MIDDELBIJRGSCHE COERAST 1912. Vrijda 21 Juni. feuilletonT j|. 145 133* Jaargang. Cr O Du. «nrut «nctijit d g e 1 ii km.t otoooWg Zon- PM.td.g.., •«rij. pu kviriuü. .oowsl .oor Middelburg al. .oor alle plaat.eu Nederlaud (raaeo pp. 12. Afzonderlijke ïwnmeri korten 5 cent. AdTertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectuuen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advartentidn voor bet eerstvolgende nummer moeten dei middag, vóór één ur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiön i 20 ceat per regeJ. Bij abonnement Teel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiën en reclame», niet afkom»tig uit Zeeland, betreffende Handel, Nyverbeid en Geldwezen, ia gerechtigd bet Algemeen Adwertemtle-Bwrc A. DE LA HAB An., H.Z. Voorburg iral £66, Amsterdam. Zij, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 Juli gratis. Middelburg 20 Jnni. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting va,n Woensdag. Men mocht zich gisteren, althans bij diege nen, Idie uit overwegingen voor 1913 of uit andere redenen bet tot standkomen der thans ingediend© Ziektewet met den meesten spoed, geen bepaajde noodzakelijkheid en wensche- Iijkheid achten, de illusie maken, dat bij het eerste artikel der Radenwet een eenigs- zins principieele beslissing; zou vallen en daardoor misschien eenige duidelijkheid ko men in. de thans zoo onduidelijk© discussie; na heden schijnt die kans geheel verkeken. Met volle feeilien zijn wij het debat over de artikelen wigegaan, en met een onverflauwden ijver, alsof het tmidden op den koudsten win terdag Was, is de vraag besproken, welke brji artikel 3 direct ter sprake moest komen, of ook loss© arbeiders en speciaal dienstboden, die door het ontwerp-Talma daarvan worden uitgesloten ,niet in deze wet kunnen worden; opgenomen. Wij (zijn vandaag nagenoeg met /art. 3 gereedgekomen en gezien het belangrijke yan de hierbij te geveu beslissingen, behoeft de tijd aan dit artikel besteed, niet ,als standaard te worden genomen ook voor an dere artikelen. Aan. den anderen kant was er bjj .artikel 3 slechts één amendemant, ter wijl er verschillende artikelen zjjn, waarover een gansche stroom van amendementen is losgebroken, welke onderling en tegenovea het ministerieel artikel alle denkbare ver warringen in het leven roepen. Als men nu berekent, dat de Radenwet alleen reeds 114 artikelen heeft, en dat wij met snelheid naderen het oogenblik, waarop de zomervaeanties beginnen, dan vraagt men eich af Waarom de Kamer zich niet de luxe pennitteert van een zelfstandig besluit ten opzichte van de behandeling der Ziektever zekering. Niemand toch werkelijk, die gelooven zaï, dat nog vóór 'trecèsèn Radenwet èn Ziekte wet kunnen worden afgehandeld; en daar wij eerst over.de Radenwet gaan stemmen, wanneer wïj ook over de Ziektewet kunnen stemmen, zal het Zeer de vraag zijn of geheel dit debat vruchten zal afwerpen. Werkeljjk, men mag vragenwaar gaan wij heen? Nog daargelaten, dat op deze wijze het peil der debatten moet dalen, de belang stelling moet verflauwen, Wachten tal van kleine en Iminder kleine wetsontwerpen op afdoening. Het was eerst het voornemen van den Voorzitter om Donderdagavond met de Auteurswet te beginnen, maar de warmte van vandaag schijnt den heer Van Bylandt van dit voornemen te hebben afgebracht, en voor- loopig is er nu geen voorstel met betrekking tot de Auteurswet. Daarentegen zal de Vrij dagmiddag niet besteed worden aan de dis- oussie over de Radenwet, wel wordt er dan ge stemd over de ontwerpen van de militaire rechtspraak en Worden een aantal kleine pat- CHADSJI MOERAT. (naar de Duitsdie vertaling). 44. van Leo Tolstoi. Arslan heeft nog een bloedschuld aan hem te wreken en wildo hem daarom doo- den. En als hij hem nu onderweg overvalt?, "vroeg Butler. Chadsji Moerat glimlachte. Als by mij doodt, is dat Allah's wil. Nu, vaarwel zei hij wederom in het Russisch, streelde het paard over de schoft en liet hog eens zijn blik over allen, die hem bege leidden, fcweven, waarbij hij Maria Dmitri- jowna bijzonder vriendelijk aankeek. Vaarwel, moedertje, zei hij tot haar: heb dank I Moge God vergunnen, dat gq de uwen be vrijden kunt, Zei Maria Dmitrijewna nog- toaalB. Hij verstond haar woorden niet, voelde en verstond haar deelneming echter wel en knikte haar vriendelijk toe. (Vergeet ije vriend hier niet, fejai Butler. werpen in behandeling genomen. De heer De Klerk wilde daaronder ook opnemen de gewij zigde pensioenregeling bij de land-* en zee macht en de heer Thomson steunde dat, on der herinnering, dat deze regeling destijds zoo urgent beetle, dat men er den Minister Cool voor liet vallen. Maar de heer Duymaer van Twist, die daaraan toen braaf mededeed, vond nu de Radenwet belangrijker, en de heer Thomson kon niet meer gedaan krijgen dan dat de voorzitter beloofde bij eene vol gende regeling te zullen overwegen het ont werp op' te nemen onder die, welk© nog voor het recès behandeld moeten worden. Men spreekt dus steeds over een recés alsof dit zeer nabij is, maar een dengel ijk e uitlating be wijst wel dat wij nog een volgende regeling van werkzaamheden mogen verwachten. En dus I I Als altijd, Wanneer er in den laatsten tijd sprake is van een regeling van werkzaamhe den, was ook nu het debat weer eenigszïns rumoerig. Het is alsof rechts altijd vreest, dat het een of andere kleine wetsoötWerp ongelukken zal teweeg' brengen en zich daar tegen bij voorbaat met kracht wil verdedigen het is ook eenigsizins of ieder der Kamer leden zoo zijn particulier stokpaardje heeft, waarvan hij niet af te brengen is. En het is alsof de voorzitter maar niet kan begrijpen, dat de best© manier om zulk een regeling van werkzaamheden spoedig tot stand te brengen is gelegen daarin, dat men ieder vrijuit laat spreken. Toen de heer De Klerk zich niet zonder meer wilde neerleggen bij de beslissing over de militaire pensioenwetten, gaf de voor zitter vrij merkbaar te kennen, dat het hem voorkwam, dat er nu genoeg gezegd was. En daarin (mocht hij gelijk hebben, hot prikkelt toch zoo iets te vernemen. Intusschen wer den ditmaal de voorstellen van den voorzitter zonder stemming aangenomenmaar diezelfde heeren, die den geheelen tijd, uiterlijk warm en verveeld, met berusting hadden zitten luis teren naar de heeren, welke heden spraken, kwamen /alten «enigszins ostentatief om hei hekje rumoerendrongen naar des voorzit ters stoel pp, on waren meer dan eens te zamen aan liet woord. Vroeger was een der gelijk tooneol in de Kamer een uitzondering en tegenwoordig vinden wij het heel gewoon, kunnen wij ons geen regeling van werkzaam heden altlians voorstellen, welke normaal ver loopt. Tusschen de Radonwet door kregen wij ook nog een kort debatje over do loonsverhoging der Rijkswerklieden, door den Bond van deze werklieden gevraagd naar aanleiding van de verwerping van den duurtetoeslag door de Eerste Kamer. De commissie wilde het adres ter griffie deponeeren, doch de heer Duys, die voor de pauze was blijven steken in zijn rede over de Radenwet, zag alleszins ge- legenhed om tusschen door imet warmte op te ko(men tegen dezte conclusie en te be pleiten verzending van het adres naar de Regeering teneinde deze, zoo voegde hij er minzaam aan toe, ook in de gelegenheid te stellen van het adres kennis te nemen. De heer Duys had nu een schoone gelegenheid om over de Eerste Kamer uit t© pakken en hij liet deze gelegenheid niet voorbijgaan, schoon de voorzitter het hem niet gemakke lijk maakte. Van rechts en pok door den heer Teenstra, lid van de commissie voor de verzoekschriften, werd er op gewezen dat eigenlijk de conclusie der commissie verder ging dan die van den heer Duys. Volgde men Zeg hem, dat ik trouwe vriendschap iemand kan toedragen en hem nooit zal ver geten, liet hjj genen door den tolk meedeelcn, Toen slingerde hij zich trots het eene lamme been vlug en licht in het hooge zadel, be tastte (naar oude gewoonte zijn pistolen, schoof het Zadel recht en reed met een vaart en vuur Weg, Zooals die slechts aan de berg bewoners aldaar eigen zijn, Chanefi en Eldar hadden eveneens hun paarden, bestegen en draafden, nadat ze van het gezelschap hadden afscheid genomen, achter hun Moersjit aan. Onder de achterblyvenden ontspon zich een gesprek over hem, die daareven was wegge- Teden. Een kerel uit één stuk is bij' toch, zei een der officieren als een wolf schoot hij op Arslan Chan toe. Zijn gezicht was hee- lemaal veranderd. Hij zal ons goed kunnen leiden, meende Petrowskij ik houd hem voor een grooten schelm God gaf, dat er onder de Russen, meer dergelijke schelmen rondliepen, mengde zich plotseling Maria Dmitrijewna onwillig in het gesprek. Een heele week heeft hij hier bij ons doorgebracht en niemand heeft iets anders dan goeds van hem ondervonden. Hij is een wijs, rechtvaardig man en gemakkelijk in den omgang. Hm. Hoe weet je dat allemaal, vroeg Pe trowskij deze, dan werd de zaak op de lange baan geschoven, terwijl volgde men de commissie, dan kon ieder Kamerlid van het adres ken nisnemen, en kan. er bij de begrooting over worden gesproken. Maai- de heer Hugen^oltz vond blijkbaar dat het niet aanging, dat de sociaal-democraten ten opzichte van een adres van werklieden, zich bij de conclusie dor commissie zouden neerleggen, en steunde dus warm het voorstel van den heer Duys, bjj welks verdediging de voorsteller zelf nog kans zag zich in on gemotiveerde losbandigheid een vergelijking to voroorlooven tusschen een ministerie, dat twee ton meer voor de Koningin wil voorstellen1 en dat de minimumtijders niets meer gunt. Het was geen wonder dat ng dergelijke argumenten zijn voorstel al weinig kans van slagen had, en slechts de uiterste liberale vleugel stemde er met de sociaal -dempc ra ten voor; ook de vrijzinnig-democraten sjemden tegen. Wat tenslotte de Radenwet aangaat, de heer Patijn heeft zijn amendement om ook de losse arbeiders en dienstboden in de Ziek tewet op te nemen verdedigd met deze twee argumenten, dat de Invaliditeitswet die beide categoriën pok opneemt en dat het toch zeker gewenscht is althans eénige eenvormigheid in dezen wettelijken doolhof te brengendat bovendien het beroep,, hetwelk de Minister voortdurend doet, ten opzichte van die dienst boden, op art. 1638Y B. W. niet opgaat, wijl dit alleen geldt de inwonende dienstboden en wjjl het nog onbillijk is deze, terwille van het mindere dat ze tevoren kregen, het meerdere thans te onthouden. De heer Duys heeft temperamentvoller dan de voorsteller Izélf dit amendement in be scherming genomen: er smalend Minister Tal- ma op gewezen, dat men toch werkelijk van onze achterlijkheid pp dit gebied voordeel mag trekken om do lessen van het buiten land ter harte te nemen; er tegenover de rechterzijde den nadruk op gelegd, dat hier als altijd "weer twee paganisten moesten op komen voor do belangen der arbeiders. Chris telijke of niot-Qhristelijke. En beiden heb ben den Minister gezegd, dat de regeling van art. 1638Y B W. voor den middenstand be zwarend is, en dat er daarom reden is om dezen de minder bezwarende verplichtingen van /de Ziektewet te /gunnen. Minister Talma had tot nu toe weinig oor voor deze argumentenhij heeft zo bestreden, en er op gewezen, dat in het kader van zijn. systeem het amendement van den lieer Patijn niet pastmaar hij heeft het althans niet on aannemelijk verklaard en er de politiek buiten gehouden, Of de heer Lohman dat ook deed toen hij, nu op eenigszins doctrinaire gronden, zich tegen het amendement-Patijn verklaarde is een andere vraag. Intussthcn mag het twijfel wekken of zelfs zijn tegenstemmen vol doende izal blijken. Do heer Patijn had echter volkomen gelijk toen hij constateerde dat het op deze wijze aangenaam ging worden met Minister Talma te debateeren. Wat tegelijkertijd inhoudt, dat de -geachte (afgevaardigde van Zieribzee dat tot nu niet zoo aangenaam vond en dat hij blijkbaar gelooft, dat dit debatteeren zich nog wel een pookje voort zal zetten. Als de zomersche warmte, die dreigt te gaan komen, maar geen spellebreekster wordt V d. M, Dat wéét ik. Je bent zeker verliefd op hem?, zei de majoor, die juist in het vertrek was terug gekeerd. Dat schijnt mij werkelijk zoo. En ]ajs ik eens op hem verliefd ben? Wat gaat dat iemand aan? Men moet van een goed mensch geen kwaad spreken. Al is hg ook een Tartaar, dan kan hij toch wel een goed mensch Zijn. Heel juist, Maria Dmitrijewna, zei But ler. Hel is braaf van u, dat je zoo dapper voor hem in de bres bent gesprongen. XVI. In de vooruitgeschoven vestingen van de tsjetsjenfeasche linie ging het leven zijn ge wonen gang. Twee maal was nog sinds den laatsten overval iu Wosdwisjenskoje de be-1 zetting gealarmeerd, en beide keeren waren de compagnieën, evenals de militie-afdeeün- gen naar buiten gestormd, maar de bergbewo ners, die Zich tot onder de muren der ves ting hadden gewaagd, waren telkens ontkomen, den eenen keer onder medeneming van 8 ko- zakkenpaarden, die ze op de drinkplaats had den buit gemaakt. Ook een kozak was bij dezo gelegen heid gevallen Nieuwe overvallen waren, sinds dat tsjetsjenzondorp was verwoest, niet meer ondernomen. Toch werd een omvangrijke expeditie naar de groote Tsjetsjna ontworpen, die de nieuwe bevelhebber van den linkervleu gel, vorst Barjatinskij, zou leiden. Vorst Bar- Uit de StaatsconranL Bij kon. besluit is voor den tijd van 1 jaar benoemd tot adspirant-adjunct-inspecteur der visscherijen H- M. Schepman. te Huls ter Heide. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Door den Commissaris der Koningin zijn in do gezondheidscommissien, wier zetels zijn te Middelburg, Vlissingen, Vecre, Goes, Krui- ningon, Zierikzee, Tliolen, Oostburg, Hulst en Neuzen, herbenoemd tot leden (voor zetel Iiulst tevens tot voorzitter) respectievelijk de heeren E. L. van Mervenneé te Middelburg, J. P. Vermaas te Vlissingen, 0. E Plugge te Dost- en West-Souburg en P. J. Fret te Wissekerke, Mr. J. H. M. Stieger te Goes, J. L. F. A. do Groof te ICruiningen, C. de Loose te Zierikzee, B. J. van Oost te St. Maartensdijk, A. Salome to Bres kens, K. J. A G. Baron Collot d'Escury te Hontenisse en D. Buijze te Neuzen. 't Was vandaag weer druk in de stad Een drukke (markt, vooral op de paardenmarkt was veel aanvoer. Er werden goede prijzen besteed. Voor veu lens f170 tot f200; 1-jarige paarden f 270 tot f 350 2-jarige f 375 tot f 425. Voor betere kwaliteit tot f 600. Op deze markt werden nog eenige zeer goede dieren aangekocht voor de verloting welke (morgen zal plaats hebben. Botermarkt en gewone weekmarkt waren ook druk bezocht Er wandeldon. weer veel buitenlanders rond. Ze troffen het heel wat beter dan de bezoekers van de vorige week, die behalve een mindere drukte op do markt ook veel minder weer hadden Dat er na het broeierige weer van gisteren, een zwaar onweer zou volgen, was te ver wachten. Toch zipn we er hier in. de stad nog tamelijk goed afgekomen. Togen half tien kwam er uit het Zuid-Oosten een bui opzetten, met buitengewoon fel en onophoudelijk blik semen. Maar zij trok ten Oosten van Wal cheren naar het Noorden, en we kregen hier alleen "wat wind en enkele druppels. Daarna echter, tegen half twaalf kwam er een nieu,we bui, die wel over onze stad trok Zjj was veel minder zwaar, maar bracht toch een weidadigen plasregen mee. En ook enkele zware slagen. De bliksem sloeg in bij mej. C. J. Roe- mens alhier, op de Varkensmarkt K 39, op den hoek van de Koestraat De schoorsteen werd afgeslagen- Het vuur sloeg niet naar binnen en veroorzaakte geen brand, zoodat de scliade vrij /gering is. In de geheel© stad raakten verscheidene telefoontoestellen defect. Woensdagavond bij het door een talrijk pu bliek bijgewoonde concert van het Middel- burgsch muziekkorps op het Molenwater a l- hier, was (men bezig met het zevende num mer, (oen plotseling de heer Morks aftikte. Er was eenige verbazing onder de toehoorders over dat plotselinge zwijgen. Maar toch was er alle reden voor, want dwars door de ga- votte-muziek heen klonk het daarmee weinig harmoniserende gelwel van een ijswafelkarretje, jatinskij, een vriend van den troonopvolger, die vroeger liet Kobardinischo regiment had gecommandeerd, was dadeljjk na zijn benoe ming tot (opperbevelhebber van den geheelen linker vleugel overgegaan tot de uitrusting van een legerafdeeling, nauwelijks, loen hij in Grosnaja was aangekomen Deze afdeeling moest het in do briefwisseling tusschen Tsjer- nysjew en Woronzow behandelde oorlogsplan des keizers nader tot verwerkelijking bren gen. De ih Wosdwisjenskoje verzamelde afdee ling had bereiks de vesting verlaten en de haar toegewezen stelling bezet. De troepen stonden in do nabijheid van Koerinskoje en waren daar bezig, bout in het bosch te. vellen. De jonge Woronzow bewoonde een prachtige, van doek vervaardigde tent en zijn gemalin (Maria Wassiljewna kwam vaak in het kamp en overnachtte daar zelfs Haar betrekkingen met Barjatinskij waren voor niemand een geheim en de officieren en soldaten scholden niet weinig op haar, daar ze telkens als do vorstin het kamp bezocht, naar ver vooruitgeschoven, nachtelijke pos ten werden gezonden. Do bergbewoners plachten vaak in den nacht uit hun geschut het kamp te beschieten. De schoten bloven voor het meerendeel zonder uitwerking en daarom word ook in den regel niets tot verweer ondernomen, maar het ge schutvuur van den vijand kon Maria Wassil- dat dank zij do hitte, uitverkooht was, en huiswaarts keerde. t Waar aan het publiek tijdens de nummers zelfs het loopen verboden is, is het zeker ge wenscht dat do rust ook met verstoord wordt door iemand met een bel Uit Ylissingen. We ontvmgen heden onder de stukken voor de a s. zomerzitting der Prov. Staten ook het afwijzend advies van Ged. inzake het door varen der Zierikzeesclie booten van Vlis singen. Tot onzen spijt kunnen wij dat he den niet opnemen. We stippen daarom nu aan dat Ged. Staten uitgaan van het hoofdaxgu ment der Vlissingsche kamer van koophandel nl. dat passagiers en goederen uit Z.Vlaan deren in de haven zouden kunnen overgaan van de eene boot in de andere. Zij achten dit onuitvoerbaar en wijzen bovendien op het be zwaar van de sluiting der bruggen in het kanaal en op hot twijfelachtige nut van den voorgestelden maatregel. In een volgend nummer zullen we het ad vies uitvoeriger meede-elen De stoomboot „Walcheren" bracht heden morgen te Vlissingen een aantal school kinderen uit Gent aan Uit Walcheren. In de algemeene vergadering van de „Ver- eeniging tot bevordering van do belangen der badplaats Domburg" op 21 Mei 1.1 werd, zooals gemeld, de heer A. Lantsheer benoemd tot eerelid der vereeniging. De officieel© kennisgeving dier benoeming zal worden gedaan in een oorkonde, die thans gereed is en eenige dagen in den winkel van den beer Schage tentoongesteld is Bedoelde oorkonde in laat-Gotischen stijl bewerkt op het atelier van den hoer C. W. Dhuv te Middelburg, vertoont links boven het wapen der familie Lantsheer, daar tegen over dat van Domburg en tusschen die twee in de acht wapens der aan de tram gelegen gemeenten. In t midden van die acht prijkt nog het schild van Walcheren, waarboven een gevleugeld tramwiel. Onder dezo staat de inhoud der oorkonde. Hieronder staat links het wapenschild van Oostkapelle, waarvan terzijde het gezicht op een stuk van het door den lieer L aangelegde wielerpad OranjezonDomburg Uit Noord-Beveland. In de laatst, gehouden vergadering van den polder Oud Noord-Beveland is aanfaet bestuur opgedragen door een deskundige een onderzoek te doen instellen naar den toestand der steenglooiing aan genoemden polder Het bestuur heeft zich daarop gewend tot den Rjjksingenieur van den waterstaat te Vlis singen, den heer Van den Broecke Genoemde heer heeft deze opdracht aan vaard, onder voorbehoud van goedkeuring van zijn© excellentie den minister van waterstaat Thans is bij het bestuur bencht ontvangien, dat genoemde minister daaraan zijne toestem ming niet kan geven In de plaats van bovengenoemden ingenieur zal den heer Boogaards, ingenieur te Goes, verzocht worden in deze zaak rapport uit te brengen jewna verontrusten en dat juist moesten de uitgezette nachtposten. verhinderen. De sol daten zagen wat krenkends en onwaardigs in dezen nachtelijken dienst, die slechts ten doei had, de rust cener dame tegen mogeljjke stoor nissen te beschermen. Zoo menige schouwe toespeling viel daarover betreffende Maria Wassiljewna, uit den mond der soldaten en van de niet tot do engere hofkringen toege laten (officieren. Bij deze colonne bevond zich op een goe den dag ook Butler, dio daartoe vergunning van den vesting-commandant had verkregen, om de oude kameraden van het pages-korps te begroeten, die nu in het Koerinische re giment als adjudanten en ordonnans-officieren dienst deden Hij had in Poltorazkij's tent een onderkomen gevonden en daar ©en menigte kennissen aangetroffen, die hem verheugd wel kom heetten. Hij had ook Woronzow zijn op wachting gemaakt, met wien hij korten tijd in hetzelfde regiment had gediend. Woronzow had hem zeer vriendelijk ontvan gen, hij bracht hem in kennis met den vorst Barjatinskij, en noodigde hem tot het af scheidsmaal uit, dat hjj ter eero van den voorganger van Barjatinskij, generaal Kos- lowskij, inrichtte. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1