MIDDELRERGSCHE C0ERA1T. 1 155» Jaargang Maandag 8 Juli. Middelburg 6 Juli. Het landgebruik in Zeeland. - 7 T 7 |7 i i S. O Uit Stad en Provlnele. Kunst en Wetenschappen. H*. 159 1912. D... touut wuhqit d.gelijk., met mtzoadermg vrn. Zee- em Peertdeg... P,g. v« k«ltMl, zoowel .oor Middelburg el. .oor alle plaet.en u Nederlaed fmco pp. (2. Afzonderlijke nummer. koeten 5 cent. Advertentiön by abonnement op roordeelige voorwaarden. Proipectu»ien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentie* voor het eeritvolgende nummer moeten de. middag, vóór één n.r aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie* 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel, f 1.50olke regel meer 20 cent. Reclame» 40 oent per regel. Groote letter, naar de plaat., die zij innemen. Tot de plaat.ing van advertentiön en reclame., niet afkom.tig uit Zeeland, betreffend. Handel, Nijverheid en Geldwezen, i. gerechtigd het Alfeaeen Advertentie-Bare an A. DB LA HAB As., N.Z. Voorburgwal 5tö6, Anufterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen een Kinderblad. eerste blad. Van uit de dagen toen we nog op de. lagere school zaten, herinneren we ons nog een wandkaart van Nederland, die wel diepen indruk op ons moet gemaakt hebben, want we zien haar nog levendig voor ons. Het was een geologische kaart, waarop de grond soorten in kleuren waren aangegeven. En die kleuren deden het 'm De zee en de rivieren waren glanzend zwart. Maar al de rest was een palet van kleurenlichtgeel de zandgronden, hoog geel de zandstuivingen, lichtbruin de zware klei, donkerbruin de zeeklei, enz. Vooral het blauw van de Lim- burgsche klei vonden we heel mooi. Veel mooier dan het egaal bruine Zeeland. Dat is eigenlijk niet waar, want er waren daarin nog gele vlakjes langs de zeede duinen. En dat maakte vooral Schouwen zoo leuk, net een mannekop met een gele ballonmuts op, en met een neus bij Brouwershaven. Maar overigens leek ons heel Zeeland een hoopje egale kleihoeken. Later, veel later hebben we geleerd dat in werkelijkheid het eene eilantE van zeeklei een heel ander uiterlijk heeft dan het andere. Toen we deze week verslag gaven van den rijtoer der Z. L. M., schreven we dat er veel gesproken werd over het verschil in de wijze van bebouwen van den grond op Walcheren, en die in de andere deelen van Zeeland. We had den dat nog kunnen uitbreiden, want het verschil blijkt ook uit de wijze van gebruikeu, van bewonen, van indeelen van den grond, uit de pacht-toestanden- Dat is trouwens overbekend aan iede- ren Zeeuw, die buiten zijn eigen eiland een kijkje heeft genomen. Hij weet wel dat de akkers op Walcheren kleiner nijn dan op de andere eilanden en faan den overkant". Hij weet ook wel dat er hier meer veeteelt is, en dat er hier minder bieten worden verbouwd ook wel dat elders meer groote grond gebruikers zijn, en hier meer kleinere. Maar hoe precies de verhouding is, weten de meesten niet. En daarom willen we hieronder eenige cijfers laten volgen, ontleend aan een dezer dagen verschenen werk van de ijverige Directie van den Landbouw, bevattende statistieke op gaven van ^het grondgebruik in Ne derland", gevolgd door een beschrijving der landbouwgebieden. Het boek dat nog slechts een be knopte samenvatting is van een nog uitgebreider verslag dat later zal ver schijnen is eigenlijk bestemd om een overzicht te geven van den toestand in ons heele land. We zullen echter zoo vrij zijn ons toch weer provinciaal tot Zeeland te bepalen. Als inleiding kunnen we wel niet beter doen dan een tabel te geven, aan gevend het algemeen doel waarvoor de grond gebruikt wordt. Van de totale oppervlakte was in de verschillende deelen der provincie het gebruik als volgt, percentsgewijze aangeduid bouwl. grasl. tuingr. boscb ■woeste grond. Th. &StPh. 1.58.03 18.18 0 77 0 06 - Sob.& Duivel 48.94 29 56 1.11 1410. 10.01 N. Bereland 67.89 10.31 105 0.11 Z Bevelend 6154 20.61 4.53 0.37 Walcheren 37.81 4310 2 51 1.27 2 85 Z. VI. W. D. 74.86 11.44 1.72 0.14 0.17 Z. V!. O D. 72.98 8.60 1.19 1.16 0.01 Het is Da deze cijfers geen wonder te lezen dat op Walcheren gemiddeld per honderd H.A. bouw- gras- en tuingrond in 1910/ aanwezig waren 80 runderen tegen slechts 50 in Z. Vlaanderen O. D. Op Walcheren zijn ook de meeste bokken .en geiten, nl. 20.7 gemiddeld per 100 H.A. terwijl Z. Vlaanderen O. D. het slechts brengt tot 1.8 en N. Beveland tot 1.1. Dat die groote vee teelt op Walcheren verband houdt met de melkbehoefte van de twee steden, ligt voor de hand. Daarentegen loopt het aantal paarden niet zoo heel ver uiteenvan 20 per honderd H,A. op Walcheren tot 24 op N. Beveland, en de andere daartusschen. Dat echter behalve het aantal ook nog de kwali teit een factor voor verschil is, heeft men nog deze week kunnen hooren uit de rede van den heer Vorsterman van Oyen. Maar dat staat niet in de statistiek. Als we niet te bang waren voor het geven van veel cijfers, zouden we nog een staatje willen laten volgen betref fende de beplanting van het bouwland. Maar we durven niet, want we hebben nog meer cijfers in de tallooze tabellen aangestreept. Maar één rijtje zullen we toch nog aanhalen, nl. dat betreffende suikerbieten. We zijn hier nu eenmaal in /Peeën- land". Dat echter niet ieder deel even veel recht heeft op dien naam, blijkt wel hier uit dat percentsgewijze van het bouwland voor bieten zijn bestemd: Tholen en St. Philipsland 22.09j Schouwen en Duiveland 25.94, N. Be veland 19.36, Z. Beveland '18.46, Wal cheren 6.12, Z. Vlaanderen W. D. 13.68 en Z. Vlaanderen O. D. 20.05. De andere aangestipte cijfers, waarop zooeven doelden, betreffen het ge bruik van het land in groote en kleine stukken, onder pachters en eigenaars eigenlijk de hoofdonderwerpen van het boek der Directie van den landbouw. •Evenals in alle kleibouwstreken overheer8chen in Zeeland de groote landbouwbedrijven, zoo lezen we in de beschouwingen. Daarnaast komt echter ook een vrij sterke groep van kleine landbouwers voor, die in de laatste jaren belangrijk is toegenomen doordien vele arbeiders grondgebruikers worden. Deze kleine landbouwers leggen zich speciaal toe op de cultuur van veel arbeid vra gende gewassen aardappelen, bieten en stamboonen". Maar ieder deel der provincie afzon derlijk beschouwd geeft ook weer een heel ander beeld te zien dan de overige deelen. We lichten de hier volgende bijzonderheden ook weer uit de beschou wingen van het rapport. Op Tholen en St. Philipsland vindt men naast groote bedrijven van 50—100 H A. (die boven 100 H.A. zijn zeldzaam) ook vele middelmatig groote en kleine bedrijven. Op Schouwen en Duiveland zijn zoo wel het kleinbedrijf als de bedrijven boven 50 H.A. minder dan die op Tholen. Het sterkst vertegenwoordigd zijn de bedrijven van 2050 H.A. En nergens in Zeeland heeft het kleinbedrijf zóó weinig te betcekenen en overweegt het groote bedrijf zóó zeer als op Noord-Beveland. Het grondge bruik door arbeiders is, speciaal in de omgeving van C'olijnsplaat, echter zeer toenemend. Op Zuid-Beveland komen naast veel kleine bedrijven ook veel middelmatige en zeer groote voor, waaronder dan drie buitengewoon grootede Wilhel- mina-polder (1400 H.A.) de Bath polders (800 H A.) en de Frederica- polder (300 H.A.) Op Walcheren is het kleinbedrijf, dat meer en meer de richting van den tuinbouw opgaat, sterk ontwikkeld. Een groot aantal bedrijven valt voorts in de groep van 2050 H.A. Grootere zijn echter vrij zeldzaam. In Z. Vlaanderen W. D. komen be drijven boven 100 H.A. ook weinig voor. Het kleinbedrijf is niet sterk ont wikkeld. Vrij veel bedrijven vallen in de klasse van 2050 H.A., maar die van 50100 H.A. nemen nog grooter deel der oppervlakte in. In Z. Vlaanderen O. D. komt in het kleigedeelte het kleinbedrijf ook weinig voor, maar in het zandgedeelte vrij veel. De bedrijven van 50100 H.A. nemen een kleiner deel der oppervlakte in be slag dan in W. Z. Vlaanderen. En wil men nu nog weten in welke richting zich die toestand beweegt, dan kan daarvoor dienen de onderstaande tabel, aangevende de vermeerdering of vermindering van het aantal eigenaars per 100 bedrijven in de periode van 18981910. Het teeken -j~ beteekent vermeerdering; het teeken vermin dering. 3 1 8 3 S I g I I I M O «-) (J I- «3 N I I M I I °l S 2 2 g oó 2 I I I 1 I I I O t-_ rt ifl B 7 - 5 S ©3 M 1 11 I I I I -s S Hg®. -g 6-t xd 55 ba ts Dat wil dus zeggen dat bijna in alle rubrieken het aan tal eigenaars is afge nomen. Over heel Zeeland berekend komt dat neer op ruim 9 per hon derd bedrijven. Maar bij de bedrijven boven 20 H.A. is de vermindering ge ringer dan bij de kleinere, en zeer op vallend is op Walcheren het toenemen van het aantal eigenaars van meer dan honderd H.A. en in Z.-Vl. W. D. het afnemen daarvan. De veel gehoorde bewering dat hier op Walcheren de gronden door splitsing en verdeeling versnipperd worden in te kleine stukken wordt bovendien door deze statistiek gelogenstraft. V Althans wat de eigenaars betreft. Maar een landeigenaar is nog g< landgebruiker. En nu wordt door de gepubliceerde statistieke opgaven geleerd, dpt tegenover die vermindering van het aantal i eigenaars een toeneming staat van het pachtwezen, vooral op de streken van zeeklei. We weten trouwens allen dat hier n Zeeland het pachtwezen zeer sterk overheerscht. Maar ook in dat opzicht is er weer een groot verschil op te merken voor de afzonderlijke deelen van de provincie. Een tabel zal daarvan weer het duidelijkst een denkbeeld geven. Zij vermeldt het aantal landge- bruikers in 1898 en 1910 en tevens per- cents-gewijze het aantal eigenaars dat daaronder begrepen is: Hiervan Aant. landg. - 6 eig. m pet. 1898 1910 1898 1910 Th. en St. Ph. 867 1059 83.4 23.7 Sch. en D. 911 1110 43.0 28.7 N. B. 162 359 17.3 11.1 Z. B. 1183 2085 35.0 30.6 Walch. 1196 1649 60.3 44.0 Z. VI. W. D. 888 1252 31.2 18.6 Z. VI. O. D. 1485 1898 16.9 14.1 Wat voor conclusie moet men nu ten opzichte van de welvaart van de pro vincie trekken uit deze duidelijk toe neming van het aantal landgebruikers en de vermindering van het aanta] landeigenaars daaronder Natuurlijk is het de ideale toestand dat de landeigenaar tevens landgebrui ker is, en op de plaats zelf woont, zoo dat de omgeving er van profiteert. Maar men ga in die gevolgtrekking niet te ver. Pachters, die door hun pachtheeren niet uitgemergeld worden, die met verstand boeren, kunnen gun stiger invloed op de algemeene welvaart van hun omgeving hebben, dan eige- naars-landgebruikers die slechts met moeite rondkomen. En dat dit maar niet een gefantaseerde vergelijking is, zal men begrijpen als men denkt aan de kleine landeigenaars-gebruikers, die n geld hebben om aan hun laud te doen, wat groote pachters er wèl aan aan verrichten. En andersom kan soms een kleine eigenaar-landgebruiker door intensieven tuinbouw meer van zijn lapje grond halen dan een groote pachter die slordig zijn land bebouwt. De slotsom zou dus deze zijndat de algemeene welvaart meer afhangt van de ontwikkeling en ijver van den landgebruiker dan van de verhouding tusschen het aantal pachters en eigenaars. Mits de pacht-contracten het den pachter niet onmogelijk maken met redelijken winst zijn bedrijf te voeren. En in dat opzicht wordt de bewegii tot hervorming met den dag sterker. de equipage der familie en een van de bui- Tweede Kamer. Voor de tweede maal zijn we deze week tot onzen spijt genoodzaakt het Kamerover zicht aan te honden wegens gebrek aan plaats. We zullen ons nu, in aansluiting aan het vermelde onder Laatste Berichten in het vorig nummer bepalen tot de mededeeling, dat het voorstel-Kuyper c. s tot wijziging van het reglement van oide rechts tegen links werd aangenomen, nadat dr. Kuyper openlijk als zijn bedoeling daarmee had aangegevenhet spoedig afwerken der in validiteitswet, waarna de heei Lohman ver klaarde met dat argument niet mee te gaan. Tegen de verwachting in kwam men niet klaar. Te kwart voor twaalf werd de ver gadering verdaagd, naar men vermoedt tot Dinsdag. We willen hier ter plaatse tevens een drukfout verbeteren uit het Kameroverzicht van Donderdag. Daar wordt eenige malen gesproken van den heer Van Damdit moest zyn: de heer Van Doorn. Dit Middelburg. Ter aanvulling van het verslag dor la' bouwfeesten zij nog gemold dat door vice-voorzitter, don heer J. Polderdijk, mens hot bestuur oen tweetal foto's zijn aan mevr. Boogaert, nl. eon van Dit Vlissïngen. Door een Vhssingschen hoofdconducteur der Staatsspoor werd Vrijdagavond in oen tweede klasse coupé van trein 345 (aankomende te Vlissingen to 9.25) gevonden een beugeltasch met zilveren sluiting, dateerende van 'tjaar 1786. In de tasch bevonden zich een aantal kostbare voorwerpen, henevens een zilveren geldbeurs met een bedrag aan geld Alles werd bij den stationschef gedeponeerd. Dit Zsid-Beveland. Naar men aan do „N. Z. Crtmededeelt, hebben in den loop dezer week do burge meesters en secretarissen der verschillende gemeenten, welke te zamen de Naamlooze Vennootschap waterleidingmaatschappij „Z u i d- Be vel and" formeeren, de Waterleiding- installatie te Osscndrecht. bezocht. Volgende week wordt met het doorspoelen der hoofdleiding een aanvang gemaakt. Uiter lijk 1 Augustus kruinen de aangesloten ver bruikers beginneai to tappen. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad van 's-H.- Abtskerke, wegens periodieke aftreding der lieeren A. van der Meulen en M Dekker, wer den 57 .geldige stemmen uitgebracht, waar van de aftredendm resp. verkregen 47 en 35 stemmen. Op den heer A. de Jonge werden 19 stem men uitgebracht, zoodat de aftredenden zyn herkozen o Uit Sohouwen-Duiveland- In de Woensdag gehouden vergadering van de R K. Middenstandvereeniging te Zierik zee werd mot algemeenen bijval het voorstel van het hoofdbestuur ontvangen om de Cen trale Raadsvergadering daar ter plaatse te Uit Z. - Vlaanderen W. D. Aan den straatweg van K r u i s d ij k e, gemeente Groede, heeft een groote bonte hond, door het verbreken van het gevlochten ijzer- draad der hokken, op de erven van A. Con tant, J. Ras en P. Colijn, zich achtereenvol gens meester gemaakt van 28 konijnen, waar van eea gedeelte door het dier werden ver scheurd, terwijl het de andere wegsleepte. Dinsdag 25 Juni werd te Biervliet aan besteed het maken van een grintbaan in den Ameliapolder. De laagste inschrijver, do heer De Keuninck te Hoek, wien het werk voor f 4050 gegund werd, kwam gisteren, dat is elf dagen daarna, ontheffing verzoeken. Vrijdagnamiddag had op de steenfabriek te Sluis een ongeluk plaats. Een landbouwers knecht uit Westcapelle (Belgié) kwam met twee aanecngekoppelde groote wagens bespan nen met drie paarden de fabriek afgereden om steengruis te halen. De paarden schrok ken; één der wagens kantelde en viel van den opril. De knecht, niet meer jong zijnde, kon niet wegspringen, en werd aan arm en been vreeselijk gewond. Geneeskundige hulp werd terstond verleend en per brancard werd hjj naar het .gasthuis vervoerd Tentoonstelling der vrouw 1813—1913. In «de Vrouw en haar Huis", worden nadere bijzondei heden vermeld over de in Mei 1913 en volgende maanden te Amster dam te houden belangrijke tentoonstelling, die zal geven beelden uit het leven der vrouw van voor 100 jaar en den tegenwoor- digon tijd. Er is gevormd een uitgebreide Historische Commissie, die op zich heeft genomen om door nauwkeurig onderzoek 't historisch verleden in beelden, groepen en toestanden weer te geven. Zy zal een huis bonwen welks inrichting het beeld zal geven van Oud-Hollnndsche welvaart, van Oad-Holland- sclie huiselijkheid, van de vrouw in «ver maak en geneught", de avonden doorge bracht met 't ganzenbord en andere gezel schapsspel. Voor dit alles moeten geraad pleegd worden oude prenten, contemporaine litteraire bronnen, als ook spectatoriale ge schriften, mededeelingen van vreemde be zoekers, hun reisbeschrijving, enz. Uit dien tijd onzer overgrootvaders zullen in vele gezinnen deze bronnen nog te vinden zijn. Het werk ie verdeeld in de volgende onderdeelen

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1