I MIDBELBÜBGSCHEC0ERAÏT. Lit Dinsdag 25 Juni. FEUILLETON- CHADSJl MOERAT. N\ 148 153° Jaargang. 1912. 8.00 8.57 8.20 917 8J>4 2 11.08 D.„ d g 1 a t*»- f pu kw.rti»l, zooif.l Toor Middelburg ul. ««or »U= Pi"'"» Nederlaud Iru.eo pp. 12. Aficonderlyke uuuuueri koiten 5 eeut. A drertentiOn bij ubouuement op roordeelige yoorwuurdm. Pro.peetui.eu daurmn eüu uun bet bureau te bekomeu. AdT.rtmti». voor bet eer.tvolgeude uuremer moeteu de. middag. TÓ6r ééu uur aau bet bureau bezorgd zyn. A4vert«*ti<5* 4 20 ceat per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dooi- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regela f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote lettera naar de plaati, die zij innemen. Tot de plaataing Tan advertentiön en reclame», niet afkomatig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Algemees AdTertentte-Uax ftU A. DE LA 35AR As., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam. zy, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 Juli gratis. Middelburg 24 Jnni. Dit de Pers. Samenwerking van Ned. Hervormden. In »De Beukelaar", het bekende «chris telijk sociaal weekblad" van dr. A. R. y. d. Laan, dat zich o. a. kenmerat door zijn verzet tegen de Kuyper-politiek, wordt in het jongste nommer naar aanleiding van de Noordtzij-kwestie, de vraag beantwoord wat er >in politicis" moet worden gedaan. En dan staat dit wel vast, zegt 't blad een beslist Nederlandsch-Hervormde politiek is eisch. In 1913 hebben wij ook wat onze Kerk betreft niet stil te zitten. Maar die voere nu nimmer tot een poli tieke partij, die schier enkel haar steun voor onze Kerk tot punt van program heeft. Zulk een partij mocht al een wijle haar duizenden leden tellen, het werd een won derboom, die snel verdroogde. Daarvoor heeft de historie ons te veel geleerdgeen partij, die straks weer versmolt door gebrek aan innerlijke politieke kracht, onder het hoongelach der coalitie. In zake partij moet aangestuurd op een Christelijk-sociale partij, die steun aan o->ze Protestantsche Volkskerk mede vooropstelt. Maar daarnaast moet gevraagd wat thans moet gedaan, waar zoovele orthodoxe leden der Nederl. Herv. kerk. die op sociaal ge bied weer verre uiteengaan, ook op politiek gebied deze onze Kerk willen steunen. Daarom moet echter, zoo meenen wij, thans nog een wijle gewacht. In zake de verzekeringswetten staan wij ieder oogen- blik voor verrassingen, een spoedig aftre den van minister Talma, en dan het minis terie Heemskerk met Grondwetsherziening als laatste bedrijf nog vóór 1913, blijft mo gelijk. Staat echter vast, dat na de verkiezingen van 1913 de Grondwetsherziening vóór alles aan de orde komt, dan zou kunnen over wogen of van orthodoxe Nederlandsch- Hervormde zijde een samenwerking bijzon derlijk voor deze stembus ware te vinden, met dit program lo. Protest tegen de coalitie. 2o. Verhoogde financieele uitkeering aan de Ned. Herv. Kerk. 3o. Mogelijkheid van Kerstening der Overheidsschool, donder deze mogelijkheid geen algeheele gelijkstelling van bijzondere en Overheidsscholen. 4e. Evenredige vertegenwoordiging. 5e. Herziening der Grondwet in Anti- Eevolutionaren of Christelijk-Historischen zin. Met dit laatste pnnt van samenwerking zij dan bedoeld, dat in zake omschrijving en woordenkeus, bij deze hei'ziening van Anti-Revolutionair beginsel worde uitgegaan. (naar de Dmtsche vertaling). 47. van Leo Tolstoi. Dadelijk zal je het krijgen, zei de ander en haalde een buidel uit zijn reistasch te voorschijn. Waarvoor heeft hij eigenlijk geld noodig?, vroeg hij in het Russisch aan dra daarbij tegenwoordig zijnden commissaris, in de mecning, dat Chadsji Moerat hem niet ver stond. Chadsji Mocrat echter begreep wel wat hjj zei de, en Vierp hem era grimmigen blik toe. Kirillow trachtte, terwijl hij het geld neer telde, era gesprek met Chadsji Moerat aan te knoopen, om bij zija terugkeer den stad houder zeer veel nieuws over hem te kun nen vertellen. Hij deed hem door era tolk TTagra, of hij zich niet verveelde in Noecha. Chadsji Moerat zag den kleinen, dikken man in de ambtelijke kleeding, zonder degen, vol ver achting van terzijde aan ra antwoordde niet. De tolk herhaalde daarop Kirillow's vraag. Zeg hem, dat ik niet met hem wil spre ken, hij moet "enkel het geld betalen zei hij en teetto zich aan tafel om het geld na te tellen. Chadsji Moerat ontving dagelijks vijf goud Voor de komende Grondwetsherziening ware dan op eenige belangrijke hoofdpun ten overeenstemming. Het mejningsverschil in zake kiesrecht bleef bestaaiL Doch men zou ieder geval bij dergelijk* samenwerking voor één stembus nog meer overeenstem ming, nog meer samenhang bezitten, dan een partij als de Christelijk-Histori6che Unie. Kwam dan de Grondwetsherziening tot stand en straks ook Evenredige Vertegen woordiging, dan ware voor zuiverder par tijverhoudingen de tijd aangebroken. In ieder geval hebben wij thans voor onze Kerk pal te staan. Uit Stad en Provincie. Uit Middalbsrg. Gisteren hebben de stadgenooten kunnen ge nieten van twee concerten. Eerstens van de matinee in den tuin op 't Noordbolwerk. Zoo heel veel mensclien wa ren daar niet. Waarschijnlijk tengevolge van de warmte. Wel is waar biedt de tuin veel schaduw, fria^ar in 't midden rijn nog al open plokjes en aan een zitje in den warmen mid dagzon waagde men zich liever niet. De aanwe zigen zullen intusschen van hun komst geen spijt hebben geliad. Er is door het Stedelijk Muziekkorps een mooi en goed programma afgewerkt. Het publiek gaf door flink applaus van Zijn ingenomenheid met het gespeelde blijk. Hetzelfde muziekkorps gaf gisteravond eeD concert in den tuin van het Schuttershof. Daar "was het wel wat drukker Trouwens 't was lekker, koel' weer, veel meer dan 's mid dags Was de temperatuur tot uitgaan geschikt. Ook hier hadden de heer Morks en Zijn musici een dankbaar gehoor. Era herhaling van reeds vaak gehoorde klachten over de gevaarlijke kuilen in dra Blauwen dijk bij het Vlissingsch Wagenplein noopt ons de aandacht te vestigen op den hoogst ongewonen toestand die daar geduld wordt. De jeugd uit die buurt maakt er haar dagebjksch spelletje van daar in het pad kuilen te graven, en geen kleintjes ook Ze Worden na een poosje meest wel weer dicht gegooid, maar dan kan men er zeker van rijn er den volgenden dag weer een nieuwe kuil bij te vinden. En intusschen hebben de Wandelaars en fietsers, vooral 's avonds, groot gevaar geloopen een ongeluk te krijgen. Die toestand duurt nu al jaren I We ken nen geen andere buurt waar de omwonenden ongestraft een openbaren weg kunnen maken tot graafplaals voor hun spruiten. Toch is juist dat gedeelte een druk bezochte verbin dingsweg. Kan er niet strenger tegen dat mis bruik Iworden opgetreden? Uit Vlissingen. Daar de mail treinen thans zoo lang zijn, dat Zjf in hun geheel niet meer aan het tweede perron kunnen staan, (telkens is dit het ge val als met de nachtboot Amerikaaasche mails medekomen) zal dit perron van het station al hier aanmerkelijk verlengd worden. Vermoedelijk wordt hiermede reeds dezen Zomer een aanvang gemaakt. („VI. Ct.;") Tot procuratiehouder van de Koninklijke stukken, ra Kirillow had hem zeven rollen van elk tien goudstukken ter hand gesteld. Chadsji Moerat schudde het van de rollen genomen goud in de mouw zwijner tsjerkeska, stond toen plotseling op, gaf den brenger een krachtige» klap op den schouder ra wilde zijn kamer bin nen gaan. De staatsraad sprong op ra liet hem door den tolk weten, dat hij zich zulke grappen niet imocht veroorlooven, daar met iemand te doen had, die den rang van generaal bezat. De commissaris haastte zich, dit te bevestigen, maar Chadsji Moerat knikte slechts, ten teekra, dat hem dit feit wet bekend was en ging niettemin weg. Wat moeten we toch met hem beginnen? zei de commissaris. Voor men er op dacht is, steekt hjj u een dolk tusschen de 1 ribben. Met dezen jongen man valt niet te i spotten. Hij schijnt al ongeduldig te worden. Toen het donker werd, kwamen nit de ber gen twee boden gereden, die tot aan hun oogen in basjliks staken. De commissarifc leidde hen in Chadsji Moe rat's vertrek Een der boodschappers was een zwarte, zwaarlij vige Tawliner, de andere een magere, oude man. Het nieuws, dat ze Chadsji Moerat bracihtra, Was niet verblijdend. De vrienden, die zijn familie hadden wil len redden, weigerden rond uit, ze waren bang voor Sjamyl, die ieder, welke het met Chadsji Moerat hield, met de vreeselijkslo straffen bedreigde. Nadat Chadsji Moerat het bericht der bodra had vernomen, steunde Maatschappij „De Schelde" is benoemd de heer C. D. van Loo, chef de bureau aan ge- njjemde Maatschappij Uit Zjiid-Beveland. Zaterdag waren eerJge jongens te Bors- s e 1 e aan het schommelen op een dorsvloer. Eén van hen viel uit den schommel en kwam terecht op een snijmolen. Met een hevig bloe dende "wonde aan het hoofd lag de knaap be wusteloos ter neer. De Ijlings ontboden geneesheer, die den gewonde verbond, verklaarde diens toestand zeer ernstig. Thans is de jongen echter bui ten levensgevaar. In de Vrijdagavona gehouden raadsverga dering van Hoedekenskerke werd be sloten ri-"171 het waterschap Middel-Zwake te 's Gravenpolder te berichten, dat'de gemeente bereid was de aan Laar verleende subsidie ad f 22.20 's jaars te aanvaarden, onder voor waarden de gemeente Zich verbindt jaarlijks 10 M3 onderhouds grint te verstrekken voor onderhoud van den j.Ooster Zwanedijk". Het vervoer van dat grint, alsmede de verdere werk zaamheden daaraan zullen door belanghebben den zelf op hunne kosten wordra uitgevoerd. De school zal aan de drinkwaterleiding worden aangesloten. Niet de onderwijzers- woning. Het hoofd der school wenschte het waterverbruik niet te betalen, zoo de gemeente de kosten van aanleg voor zijn rekening nam. De gemeen te-geneesheer wenschte dan al leen dit gebruik to betalen wanneer hem een water-closet van gemeentewege werd verschaft, hetgeen nogal tegenkanting bij de raadsleden ondervond, voor gewoon gebruik was hij niet bereid de verbruikskosten van het water voor zijne rekening te nemen. B. en W. werden daarop gemachtigd een on derzoek naar de kosten van aansluiting der dok terswoning en aanschaffing van het water closet te doen instellen, als dan zal nader over (deZe zaak worden besljst. Te Hans weert hcerschte Zondag een gezellige drukte. Twee pleizierhooten voer den ruim 300 bezoekers uit Antwerpen aan. Het muziekkorps, belioorende bij het gezel schap „St. lans Jonkheid" bracht onmid dellijk na aankomst een serenade aan den Belgischen consul den heer J. L. F. A. de Groof. Namens het gezelschap werd hem een prachtig bouquet aangeboden. En dat de Zuidorbrocders hier veel genoten kon men wel merken aan de opgewektheid, waarmee ze de muzikale wandeling meemaak ten. Vele boerinnetjes uit het naburige Krui- ningen en Schore werden gekiekt door tal rijke amateur-fotografen, die in het Zeeuwsche costuum steeds een groote aantrekkelijkheid vinden. ,Om half acht vertrokken de booten met de dansende en prctmakrade Belgen, on der het spelen der Hollandsche en Belgische Uit Noor d - Be velancL In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Colijnsplaat is beslo ten era wijziging te brengen in de verordening regelende het traktement van het onderwij zend personeel. Besloten werd het aanvangs salaris van het nieuw te benoemen hoofd te bepalen op f 1000 met een verhooging van f 100, thans f 50 voor act© Fransch (verplicht) hij de ellebogen op de onder zijn romp gevou wen boenen, liet het met de Iambvelmuts bedek to hoofd zakken en zweeg een poosje. Hij1 bedacht en overlegde, om tot een besluit te komen. Hij wist, dat hem voor het smeden van tnieuwe plannen geen tijd imeer bleef, dat hij nu onvoorwaardelijk een beslissing moest nemen. Hij hief het hoofd op, haalde twee goudstukken uit de beurs, gaf ieder der boodschappers daar een van en zeide kortaf Je kunt gaan. Welk antwoord zullen we overbrengen? Het antwoord dat God geeft. Ga nu. De boodschappers stonden op en gingen heen. Chadsji Moerat echter bleef, de clle bogen op de knie gesteund, nog een heele poos in nadenken verzonken zitten. Wat moet ik doen? Kan ik Sjamyl ver trouwen en naar hem terugkeeren?, dacht Chadsji Moerat. Hij is een slimme vos, hij (zal mij bij den neus nemen. En als hij mij niet bedriegt, kan ik me toch niet aan dien roodharigen bedrieger onderwerpen. Daarom kan ik het niet, omdat hij mij nu, na dat ik bij de Russen hen geweest, niet meer Zal vertrouwen. Een lawlinisch sprookje schoot hein in de gedachten van den valk, die gevangen was bij de mraschra had geL-efd en dan weer in zijn bergen naar do valken terugkeerde. Wel was hij teruggekeerd, imaar hij droeg de boeien nog aan de voeten, die hrj in de gevangenschap gedragen liad. En de valken de vergoeding voor huishuur te brengen rijkswegen slechts 1 cent meer uittrok zou- op f 200, thans f 150. I den reeds Zichtbare resultaten worden bereikt. Of dit laatste ook helpen zal?, vraagt onzeDo kosten zouden slechts f 60 000 bedragen, correspondent. Er zijn absoluut geen wonin- Een bedrag dat do heer Van der Perk niet af- gen te huur. Uit Tholen. Een ingezetene van Oud Vossemeer Zondagmorgen aan de zijde van Nieuw Vos-1 semeor vertoevende werd in de nabijlieidd van het veer opeens door een persoon aan gevallen ra met het een of ander voorwerp zeer ernstige hoofdwonden toegebracht, Ge lukkig dat in de onmiddellijke nabijheid per sonen. woonden, die direct toeschoten en liem ontzetten, want waarschijnlijk waren ernstiger dingen gebeurd. De zaak is in handen der politie do arts te Oud Vossemeer nam den mishandelde onder behandeling. Een geschil over den koop van een paard cn een kwestie met don vader van den aanvaller, schynt de oorzaak van de handeling te zijn. Benoemd tot Rijksveldwachter to Stave- nisse de heer R. Zijlstra, laatstelijk ge meenteveldwachter Ie Poortugaal Uit Z.-Vlaanderen O. D. In de Zaterdag gehouden zitting van dra gemeenteraad van Stoppeldijk werd met 5 tegen 2 stemmen gunstig beschikt op het verzoek van een aantal herbergiers dezer ge meente, om ook voor do wintermaanden bet sluitingsuur te bepalen op 10 uur, in plaats van 9 uur. Voor de overige maanden was het sluitingsuur reeds 10 uur schrikwekkend voorkomt Do heer Breda Klijnemberg uit Haar lem wijst op de stofplaag door het kleedjes kloppen en wenscht voor alle plaatsen ver ordeningen in dien zin. Deze heer wijst ook op de stofplaag op militaire excercitievoldra De lieer A Keppler, ingenieur van het bouw- en woningtoezicht in Amsterdam, wrascht van overheidswege verordeningen tegen de rook- ra roetplaag. De Hollandsche reinheid in de huizen acht deze spr., althans in de huizen der minder rijk bedeeldenallesliehalve aanwezig, dat kan ook niet, daar de vrou wen, die veelal buitenshuis arbeid moetra verrichten er niet voor kunnen zorgen Hierna twordt gepauzeerd. In de pauze werd door vele leden van de gelegenheid gebruik gemaakt om in St Joris hot dejeuner te gebruiken Na de pauze vulde de heer Van der Perk rijn voor de pauze gehouden rede aan met nog eenige woorden over het cliLoorcalciuin/t vraagstuk. Spr. merkte op dat bij gebruik van. dit preparaat era nieuw chemisch be standdeel aan het stof wordt toegevoegd, want weliswaar Is cliloorcalcium hygroscopisch, maar dit belet niet dat van de daarmee behandelde wegen na 8 dagen weer groote stofwolken (opwaaien. Spr. vraagt de medici of dit geen hygiënische bezwaren op zal leveren. Mr. Mortier Hij mans voelt ook het bezwaar dat de inleider zoo weinig aandacht aan de groote steden heeft geschonken. Wat betreft het bezwaar van het slof, opgejaagd zou Zaterdag in de groote zaal van den kkedjeg k]o^ erkent( dat het heer D. Fassaert era voordracht houden over bestaat> do<ih mmit> de aard van ras volk, De heer Cammaerl, arts Ie Honteniss ,de voeding der kinderen ui het eerste le vensjaar", iwelke voordracht door allo ge huwde vrouwen der (gemeente kon wordra bijgewoond. Toen de sprekor op het vastgestelde uur arriveerde, was er niet één "belangstellende, en keerde hp natuurlijk naar huis terug. Jammer, dat het goede werk van dra ijve- de wijze van bewoning (geen groote binnen plaatsen, weinig platte daken) hel onmogelijk maken om dit bezwaar te ondervangen. De voorzitter merkt nog op dat niet allee» de zon, doch ook mindere lichtinten siteiten desinfecteerend werken op het wegen stof. Daartegenover staat, dat het stof behalve op do ademhalingsorganen ook schadelijk Sdt E"0es,'0a' z0° Waartteering I op de leel a maaJ, kan ^wokm. Onhygiënisch is het openstaan des morgens van de overvulde bakkerskarren. Bij het vraagstuk der bestrijding is zeker ook zooals de heer Van der Perk opmerkte de wijze van verzamelen era belangrijke factor. Spr. juicht het toe, dat de geweldige stof- opjagers, de sleepjaponnen der dames, van de straten verdwenen zijn en hoopt ze nim mer terug te zien. De heer Gelinck bekort zich in zij» re pliek met het oog op het late uur. Wat de autokwestie betreft, do heer Smit wilde een sproeitoestellctje aan de auto's be dil zou era te groote ruimte in Gezondheidsconores. (Vervolg van de zitting van Zaterdag.) De heer Van der Perk, directeur der gemeentereiniging to Rotterdam geeft enkele details over het wegen teren. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat dit niet nadeelig is voor do beplanting mits men slechts een kring onmiddellijk rond den stam vrij laat (b.v. era strook van 20 C.M.) De heer Van der Perk gelooft nog niet zoo zeer aan de buitengewone goedkoopte van de aanwending van Chloorcalcium. Het bedrag in de groote steden aan de besproeiing be- moeten nemen om practiscb bruikbaar te zijn. steed zou niet voldoende zijn om de geheele i Spr noemt klinkerwegen liet ideaal, zooals oppervlakte éénmaal met chloorcalcium te be- ook blijkt, daar hij de middelen aangeeft sproeien. Spreker meent dat de oplossing om de voegen te dichten, doch meent toch, voor de buitenwegen niet alleen in "het on- dat de ondervinding uit het buitenland er op derhoud ligt, doch dat men wel degelijk op denwijst dat ze boven steraslagwegen zrjn to ver duur op do reiniging van dra weg zal moeten letten. Men houdt geen weg goed ia orde als men den weg niet schoon houdt. De reiniging in de stad kost 4 crat per M2, voor de buitenwegen zou dat bedrag natuur lijk minder zijn. Wanneer men bv. voor de Met veel belangstelling hoeft de inleider tennis igraomra van de opmerking van den heer Van der Perk aangaande de kosten van het chloor-calciummiddel. Aan den heer Van Daaien merkt de in- wilden niets van hem weten. Hij trok zijn zwarte gewatteerde t „Vlieg daarheen terug, waar men u de zil- onder het hoofdkussen vandaan en begaf rich voren boeien heeft aangelegd; bij ons draagt naar de kamer, waarin zijn Moerlden waren men zulke dingen niet." De valk echter wilde ondergebracht. Die was recht boven zijn eigen in zijn land blijven. Toen vielen de andere j vertrek. Toen hij op de gang trad, voelde volken hom aan en hakten zoo lang met de hij de fnschheid van den dauwkoelen maan- sabels op hem in, tot hij dood was. j nacht, die- door de open voordeur binnra- „Zoo zullen ze ook mij dood hakken", dacht stroomde en vernam het trillen ra fluiten der Chadsji Moerat. „Zak ik maar niet bever hier nachtoaalra in den aan het huis eren zenden nachtegalen in den aan het huis grenzenden blijven, niet liever den Russischra tsaar hel pen, om den Kaukasus te onderwerpen en daarmee roem, eereplaatsen ra rijkdom ver- werven? Dat zou geen slecht doel zjju," zei geen licht, alleen de sikkel van de eerste hij in zich zelf, en de vriendelijke woorden kwartier's maan wierp haar zilveren schijnsel den stadhouder schoten hem te binnen, naar binnen. Hij doorschreed de gang ra opende de deur naar de kamer der Moeridra Daar brandde „Maar dan moet ik snel era. besluit nemen, anders zijn mijn. verwanten verloren." Den geheelra nacht kon Chadsji Moerat den slaap niet vatten. Hg zon en zoo. XXIII. Om middernacht was hij tot een beslissing De tafel en de beide stoelen waren ter zijde geschoven ra vier van de Moeridra lagen op tapijten en vilten mantels lang uit. Chanefi sliep buiten bij de paarden Toen Hamsaio het knarsen van de deur hoorde, richtte hij zich op, zag Chadsji Moerat met groote ooger gekomen. Hij had besloten, in de bergen te aan en legde zich, toen hij hem herkend zullen vluchten, mot do hem trouw gebleven had, weer neer. Eldar daarentegen, die naast Awaren, Sjamyl's woonplaats te zullen over- hem lag, sprong op en begon in de verwaeh- vallen en of te zullen ondergaan o-f de zijnen ting een bevel te ontvangen, zijn besjmet te sullen bevrijden. Of hij met hen naar de aan te trekken Chan Maliowa ra Bato slie- Russen terugkeeren of naar Chorasacli gaan pon. Chadsji Moerat legde zrjn besjmet op de zou en onder Sjamyl's vaandel zou vechten, tafel. Een gerucht, alsof een hard voorwerp wilde hij nog niet beslissen. Hij wist slechtsi, dof ergens tegel bonst, deed zich hoorra dat hij zeer spoedig de Russenveriatra en het kwam van het goud, dat in de besjmet naar do bergeA vluchten zou E» hij trof was onmiddellijk alle voorbereidende maatregelen,! (Wordt vervolgd), om zijn besluit ten uitvoer te brengen

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1