I DERDE BLAD Middelburg 22 Jnni. KAMEROVERZICBT. Onderwijs. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Knnst en Wetenschappen. Beknopte Mededeeiingen. Verschillende Berichten. ii Maandag 24 Jnni 1912, no. 147. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Als de voorzitter gemeend had, dat er he denmiddag b^ de afdoening van tal van klei nere ontwerpen nog iets kon komen van de onderaan geplaatste Schepenwet, en misschien Zelfs gedacht had aan iets daarna, dan heeft hij zich deerljjk verast. Niet alleen is zelfs de Schepenwet niet aan de orde gekomen, nymr alleen het eerste ontwerpje is afgedaan geworden. De loop der debatten zelf heeft èn de Kamer èn de meerderheid der Minis ters, die allen voor een der kleine ontwer pen aanwezig warm, gefopt. Men was boos, jgeëergerd en met reden; maar aan wien dit maal de schuld Aan niet. waren, waarvan hot kwam nu wel heel 1goed uit rechts een bedenkelijk con tingent leverde, zelfs onder de leden, die in Den Haa.0 wonen. Wat toch geschiedde Nadat het complets; der militaire strafrechtspraak zonder stemming was aangenomen en de beide daarbij betrok ken Ministers en ook de regeerkigscommis- saris, de heer Dresselhuys, meerdere geluk- wenschen .daarvoor in ontvangst te nemen hadden ,gohad, voor den laatste verdiend, al aastte hij zich ook bescheiden- lijk weg; nadat vervolgens een geestig debatje over een formcele quaes tie Minister Heems kerk en den heer Drucker had beziggehou den bij het eerste ontwerp tot verhooging der begjrooting voor Binnenlandsche Zaken, voornamelijk voor kosten voor de nieuwe Ar menwet; nadat dit hors d'oeuvra was ver werkt, kwam een ontzaglijk schooldebat over scholen en onderwijs in het Noorden, voor een kwamen, de „stoere mannen 'uit het Noorden" ach doen hooren; de heer Rink voor Sappemeer, de heer Limburg voor Hee- ren veen, da heer Ter Laan voor Hoo gezand, de heer Smeengp voor een andere plaats in die omgeving. Minister Heemskerk was over tuigd, dat de heeren allen gelijk hadden, maar hij kon den. indruk niet van zich af .zetten alsof hot hier reeds een begrootingj gold Hjj begreep heel best, dat de heer Rink, die vroeger zulke aangelegenheden meer in het algemeen overzag, nu meer speciaal het district Hooigezand kent; men pleit „onwille keurig" voor de plaats, waarvoor men afge vaardigd is, zelfs voor de plaats, waarvoor men afgevaardigd is geweest 1 Men kan nooit weten, dacht de Minister, maar zeide het niet. Hij nam eenvoudig alles in overwe ging en beloofde niets. Maar toen kwam de heer Ter Laan pp de schooltoestanden in Emmem. Van middel baar onderwijs dus of lager onderwijs. En dat is daar in Emmon heel erg. Emmien is een der gemeenten, die eigen schoolbouw niet kan bekostigen, dio dus volgens art. 53 L. 0. wet geholpen worden, maar niet, althans nog niet of niet afdoende door de regeering geholpen wordt. De oude heer Roessingh, die afgevaardigde is voor dat district, beaamde het volkomen. Minister Heemskerk werd Talmaniaansch in dier voege, dat hij zijn gewone bonhommie verloor; steeds driftiger argumenteerde het Ioiignet, steeds meer woelde de linkerhand in de sleutels in 's ministers broekzak, waar in. izij nonchalant als altijd vordwonen was en steeds driftiger werden de grijze krullen weggestreken. Er is over Emmen niet gespro ken in de stukken, meende Z. Exc. en da^; ik kan aan een aanvrage niet voldoen zonder onderzoek, en ik sta verstomd steeds hoo- ger en bitser werd de toon dat een volks vertegenwoordiger hier van ons eischt uit gaven te doen zonder onderzoek. Maar de heer Ter Laan jgaf geen kamp, hij diende nu. formeel een motie in ter wille van onverwijld voorzien in de Emmensche zwarigheden I De voorzitter wilde deze motie, ook door den heer Roessingh onderteekend, doen druk ken en ronddéelen. Maar de heer Troel s tra dacht daar niet over; nu behandelen, zeide hij en de heer Ter Laan met grooten nadruk; nu, want anders is en daarin hadden zé gelijk haar effect nihil. Minister Heems kerk deelde nog mede, dat hjj eerlang het genoegen zal hebben het gemeentebestuur van Emmen ter audiëntie te ontvangen, dan kon de zaak besproken worden en kwam alles in orde. Als Z. Exc. daarvan overtuigd was, waarom nam hij dan de motie niet over? Hij dacht, er niet aanhij werd nog boozer zelfs. Men zou maar stemmen; stemmen ovor Emmen, klonk 'tvan alle kanten. Doch de heer Van By landt vertrouwde 'tniet recht; keek eens rond, vreesde onvottallig- neid en wilde do stemming uitstellen tot Dinsdag En de heer Roessingh kwam hem zoowaar bijvallen; men moest zich toch be raden! Dat is me te kras, daverde da heer iroelstraals een ander dat zeide, maar de afgevaardigde van Emmen zelf, kent die dan de toestanden zoo slecht van zijn etgen dis- toet? Ook hier 1913 m richt, de strijd om oen zetel I Neen, hij was met slim geweeet, dat m den voorzitter, dia het volsta recht had gehad hem 't woord niet meer te geven, want de hamer was gevallen. Men ging nu stemmen over de motie; wat waren er vele léden .Aanwezig", die niet konden ant woorden, omdat ze niet aanwezig waren De voorzitter mocht bobs worden, van links klonk "t zacht hoongekir als er eenTechtsche roep dikwerf onbeantwoord bleef Er werden 50 stemmen uitgebracht; de Grondwet eischt er 51de stemming dus ongeldig, de Kamer voltallig ennaar hu,s Was het werkelijk een vergissing van den heer Van Bylandt, dat hij het verwerpen der molie met 26 tegen 24 stemmen aangekondigde en door scheen te willen gaan. Hoe 't zij, en nicht; men joolde reeds on de heer Duys was gereed tot 'protesteeren. Voor de run ners wordt niets gedaan; de naturalisatie van F. Schlanger en f3 anderen bleef hangen; het wetsontwerp van de kosten-van de ont vangst van. Falhères ookafle andere spoor- en tramontwerpen ook men. ging naar huis. En toch had men nog geen paar uren te voren een zuivere rechts- tegen liajejehe stem ming gehad over de vraag of er Dinsdag avond vergadering zal zijn ter voortzetting van de Radenwet. De heer Patyu wilde nog eens afwachten, het zou wel vlugger gaau en men kon altijd aan het etnde der week des avonds nog bijeenkomen. Maar de voor zitter hield vol. Best, jseide de heer Duys met klem, we zullen vergaderen, maar we zul len dan eens doen zien wie er zijn en wie er niet zijn. Al teert de voorzitter dus Dins dagavond op zijn presentielijst, mm kan spoe dig eene stemming verwachten on dan is 't misl Was het dezen middag al een voorspel zoo ja, dan ziet mm daaruit 't beste in welk een mingeschikten. geestestoestand meer meer de Kamer zich gaat bevinden om o overleg te plegen voor eone goede sociale ver- zeekring. De ochtendzitting had 't ook al reeds ge leerd. Men debatteerde voort over artikel 3 en de daarop ingediende amendementen van den heer Duys welke de Minister niet in zijn systeem kon opnemen. Er waren naast het groote amendement der sociaal-democraten over de losse arbeiders nog twee andere van dezelfde fractie, een over de standaard-cijferg en om de handelsreizigers op te nemen ze zijn door den heer Duys bespreken en toe gelicht. Het laatste werd ingetrokkenhet eerste wilde Minister Tahna onder de Ziekte wet bespreken, waarin de afgevaardigde uit Zaandam gem bezwaar had te berusten als hq eerst tevoren even overleg mocht plegen. Maar de voorzitter vond 't bezwaarlijk om 123/4 uur reeds te pauzeeren't werd dan een reoes van drie kwartier. Dan praat ik imaar een kwartier voor niks en hebben we een half uur pauze, vroolijkte de heer Duys. Maar zijn betoog kwam hedenochtend ten einde en Dinsdag stemmen we, als alles mee loopt, over artikel 3 en de amendementen. Veertien dagen voor de eerste drie artikelen waar imoet dat heen. met den zomer voor de deur? V. d. M. Op het oogenbilk beraadslagen de Parijsche poëten in koffiehuizen. Er heersebt echter verdeeldheid. Zelfs zijn er, die de vacature belachelijk maken. Een vermakelijk narodist is door sommigen tot »anti-prince" verkozen. 'tls tegenwoordig al operette, wat de klok slaat. Ze verdringen het ernstige tooneel- werk. Yan de schouwburgen te Antwerpen zullen er in het aanstaand seizoen in drie Vlaamsche operetten worden uitgevoerd, terwijl nog een schouwburg er Fransche belooft. Bij Kon. besl. i6 benoemd tot lid der commissie, aan welke in 1912 wordt opge dragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 123 der Hooger-onderwijswet, de beer H. Snijders, leeraar aan de H. B. S. te Middelburg. De voordracht ter benoeming yan een onderwijzeres aan school A te Zierikzee bestaat uit: Mej. S. G. Muller te Zierikzee Mej. C. van de Kreke te Maastricht; Mej. H. J. Bekker te Bergen op Zoom. Ter benoeming van een onderwijzer aan school Ade heer E. Bakker te Finster- woldede heer J. M. F. Hefting te Numans- dorpC. J. Odink te Stavenisse. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van. do Algemeene Re- •nkamer, de heer R. Zuyderhoff, waarnemend referendaris, Ichef van de afdeeling comptabi liteit aan het departement van koloniën, te 's-Gravenhage is Emile Jacques Joseph de Roy van Zuy- dewijn, te 's Gravenhage, met al zijn wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Te T holen bedankte voor het beroep in de 2de vacature bij de Ned. Herv. ge meente ds. Beekenkamp te Delft. Naar wordt medegedeeld is deze vacature reeds bijna dertig jaren loopende en is men het vorige jaar begonnen beroepen uit te bren gen sedert heeft men reed9 een groot ge tal predikanten aangewezen, maar niemand schijnt geroepen deze openstaande betrek king te aanvaarden. - Het Provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft eervol emeritaat verleend aan ds. J. F. Kijff Boerma, predikant te Men- jeweer en aan ds. J. F. A. M. Cleve- ringa, predikant te Leermens, in te gaan 15 November. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Krommenie K. F. Proost te Leiden, die dadelijk voor dit beroep heeft bedanktte Tiel ds. Prins te Lochem. Aangenomen: naar IJlst ds. W. Lod der te Vroomahoopnaar Dalfsen ds. H. Guittart te Minnertsga. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Kalamazoo (Michigan, N.-Amerika) ds. G. van Reenen te Leiden; te Opheuden ds. J. Verhagen te Westzaan. Bedankt: voor Bodegraven ds. G. H. van der Vegte te Urk. Christel. Gereform. kerken. Beroepen: te Lutten en de Krim ds. L. H. Beekamp te Arnhem. Ned. Israëlitische Kerk. Aangenomen: de benoeming tot leeraar te VeendamWildervank door den heer B. Kroon, id, te Zuid- en Noordbroek (Gr.) w. R - so»****"-, "at zag Wie wordt in Frankrijk vorst »der dich- ._3'^gr ^**5 vr06g dus nogmaals ters", nu Dierx dood is Vóór hem Tiet drogen van landbouwpro ducten. In het jongste nummer van „Culturaj" maandblad gewijd aan een wetenschappelijker!, land-, tuin- eu boschbouw komt een artikel voor over inrichtingen tot het drogen van wa terrijke landbouwproducten. De heer G. C. Spengler, de schrijver, zegt dat toen bij de uitbreiding van den suikerbie tenteelt en de aardappelenbouw gezocht heeft naar toiddelen om de afval-producten van de beetwortelsuiker-iUdustrie en de aardappelen zelve tot producten te verwerken, welke zon der verlies aan gewichtige bestanddeelen be waard kunnen worden. In. het oosten van Pruisen is men reeds lang bezig de aardappelen tot KartoffelspriÊ te verwerken, een product dat bij grootere waarde tainder volumeus is en waarbij de transportkosten minder sterk drukken. Maar aan de productie van alcohol in meer of mindere zuiveren vorm moest te een' tijd een grens komen. Niettegenstaande de groote reclame welke de Spiritus'-vereeni- gingen in Duitschland voor dit product maak ten, mocht bet hen niet gelukken, den afzet in voordeeliger mate te bewerkstelligen. Bovendien bleven de groot-grondbezitters- fabrikonten zitten met eene /groote massa „Schlempe", welke bij de bereiding achter bleef Het was ben niet mogelijk dit met voor deel aan het vee te voederen- Ook de pulp welke achterblijft bij beetwortel- suiker-fabricatie kan niet anders dan met ver lies bewaard worden. Het is daarom, dat men gezocht heeft naar inrichtingen om de aardappelen en de pulp te drogen en op deze een product te verkrijgen, dat zonder verlies aan belangrijke bestanddeelen, bewaard kan De schrijver bespreekt nu in het eerste ge deelte van zijn. artikel, aan de hand van afbeeldingen, verschillende inrichtingen, in welke de pulp door middel van verbrandings gassen gedroogd wordt SPORT. Nederlander tafelgast va: Wilhelm II. We lezen dat onder de eigenaars van jachten, Woensdag te Kiel na afloop van de wedstrijden aldaar door de Duitschen keizer aan zijn tatel genoodigd, zich ook een Nederlander bevond, nl. de heer Vermeer, eigenaar van het jacht »Efavo". Aan dien maaltijd heeft de vorst de geestdriftige toast uitgesproken, waarvan een „Laatste bericht" in een der vorige nummere heeft gewaagd. geweer te komen en den snoek te schieten. Dit gelukte volkomen. De aangeschoten snoek werd op 't droge gebracht en verder de keuken van zijn kop en kleeren be vrijd. Uit den onthoofden snoek kwam de kop van een klein eendje te voorschijn. Zeer voorzichtig werd het diertje eruit getrokken. Het bleek volmaakt gezond te zyn. Toen men de maag van den veelvraat verder opensneed, kwam er een tweede eendje uit te voorschijn, en vervolgens een derde, het laatste in staat van ontbinding. «N. Ct. In een heerenhuis vau de familie El- derink, in de Gronausche 9taat te Enschede, zijn, zoo meldt de A. Ct., bij het vernieuwen van de behangsels onder het behangsel schil derijen van ouden datum bevonden. De in nood verkeerende sleepboot, die door de Kampernachtboot gesignaleerd werd, is behouden aan de Oranjesluizen binnen gekomen. Ter hoogte van Hurwenen werd den werkman J. De Br. uit Hardinxveld bij het astleggen van een baggerbak in de Waal door een staaldraad de linttervoet boven den enkel afgekneld. De man is naar het gasthuis te Zalt-Bommel vervoerd. Te Harlingen is Donderdagmiddag een telegraafwachter door de glazenbedekking van de marquise aan het station gevallen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij na korten tijd is overleden. DRIEVOUDIGE KINDERMOORD. Een misdaad van zoo afschuwbjk karakter s gelukkig zelden voorkomt, heeft gisteren middag te Amsterdam plaats gehad. Een be woner van de Van Hogeiidorpstraat, de kleer- maer van B., sneed rijn drie jonge mderen met een mes de keel af en trachtte daarna zichzelf dpor verdrinking van het leven te berooyen. Het was omstreeks drie uur, toen een tainder, dicht bij Sloterdijk, een man in de Haarlemmertrekvaart zag springen. Onmiddel lijk snelde hij toe, en het gelukte hem, door middel van een vaartuig den drenkeling te redden, 't Was, zooals later bleek, de kleer maker van B., In het schuitje kwam hjj spoe- en vertelde aan den Warmoezenier, dat hij de poging tot zelfmoord uit wanhoop had gedaanrijn huiselijk leven was zeer on gelukkig, en daarom had hij zoo pas zijn drie kinderen, twee imoisjes van zes en drie jaar en een jongetje van anderhalf jaar vennoord. Ofschoon het verhaal haast ongelooflijk klonk, achtte de tuinder het toch raadzaam den drenkeling in handen van de politie te stel len. Hij bracht hem dus naar het politiebureau te Sloterdijk, van waar van B., onder geleide van een veldwachter, naar het politiebureau de SpaarndammeTstraat werd vervoerd Politie en justitie gingen een onderzoek in stellen. Ze vonden de woning gesloten. Toen Waren binnengedrongen, troffen zij daar e schouwspel aan zóó ontzettend, als zelfs een rechterljjk Ambtenaar in een lange loopbaan keiden te aanschouwen krijgt. In hel keukentje lagen de lijkjes van de twee meisjes Het oudste had blijkbaar npg getracht aan het toes fe ontkomen en was onder de tafel gekropen, Waar het den laatsten adem had uitgeblazen Haar zusje lag midden op den vloer, helden met diep -afgesneden hals. En koo mogelijk nog droeviger was het tooaeel, dat den ambtenaren in de werkplaats van den kleermaker wachtte. In zijn bloedig bedje lag daar het kleine jongske dood Men begrijpt, welk een sensatie het hartver scheurende drama in de volksbuurt buiten de Muiderpoort geeft. Den geheelea middag en avond stond een dichte menigte voor het huis, en meermalen klonken harstechtelijke be dreigingen aan het adres van den moordenaar. Toen de politie en justitie het huie bin nendrongen door de deur in te trappen, zat moeder van de vermoorde kinderen, dio de woning gesloten had gevonden, bij de benedon- buren te wachten. Men deelde haar- zoo voor zichtig mogelijk het gruwelijke nieuws mede Met geweld moest men haar daarop beletten binnen te gaan. De lijkjes rijn naar het WilheLmina-Gastliuis vervoerd om daar geschouwd te worden. Een operetten-componist verzocht Hell- mesberger, hem voor te stellen aan den Franschen componist Delibes. De hof-kapel meester Hellmesberger glimlachte en stelde voor: Herr Delibes Herr le Dieb. De machtige criticus Hanslick ging ieder jaar geregeld naar Karlsbad. Toen hy weer eens vandaar terugkeerde in de beste ge zondheid, tot groot verdriet voor zijn vele tegenstanders, zei Hellmesberger»Hanslick is leberleidend" naar Karlsbad gegaan en »leider lebend" weer teruggekomen." In de haven te Cherbourg is een drij vend dok gezonken. Daar het niet kan worden gelicht, zal men het opblazen. Men schat de schade op 150.000 gld. In Frankryk zal binnenkort bij de spoorwegen iets nieuws worden ingevoerd, dat door veel personen met vreugde zal worden begroet. De «Figaro» deelt mee, dat, het bestuur van den Westerspoorweg be sloten heelt, den 15den van deze maand ook wagens voor «niet sprekers» in te richten en wel in hoofdzaak op de lijn Parijs-Nante6. Menschen, die niet gesteld zijn op de kletspraatjes van hun medereizigers, worden dan in de gelegenheid gesteld de reis in zwijgend gezelschap af te leggen. Onge twijfeld zal deze proefneming veel succes hebben Het ernstig spoorwegongeluk bij Malrn- slütt heeft de aandacht op de Zweedsche spoorwegtoestanden gevestigd. Dit oogenblik is ongelukkig genoeg, daar juist vole vreem delingen zich opmaken, de Olympische spe len te Stockholm te bezoeken. Reden voor ongerustheid hoeft er trou wens niet te bestaan. Op de spoorwegen in dat land bedraagt het risico voor onge lukken, reiziger op de twee miljoen, terwijl ongeveer 1 op 5 miljoen het leven verliest. Ondanks die gunstige cijfers bestaan er nog gebreken. Een groot gedeelte van de spoor lijn nl. waar het ongeluk plaats had, heeft maar enkel spoor, terwijl het om technische en economische redenen moeilijk schijnt, daar spoedig verandering in aan te brengen. Ook is bet personeel den laatsten tijd verminderd en hoort men de ramp aan overstelping van de arbeiders met werk wijten. BUITENLAND. In feen liberale vacature voor het Bnt- sche Lagerhuis heotf de liberaal Arnold met 4749 stemmen den unionist Ellis en den ar beidersafgevaardigde Lunn verslagen. De laat sten verkregen achtereenvolgens 3379 en 3196 stemmen Gjoot-Brittannië doorleeft op het oogen blik een crisis op het gebied van handel en njjverbeid. Dienaangaande heeft de eerste minister Vrijdagmiddag een afvaardiging van de Kamer van Koophandel te Londen out- Naar de „Tel." verneemt bestaat er kans dat er binnenkort een nieuwe, recht- streeksche telegraaflijn tusschen New-York en ons land zal worden aangelegd. Een 15-jarige telegrambesteller te Rot terdam, reed bij een poging om op zijn flets tnsschen twee sleeperswagens door te rijden, met vaart met zijn borst tegen het lemoen van een der wagens. Hij sloeg tegen de straat en werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. In navolging van een goed Belgisch voorbeeld heeft de stadscurillonist te Am sterdam, de heer Vincent, Donderdagavond een concert gegeveD op het Paleis-carillon. De mooie zomeravond had duizenden aan dachtige luisteraars naar den Dam gelokt. Wanneer dit klokken-concert als een proef neming beschouwd moet worden, is het zeker wel geslaagd. In den vijver van het kasteel te Wychen, van mevrouw de douairière Van Andringa de Kempenaer, worden ieder jaar 40 eendjes uitgebroed, die gewoonlijk tot een half dozijn verminderen. Reeds lang begreep men, dat dit op het debet behoorde van de zich in het water bevindende snoeken. Een dezer dagen werd een snoek ontdekt. De heer Berben, mr. bakker, een zeergroot Een ministerieel besluit in België be paalt, dat de postzegels van 40 en van 50 centiemen en van 1 frank met de beeltenis van Koning Albert, verkrijgbaar zijn van 1 Juli 1912 af. Toen Donderdagmiddag een Oosten rijker met zijn vrouw en twee jongens van 12 en 14 jaar te Anderlecht bezig waren met het reinigen van kaoetsjoek in den kelder hunner woning, ontplofte een vat nafta. Het huis werd zwaar beschadigd, maar tevens liepen alle vier personen zware verwondingen op. De vrouw verkeert in levensgevaar en de toestand der anderen is weinig minder Voor het hot van onderzoek te Londen is de kapitein van de »Carpathia" gehoord. Algemeen werd bij gehuldigd wegens het opnemen door zijn schip van de drenkelin gen der >Titanic". Op de plaats van het onheil bespeurde hij 25 groote en tallooze kleine ijsbergen. Ook hij verklaarde, bij helder weer zijn vaart daarvoor niet te ver minderen. De vertegenwoordiger van den matrozen- bond schreef de ramp aan gebrek aan zee manskunst toe. De sneltrein van Manchester naar Leeds is Vrijdagmiddag bij Todmorden ont spoord. Drie wagens schoven in elkaar, z&ven andere rolden omver. Ambtelijk wordt bekend gemaakt dat er vier personen zijn gedood en tusschen de ,d. De minister verklaarde, dat de crisis in hoofdzaak een gevolg was van hot rijzen van den prijs van de levensmiddelen en de wo- ningliuur. Hij verklaarde zich tegen inmenging van den staat onder alle omstandigheden Wat de gedwongen arbitrage betrof, ge loofde hjj dat de Britsclie werkman niet ge negen zou zijn dio te aanvaarden. Naar zjjtt oordeel zou het beste middel om arbeidsge schillen te vereffenen zijn, verzoeningsradeu, die zoowel de patroons en de werklieden verte genwoordigen, [terwijl wederzrjds geld wordt ge deponeerd, zoodat er bij schending van de ge sloten .overeenkomsten verhaal is. In beginsel was hjj geen geestdriftig voor stander van winstdeeling en hij beschouwde vennootschappen van patroons en arbeiders volstrekt niet als een universeel geneesmiddel al imoest hjj erkennen dat beide soms goedi werkten. Het aantal bootwerkers, dat in de Lou- densche haven het werk hervat bLjjft toenemen. Do voorrechten, die de bemanningen der Iich- terschepen tot nu toe genoten, zullen waar schijnlijk ingetrokken of beperkt worden. Al dus stolt tenminste het bestuur van de haven aldaar voor De Prins van Wales is Vrijdagochtend van Parijs naar Londen teruggekeerd. Men weet, dat hij do laatste maanden te Parijs bij een vriend van zijn grootvader heeft vertoefd. De jeugdige prins heeft zich dien tijd te nutte gemaakt door uitstapjes op velerlei ge bied, o. a. heeft hjj de marinemrichtingpo; to Toulon bezichtigd. Zondag a. s. wordt hij achttien jaar. Dan begint zjjn leven als onafhankelijk prins, d. w. z. krijgt hij een eigen paleis, een hofhouding enz Woensdag liep de termijn af, waarbinnen de Italianen het Tnrksche grondgebied moesten verlaten. Dien dag vertrokken er nog ongeveer 300 personen. S'mds het begin van den oorlog zijn 8170 Italianen uit Turkije vertrokken. Meer dan 2000 blijven er nog, die vrijgesteld zijn. El E K IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1912 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebben op de volgende dagen Zierikzee, ook voor Kerkwerve24, 25, 26, 27 en 28 Juni, 1, 2, 3 en 4 Juli. Nieuwerkerk: 5 Juli. Ouwerkerk: 6 Juli des voormiddags. Noordgouwe: 15 Juli des namiddags. Zonnemaire: 16 Juli. Brouwershaven, ook voor Duivendijke

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 9