Kunst en Wetenschappen. LAATSTE BERICHTEN. Ingezonden stukken. Kerknieuws. leider o. a. op dat hij geen voorstander is van onderbeplanlingen, omdat men den wind over den weg dikwijls noodig heeft om een. spoediger opdrogen te bevorderen Spr. ver kiest opgaande boomen om de schaduw die zij geven Alvorens tot een volgend punt over te gaan vraagt de heer Van Daal en dit punt aan te houden van wege de groote belangrijkheid. Hiermee is dit vraagstuk afgehandeld en. gaat men over tot behandeling van het vol gende punt. De Sm.otstoftlra.gors in verband met'flo volksgezondheid. Ingeleid door den lieer dr. C h. 11. A11 Co hen, directeur van 's Rijks Centraal La boratorium ten behoeve van het Staatstoe zicht op de volksgezondheid te Utrecht. Spr heeft zich afgevraagd welk nut uit do kennis van de smetstofdragers voor de volks- hygiëne te trekken is. Onder smetstofdragers verstaat men hen, die geen ziekteverschijnselen vertoornen, doch de kiemen herbergen, ze ronddragen en een bron. vaji besmetting zijn voor anderen Onze kennis over dit vraagstuk is in de laatste jaren zeer toegenomen. Een smetstof is in vele gevallen een micro organisme, dat bij mensch of dier binnenge drongen, ziekteverschijnselen veroorzaakt en op anderen, over kan dragen. Een besmet mensch of dier behoeft geen besmettingsbron l© zjjn indien men weet het orgaan, althans het punt van gevaar waar de smetstof 'zetelt. Do smetstof wordt op verschillende wijze uitgescheiden en komt zoo van mensch op mensch of van dier op mensch en omgekeerd. Die smetstof hoeft nog geen besmetting te veroorzaken, dat is afhankelijk van den aard van de smetstof, van de weermiddelen van het individu en van de overige omstandighe den. Uitdrogen, vooral bij ruime toetreding van licht en lucht werkt schadelijk op de micro organismen, doch zijn licht en lucht afgesloten dan blijven zo soms jaren in leven. Over het algemeen vinden ze in water, melk en andere vloeistoffen ook geen gunstige levensomstan digheden. Spr. bespreekt enkele besmettelijke ziekten, de weermiddelen van het lichaam tegen die stoffen, de wijze waarop die stoffen inwerken, afgescheiden worden of soms jaren lang latent bljj ven. Speciaal bespreekt dr. Ali Cohen typhus en diphteritis. De smetstofdragers kunpien voor hun om geving een Zeer gevaarlrjko en voortdurende bron van infectie zijn, ook is het mogeljjk, dat fëj padat jaren lang de smetstof in hun lichaam latent bleof plotseling zelf worden geïnfec teerd. Wal, indien er iets gedaan kan worden, kan men aanwenden om het gevaar dat de smetstofdragers opleveren te eliraenteeren Bacteriologisch onderzoek is aangewezen zoo- dra verschijnselen op een dergelijke infectie- bron wijzen Weet men dat iemand b.v. typhusbacillen herbergt dan is het daarom nog niet mogelijk om het kwaad te bestrijden, lang niet altijd geven aangewende geneesmiddelen een goed resultaat. In do richting van geneeskundige behandeling is dus nog niet veel te bereiken wel is er eenig perspectief geopend. Het middel van isolatie is niet wel toe te passen Het derde middel bestaat in ontsmetting van de faeces en groote reinheid, b.v. was- schen der hauden na verrichting der natuur lijke behoeften. Een vierde middel is het uitsluiten, van smetstofdragers van die werkzaamheden, waar in zij .gevaarlijk kunnen zijn, zuivel, keuken, in 't algemeen elk consumptiobedrijf. Op dit gebied is nog veel te doen. Eerst in de laatste jaren is echter in en kele staten de aandacht van den wetgever op dit punt gevallen Het voorgaande geldt vooral de typhussmel- stofdragers. Diphteriebacillen worden ook gevonden bij volmaakt gezonden, doch vrijwel uitsluitend bij lieden die met diphteriüspaticnten in aan raking komen. De diphteriebacil verdwjjnt bij het grootste deel der dragers spoedig na de ziekte; bij gezonde dragers blijft over het algemeen de bacil niet lang in leven, toch kan men bjj gezonden somtijds na 2 jaar nog bacillen aan treffen. Men heeft oneindig veel bestrijdingsmidde len aangewend, de behandeling met de meest gunstige middelen is echter tijdroovend en lastig. Alleen wat betreft de bestrijding met se rum zijn gunstige resultaten aan te wijzen, hier mag men zeggen „Het daghei in 't oosten". Hier, zoowel als bij de typhus, is bacterio-1 logisch onderzoek ter herkenning en bestrij- ding noodzakelijk Wat betreft do bestriding van de gezonde smetstofdragers heeft men bij diphteritis dik wijls gunstige resultaten bereikt door afzon dering, vooral waar het gold herhaaldelijk als infectiebronnen optredende personen. De heer Edo Bergsma, die tijdelijk de voor- ziltersstoel bezette deelde uit zijn eigen er varing een geval ter illustratie, van do gun stige werking van afzondering van. smetstof- dragers bij d i phteri ti s -epidemieën mede. Aan de hand onzer wetten valt in dit op zicht niet veel te doen, doch met medewerJ king van do betrokkenen heeft men te En» schedé een gunstige resultaat bereikt. De voorzitter brengt hulde aan hetgeen door het Centraal laboratorium en door dr. Ali Cohen op dit gebied wordt verricht en aan de medewerking in het Enschedesche geval zoo Ruimschoots verleend De heer De Ruyter, Arnhem wil inleideT vragen of niet de wenschelijkheid bestaat van voortdurende ontsmetting der neusdoeken van gezonde diphtorie-bacillendragers Dr D J Hamburger, medisch inspecteur der volksgezondheid in de prov Utrecht deelt aangaande diphteritis ook oenige ervaringen uit zijn praktijk mede. Do heer mr. P. Ti de man uit Haarlem hoopt dat de woorden van den heer Ali Cohen bij de regeering in zullen slaan en langs jiien weg zullen doordringen tot de ambtenaren van het staatstoezicht, opdat men zat worden' doordrongen van het besef van den plicht, dat zoowel gezondheidscommissie, als liooger ge stelde ambtenaren yan hot staatstoezicht de handen i neen hebben te slaan om werkzaam to feijn op grond van de practische en theoretische ervaringen, die reeds zijn opgedaan. De heer Van dor.Perk doelt mee welke maatregelen in Rotterdam genomen zijn en hoe men daar, door onmiddellijk (nog voor "t bacteriologisch onderzoek en zelfs zonder dat 'daartoe werd overgegaan) tot sluiting der scholen over te gaan, gunstige resultaten heeft bereikt De heer Ruijsc h, hoofdinspecteur van de volksgezondheid beveelt aan met zekeren schroom te werk te gaan bij hot, nemen van maatregelen, opdat men niet do bron van welvaart der betrokkenen schaadt, waarbij spr. speciaal op het geval Zandvoort wjjst, waarvan de concurreerende badplaatsen gebruik hebben gemaakt. De heer L. VV. Have laar, directeur van het bacteriologisch laboratorium to Haarlem wjjst op de. maatregelen te Haarlem genomen Dr. R Vorstman to Haarlem, belast toet het bacteriologisch onderzoek te Zand voort deelt mede dat de bestrijdingswijze al daar, in aanmerking genomen de daar sinds jaren geheerscht hebbende toestanden, de besto is geweest die er te volgen was en schitterende en alleszins bevredigende resul taten hoeft gehad, zoodat men te Zandvoort thans weder een normale toestand heeft be reikt. Mr. Van Gilse, schoolopziener te Steen- wijk wijst "op de moeilijkheid ten platte lande ondervonden pm do menschen te bewegen zich of lum kinderen bij een epidemie aan een geneeskundig onderzoek te onderworpen. Dr P. J Barnouw bepleitte een uitbrei ding van het ressort der gezondheidscommis sies, pm op betore wijze de bron van in een centrum optredende epidemieën te kun nen ppsporen. De heer Ali Cohen er op wijzende hoe veel materiaal er al over het besproken ont» Werp is verzameld, hoopt dat zijn inleiding tot gevolg zal hebben een grondige verwer king van al het verzamelde. De lieer Ruijsch spreekt een woord van vaarwel tot de beide scheidende bestuurs leden, do hoeren Ali Cohen en Bergsma, die beiden 'Zopveet in het bestuur hebben verricht, De vopjrlzti tter, alvorens de vergadev ring te sluiten, brengt dank aan. het rege- lingscomité en speciaal aan den heer Hijmans, aan het bestuur der sociëteit St, Joris, de vereeniging voor vreemdelingenverkeer en aan allen die het verblijf in Middelburg voor het congres zoo aangenaam hebben gemaakt Hierna wordt het congres gesloten. In hot Concertgebouw te Vlissingen Zal deze week een tentoonstelling van schil derijen en gravures worden gehouden door Cor de Gavere Einde Juli zal het comité der Dom- burg8che schilderijententoonstelling weder een expositie organiseeren. In October a s. zal van den Franschen schrijver Maurice Barrès een nieuwe roman verschijnen „La colline inspirée." Barrès, die afgevaardigde is en dezen plicht naar zijn eigen zeggen zorgvuldig vervult, deed onlangs nog van zich sproken, toen hij in do Fransche Kamer het door de regeering aangevraagde crediet voor de gisteren begon nen Rousseaufeesten bestreed De Fransche geleerde Theodore Reinach heeft uit naam van Arthur Hunt, hoogleeraar te Oxford, oen hoogst belangrijk© ontdekking meegedeeld. Er is nl op een Egyptisch© pa pyrusrol een deel van een onuitgegeven, door Sophocles geschreven toomeelsluk gevonden. Het behandelt de igpboorte van Hermes, den roof van Apollo's koeien en de uitvinding van de lier TSAAR ALEXANDER I. Meer dan eens is reeds beweerd, dat en kele vorsten, die onder geheimzinnige om-» standigheden gestorven zijn, naar de ambte lijke bescheiden te oordeelen, op dat oogpn- blik volstrekt niet'uit het leven zijn geschei den, maar dat deze later, in een als het ware nieuwe gestalte, in totaal verschillende om standigheden onbekend hebben voortgeleefd. We noemen slechts do namen van den zoon van Iwan den Geweldige, van Lodewijk XVI en onlangs van den Ooetenrijkschen prins, dien men op eenige plaatsen als kluizenaar heeft meenen te herkennen. Onder de nagelaten papieren van Tolstoï hu is do opzet van een boek gevonden, dat „het tweede leven van tsaar Alexander I" heet en een dergelijke geschiedenis omtrent dezen vorst verhaalt. In de eerste helft van de 19o eeuw zou deze in een klein plaatsje Taganrog, overleden zijn, zonder te voren ziek te zijn geweest. Ook toonde het lijk zoo weinig gelijkenis, met de figuur van den tsaar tijdens diens leven, dat do bezichti ging daarvan verhinderd werd. Ten slotte vermeldt het ambtelijk rapport, dat omtrent het tijk werd opgesteld, dat op den rug zwarte en blauwe streepen werden opgemerkt ais afkomstig zijnde van geeselslagen. Een vreemd verschijnsel dus op de huid van een kc-izer Omtrent 1836 dook bovendien in Siberië plotseling een kluizenaar op, Fedor Koesmitsj gcheeten, die niet alleen groote gelijkenis ver toonde met de kenschetsende houding van den genoemden tsaar, maar die bovendien een man van uitgebreide kennis bleek en zich wel eens op een wijze heeft uitgelaten, waar uit bleek dat hij een hoogen rang had bekleed. Ook had Alexander voor zijn vermeend overlij den herhaaldelijk zoowel mondeling als schrif telijk den wensch te kennen gegeven, afstand van den troon te doen Volgens Tolstoï is die wensch werkelijkheid geworden, nadat hij de terechtstelling van een soldaat had bijgewoond Dit schouwspel greep hom zoo aan, dat hij het lijk van den militair in zijn eigen bed deed leggen en voor goed uit de wereld verdween. We kunnen dit verhaat (dat overigens wat de kern betreft, op het einde van Tolstoi zelf lijkt) laten voor wat het is, zonder daarom geheel aan deze voorstelling als een fantasie van den grooten schrijver allo his torische waarde lo ontzeggen. Want on langs heeft een schrijver 111 de „Contemporary Review" hot verhaal van Tolstoï bevestigd. Daarbij komt, dat het geloof in dit „tweede leven" vaji Alexander 1 in Rusland algemeen verbreid is en het zelfs in hofkringen aan hangers telt. THERMOMETER EN VERWACHTING. 24 Juni. Thermometer alhier 8 u. vm. 64 gr., 12 u. 67 gr., 3{ u. nm. 76 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 766,3 te Ilidaix. Laagste 752,1 Malinhead. Verwachting tot den avond van 25 Juniinatige tot zwakke W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, meest droog weer met geringe kans op onweer en dezelfde temperatuur. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Maandag 1 Juli. Middelburg. Gemeentebest, wacht vóór 1 Juli offerten voor levering montage van complete transformatorzuilen met toebehooren. Best. N. J. Singels, 's-Gravenhage. Donderdag 11 Juli. Middelburg. Prov. best.: het verrichten van baggerwerk in de geul in het Veergat, toegang gevende tot de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veer©, behoorende tot de zee werken in de provincie Zeeland. Raming f 7000. Inlichtingen bij den hoo£ding.-dir. J. C. Ramoer te Middelburg, den arr.-ing. Van den Broek te Vlissingen en den opzichter Schellens te Middelburg Woensdag 17 Juli. Ellewoutsdfjk. Herstel, vernieuwing en onderhoud aarde-? kram- en steengl.-werken en van de suatiesluis. Herstel of vernieuwing van enkele duikers. Raming f 10.833.14. Aanw. Woensdag 10 Juli, 2 uur. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. GYMNASIUM MIDDELBURG. Bij het op 20, 21 en 22 Juni gehouden eindexamen slaagden voor afd. A: mej. Seliene J Meijers en de hoeren 0. D Bleeker, A. J. Fanoij, G. J. Kronenberg, H P J. VV Ra- maer, en voor afd. B: H. L. C. Kok. Eén herexamen. DE WATERLEIDING IN Z.-BEVELAND. Omtrent den. stand van het werk der N. V. Waterleiding voor Zuid-Bevelaiid, kunnen wij thans medededen, dat het pompstation te Ossendrecht reeds in bedrijf is gjenomen en dat men daar met de filtreering van liet op gepompte Water druk bezig is. Wat de buizenleiding betreft, deze is wat Goe? en het oostelijk deel van Zuid-Beveland aangaat geheel gereed, behalve nog een viertal kruispunten, 2 aan den spoorweg voor den Reigersbergjhschen en den Bathpolder en 2 aan de zeedijken van den laatstgenoemden en den Völkerpolder hedennacht zal de lei dingsbuis bij het kruispunt aan den spoorweg bij het station Kapelle-Biezelingp gelegd wor den terwijl de zinker door het kanaal van Hansweerd in den nacht van 7 op 8 Juli zal gelegd worden. Nadat deze zinker gelegd is, is het geheel© buizennet in orde en zal met de doorspring der buizen en het toevoer van het water aan de aangesloten perceelen geleidelijk kun nen worgden begonnen. De officieele opening van de waterleiding zal vermoedelijk omstreeks half September plaats hebben tot bijwoning waarvan de be trokken autoriteiten zullen worden uitgenoo- digd. Het aantal aangesloten perceelen bedraagt thans in Goes 375 van de 1500 perceelen dus 25 pCt. en in het geheele Oostelijke deel in ronde cijfers 1100, waarvan reeds 800 huisleidingen geheel klaar 'zijn, de overige 300 zullen einde Juli gereed kotmen. RAAD VAN 's-H.-ARENDSKERKE. In de Maandagmorgen gehouden vergadering van den raad der gemeente 's He e r Arenliskerko, werd het voorstel van B. on W. om het subsidie voor den tramweg te verhoogen toet f 75 g!d en alzoo te brengen van 300 op 375 gulden. Hieraan werd de be paling verbonden dat er een halte zou komen aan de Nieuwe Kraaiert, dicht bij Nieuwdorp. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is inbraak gepleegd bij den bierhuishouder J. v. d. Linde te Biczelinge; de inbreker heeft het brood dat in do kast lag aange sneden en zich een. flesch boerenjongens toe geëigend. Zondagavond omstreeks half elf is uit do gang van bovengenoemd bierhuis een rijwiel ontvreemd, en een onbeheerd staand rijwiel aan de herberg van Menheer ingepikt, dat op een stuk land in do nabijheid van het. bierhuis van Van de Linde is teruggevonden Het verdwenen rijwiel bij laatstgenoemde is niet teruggevonden. UIT DEN HAAG. Diefstal van Oesters. Do Hooge Raad verwees naar het hof te Den Bosch de zaak tegen J. C. B.,*Ph. J. B en W. B., schippers te Iers eke, door het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld, de eerste tot 4 maanden, de tweede en do derde tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van oesters in vereeniging; de eerste be klaagde bovendien nog wegens wederspannig- heid tegen den onbezoldigden rijksveldwach ter Steketee, die op zijn schuit kwam om den diefstal te constaleeren. Verwezen. De Hooge Raad verwees naar de Rechtbank to Zier ik zee de zaak tegen M. A. C. \V., controleur der visscherijpolitie te Bruinisse, door den kantonrechter te Zierikzee veroor deeld tot f0.50 boete of 1 dag hechtenis wegens openbare dronkenschap. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Gorincheni is een soldaat, afkomstig uit Oosterbeek:, bij het zwemmen in de Merwede verdronken. SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICHT. Te Velp in de Beekhuizerbosschen is gis teren de jachtopziener G Rtoen hij twee beruchte stroopers wilde verbaliseeren, door de kerels aangevallen en zwaar mishandeld. ONTSLAG BELGISCH MINISTER VAN OORLOG? BRUSSEL, 24 Juni. Naar verluidt zou de minister van oorlog zijn ontslag hebben in gediend, daar noch de minister, noch zijn staf tegenwoordig zijn geweest bij de feesten van het regiment grenadiers. ONTROUWE BEDIENDE. BERLIJN, 24 Juni. De 29-jarige kassiers knecht Zebell verduisterde 20.000 mark in con tanten, die hij naar de Rijksbank moest bren gen. Hij is met het geld gevlucht, men weet echter nog niet waarheen. NIEUWE R00SEVELT-PARTIJ. CHICAGO, 24 Juni. Naar men uit goede broq verneemt is het programma van de nieuwe partij van Roosevelt volkomen progressief. Ter inleiding wordt in dat program gezegd, dat de regeering in handen moet komen van het volk en onttrokken moet worden aan het kleine getal bevoorrechten, die thans zijde lings het gezag uitoefenen. Vorder komen als voornaamste punten op het program voor Vrouwenkiesrecht, tariefherziening door een nationale commissie en herziening en ver scherping der muntwetten, echter zonder cen tralisatie van het crediet. In het program van de republikeinsche con ventie waren slechts 2 van bovenstaande pun ten opgenomen n.l. fariefherziening en een controte op de trusts. DE VERDEDIGER VAN LADY SMITH, f LONDEN, 24 Juni. Generaal George White is overleden ONTZETTEND ONGELUK. BUFFALO, 24 Juni. Een met 200 personen bezette landingsbrug aan de Ni agar a-rivier,, niet ver van den waterval, is ingestort. Alle 200 personen vielen in het water. Tengevolge van de strooming was jhot niet mogelijk iemand te redden. Tot nu toe zijn elf lijken ge vonden. Men vreest dat alle anderen ook om gekomen ^ijn. VERKNOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. In format: An 25 Juni Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 2 Juli Sluiskil bjj Temeuzen, Landbou- wereinspan, Van der Moer. 3 Juli Zierikzee, Café. Biermasz. 4 Juli Hulst, Hofsteden, Dumoleyn en Mertens. 5 Juli Meliskerke, Beestiaal, Verhuist. 6 Juli Domburg, Bouw- en Weiland, Hioolen. 9 Juli Meliskerke, Vruchten te velde, Verhulst. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. DE TRAMWEG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Mijn schrijven over do Zceuwsch-Vlaam- sche Tramwegplannen heeft vrij wat stof op gewaaid, meer dan ik had verwacht na mijne objectieve beschouwing over eene zaak, waar mede ik mijne groote ingenomenheid betuigde en in welk schrijven ik alleen den klemtoon legde op do dringende noodzakelijkheid om brj het verleenen van subsidies door het Rijk en door de Provincie zorg te dragen, dat de Nederlandsche belangen nooit konden ach tergesteld Worden bij de Belgische. 't Spijt me te moeten herhalen, dat ik, on danks alle daaromtrent gegeven verklaringen nog niet volkomen ben gerust gesteld. In de 3de kolom van Uw hoofdartikel erkent Gij zelf, dat onder het door U aangehaaldq artikel niet Mie exploitatie-maatregelen val len, die invloed kunnen hebben op het be- voordeelen van den een boven den ander en nu moge in Uw oog het gevaar voor eeno be nadeeling van Nederlandsche belangen sear gering geworden Zijn er zijn volgens uw eigen verklaring nog gevaren, en deze zag ik bij de verleening der Rijkssubsidie gaarne volledig voorkomen. Do lijdensgeschiedenis van de waterloozing in het Oostelijk deel van Zeeuwseh-Vlaanderen en die van het verbreede kanaal Temeuzen— Gent, waarop ik eerlang breedvoerig en goed gedocumenteerd hoop terug te komen, nopen mij ook bij deze subsidieverleening te wijzen op het noodzakelijke van afdoende voorwaar den. Hoe eer de tram er dan komt, hoe beter voor de beide deelen van Zeeuwseh-Vlaanderen Met de plaatsing hiervan zult gij zeer ver plichten Uw dw G. A TORSTERMAN VAN OYEN, Lid van do 2e K. St G. en van de Prov. St. v. Zeeland. A a r d e n b u r g, 21 Juni 1912. Ned. H e r v. Kerk. Aangenomen; naar Jutfaas ds. J. de Jong te Heilouw. OPENLUCHT-BIJEENKOMST VAN VRIJZINNIGE-GODSDIENSTIGEN TE BREDA. Men schrijft ons Het was gisteren, Zondag, na den middag hcerljjk zomerweer geworden, de zon had den wolkensluier, dio 's morgens regenbuien en windvlagen voor den geheeten dag deed ver wachten, doen vervagen, eerst broksgewijze, later zoo goed als geheelalleen enkele weer barstige wolken hielden stand om echter het diepblauwe van den van zonlicht stralenden hemel des te schooner te doen uitkomen, in biet Mastbosch, waar langs de takken en het loover der beuken en in de open plokken in het bosch het Zonnegoud rijk en overvloedig licht hoeken sprankelde. Een talrijke menigte was er saamgekomen om in dezen tempel van „ongekorven haat" naar de stemmen van vrije vroomheid te gaan luisteren. Er Waren er saamgestroomd van dichtbij en van verre Wij zagen er o. m. ,onze geest verwanten uit onze provincie uit Middel burg, Vlissingen en Westkapelle, uit verschil lende gemeenten uit Zuid-Beveland, wel een bewijs, dat ook aldaar het vrijzinnig godsdien- Btig leven tot opbloei begint te geraken, dat er samenwerking, actie onder de vrijzinnigen is gekomen, die een blijde belofte voor de toekomst inhoudt I Aan den ingang van het Terrein lagen de kleine geschriften ter propageering en ver dediging van de vrijzinnig-godsdienstige rich ting, welke brochures gretige koopers vonden. Voortwandelende onder het lommer der sta tige beukenlaan en peinzende over de vroe gere hjdon der hagepreeken, toon haefwvl uit andere beweegredenen dan thans 0(0k in het vrije veld en langs de wegen de protes tanten 'zich verzamelden om het vrije Evan geliewoord to gaan hooren uit den mond hun ner apostelen, die het vrije onderzoek der Heilige Schrift predikten, kwamen we aan de muziektent, waar het „Nader, mijn God, tot U", begeleid door een muziekkorps als een p&atm innig vroom door het stille bosch klonk Met een eenvoudig, gevoelvol, aangrijpend en tot het gemoed sprekend woord opende de heer li. A. van dor Meuten, predikant te Bergen op Zoom. de onvermoeide strijder, ondanks zijn betrekkelijk hoogen leeftijd, voor den. vrijzin nigen godsdienst, deze openlucht bijeenkomst. Het ligt overigens niet in onze bedoeting een volledig verslag van deze bijeenkomst te geven Wat betreft het gesprokene door de woojjdvoerders. Er was een verscheidenheid van onderwer pen, die het streven en de bedoeling vajn den. godsdienst der vrijzinnigen die nogal eens als godsdienstlozen gesignaleerd worden in en buiten do kerk deden uitkomen. De rede van den heer Bosma, hoofd van een openbare school te Utrecht, bewoog zich op het gebied van het onderwijs, waarbij spr. het zedelijjk-godsdienstige van het oepnbaar onderwijs aantoonde, welk© rede in onzo da gen van. minachting, van verkettering van dit onderwijs van. do zijde der voorstanders van kerkelijk dogmatisch, sectarisch onderricht aan de jeugd werkelijk als een tijdwoord kan aan gemerkt worden! Waar hier van de andere sprekers geen melding wordt gemaakt, moet de oorzaak hier van niet gezocht worden in mindere waar deering onzerzijds ten hunnen opzichte, maar alleen in de omstandigheid, dat de beschikbare plaatsruimte zulks niet toelaat. Met het slotwoord door dr. Meindersma van 's-Hertoigenbosch en daarna een gemeenschap pelijk .gezang begeleid door koper ein digde 3eze eerst» openluchtjbijeenkomst raa do vrgzinnige-godsdienstigen in de baronie van Breda op een terrein, daartoe door het landa- domein vrijwillig afgestaan. Er heerschte van het begin tot den afloop een ernstige stemming onder de opgekomenen, wier aantal, afgaande op het aantal verkochte programma's, op ongeveer 1500 kan geschat worden. Hot ^Comité voor eeti eerste ppenlucht- bijeenkomst der vrijzinnigen in Noord-Brabant", bestaande uit de hoeren, dr. H. A. van der Meulen, van Bergen op Zoom, T. K. Dulle- mand, van Breda en K. Nobel, van Gceröui- denberg, kan met do meeste voldoening op dezen dajg terugziendie in alle opzichten) volkomen geslaagd is. Een Woord van lof zij dien hoeren, hier gebracht, waarmede ongetwijfeld allen, die des» bijéénkomst hebben bijgewoond, zullen in stemmen. Een viertal kranige padvinders verrichtten, op uitnemende wijze hun taak als vriendelijke, hulpvaardige gidsen, wat ook wij en velen

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2