MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijda 28 Juni. FEUILLETON. N*. 151 155' Jaargang. 1912 er D«a eomrwt ver*chijmt da gelijk», met uitzondering van Zon- en Peeitdngen. ?ri}« per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaat.en in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummer» ko»ten 5 cent. dvertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu»»en daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Alvertentiön voor het eer»tvolgende nummer moeten de» middag, vóór éón nr aan het bureau bezorgd zyn. AdvertentiBn a 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Bedame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiön en reclame», niet afkomatig uit Zeeland, betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Algeaeei Advertentlc-Bwc au A. DE LA KAB As., N.Z. Voorburgwal i6«, Amsterdam». De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Zij, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 Juli gratis. Middelburg 27 Juni. Twee socialistische opvattingen. Br worden door de sociaal-democraten naar aanleiding van de verwerping der Bak kerswet veel protestvergaderingen gehouden en veel artikelen geschreven. En schering en inslag is daarbij de booze huichelarij van de van kapitalisme doortrokken burger partijen, die zich arbeidersvrienden noemen, en toch de bakkers tot nachtarbeid veroor deelden. In »het Volk" werd dezer dagen nog aangehaald, wie er alzoo indertyd op het congres tegen den nachtarbeidvan bakker8 instemming betuigden. Daaronder waren de heeren Kuyper, Lohrqan en Treub, en die kregen er nu danig van langs. Dat iemand vóór een maatregel kan zijn, maar toch zich niet kan veieenigen met de wijze waarop die in een wetsontwerp uit gevoerd wordt, die overweging laat het blad buiten beschouwing. Wat doet het er ook toe? Die menschen zullen toch het kapita listische stelsel steunen, en de arbeiders Dat de Vrijzinnig democraten als motief voor hun tegenstemmen aanvoerdendat Talma's voorstel het slechtst ingericht be drijf, d. i. het klein bedrijft bevoordeelt boven het beter ingericht bedrijf, d. z. de groote bakkerijen, het is voor »Het Volk" een reden te meer om over hun kapitalisten liefde te schimpen. Eigenlijk zou al dat geschetter niet waard zijn er lang bij stil te staan. Maar het is wel vermakelijk om naast die protest-moties en protestartikelen te stellen wat een ander sociaal-democraat, de heer Wibaut schrijft. Wel is waar niet in >het Volk" zelf, maar in bet >Weekblad", dat aan dat dagblad vast zit, en de zaken meer van socialistisch- wetenschappelijk standpunt behandelt. De heer Wibaut voert daarin een pole miek met een Tribunist B. C. en schrijft daarbij het volgende Daarom meenen wij dat B. C. gelet op het „proletarisch belang", zijn standpunt zal moeten herzien. Het „proletarisch belang" kan, in afzienbaren tijd, de volle ontplooiing der bedrijfsontwikkeling, als element van de meest doeltreffende productie, niet ontberen. En het is, daarom, niet aan ons sociaal democraten om aan de ontplooiing dezer bedrijfsontwikkeling eenige grens te trekken. Ook niet de grens van den nachtarbeid, indien de voorwaarden waaronder deze wordt CHADSJI MOERAT. (naar de Duitsche Tertaling). 50. van Leo Tolstoi. De volle maan scheen op de kleine witte huizen, en de hobbelige straat. Het was zoo Üeht, dat ieder kiezelsteentje, iedere stroo- halm, ieder stuk koemest op de straat te kien [was. Toen Butler de woning van den majoor na derde, liep hij plotseling Maria Dmitrijowna tegen het lijf, die, een doek om hoofd en hals geslagen, ergens op af ging. Na het blauwtje, dat Butler bij haar geloo- P®n had, schaamde hij zich een beetje en zon haar het liefst uit het vaarwater zijn gebleven Maar het maanlicht en de wijn, dien hij go- dronken had, deden hun invloed gelden en aldus trad hij, schijnbaar zeer verheugd over de ontmoeting op haar toe. -»*» Waarheen gaat de tocht zoo laat?, vroeg hfij op vleienden toon. Ik wil eens naar mjjn men gaan kien, verricht, zijn veel kortere duur en bij verdere verbetering der arbeidsmiddelen telkens nog meer verkorte duur, zijn verwisseling, door dagarbeid twee van de drie of drie van de vier weken, de vroegere nadeelen, indien niet geheel hebben opgeheven dan toch in elk geval zeer sterk hebben verminderd. Zelfs niet wanneer de arbeiders in bepaalde bedrijven aan enkel dagarbeid de voorkeur zouden geven. Wat intusschen in het bak kersbedrijf, bij groot verschil in arbeidsduur tussehen onafgebroken grootbedrijf en klein bedrijf, volstrekt niet meer algemeen het geval is. Vfpt in dit vak en in andere vakken nog minder algemeen zal worden, naarmate eenerzijds de bedrijfsontwikkeling en ander zijds de arbeidersbeweging tot verdere ver korting van arbeidsduur in onafgebroken bedrijf zullen leiden. Het „proletarisch be lang", bet klassebelang, wordt met de meest doeltreffende productie gediend. Dat is het beheerschende. De heer Wibaut is wel eens meer „enfant terrible" in de Party. Maar dat bij nu ook al aan die protestbeweging den wind uit bet zeil komt nemen, zal hem wel taald gezet worden. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. De Kamer schiet op. Art. 22 ging Woens dag onder den hamer van den voorzitter door. En het mooiste is dat minister Talma zijn artikels allen netjes binnenkrijgt juist zooals hij ze heeft voorgesteld. Hetlijkt-wel of er een geheim parool onder de rechter zijde is uitgevaardigd. Ze is trouwer op baar post dan ooit te voren bij dit wets ontwerp, en ze werkt als een guillotine voor alles wat van links wordt voorgesteld. Het loont dan ook de moeite niet uitvoe rig na te vertellen wat er aangevoerd werd ten gunste van gratie voor die geesteskin deren der heeren Patijn, Duijs en Teenstra. Ze werden zonder genade onthalsd. Maar het debat van Woensdag bracht toch wel eenige nieuwigheden, die meer belangstelling zullen wekken en ook waard zijn. Ze waren wel, strikt genomen, niet aan de orde. Maar dat laatste is bij de thans gevolgde werkwijze nu eenmaal niet te ver mijden. Wie over de Radenwet spreekt, moet daarbij wel telkens aan de Ziektewet denken. De ministei zelf doet dat ook, al maakte hij ook ter wille van den beer Lohman die twee ontwerpen schijnbaar van elkaar los. Een teekenend voorbeeld van het onver breekbaar verband der twee ontwerpen is de kwestie van het verordenings-recht. De minister bad oorspronkelijk aan de Raden van arbeid het recht gegeven om vrijelijk verordeningen te maken, die alleen wanneer zij in strijd mot de wet of met het algemeen belang zijn, zouden kunnen wor den vernietigd door de Kroon. Daartegen nu had de beer Loeff bij de algemeene beschouwingen ernstige grondwet tige bezwaren geopperd, die bij hem zóó geducht meetelden, dat hij den minister ver zocht ze ernstig te overwegen „omdat by (de heer Loeff) werkelijk zeer gaarne in de gelegenheid wilde zijn, zijn stem aan de wet te geven." M. a. w. als de regeling zoo bleef, moest hij tegen stemmen. antwoordde ae vriendelijk. Hoe beslist ze ook Butler's pogingen tot intiemer toenadering had afgewezen, toch was het haar pijnlijk, dat hij hjaar den laatsten tijd volstrekt geme den had. Wat is daar voor moois te zien? De oude (zal Wel van zelf komen. Gelooft u? Als tij niet komt, zal hij wel gebracht worden. Dat is het juist, wat ik niet wensch. Dat is altijd zoo pijnlijk. Vindt u, dat ik daar niet hoen moet gaan?, vroeg Maria Dmitri- jewna. Ja, gaat u liever niet. Kom u liever me© naar huis. Maria Dmitxijewna keerde om en ging met Butler terug- De maan scheen zoo helder, dat Butler niettegenstaande den beschuttenden doek, haar sympathiek gezicht duidelijk kon onderscheiden. Hij keek haar aan en zou haar gaarne hebben gezegd, hoe hij haar nog steeds lief jhad, maar bij wist niet, hoe hij dat compliment moest inkle eden, zonder zich aan een nieuwe teleurstelling bloot te stellen. Zij harerzijds wachtte, wat hij wel tot haar zou willen zeggen, en aldus zwegen zo tot de deur van het huis, toen plotseling ruiterschaar, een afdeeling kozakken met een officier aan het hoofd, uit een zijsteog naar De minister is dan ook gezwicht. Hij heelt uit art. 49 der Radenwet het ve. ordenings recht geschrapt, met de toevoeging dat ait bij de Ziektewet geregeld kon worden. Maar hoe? Ja, daar wilde hij zich niet over uitlaten, tot ergernis vooral van den heer Treub. Maar toen Woensdag bij het debat over de grootte der Raden de heer Teenstra als een argument voor een kleiner aantal leden, ook aanvoerde, ddt door schrapping van het verordeningsrecht, de beteekenis der Raden nog meer ingekrompen was, ja, toen liet de minister ieta van zijn voornemen los. Hij zette als zijn plan uiteen, dat hij het initiatief voor het maken van verordeningen absoluut en zoo volkomen mogelijk aan de Raden wilde laten, maar dat de kroon er dan haar sanctie aan moet hechten. Heel veel verandert er dus met. Het is slechts een juridisch verschil. Vroeger mocht de Kroon afkeurennu mag ze ook nog de goede verordeningen goedkenren. Zelf zou ze geen initiatief hebben. De heer Teenstra zei dan ook paf te staan van de mededeeling van 'den minister, en in den warboel nu geen weg meer te kunnen bekennen. Men meende dat het verordenings recht vervallen was, en alles blijft bij het oude. Bovendien is men nu niet bezig met de Ziektewet, maar met de Radenwet, en wij moeten weten welke bevoegdheden de Raden krijgen. Dat laatste werd geheel beaamd door den heer De Beauioit, en die liet het niet hij woorden, maar ging tot de daad over. Hij kondigde, in samenwerking met den heer Treub een amendement op art. 49 aan, en toen dat ingediend werd bleek het ook nog de onderteebening te dragen van de heeren Bos, Drueker. Van Idsinga, Van Karnebeek, Limburg, Patijn, Rink en Teenstra. Het heeft de strekking om in dit artikel te be palen dat de Raad in geen geval verplich tingen kan opleggen welke door straffen zijn te handhaven. En voons; dat de regeering alvorens de voorschriften vast te stellen de betrokken Raden van Arbeid mozt hooren. Dat kan weer rechts een oorsprong van veel weifelen worden tnsschen het billijk heidsgevoel, dat deze regeling prefereert boven een die ongrondwettig wordt geacht, en het verlangen om minister Talma te sparen. En dan nogwanneer zal die Ziektewet in behandeling komen Niemand die het durft zeggen. De heer Schaper drong er in den loop der discussies op aan nu toch eindelijk eens te vertellen wat men met de Ziektewet zal doen, en wat de bedoeling van den Minister En werkelijk liet de Minister zich uit zijn tent, lokkenMaar zijn verklaring laat toch ruimte over voor vragen. Hij zei te hopen over enkele weken met den heer Schaper mondeling overleg te houden over de Inva- liditeits-verzekering, en dat het, naar hij gehoord had, de bedoeling is na de groote vacantie de Ongevallenwet in de afdeeBngen te behandelen. Voor een en ander moet men toch weten wat de Radenwet inhoudt. Mocht de Kamer onwillig z ij n de Ziektewet af te doen dan zou dit een einde maken aan 's minis ters ministerieele verantwoor delijkheid. Bedoelde de minister hiermee afdoening van de Ziektewet dadelijk na het reijes Of do hoofdstraat zwenkte. Wie komt daar nog zoo laat?, zei Maria Dmitrijewna en. week voor de ruiters terzijde uit. De maan scheen dezen op den rug, zoo dat ze den vooraan rijdenden officier pas her kende, toen hij zeer dicht in haar nabij heid was. Het was een luitenant Kamenew, die vroe ger met majoor Petrow tezamen had gediend en van dien tjjd af met Maria Dmitrijewna bekend was. Peter Nikolajewitsj, bent u het?, sprak zij den officier aan. Ik zelf in eigen persoon, antwoordde Kamenew. Ah, Butler, goeden avond. U slaapt nog niet, maar wandelt hier met Maria Dmitrijewna? Pas maar op, dat de majoor jullio niet betrapt 1 Waar hangt dio toch uit Hoort u dan niets?, zei Maria Dmitri jewna en wees in de richting, waaruit zich het dreunen van een groote Turksche trom en luid gezang van liederen liet hooren. Daar zijn ze weer vroolijk aan de fuif. Wie dan? De heeren, die hier wonen? Niet die alleen: er zijn gasten bij, ka meraden uit Chissif-Joerta. Zoo, dat heb ik dan goed getroffen Ik moet den majoor spieken, maar een ©ogen blik Wat is het Zaken vroeg Butler. in den loop van het volgende zittingjaar Raadsel. „De minister moet niet denken", zoo had even te voren de heer Teenstra gewaarschuwd, dat men de ziekteverzekering aanjdejongeval- lenverzekering zal willen koppelen. Als de minister dat wil doordrijven, dan zal des noods de rechterzydo hem wel mores leeren." Dat zou ook in andere opzichten wel eens kunnen gebeuren. Hieronder vermelden we een voorstel van drie coalitie-leiders tot wijziging van het reglement van orde. Die wijziging heeft blij kens de toelichting het doel de invaliditeits- en ouderdomsverzekering zoo spoedig moge lijk aan de orde te stellen. Men behoeft er niet meer naar te raden of dit dan zal ge beuren vóór of na de ziektewet. Heeft de minister geen eischen meer ten opzichte van den voorrang der wetsontwerpen Vroe ger dacht hij er anders over. TWEEDE KAMER. Wijziging van het Reglement van Orde. In de Kamerzitting van Woensdagnamiddag is door de heeren Kuyper, De Savomin Loh man en Loeff een voorstel ingediend tot wij ziging van art. 42, dorde zinsnede van het Reglement van Orde der Kamer, strekkend om in plaats van de woorden „alvorens haar verslag uit te brengen zendt de commissie) het ter kennisneming alleen voor de leden. Dezen staat het vrij, „binnen" enz. te lezen: „Alvorens haar verslag ait Je brengen kan de commissie het ter kennisneming alleen voor de leden zenden. Dezen staat het alsdan vrij binnen, enz. De toelichting zegt, dat de bestaande tekst niet de tijdsbesparing verzekert, waarop ge hoopt was. Daarom schijnt het geraden, door de voorgestelde wijziging ertegen te waken, dat de afdoening van spoedeischende wets ontwerpen er althans niet door vertraagd wordt. Reeds nu dreigt dit het geval te wor den met het wetsontwerp voor invaliditeits- en ouderdomsverzekering; ieta waardoor zeer gewichtige belangen voor een groot deel der in loondienst arbeidende bevolking schade zouden lijden. ij de voorgestelde lezing zal het aan de commissie van voorbereiding ter beoordeeling slaan, of zij de toepassing van de derde zin snede al dan niet geraden acht. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Door de graanhandelaren welke de graan- beurs alhier bezoeken, is een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin, verzocht wordt wederom over te gaan tot de aanstelling van commissarissen over de graanmarkt. Vroeger bestonden deze, maar nadat voor eenige jaren de laatste functionarissen bedankten, werden geen nieuw© benoemd. Ook is een aldres gericht aan den raad waarin verzocht wordt, het onderhoud aan den houten vloer in de beurs voor rekening der gemeente te nemen. Thans geschiedt dit door de gezamenlijke handelaren. Wandelaars, die in de laatste dagen langs den Noordsingel zijn gegaan moet het opge vallen zijn hoe even voorbij de Koepoort on middellijk naast het bebouwdle gedeelte een Ja, een zaakje. Goed of slecht? Zooals je het nemen wilt. Voor ons be slist goed; voor andere menschen kan het leelijk zijn, meende Kamenew glimlachend. Op dat oogenblik waren ze heel dicht het huis van den majoor genaderd. Heda, Tsjisjezewl, nep Kamenew een zijner kozakken toe: Kom eens hier. Een der Donsche kozakken reed uit de rij en kwam naar den officier toe. Hij droeg de veld-uniform van zyn afdeeling: hoogo laarzen, den mantel en den reiszak achter op het zadel. Haal dat din,g er maar uit, zes Kame new, van het paard stijgend. De kozak steeg eveneens af en haalde uit den reiszak een kleineren zak te voorschijn, waarin zich een rond voorwerp bevond. Ka menew nam den zak uit de hand van den kozak en stak er zelf de hand in. Wil u het zien? Schrik u echter niet, al dus wendde hij zich tot Maria Dmitrijewna. Waarom zou ik dan schrikken? vroeg zij. Daar, zei Kamenew, haalde een men- schonhoofö uit den zak en hield dat recht tegen het maanlicht. Herkent u hem? Het was een .glad geschoren hoofd, met twee bulten boven de oogen en een korten, drietal bruggen over de sloot zijn geslagen en hoe daar contrölehuisjes zyn verrezen. Wanneer hij opmerkte hoe op de daarachter gelegen wei verschillende landbouwwerktuigen zijn opgesteld dan begreep hij reeds, dat dat het terrein is voor do komende landbouw tentoonstelling. Het terrein is echter veelgroo- ter dan het van den weg af zichtbare stuk; daar achter ligt een wei bijna tweemaal zoo breed en ten Oosten daarvan een kamp hooi land, dio ruimte zullen bieden voor do ten toonstellingen van groot en klein vee, pluim- gedierte enz. Op de groote wei komt Sn 't mid den de muziektent te staan, die de vroolijk- heid aan moet brengen Bewesten deze wei ligt een mooie vierkante en hoog gelegen wei, waar reeds do ring voor het concours hippique is afgeteekend. Hier is men bozig met don bouw van de tribune, die een lengte krygt van 32 M. en an 4 rijen aan 200 be zoekers plaats zal bieden. Van den weg af zijn van dit gedeelte alleen de vlaggemasten te zien. De terreininrichting getuigt van een groot- schen opzet. Wanneer het weer mee wil wer ken staat ons een mooi landbouwfeest te wachten. Woensdagavond hield de afdeeling Mid delburg en Omstreken van de Nedorland- sche Vereeniging „Onze Vloot" een vergadering in Schuttershof, onder praesïdium van den heer jhr. mr. E. A. O. de Caspmbroot Bij de opening der vergadering wees de vooratter er op, dat deze vergadering was bijeengeroepen om een bestuur te benoemen uit de leden dio zich een week geleden daar voor opgaven. Hol voorloopig bestuur, zei spr had de vrijheid genomen een aanbeveling voor een bestuur op te maken Daarop waren geplaatst: voorzitter jhr. De Casembroot; vice- vooratter de heer mr. A. A. de Veer; secre taris de heer L. K. v. d. Harst,; penning meester jhr. P. J. Booigaert, en verder mej. J. B. v. d. Feen en de heeren H. W. J Callenfels, A, G. Touhurg, J. Olthoff, K. J. Adams en M. M. Blankort. Er werd tot stemming overgegaan en jhr. De Casembroot werd met algemeene stemmen gekozen tot voorzitter. De Commissaris der Koningin, de heer II. J. Dijckmeester, vroeg het. woord en zeide, dat het hem een genoegen was den heer De Casembroot als voorzitter der vereeniging te mogen begroeten. Spr. geloofde dat, nu alle leden den beer De Casembroot als voorzitter wonschten en dus bleken in hem vertrouwen te stellen, de vergadering met beter kondoen, dan ook de andere door het bestuur aanbevo len heeren, die do sympathie van den hoer De Casembroot wel zouden hebben, als be stuursleden te verkiezen. De vergadering gaf door applaus blijk van instemming en de nieuwe bestuursleden, voor zoover aanwezig, namen bun benoeming aan. De voorzitter nam daarop het woord. Hij dankte den hoor Dijckmeester voor zyn waar- deerende woorden en stelde de vergadering voor deze te verzoeken het eere-voorzilter- schap der nieuwe vereeniging te aanvaarden. Ook nu weer gaven de aanwezigen door ap plaus blijk van instemming. De heer Dijckmeester zeide gaarne deze be noeming aan te nemen. Do voorzitter stelde voor, over te gaan tot vaststelling van een reglement. Men had het reglement van de afdeeling Haarlem als voor beeld genomen en met eenige wijzigingen kon dit worden overgenomen. Het boekjaar zal loopeo van 1 Juli tot ultimo zwarten baard. Het eene oog stond open, het andere was half gesloten, de bloedige schedel was door sabelhouwen doorkliefd en in de neusgaten kleefde zwart, geronnen bloed. Om den hals was een bloedige handdoek ge wikkeld. Niettegenstaande de wonden, die ook het gezicht mismaaktcn, lag een kinderlijk- goedmoedige uitdrukking rond de blauwe lippen. Maria Dmitrijewna keek daar even naar, keerde toen om en ging, zonder een woord te zeggen, met vlugge schreden het huis binnen. Butler kon zijn blikken niet afhouden van het gruwelijk schouwspel: hel was het hoofd van Chadsji Moerat, met wien hij nog kort geleden menigen avond in vriendschappelijk gesprek had doorgebracht. Hoe is dit dan in zijn werk gegaan? Wie heeft hem gedood?, vroeg hij. Hij wilde er van doorgaan, maar wij hebben hem gepakt, zei Kamenew, reikte het hoofd aan den kozak over en ging zelf met Butler het huis binnen. Overigens is hy als een held .gestorven, voegde hij erbij. (▼.O rdt rervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1