fiets vluchtende het verder rijden te beletten, dan hem over te rijden En wien is dit beter toevertrouwd dan aan een slagers jongen Hij dacht het en deed het. Met een sput zette hij koers naar den vluchteling en reed dwars op hem in. De dief en zijn torpilleur rolden over den grond, verward in de overhoop geworpen fietsen. Die dief was het eerst weer op de been en zette het, de gestolen fiets prijsgevend, op een loopen, terwijl zijn aanvaller nog bezig was overeind te krabbelen. Toen verscheen er een tweede slagers jongen ten tooneele. Hij zette den vluchteling zoo lang na, tot deze niet meer kon, stapte toen af', pakte hem bij zijn kraag, en gaf hem over in de handen der politie. Wij zullen deze goede daden, die wy met vreugde vermelden, consciëntieus af schrijven op het zondenregister van den Haagschen slagersjongen. („Vad.") Wo zijn den nieuwsgierigen lezer nog eenige aanvullingen verschuldigd op het arti keltje, dat in het vorig nummer onder het hoofdje j„Moord" een plaats vond, aanvul lingen, welk© mevrouw Clerc in een weinig vriendelijk daglicht stellen. In de eerst© plaats liad zij den moordenaar van haar man voor de daad 500 frank be loofd, welke Paratt echter niet zijn uitgekeerd. Vervolgens was zij, in tegenstelling met haar man, die zuinig, zoo niet gierig was, verkwis tend en slordig. We meldden gisteren, dat de boeken der schoot-administratio niet gevon den werden. Mevrouw Clerc hield nl. volstrekt geen hoek. Sten-end heeft de lieer Clerc eenige woorden geschreven, dio zijn. vrouw als onschuldig aan wijzen, maar die inhouden, dat do dader in zijn (Omgeving Imoet schuilen. Naar aanleiding van Leonardo da Vinei, die naar we meldden Donderdag in de Sor- honne te Parijs is herdacht, lozen wo, dat hij toon een helper van hem, bij het maken van een vliegtuig met zijn toestel naar be neden was gestort en deze liem vroeg „ver geef mij meester" antwoordde„je zuft ge nezen, mijn kind. En de vleugels zullen ko men Inderdaad heeft da Vinei geschreven „de grootc tvogeL zql zijn vlucht nemen en de mensch zal, zijn vleugels uitspreidend, het heelal met verbazing vervullen" NOG DE MOORD TE VESINET. Daar deze zaak a. s. Maandag voor het assisen-hof van Brabant voorkomt, brengen we nog eens in 't kort de bekende feiten 7an dezen geheimzinnigen aanslag in her innering. De rentenier Vermeersch, die van Deynse in Belgiü afkomstig was, bewoonde in Vésinet (Parijs) een buitenhuis. In Maart 1910 vertrok hij tijdelijk vandaar om in België eenige verwanten op te zoeken, in de villa twee knechts, Jooris en Vercruysse, benevens het lief van den eerste achterlatend. In het einde van die maand keerde Ver meersch naar Parijs terug, doch daarna heelt men hem uit het oog verloren. Een dag vóór de aankomst van den heer des huizes verwacht werd, ontving Vercruysse bericht dat zijn moeder ziek was. De knecht vertrok, maar vond zijn moeder in blakenden welstand. Geen der familieleden bleek het bericht verzonden te hebben. Toen Vercruysse daarop in Vésinet terug keerde, werd hem verteld dat Vermeersch was teruggekomen, maar oogenblikkelijlc opnieuw was vertrokken zonker te zeggen waarheen hij ging. Einde Juni was hij nog niet terug en Jooris verwittigde daarop de neven van den rentenier. Deze bruchtten de justitie op de hoogte en de onderzoekingen naar de verblijfplaats van Vermeersch namen een aanvang. MeD dacht, dat de man naar hij wel moer deed, nog op reis was en inderdaad beweer den sommige person.n hem in het buiten land te hebben gezien. Dit ging zoo tot Augustus 1910, zonder dat een spoor van den verdwenene gevonden werd. De verdenking viel op de bedienden, men onderzocht nauwkeurig de woning en vond, begraven in den tuin, het lijk van den gezochte. De knechts en de geriefde van Jooris werden gevangen genomen, zoowel in Biussel als Versailles werd de zaak door het parket onderzocht. Weidia blv-k. dat Vercruysse niet de minste schuld hndhij werd op vrije voeten gesteld. Lb- geliefde van Joori9 echter bekende, na 7 -Lmén achtereen onder vraagd te zijn, dat dt-ze inderdaad den ren tenier vermoord en het lijk in den tuin verstopt had. Deze bekentenis werd 22 Juli van het vorig jaar afgelegd, dus meer dan een jaar na het plegen der misdaad. Jooris echter is blijven loochenen, de schuldige te zijn. Beide zullen nu voor het gerecht ver schijnen, doch de knecht i9 alleen van den moord beschuldigd, daar men het meisje daaromtrent onschuldig meent. Deze zal echter vervolgd worden wegens heling van voorwerpen, die aan Vermeersch zijn ont stolen. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Bij den gemeenteraad zijn de volgende stuk ken ingekomen Adressen van de vereenigihg van bo terhandelaren cn d© firma Van Hcusden in zake be scherming van den boe- renbo te rh a ndel. De verschillende adressen zijn achtereenvol gens reeds in ons blad opgenomen, evenals het daarover uitgebracht advies van de Kamer van Koophandel. Naar aanleiding van de vraag van d© Kanier of de Gemeentewetgcver bevoegd is op dit stuk voorschriften te geven, dan wel of hij hier zou treden in een onderwerp, waarin door een wet of een algemeenen maatregel van bestuur is voorzien of in hetgeen van alge meen rijksbelang is, is ook by B. en W. die vraag gerezen. Het wil hun voorkomen, dat er inderdaad wel grond is voor de meening, dat de ge meente hier zou treden op verboden terrein, daar toch de boterkeuring en do voorwaar den, waaraan d© boter moet voldoen van Rijkswege zijn vastgesteld. Inlusschen, ware dit het eenige bezwaar, dan zou men wellicht een beslissing omtrent do al of niet geldig heid van een verordening kunnen afwachten. Er is echter tegen voldoening aan het verzoek oen bezwaar van meer jiractischen aard en dat is, dat door een gemeentelijke keuring, als door adressante wordt jgcwenscht niet wordt bereikt wat wordt verlangd de zekerheid voor den handelaar. Immers de gemeente kan wel een conlröle dienst instellen, doch in de eerste plaats zal zij zich steeds moeten houdeu aan de bepalin gen van Rijkswege vastgesteld en vervolgens zal een 'fabrikant of een handelaar, al is' de boter ook van gemeentewege goedgekeurd, daarmede niet van de zaak af zijn, maar toch nog steeds onderworpen blijven aan de con- tröle der Rijksambtenaren, die zich om de ge meentelijke keuring niet behoeven te bekom meren. Hun geeft dus de gemeentekeuring geen en kelen waarborg en het staat zelfs t© vreezen, dat uit een dergelijk© dubbele regeling, zoowel voor den bandelaar als voor den gemeentelij ken controleur onaangenaamheden en botsin gen zullen voortvloeien, die altijd in hun nadeel zullen uitvallen. Daarbij komt; nog, dal die dienst van de ge meente jaarlijks een niet onaanzienlijke uil- gave zou vorderen, die bij gebrek aan daar- tegenoverstaand nuttig effect niet wel lever- antwoorden zou zijn. B. ten W. kunnen dan ook geene termen vin den om voldoening aan hét verzoek van de boterhandelaren te bevorderen- Bij de beraadslaging van deze aangelegen heid lieeft bij B. en W. een punt van overwe ging uitgemaakt, of er geen ander middel zou zijn om adressantc te helpen en zij .meenden dat gevonden te hebben in een bepaling, dat alle boter die in do gemeente wordt ingevoerd slechts op één bepaalde plants, b.v. op do botermarkt te koop mag worden aangeboden Daar zou dan de Rijksvisiteur de contróle kunnen uitoefenen en zou dus met meer de handelaar, majar de boterboer bij onvoldoende qualileit aansprakelijk zijn. Er is hun echter gebleken, dat zulk een regeling groote schade zou toebrengen aan vele neringdoenden, die thans leverantion van waren, hebben aan boe rinnen, waarvoor zij in boter worden betaald. Daar deze handel geheel onmogelijk zou wor den hebben zij evenwel dit denkbeeld losge laten. Voorstel van den heer C. Boude- wjjnse in zake de leeningen en aflossingen der gemeente mot opmerkingen van B- en W. cn advies der Commissi© van Financiën. Het voorstel hebben wij reeds "gegeven B. en W. maken thans naar aanleiding daar van eenige opmerkingen. De vragen waar het om gaat zijn; le. Is tot heden bij het bepalen der aflos singen voldoende rekening gehouden met de vermoedelijke waardevermindering van de losse en vaste goederen, waarvan do kosten van aanschaffing en plaatsing uit geldleeningen worden bestreden, en 2e. moet bij toekomstige leeningen de af lossing op den zelfden voet worden geregeld als tot dusverre geschiedde of is een groo- tere en snellere aflossing noodig? Al heeft de beantwoording van de eerste vraag slechts theoretische waarde, zoo achten B. en W. die toch van belang, omdat hier omtrent een groot verschil bestaat tusschen den heer Boudowijnso en hun College. De heer Boudewijnse acht die aflossingen ten eenenmale onvoldoendezij zijn van oor deel, dat dit in geenen deele het geval is, in aanmerking nemende de bovenbedoelde waardevermindering. Zij bevinden zich daarbij in goed gezelschap, immers noch de Raad, noch Gcd i «n hebben tegen de beslaande aflossingen ooit bezwaar gemaakt. Waar deze beide Colleges, liet eerste vast- ■dlend, het tweed© controleerend, de aflos- rxgen voldoende achtten, gelooven zij niet, dat er grond bestaat om de meemng van den heer Boudewijnse als de juiste te beschouwen, wat zij met eenige voorbeelden illustrccrcn. En dan volgt daaruit dadelijk, dat hetgeen de heer Boudewijnse voorstelt niet alleen niets nieuws is, maar dat hetgeen hij wenscht reeds sedert jaar en dag wordt toegepast. Tegen aanneming van do motie, die als hot ware een onderstrepen van den bestaanden toestand is, bestaat bij B. en W. dan ook geen enkel bezwaar'. Uit de voorbeelden blijkt, dat in den loop der jaren de aflossingstennijn bijna steeds kor ter is geworden, wanneer men de latere en vroeger© leeningen vergelijkt. Voor het vervolg zie- men het hooWblad. büTteTlaXd. Van de Olympia. (Vau een specialen Correspondent.) Stockholm den Ion Juli '12, 1. „Nya Nissen", een dor (alrijke Zweed- sche humoristische organen, die u do,or hun aantal verbazen, omdat dit volk Iieele- maal niet den indruk maakt van een tot humor aangelegd volk, had dezer dagen een plaatje Daar zag men eenige bekende Grieksche tpyen op hun wolkenkussens in den hemel liggend, die, naar' heneden sta rend, naar Stockholm, vonden, dat de we reld er toch maar een hijster beetje op vooruit gegaan was, want daar had men nu de Olympia weer, die zij ook reeds gekend hadden. In hel program voor de Olympische spe len vertelt Pierre de Coubertin, hoe deze spelen hun heropstanding hadden beleefd. In 1894 was op zijn voorstel op een interna tionaal congres in Parijs besloten de spelen te doen herleven. Men wilde ervoor zorgen, dat allerlei elementen, die de echte sport bedreigden, onschadelijk gemaakt werden. Het internationale Olympische comité destijds voorbereid heeft de spelen georganiseerd, die in 1896 in Athene sedert dien met tusschen- poozen van vier jaar in Parijs, St. Louis en Londen zrjn gehouden, en die verleden Vrijdag hier in Stockholm hun aanvang heb ben genomen. Dit Olympische comité is zoo internationaal mogelijk, uit 31 verschillende landen kamen de 45 bestuursleden. Voor ans land heeft baron F. W. van Tuyll van Seroopkerfcjen daarin zitting. Het houdt voeling met onge veer alle regeeringen en de meeste regeéringen ondersteunen do werkzaamheden van het co mité op de krachtigste wijze. Ook materieel. Het bezoek der spelen neemt van Olym piade tot Olympiade toe, en het aantal sport lieden, dat deelneemt aan deze spelen, is ongeveer dubbel zoo groot als dat in Londen voor vier jaren. Van alle vijf wereIddeeten zijn de sportslieden naar de mooie Zweedsche hoofdstad gestroomd; gisterenmorgen bracht een reusachtig© trans-atlajntische boot het Nooni-Amerikaansclio contingent. Uit Zuid- Amerika en uit Japan, dat alleen uit Azië vertegenwoordigd is, uit Zuid-Afrika en Antral iö waren de sportslieden feeds langer hier om zich t© trainen en te acclimatiseeren. Want niet ieder© natie kan doen, wat de Amerikanen deden en een heel© boot afhuren, waarop men niet slechts onderweg zooveel mogelijk in training blijven kon, maar ook in Stockholm wonen. Reeds sedert eenige weken werd er op de oefenplaatsen geloopen, geschoten, ge zwommen, tennis- en voetbal gespeeld., met hamers, speren en discus geworpen, kortom geoefend tot voorbereiding óp den harden strijd, die zou worden uigevochten. Stockholm heeft zich schitterend vootbe- reid op de ontvangst der gasten. De mooie stad aan het water, die vooral' bij avond, als het wondere licht der noord- sche zomernachten stil ligt op zijn wateren- en zijn. mooie gebouwen omhult, sprookjes achtig mooi is, heeft overal kleuren op gezet. Langs de kaden en in de breede stra ten hangen vlaggen, vroolijke kleuren tegen de blauwe lucht, en vooral het Stadion levert een bewijs hoe welkom aan Zweden deze gasten van overal zijn. Ja, dat Stadion, dat - is heel merkwaar dig;. In het oostelijk deel der stad, vlak bij de moderne woonkwartieren, heeft men daar voor een plaats gekozen, dio hot centrum' worden moet der Noord-Europcesche sport. Vlak daarbij ligt het grootste sportter rein dor IZweden, waar de deelnemers aan de spelen kunnen oefenen, daar liggen de tennisvelden ook en de veldbaan van de roitervereeniging, daar zal, zoo hoopt nuen, ook weldra in aansluiting aan het Stadion een hooge schjool voor gymnastiek verrijzen. Maar het Stadion zelf is nu het hoofd kwartier, het centrum van de sport, en het betoont zich reeds terstond in Zijn uiterlijk die plaats waardig. Het getuigt wederom van die merkwaar dige Zweedsche royaliteit, dat men meer dan een millioen kronen, zegge ruim twee derden van een millioen Nederlandsche gul dens, aan dit sportterreinbesteedde. Het is dan ook niet enkel bestemd voor (fez*? spelen, al ia het voorloopig daarvoor zeer in het hijzonder uitgerust. Maar als een maal d© spelen ver zijn, dan behoeft men igjeen ruimte meer voor 33.000 toeschou wers, dan kunnen de houten bankesireek- sen, die nu, onoverdekt, voor do overdekte uitgebouwd zijn, verdwijnen, dan kan ook do afsluiting van de hoefvormige gebouwen weer worden weggebroken, zoodat het mooie gebouw, dat nu achter deze tribunes schuil' gaat, tegen de helling van een rotsigen heuvel gelegen den gezichtseinder beperkt. Midden in de ronding van het hoefijzer be vindt zich de hoofdingang, die al terstond een mooi specimen is van de midden-Zweedsche bouwkunst, die dit werk heeft geïnspireerd. De gewelfd© poort is geflankeerd door twee achthoekige torens, die boven de poort onder ling verbonden zijn op de wijze der stads poorten van het oude Wisby. Van deze poort zeiten de amphitheater©'

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6