HIDDELBFRtrSCRE COERAST. r. iso 133' appy Donderdag 27 Juni. Middelburg 26 Juni. KAMEROVERZICHT. Rit Stad en Provincie. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Onderwijs. Verschillende Berichten i»42. in pelgka ran de West- sndoel- II Jnlf KS, dei i vanaf inzage; aodhulp) N.- en delsmin, iterloo» Dm flovrut nnchqlt dag.lijk., ».t «ili.ad.ring ran Zoa- .n P...tdag.., p« tarnrtMl, ,<x>wel voor Viddelbnrg nl. v." all. N.dsriand fra.co pp. 1 2. Afzonderlijke ummeri koiten 5 cent. A dv e r t e n t ilT^aWe^enT op voordeelige voorwaarden. Proipeotnuen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adwtuüda voor kot ..r.tvolgend. nnmmer moeten do. middag, -* aan het bureau bezorgd zijn. óór eón nm Adverteatiön 20 cent per regel. Bij abonsemeit veel lager. Geboorte*, dood- en alle oudere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regel» f 1.50elko regel meer 20 oent. Reclame* 40 cent per regel Groote letterz naar de plaats, die zij i Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bi^*an A. DE LA HAK An., N.Z. Voorburgwal £66, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst ko at in dit nnmmer voor op de d e r d e bladzijde. Zy, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de nnm mers tot 1 Juli gratis. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Het gedebatteer over de Radenwet wordt hoogst vervelend. Alle sprekers voelen dat ze eigenlijk nutteloos werk doen, en zeggen dat ook herhaaldelijk, omdat die Raden van Arbeid niets beteekenen zonderde ziekte wet. En juist die ziektewet wordt op de lange baan geschoven. Alleen daarom reeds is 't ontstaan van 't gerucht begrijpelijk, dat deze week een verrassirg zal gebeuren, in den vorm van een intrekking van alle amen dementen op de Radenwet, die dan in twee dagen zou worden afgewerkt. Maar Dinsdag is er nog niets van een verrassing gebleken. Tot middernacht heeft ■ten doorgewerkt, zonder dat er een sprankje frischheid in de debatten kwam. Alleen het feit dat de leden der rechterzijde ditmaal met ongewone plichtsbetrachting in grooten getale aanwezig waren en bleven, zou er op wijzen dat men althans daar wil trach ten zoo spoedig mogelijk de Radenwet af te handelen. Art. 8 is nu aangenomen. En er zijn er 141. Maar ook dat cijfer 8 is misleidend, want art. 3 is nog aangehouden. Dat artikel bepaalt wie arbeiders zijn en dus kiesrecht hebben voor de Raden van arbeid. Maar vanzelf kwam men daarbij op het gebied van de Ziektewet, daar het van zelf spreekt dat de'kiezers van die Raden degenen zijn die bij de Ziektewet betrokken zullen zijn. De heer Patijn wilde dan ook eenvoudig art. 3 zoo lezen dat daarin be paald wordt„onder arbeider wordt behou dens nader bij de wet te bepalen uitzonde ringen, verstaan degene die wettelijk ver plicht verzeke.d is voor de uitkeeiing in geval van ziekte." Dan verplaatst men de definieering eenvoudig tot de Ziektewet. De heer Patijn wilde daarom de behandeling van art. 3 aanhouden, om den minister de gelegenheid te geven de noodige wijzigingen in dat artikel aan te brengendan konden de amendementen van den heer Duys en van spr. zelf vervallen. Maar de minister wilde niet en het uit- stellingsvoorstel werd met 43 tegen 30 stemmen verworpen. Maar zie, toen men daarop weer voort ging met de amendementen, en daarbij voort sukkelde tot het hierboven genoemde amen dement van den heer Patijn, was het de heer Nolens die als voorzitter der commissie van rapporteurs de beslissing van dat amen dement wilde aanhouden wegens technische bezwaren. En zoo ging men toch over tot art. 4. Is het wonder dat de beer Patijn wan hopig uitriep dat men zich belachelijk maakte, en dat men bezig is een carricatuur van wetgeving te scheppen De heer Van Karnebeek was van oordeel dat de Kamer ziek is en lijdt aan vierdejaarsche koorts. Het is een tot onmacht doemende ver warring waarin de Kamer geraakt is doordat men beslissen moet over iets, dut eigenlijk niet aan de orde is, nl. de ziektewet. We zullen dan ook kort zijn over de feitelijke gebeurtenissen van beteekenis. Een amendement van den heer Days tot verhooging van den weistandsgrens werd verworpen. Daarentegen werd art. 7a (bepalende dat een hooger beroep, na den gestelden termijn ingediend, niet vervalt, als aangetoond worat iat het niet eerder kon ingesteld worden) door den minister ingetrokken, na de ernstige juridische b zwaren door de heeren Loeff en Rink daartegen ingebracht. Deze betoogden dat men op die wijze in cidenteel een nieuw beginsel in ons proces recht bracht, waarvan groote rechtsonzeker heid het gevolg zal zijn. Een niet onvermakelijke grap van den heer Dnys vroolijkte hier de debatten wat op. De beer Duys had de bezwaren dei beide juristen bestreden, en toen daarna de mi nister zei het een moeilijk geval te vinden, daar bij niets van de hooggeachte leden begreep, interrumpeerde de heer Duys„Van mij óók niet?" De Minister „Den heer Duys heb ik wèl De heer Duys: „Ben ik dan niet hoog geacht (Groote hilariteit) De Minister: „Zeker!" De heer Duys„Maar die drukken zich niet zoo duidelijk uit als ik(Gelach) Later scheen de minister de hooggeachte heeren wel te begrijpen, want hij trok het artikel in. De heele avond werd ingenomen door een debat over de kwestie van de samenstelling der Raden van Arbeid. Zooals men weet wil de minister esn gelijk aantal arbeiders en werkgevers. Daartegenover verdedigde de heer Duys een amendement bepalende dat die Raden zullen bestaan voor derden uit arbeiders en voor een derde uit werkgevers. Twee uren praatte de heer Duys daarover vol, en laat op den avond kwam de heer Trotlstra hem helpen. Voorts was er een amendement van den heer Roodhnyzen die het actieve en passieve kiesrecht wilde beperken tot de arbeiders. Beide amendementen werden bestreden door den minister. Zooals we reeds zeiden was het laat worden, en het aanwezige ledental di Toen de heer Troelstra voorstelde de stem ming aan te houden tot heden ochtend, bleken er 58 leden te zijn. Blijkbaar om te trachten de Kamer onvol tallig te maken, verlieten toen de sociaal democraten behalve de heer Duys en nog enkele anderen, de zaal. Maar er hieven nog juist 51 leden over; het amendement-Roodhuyzen werd verworpen met 50 tegen éón stem, dat van den heer Days met 47 tegen 4 stemmen. En eindelijk werd toen het heele artikel in stemming gebracht en met 51 stammen vóór en geen enkele stem tegen aangenomen. Applaus rechts. „Un succés fou!" riep de heer Duys. iat ge dunde. DE ZEEUWSCH VLAAMSCHE TRAM. Er is eindverslag uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den. aanleg en in exploitatie brengen der bekende tramlijnen in Zeeuwsch Vlaanderen. Dat wil zeggen: dat de commissie van rap porteurs als haar oordeel heeft uitgesproken, dat „door de gewisselde schrifturen de open bare beraadslaging over het voorstel genoeg- ,am is voorbereid." Zooals we in ons vorig nummer onder Laat ste Berichten meedeelden heeft de Kamervoor zitter den weasch der regeering meegedeeld om nog vóór de vacantio verschillende kleine wetsvoorstellen, o. a. dat betreffende de Zeeuwsch Vlaamsche Tram af te handelen. Het wetsontwerp is er nu gereed voor, en de kans is dus groot dat de Maatschappij spoe dig met de uitvoering zal kunnen beginnen. Dit Middelburg. Heden morgen is door de keurmeesters van vee en vleesch alhier afgekeurd een zwaar vet varken hetwelk lijdende was geweest aan. vlekziekte. Alles is onder toezicht der po litie hegraven. J. J. Fanoy van het 2e bataljon 3e regt. inf. ïe Middelburg is bevorderd tot vaandrig. Het Middelburgsch Muziekkorps zal op Vrij dag 28 Juni des avonds ten 8 uur een muziek uitvoering geven op het Molenwater. Het programma der Cari I Ion bes pe I ing op morgen Donderdag luidt: Tusschen 12—12.15 uur: Trinklied uit ,,Lucretia Borgia" Donizetti. Die Forelle, lied Schubert. Pfalzischo Dorfkircbweihe, Hennani. Tusschen 12.15 en 12.30 Koor uit „Iphigenie in Aulis" Glück. Mennet uit Sonate op 49. Beethoven. Lied ohno Worte, Wenzel. Tusschen 123012.45. Koor uit „Die Eotfiihring aus dem Serail" Mozart. Andante uit het Trio no. 13, Haydn. Sérénad© uit „Don Juan", Mozart. Tusschen 12.45—1 uur: Lied uit „Zampa", Horold. Koor uit Lucia di Lammennoor, Gavotte uit „Dix Miniatures", Morke Dit VUssiagen. urg. en Weth. te Vlissingen. hebben bepaald, dat voortaan 10 o/o belasting zal geheven worden van do onzuivere opbrengst der op de Vischmarkt verkochte visch.Daar- zal zijn 30 o/o voor den afslager, 10 o/o r den keurmeester en 60 o(0 voor de ge meente. Blijkens 't jaarverslag werd de z g. Gevan gentoren, waarin de oudheidskamer gevestigd is, in 1911 bezocht door 1080 personen De ont vangst bedroeg f 192.40, de uitgaven beliepen f 224.70 onder de rubriek „aanmerkingen" was niet onjuist de opmerking van een Belgbe treurt zoo weinig oorspronkelijks van de Ruy- ter gezien te hebixm in zjjn geboorteplaats Het te Vlissingeajgelegeu 4e bataljon zal op 9 September van Vlissingen naar 's-Heer Arendskerke marchoeren en vandaar naar Bergen op Zoom per trein worden ver voerd, ten einde aldaar aan de regimentrf- oefeningen tot en met 16 September* deel te nemen. De tweede luitenant H. G van Voorthuijzem van het 4e bat. aldaar, wordt van 16 Juli tot en met 14 October a.s. gedetacheerd aan Normaal Schietschool tot het volgen van schietcursus. („VI, Crt."' Dit Zflid- Beveland. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te lerseke verschillende diefstallen ge pleegd (of was het baldadigheid en brood dronkenheid?). Uit een volière zijn tien kanarievogels, bij vier verschillende ingezetenen kuikens en bij nog een ander zijn uit ceii klompenhok kloni,- pen en schoenen weggenomen. Dit Tholen. Men schrijft ons uit het eiland Tholen; Rumor in casa zouden ,wij haast zeggen is het te St. Maartensdijk ril verband met het voornemen om tie gemot- iv.-landerijen onders hands te verpachten; sterke oppositie wordt gevoerd legen een voornomen, waartoe gebeurde van dit voorjaar le Oud- Vossemeer en Poortvliet aanleiding gaf, toen de .goederen van. de Weczcn-armbesfcurem voor publieke verpachtingen onder den hamer kwa men, wat ongunstig werkte, daar de pachten tot haast onmogelijke hoogte werden opge dreven. Moeilijk blijft het ieder naar den zin te maken, te meer daar tegen beide wijzen van handelen igjroote bezwaren zijnalleen publieke veiling wordt zelfs de schijn' vermeden, dat bevoorrechting plaats heeft, en in het andere geval kan men dat onmogelijk vermijden, omdat „men" nu eenmaal o zoo genegen is, kwade trouw te veronderstellen. Ds. H. J. Visser van Kleverskerbe hoopt Sept. a.s. in de Ned, Hexv. Kerk Ie Ril land zijn intrede te doen. Classis van Middelburg. In de heden alhier in de Koorkerk ge houden vergadering van. de Classis van Mid delburg werden herkozen: tot primus-lid-pre dikant van het Classicaal bestuur ds. N. M. de Ligt, te Middelburg en ds. C. L. Voor hoeve te Vlissingen; tot secundus-lid-predikant dr. J. de Visser te Middelburg en ds. J. H. van 'tHoff te St. Laurens; tot primus-lid ouderling J. Boone te Koudekerke; tot se cundus-lid-ouderling H. F. Rekkers te Vlis singen; tot quaestor ds. C. L. Voorhoeve te Vlissingen. Voorts werd in de vacature van secundus- lid-predikant, ontstaan door het vertrek van dr. A. van der Flier G.Jzn., gekozen ds. M. Empel te Middelburg; en tot secundus-lid predikant (daar ds. L. Aalders door hetover- n ran ds. L. Hijmans primus-lid is ge worden) ds. D. Muller van Serooskerke. Het Nederlandsch muziekfeest te Am sterdam zotte gisteren al heel mooi in met de uitvoering van Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel" met de muziek door Diepenbrock daartoe geschreven. Men had .geen moeite gespaard om deze voorstelling een gebeurtenis op muzikaal en op dramatisch .gebied te doen zijn. Een koor van negentien onzer voornaamste solo-zangjers, dames en heeren zong de reien, het concertgebouworkest onder leiding van Mengellierg zorgde voor de instrumentatie. Do tooneelvoorstelling was hier naar het tweede plan verschoven, wat echter aan do verzorging door het gezelschap Royaard6 geen afbreuk deed. De voorstelling, in bijna alles afwijkend van het kijkspel, dat jaarlijks door de „Koninklijke" gegeven wordt, was in vele opzichten zelfs zeer belangrijk. De Koninklijke familie woonde de voorstel ling brjH. M. de Koningin gaf meermalen liet sein tot applaus. Nadat de Koningin de zaal had verlaten, heeft het publiek met een warm applaus hulde gebracht aan Mengelberg en Diepenbrock (die in de zaal zat). Het sein daartoe werd gegeven door Zweers. Royaards is aan het eind driemaal ten too- neele geroepen en heeft een grooten krans gekregen, dien hij vóór Mengelberg neder legde. In de pauze ontving H. M. verschillende der medewerkenden Alma Tadema. t ln den nacht van Maandag op Dinsdag is de schilder, wiens naam liicr boven staat, Nederlander van geboorte, van nationaliteit al sinds jaren Engeiscliinaii, gestorven te Wies- baden, waar hij heul had gezocht voor een maagkanker. In 1836 was Tadema te Dronrijp geboren. Hij heeft een gymnasium bezocht en op de academie van schoone kunsten te Antwerpen gewerkt. In België moet hij onder leiding van Leys, die, evenals Tadema later in den adelstand verheven, zich als historie-schilder naam heeft gemaakt. In 1870 vertrok Tadema van Brussel naar Londen waar hij sindsdien gebleven is. Hij bewoonde een statig huis, ingericht naar den trant der klassieke woningen, die hij zoo gaarne op doek bracht, en welker details hij met den ijver en de nauwgezetheid van den oudheidkenner naging en uitploos. Het jongere geslacht heeft slechts ver-, geen bewondering voor zijn technisch buiten gewoon knappe, gladde en koude kunst over gehad. Toch dringt Plasschaert er in zijn boekje: „XRde eeuwsche Hollandsche schil derskunst" op aan tegenover deze kunst rechtvaardig te zijn. half zes en om de 30 seconden. De geheele af te leggen afstand bedraagt 770 K M. Toen een mededinger een ander wild© voor bijrijden, kantelde zijn wagen. De cliauffeur werd gedood, de mechanician gewond. - Te Arnhem slaagde voor de akte nut tige handwerken mej. D. G. Rijken te Breda, geboren te Middelburg. EEN- OF TWEEDEKKER? De bekende, Duilsche vlieg-deskundigo, ma joor Von Parseval, heeft in een rede den een- met den tweedekker vergeleken. Daarbij kwam hij tot de slotsom dat de een niet in het algemeen boven den ander de voorkeur verdient, daar beide gelijkelijk hun voor- en nadeelen hebben. Wat de monoplaan betreft, deze is lichter, gemakkelijker te behandelen dan haar iets plouiperc zuster en bereikt een grootere snel heid, Imaar bet landen is gevaarlijker, omdat een groote en. snelle machine slechts op groote vlakten (ongeveer 400 meter) haar aanloop kan nemen en landen, daar men met do snelheid van een exprestrein moet landen en die vaart zich technisch slechts met 60 °/o laat verminderen. De tweedekker bereikt die groote snelheid niet. Aanloop en landing hebben een minder groot veld noodig en zijn ook minder gevaar-1 tijk. Daar staat tegenover, dat wervelwinden evenals hoogten gemakkelijker door de mono plaan Worden overwonnen, doch de twee dekker ligt vaster. Voor gebruiksdoeleinden is de laatste dan ook voldoende, uit sportief oogpunt is de ©en- dekker te verkiezen, aangenomen, dat hij door een voortreffelijk vlieger bestuurd wordt. Een teer punt is naar men weet de motor. Tot nu toe is het nog niet gelukt, een motor te vervaardigen, die voldoende bedrijfszeker heid biedt; dit verlamt den ondernemingsgeest. De persoonlijkheid van den vlieger is do gewichtigste factor voor het succes. Voor namelijk moet hij zelf een uitstekend mechani- cien zijn, daar hij anders afhankelijk is en de toestanden niet voldoende bebeerscht. Daar toe behoort het bezit van een groote mate van koelbloedigheid en een uitstekende oefe ning. De talrijke gevallen, waarin een vlieg- mensch neerstort, schrijft Von Parseval voor de grootste helft aan lichtzinnigheid en schuld van den bestuurder evenals aan constructie fouten toe, voor een deel natuurlijk ook aan wind- en weerinvloeden. Ten slotte spoorde do spreker aan, voor alsnog de verwachtingen op dit gebied niet te hoog te spannen. De autjb-rpjndri t ran Diepjbe. Dinsdag is deze wedstrijd begonnen om den grooten prijs (grand prix) der Fransche automobiel-club. Zeven en veertig tufs vertrok ken in den vroegen ochtend, te De heer J. Mazure, rijks-veearts plaats vervangend dislricts-veearts te Amsterdam herdacht dezer dagen, dat hij 40 jaren ge leden zijn diploma verwierf. In Parkzicht werd een receptie gehouden, waar verschillende per sonen in en buiten den gemeentedienst den jubilaris kwamen gelukwenschen. Wanneer binnenkort de nieuwe Ieger- organisatie wordt ingevoerd, zullen er bij het wapen der infanterie 36 adjudanten-on derofficier en 240 sergeanten-majoor noodig zijn. Het daardoor te ontstaan incompleet in den rang van sergeant zal, zoo niet onmo gelijk, zeer moeilijk kunnen worden aangevuld, omdat er ruim 700 korporaals incompleet bijn. (Asser Crt.) Het hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" heeft in verband met dc plannen voor grondwetsherziening een adres gericht tot de Koningin, vragend om een voorstel ]om ook vrouwen voortaan dóór de grondwet kiesgerechtigd te doen verklaren. Naar d<e „Middemachtzlendeling" van de meest betrouwbare zijde bekend is, wor den er pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een N. V. tot Exploi tatie van een bioscoop in Christelijken geest, teneinde daarmede door het geheele land Christelijke vereenigingen, Chr. scholen enz. te kunnen dienen. „Het Volk" verneemt, dat iemand, die vroeger in dienst was van den Ouderlingen Gccontroleerdeu Bewakingsdienst 'te Amster dam, tegen die instelling eesx klacht heeft in gediend, 'zoowel wegens persoonlijke bena deeling, doordat men hem onder valsche voor- gevens omtrent de arbeidsvoorwaarden in dienst gelokt zou hebben, alsook omdat deze Bewakingsdienst onder valsche voorgevens tot het nemen van abonnementen zou overhalen. (Zoo zouden door de instelling inbraken gefin geerd en op leugenachtige wijze in het „Nbl. Ned.") vermeld worden, ten einde in oen bepaalde buurt abonnees te werven. Ook zou in strijd met de waarheid beweerd worden, dat de wakers onbezoldigde rijksveldwachters rijn. Het schijnt, dat de justitie een ernstig on derzoeknaar de beweerde zwendelarijen instelt. ARRESTATIE GEBR. VAN EIJK. De Hollandsche justitie moet, naar „De Maasbode" vertelt reeds voldoende aanwij zingen hebben gehad, waar de gebr. Van Eijk rich ophielden, alvorens van particuliere zijde de politie te Boston op het spoor werd ge bracht. Of de Nederlandsche justitie van mooning was, dal de schuldigen reeds voldoende wa ren gestraft door de vrijwillige ballingschap, waartoe zij zelf moesten besluiten en de treu rige levensomstandigheden waarin zij dien tengevolge verkeerden, of wel, dat de groote onkosten f 20-000 a f 25 000 welk deze procedure voor den Nederlandschen Staat me debrengt de aanleiding rijn geweest van een verzoek tot arrestatie af te zien, kunnen we in het midden laten. Hoe vriendelijk do gezindheid van het pu bliek echter tegenover de ex-bankiers is, mag blijken uit de mededeeüngen, die het blad van betrouwbare zijde werden gedaan, als zou eeu der crediteuren in Zeeland den Minis ter van Justitie het bedrag hebben aange boden, voor de procedure-Van Eijk noodzake lijk. Men herinnert zich ongetwijfeld het op zienbarend proces, gevoerd gedurende het jaar 1907 tegen den Amenkaanschen multi-raili©- nair Thaw, beschuldigd, den architect Stan ford White vermoord te hebben. Het eerste proces had geen gevolg, bij liet tweede spra ken de gezworenen hem vrij van den moord, maar verklaarden ze hem krankzinnig, waar uit dus zijn ontoerekenbaarheid voortvloeide. In Februari 1908 werd Thaw in een krank zinnigengesticht van den staat ondergebracht Den laatsten tijd heeft Thaw echter weer pogingen aangewend, de ontoerekenbaarheids- verklaring opgeheven te krijgen. Vandaar dat het proces opnieuw aanhangig is gemaakt. Ongetwijfeld zullen de verhooren een maand, zoo niet een heelon zomer in beslag nemen. In ieder geval wint Thaw er mee, dat hij gedurende die zittingen meer vrijheid en ai- wisseling geniet dan in het gesticht. Thaw heeft in een brief aan den gouverneur van New-York verklaard, elk jaar zjjn strjjd

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1