L 5 z«r -, Landbouw. Verschillende Berichten. BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Beknopte Mededeelingen. -met ons Lebben wal», Ü™1*» ad" ieÏÏjfltc opei.lwbt-biiea.kome» za Sf seorewmeori- eio.b?» «Ti <bl bekoopt verslag. De aanvaring van de «Baltic». In kerstnacht 1910 had op de reede voor "Vlissingen, naar men zich herinnert, een verschrikkelijk ongeluk plaats. De stoomboot «Baltic», die daar voor anker lag, werd langs bakboordzij aange varen en in den grond geboord door Bed Star Line stoomboot „Finland". Verscheiden leden der bemanning, in bun kooi verrast, gingen met bet schip naar de diepte want het drama duurde slechts enkele minuten en |zij die beneden in het schip waren, hadden niet eens den tijd meer naar boven te loopen. Volgers het verslag der duikers was de „Baltic" erg toegetakeld. De botsing was verschrikkelijk en men had het gerucht tot op het strand gehoord. Roe nu echter de aanvaring veroorzaakt Het onderzoek der zaak had Vrijdag te Antwerpen plaats Daar de rechtbank niet volledig aanwezig wa9 werd een lid der balie er bijgeroepen en het toeval wil nu dat een der meest bevoegde leden der balie, de heer Van Blade), die zelf gevaren heeft, deel uitmaakte van de rechtbank. Eod 40tnl getuigen waren gedaagd. De kapitein, de man op den uitkijk en de loods zijn gedaagd, voor de rechtbank wegens onvoorzichtigheid ot gemis aan voorzorgen. De kapitein, met zijn schip onderweg, ver scheen niet ter zitting. Het getuigenverhoor heeft tot een heel stuk in den avond geduurd. Feitelijk beeft men met al die getuigen nog geen klaar inzicht in de zaak en ver scheiden punten zijn nog in volslagen duis ternis gebleven. Zaterdag hadden de pleidooien plaats. L.l. Zaterdagavond vergaderde te Sint Maar tens dijk de vereeniging van gedipl. oud-leerlingen v»n den landhouw-wintercursus aldaar. Staande de vergadering traden, 3 oud- leerlingen als lid toe. Er werd ons. besloten jn den a s. winter weder een cursus in drjjfscontnole Landbouwboekhoudenen zoo mogelijk een Cursus in „Besmettingsleer'' doen houden. i VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsorschip „Hecmfekerck", onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, 22 dezer van Kopen hagen. vertrokken. Stoomvaartmjj. „Nederland". „Koning Willem 1" (uitreis) vertrok Juni van Colombo„Lombok" (thuisreis) ver trok 22 Juni van Perim„Vjondel" (uitreis) pass. 22 Juni Kaap del Armi„Billiton" (uit- Teis) pass. 20 Juni Malta; „Celebes" (thuis reis) vertrok 20 Juni van Padang„Koningin der Nederlanden" vertrok 22 Juni van Am sterdam naar Batavia. Rotterdamsche Lloyd. „Jacatra" (uitreis) vertrok 21 Juni van Suez„Kawi" vertrok 20 Juni van Batavia naar Rotterdam„Medan" vertrok 22 Juni va» Rotterdam naar Batavia„Rindjani" (uitreis) arriv. 21 Juni te Lissabon Holland Amerika-lqn. Gorredijk", van Baltimore en Newport-News naar Rotterdam, passeerde 22 Juni Wight; „Pallanza,", van Montreal naar RotterdajnJ, pass. 22 Juni Dover; „Potsdam" vertrok 22 Juni van Rotterdam' naar New York„Wille- bad" vertrok 22 Juni van Montreal naar Rot terdam en Hamburg„Amsfceldijk" vertrok 22 Juni van Rotterdam naar Boston en Philadel phia. Kon. HolL Lloyd. „Eemland" arriv. 21 Juni van Amsterdam te Buenos-Ayres. De .gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag) 26 Juni a s. niet plaats hebben. De Oranjebond van Orde hield Zaterdag middag te Utrecht zijn jaariijksche vergader'ng. In het jaarverslag werd herinnerd aan de oprich ting van de in Oranjebonk, nationale bank- instelling voor land- en volkswelvaart van den Oranjebond van Orde, een instelling waar be hoefte aan bestond. Het hoofdbestuur van de Schippers ver- cemgmg Schuttevaer heeft een adres verzon den aan den minister van waterstaat, met verzoek wel te willen bevorderen, dat eerlang tot verruiming van do rivier de Noord tot op 200 M. bodembreedto worde overgegaan. Zaterdag is te Rotterdam een heistelling die men bezig was te stellen omgevallen. Een heier, die boven in een van de palen zat, liet zicli, op het waarschuwende geroep van an deren die het ongeluk zagen aankomen, eenige meters langs dien paal zakken, maar viel toen met den paal op den grond en kreeg andere palen op zich. Zwaar inwendig ge kwetst en met een hersenschudding is de man in bewusteloozen toestand per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog denzelfden da^» overleed Zooals men weet is voor eenigen tijd door B. en W. van 's Gravenbage een voor stel tot grensuitbreiding bij den raad inge diend, welk voorstel omvatte annexatie van geheel Voorburg, Rijswijk, op een klein gedeelte na dat bij Hof van Delft zou ge voegd worden, een deel van Loosduinen en het gedeelte van Wassenaar rond Oud-Was senaar gelegeD. Blijkens het ingekomen algemeen verslag is bet plan in alle atdeelingen met instem ming ontvangen. Te Leiden is een koe, die^an haar begeleider ontsnapt was de trap van een bovenwoning opgegaan en heeft daar schrik kelijk huisgehouden, toen het beest met veel moeite naar beneden was gehaald sprong het in de Oude Vest. Met haken en boomen wist men het dier weer op den wal te bren gen waar de veearts het noodig achtte, dat het dier werd afgemaakt. Zaterdagmiddag was 'n dienstmeisje, R. v. d. W. genaamd, aldus de »Telegraaf", en wonende in de De Wittenstraat bezig in haar dienst, Ruyschstraat 62, de stoep te dweilen, toen een zware bloempot drie boog uit het raam viel en op het hoofd van het meisje neerkwam. Zij bleef bewusteloos lig- In het O.L.V.-gasthuis werd haar de eerste hulp verleend Het duurde langen tijd. voor het meisje, dat verschillende verwon dingen had bekomen, weer tot bewustzijn kwam. Wegens plaatsgebrek is zij naar haar woning vervoerd. Tc Arnhem zijn Woensdagmorgen, na het ontbijt de koperslager H. W. T., zijn vrouw zijn zoon plotseling ernstig ongesteld ge- De ma» is, ondanks onmiddellijke geneeskundige hulp, 's avonds overleden, toestand van de vrouw en haar zoon is re delijk. Een onderzoek wordt ingesteld. Men schrijft van Het Loo aan Telegraaf In het laatst der volgende week zal op de open manége, bij de Koninklijke Stallen, alhier een groot concours-bippique worden gehouden door het personeel van het Kon, Staldepartement. Bijna alle aanwezige paarden, ook de ponny's van de Prinses, zullen hieraan deelnemen. Dit concours ia een herhaling van dat, het welk verleden jaar bij het jubileum van Hr. Ms. opperstalmeester, baron Bentinck, werd gegeven. Thans wordt het enkel gehouden 'mg van Prinses Juliana. De Prinses had al eenigen tijd geleden gevraagd naar die paarden met belletjesdie zou zij zoo gaarne eens weer zien. Eerst begreep H. M. de Prinses niet, doch na herhaald vragen kwam zij er achter, wat bedoeld werd. Nu zal het concours voor het Prin sesje herhaald worden. Zaterdagmorgen verteld de „Prov. Ov. en Zw. Crt." kwam ter gemeente-secretarie- van Zwolle iemand aangifte doen van de geboorte van zijn 17e kind, uit oen huwelijk. Behoort dit op zichzelf al eenigszins tot de zeldzaamheden, het vermelde is hierom te merkwaardiger omdat er van dit kindertal nog 15 in leven zijn, te.weten 8 jongens en 7 meisjes, het oudste is 21 jaar. Eenige werklieden, die op de plek, waar een oud huisje was afgebroken, schrijft men aan do „L. Ct." uit Dokkum, bezig waren, den kuil voor een cementen regenwaterbak te graven, kwamen Vrijdag tot de ontdekking, dat ze op een voorhistorische begraafplaats terecht waren gekomen. Ruim een meter onder den boganen grond werd het metselwerk blootgelegd, dat, na do verwijdering van een groote hoeveelheid zware steenen, een verweerde houten lijkkist bleek te omvatten. De kist was ©ogenschijnlijk van het model der thans no,g wel bestaande stee nen lijkkisten, die na het jaar 1200 een tijd lang de houten lijkkisten vervingen. Vermoedelijk, is dit ,graf echter van veel ouderen datum, wijl het gevonden is op of nabij de plaats, waar volgens 3e geschied schrijvers ten tijde van Bonifacius de heiden- kapel stond. Na verwijdering van de kist, waarin het lijk, eigenaardig genoeg, met het hoofd naar het Oosten lag begraven, bleek, dat zij rustte op een bed van zorgvuldig ge vlijde reusachtigie keien, zooals men bij de hunnebedden steeds aantreft. In of nabij de kist zijn een. potje en potscherven gevonden. Door den burgemeester van Hengelo (0.) werd aan de Vrije Socialisten Vereeni- gi ïg te Hengelo, Enschedé en Almelo ge- die gemeente een meeting te houden voor het anarchisme en ter bestrij ding van den godsdienst. ORANJEKRUIS. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van het Oranje Kruis (zie ons blad an Zaterdag) bracht jhr A E. O. de Ca- sembroot, namens de commissie tot leniging van: de gevolgen van den stormramp in Zee land, dank aan Z K. II. Prins Hendrik en aan den raad van bestuur, speciaal aan liet lid Baron van. Asbeck, voor den aan deze commissie verleenden steun. Hierna verkreeg dr. H. Charas. directeur- geneesheer van den vrijwilligen reddingsdienst te XVeenen het woord tot het houden eener voojildraeht Des avonds woonde do Prins een uitvoering zan het Utrechtsch Studenten tooneel bij In do pauze ontving Z. K. H. den Senaat, na af loop begaf hij zich paar de studentensociëteit en keerde van daar per auto naar het Loo terug. Root is tot definitief voorzitter der con- vi ventie benoemd. De betooging, waarmee dit bericht door voor- en tegenstanders werd ontvangen duurde 20 minuten. Laatste berichten rneldeD, dat president Taft tot candidaat der republikeinsche partij is benoemd. De stemmen waren als volgt verdeeld Taft 561 Roosevelt 107Lafollette 41 Cummins 17 en Hughes 2 stemmen. Bet aantal afgevaardigden, dat geen stem uitbracht, bedroeg 344. - We hebben medegedeeld, dat m Brussel het proces tegen de weduwe Agneessens en iiaar minnaar Van Eckhoudt begonnen is, be schuldigd, 15 October van het vorig jaar den man van de eerste beklaagde vermoord tc hebben De gezworenen hebben Zaterdag ovei beiden het onschuldig uitgesproken. - Zaterdagmiddag is een sneltrein, ko mende van Liverpool, in de bocht bij Char- lestown ontspoord Vier personen werden ge dood, 19 gewond. - De laatste dagen zijn in Elberfeld vele personen ziek geworden na het gebruik van paaidengehakt De vergiftiging moet aan paratyphus-bacil geweten worden. Ook in andere plaatsen van Duitschland heeft deze in den afgetoopen tijd slachtoffers gemaakt. - Tijdens den Spaansohen oorlog in 1812 plundeide het twaalfde regiment van de En- gelsche lansiers een klooster en mishandelde de nonnen. Toen de opperbevelhebber Welling ton dat vernam, sprong bij toornig te paard, reed naar het regiment en legde het de straf op, dat het gedurende honderd jaar iederen avond de door de regimenfs-muziek gespeelde Spaansche en Russische volksliederen, de Vesper-psalm, do hymne van den prins van Wales en het „God save the King"- zou moeten aanhooren. Thans ligt het regiment in Potchefstroom. (Transvaal) en de gewoonte is in stand geble ven. Het volgend jaar zal de straf dus ge ëindigd rijn. In den Kaukasus is tengevolge van een wolkbreuk bij Tiflis een spoorlijn over een afstand van 46 werst weggespoeld. Gemeld wordt, dat 40 personen ziifn verdronken. EEN INTERNATIONAAL GESCHILPUNT. Een internationaal geschilpunt is te Tandzjer aan den dag gekomen, waarbij onze gezant al daar, ridder W F. L, C van R apparel, recht streeks betrokken is. Overeenkomstig do nieuwe bepalingen, door generaal Lyautey opgesteld, waren de leden van een sjenffijnsclie labor uitgenoodigd, nieuwe contracten te teek enenDe inlandsche soldaten stemden daarin toe, op een dertigtal na, dat er de voorkeur aan gaf opnieuw te 'worden Deze laatston ontvingen daarop het bevel naar hun stammen terug te keeren. Zo kre gen daartoe reisgeld, dat afhing van den af te leggen tocht. Toen het oogenblik voor het vertrek (nu was aangebroken, ontbraken er 20 op hot appél. Weldra bleek, dat deze, Tandzjer niet willend verlaten, in het klooster der Spaansche Franciscanen een toevlucht hadden gezocht. Deze wendden zich daarop tot den Neder- landschen gezant m zijn hoedanigheid van deken van het diplomatieke corps aldaar. Rid der Van Rapparêl besliste, dal de Asfcari's in Tandzjer konden blijven, daar dit een zgn. internationale stad is De deken heeft nog persoonlijk stappen gedaan bij het diploma tieke agentschap van Frankrijk, maar geen antwoord ontvangen. Do Spaansche legatie heeft haar regeenng op de hoogte gebracht Men zegt, dat haar antwoord tegengesteld is aan de stelling, waarvan Frankrijk in dezen uitgaat. Het geval verwekt een pijnlijken indruk onder de in Tandzjer woonachtige Fran schen. ele kinderen voor de omwonenden veel las tiger is dan bij de Nederlandscho woning-toe standen. Dat de nood te Parijs eveneens hoog is gestegen, heeft de beweging van den huur- dersbond aldaar onder Cochom bewezen Van Parijs gesproken, men kent het zgn. twee-kinderen stelsel, «lat in Frankrijk zoo noodlottig om zich heen hoeft gegrepen. Aldus zien we, dat dio betrekkelijke ontvolking niet alleen, sociale en economische, maar ook ethi sche en psychologische oorzaken heeft En deze moeten met sociale en economische mid delen fcoowel als met de verspreiding van kennis bestreden, worden, al zij dadelijk er kend, dat de staat s middelen Ier bestrijding van dit kwaad niet veel kunnen balen, daar deze Iwel de verschijnselen, echter niet de grondoorzaak kunnen uitroeien. Het Duitsche blad dringt dan op scherper toezicht betreffende de aanprijzing van ge heime middelen en malthusiaansche richtingen aan. Want volgons de statistiek heeft de stedelijke bevolking voornamelijk schuld aan liet dalen dier cijfers. Aldus treedt hot gebrek aan werkkrachten in de centra van verkeer en de onlviolking van het land opnieuw als ernstig gevaar op den voorgrond Hier zijn dus hervormingen als de aanleg van tuinen, d w z. aanleg zan zgn. tuinsteden gemeen schappelijk bouwbedrijf en verbetering der ver keersmiddelen op hun plaats. Bovendien moet er op gewezen worden, dat niet alleen de vruchtbaarheid der huwelijken, maar ook het aantpl echtverbintenissen sinds 1906 gesta dig dalende is Do „Norddeutsche" bespreekt dan do maat regelen, die in Frankrijk en de Verecnigda Stoten tegen hetzelfde euvel genomen wor den, en besluit met de kunstmatige voorzor gen of bestrijdingsmiddelen, die, naar we ge meld hebben, i n Frankrijk worden voorgesteld, te vergelijken met huwelijkswetten in den Romeinschen (Keizertijd, de „Lex Julia et Papia Poppaea"- Toen nam, naai- men weet de ontvolking schrikbarende afmetingen aan, maar de door den staat voorgestane mid delen Zijn vruchteloos gebleken, omdat ze het kwaad niet bij den wortel aantastten DE NATIONALE CONVENTIE. Het loopt mis met Roosevelt. Hij zelf' heeft ingezien dat, gaat het zoo door, hij indien de de nederlaag moet lijden en heeft beschik- aanplant op ,groote schaal heeft in slaat ge- DE PRIJS VAN KUNSTMATIGE RUBBER. E. Halford Strange, directeur van de Lon- densche hrma Strange en Graham, schrijft het volgende naar aanleiding van de uitvin ding; van kunstmatige rubber, waarover onze lezers onder „Varia" in het vorig nummer heb ben' gelezen en dat wel de belangstelling ver dient. We vertalen zijn oordeel over den prijs van dit product woordelijk uit de „Westminster Gazette" „De gezamenlijke kosten voor de ruwe grond stoffen om een pond rubber te maken zijn met meer dan 2 pence (ongeveer 1 dubbeltje) Bij zulke goedkoop© en overvloedig oorhanden zijnde ruwe grondstoffen is het duidelijk, dat er een 1grooto speelruimte voor de vervaardi- gingskosten gelaten wordt als 1 shilling (on geveer 60 ct.)als kostende prijs per pond wordt genomen Inderdaad is het waarschijnlijk, dat, _arin,g! tot het vervolmaken van kingen getroffen, om een nieuwe partij op te richten. Daarom heeft hij zijn betrek kingen met de nationale conventie afge broken. De nieuwe partijdag zou in Augustus te Denoer samenkomen. Reeds heeft hij een verklaring opgesteld, die na de beschuldi ging herhaald te hebben, dat hem weder rechtelijk stemmen 2ijn onthouden, aldus luidt „Ik hoop, dat de maunen, die gekozen zijn als Roosevelt gedelegeerden, thans zullen weigeren over eenig punt op de Conventie te stemmen. „Ik ontsla geen enkel gedelegeerde van zijn eervolle verplichtingen om voor mij te stemmen, zoo hij al aan de stemming deel neemt, maar ik hoop, dat hij in het geheel niet zal stemmen. De Conventie, zooals zij than8 is samengesteld, kan niet geacht wor den de republikeinsche partij te vertegen woordigen, zij vertegenwoordigt niets an ders dan een welgeslaagd bedrog, daar zij op den wil van de groote meerderheid der partij geen acht heeft geslagen. „Degene, die door deze Conventie candi daat mocht worden gesteld, zou slechts profiteeren van dit welgeslaagd bedrog. Het zou een groote schande zijn, zoo iemand, onder deze omstandigheden, een candidatuur zou aannemen, zoodat hij om partijredenen geen aanspraak zou mogen maken op den steun van een republikein en het recht zou hebben verbeurd om op moreele gronden den steun van eenig eerlijk man, onverschillig van welke partij, in te roepen." Toen deze proclamatie in het Coliseum was voorgelezen, ontstond er een grootsehe betooging voor Teddy. Zelfs begonnen de partijen elkaar met de vuisten te bewerken, hetgeen echter spoedig bedwongen werd. Heden zou de eigelijke candidaatstelling een aanvang nemen. Men zegt dat de Rooseveltianen op Taft zullen stemmen om een progressistische compromis-candidatuur te vermijden en aldus den weg tot een nieuwe progressieve Roosevelt-candidatuur open te houden. De zitting van Zaterdag is overigens in algemeene vreugde verloopen. Nu de Roose veltianen zien dat ze geen kans CALIFORNISCHE VIJ6EH-STRÖ0P Een natuurlijk afvoermiddel, uit vruchten- en plantensappen samengesteld, zonder toevoeging van eenig chemisch produkt. Prompte; zekere, onschadelijke werking. Aangename smaak. Wordt zoowel voor volwassenen als vor kinderen door H. H. medici voorgeschreven. Verkrijgbaar m Apoibckcn. Pnjs f 1,25 per flacon. steld, de vervaardigingskosten tot een bedrag, dat tusschen de 4 en 6 pence wisselt, zullen worden verminderd, eveneens per pond be rekend. Professor Perkin opperde de meening; dat 2 shilling 6 pence per pond de vermoe delijke verkoopprijs gedurende eenige jaren in de toekomst zal zijn Deze berekening is ge grondvest op de volgende overwegingen: Het vs waarschijnlijk, dat, als de verkoop prijs op 2 shilling 6 pence per pond wordt gesteld, de oogst van meer dan den halven voorraad rubber over de geheele wereld geen voordeel zal afwerpen. Dit zou den voorraad wilde frubbersoorten insluiten, dus ook de para". Het is daarom waarschijnlijk, dat het eerste tijdperk van den. onvermij del ijken strijd een verdeeling van het strijdperk tusschen natuurlijke en kunstmatige rubber zal mee brengen, en natuurlijk beslaat de mogelijkheid, dat, [gezien de stijgende aanvrage naar rubber, het eenige jaren zal duren, alvorens het voor de fabrikanten van kunstmatige rubber noo dig is, hun prijs in zulk een mate te ver lagjen, dat ze daarmee ernstig ingrrjpen in de aanplan tings -n ijverheid HET DALEN VAN HET GEBOORTENCIJFER IN DUITSCHLAND. De officieuse „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" wijdt een uitvoerige beschouwing aan een ernstig verschijnsel, dat zich den laatsten tijd in Duitschland doet kennen en waarop hier reeds de aandacht gevestigd werd We bedoelen den teruggang der geboorten. Het invloedrijke, Duitsche orgaan begint vast te stellen, dat dit symptoom van maat schappelijke», niet van biologische» aard is. Aan uitputting van het jras behoeft niet go- dacht te worden. Het blad gaat dan de sociale factoren na, die deze vermindering kunnen veroorzaakt hebben en komt op de stelling, dat stijgende welstand met verminderende ge boortecijfers gepaaTd gaat. De hoogere bescha ving tezamen met de onzekerheid van het leven evenals de meerdere eischen, die thans aan het leven worden gesteld, drijven do men- schen tot de volste ontplooiing hunner per soonlijkheid, wat vaak ten koste van het kinderaantal geschiedt. Bovendien ojidervin- schijnen ze slechts te verlangen, zoo gauw 1 den deze meermaals het bezit van veel kin- mogelijk naar huis* terug te 'keeren. De deren als een last. stoomwals heelt de sne heidsgrens bereikt" Hierbij denkt men in de eerste plaats aan en er loopt een koe op den weg" werd de woning-verhoudingen in de moderne, groote spottend geroepen. Naar men weet, ziet die 1 pteden waar de huiseigenaren dikwijls kinder uitdrukking «stoomwals" op het stelsel, vol-j loosheid, althans het hebben van een klein gens hetwelk de stemmen bij den eenen of gezin ,a[s voorwaarde stellen, alvorens het anderen candidaat worden ingedeeld, door huur-contract te sluiten. Men bedenke hierbij, welker meerderheid dus de minderheid wordt dat in steden ais Parijs en Berlijn ook de meer vertreden en de oneffenheden worden gelijk gegoede standen in zgn. huur-kazernes zijn g. maakt. ingekwartierd, -waardoor dus het bezit van Men herinnert zich uit de laatste staking, dat het Zuiden van Wales het brandpunt was der mijnwerkersbeweging. Daar is thans een belangrijke beslissing gevallen. Drie mijn gebieden hebben nl. be sloten, dat in verband met de bijvoeging van 150.000 p. st. nieuw kapitaal, 10.000 prefe rente en 10.000 gewone aandeelen voor de arbeiders zullen worden bestemd, om deze zoo doende in de handelsbeweging van bet bedrijf te betrekken. Bij een tusscbentijdsche verkiezing voor den Duitschen Rijksdag te Hagenow behaalden de conservatief Pauli 6815, de vrijzinnige Sivkovich 7018 en de socialist Kober 4288 stemmen. De tweede heeft alle kans, bij herstemming gekozen te worden. In Frankrijk breidt de zeeliedensta king zich uit. Werkgevers zoowel als werk nemers weigeren op sommige plaatsen de door de regeering aangeboden scheidsrech terlijke beslissing. Te Marseille moeten 1700 menschen, die op weg waren naar Algiers, wachten. Volgens een nader bericht beeft het comité van den nationalen zeeliedenbond Steeg, den minister van binnenlandscbe zaken te Parijs, meegedeeld, dat ze de scheidsrech terlijke beslissing aannemen, met dien ver stande, dat de bedoelde commissie zal bestaan uit 6 readers en 6 zeelieden. Vrijdagmiddag heeft de tsaar van Rusland 257 leden van de Doema ontvangen. Dit is de derde sinds haar instelling. De zittijd is thans gesloten. Nieuwe verkiezin gen moeten plaats hebben. De tsaar heeft den leden over verschil lende maatregelen zijn voldoening betuigd, maar er bijgevoegd, dat sommige verschijn selen hem minder bevielen, b. v. het gebrek aan kalmte in de vergaderingen. De staking der machinisten op Noor- weegsche stoomvaartlijnen is op minnelijke wijze bijgelegd. Italië krijgt een ministerie van kolo niën. Lissabon verkeert voortdurend in een staat van gisting. Nu is het er buitenge woon woelig. Ons laatste nummer heeft melding gemaakt van bommen op een plein. Toen de senator Arthur Costa, broeder van den bekenden Affonso Costa, Zaterdag het Parlementsgebouw verliet, moest hij zich met revolverschoten verdedigen. Naar men weet heeft de eerste minis ter van China Tnng-Sjao-Ji plotseling Peking verlaten en toeft hij thans te Tientsin. Tang is vergezeld door den minister van onderwijs. Men gelooft nu, dat Soen-jat-Sen, die naar Peking is geweest, vandaar over Tientsin zal terugkeeren en daar dan met deze keeren een onderhoud zal hebben. Sen nl. is presi dent, de beide ministers zijn leiders van een geheim genootschap, dat »BeSedigde Unie" heet. Het vertrek der beid« bewinds mannen uit do hoofdstad wordt geweten aan een veete tusschen de ledta van die vereeniging en de gematigde republikeinen in den boezem der wetgevende vergadering zelf. Tang en zyn vrienden zijn nl. vooruit strevender. Deze mist bovendien het vertrouwen van de vergadering, die 2ijn voorstellen verwerpt. Tevens willen geruchten dat Soen-jat-Sen daadwerkelijk in de regeering wil ingrijpen.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 3