Zaterdag 22 Juni. Kerknieuws. Landbouw. T N\ «46 isse Jaargang. 1912. MIBBELBERGSCHE COERAÜT, D... ooir&it TBrtchyEt dag.lijk., mst aiUondsrmg Zo». u Pse.tdag.., knruol, .oowel voor Middelburg al. voor alle plaatien in Nederland fraaoo pp. I 2 Afzonderlijke mnmmen koiten 6 cent A dTTTteTtT0n by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectniien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Hv.rt.ati8. voor het eeritvolgende .ummer moeten de. middag, vóór don aai aan het bureau bezorgd zyn. Advertentie» 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Beolames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reolamei, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-SSn?1? AU A. DE LA HAK As., N.Z. Voorburgwal £66, Amsterdam. 3ij deze oourant behoort een bijvoegsel. Zy, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num uners tot 1 Jnli gratis. Middelburg 21 Juni. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Meenden wij werkelijk gisteren te mogen verwachten, dat de discussie betreffende art. 3 teoo goed a,ls geëindigd kon worden be- Bchouwd, het is ons heden, wel gebleken hoezeer Wij pns daarin vergisten. Niet al leen toch is de geheele dag van heden nog aan. datzelfde artikel besteed moeten worden, maar Van afloopen der discussie is geen sprake geweest en het Zal zelfs zeer de vraag zjjn of morgen, wanneer de middag- Zitting geheel gewijd wordt aan kleinere ont werpen, tot stemming over art. 3 kan worden overgegaan Wij hadden hedenochtend korte replieken [verwachtdeze zijn uitgedijd tot vift uitvoerige Weerleggingen, en de wijze, waarop de Minister in dit debat optreedt, strekt pok niet tot bekorting van het debat, daar (meer dan eens moet wprden verzocht om! een bepaalde uitlegging te geven of een bepaalde toezegging te doen, wat hij zijner zijds met zijn strijdlustig karakter opvat als een tmeer persoonlijke attaque, die op hem ge richt wordt. Bovendien, wij vergaten, dat er naast het amendement van den heer Patijn nog Was bet amendement van den heer Duys en de Zijnen, strekkend om gelieel dc zooi belangrijke groep der losse arbeiders in het wetsontwerp op te nemen en het stemrecht voor de Raden van Arbeid, dienovereenkomstig te regelen- De heer Duys verdedigde dit amendement in een rede, waarin hij na de inleiding van een half uurtje aankondigde, dat hij nu een speciaal vijftal punten Zou gaan behandelen, en na weer een half uurtje bleek, dat hij met twee van deze punten nagenoeg gereed ge komen was. Geen wonder, dat er dezen mid dag van stemming geen sprake meer kon Zijn, en dat zelfs de Minister niet eens aan het woord gekomen is om Zijne meening pver het lamendoment uiteen te zetten, wat in Zekeren zin maar goed is, want of de stem ming van den heer Talma Zooals zij zich van daag meermalen uitte, de juiste is om tot goede sociale ontwerpen te komenen of de Kamer, door het mooie weer daarbuiten steeds meer en meer geprikkeld, in deze dagen het uitverkoren lichaam mag heeten om aan1 Nederland de best denkbare Ziekteverzekering te geven, het is minstens genomen aan groe ten twijfel onderhevig. Wat intusschen het lot van art 3 zal wor den, het valt op dit «ogenblik moeilijk uit te anaken wat de gevolgen zullen zijn van een eventueele aanneming van het amendement- Patijn, vrijwel gelijkstaand met een verwer ping van het regeeringsaTtikel, is evenmin te radon. De Minister heeft in den loop der discussiën verklaard, met zekeren nadruk, dat hij over dit amendement niot het onaan nemelijk wilde uitsprekenhij liet er echter op volgen, dat hij zulks niet deed uit de over- j weging reeds nu, dat het amendement te! aanvaarden zou zijn; maar omdat hij niet wenschte op elk oogenblik van de discussie te Zeggen wat hij van plan was te doen wanneer een p£ ander amendement, hetwelk hij had bestreden toch werd aanvaard. Een zeer loyale verkla- ring, waarvan de portée verstrekkend is, maar j een verklaring tegelijkertijd, die alleen recht' Zou kunnen doen gelden tegenover een ont werp dat, geheel geen politieke gevolgen heeft. .Voor de rechterzijde en vooral voor de niet geheel onafhankelijke broederen daarin wordt hot nu wel moeilijk hoe te stemmen. I Overigens gaf geheel de houding van Minis ter Talma den indruk alsof hij zijn wetsont- werp wil, geheel naar zijn systeem of anders niet. Men moge bewonderen niet alleen de wijze waarop hem elk detail der zaak' bekend isde energie ook, waarmede hij elk detail verdedigt, maar men kan niet bewonderen de halsstarrigheid welke hij steeds aan den dag legt, zijn absolute en blijkbare onwil om verbeteringen te .-i3nv.-i.-ir- den, als deze komen van een bepaalden kant. De heer Duys heeft er terloops over gespro ken, dat het zeer begrijpelijk is, dat de Minister zich door deze debatten, die werke lijk niet opwekkend zijn, al zijn ze van pikantej- riën ook niet vrij, teleurgesteld achthij heeft het recht er toe, maar hij heeft toch het recht niet ran dat te wreken pp juist die leden van de Kamer, die uit warme belang stelling voor de zaak zelve onvermoeid be zig zijn. Speciaal tegen den heer -Van Idsin- ga keerde vandaag zich Minister Talmavrij wel formeel weigerde hij dien eenige nadere toelichting pver art 37, welke de geachte afgevaardigde van Bodegraven nopdig achtte met betrekking voor met het thans behan delde artikel samenhangende kwestiën. Wij geven het den heer Nolens toe, dat de Mi nister in de Commissie van Voorbereiding zich bereid heeft verklaard om aan vele bezwaren tegemoette komen, maar wij betwijfelen of de lieer Patijn na don dag van heden nog zal «herhalen, dat het aangenaam debattceren met dezen Minister belooft te worden. Het. amendement-Patijn is niet onaanneme lijk volgens den Minister, maar wat hij doen zal fils het aangenomen wordt, weet niemand en het is zeer de vraag of de rechterzijde een dergelijke kans zal willen loepen. Overi gens past de Minister een eigenaardige rede neering toe. Uw amendement, zpo voerde hij den afgevaardigde van Zierikzee tegen, past niet in het systeem hetwelk ik mij gedacht heb ik zie geen kans de wet uit te voeren, indien door dit amendement zoo groote anderingen in den grondslag worden aange bracht. Als men dat niet onaannemelijk noemt, wat is het dan wel? Maar de Minister gaat verder en vindt, dat men links niet; amendement moet gaan voorstellen, die niet in des Ministers systeem passen. Ook dit volgens zijn nieening men moet dan bij de stemming over art. 3 maar doen blyken, dat men Zjjn systeem niet wil en dat artikel 1 verworpen Alsof men dan geen kreten zou aanheffen, dat men links des Ministers ont werpen slechts wil afbreken en niet vraagt naar een goede Ziekteverzekering, maar naar oppositie tegen het Kabinet. Als twee kinderen samen bezig zjjn met een blokke- doos te spelen en ze willen een oprichten waaraan de een een toren noodig acht tnaar waarvan de ander dien toren niet mogelijk 'denkt, is dat voor den eerste het beletsel ;om, als het gebouw van den ander staat, niet te beproeven dien toren daarbij te bouwen, en moot hij dan noodzakelijk dat gebouw, dat te verbeteren valt, óf zonder moer aanvaarden, óf tegen den grond slaan? Kinderen mogen dat doen, maar mannen, die de belangen van geheel' een land vertegen-» woord igen, hebben toch andere plichten 1 Wij hebben uit de beraadslagingen avn heden weinig nieuws kunnen hooiende standpunten Zijn toegelicht en nader om schreven, (maar daarbij is het vrijwel geble ven. De heer Duys heeft gerepliceerdde heer Notens heeft in dit debat eenigszi,hs verzoenende woorden doen hooren; de heer Van Idsinga heeft zich nog eens te meer een principieel tegenstander van geheel' de wet getoond, maar tegelijk zijn recht bepleit om mede te helpen haar zoo goed mogelijk te makende heer Patijn tenslotte heeft vrij scherp de houding van den Minister gecriti- seerd en er nadruk op gelegd dat de Minister eigenaardig' speelt (met de open goede trouw, die luen van achter de Regeeringstafel mag verwachten. Minister Talma heeft het laatste woord gehad, tmaar behalve zijn verklaring, dat hij zich bij alle amendementen zijn nadere houding jwenschg voor te behouden, welke verklaring eenige sensatie (maakte, vertelde ook hij weinig wat wij niet reeds wisten. De dag zou onder deze bedrijven door kalm en rustig zijn verioopen, had niet de heer Schaper gezorgd, dat althans iels gebeurde. Aan het eindo van de ochtendzitting schrikte dc geheele Kamer wakker door den harden 6lag waarmede hij een der dikke bijbels van de oude Handelingen voor zich neer plofte; het was het eerste kanonschot, dat hij op de tegenoverliggende stelling-Lobman loste. De heer Schaper had uit de Handelingen moe nen te bunnen lezen, dat de heer Lohman destijds bjj het Arbeidscontract tegen ver plichte feiokteuitkeering aan de dienstboden is geweest op grond, dat dit in een pu bliekrechterlijke 'wet ais de Ziektewet thuis- behoort; en (mot uitgestoken vinger, met hocsche stem geeselde hij nu diens kwade be doelingen, die uitkwamen thans nu de Ziekte wet aan de orde was en nu het heette, dat het opnemen daarin van de dienstboden het huisgezin zou te na komen. Het scheen alsof de heer Schaper eenig recht van spreken had het scheen, maar meer ook nietwant zeer j terecht heeft de heer Patijn op zijne gewone bedaarde manier er op gewezen, dat de heer Lohman destijds wel naar een Ziektewet had verwezen, tnaar zonder in hot minste of geringste te Zeggen, dat hij voor eene der gelijke verplichting in de Ziektewet zou stemmen. Dat bedoelde de heer Lohman ook j toen hij woedend want de afgevaardigde i van Goes behoort niet tot de kalmste I j den heer Schaper toekrijschto, dat hij dat niet gezegd had. Het was olie in het vuur, de! heer Schaper dacht aan een ontkennen van don „reactionair", dion hij wilde aan de kaak stellen, en sloeg er op los ajs een wildeman. De Kamer kwam in beroering, maar men reageerde nietde heer Schaper en Zijn vrien den stonden alleen en men bleef rechts, ge geven de omstandigheden, heel rustig. Maar do voorzitter, die altijd meent ver- keerdo dingen te hooren als ze niet worden gezegd en zoo ook vanmiddag weer z gelukkig den heer Duys op de vingers tikte, toen deze niets gedaan had, had do hoogst beleedigendo qualifioaties, die de heer Scha per den afgevaardigde van Goes naar ho hoofd slingerde, en onder welke de uitdruk king, da,t lijj kindsch was, wel de grofste mocht, heeten, niet- gehoord. Na de pauze had men hem ingelicht en hij sprak de verwachting tot, dat de heer Scha per deze beleedigendo uitdrukking zou intrek ken, Maar de afgevaardigde van Appingedam dacht er niet over; hij vond alleen gelegenheid in dit (incident om nog eens opnieuw zfijn hart te luchten en hoewel hij duidelijk te ken nen gaf, dat hij iet bewuste woord slechts veronderstellendervtojze had geuit, waarbij van zelf elke beleedigeii.de bedoeling verviel, was Juj tot .intrekken niét ,te bewegen. Men moet vbor de galerij ook wal ever hebben. En bijmaakte het nog erger, toen de voorzitter opmerkte, dat geheel de Kamer het blijkbaar eens was, dat hij dit woord 'niet had bohooren te .ge bruiken, door te antwoorden, dat dit het beste bewijs was, dat liij gelijk had. Aan het einde van den middag is de zoening gekomen, -die nobel van den heer Lohman uitging, hij had den lieer Schaper in zijne interruptie -een/,,leugen" verweten, wat hij nu veranderde in eene „onjuistheid". Toen nam ook de heer Schaper zijne „kindsche" aanwijzing terug, erbij voegende, dat zeker de gelieele Kamer overtuigd is, dat de heer Lohman tot hare scherpzinnigste leden be hoort. Applaus I De lieer Schaper is te lang achtereen het enfant gkté der Kamer geweest; men heeft zijn ietwat origjineele spreekwijze maar al te grappig en openhartig gevonden en hij is daar door verwend; maar het zou toch werkelijk tijd worden, dat ook hem eens werd beduid grenzen zijn voor ieder en dat als som mige dingen niet parlemenlair gezegd kunnen worden, ze verzwegen dienen te worden. In is er niets wat hem verontschuldigde eene opwelling van drift, al smeet hij ook nog druk met papieren en boeken, was hier kwalijk aanwezfg. En te verontschuldigen is er ook niets bij den voorzitter, die niet al leen in oogenblikken van heftigheid met voort durend hameren en het zeggen van woorden, die niemand verstaat, prikkelend werkt, doch die ook, toen hjj eenmaal het incident her opende niet had moeten voortgaan alvorens de heer Schaper de door hem noodig ge achte voldoening had gegeven. Instede daar van liet hij den heer Schaper de ^tegen heid om tgeheel de Kamer en bloc een nieuwe beleedigjng toe te voegen; deze was buiten het debat en kon dus gepasseerd worden, maar voor het prestige van den voorzitter, dat juist nu meer en meer in vergaderingen dient gesteund te worden, zijn. dergelijke din gen niet goed en niet gewenscht. V. d M. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. We moeten den gemeentobouwmeester m in eer herstellen. Hij wil niot met chloor- calcium de stof „bemesten", maar „bestrij den". Er stond op de drukproef ook in het opschrift heel juist „stofbestrijding". Maar een andere fout in den regel maakte dat die regel want 't was machine-zetsel geheel over gezet moest worden En toen bracht de drukfout-dtovel den zetter van de wijs, en bestrijding veranderde in bemesting. Onlangs maakten we melding van de resul taten der proefboringen van staatswege in Limburg en N. Brabant, en deelden toen ook het door de daarmee belaste ingenieurs ge opperde vermoeden mee, dat ook m Zeeland de steenkoolhoudendo laglen zich op cxploi- teerbare diepte zouden bevinden, en dat men daarover nadere gegevens hoopte te verkrij gen door proefboringen aan do westkust van N. Brabant. Daarmee is men thans begonnen. Vlak bij het station te Woensdrecht is men thans be zig met het boren. tot bev. van het vreemdelingenverkeer hier; Hartman, secretaris van laatstgenoemde vereeniging; Van Gelderen, ingenieur van den polder Walcheren; Van Berlekomj afdeclings- consul van den A. N. W. B Labrijn, voorz. van de Vereen, tot bev. van de belangen der badplaats DomburgA. Lantslieer, en een twin tigtal landbouwers. Uit de mededeelingen van de lieeren Van Teijlinjjen en. Den Bouwmeester bleek, dat deze weg, waarvoor het initiatief is genomen door de Vereen. Vreemdelingenverkeer alhier, is geprojecteerd van den Noordweg langs den Rijnsburigschen weg, den Lijdijk, den Zoek weg en do zoogenoemde Dubbeltjesbaan naar den Koningin Emma weg dicht bij de Oranje zon. De kosten van een macadam weg zou den te hoog loopen; een klinkerweg is duur in onderhoud; de voorkeur werd daarom ge geven aan verharding met oude keien. Vol gens een door den heer Van Gelderen op gemaakt plan zouden do kosten ongeveer f9000 bedragen. Voor den aanleg zou ren teloos voorschot van de Provincie kruinen wor den gevraagd De gemeente Serooskerke zal het onderhoud pp zich nemen. De heer Den Bouwmeester bracht eene lijst ter tafel, waarop door den polder Walcheren, Vreemdelingenverkeer en enkele particulieren Was igeteekend voor bijdragen in eens tot een bedrag van f 1050. Staande de vergadering werd dit bedrag aangevuld tot f 2100 en werd op eene andere lijst voor jaarlijksche bijdragen tot terugbetaling van het aan te vragen ren teloos voorschot geteekend tot een bedrag van f 67.25. De burgemeester zal nu met enkele belang hebbenden enne commissie vormen, om te trachten, de ontbrekende bijdragen te tonden. In de vergadering werd het demklieeld ge opperd, dat de aanliggende landbouwers de keien en het zand gratis of althans voor eene lage vergoeding zouden kunnen vervoeren. Ge antwoord werd, dat daarvan natuurlijk gaarne zou worden gebruik gemaakt. korte ongesteldheid overleed te Nieuw en St. Joosland de heer Iz. Waarde in. den ouderdom van ruim 68 j'aar. De overledene was in loven dijkgraaf van den polder „Oud Sint Joosland", welke Uit Z.-Vla anderen 0. D. Tijdens het hevig onweer, dat Woensdag nacht boven Koewacht en omstreken woedde sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer S. onder do aangrenzende Belgische gemeente Stekene. Het perceel met al wat het bevatte werd in korten tijd in de asch gelegdtwee runderen kwamen te vens in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. Tot ambtenaar bij s Rijks belastingen is Donderdag aangesteld Alph. Ceelaert te Koe- (waoht Het Donderdag op de weide van den heer C. Zegers nabij Ter Neuzen gehouden Zeeuwsch-VJaamsch Zendingsfeest werd met tamelijk weder begunstigd, het bleef droog, maar er was veel wind. Het bezoek was matig, althans het maakt een zeer groot verschil met dat hetwelk aan de eerst gehouden Zeeuwscli-Vlaamscke Zen isfeesten te beurt viel, en vooral het vreera- delingenbezoek was veel minder Er was dan ook maar één spreekplaats, waar achtereen volgens 8 sprekers optraden Met uitzondering van ds. D Pol van Vlissingen, waren alle sprekers van buiten Zeeland Het muziek gezelschap „Hosanna" van Axel en de zang- lenigingen „Hosanna" en „Looft den Heer" van Ter Neuzen, verleenden aan hel feest hun mede werking Onderwijs. Op de voordracht voor leeraar in do wis- en zeevaartkunde aan de Zeevaartschool te Rotterdam komt voor de heer K. Jasperse, leeraar turn de „-De RuyHerschool" te vns- sing en. Door mej. A. J Goed bloed, onderwijzeres aan school B te Goes is tegen 1 Juli a.s. betrekking hij bijna 30 jaar met ijver en lust eervol ontslag als zoodanig aangevraagd we heeft vervuld. Op 17 Mei j.l. werd hij door in gelanden als zoodanig weer herbenoemd. "an den polder „Nieuw Sint Joosland", was gezworene, en wel ongeveer 38 jaar tot klerk aan het Centraal- bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzeres aan de R kath. school te Hazers wonde mej Fr de Klerk te Oud Vossemeer. Geslaagd voor ambtenaar bij de belastin gen de heeren Kr van Dijk te Tholen en J. Ch. van Beek te 0ud-Vos semeer De Geneeskundige Staatscommissie te Leiden bevorderde heden tol semi-arts den heer Z. G Hoogerkeide van Bruinisse. De heer J. J. Bierlé Jr. te Ter Neu zen, heeft bij het aan het Kon Muziek conservatorium te Gent gehouden concours Uit Walcheren. Donderdagavond werd in d kamer te Serooskerke oen daartoe door Uit Zaid-Bereland, Omtrent het verdrinken van den 6i-jarigen, ongehuwden P. J. H., in de haven te Goes kan thans het volgende nog gemeld worden. Hij had zich ter hoogte en aan de zijde van het (Roqsjeshof ongeveer te 2 uur in de haven te water begeven. Een schipper (merkte op dat hij roerloos in het water laghij roeide er heen en vond hem bewusteloos. Met behulp van anderen, werd hij maar den overkant gebracht, waar men een uur lang trachtte do levensgeesten! uaut. |«uVautJ «mwuk op te Wekken maar tevergeefs. De dren- met onderscheiding den tweeden prijs behaald keling Werd toen naar het gasthuis vervoerd voor solfege. waar de dood werd geconstateerd De hoogleeraren Srjmons, Kern en Salver - Van bet hotel „Zoutkeet" te Goes, dat]da de Grave, van Groningen, zijn, zoo meldt in de laatste twintig jaar reeds verscheidene de „Avondp." .gisteren bij Minister Heems- verbouwingem heeft ondergaan, is thans ook kerk op audiëntie geweest in verband mot de het beneden (gedeelte verbouwd. Men vindt i bekende quaestie in zake examencommissies, daar nu een ruime voorzaal met smaakvolle I Aan de middelbare koloniale land bouwschool, welke in September 1912 te Deventer zal worden geopend, zullen te vervullen zijn de betrekkingen van lo. een leeraar in-veeteelt; 2o. een leeraar in gezondheidsleer en in eerste hulp bij ongelukken 3o. een leeraar in de Javaanscbe en Ma- doereescbe talen. betimmering in Noorlander stijl, daarachter een conversatie-zaal en aparte eet zaal. Verder gang, keuken, closet enz. Een zeer gemakkelijke trap leidt naar de hoogere verdiepingen waar men een 30 logeerkamers heeft. Aan den. ingang van het hotel trekt fraaie marquise van gesmeed ijzer en gedekt met Engelseli glas de aandacht. Op Donderdag 27 Juni zal op de weide van den landbouwer Adr. Niouwenhuijs&i gegeven worden ter herdenking van het 40 jarig bestaan der Zondagschool to Bath. Het feest zal geleid worden door den heer J. Ver boom tot Goes. Het mannenkoor uit Bath zal ter opluistering van het feest zijn medewer king verleenen. Om 2 uur des namiddags zal het feest een aanvang nemen Uit Tholen. De aannemer van de dijkwerken in hot wa terschap Oud Vossemeer heeft op dc schorren van Legtot, waaruit circa 40.000 M3 sehorgrond moet geroofd worden, een versch kade gelegd om stee-is met het halen van dien aen burgemeester «lier gemeente, jhr. \V. Z. I grond ook bij vloed, te kunnen doorwerken van Teijlingen bijeengeroepen bijeenkomst ge-1 De hoo-ge waterstanden in den loop dezer u houden van belanghebbenden en belangstel- week hebben hem echter parten gespeeld; een Olympisch elftnl als volgt zijn samengesteld: lenden in de totstandkoming van een harden'deel der schorren bevloeide weer. Nu ismen v. Eek eg tusschen Oranjezon en den Noordweg. j aangevangen met het werk; een twintigtal! Feith Wijnveldt Behalve genoemden burgemeester waren paarden zijn in, dienst om met kipkarren de Boutmy Lotsy (eapt.) Fortgen6 Door het bestuur der Zeeuwsche fruit en igroentenkweekers-vereeniging wc-rden Don derdag in de Melksalon alhier bij inschrij tong voor hun leden verkocht de zwarte bessen, waarvoor was ingeschreven voor den prijs van ingeschreven voor den pry's van £31,20 per 100 K.G. Zeer zeker «Min hoog bedrag. SPORT. Olympisch elftal. Zondag 23 dezer zal te Deventer het aanwezig de hoeren Den Bouwmeester, voorz, van den polder Walcheren en van de Vereen te vervoeren Breda Kolf de Groot ten Cate v. d. Sluis Bouvy Het verlof voor Houtkooper is geweigerd;

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1