MIRDELRVRGSCHE COERMT. 147 133' Jaargang. 1912- Maandag 24 Juni. Middelburg 22 Juni. De Zeeuwscb Vlaamsehe Tramweg. Sit Stad en ProïtaelB, D... ««cut cariohijttt d.g.lS*>. «to»l.rmg m Zo.- e. Ï...t4.g». p.r kwuted, toowel «or Hiddolbnrg al. voor alle plaat.»» Sedeclud Sra.00 pp. I J. Afzonderlijke nummer» koiten 6 cent i nbonnement op voordeelige voorwaarden. Advertentiën Proipectuiien daarvan zijn aan het bureau te t Ad,.rt»HlJ. «oor bet ..ntvolgend. .m».i moeten de. middag. »66c a.r aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Goboorta-, dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 uent. Beolame» 40 oent per regel. Groote letter» naar de plaat», die rij innemen. Tot de plaat»ing van advertentiën en reolame», niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alxemcen Advertentle-BB?» an A. DE LA HAK As., N.Z. Voorbaat, wal fc66, Annterdann. Dit nummer bestaat uit drie bladen en ien Kinderblad. EERSTE BEAD. De gewone opgave van den spoordienst vindt men in het derde blad. Zy, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 Juli gratis. In ons vorig nummer heeft men kun nen, lezen dat er in de afdeelingen der Tweede Kamer algemeen instemming is betuigd met het groote tramplan der Zeeaw8ch Vlaamsehe Trarawegmaat- schappij, waarvan de tot standkoming nn slechts afbangt van de al of niet aan neming van het voorstel der regeering om een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist beschikbaar te stellen. Die meedeeling zal in Zeeland met vol doening ontvangen zijn. Er waren toch in de laatste weken verschijnselen tezien geweest, die zoo ze al geen bezorgdheid wekten, dan toch deden vreezen, dat bij personen die niet precies met de toe standen op de hoogte zijn, het geloof kon ontstaan aan een verzet tegen de plannen in Zeeuwsch Vlaanderen zelf. De secretaris der maatschappij, rnr. P. Dieleman, heeft in het ingezonden stuk in ons blad, ter beantwoording van de opmerkingen van den heer G. A. Vorster- man van Oyen, daarop reeds gezinspeeld toen bjj daarbij geheel afscheidend het stuk van den heer Van Oyen wees op een geschrijf dat blijk gaf»van gemis aan objectiviteit en weinig zaken kennis, of ook van vijandschap en wraakzucht tegen sommigen der leiders." Het is niet aan ons om aan te toonen in hoever die kwalificatie gegrond was, maar wel willen we zeggen, dat van het geen we van die bestrijdingsartikelen in Hollandsche bladen onder oogen kregen veel bestond uit argumenten van zeer kortzichtigen aard. Het ophitsen der middenstanders tot verzet tegen het tram plan wegens de benadeeliug die er uit zou voortvloeien voor vrachtrijders en schippers wat bovendien nog geens zins zeker is bljjkens elders opgedane ervaring gaf geen hoogen dunk van den ruimen blik der schrijvers. Van iets meer belang scheen het be- bezwaar geput uit het feit dat 't drie leden van Ged. Staten tevens commissnris der maatschappij zijn. Maar ook dat feit komt in een ander licht, als men er op let dat twee dier personen reeds met deze tramzaken doende waren vóór ze tpt lid van Ged. Staten gekozen werden. Eu bovendien heeft de strijd, die in de laatste jaren tusBchen regeering en Ged. Staten gevoerd is over ieders aandeel in 't toe zicht op 't trambeheer, ten gevolge ge had, dat 't toezicht van Gèd. Staten een wassen neus is geworden. In werkelijk heid wordt bijua alles beslist door de regeering. Ged. Staten hebben hun be voegdheid ten zeerste zien beperken. Daarover is dan ook niet gesproken in de afdeelingen der Kamer. Men heeft het daar volgens het verslag in hoofdzaak gehad over twee kwesties: le. over de lijn Pyramide-Boofdplaat, omdat men daarvan vreesde verlegging van het verkeer ten nadeele van Neder- landscbe plaatsen 2e. de kwestie, ook door deu hoer Van Oyen geopperd, van den Belgischen invloed in het beheer der Maatschappij. De eerste vraag kreeg in de afdeeling tevens een nadere toelichting. De leden die dit bezwaar geopperd hadden, vroe gen van den minister de verklaring dat aanneming van dit wetsontwerp niet in den weg zal staan aan nadere sub- lidieering, betzij van een tramlijn Hoofd plaatBreskens, hetzij van een stoom boot-verbinding Hoofdplaat Vlissingen- Van andere zijde werd er echter op gewezen, dat opneming in het net van de lijn PyramideHoofdplaat was aan gewezen met het oog op de goede haven, welke laatstgenoemde plaats bezit- Het goederenvervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar audere deelen van Nederland wordt door die opneming zeer bevorderd, zoo betoogde men. Dit laatste is een opmerking die in '1 algemeen bij dit tramnet de aandacht verdient tegenover de bezwaren ten op zichte van de verbindingen met België Men vergete niet dat de betrokken deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen na ook jaer tram de havenplaatsen kunnen bereiken, en dns gemakkelijker verbinding krijgen met de rest van Nederland dan te voren het geval was. En wat nu het tweede punt betreft we zullen niet meer in bijzonderheden afdalen, nu men die kwestie zoo breed, voerig heeft bunnen volgen in de be langrijke gedachtenwisseling in ons blad taBsehea de heeren Van Oyen en Diele man. Slechts de hoofdzaak zij evengerele- veerd. De heer Van Oyen is bij zijn betoog uitgegaan van de akte van oprichting der Vennootschap van 21 Jnni 1911, en heeft daaruit geconcludeerd dat de aau- deelen voor meer dan de helft in Bel gische handen waren. De heer Dieleman deelde echter mee dat die toestand na de oprichting geheel veranderd is, en dat door overgang van aandeelen aan Nederlanders thans 263 aandeelhouders van onze nationaliteit zijn, trengende 268 stemmen tegen 21 Bel gen met 58 stemmen en één Franschman met 6 stemmen. Naar wij vernamen is op 't oogenbhk het aantal Nederlandsche aandeelhouderszelfs nog meer toegenomen. Een tweede hoofdpunt nit het schrijven van den heer Van Oyen was de vraag of een Nederlandsche minderheid in den Raad van Commissarissen, al zijn ook drie leden daarvan leden van Ged. Staten, kan beletten, dat er bij de exploitatie maatregelen worden genomen, waardoor het vervoer van suikerbieten naar België bevoordeeld, dat naar fabrieken in Ne derland tegengewerkt, zelfs belemmerd wordt Het antwoord van den heer Dieleman wus ten eerste dat een der commissarissen, door den heer Van Oyen als Belg be schouwd, (de heer L. de Groof te Ant werpen) een Nederlander is, zoodat de meerderheid van den Raad Nederlandsch is. Maar bovendien wees hij er op dat bij het vaststellen van de tarieven, de regle menten en voorschriften en bovenal de bepalingen der concessie, die voor schier alles 's ministers goedkeuring eischen, het practisch onmogelijk makeu dat buitenlandsche belangen bevoordeeld wordeu boven Nederlandsche. We hebben dit laatste punt nog eens nader onderzocht, en inderdaad gelooven we dat, ook zonder extra-v<>orwuard«n, het door den heer Van Oyen aangewezen gevaar kan worden voorkomen door de bestaande bepalingen. Voor ons ligt een model van de over eenkomst zooals de staat die sluit met trammaatscbappijen, welke uit 's rijks kas een renteloos voorschot krijgen. De mede- zeggingsschap die den staat zich daarin voorbehoudt in de regeling van allerlei zaken, strektzich werkelijkzeer ver uit. Eu dat is ook verklaarbaar, waut door het voorschot 2it de staat voor een aauzienlijk kapitaal in zoo'n maatschappij. Onder die vele en velerlei bepalingen komt nu ook deze voor, nl. in art. 20. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordeto voor het berekenen van vrachtprijzen voor het vervoer maxima vastgesteld. Geen vrachtprijzen mogen wor den geheven waarbij deze maxima worden overschreden. Van elk ingevoerd tarief voor het vervoer van personen en goederen wordt onmiddellijk kennis gegeven aan den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid.» Nu is 't waar, dat onder dit artikel niet alle exploitatie-maatregelen vallen die invloed kunnen hebben op het bevoor- deelen van den een boven den ander. Maar nu de verhouding van Belgische en Nederlandsche deelhebbers zich zoo zeer ten gunste van delaatstgenoemden ge wijzigd heeft, terwijl die Nederlandsche deelhebbers bovendien meest allen ook belanghebbenden zjjn, is 't gevaar voor een benadeeling voor de Nederlandsche belangen zeer gering geworden. Dat ook het »Trarareglement" uitge breide rechten voorbehoudt aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen, zij hier nog even gememoreerd. We hopen dan .ook dat de Tweede Kamer spoed achter de zaak zal zetten, dat de Maatschappij weldra met de aanbesteding zal knnnen beginnen. Er zijn trouwens ook nog Andere be langen aan verbonden dan die van het ver voer van suikerbieten. De teelt van de andere hoofdproducten van den landbouw iu die streken, het vlas, de gerst en de aardappelen, die nu toch reeds bun na tuurlijk afzetgebied in België hebben, zal door de tram slechts bevorderd kunnen worden. En dan lest best zullen de twee deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen niet meernaaBt elkaar liggen als twee eilanden. Heimlich, Still und Leise, Gavotte Fantasie over Hongaargche Liederen en Dansen Ballsirenen, Walzer Alte Kameraden, Berühmtes Militür Marscb. Polonaise op. 40, No 1 Mónuet a la Reine Walzerlied uit de ope rette »Der Graf von Luxemburg". Norwegiscker Künstlercar- naval Morks. Lehar. Teike. Chopin. Helmnad. Lehar. Svendsen. Bij het 2e bataljon 3e regt inf. te Mid delburg hebben bij het jl. examen voor den rang van sergeant voldaan, de milicien sergeant G. C. van Keulen, korporaal A. Stolk, reserve-sergeant H. F. Beenbakker, korporaal A. C. A. Grauss en milicien sergeant J. Baurdoux. Men zal zich herinneren hoe een half jaar geleden een zwervende 86-jarige grijss door de rechtbank veroordeeld werd wegens landloooperij, een man die geen ander vonnis tot zijn last had, die te oud was om naar een rijkswerkinrichting te worden gezonden, en niet onder het bereik van een armbe stuur viel. Een menschenvriend heeft zich toen zijn lot aangetrokken. Hij heeft door het rond zenden van een inteekenbiljet een paar honderd galden bijeen gekregen, en de man in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis doen oude man gebleven. Maar het werd hem te machtig. Hij wilde niet langer het genadebrood eten, zei hij, hij wilde weer in de vrije natuur zijn eigen brood verdieneD. Of men hem al zei dat hij te oud was om te werken, het hielp niet. „Ik ga hier vóór mijn tijd dood", verzekerde de 86-jarige. Natuurlijk bon men hem ni«t tegen zijn zin bonden. Hij heeft reisgeld meegekregen om België te bereiken, en is nu weer op stap. Door zijn beengaan was echter van het bijeengebrachte geld nog een bedrag over gebleven van f 118.32*. Daarvan is nu de helft geschonken aan «Kinderzorg», en de helft aan de «Vereeniging tot bezoeken der Armen*. Uit Vlissingen. Bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen is benoemd tot chefloods de heer P. Huil- mand, thans loodsschipper bij denzelfden dienst. Dit Middelburg. Bij de 20 en 21 Juni alhier gehouden verkiezing van commissarissen van den Polder Walcheren, zijn herkozen de heeren: J. Kodde met 144 st., J. Oornelisse met 132 st., L. Krijger met 129 st., J. Cevaal met 99 st., J. R. Tak met 134 st. en K. Allaart met 138 stemmen. Op verschillende andere herren werd een geringer aantal stemmen uitgebracht. Benoemd is tot kantoorbediende aan de gemeente-gasfabriek en duinwaterleiding P. W. Akkerman alhier. «Vreemdelingenverkeer» trof het gister avond goed niet het weer voor het door haar aan de Gezondheidscongressisten aan geboden concert in het «Schuttershof". De opkomst van stadgenooten had grooter kunnen zijn, maar we zijn er nu langzamer hand aan gewend, dat ook voor die extra concerten de trek verminderd is, vergeleken bij vroeger. Men kan er tevreden over zijn dat er nog zoo velen waren gekomen. Toen na de pauze ook de Congressisten verschenen, bood de tuin een gezelligen aanblik. Het gedeelte voor de tent heeft echter veel van zijn roegere schoonheid verloren door het kandelaren der boomen. We zullen maar hopen dat het bladedrak spoodig weer dichter is. De uitvoering was toevertrouwd aan het Middelburg-ch muziekkorps, dat zich als naar gewoonte goed van zijn taak kweet. Voor het morgen, Zondag in den tuin op het Noordbolwerk a 1 h ie r te geven Matinee van het Middelburgsch muziekkorps is het volgend programma ipgesield Défilé des Nations, Marche Militaire frarxjuise Frémaux. Ouverture »La grunde du- cheBse de Gerolstein" Offenbach. Uit Walcheren. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering van O.- en W. - Souburg werd voor lezing gedaan van de beslissing van Gede puteerde Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan bet raadsbesluit tot ontslag van den onderwijzer Frelier. Op voorstel van den heer De Pagter werd zooals we reeds meldden besloten van deze beslissing bij de koningin in beroep te komen. Vervolgens werd aan mej. J. W. Gabriëlse nut ingang van 1 Juli a. s. op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres. De rekening van het burgerlijk armbestuur weid door den raad goedgekeurd. De ont vangsten bedroegen f 246.86 en de uitgaven f 241. De staat van oninbare posten hoofdelijken omslag werd vastgesteld tot een bedrag f 67.45 en die op de hondenbelasting op 1 5. Bij de rondvraag betoogde de heer Arendse de wenschelijkheid een bord te plaatsen waarop het werpen van vuilnis in de sloot langs de Kanaalstraat wordt ver- hodeo. De heer Jobse klaagde vervolgens ovei den secretaris en den ambtenaar ter secre tarie die dikwijls op kantooruren afwezig zijn; sommige ingezetenen hebben hem daar over hnn ongenoegen te kennen gegeven. De heeren De Pagter en Joziasse hebben vaak van dergelijke klachten gehoord. De heer Wisselmg vindt deze beschuldi gingen vaag. Hij vra gt den heer Jobse datums te noemen waarop de secret iris niet aanwezig wa9, en de personen die bij hem hebben geklaagd. De he.r Jobse zegt niet gemachtigd te zijn personen te noemen. De heer Wisseling meent, dat de secre taris wel eenige inlichtingen zal willen geven. De secretaris zegt, dat zoo bij des mid dags alwezig was dit in elk geval eene zeldzaamheid is geweest. Hij meende, dat het publiek werkelijk geen reden tot klachten heeft, daar hij buiten zijn kaatooruren steeds de ingezetenen ter wille is's avonds lijkt zyn huis soms een winkel. De nu ingebrachte klachten zouden hem wel eens kunnen doen besluiten buiten zijn kantooruren niemand te helpenhij had deze ondank van het publiek niet verwacht. Nog werd met algemeene stemmen be sloten den vasten arbeider met ingang van 1 Augustus a. s. ontslag te verleenen. Dit Znid-Beveland. Toen de bakkersknecht I. K. té W o 1- phaartsdijk, Vrijdagavond, met een kar brood naar het veer reed, 6chrok bet paard van een der weegbruggen, die uit het raam was gelicht, met het gevolg, dat kar, paard en inzittenden in een diepe waterleiding terecht kwamen. Wonder boven wonder liep 3 goed af, daar, behalve de knecht, nog 3 kinderen op de kar zaten. Allen kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Vrijdagavond hield de gemeenteraad van Ierseke een vergadering, die vol tallig was. Op eoa verzoek van W. Hoogstr&te aldaar om hem 8.5 M. zijkantweg aan de Dam straat in koop af te staan, besloot de raad gunstigen zin. Koopprijs één gulden. Wijl bij de oproeping van sollicitanten voor een hoofd en voor een onderwijzer aan school 1 zich geen gegadigden met de ver langde toalakten hebben aangemeld, stelden burgem. en weth. voor de belooning voor die akten van f 75 tot f 150 te verhoogen voor ieder der 3 talen, waarin onderwijs zal gegeven worden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Dit besluit treedt in werking op den dag, dat bet nieuwe hoofd in functie zal treden. Op aanschrijving van Ged. Staten bracht de raad in art. 8 der salarisverordening voor onderwijzers een redactiewijziging in verband met de nieuwe militiewet. Bij de rondvraag verzocht de heer Bom met het oog op bij herhaling voorkomende diefstallen van scheepsmaterieel uit de vaar tuigen die in de haven liggen, om meer politietoezicht aldaar des nachts, en om er den heelen nacht de lantarens te laten branden. De voorzitter verwachtte daar niet veel heil van, maar hij zou zien, wat hij doen kon. Uit Sohou wen-D ui vel and Bij de Donderdag gehouden stemming voor hoofd-ingeland voor het Waterschap Schouwen werden herkozen de hoofd ingelanden Joh. Gast Czn., J. Smallegange, A. J. van Schelven, jhr. J. F. Schuurbeque Boeije en C. J. Boogerd, terwijl als hoofd ingelanden gekozen werden de heeren Cent van Schelven en D. Groene veld de Kater. Door een 75-tal ingezetenen van R e- lesse, Haamstede en Burg is aan de Commissie van de Grindwegen te Zie- rikzee een verzoekschrift gericht, vragende te bewerkstelligen, dat de te vernieuwen van straatwegen voortaan zoo breed worden gemaakt, dat daarop een wagen en een fiets elkaar veilig kunnen pasaeeron, en das die breedte vast te stellen op min stens 2.75 meter, liever nog op 3 meter; en dat hiermee een begin woide gemaakt aan de Hoogezoom, die op een gedeelte, waar de verbreeding juist zeer gewenscht is, bin nenkort wordt vernieuwd. Dit verzoek wordt gesteund door een adres van de wegen-commissie van den A. N. W. B. Toer. Bond voor Nederland. Boven bet Westelijk deel van Schouwen ontlastte zich Woensdagnacht een hevige donderbui, waardoor onder Renesse een koe in de wei werd gedood. Natuurlijk werkte dit weer zeer rnstverstorend voor de in woners, maar in Burgh, Renesse en Noord- welle maakte men zich ook doodelijk onge rust over de zanggezelschappen uit die plaatsen, welke met een zelfde motorboot naar het Festival te Vlissingen waren ver trokken en volgens alle berekeningen al lang thuis hadden moeten zijn. Gelukkig zijn die gezelschappen echter heden morgen omtrent 6 uur weer op Sohouwens wal teruggekeerd. Door het vastvaren in de Zandkreek en sterke wind bij zeer donkere lucht had men daar circa 4 uur stil gelegen. Uit Z.-VTaanderen O. D. Tot directeur van de gemeenschappelijke gasfabriek voor de gemeenten Numunsdorp en Klaaswaal is benoemd de heer H. A. vnn der Woude, directeur van de gemeente- gasfabriek te Hulst. Uit Z.-Vlaanderen W. D. In de Vrijdagmiddag te Cadzand ge bonden raadsvergadering is de datum van exploitatie van den tramweg Breskens,

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1