MIDDELBIJRGSCflK COURANT. N*. 1S8 i«o' Jaargang. 19S2 Zaterdag 6 Juli. Middelburg 5 Juli. KAMEROVERZICHT. Rit de Pers. Uit Stad en Provincie. L..,. oo«r»t tertchijnt d g 1 Si k met TÜHo.dsri^g Zo.- P...td.g... •,<j. P« k.uu.i, ïoowel .oor Middslbig .1. .oor <Jle pta.t.o. u> Nedsilud fruoo pp. (2. Afzonderlijke nummer» kozten 5 cent Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proapeotnuen daarvan zijn aan het burean te bekomen. HT.rM.tiB. .oor het MirtTolgend. .unmet moeten de. middeg. .Ó6r één ..r aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiën 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberiohten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 oent per regel. Groote letter» naar de plaat», die ly innemen. Tot de plaatiing van advertentiën en reclame», niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Alcemeen Adrertemtle-Bmrc an A. DE LA SLAB As., N.Z. Voorburgwal 266, A met er dam. jjn deze courant behoort een DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM. Zonder eenige discussie en zonder hoofde lijke stemming is Donderdag door de Tweede Kamer goedgekeurd het voorstel der regeering le. tot toekenning van een renteloos voor schot van f231.667 ten behoeve van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische igrens in de richting van Moerbeke; 2e. tot toekenning van een renteloos voor schot tot een derde der kosten van aanleg en het ia exploitatie brengen, doch tot geen booger bedrag dan f 690.000, ten behoeve van de spoorwe,gli}nen van IJzendijke over Sas van Gent naar Dne Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Tcmeuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Betigsche grens in de richting van Selzaeto. Wij wensclien de personen die zich zooveel moeite hebben gegeven voor dit omvangrijk tramplan, en ook de uitgebreide streek die esp het voordeel van zal hebben, geluk met dezen uitslag. De Zeeuwscb-Vlaamsche tram- vnegmaatschappij wacht nog slechts op het voorschot van het Rijk om tot de uitvoering der plannen over te gaan. In de Eerste Kamer 2 al nu ook wel geen tegenstand van be- teekenis zijn te verwachten. En dan kan men aan het werk gaan. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Er is een groot verschil tnsschen een regeeringscommiBsaris on een regeeriogs- commissaris. Wanneer men den heer Dres- selhuijs, die overigens een talentvol verde diger van zijn zaak zich betoonde, de mili taire strafwetten hoorde en zag verdedigen, vroeg men zich af of hier nog wel de regeeringscommissaris den Minister, naar de termen der Grondwet te spreken, bijstond in de verdediging van het ontwerp dan of het niet veeleer omgekeerd was! Met den heer Bles, die bij de behandeling der nieuwe Auteurswet aanwezig is, is het gansch anders. Hier is het werkelijk een in de details der zaak nauw betrokken hoofdamb tenaar, dien de Minister gemakshalve liever «aast zich heeft dan dat hij hem boven in de loges slechts met brief/es kan bereiken. De beer Bles staat den Minister bijby is de regeeringscommissaris zooals de heer Heems kerk dien onlangs bleek te wenschen de man, die de technische en juridische details verde digt en toelicht, die in geen geval treedt op het gebied der algemeene en politieke beschouwingen. En gelukkig, want de heer Bles moge een bekwaam wettenmaker zijn, hij is totaal onverstaanbaar in het debat. Het was dan ook natuurlijk de Minister zelf, die heden bij de behandeling der artikelen de verdediging van 't ontwerp voerde. En hij had daarbij zwaarder taak dan men aanvankelijk vermoedde, want al geschiedde de behandeling met prijzens waardige zakelijkheid en snelheid zonder dat 't ontwerp werd >afgeroffeld" er waren reeksen van amendementen, die den Mi nister niet bevielen, al verklaarde hij er slechts één onaannemelijk Het was tel kenmale de heer Drucker, dan de heer Van Dam, ten slotte de Ministerdeze drie voerden bijna geheel de discussie en lieten eigenlijk ieder ander Blechts schuchter toe zich daarin te mengen. De heer Van Dam die geen groot bewonderaar van de Beroer (of BertijnerT conventie tot bescherming van den literairen en intellectneelen eigendom, aohtte vele bepalingen te ver gaand de heer Drucker daarentegen wilde meer, soms veel meer. Tnsschen beiden in, hield de minister aan zijn systeem vast. Niet immer was hij gelukkig. Door het onaannemelijk te verklaten, deed hij den heer Drucker intrekken het amendement be treffende het auteursrecht der vronw ten op- lichte van de hnwelijksche voorwaarden, welks te radicale denkbeelden den Minister schenen geheel het bestaande huwelijks- goederenrecht om te werpen. Met groote meerderheid zag hij verwerpen het amende ment dat het grondbeginsel van het ont werp, dat |het auteu srecht alleen door be talen kan verloren guan, aantastte. Maar de vrij belangrijke amendementen op art. 2, aangaande de noodzakelijkheid eener overdracht bij acte van wat auteurs rechten betreft; op art. 21 betreffende het geoorloofd opnemen van reproductie^ van kunstwerken in catalogiop art. 23 betref fende wijzigingen in het oorspronkelijke werk alle drie van den heer Drucker werden bij gemengde stemming aangenomen. Even zoo het amendement-Van Dam op art. 18 aangaande eene meer practische regeling op het recht van photographiün. Bovendien nam de regeering meerdere wijzigingen en aanvul lingen over, waaronder die betreffende de vrij dom van zegelrechten van alles wat met deze wet samenhangt; een teeken van dik werf zoo groote tegemoetkoming, dat de heeren Drucker en Van Dam meerdere amendementen konden intrekken. Zoo verliep de discussie wel eentonig maar vrij vlot. Geheel het wetsontwerp is dezen middag afgedaan, voor de zitting van morgen blijven alleen nog enkele stemmingen over amen dementen over, die aan de langzamerhand onvoltallige Kamer bespaard dienden. En dan zal waarschijnlijk tevens de niet twij felachtige eindstemming zijn. Na de Raden- wet In de avondzitting waren tal van kleine wetsontwerpen aan de beurt. De subsidies van de kinderwetten, enkele naturalisaties, de kosten voor de nieuwe Armenwet en ont werpen voor spoorwegen in alle deelen des lands gingen zonder een woord discussie onder den hamer door. Slechts het ontwerp betreffende de overname door het rijk vac de pensioenwaarborgen van het spoorweg personeel lokt» breedvoerige discussie uit. De heeren Troelstra, Treub, Van Dam, allen waren vol lof over Minister Regout, dat hij deze zaak had aangevat en ten einde gebracht; de eerste twee waren er echter niet goed over te spreken, dat de commis sie van beheer uit het personeel bij deze nieuwe regeling is verdwenen. Minister Regout heeft op de hem eigen manier, vol humor, dit trachten duidelijk temaken, was opgewekter den ooit na zooveel lof te hebben geoogst en won zijn zaak zonder re- of dupliek. En laat op den avond toen de heer Van Nispen de voorzittersplaats van den heer Van Bylandt reeds lang had overgenomen, kwamen de Ministers van Financiën en van Koloniën binnen om de voorstellen betref fende de Nederlandsche en de koloniale muntregeling te verdedigen. De heer Van Dedem was zoowat de eenige, die zich over dit ontwerp warm maakte, maar hij deed het voor de vijf, zes leden, die hem waren blijven aanhooren, tegelijk. En ook dit ont werp kwam af. Welbeschouwd, hield men gisteravond eigenlijk tijd over! v. d. M. Patrimonium en Dr. Kuyper. Dezer dagen bevatte de »Standaard" een zuurzoete driestar over de houding der Patrimonium's mannen, die allerwege pro testeeren tegen de houding van verscheidene leden der rechterzijde ten opzichte van de Bakkerswet. Het was in schijn een woord van lof over den moed van Patrimonium maar inderdaad een verwijt aan de leiders »En nu is men, zoo schreef het blad, bij die actie wel over de schreef ge gaan, en heeft blijkbaar zonder ge noegzame kennis van zaken gehandeld, maar dit lag aan de verkeerde leiding, niet aan de leden. Ook het weekblad •Patrimonium" had deze mannen veel vollediger en veel juister kunnen in lichten." In het jongste nommer van Patrimonium" wordt daartegen opgekomen, en verklaard dat de »Standaard" zich vergist: •Die eenvoudige Patrimonium-mannen hebben reeds jarenlang de zaken gevolgd. Zij weten heel goed, wat er in de Kamer gebeurt. En zij beginnen best te begrijpen, dat er ook van sommige Reehtsche leden voor de sociale wetgeving nu niet zoo veel goeds te wachten is." Het slot van de «Standaard»-driestar luidde «Ze (d. i. de protestbeweging) toonde dat Patrimonium leeft. Dat 't, als 't moet, keffen durft. En dat 't, als 't moet, als één man voor de zaak van de ar beiders staat. Dat 't, om Christus' wille, ook voor het Antirevolutionair beginsel heeft te ijveren, ja, dat zelfs 't «hebt God liet» gaat voor 't: «Hebt uw naasten lief», hebben onze broeders daarbij waarlijk niet vergeten. Alleen maar hun was niet gezegd, dat dit er in zat.» Daarop antwoordt «Patrimonium» Weer die «verkeerde leiding», «'t Was hun niet gezegd, dat dit er in zat.» Wat bedoelt »De Standaard? Bedoelt zij te zeggen, dat wie het »Patroonsverbod'" niet onvere9nigbaar achtte met het anti revolutionaire beginsel 't »hebt God lief' bovenal vergat Het schijnt zoo. Over zulk een uitspraak past het te zwijgen. Wie spreken gaat, loopt het ge vaar, dat hij zich een te kras woord laat ontvallen. Alleen wete »De Standaard", dat onze consciëntie ons niet beschuldigt over de houding, inzake de Bakkerswet aangenomen. Dr. Kuyper in de Kamer Aan een Kameroverzicht in de „Telegraaf" is de volgende beschrijving ontleend: „Dat is altijd, en was ook nu weer 'n bij zonder moment, wanneer 's middags de heer Kuyper, na een hoofdartikel, in de koffiekamer 'm kopje thee komt halen en dan tegelijk even de zaal inwipt, om: zijn orders uit te deelen. Inwipt: het woord is, wij weten het, te vul- ir om het statig binnenkomen van den ge- achten afgevaardigde van Ommen te schetsen. Het klapdeurtje igaat open. En hij verschijnt. Bode Bijleveldt staat op hetzelfde oogenblik zoo lang en recht als paardebeen Over de tribunes .gaat 'n fluiste ren daar is-'t-ie. De stamgasten kennen dat binnenkomen, tnsschen twee en drie uur, al in bijzonderheden. Toch kijken ze altijd nog met een zeker .genot toe, hoe de heer Kuyper zYl visite aan de Kamer brengen komt. Maar do eendags-bezoekers staan in vlam. De groote attractie van de Kamer komt binnen en ze kijken met verrassing toe: straks immers kun nen ze vertellen, dat ze Kuyper hebben zien? Daar-is-'t-ie. De balzen rekken zich, de oogen worden groot als biljartballen. Ze heb ben er allemaal, zonder h©t, elkander te vertel len, op gewacht en zo snappen wie „ie" is, ook al wordt 'de naam niet genoemd. De heer Kuyper schrijdt op de presentielijst toe. Hij geeft den commies-griffier een hand. Een gewone. Niet één, zooals hij aan Duymaer en Rutgers geeft: dat zijn lange, innige, warme drukken. Maar 'n slappe. Dan wandelt de heer Kuyper naar z'n plaats. Die plaats is bijna altijd open. Niemand der discipelen die het waagt, op 's meesters plaats te gaan zitten, ook al is hij er niet. Trouwens: Duymaer zou den onverlaat er Af boksen. Onlangs is het gebeurd, dat, toen dr. Kuyper 's middags kwam, iu z'n bankje zat do heer Patijn. Met 'n zuren blik werd hij er uitgejaagd. En Duymaer klopte het kussen uit. De heer Kuyper dus gaat naar z'n plaats en zakt, breedigewichtig, massaal, massief, in z'n bankje. Daar zit bij. Zachtbens achterover, de handen op den broeden buik. Roerloos. Hij zit eigenlijk niet, hij ligt. Hij „Ifgt vast". er is geen bewegen in. Het is van erf. Wéé, wie er AAnkomen durft Zoo gaat het ïederen middag." HET AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING- RAPPORT. Naar verluidt is in de Woensdagmiddag ge houden besloten Raadsvergadering van Am sterdam noigmaals vastgesteld, dat de ernstige beschuldiging tegen den directeur der gemeen telijke Waterleiding, den heer Pennink, niet houdbaar is. Intusschen bleek toch de wenscli om de geheele waterleidingquaestie m open bare Raadszitting te behandelen, ter beant woording van de vraag (welke het eerst is gesteld door de commissie voor het nazien van de gemeeotenekening) aan welke oor zaken het te wijten, is, dat in 1910 hel wa terverbruik zoozeer toenam Noch de toene ming van de zoogenaamde „waterbeschaving", noch het meerdere verbruik van duinwater ten behoeve van closets en badkuipen bin nenshuis, of van het overdekte zwembassin aan den Heiligenweg, geeft in deze een be vredigende verklaring. Dat B. en W. bereids een onderzoek hebben toegezegd gelijk ai een der Am sterdam sche bladen wordt meegedeeld, is, volgens de „N. R. Ct.", niet juist. Hit Middelbarg. Hedennacht is alhier op 47-jarigen leef tijd overleden do heer J. Hosang, sedert 8 Juli 1903 notaris hier ter stede en jarenlang daarvoor hier werkzaam als candidaat-notaris Door zijn degelijke zakenkennis en zijn aan gename manieren was hij een zeer gezocht raadsman, wiens vroegtijdig overlijden door velen wordt betreurd. Door „Vreemdelingenverkeer" alhier is aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht het volgende schrjjven gericht Herhaaldelijk is er op aangedrongen, om trein 340 SS., die om 9.10 van VIissi|ngen vertrekt, zoodanig in te richten, dat deze RoosendaaL aansluiting geeft op den om 11 06 van daar vertrekkenden trein 103 naar België én Frankrijk. Naar ens ter oore komt, zou uwe maat schappij hieraan willen tegemoetkomen door trein 340 te vervroegen met 13 of 15 minuten. Wij meenen, dat daardoor groot gevaar zal zal ontstaan, dat eensdeels de aansluiting te Vlissingen zal worden gemist door de reizigers, die met de 7.50 uit Neuzen vertrek kende Prov. boot worden aangebracht en an derdeels geen aansluiting zal worden verkre gen te Vlake voor de reizigers, die van Walzoorden per Prov. boot te Iiapsweert zjjn aangevoerd en thans om 10 12 te Vlake trein 340 6e nauwernood kunnen haten. Voor deze beide categoriën van reizigers kan vervroe- - ging va» trein 340 niet anders dan nadeelige mvK^S7m?P0Sfl10 0nb6,w^ea' I g«volgea hebben en zou zelfs verlating wen- lijkheid. Zelfs, al zou men b.v. op een gpeden dag bij een hartstochtelijk debat den heer Kuy per een pot met inkt in het gelaat ketsen, als een spattend protest, dan nóg zou er niets ge beuren. Slechts een. wenkbrauwfronsen zou Duymaer roepen, om de vlekken te verwijde ren. De heer Kuyper is eigenlijk te groot en te breed voor dat nietig©, gyoeno bankje. Hij ligt er in als een leeuw in 'n geitenhok. Als 'n super-Dreadnought in de haven van Urk. En zoo, in z'n bankje, geeft hij audiëntie. Houdt hij cercle. Eén voor éen komen de leden der fractie nader. Het eerste de heer Duymaer van Twist. Die gaat naast den mees- ter zitten, dicht bij 'm, tegen 'm aan haast. Hij krijgt een prima handdruk, geeft rapport van wat er dien dag is gebeurd, en vraagt de bevelen voor de eerstvolgende dagen. En dan komen do anderen. Onder hen is de jeugdige heer Rutgers, de Benjamin der fractie, een véélbeminde. Haast een medeminnaar voor den kapitein. Men moet dat zien, welke hanct- drukken de heer Rutgers krijgt 1 Dat is su bliem. Lamjj houdt de heer Kuyper de vingers van zijn jongston discipel vast, en zijn trek ken ontspannen zich. En de heer Rutgers zwelgt in genot, terwijl de kapitein met lodder oog toeziet. Maar direct gaat de hand weer op den buik. En zóó, In een schier angstig© roerloosheid, zit hij uit de verte te staren naar het zondige gewoel der linkerzijde. Zit hij op Het komt ons voor, dat alle bezwaren zou den zijn opgeheven, wanneer trein 340 kon worden gesplitst in twee treinen een stop trein en een sneltrein. Neemt men als voorbeeld trein 106, die om 1.27 van Vlissingen afrijdt en stopt te Middelburg, Goes, Vlake en Bergen-op-Zoom, dan blijkt, dat deze het traject Vlissingen Vlake aflegt in 40 minuten en het geheele traject Vlissingen—Roosendaal in 81 minuten. Een sneltrein, die van Vlissingen vertrekt om bijv 9..35, zou du9 te Vlake zijn ©m 10.15 en te Roosendaal om 10.56. De rei zigers uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zou den trein te Vlake halen en die uit Walcheren zouden te Roosendaal aansluiting hebben op trein 103. De laatstbedoelde reizigers zouden ook ge baat zijn, doordat rij met een sneltrein aan sluiting kregen op andere omstreeks 11 uur uit Roosendaal' vertrekkende treinen. Voor de tusschenstations zou dan noodig zijn een stoptrein welke omstreeks 8.35 a 8.45 van Vlissingen zou kunnen vertrekken omstreeks 10.35 a 10.45 te Roosendaal zou kunnen aankomen. Op deze wijze zou, naar wij meenen, eene zeer gewenschte verbetering worden verkregen. Wij veroorloven ons U te verzoeken, daar aan Uwe welwillende aandacht te wijden." I driestarren le broeden. En als de laatste der [jongeren zachtkens en fluisterend is nabij ge- Het „Correspondentie blad" van de„Broe- weost, verdwijnt hij. Soms is de audiëntie toe- derschap dor Nolarissen" bevat den beschrij- vallig, vlak voor een belangrijke stemming af-vingsbrief voor de algemoone vergadering die geloopeu. De heer Kuyper geeft niet om stem- 25 en 25 Juli alhier gehouden zal Worden, mingen. Slechts om driestarren, Duymaer en I yam de achter de beschrijvingsbrief op- Rutgers. En weldra wandelt hij 't Binnenhof genomen, feestelijkheden, vermelden we het over, naar huis. Do menschen op straat zien volgende VnV«n w I D i n a d a g 23 J u 1 i Ontvangst der leden 's avonds ton 8 uur ten stadhuize door B. en W. van Middelburg, de ledige plaats, als 'n bull-dog bij 'n boeren-1 'e Avonds 81/2 uur, Concert te geven door "m, kijken 'm na, tot-ie pit het oog is. binnen zit de heer Duymaer, op wacht 1 het Middélburgsch Muziekkorps in den tuin van de Confrérie van Sint Sebasliaan. Aan geboden door de leden der Broederschap in Zeeland en de Vereenïging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Middelburg 's Avonds 91/2 uur, ontvangst der leden door den Ring Middelburg, in de Schutters- zaal. Woensdag 24 Juli. 's Namiddags rjj 121/2 uur, dejeuner in de Sociëteit Sint Joris. 's Namiddags 2 uur, rijtoer over Serooskeike on Oostkapelle naar Domburg, namiddag-thee m hel BadpavilloenH/2 uur terugrit naar Middelburg aangeboden door de leden der Broederschap in Zeeland. Tusschen 6 en 7 uur per electrische tram naar Vlissingen. 's Namiddags 71/2 uur, gemeenschappelijke maaltijd in het Grand Hotel te Vlissingen (Bad-Hotel) 's Avonds 10 uur Vuurwerk op het strand voor het terras van het Badhotel, aangeboden door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vlissingen. Donderdag '25 Juli. Na afloop der vergadering dejeuner in de Sociëteit Sint Joris. 's Namiddags 1 uur precies, per extra trein naar Vlissingen. 's Namiddags U/j uur tocht op de Noordzee met een der nieuwe mailbooten van dc Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland". Aangeboden door de leden der Broederschap in Zeeland. 's Namiddags 5 uur, afscheidsdiner aan boord. De afdeeling Middelburg van Patri monium heeft deze week een motie aangeno men, waarin zij haar diepe teleurstelling uit spreekt over de tweedracht der rechterzijde inzake de bakkerswet, en de hoop uitspreekt, dat nochtans een middel gevonden, moge wor den waardoor do bakkersknechts van nacht arbeid worden ontslagen. —o Uit Vlissingen. Naar aan de „Stand." geschreven wordt, is door enkele leden der afdeeling „Patri monium" te Vlissingen protest ingediend tegen de door de afdeeling aangenomen motie in zake do verwerping der Bakkerswet. Men wil de verantwoordelijkheid voor moge lijke gevolgen dezer motie niet aanvaarden, en acht deze van revolutionaire strekking. o Uit Zsid- Beveland. Donderdagmorgen werd de brigadier-majoor der rijksveldwacht M. J. Verhoek te Goes naar Kapelle ontboden, waar oen reisgezel schap, zoogenaamde Zigeuners, bestaande uit 2 mannen en 2 vrouwen en 9 kinderen, en gekomen uit Rilland, dien nacht aan den Kapelschen straatweg had gebivakkeerd onder toezicht der politie. Een der omwonende landbouwers stelde een boerenwagen beschikbaar om dit volkje zoo spoedig mogelijk te vervoeren, via Kloetinge en Goes naar 's-Heer-Arendskerke, van daar de hulp der politie in te roepen voor het transport naar Vlissingen, van waar deze be del kolome via Breskens en Zeeuwsch-Vlaan deren naar de Belgische grens zal worden gebracht. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Omtrent den toestand van don heer G. A. Vorsterman van O yen vernamen wij uit Aar- denburg dat het gisteravond den patiënt nog al wel ging. De dokter heeft hem rust voorgeschreven. Hij kan er verzekerd van zijn, dat velen hem van harte de beste resultaten van zoo'n periode van rust toe wenschen. Er is een maatschappij opgericht voorden aanleg van een stoomtram SaffelaereWachte- bekeOverslagZuiddorpe, in aan sluiting met de ontworpen tram Hontenisse— MoerbekeSelzaete. De aanleg van bet Bel gisch gedeelte is reeds verzekerd. Voor den aanleg op Nederlandsch grondgebied worden de noodige stappen gedaan. De Landbouwfeesten. N apleit Ze liggen weer achter ons, drie leerzame en opwekkende dagen. Het doet goed eens twee of drie dagen uit de dagelijksche bezigheden te komen, andere menschen te zien en te spreken, anderer meeningen te hooren «n andere streken te bezoeken. Een congres in 't algemeen bereikt zoo iets, een landbouwkundig congres zeker, ja, weini gen weten zoo goed het nuttige en aangename te vereenigjen als juist het laatste. Zoo'n rij toer, zoo'n tentoonstelling ze worden be schouwd, men ondergaat zo, als een pretje en later blijkt men er nog heel wat bij opge stoken te hebben. Ook de vergaderingen zyn zeer belangrijk ge-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1